Bij Scotland Yard gaat het anders als in detectiveromans DEMPING VAN AMSTERDAMSE GRACHTEN VOORGESTELD 'KLA1M dit de AETHER NIEUWS UIT DE KERKEN r JEUK D.D.D. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 BEROEMDE POLITIECORPS JUBILEERT Toch wordt 79 pet. van alle misdaden opgehelderd (Van een bijzondere medewerker). Londen's alom beroemde politie-organisatie Scotland Yard is dezer dagen 125 jaar oud geworden. Scotland Yard is niet alleen voor de trouwe lezers van detectiveromans een begrip. Het was in het jaar 1829, dat Sir Robert Peel de hoofdstedelijke politie in het leven riep, omdat de veiligheid van de inwoners van Londen niet langer uitsluitend aan eenvoudige nachtwakers toevertrouwd mocht blyven. Het begin van de nieuwe organisatie was uiterst eenvoudig; het was een politiebureau, dat z(jn zetel had in een vleugel van White Hall, by Charing Cross. Een van de achteruitgangen van dit bureau leidde naar een grote binnenplaats, die Scotland Yard heette, ter herinnering aan een verdwenen paleis, waar de koningen en koninginnen van Schotland plachten te wonen, als ze naar Londen kwamen. Zo ging de naam over in de omgangstaal van de Londenaars om voorgoed te worden verbonden met het begrip criminele politie. Toen het politiebureau zo was ge groeid, dat het ergens anders moest worden ondergebracht, nam het dit uit de oude tyd afkomstige etiket mee naar het nieuwe gebouw by het parle ment. Daar bevindt zich nog heden ten dage ide zetel van deze veelge roemde politiecentrale. die overigens theoretisch alleen het recht heeft mis daden in Londen zelf na te speuren, terwijl buiten de stad de graafschap pen hun onafhankelijke politie heb ben behouden. Pas sinds 1906 mogen deze locale politieorganisaties in ge vallen, die voor him eigen nasporings- mogelijkheden te moeilijk zijn, Scot land Yard te hulp roepen dit moet echter binnen 24 uur na de ontdek king van een misdaad geschieden. De naam Scotland Yard heeft zo'n goede klank, dat hij soms identiek schijnt met succes. Toch is het eerste onderzoek, dat Scotland Yard buiten Londen heeft ingesteld met een volle dig fiasco geëindigd. In Chamberley waren twee oude dames vermoord maar hoewel Londen de beste crimi nalisten stuurde en alle middelen in het werk stelde, bleef de dader (of daders) onontdekt. Tegenwoordig kan de Yard, of, zoals de officiële titel luidt, het C.I.D. Criminal Investigation Department) aan de hand van statistieken bewyzen, dat van de gevallen, waarmee Scotland Yard zich heeft beziggehouden, 79 pro cent opgehelderd is. Dit succes wordt gewaarborgd door de nauw gezette werkzaamheid van 20.UUÜ geüniformeerde politieagenten en 1400 gespecialiseerde detectives, waarbij nog de deskundigen en 't personeel van de laboratoria ko men. Het apparaat schynt enorm groot, maar men mag niet ver geten, dat in Londen met zyn 1901 vierkante kilometer acht en een half millioen mensen wonen. Speurderswerk Scotland Yard is steeds modern in zijn arbeidsmethoden en is de misda- digerswereld dikwijls ver vooruit zoals bijvoorbeeld in het geval van de vrouwenmoordenaar dr. Crippen, die de Londense criminalisten met behulp van volkomen nieuwe trucs midden op de oceaan ontdekten en hem zo doende verhinderden straffeloos in de wijde verten van de Nieuwe Wereld onder te duiken. In deze voortdurende vervolmaking van de methoden ligt de sterkte van de Yard, niet in de methoden, zoals deze in de detective romans worden toegepast. In de Yard gaat het in tegenstelling hiermee heel nuchter toe en een van de meest voor. aanstaande detectives heeft nog on langs verklaard, dat niemand uit een hoopje as het merk van de gerookte sigaret kan ontdekken, of vingeraf drukkenvan een misdadiger kan vast stellen. die slim genoeg was om hand schoenen te dragen. Toch worden van tijd tot tijd misdaden op een sensatio nele, byna roman-achtige wyze opge helderd.. Zo ontdekte op zekere dag de politie op de weg van Maidestone het lijk van een gewurgde vrouw, Dagmar Peters. De beroemde super-intendant van Scotland Yard, Fabian, vond op de plaats van de misdaad en in de per sonalia van het slachtoffer geen enkel aanknopingspunt voor het onderzoek. Er waren geen ooggetuigen, men ken de geen vijanden van de vermoorde. Pas toen de gerechtsarts by de autop sie constateerde, dat Dagmar Peters kort voor haar dood op iets zeer hards gezeten moest hebben, meende Fabian een spoor gevonden te hebben. Hjj stelde vast, dat de vrouw 's morgens vroeg uit het 50 km ver wijderde Maidestone naar Londen was vertrokken en gezegd had, dat ze onderweg een auto wilde aanhouden. Bij een zeer langdu rig en grondig onderzoek van al le auto s, die tussen 5 en 8 uur 's morgens deze weg hadden afge legd, ontdekte Fabian tenslotte 'n vrachtwagen, die stenen had ver voerd en ze onderweg had uitge laden. Stenen! Dat was het, waar het slachtoffer op gezeten moest hebben en inderdaad: de chauffeur van de vrachtauto, een reeds zestien keer veroordeeld man, kon geen alibi opgeven en legde uiteindelijk een volledige bekentenis af. Sprekende mummie Uit een roman zou ook de geschie denis van de „sprekende mummie" af komstig kunnen zyn, die dertig volle jaren nodig had eer ze ontraadseld werd. De ontknoping was alleen mo gelijk door het buitengewone geheu- ?en van een criminalistische beginne- i.ng, die in de loop van de tyd een van de keien van de beroemde „Flying Squad" geworden is. In 1920 was een zekere Lord H. met zyn vriend David Spencer naar Egypte gereisd. Een jaar later keerde H. naar Lon den terug en verklaarde, dat Spencer hem op een expeditie in de woestyn had verlaten en op een avond, na een aanval van waanzin, verdwenen en niet meer teruggekeerd was. Voor de goede orde stelde Scotland Yard een Bijzonderheden over het plan-Kaas j ager Hoofdcommissaris Kaasjager te Amsterdam wil: demping van Weste lijk Open Havenfront, Singel, Binnen. Amstel, Kloveniersburgwal, Gelderse Kade, Oostelijk Open Havenfront, uit gebreid met demping van aangren zend Rokin en Raamgracht. Behalve deze grachtenring verlangt de hoofdcommissaris demping van de gehele Singelgracht: van Haarlem merplein langs Nassaukade, Stadhou derskade en Mauritskade tot de Zee- burgerdyk. Langs deze boulevard wenst de opsteller van het plan o.a. stations voor autobussen en hef- schroefvliegtuigen. De demping van twee van de vijf grachtengordels acht de hoofdcom missaris onvoldoende. Zij dient z.i. te worden aangevuld met een aantal nieuwe radiaalwegen. Van het Noord- Westen uit gerekend komt dit neer op: 1. Verbinding Jan van Galenstraat Centrum; demping Egelantiers gracht, zes doorbraken in de huizen blokken tussen Prinsengracht en Sin gel, uitmondend op dit (gedempte) Singel: 2. Verbinding KinkerstraatCen trum: via Elandsgracht, doorbraak van Berenstraat, Wolvenstraat, Oude Spiegelstraat. Raamsteeg, Rosmaryn- steeg, uitmondend op N.Z. Voorburg wal; 3. Verbinding OvertoomCentrum: demping Passcerdersgracht, door braak Runstraat. Huidenstraat, Wijde Heisteeg, uitmondend op Spui; 4. Verbinding ScheldestraatCen trum doorbraak Ferdinand B-lstraat. Volgens de hoofdcommissaris is deze gemakkelijk tot stand te brengen dooi de bottleneck bij de brouwery aan de Stadhouderskade weg te nemen. De Ferdinand Bolstraat is hier echter niet smaller dan elders, zodat ook de rest van deze straat zal moeten wor den opengebroken en wel de gehele Westelijke bebouwing. 5. Verbinding Van WoustraatCen trum: doorbraak Utrechtsestraat en Bakkerstraat naar Amstel, welke ter plaatse gedeeltelijk zal moeten wor den gedempt. Deze doorbraak is niet nieuw, aangezien zij reeds door Pu blieke Werken is voorbereid. 6. Verbinding PlantageCentrum: o.a. mogelijk met doorbraak van Mui der-, Jodenbree- en Sint Antoniebree- straat. Deze doorbraak is evenmin nieuw, aangezien zy reeds door Pu blieke Werken is voorbereid en zelfs anderhalf jaar geleden (5 Februari 1953) door de gemeenteraad is goed gekeurd. Parkeerruimte. Parkeerruimte wenst de heer Kaas jager onder het gedempte Havenfront, onder het gedempte Damrak en in de nogte „saneren" Jordaan, Jodenbuurt en Weteringbuurt. Zyn plan houdt voorts in gemeen telijke sneldiensten van Centraal Sta_ tion en Dam naar de buitenwyken. Dê hoofdcommissaris verlangt een cen traal plan- en financieringsbureau voor de uitvoering van zyn plannen, waarmee volgens hem onverwyld moet worden aangevangen. onderzoek in, kreeg een nietszeggend rapport uit Egypte en legde het ge val tenslotte terzyde. De Londense politie had de jonge inspecteur Dawson naar Cairo gezon den om daar zyn sporen te verdienen maar ook Dawson kwam niet ver der dan de locale autoriteiten. Het ge val liet hem echter niet los en hy be studeerde urenlang de foto van de ver dwenen Spencer, met het voorgevoel, dat het geheim hem nog eens zou be zighouden. De jaren gingen voorbyin 1950 werd Dawson voor een andere kwestie naar Egypte gezonden. Hy benutte zijn verblyf in Cairo voor een bezoek aan het museum, waar de mummies zyn opgesteld. Toen hy door de zalen dwaalde, bleef hy plotseling als aan de grond genageld voor een mummie staan, die op verbluffende wyze op de fotografie leek, die hij zo vaak beke ken had. Dawson stelde onmiddellhk een onderzoek in en vernam van de directie, dat de mummie afkomstig was van een Egyptoloog, die ze van Bedoeïenen had gekregen. Deze Be doeïenen stonden als plunderaars vjin graven bekend. Het definitieve bewys, dat de mum mie werkeiyk Spencer was, vond Dawson, toen hy na zyn terugkeer naar Londen de zoon van Lord H., 'n briljant oorlogsvlieger opzocht. Deze had van zijn inmiddels gestorven va der een brief gekregen, waarop te le zen stond: „Niet vóór het jaar I960 openen, behalve by byzondere aanlei ding!" De zoon van Lord H. achtte de ze voorwaarde vervuld en scheurde de enveloppe open. Deze bevatte de be kentenis van Lord H. dat hy zyn vriend Spencer had gedood en het l(jk had verkocht aan Bedoeïnen, die val se mummies vervaardigden. ZATERDAG 13 NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 3.00 Nws.. weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. 9.35 Plechtige H. Mis van Requiem. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin bouw meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Promenade-ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Liedjes bij de guitaar. 14.20 Eng. les. 14.40 Amateurprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Voor de jeugd. 18 00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Gram. 18,45 Regeringsuitz.Atlantisch al lerlei. Een en ander over de veertien lan den van het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en lit. kalender. 19,45 De Zilvervloot. 20.15 Ge- var. programma. 21.00 Act. 21.15 D$ ge wone man. 21.20 Gram. 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperante. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 ke/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7-33 Gram. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: J0.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.40 Bariton en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Gram. 13.00 Nws 13.15 VARA.Varla. 13.20 Gram. 13.45 Voor de jeugd.. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muz. 15.00 Zeeuwse uitz. 15.25 „Het volle pond" caus. 15.40 Amus. muz. 16.00 Boekbespre king. 16.15 Kamerork. en soliste. 17.00 Ra- dioweekjournaal. 17.35 Gram. 18,00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Hetje Wolff en Aagje Deken", hoorspel. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 22.00 Socialistisch commen taar. 22.15 Amus. koor. 22.45 „De Mo len aan de rivier", hoorsp. 23.15 Nws. 23.30 —24.00 Gram. Wat U ook doet met Uw „zei procent" duurder gaan roken hoeft U niet. Duiaenden vOdr U hebben het al ontdekt: geen merk geelt zo'n goede kwaliteit voor zd weinig geld. j. Waar zijn onze schepen? Aardijk 10 v. Boston n. Philadelphia. Alnati 10 180 m. Z. Bahia n. Bahia. Arendsdijk 11 te Hamburg. Bloemfontein 10 v. Hamburg n. Antw. Corilla (t) 10 nm. te Londen. D:ente 10 v. Genua n. Marseille. Gaasterkerk 11 v. Aden n. Suez. Jagersfontein 10 v. Kaapstad n. Pt. Eli- zabath. Larenberg 11 v. Pt. au Prince n. Santiago de Cuba. Lawak 10 v. Philadelphia n. Baltimore. Loosdrecht 11 v. Livorno n. Pt, Said. Manoeran p. 10 Lissabon n. A'dam. Mariekerk 11 v. Djibouti n. Pt. Said. Merwede p. 10 Bahamas n. Houston. Oranjestad 10 690 m. W.Z.W. Madeira. Prins Philips Willem IV 13 Milwaukee Rijnkerk 10 te P.t Said. Salawati p. 10 Ouessant n. Antwerpen. Abbekerk 11 v. R'dam n. Bremen. Aiamak 11 te Antwerpen. Alpharü 11 Antwerpen verw. Arnedijk 10 te San Francisco. Bacchus 10 v. A'dam n. Hamburg. P.oschfontein p. 11 Str. Messina n. Genua. Heemskerk p. 11 Kp. Fiüisterre n. Autw. Kota Baroe verm. 12 v. Genua n. Mar seille. Prins Willem v. Oranje 11 te Hamburg. Teiresias 11 v. Pt. Said n. Algiers. Wonosari 8 te Vancouver. Zonnewijk 14 Bahiablanca verw. (Advertentie.) VLOEISTOF Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de Jeuk ln enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en ceneest tot diep in de nuldporiën. BALSEM ZEEP Amerskerk 11 te Honkong verw. Ball 11 te Tj. Priok. Boschfontein p. 10 Kreta n. Genua. Caltex Utrecht (t) p. 10 Kp. Bon n. Rot terdam. Sistula (t) p. 10 Deadalus Rif n. Aden. Delft 10 te Antwerpen. Eos 10 te Izmir. Esso Amsterdam (t) p. 10 Bizerta n. Sldon Johan v. Oldenbarnevelt 10 170 m. W.LZ. Ceylon n. Suez. Leuvekerk 11 te Genua. Molenkerk 10 v, Suez n. Djibouti. Noordam 10 500 m. O.t.Z. Kp. Race n. Rotterdam. Ouwerkerk p. 10 Messina n. Pt. Said. Papendrecht 11 te Dakar verw. Schouten 10 v. Port Swettenham n. Mahe. Stad Alkmaar p. 10 Ceylon n. Bombay. Stad Leiden 10 te Bremen. T;b!a (t) p. 10 Aden n. Suez. Tomini 10 te Singapore. HOOG EN LAAG WATER 13 November U.+. N.A.x-. U.+N A:P. U.—JN.A.P. U.—N.A.P. Vlissingen 3.11 2.49 15.32 2.47 9.45 2.07 22.05 1.98 Terneuzen 3.45 2.64 16.03 2.62 10.13 2.24 22.33 2.16 Hansweert 4.38 2.60 16.54 2.63 10.55 2.3» 23.18 2.31 Zierikzee 4.55 1.78 17.13 1.77 10.14 1.48 22.37 1.42 Wemeldinge 5.10 2.04 17.27 2.03 10.40 1.77 23.02 1.70 ZWINGLIBOND EN V.P.R.O. Deprincipieel-vrijzinnig-christelijke Zwin- glibond heeft vorige week te Amers foort zyn jaarvergadering gehouden. De voorzitter, ds. H. van Lunzen uit Odoorn, verklaarde in zijn openingswoord, dat de bond geestelijk een onderdak wil bieden aan hen, die uit de orthodoxerende kerken wor den gedrongen en straks zullen worden ge drongen. Nadrakkeiyk keerde de spreker zich te gen het V.P.R.O.-beleid, dat ondanks vele protesten volhardt in zijn weigering om de principieel-vryzinnigen het hun toekomend aandeel te doen bijdragen in het opinie-vor mende deel der uitzendingen. Door zijn huidige houding werkt deze om roep de popularisering van de verortho- doxing van het vryzinnlg protestantisme in de hand. De Zwing] ibond zal thans op korte termyn wegen moeten zoeken om op andere wijze per radio met vryzinnig pro testants Nederland in contact te treden. NOGMAALSHET MANDEMENT. Prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam, heeft in „Het Parool" een be schouwing gewijd aan het mandement van dit bisschoppelijk schryven ook de protes- de R.K. bisschoppen, waarin hg betoogt, dat tanten aangaat. „Wanneer de bisschoppen hun mening geven over de P. v. d. A. en N.V.V., dan wil hun woord gehoord zijn als een ge zaghebbend woord, dat in naam van Christus tot de éne Kerk komt. Dan zul len in ieder geval ook Protestanten luisteren. Zy zijn óók bedoeld. Zy zyn immers óók wettig gedoopt. Zy hebben zich wel onttrokken aan het bisschop pelyk gezag, maar de bisschoppen we ten, dat zy van Godswege het gezag hebben over ólle gelovigen. Het befaam de mandement stelt de Protestanten voor de vraag, waarom zy zich aan dit gezag en aan deze uitspraken en aan maningen onttrekken. Het mandement moet hun aanleiding zyn om- zich te be zinnen over de aard van het gezag, dat in de Kerk wordt uitgeoefend. Het is mijn vaste overtuiging, dat het verschil tussen Rooms Katholicisme en Protes tantisme schuilt in de opvatting van de aard van het kerkelijk gezag." De protestantse opvatting van dit kerke lijk gezag formuleert prof. Van Niftrik al dus: „Als regel gelde: de Kerk heeft haar lid maten in te scherpen in de vryheid van een christenmens vorm te geven aan de liefde van Christus ook op het politieke erf. Zy verkondigt 't Evangelie, óók als zy het over politiek heeft, en niet de wet. Dat Evangelie doodt de persoonlyke vryheid niet om ons onder de wet van kerkelijke autoriteiten te stellen, maar stelt ons in de persoonlijke beslissing om persoonlijk uit te maken op welke wyze wij in ónze situatie het best ge hoorzamen kunnen aan de opdracht van Christus om ook politiek, maatschappe lijk en sociaal vorm te geven aan Zyn lief de en zelfverloochening. In zulk een pro testantse kerk behoort een mandement van toon en inhoud als dat der bisschoppen on denkbaar en onmogelijk te zijn." INDUSTRIE-PREDIKANTEN. In Schotland zyn thans ongeveer 300 predi kanten van alle kerken als industrie-pre dikanten werkzaam. Onder hen zijn er, die in industriegebieden ook een eigen ge meente hebben. In elk bedryf, waar een predikant werk zaam is, heeft hy de beschikking over een kamer voor pastorale gesprekken. „Preken" worden in bedrijfsverband niet gehouden, doch wel causerieën in de cantines, dikwijls tijdens de koffiepauze. De onderwerpen hiervoor worden gekozen uit datgene, wat arbeiders en beambten interesseert: een film, de sport, de wedrennen. Op deze wyze arbeiden de Schotse predikanten onder alle mogelyke soort arbeiders in zeer uiteenlo pende bedrijven, tot op de vliegvelden toe. Een beslissende rol spélen echter de ge- sprekken onder vier ogen. In slechts zeer enkele gevallen kon als gevolg daarvan ge constateerd, worden, dat mannen en vrouwen weer, of meer, naar de kerk kwamen. Het gaat er echter ook meer om, dat getoond wordt, dat de christelijke gemeente, door het ter beschikking stellen van haar predi kanten, aandacht heeft voor de arbeiders tn de bedrijven en voor het bedryf zelf. Het gevaar in dit werk bestaat daarin, dat de predikanten de rol gaan vervullen van pleitbezorgers tn de verhoudingen tus sen directies en arbeiders, terwijl zij alleen een evangelische opdracht moeten vervul len. De behoefte aan industrie-predikanten is sterk gestegen als gevolg van bepaalde evangelisatie-acties in de steden, zodat op het ogenblik niet eens aan alle aanvragen kan worden voldaan. Bovendien worden al leen die predikanten hiervoor opgenomen, die zich vrijwillig voor dit werk melden. Intussen heeft deze arbeid tot gevolg ge had de oprichting van de „Christelijke In dustrie-orde van Schotland." Hierin vindt men mannenverenigingen, die in de bedrij ven en jegens hun kameraden als christen bekend willen zyn. Zy vormen een soort stootploegen, die nagaan, wie tot geen en kele kerk behoort. Zy houden gespreksby- eenkomsten, waar persoonlyke moeilijkhe- den, loonconflicten, stakingen enz. in be spreking komen, alsook de producten, die het bedrijf maakt. Op deze wijze hoopt men de industrie te doen zijn, niet alleen een door mensen bediende machine, maar een instelling, die in dienst van de mensen staat. BEZETEN WERELD. In „De Nieuwe Eeuw" van 30 October 1954 wordt geschreven over „De bezeten we- wereld „Waardoor wy allemaal wel bezeten zyn, is in kort bestek niet op te noemen, maar als wij ons gemakshalve mogen beperken tot het christeiyk genoemde Westen, dan zijn wy bijvoorbeeld bezeten door een ellen dige vrees voor de toekomst. Hetgeen dan tegelijk betekent, dat wy heel erg ver zyn afgedwaald van onze evangelische grond slag, waarin de vijgeboom van het vertrou wen en de lelie der onbezorgde schoonheid staan geplant en waar de mus niet van het dak valt zonder voorkennis van de hemelse Vader. Precies gezegd: wy geloven eigen lijk nergens meer in. Onze gehele gebeds- practyk is er een leevnsgroot bewijs van, want wy doen niets dan vragen, niet meer om genade tot meer liefde in ons, maar om eindeloos veel tijdelijkheden. Of ons bidden is een poging om de zorg voor geestelijke zaken op God of Zyn heiligen af te schuiven, omdat wy er zeilf geen gat in zien. Omdat wy het moderne vraagstuk van het gemeng de huwelijk niet aan kunnen, moet de Moe der Gods, door middel van drie weesge groetjes die de gelovigen van een onzer bis dommen Zondags onder de Mis meemurme- len, maar de oplossing van het „voorkomen" geven. Onze relatie tot de stroom van Boven is niet die van een geleidend metaal, dat trillingen en spanningen opvangt om zelf op spanning te komen en spanning door te ge ven, maar die van een spons die alles zui gend en tegelijk levenloos vasthoudt. Dit ge brek aan „relatie" en dus ook aan geloof bepaalt onze hedendaagse bezetenheid. Door de geestelijke leegheid is er plaats voor bij geloof en afgoden. Wy geloven allemaal :n de onafwendbaarheid van de volgende oor log, omdat wy niet geloven in dc kracht van het goede en van het vertrouwen. Wy gelo ven allemaal in de technische vooruitgang en zijn er tegelijk doodsbang voor, omdat we niet weten waar het heen gaat. Wij kla gen over de sportvergoding, de filmsterren- cultus en andere cultussen, of wij hebben er ons aan overgegeven, al naar onze aard is. Maar in het ene geval is er vaak sprake van een vals spiritualisme en in 't andere geval van materialisme en in beide geval len van een gebrek aan gevoel voor harmo nie, dat alles zyn juiste plaats en vorm kan geven. Goed beschouwd zijn wy bezeten door een tragisch misverstand waaruit alle na righeid voortkomt; wy hebben het essenti- ele verwisseld voor het bykomstige. En om dat wy door die verwisseling het juiste in zicht en de juiste grondslag verloren heb ben, weten wy met het bijkomstige geen raad meer, en beginnen wy het te vervloe ken of ons er aan te verliezen. Onze tyd is groot in het verlies van het meesterschap over het bykomstige, met het gevolg dat het essentiële zowel als het bykomstige worden ontluisterd. Al wat niet in harmo nie is verliest glorie. En het ergste is, dat wy de Innerlijke en uiterlijke ontluistering van ons zelf hebben toegelaten, waaraan de verering voor het genie van Albert Ein stein of voor de schoonheid van Gina Lollo- brigida niets verandert. Want, ondanks onze sociale instellingen en onze democratie: wat is thans een mens? Kan men zeggen dat men vecht voor zyn persoonlyke verant woordelijkheid, die kenmerkend is voor ons mens.zjjn, dat wij elkaar zien als „goden" in de christelyke zin? Het wassend ongeloof ln de kerk, de (in heimwee gevestigde) onverschilligheid van de jeugd, de aanbidding der afgoden en het koesteren van duizend vrezen wordt niet ongedaan gemaakt door zich als gelovig beschouwende christenen, die in een soort byzantinisme de strijdende kerk op aarde feiteiyk hier reeds willen zien zegepralen. Maar de wereld, dat is de gehechtheid aan ons zelf, onze gehechtheid aan glorie, aan succes, aan zekerheid. Een strijdende kerk is een die strijdt met zich zelf, in elk indi vidu, om het gestalte geven in zich zelf van de Waarheid, om het avontuurlijke liefde zyn in deze wanhopig worstelende wereld. Naar deze kerk is, ook in de ontkenning, honger. Als deze kerk, die de sleutel heeft tot de essentie, tot de waarheid, de liefde, het mededogen en het zelfvergeten, in ons christenen weer duidelijk zichtbaar xcordt, kan de bezetenheid pas worden uitgedreven. PREEK OP DE BAND. Een predikant ln Wales heeft ln de kerk een wire-recorder laten plaatsen, waar mede des Zondags al zijn diensten wor den opgenomen. Op deze wijze wil hy het Evangelie brengen aan alle zieken en ouden van dagen, die de kerk niet kunnen bezoe ken. In de loop van de week gaat de preek zyn gemeente rond- Dit initiatief Is met grote vreugde begroet, en collega's uit an dere gemeenten zoeken reeds naar moge lijkheden om dit goede voorbeeld te volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9