Vikings brachten staatsinrichting die tien eeuwen stand hield Eenzame mannen in Australië zien uit naar een bruid STRIJD OM MANDEMENT EN DOORBRAAK DUURT VOORT S.A.S. OPENT LUCHTLIJN OVER NOORDPOOL NED. RODE KRUIS GAAT RAMPENARTSEN" OPLEIDEN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEBÜWBB COURANT 13 HERFSTBEZOEK AAN EILAND MAN (II) Tynwald - volgens Manxmen - grootmoeder der parlementen" (Van een onzer redacteuren) De inwoners van Man zyn gedeeltelijk van Keltische, gedeeltelijk van Scandinavische oorsprong. De Noormannen hebben hun stempel gedrukt op de instellingen op het eiland, die tot vandaag de dag in ere worden ge houden. De Noormannen gaven het eiland zyn „Thing-Vollr", een raad, die wetten uitvaardigen en recht sprak. Dit woord werd in de loop der eeuwen vervormd tot „Tynwald", en deze instelling bestaat nog altijd. Spreken de Engelsen over hun parlement als de „de moeder der parlementen", de „Ma namen" noemen het Tynwald de grootmoeder. Het Tynwald, dat nu reeds meer dan tien eeuwen in werking is, komt in de open lucht hijeen. tocht en overgave bedreven, maar aan partijpolitiek doet men er niet. Er zijn een paai- labourleden, die door de vakverenigingen worden gesteund, maar ook z,g vormen geen fractie in de eigenlijke zin van het woord. Het aanzien, dat iemand geniet in de maatschappij, is bepalend voor zijn verkiezing. De leden van „the House of Keys" bereiden in commissies de wetten voor, die hierop het voltallige huis passeren, vervolgens de „legisla- tiv Council", die overigens zelf ook met wetsvoorstellen kan komen, en zijn er dan geschillen, dan wordt al het mogelijke gedaan om tot een ver gelijk te komen. Een voorstel moet in „the House of Keys" worden aangenomen met meerderheid van stemmen. Verder is de handtekening van de koningin ver eist en ten slotte de plechtige afkon diging in het Tynwald, de gecombi neerde vergadering dus. Die afkondi ging geschiedt meestal één keer per Toen de Noormannen zich na een aantal plundertochten op het eiland vestigden, maakten zy 't tot het cen trum van een koninkrijk, waartoe ook de Zuidelijke eilanden voor de Schotse kust behoorden, de Sodorenses, zoals zij toen werden genoemd. Dit feit ligt nog altijd bewaard in de titel van ae bisschop van Man, die officieel „bis schop van Sodor en Man" heet. De naam Sodor is verder uitgestorven, en de bisschop ziet de briefschrijvers, die hem tot „bisschop van Sodom en Man" en in het ergste geval tot „bis schop van Sodom en Gomorrha bombarderen, er dan ook niet kwaad op aan. Geen spookhuis Het Tynwald is meer een Staten- Generaal; het bestaat uit twee licha men. Het eerste is „the House of Keys", het huis van de sleutels, als men het zonder meer vertaalt. Er zijn bezoekers naar Man gekomen, die dachten dat het een beroemd spook huis was. In werkelijkheid is het een soort van Tweede Kamer. Het woord „keys" staat volgens de Scandinavi sche uitleg voor gekozenen en volgens de Keltische uitleg voor vier en twin tig het aantal zetels in dit lichaam. Dit aantal is nu onaantastbaar; ofschoon het eigenlijk te klein wordt geacht, durft niemand uit eerbied voor het verleden, voor te stellen het te vergroten. De 24 leden van „the House of Keys" worden nog altijd door een zes tal plattelandsdistricten, die tezamen zestien zetels bezetten, en door de steden gekozen. Die plattelands districten staan van oudsher bekend als de „sheadings", de scheepsdistric- ten. Het was namelijk b'ij de Noor mannen zo, dat een dergelijk district verantwoordelijk was voor het uit rusten en bemannen van een bepaald aantal schepen voor de oorlogsvloot. Dit systeem heeft nu natuurlijk niet meer de minste zin, maar de verte genwoordigers van de plattelands- districten houden krampachtig aan het schema vast. De stedelingen vin den dat een weinig bevredigende toe stand, omdat zij recht hebben naar het aantal inwoners gerekend op een veel groter aantal afgevaardig den. Het platteland trekt zich van deze jammerklachten niets aan. V rouw enkiesr echt Nu we het toch over de verkiezin gen hebben mag niet onvermeld blij ven, dat het eiland Man waarschijn lijk de eerste staat was, die het vrou wenkiesrecht invoerde: in 1881. Om moeilijkheden in de boezem van het gezin te vermijden werd het aanvan kelijk alleen gegeven aan ongetrouw de vrouwen en weduwen; later wisten de leden de aandrang der gehuwde vrouwen niet langer te weerstaan. E. Sylvia Pankhurst, de bekende voor vechtster van de beweging voor vrou wenkiesrecht in Engeland, kwam voort uit een familie van Man. Het eiland heeft het altijd goed met de vrouwen voor gehad. Volgens een oude wet mocht vroeger een onge huwde moeder het volgende lot voor de vader van haar kind uitkiezen: onthoofden, ophangen of haar trou wen. De overlevering zegt, dat slechts éénmaal een verbitterde jongedame haar vrijer wilde zien hangen. Zij ver anderde echter van mening, even na dat de jongeman aan een boomtak was opgetrokken. Van een huwelijk kwam in dit geval niets: de veroor deelde betoogde, dat hij het ophangen reeds had ondergaan en dat het feit, dat hy was losgesneden, daar niets meer aan veranderde. Een standpunt, dat geaccepteerd en geapprecieerd wera want de inwoners van Man hou den van scherpzinnige redeneringen, nu nog. De politiek op Man wordt met harts- jaar en dat is dan een hele plechtig heid op een heuvel, die in het midden van het eiland is opgeworpen. Nationale plechtigheid Op 5 Juli van ieder jaar trekt vrij wel iedere inwoner van Man naar de ze historische plek en duizenden toe risten trekken met hen rtiee. Na een dienst in het vlak bijgelegen kerkje trekt de stoet naar de heuvel. Op de top zitten de luitenant-gouverneur en de bisschop, onder hen de „Legislative Council", daarna de leden van „the House of Keys", de geestelijkheid en tenslotte de hoge ambtenaren van het eiland. Ook is daar de drager van het staatszwaard, dat vier inches korter is dan in de oudheid, omdat het in de rijke geschiedenis van Man mogelijk was, dat het een tijdlang als kachel- pook bij een troep soldaten dienst deed. Bij deze gelegenheid worden nu de wetten voorgelegen, die in het af gelopen jaar zijn aangenomen en door de koningin als Vrouwe van Man zijn ondertekend. De voorlezing geschiedt in het Engels en in de bijna uitgestor ven taal van het eiland, het Manx. Aangezien de wetten tegenwoordig nog al lang zijn, worden ze niet meer in hun geheel voorgelezen; volstaan wordt met een inhoudsopgave. Apekool rnaaroude Indiaanse wijsheid, dat behelsde het tafereeltje, dat de fotograaf in de Hagenbeek- dierentuin te Hamburg aantrof, toen hij langs het hok van de drie daar „in gekwartierde" jonge chimpansees wandelde. En zó ontstond deze echte uitbeelding van het aloude schoor steenstukje ,JHoor geen kwaad, zie geen kwaad, spreek geen kwaad"... Toegenomen criminaliteit in 1951 en 1952 Volgens de criminele statistiek over 1952, samengesteld door het C.B.S., nam de gerechtelijke geconstateerde criminaliteit, welke van 1947 tot 1950 van jaar tot jaar verminderde, in 1952 evenals in 1951 in vrij aanzienlijke mate toe. Het aantal onherroepelijke veroor delingen wegens misdrijf per 100.000 inwoners bedroeg de laatste drie ja ren resp. 338.377 en 407 (stijging resp. 11,5 procent en 10.6 procent). Beperkt men zich tot de misdrijven wetboek van strafrecht dan is de toeneming echter belangrijk geringer: 293, 313 en 327 (6,8 procent en 4,5 procent). De minder gunstige beweging is, voorzover 1951 betreft, voornamelijk toe te schrijven aan stijging van het aantal vermogensmisdrijven (diefstal, oplichting, enz.). Voor eenvoudige diefstal, was het relatieve cijfer in de laatste drie jaren resp. 70, 80 en 78, voor gequalificeerde diefstal 30, 43 en 42. heling 18, 23 en 22. De misdrijven tegen leven en persoon droegen in 1951 niet, doch in 1952 wel bij tot verhoging van het totaalcijfer. Mishandeling resp. 42, 40 en 46. De gerechtelijke geconstateerde zeden misdrijven, waarvoor in 1950 het hoog ste tot dusver bekende aantal werd vastgesteld, waren in 1951 en 1952 iets minder frequent. Relatief werden in Limburg en Noord-Holland de meeste veroordelin gen wegens misdrijven onherroepelijk wetboek van strafrecht resp. 414 en 351 per 100.000 inwoners tegen een gemiddelde van 305 voor het gehele land. De laagste relatieve aantallen hadden Friesland en Zeeland (189 en 244). Socialisten kozen volgens Romme eieren voor hun geld (Van onze parlementaire redacteur). In het „Katholiek Staatkundig Maandschrift" komt prof. Romme terug op het politieke debat, dat ter inleiding van de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1955 in de Tweede Kamer gehouden is. Uiter aard wjjdt hy daarbij in het bijzonder aandacht aanalles, wat over het man dement der bisschoppen en over de partijverhoudingen in Nederland ge- zeg is. Dit „grote iviel van Laxey" wordt aangedreven door het water van een riviertje. Het draait alleen nog voor toeristen. Het v;erd in 185Jf gebouwd, cn gebruikt om het water uit nu ver laten loodmijnen te pompen. Op de muur het wapen van Man: drie ge laarsde en gespoorde mannenbenen. Het is waarschijnlijk afgeleid van de oud-Indiase Swastika, die de hele wereld doortrok, om hier wat ver vormd en met één been minder fot vandaag de dag te worden gebruikt. Trouwens, als zelfstandige eenheid en als zelfstandige personen zien het I kabinet en zijn leden in het mande- I ment geen aanleiding, het bijltje erbij neer te leggen. In hetzelfde nummer van het „Ka tholiek Staatkundig Maandschrift" richt E. G. H Boraewasser zich tegen het artikel, dat dr Delfgaauw in het katholieke maandblad ,,Te Elfder Ure" gepubliceerd heeft en waarin deze zegt, dat „als de doorbraak niet met ons komt, ze zonder ons komt. Wie gewend is over de grenzen te kijken; wie weet wat er omgaat bij hen, die in Nederland denken wie de gedach ten van de jonge mensen kentbeseft, dat de doorbraak over enige decennia een feit zal zijn. Nu is het nog moge lijk deze doorbraak te leiden. Over EEN LAND MET EEN VROUWENTEKORT De voornaamste politieke ophelde ring die de discussies hebben ge- bracht, ligt naar het oordeel van prof I Romme wel in het feit, dat de P. d. A. ervan afziet, om in de omstan- -- digheden, zoals zij zich thans aan haar j Romme signaleert de voor de i eniSe decennia zal dat onmogelijk zijn. voordoen, haar geestverwante minis- p™f- ^^miL i^^evLdrLu- D*n wordt waarschijnlijk zonder enig ters uit het kabinet terug te roepen. heren Tilantw en «kihou- 1 onderscheid alles onder de voet ge- Dit betekent. d.t m d. P j -- lederen zij het gewonnen hebben, die ter Js ?eh|evpn wat de p v. d A zal doen, indien bij het gelijkblijvende woord der bisschopen een deel harer leden, met name de leden van haar Katholieke Werkgemeenschap, een be slissing nemen, die haar primair on welgevallig is. Zou zij dan haar minis ters uit het kabinet terug roepen, dan zou er niet veel overblijven van de eerbiediging, die zij van het verschij nen van het mandement af tegenover de vrijheid van de gewetensvorming harer leden heeft beleden. Maar in de politiek gebeurt ook wel eens het on waarschijnlijke. voortzetting van de brede basis het beste achten in 's lands belang. Deze opvatting klopt volgens prof. Romme met het socialistische partij belang, dat wel niet kwalijker zou worden gediend dan door verkiezin gen te provoceren onder de vaan van verzet tegen het Episcopaat. OP 15 NOVEMBER A.S. Vele autoriteiten maken openingsvlucht mee Oj 15 November a.s. opent de Scandinavian Airlines System een luchtlijn over de Poolcirkel tussen Ko penhagen en Los Angeles. In de nacht van 14 op 15 November vertrekt het eerste toestel op deze lyn uit Los Angeles voor de tocht naar Scandinavië. In de avond van de 15e start om 8 uur van het vliegveld van Kopenhagen de machine, die in tegen overgestelde richting zal vliegen. De opening van de lijn, die twee maal per week in beide richtingen ge vlogen zal worden met toestellen van het type DC 6-b, heeft een feestelijk tintje gekregen. In beide toestellen zullen zich een groot aantal gasten van de S. A. S. bevinden, die op Groenland en in Winnipeg diverse plechtigheden zullen bijwonen. Zo reizen in het toestel uit Kopen hagen o.a. mee prins Axel van Dene- Nieuw Zeeland kan 40.000 jongedames gebruiken! (Van onze correspondent in Australië) SYDNEY Ausralië heeft zich thans op onverbloemde wyze in de stryd om huwbare jongejuffrouwen gestort. Want zoals In leder jong en snel groeiend land, begint ook hier het tekort aaji bruiden een waar probleem te worden. Er is over dit probleem de laatste tijd op lager niveau reeds het nodige gezegd en geschreven, en de goede dominee Jaques de Vries uit Mirboo North in de saat Victoria heeft in Nederlandsë kringen reeds een kleine storm verwekt met zijn actie „Stuur een Schip met Meisjes". Doch thans is de strijd om de „bruid" dan ook op het hoogste niveau aangeland. Nieuw Zeeland is begonnerf met de hele kwestie aan de openbaarheid prijs te geven door officieel te ver klaren, dat het land 40.000 jongejuf frouwen wil hebben om met het over schot aan mannelyke vrijgezellen te huwen. Sinds deze verklaring zijn de deu ren van het Nieuw Zeelandse emigra tiekantoor in Londen plat gelopen door jongejuffrouwen van 15 tot 50 jaar, die hopen in Nieuw Zeeland een man te kunnen vinden. Australië, dat over dit onderwerp altyd nogal discreet geweest is, kon toen natuurlijk niet achterblijven. En zo zond Australia House in Londen de boodschap uit: „Er bestaat een bijkans ongelimiteerde vraag naar ongehuwde meisjes om onder het „government assisted passage sche me" naar Australië te emigreren, ongeacht het feit of zij al dan niet over privé relaties in Australië be schikken En hiermede is de handschoen dan opgenomen en kunnen wij ons zon der enige verdere verplichting tot discretie in het strijdgewoel storten. marken, de minister-presidenten van Denemarken, Noorwegen en Zweden, journalisten uit de landen, waar de S. A. S. vestigingen heeft en de pre sident-directeur van ue S. A. S., de heer P. A. Norlin. In de machine uit Los Angeles, die dan al geruime tijd onderweg is, be vinden zich o.m. de gouverneur van de staat Californië, de burgemeester van Los Angeles, terwijl in Winnipeg vertegenwoordigers van de Canadese regering, o.m. de minister van trans port zullen instappen. De machines op de openingsvlucht zullen elkaar ergens in het luchtruim tussen Groenland en IJsland passeren. De toestellen op deze lijn zullen ge vlogen worden door speciaal opgelei de bemanningen. De S. A. S. heeft hierbij de nodige ervaring opgedaan tijdens een aantal proefvluchten over de Pool in de afgelopen jaren. Speciaal voor de ontvangst van passagiers en mogelijk ook voor het wisselen van bemanningen onderweg is op Groenland een hotel gebouwd. Import niet voldoende Het door Australia House in Lon den verstrekte cijfer van een over schot van 100.000 huwbare mannen in Australië is een beetje overdre ven. Want om tot dit cijfer te komen moet men ook jonge knapen en oude heertjes bij de om een bruid sprin gende groep rekenen. Maar de officiële cyfers zien er in derdaad somber genoeg uit. In de leeftijdsgroep van 20 tot 29 jaar bestaat in Australië thans na melijk een overschot aan mannen van 62.896!! Dit ziet er op papier al erg genoeg uit, maar het is in feite veel erger, zodat men Australia House in Lon den de lichte overdrijving kan verge ven. Het overschot in de groep van 20 tot 29 jaar mag dan „slechts" een kleine 63.000 zijn, de praktyk heeft geleerd, dat 10% van de Australi sche vrouwen en meisjes nooit en te nimmer trouwt, zodat de kans van de huwbare mannen nog kleiner wordt. De grootscheepse immigratie der laatste jaren heeft deze positie zeker niet beter gemaakt, daar er meer mannen dan vrouwen emigreren, Maar dit tekort in de leeftydsg van 20 tot 29 jaar heeft in Aur' altijd bestaan. Er zijn hier altyd meer mannen dan vrouwen geboren. Doch er ster ven ook meer mannen dan vrouwen, zodat er hier in de groep van 50 jaar en ouder altijd nog meer vrouwen dan mannen zijn. Nu is het wonderlijke hierbij, dat volgens de deskundigen op dit ge bied onder de vele duizenden eenza men van millioenensteden als Syd ney en Melbourne het percentage eenzame vrouwen groter is dan dat van de mannen. De leeftyd van dit grote aantal eenzame vrouwen ligt achter in de 20 en vóór in de 30. Deze vrouwen schijnen eenvoudig niet de kans te krijgen om bij hen passende mannen te ontmoeten. Hieruit blijkt dus wel, dat met het „importeren" van 100.000 jongejuf frouwen de zaak niet kan worden op gelost. Een belangrijk deel van deze im port zou alleen maar de groep een zame jongejuffrouwen nog doen groeien. Doe het zelf Een aardig voorbeeld wordt ge vormd door de talrijke brieven, wel ke de hier verschijnende Dutch- Australian Weekly van op mannen wachtende Nederlandse jongejuffrou wen in Australië ontvangt. In deze brieven uiten de jongejuf frouwen hun verontwaardiging over het gehuil van de vrijgezellen uit Ne derland om vrouwen een gehuil dat warme harten als dat van domi- Lonkjes De socialistische woordvoerder, mr. Burger, heeft ditmaal de algemene be schouwingen voor zover prof. Rom me zich dit herinnert is dit de aller eerste keer, dat men dit heeft beleefd niet enkel en alleen afkeurende en onvriendelijke woorden over gehad voor de confessionele partijvorming. Ligt hierin een begin van opening naar een modus vivendi, voor het geval de Katholieke Werkgemeenschap eens zou besluiten tot datgene wat aan de P. v. d. A. primair onaangenaam is en het naar P. v. d. A.-oordeel „second best" zou kiezen van een nieuwe katholie ke partij? vraagt prof. Romme. Het is duidelijk, vindt hij, dat de strijd om de partij-politieke opbouw over en weer dóórgaat. De plicht van de K.V.P. daarbij is te zijn en te blij ven een duidelijke beginsel- cn pro grampartij tegelijk de politiek steeds bezield in 's lands belang te voeren. lopen, wat ons katholieken, buiten het geloof in de meest strikte zin, teza men houdt". Politieke opheldering. De heer Bomewasser bestrijdt dit ten stelligste. Uitvoerig gaat hij de situatie in de verschillende Europese landen na, waarbij hij tot de conclusie komt, dat buiten onze grenzen geen enkele aanwijzing voor de houdbaar heid van de stelling van dr. Delf gaauw is te vinden. Wat de gedachten van de jonge mensen betreft, schrijft de heer Bor- newasser: „Ten opzichte van de jeugd past het èn waardering te tonen voor de nieuwe impulsen, die van haar uit gaan èn de nodige critische zin te be waren ten aanzien van de duurzaam heid, bruikbaarheid en uitvoerbaar heid van de nieuwe, nu eens sublie me, dan weer wilde gedachten. Wij hebben niet de indruk dat dr. Delf gaauw de „gedachten van de jonge mensen" ook critisch heeft ontleed en op hun duurzaamheid, bruikbaarheid en uitvoerbaarheid heeft getoetst". Het argument van dr. Delfgaauw, dat de doorbraak mede bevorderd zal worden door „het denkende deel der katholieke volksgroep" geeft volgens de heer Bornewasser blijk van geen betere mentaliteit dan die der negen- tiende-eeuwse liberalen. Wat dr. Delfgaauw voor de gegrond heid van zijn visie op de toekomst nü aanvoert, heeft naar de mening van de schrijver van het artikel in het „Katholiek Staatkundig Maandschrift" geen enkele overtuigingskracht. 99 Luitenant-generaal P. Alons, com mandant van het Rode Kruis Korps, en de arts A. Klapwijk, hoofd van een der medische afdelingen van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, hebben het initiatief ge nomen tot instelling van een speciale artsencursus, die opleidt tot wat men nee Jacques de Vries uit Mirboo North licht vermurwt en hem tot „Schip met meisjes"-acties drijft. Laat die huilende jongemannen zelf gaan zoeken in plaats van bij do minee op de stoep te gaan zitten, zo schrijven deze Nederlandse jongejuf frouwen verontwaardigd. Er zijn hier genoeg jonge meisjes, die graag met een nette jongeman uit Nederland kennis willen maken. Zo wordt het hele probleem weer terug gebracht tot het menselijk ele ment tot verlegenheid en een ge brek aan beheersing van de omstan digheden. Men is in deze tijd van de zich steeds verder uitbreidende welvaart nu eenmaal zo gewend om tegen de overheid aan te leunen, dat men het zoeken naar huwbare jongejuffrou wen vaak liever aan „de autoriteiten" overlaat, dan zelfstandig op vrijers voeten te gaan. een nieuwe specialisatie voor de me dicus zou kunnen noemen, namelijk „rampenarts". In de tweede helft van October zijn de eerste twee van de serie schriftelijke lessen verschenen. Het is voorlopig de bedoeling, dat onge veer veertig lessen in deze cursus verschijnen in een tijdsbestek van drie jaar. Tot nu toe zijn 460 cursis ten ingeschreven. Hoewel de cursus in eerste instan tie is bedoeld voor artsen van het Rode Kruis, kunnen ook andere art sen er aan deelnemen. De opleiding tot „rampenarts" wordt door het Rode Kruis voor elke Nederlandse arts van belang- geacht, omdat im mers iedere Nederlandse medicus zowel in tijd van oorlog als in vre destijd bij een grote ramp kan wor den ingeschakeld voor de hulpverle ning. De ervaring heeft geleerd, dat de omvang van een moderne ramp zeer bijzondere eisen aan de hulpver lening kan stellen. By grote rampen wordt een patinët geëvacueerd langs een hele keten van artsen van het rampterrein via, de verzamelolaats van gewonden naar het ziekenhuis en misschien zelfs van het ene naar het andere ziekenhuis. Het is dan nodig dat voor de behandeling van de pa tiënten gestandaardiseerde methoden worden toegepast, die aan elke arts in de keten worden ingeschakeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5