Anti-religieuze propaganda in Rusland veroordeeld De Sleutel SPRINGBOK C.J.V.F.-JAARVERGADERING IN AMSTERDAM CRITIEK UIT KAMER OP BELEID VAN MINISTER STAF vermoeidheid 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 „GROVE FOUTEN BEGAAN" Merkwaardig decreet van communistische partij in Sowjet-Unie In het partyblad der communistische party van de Sowjet-Unie, „Praw- da", is over byna drie kolommen een decreet over anti-religieuze propagan da gepubliceerd, getekend door Chroesjtsjef, namens liet centrale comité van de party. Hierin wordt onder meer gezegd, dat „grove fouten" zijn be gaan by het voeren van deze propaganda en dat het in bepaalde bladen en andere publicaties tot „beledigende aanvallen" op geestelijken en gelovigen is gekomen. Alle partij-organisaties hebben opdracht om in de toekomst er op toe te zien, dat fouten in de atheïstische propaganda verwyderd worden en dat in geen geval toegelaten wordt, dat de gevoelens van gelovigen of geestelijken gekwetst worden. Ook mag het bestuur niet ingrijpen in de ac tiviteit van de kerken. andis- Zonder grond hadden ten bepaalde geestelijken en gelovigen voorgesteld als het politieke vertrou wen onwaardig en sommige plaatse lijke party-organisaties en personen hadden toegestaan, dat het bestuur zich bemoeide met de activiteit van religieuze groepen en dat een „ruwe houding" werd aangenomen tegen over religieuze leiders. „Deze fouten in de anti-religieuze propaganda zjjn lnnrecht in stryd met het program en ae politiek van de communistische partij ten aanzien van de religie en de gelovigen en vormen een schending van een aantal richtlij nen van de partij betreffende de on toelaatbaarheid van het beledigen van de gevoelens van gelovigen", aldus het decreet. (Advertentie.) 'n Genoogen om to schenken Genot om te drinffen Harlot zoete rode Kaapse wijn 'n moscatet £timp. dour OUD Jf«rte Berkelse arts staat terecht (Slot van pag. 3) met onvriendelijkheid. Maar dit komt verdachte, omdat u dwars inspreekt tegen getuigen". In de middagzitting was het woord aan de neurologen. De 38-iarige dr. T. F. Berkvens uit Rotterdam had geen enkele aanwijzing gevonden wat op tumor leek. Ook verwachtte hij niet, dat mevrouw O. zelfmoord zoil plegen. Mr. Huygens haalde hier na de neuroloog-psychiater dr. Hoelen uit Den Haag naast dr. Berkvent in do getuigenbank. Het ging om de vraag of het voldoende was geweest dat er alleen een lucht-encephalogram was gemaakt. Dr. Hoelen vond het lammer, dat er in dit geval geen elec tro-encephalogram was gemaakt. „Zekerheid krijgt men natuurlijk nooit", zeide dr. Berkvens. „Wij kun nen toch slechts zeggen, dat wij niets gevonden hebben". Het medisch debat ging nog gerui me tijd voort. Dr. Hoelen meent, dat een tumor wel gevonden zou kunnen worden met encephalogram. Daarna werden vragen gesteld aan de 53-ja- rige huisvrouw M. A. Bolleboom-v. d. Duik uit Berkel. Haar dochtertje was gestorven aan een hersentumor, het geen dokter O. had geconstateerd doch wat niet gevonden was bij de be handeling in Rotterdam. De zitting werd daarna geschorst tot Zaterdag middag. „Het ontbreken van een juiste con trole door de partij-organisaties op het juiste verloop van wetenschappe lijke atheïstische propaganda veroor zaakt ernstige schade aan het opvoe dende en culturele werk onder de be volking". Reuters correspondent in Moskou seint, dat Chroesjtsjcfs verklaring zes maanden na een intensivering van de anti-religieuze campagne komt. Sommige bladen hebben kortelings, bittere aanvallen uitgevoerd op de kerken, voornamelijk de or thodoxe en de baptistenkerken. De partij-waarschuwing is mogelijk het gevolg van een protest van de zijde der kerken, aldus Reuter, die steeds gehandeld hebben als oprechte voor standers van de Sowjetrussische „vre despolitiek". Mogelijk ook is de partij van me ning. dat dè felheid van de anti-reli gieuze propaganda het tegenoverge-i stelde gevolg zou kunnen hebben het aantal jonge kerkgangers is de laatste tyd toegenomen en in het buitenland een ongunstige uitwerking zou hebben. Niets in het decreet wyst echter op een verandering in de anti religieuze houding van de communis tische partij hoewel mogelijk een meer tolerante houding tegenover de gelo vigen zal worden aangenomen. Opmerkenswaardig is nog, dat een decreet van het centrale comité van de party gteekend is door de eerste partij-secretaris, Chroesjtsjef, zelf. Meestal zijn dergelijke decreten gete kend met „het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet- Unie". Klachten over P.T.T. Misbruik van monopolie De klachten over de posterijen ne men de laatste tijd toe. Er zijn zelfs in de grote steden maar twee bestel* lingen per dag, verder is er in tal van plaatsen slechts één bestelling. Indien deze klachten juist zijn, aldus vele leden van de Tweede Kamer in het voorlopige verslag over de begro ting van de P.T.T., mag de leiding van het staatsbedrijf zich niet beroe pen op bezwaren in verband met de organisatie van de dienst. Deze organisatie heeft zich aan te passen aan de behoeften van de ge bruikers. Deze leden achtten misbruik van de monopolie-positie die de P.T.T. naar hun mening terecht heeft niet tolerabel. Verschillende postkantoren in ons land zijn wel zeer verouderd, aldus vele leden. Zij noemen de kantoren te Alkmaar, Heerlen, Almelo, Den Helder en Hoorn. Zij vroegen of het mogelijk is, met dringende verbou wingen of nieuwe bouw voort te gaan. Verscheidene leden vroegen of de bouw van een nieuw postkantoor in Den Haag beslist noodzakelijk is. Zal de grote hal in het Haagse postkan toor, die kortgeleden is gemoderni seerd, bij het nieuwe plan weer wor den afgebroken? Sommige leden merkten op, dat er bij de P.T.T. een belangrijke winst wordt gemaakt. Zij stelden de vraag, ot het niet noodzakelijk is ,dat de uit kering aan het Rijk in de eerste plaats wordt bestemd om verbetering te brengen in de salarispositie van het personeel. NIEUWE PRESIDENTE BENOEMD Nieuw tehuis wordt in Januari geopend De vice-presiclente van de Christen- Jonge Vrouwen.federatie (C.J.V.F.), de Nederlandse afdeling van de Wereldbond der Christen Jonge Vrouwenfederatie (Y.W.C.A.), mevr. H. S. Boonde Geer, die jarenlang ook presidente is geweest, heeft Don derdagochtend voor de laatste maal de jaarvergadering van de federatie geopend, die in het Minerva-pavil- joen te Amsterdam is gehouden. Zc sprak een persoonlijk woord over de waarde van het geloof tot de talrijke afgevaardigden. Tot nieuwe presidente benoemde de vergadering mevr. M. M. de Brauw- van Panthaleon baronesse Van Eclc uit Den Haag, die in harte lijke bewoordingen in het bestuur werd verwelkomd. Mevr. Boon werd toegesproken door de nieuwe vice-presidente mevr. M. C. E. Kloosterman-Fortgens uit Voorburg, die haar twee zilveren groentenlepels als dank voor haar vele arbeid aanbood. Mevr. C. E. F. Palies-Giesberts uit Utrecht werd benoemd tot alge meen secretaresse en mevr. A. C. Quispel-Tonsbeek uit Barendrecht deed haar intrede in het hoofdbe stuur. De afgetreden penningmeesteresse die lange jaren deze fuhetie heeft vervuld, mevr. J. 't Hart-Poldervaart uit Wassenaar kreeg uit handen van de presidente het gouden C. J. V. F- insigne. De vergadering besloot een tele gram „van hulde" te zenden aan H. M. de Koningin, beschermvrouwe van de C.J.V.F. Tijdens de vergadering deed mevr. A. W. Wolf enkele mededelingen over het nieuwe tehuis van het C.J.V.F. aan de F. C. Donderstraat te Utrecht, dat reeds door het secretariaat is be trokken, doch dat in Januari a.s. of ficieel zal worden geopend. Mevr. Wolf wordt gastvrouw van dit pand, waarvan de benedenruimte een mo dern ingerichte vergadergelegenheid wordt. Op de zolder worden logeergelegen heden ingericht. Voor de financie ring van de inrichting van het cen trum zijn reeds- diverse acties ge voerd. Na behandeling der huishou delijke aangelegenheden, sprak mej. M. A. de Vlieger, regionaal secreta resse voor Zeeland, over de gehou den W. A. Y.-conferentie in Singa pore. In de middaguren hield de secreta ris van de Oecumenische Jeugdraad, ds. H. van Coeverden een beschou wing over de deze zomer gehouden vergadering van de wereldraad van kerken in Evanston en beantwoordde een forum onder leiding van ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap, vra gen over het onderwerp „Verzuiling". De vergadering werd onder meer bijgewoond door mevr. mr. A. W. Ch. d'Ally-Fritz, echtgenote van Am sterdams burgemeester, en door afge vaardigde van talrijke organisaties, onder welke het C.N.V., „Kerk en Wereld" en C.J.M.V. Slechte perspectieven voor beroepskader In het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over de begroting van oorlog, hebben zeer vele leden als hun mening te kennen gegeven, dat een zo spoedig mogelijke inschakeling van Duitse eenheden in de verdediging van West-Europa de positie van ons territoir en in het bijzonder het Noord-Oostelijk gedeelte daarvan aan zienlijk zal verbeteren. Met hetgeen op dc Londense en Pa- riise conferenties is besloten, kon men nagenoeg algemeen voorshands met een zekere reserve instemmen. Enige leden, die reeds herhaaldelijk hun stem hadden verheven tegen oefeningen van Nederlandse troepen in West-Duitsland, vroegen, of ook thans weer plannen in deze richting worden gemaakt. De laatste oefenin gen zijn volgens de inlichtingen, wel ke deze leden hebben verkregen ook weer zeer realistisch geweest. De vef- Ezzat Jaffer, mttlionnair, chef van het kabinet van de koning van Koe weit, die genoemd wordt als de ver moedelijke echtgenoot van ex-konin gin Narriman, wanneer zij"gescheiden zal zijn van dr Adham E. Nalcib. Ezzat Jaffer is 38 jaar en Egypte naar van origine, hy is echter staats burger' van Koeweit. 1 DROOISTSN zorging daarentegen schijnt zeer veel te wensen hebben gelaten. Verscheidene leden meenden, dat het aanbevelenswaard zou zijn, de plaatsing van het personeel minder via de kaartenbank te bewerkstelli gen, doch meer rekening te houden met aard en aanleg van de betrokke nen. Ook bepleitten zij, voor het per soneel een kleine begrijpelijke hand leiding te doen samenstellen, waarin de militair alles over zijn rechtsposi tie en de sociale voorzieningen kan vinden. Het blijkt, dat, als men de cijfers van de Koninklijke land- en lucht macht tezamen telt, er in de rangen van hoofd- en opper-officieren een te kort is van 531, en in de rangen van subalterne officieren een teveel van 653. Het gevolg hiervan is, dat in de toekomst de bevorderingen ernstig zullen stagneren en dat daardoor dus geen juiste personeelsopbouw ont staat. Verschillende leden achtten het een groot nadeel voor de defensie, dat het tekort aan ervaren artsen zal blijven bestaan. Zij vroegen zich af, of het bèleid van de geneeskundige dienst wel voldoende is ingesteld op de eisen voor een opbouw van een geneeskun dige dienst voor een moderne strijd macht. Zij meenden, dat de genees kundige aspecten voor een militaire arts weinig bevredigend zijn. Zeer vele leden wezen op het feit, dat in de afgelopen jaren de soldij van dienstplichtig personeel gelijk is geblevj»n, terwijl er in het particulie re bedrijfsleven een aantal loonron- den is geweest. Een navenante verho ging van de soldij leek hun zeer ge wenst. Een verhoging van de soldij voor de dienstplichtigen achtten enige leden in verband met de gestegen prijzen absoluut noodzakelijk. Zes maanden geëist wegens meineed Bij verstek van de verdachte is Donderdag voor de Amsterdamse rechtbank een zaak behandeld tegen de 34-jarige ijsventer J. van M. uit Amsterdam, die op 23 Februari j.l. in een echtscheidingsprocedure een mein eed had afgelegd. In de echtscheiding was hij zelf geen partij, doch aange zien hij de betrokken vrouw goed ge kend had, werd hij door de man als getuige opgeroepen. Hij legde toen in strijd met de waarheid een voor de vrouw gunstige verklaring af. waar van hij later moest bekennen, dat de ze onwaar was. De vrouw werd Don derdag als getuige gehoord en beves tigde, dat de ijsventer in haar eigen pioces te haren gunste een meineed had afgelegd. Bovendien was er een schriftelijke bekentenis van de ver dachte in het dossier. De officier van justitie, mr. W. B. J. Aberson, eiste wegens meineed 6 maanden gevangenisstraf. Deze week is men in de Cinetostu- dio's te Duivendrecht begonnen met de binnenopnamen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm „Hef Wonder lijke leven van Willem Parel". Onze foto toont een overzicht tijdens één der opnamen; bij de camera zien we links Willem Parel en rechts de pas ontdekte Femke Talma. Op de voorgrond links, bij de schijnwer per regisseur Gerard Rutten. Visboerenstrijd met het mes beslecht Een jaar voor aanrichter van bloedbad De Haagse rechtbank heeft de 44- jarige vishandelaar D. van der P. uit Katwijk wegens zware mishandeling van zyn collega J. van der P. veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem werd twee-en-een-half jaar geëist. De veroordeelde liep met een wrok tegen zijn collega rond, omdat deze zijn vroegere, lucratieve standplaats door het betalen van een hogere pachtsom in handen had gekregen. In een dronken bui op 27 Juli stormde hij met zijn vismes op zijn collega af onder het uiten van de kreet: „Nu is het uit", wierp zijn slachtoffer op diens viskar en kerfde zijn gezicht aan repen. J. van der P. loopt thans met een ernstig bescha digd gezicht rond. 9 Voortaan zal het in Engeland strafbaar zijn myxomatoses moedwillig le verbrei den. Deze konijnenzielcte heeft zich in de laatste maanden snel in Groot-Brittan- nlë verbreid nadat zij met opzet in som mige streken van het land was ingevoerd tei bescherming van gewassen, die door de konijnen werden bedreigd. Personen, die de ziekte moedwillig verbreiden zul len tot boeten van ongeveer 200 gulden veroordeeld kunnen worden. (Advertentie.) da» HO»""' 2 /erkrijgbaar bij de erkende vakopticiens FEUILLETON door PATRICIA WENTWORTH 52 „Mijn ronde doen". „Ging u de kerk binnen?" ,.Ja". „Weet u zeker, dat u Ezra niet mee naar binnen nam?" Voor het eerst scheen Bush wat van zqn stuk gebracht, toen hy vroeg: „Waarom zou ik dat gedaan hebben?" „U weet, dat hij had zitten pochen op iets, dat hy over de dood van me neer Harsch zei te weten en beweer de, dat het hem geld zou opbren gen?" „Iedereen kon dat weten. Hy heeft het in de „Stier" gezegd voor ieder die het horen wilde". Lamb stelde scherp zijn volgende vraag: „Heeft u brandewijn in huis?" Bush bewoog zich op zijn stoel, terwijl hy licht het voorhoofd frons te. „Daar steekt niets kwaads in. De tante van mijn vrouw gebruikt het tegen haar krampen". „Dat heb ik gehoord. Heeft u gis teravond Ezra ervan gegeven?" Nu plooiden de ernstige lippen zich. tot een glimlach en Bush' voorhoofd was weer effen, toen hij opmerkte: „Ezra had het heus niet nodig, dat anderen hem drank aanboden. Waar om denkt u, dat ik hem wat van mijn goede brandewijn zou hebben gegeven?" Lamb klopte met de vuist op tafel. „Welnu, iemand gaf hem brande wijn en iemand sloeg hem neer, waarna hy hem in 't water gooide om te verdrinken". Bush keek de hoofdinspecteur ont hutst aan. „Wat zegt u?" „Ja, het is zo". De man bleef Lamb aanstaren. „Waarom deed hij dat?" Lamib van zijn kant hield de blik op Bush gericht. „Om hem te beletten, de moorde naar van meneer Harsch te noemen". Bush liet zijn pet weer op de vloer vallen. Zich bukkend om ze op te ra pen, zei hy verbaasd: „Wie zou zo iets hebben gedaan?" HOOFDSTUK XXXII. „Ze zouden 't mij nooit vergeven als ik een gast niet aan hen voor stelde", verklaarde juffrouw Sophy. „Ik heb hen myn hele leven gekend en Mary Anne is zulk een zielige in valide". Glimlachend en naar waarheid ant woordde juffrouw Silver: „Ik zal graag met dc dames Doncaster ken nis maken". „Dan zal ik eerst de brief, die ik aan myn nicht Sophy Ferrars schrijf, afmaken en hun de tyd geven, de thee te gebruiken". 't Was een kalme, moofe namiddag. Juffrouw Silver trok een lichte zo mermantel en handschoenen aan, zet te haar hoed op en drentelde de tuin in, waar de bomen schaduwvlekken wierpen op het grasveld, 't Was heel prettig, inderdaad héél prettig en in andere omstandigheden zou ze ten zeerste van haar bezoek hebben ge noten. Maar nu hielden tal van ge dachten haar geest te veel bezig. Terwyl ze over 't gras heen en weer liep, overwoog ze de weinig bevredi gende aspecten van de zaak-Harsch. Eensklaps klonk ergens aan haar linkerhand een schrille stem, die haar naam noemde. Wie die stem éénmaal gehoord had, kon zich onmogelijk in de persoon, waarbij ze behoorde, ver gissen. Juffrouw Silver had ervoor gezorgd, die morgen Cyril Bond te ontmoeten. Toen ze zich nu omwend de, zag ze hem schrylings op de muur tussen de oude pastorie en „Meadow- croft" zitten terwijl hy met de ene hand een overhangende tak vasthield en met de andere een stok zo zwaai de, dat hy die blykbaar als een speer beschouwde. „Wat is er, Cyril?" „Zou u kunnen zeggen wat Spri- cken see Dutch? betekent?" „Je spreekt het niet goed uit", zei juffrouw Silver, vriendelijk glimla chend. „Het moet Sprechen Sie Deutsch? zijn en betekent: „Kunt u Duits spreken?" Terwyl hy zyn „speer" richtte, her nam Cyril: „Ik heb het meneer Ever ten gevraagd, maar hij zei, dat hij helemaal geen Duits kende. Op onze school is een jongen; zyn vader is een vluchteling, een Jood. Die jongen weet een heleboel van Duits af... hy kan het altijd zo vlug spreken". Juffrouw Silver glimlachte op nieuw en vroeg toen: „Je bent im mers een eerste klimmersbaas niet? Ik hoop, dat je veilig zit op die muur. Uit welk venster ben je Dinsdag avond geklommen?" Cyril keek een beetje angstig. „Ja, ziet u, ik zou niet graag hebben, dat meneer Everton het wist", zei hij. „Ik zal 't hem niet vertellen. Nu, welk venster was het?" Cyril dempte zyn schelle stem tot een sissend gefluister. „Dat daar" hij wees met zijn „speer" „boven de bibliotheek. Zo kwam ik naar beneden". „Was je niet bang, dat meneer Everton je zou horen?" „Welnee", antwoordde de jongen met vee 1 nadruk. „Ik doe 't alleen wanneer hy uit is". „En w&s hy Dinsdagavond uit?" „Natuurlijk! Hij was naar me vrouw Mottram om iets voor haar op te knappen. Zelf kan ze niets". „Hoe weet je, dat hy daar was?" „Omdat ik 't hem hoorde zeggen. Hij riep het hardop in de hall. „Ik ga naar mevrouw Mottram", zei hy, „om haar radio in orde te maken". „Wanneer kwam hy terug?" ,,'k Weet nietik sliep. O, o! Als 'k er nog aan denk, dat ik an ders het schot zou hebben gehoord!" nog niet thuis was, toen je terug- „Hoe weet je, dat meneer Everton >g niet thuis kwam?" Cyril liet zyn stem nog meer da len. „Ziet u, de verduistering is niet he lemaal goed in de studeerkamer. Ik zeg niet, dat ze slecht is, maar er zyn altyd openingen te zien als het licht aan is". „Misschien was hy naar zyn kamer gegaan". „Nee!" spotte Cyril, met een schuinse blik uit zijn ooghoeken. „Meneer Everton zit altyd zó laat op". „Je kon het toch niet zeker weten", zei juffrouw Silver vrlendeiyk, maar beslist. „Dat kon ik wèl!" Meteen wiero hy zijn „speer" in de tuin van „Mea- dowcroft" en gleed ze achterna de muur af. Op de wandeling met juffrouw Feil langs de twee tussenliggende huizen naar „Pennycott" zei juffrouw Silver niet veel. Juffrouw Sophy vond haar een prettige toehoorster en ze wist in het korte tydsbestek heel wat om trent de dames Doncaster te verne men. De informaties gingen terug tot hun schooltyd en behelsden enige interessante bizonderheden. „Maar natuurlijk raakte dit alles tijdens de oorlog de eerste wereld oorlog en enige jaren daarna op de achtergrond. En we hoopten alle maal, dat het daar zou biyven". „Gebeurde dat dan niet?" vroeg juffrouw Silver vol belangstelling. Even haar pas inhoudend, boog juffrouw Feil zich naar haar gast over en fluisterde: „O. neen. En dan zulk een buitensporige geestdrift voor een huisschilder Enige minuten later zetten zj[ de onderbroken wandeling naar „Pen nycott" voort. Ze werden ontvangen door een bejaarde dienstbode en de trap opgeleid naar wat ten behoeve van juffrouw Mary Anne als salon was ingericht, na vroeger de beste slaapkamer te zyn geweest. De in valide sliep in de achterkamer en kon gemakkelijk heen en weer wor den gereden. Toen de bezoeksters binnenkwamen, zat zij in haar rol stoel, temidden van opeengehoopte kussens. Juffrouw Sophy stelde voor: „Mijn vriendin juffrouw Silver. Juffrouw Doncaster, juffrouw Mary Anne". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4