PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Jonge Franse dienstplichtigen voldoen niet in Algerië Waarom kan de Westerschelde niet worden afgesloten BILT MENDES-FRANCE VULT ZIJN KABINET AAN BONDSKANSELIER WERD TOT UITSTEL GEDWONGEN 197e Jaargang-No, 268 Dagblad uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 Nov. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regcisi van 1—5 regels f 1-— Iedere regei meer 20 cent. „Brieven of adrei Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C, Middelburg. Bur. Vlissingen. w»i,tr. 58-50. teiei. 2353 4 lijnen (t.g.g. 2861 ol 304k Middelburg. Mark: 51, 1.1.1. 3841: Goes, Lang. VorsUlr. 83. Mrf. 2,15 jjj,,. Oo.tbur,. riatowUtr. 2. UM. If. Te,„en,en. Brouwerij,Is. Zlerikae, N. Bogerrütr C l«0. Iele! M CAMPAGNE VAN DRIE MAANDEN Oud-strijders uit Indo-China naar Noord-Airïka De Franse militaire autoriteiten te Batna, in het Algerijnse berggebied van Aures, waar zich het hoofdkwartier bevindt, dat de strijd van ongeveer tien duizend man Eranse uniestrijdkrachten die door vechtwagens en vliegtuigen worden gesteund tegen naar schatting drie duizend opstan delingen leidt, zien met verlangen uit naar de komst van ervaren Indochi- nese stryders. Het is namelijk gebleken, dat vele jeugdige leden der valschermtroepen, dienstplichtigen, die met spoed uit hun Franse bases naar Algerië zijn ge zonden, zich niet gemakkelijk aan de voor hen ongewone guerilla-strydwij- ze aanpassen. Volgens welingelichte Parijse kringen heeft de Franse rege ring het terugtrekken van eenheden Franse Uniestrijdkrachten bespoedigd, om deze zo snel mogelijk naar de Noord-Afrikaanse gebieden te kunnen zenden. De Fransen denken een drie maanden nodig te zullen hebben, om de re bellen uit hun schuilplaatsen te verdryven. Een groot gedeelte der rebellen staat onder leiding van een kleine drie hon derd Tunesiërs, die, bewapend en wel, heimelijk de grens tussen Algerië en Tunesië zijn overgestoken. Aanvanke lijk meende men dat de opstandelin gen in hoofdzaak bewapend waren met oude, in verlaten opslagplaatsen aangetroffen wapens van Geallieerde, Duitse en Italiaanse oorsprong, doch thans is gebleken dat aftj ook over moderne vuurwapens beschikken. De in Algerijnse steden geboren na tionalistische beweging heeft in het berggebied van Aures nooit veel aan hangers gehad. Doch wel had het banditisme in deze streken immer vaste voet en hiervan hebben opruiers die bestaande tegenstellingen tussen familiegemeenschappen en stammen onderling uitbuitten, gebruik ge maakt. Algerië is niet, zoals Tunesië en Marokko, een Frans overzees gebieds deel, doch het behoort staatsrechtelijk tot het eigenlijke Frankrijk. Daarom worden de Algerijnse verzetslieden door de Franse regering dan ook niet als nationalisten, doch als rebellen beschouwd. Geen compromis „Er is geen sprake van een moge lijkheid, dat Algerië niet langer tot Frankrijk zou behoren. Geen regering of volksvertegenwoordiging van Frankrijk kan in dit opzicht een com- Sromis aangaan", aldus verklaarde [endès-France Vrijdag in een inlei dend debat in de Franse nationale vergadering. De premier verzocht de volksverte genwoordiging het debat eerst na zijn terugkeer uit Cana'da en de Verenigde Russen weigeren Oostenrijks verzoek Om grenspost met Beieren open te stellen De Russische bezettingsautoriteiten hebben een gemeenschappelijk ver zoek van Beieren en Oostenrijk om een van de drie grens-overgangen tus sen het r bied van Mühlviertel (Op- per-Oostenrijk), dat door de Russen is bezet, en de Amerikaanse zóne van West-Duitsland open te stellen, afge wezen. De bewoners van het grensgebied mogen de drie grens-overgangen Hanging, Oberlcappel en Schwarzen- berg alleen gebruiken, als zij in het bezit zijn van. speciale Sowjet- passen. Politieke kringen te Wenen zien de Russische weigering als een bewijs, dat de Russen niet van plan zijn hun „politiek van vriendelijke gebaren" tegenover Oostenrijk van het vorige jaar te hervatten, zoals in Oostenrijk bij geruchte was vernomen. Mahmoud Abdel Latif ,de 82-jarige loodgieter, die kort geleden een aan tal schoten op premier Nasser heeft gelost, gefotografeerd tijdens het proces te Cairo. Staten te houden. Hij vervolgde: „er zullen meer versterkingen van politie- en militairen naar Algerië worden ge zonden, zo veel als nodig is, en des noods meer. Wanneer het gaat om het handhaven van de veiligheid en de ongereptheid van het Franse grond gebied, geef ik er de voorkeur aan iever teveel, dan te weinig te doen". De premier beschuldigde radio-Ca- iro en het Egyptische zendstation „de Arabische stem" er van de Noord- Afrikanen tot revolutie en moord aan te zetten. „De Franse regering zal niet aarzelen om, wanneer geen ver andering in deze toestand komt, af doende maatregelen te nemen", ver klaarde hij. 0 Het vliegdeksehip „Forrestal", het grootste oorlogsschip ter wereld, zal op 11 December te Newport News In Vir ginia te water worden gelaten, aldus maakte het Amerikaanse departement van marine Woensdag bekend. Het schip meet ongeveer 45.000 ton en Is ruim 310 meter lang. Aan boord is plaats voor negentig straal- of hefschroefvliegtuigen. van Unesco geopend In het parlementsgebouw te Monte video is Vrijdag de achtste zitting van de algemene vergadering van de or ganisatie der Verenigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur (Unesco) geopend. Men verwacht, dat de Russen weer de kwestie van de vertegenwoordi ging van China ter sprake zullen brengen. Nijmeegse electricien bekende nog een aanslag Schoten gelost op onderwijzeressen De 31-jarige electricien P. van T. uit Nijmegen, die, zoals gemeld, door de politie is aangehouden, verdacht van het plegen van een aantal dief stallen en bij een verhoor ook beken de een moordaanslag op een Amster dams meisje te hebben gepleegd, heeft thans nog een bekentenis ge daan, nl. dat hy op 5 Mei 1952 m de bossen in de omgeving van het sana torium „Dekkerssvald" bij Groesbeek een aanslag heeft gepleegd op twee onderwfcizeressen. Op de genoemde dag werden de daar wandelende onderwijzeressen bedreigd door een fietser, waarna een hunner om hulp begon te roepen. De man trok een pdt=ool en loste twee schoten, die beiden doel troffen: één in de maag en één in de longen van de om hulp roepende dame. Zij werd ernstig gewond. De andere dame kreeg een klap met de kolf van de re volver tegen het hoofd. Hierna koos de man het hazenpad. Hoewel direct een uitgebreid onderzoek, mede met behulp van politiehonden werd inge steld, werd de dader van de aanslag nimmer gevonden. Franse ambtenaren eisen hogere salarissen Premier Mendès-France van Frankrijk heeft Vrijdag een nieuwe minister en drie nieuwe staatssecretarissen benoemd. De dissidente Gaullist Marice Lemaire heeft de functie van minister van huisvesting en wederopbouw ge kregen. De nieuwe staatssecretarissen zijn Billieres (radicaal-socialist) André Moynet (onafhankelijke republikein) en Philippe Monin (onafhanke lijke bóeren-afgevaardigde). Lemaire is reeds minister van huis vesting en wederopbouw geweest on der Mendès-France. Hy legde deze functie echter neer, toen hij enige tijd geleden met andere Gaullisten naar aanleiding van het geschil over de E. D.G. uit c'f: regering trad. Staatssecretaris Moynet wordt ver bonden aan het kabinet van de pre mier en belast met jeugdvraagstuk- ken. Hij is een nieuweling en heeft zich in de oorlog als vlieger onder scheiden. Billières wordt belast met de co ördinatie van de betrekkingen tussen het bureau van de premier en de na tionale vergadering. Daarnaast zal hij zich bezig houden met ambtenaren zaken. Philippe Monin tenslotte is tot staatssecretaris voor handel benoemd. Hij is uitgever van een agrarisch blad en heeft deel uitgemaakt van de Franse delegatie by de V.N. Ongeveer vierduizend Franse rege ringsambtenaren hebben Vrijdag in het centrum van de hoofdstad beto gingen gehouden tegen de huns in ziens te geringe loonsverhogingen. Toen tengevolge van deze demonstra ties. waartoe socialistische, commu nistische en onafhankelijke vakbon den hadden opgeroepen, het verkeer in de omgeving van de opera geheel tot stilstand was gebracht, greep de politie in, die er tenslotte, na het op roepen van versterkingen, in slaagde de wegen vrij te maken. Later begaven de demonstranten zich haar de tuin van de Tuilerieën, Minister Mansholt in V.S. en Canada Minister Mansholt heeft aan de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) voorgesteld te komen tot een internationaal stel sel tot regeling van de vraagstukken, welke voortvloeien uit de overschot ten van agrarische producten. Minister Mansholt heeft te Wash ington met hooggeplaatste Amerikaan se functionnarissen besprekingen ge voerd over het vraagstuk van de overschotten van landbouwproducten. Minister Mansholt verklaarde bij zijn aankomst te Ottawa, waar hij be sprekingen zal voeren met Canadese ministers er zeker van te zijn, dat de Verenigde Staten zullen trachten hun enorme voedselvoorraden „op or delijke wijze en tegen concurrerende prijzen af te zetten". waar het ministerie van financieën ligt. Er werden vijandige kreten aan het adres van minister Fauré geuit. Rondom het gebouw had de politie een cordon getrokken. Hoe leven en wat wensen de Enquête in Delft Als eerste gemeente in Nederland begint Delft volgende week mei een enquête onder de bejaarden van 64 jaar en ouder. Het onderzoek, dat wordt ingesteid op initiatief van het gemeentebestuur, in samenwerking met het Nederlands Economisch In- stituut en de Sociale Raad, heeft ten doel gegevens te verzamelen over de behoeften van de bejaarden en dc om standigheden, waaronder zij leven Met de resultaten van dit onderzoek hoopt het gemeentebestuur in de toe komst een programma uit te werken cp het gebied van bejaardencentra, verzorgingstehuizen enz. De enquête, die ongeveer een half jaar in beslag zal nemen, omvat omstreeks 5600 per sonen, woonachtig op plus minus 4000 adressen. Men heeft 15 gepensionneer- uen bereid gevonden zich met het be zoeken van de bejaarden te belasten. Groninger r.k. studenten hebben Bartje weggehaald Het stenen kereltje Bartje, dat de zer dagen uit de tuin van de secreta rie te Assen is ontvreemd, is, zoals is gemeld, teruggevonden in het plant soen te Groningen. Naar thans is gebleken hebben een 25-tal eerste-jaars studenten van de Groninger R.K. studentenvereniging „Albertus Magnus" het beeldje in As sen weggehaald. De politie te Assen heeft thans te gen deze 25 studenten proces-verbaal cpgemaakt, omdat is gebleken, dat het beeldje is beschadigd. Een bestuurder van een Franse pant serwagen laat een kleine Algerijnse jongen uit zijn veldfles drinken. Wegverkeersdag van de de K.N.A.C. Rapport van de commissie-Oud De minister van verkeer en water staat, mr J. Algera, heeft gisteren op de twaalfde verkeersdag van de K.N. A.C. in het Kurhaus te Scheveningen o.a. vermeld, dat er maandelijks ge middeld 100 personen worden gedood en ruim 1200 zwaar lichamelijk letsel oplopen. Een dieper doordringen in de psychologie van het verkeer kan ons wellicht helpen de weg te vinden, die iot verbetering leiden kan. De commissie-Oud heeft thans aan de regering een rapport doen toeko- komen betreffende een nieuwe rege ling voor uitkering voor de wegen. Dit rapport wordt onmiddellijk door de regering in studie genomen. Burgemeester dAilly van Amster dam noemde het plan-Kaasjager een klaroenstoot voor noodzakelijke ver anderingen, ook ten aanzien van het parkeerprobleem. Hij gelooft echter niet, dat het plan als zodanig onver anderd moet worden uitgevoerd. Den Haag heeft van de drie grote steden opnieuw de veiligheids-com petitie 1953 gewonnen. In de groep van 20.000 tot 30.000 in woners kreeg Kampen de zilveren wisselbeker. In deze groep zag men een aanzienlijke toeneming van het aantal verkeersongevallen. Vlissingen b.v. zag het getal toenemen met 190 procent. ACTIE TEGEN SAARACCOORD Blankenhorn al weer terug uit Parijs Dr. Adenauer is nu door de voortgezette actie der drie kleine regerings partijen tegen het Saaraccoord genoopt geworden ook de beslissing van zijn kabinet over de Paryse verdragen uit te stellen. Naar verluidt waren de tegenstellingen üt de boezem van de regering van die aard, dat men er niet In slaagde tot een overeenstemming te geraken. Er is een ministeriële commissie gevormd om de teksten der verdragen op nieuw onder de loupe te nemen. Deze commissie bestaat uit twee ministers der Christelijke party en een ran elk der opponerende kleine partijen. Opgemerkt wordt in Bonn, dat het kabinet zijn beslissing eerst wil ne men, wanneer opheldering is ver schaft over de aangevochten Saar- bepalingen. Blankenhorn is reeds gis teravond uit Parijs naar Bonn terug gekeerd en hij zal de ministeriële commissie volgende week inlichten over het resultaat van zijn bezoek. De korte duur daarvan en de wijze waarop de besprekingen van Franse zijde zijn bekend gemaakt, geeft vol gens politieke waarnemers weinig re den om te verwachten, dat hij resul taten heeft bereikt, die de Duitse bedenkingen uit de weg zouden kun nen ruimen. Het kabinet heeft ook besloten dat alle verdragen de toestemming van Bondsraad en Bondsdag behoeven. TWEEDE KAMERLEDEN VRAGEN Spoedige indiening van Üeltawet verzocht De leden van de Tweede Kamer hebben by behandeling in de afdelingen van de begroting van Verkeer en Waterstaat uitvoerig gesproken over het Deltaplan. De verantwoordelijkheid voor de veiligheid van het Zuidwestelijk deel van ons land, zo meende men algemeen, eist dat spoedig een beslissing wordt genomen over de afsluiting der zee-armen. Men had dan ook met de grootste belangstelling kennis genomen van de mededeling in de troonrede, dat een wetsontwerp hierover spoedig zal worden ingediend. Met verlangen ziet de Kamer deze indiening tegemoet. Ten einde haar standpunt met een zo volledig mogelijke kennis van zaken te kunnen bepalen, zal de Kamer bij die gelegenheid graag worden inge licht over de plannen der regering, niet alleen ten aanzien van de afsluiting van de zeegaten tussen Voorne en Walcheren, doch ook over de belangrijk ste vraagstukken, die daarmede verband houden. Hierbij dachten de Ka merleden in de eerste plaats aan de maatregelen, die nodig zullen zijn ter beveiliging van de oevers van de Rotterdamse Waterweg en de Wester- Schelde. Zou het aanbrengen van een storm- stuw onmogelijk zijn? Men zal dit in elk geval onder het oog moeten zien. Zelfs kan de vraag rijzen, of met het oog op het tegengaan van de ver- zilting een volledige afsluiting van de Waterweg, althans bij hoog water, niet moet worden overwogen. Inmiddels is bekend geworden, dat de minister een commissie van advies heeft benoemd om het vraagstuk van de beveiliging van de Waterweg te onderzoeken. De Kamerleden hadden hiervan met instemming kennis ge nomen, doch het was vele leden niet duidelijk, waar-om deze aangelegen heid buiten de opdracht van de Del tacommissie was gehouden. Tén aanzien van de Westerschel de rijst dadelijk de vraag, of bij de versterking van de daarlangs gelegen dyken, of het verwezen lijken van een andere oplossing niet ook het belang van België in sterke mate betrokken is. Men kan zich voorstellen, dat een af sluiting van de Westerschelde ook voor België grote voordelen met zich meebrengt. Vragen Zou niet eerst dan een definitieve verbetering van de vaarweg naar Antwerpen die thans door de werking van eb en vloed aan voortdurende ver andering onderhevig is, kunnen plaats vinden Zouden dan niet ook de slui zen, die toegang geven tot de Ant werpse dokken, kunnen vervallen, al thans vrijwel permanent geopend kunnen blijven, zodat het oponthoud voor de schepen niet vergroot zou worden, terwijl door bochtafsnijdin gen de vaarweg zou kunnen worden verkort? Zou ook de veiligheid van de Belgische polders, die in 1953 zwaar hebben geleden, niet belangrijk vergroot worden? Zou zulk een af sluiting niet eveneens belangrijke ge volgen kunnen hebben voor de verbe tering van de vaarweg naar Gent, daar wellicht de sluizen te Terneuzen dan vrijwel steeds open zouden kun nen blijven? Natuurlijk zfa ook de belangen van Zeeuwsch-\ laanderen en Zuid- Beveland en van de polders ten Zuiden van Woensdreeht in sterke mate bij dit-probleem betrokken. Al le dijken in dit gebied zullen immers, indien de Westerschelde onder alle omstandigheden open moet blijven, aanzienlijk moeten worden verhoogd en verzwaard. Dit brengt voor de aanliggende gebieden, in het bijzon der voor de plaatsen, die langs deze dijken ligeen. grote moeilijkheden mee. Het is ook daarom van 't groot ste belang, dat ook over deze aange legenheid binnen afzienbare tyd be slist wordt. Voorts vragen de voorzieningen, no dig voor de fissenij en de oester- en mosselcultuur reeds dadelyk de aan dacht. Dit is eveneens een vraagstuk, waarover de beslissing moeilyk kan worden uitgesteld. In hoeverre is verplaatsing van de ze bedrijvigheid naar elders mogelijk En kunnen eventueel in de afsluit- dammen voorzieningen worden aan gebracht, die de zoetwatervisserij be vorderen Ook rijst de vraag, of, nu men wel staat voor de beslissing inzake een project van zo grote allure, als het )eltaplan, niet tevens de verantwoor delijkheid voor de toestand der zee waterkering afdoende moet worden geregeld in dier voege, dat deze in (Vervolg op pag. 4) KORTE PRED1CATIE ,JUaar ik en mijn huis, wij zultenden Here dienen." Jozua 2.<t vers 15. Het opvallende in dit bijbelverhaal is toch weldat hier een man, aan het eind van zijn leven, een beslissing neemt niet slechts voor zich persoon lijk, maar voor zijn gehele huisgezin. De bijbel maakt het ons duidelijk dat het dienen van God niet alleen een persoonlijke zaak is. De Here stelt het ons hélder voor ogen, dat wij bij eenbehoren. God dienen en de naaste aan zichzelf overlaten, is zeer be slist onmogelijk. Als wij dat wél kun nen, dan is ons dienen van God een blote vorm. De bijbel teert ons soli dariteit. Allereerst met ons gezin, de kern der samenleving, en voorts met allen, die in een wijder verband met ons samenleven. Jozua, als leider van het Godsvolk, heeft alle stamhoofden bijeengeroe pen. Hij wil, dat zij het verbond met hun God vernieuwen. Tot nu toe leef de het volk halfslachtig; het hield de afgodendienst aan en tegelijk pro beerde het Israels God te dienen. Daarom zal hun aanvoerder, nu hij voelt dat zijn dagen geteld zijn, aan het volk zijn geestelijk testament na laten. Als voorbeeld voor alle gezins- en stamhoofden stélt hij zichzelf: „maar ik en mijn huis, wij zulten den Here dienen." Met deze woorden bevestigt hij de beslissing, die tot in zijn ouder dom door hemzelf genomen en ge handhaafd is. Dat is het richtsnoer voor zijn gezin en zijn nageslacht. Voor deze beslissing worden gij en ik evenzeer gesteld. Het is het Ie- vensdivies: „wij behoren den Hete toe." Deze beslissing is enkel van bete kenis, als zij genomen wordt in ant woord op de grote beslissing, door God zelf genomen. Wij kunnen niet voor onszelf en voor onze beslissingen nistaan. Tenzij dat wij in geloof en vertrouwen het dagelijks opnieuw met God icagen, evenals Jozua. Dan is het eerste, wat de Here ons leert: so lidariteit, verantwoordelijkheid ook voor de ander. Is dat niet het eigenlijke, wat aan onze samenleving" ontbreekt? God heeft vóór ons gekozen, in Jezus Christus, den Heer. Alleen van Hem uit krygt Uw leven fleur en geur. Middelburg. F. Don. DE VERWACHT... KOUDER. Wisselend bewolkt met enkele bui en. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust nu en dan harde Weste lijke wind. Lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 14 November Zon op 7.57 onder 16.51 Maan op 20.39 onder 12.16 15 November' Zon od 7.58 onder 16.50 Maan op 21.58 onder 12.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1