niiïïIiTilïLQ^Q Karakter van Voogdijraad is sterk gewijzigd I AUTONOMIE POLDERBESTUREN EEN „KOSTELIJK GOED" Itoin Zeeuwse Almanak Roomboter op het brood I FRAMBOZEN n BRANDEWIJN 2 PROVIN O J ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 „RAAD VOOR DE KINDERBESCHERMING" Zeeland, krijgt per 1 Januari een speciale rapporteur De laatste decennia ztfn strekking en structuur van het werk van de Voogdijraad belangrijk gewijzigd. Het is geen koel ambtelijk apparaat meer dat „de kinderen van de ouders wegneemt", maar veeleer een „so ciale instelling", waarvan het werk in de sfeer van de kinderbescherming ligt. Thans staat de Voogdijraad een belangrijke reorganisatie te wachten, die de gehele opbouw zal aanpassen aan de wijzigingen, die zich reeds voltrokken hebben en zich nog zullen voltrekken. Het betrokken wetsont werp is reeds de Tweede Kamer gepasseerd en zal eerlang in de Eerste Kamer worden behandeld. De toekomstige naam wordt „Raad voor Kin derbescherming", een naam, die dit veelomvattende werk beter dekt. Het hoofddoel van de reorganisatie is de ontwikkeling van de raad van een justitiële tot een sociale instantie te voltooien. Wat de Zeeuwse Voogdij raad, die in Middelburg is gevestigd, betreft, is deze ontwikkeling reeds duidelijk: voorheen had de raad namelijk een bureau in het Gerechtsge bouw, thans zetelt hy in een pand daartegenover, als het ware symboli serend dat men los van de justitie staat, maar daarmee toch nauw sa menwerkt Een aantal andere wetten is op komst om de taak van de „Raad voor de Kinderbescherming" vast te leg gen. Zo zal ook worden voorgesteld, aat de raad strafzaken tegen minder jarigen in handen neemt. De kinderen komen dan niet onmiddellijk bij de justitie terecht, maar kunnen worden geobserveerd en indien nodig onder voogdij geplaatst. In het algemeen krijgt de voogdijraad een overgangs- taak ten aanzien van de kinderen, die niet bij de ouders kunnen blijven en nog niet onder voogdij van bepaalde zijde staan. Hoelang deze taak voor uiteraard van vele factoren af. Ook preventief vervult de Voogdij raad een belangrijke functie. Daar wordt voorkomen, dat pas wordt in gegrepen. wanneer het kind zich ern stig misdraagt. Bij deze preventieve taak is hulp van de politie van groot nut, namelijk in de vorm van signa leren van ongewenste feiten en toe standen. De Rijkspolitie in Zeeland maakte hiermee in 1953 een aanvang. Maar daarnaast is bijstand van par ticulieren eveneens onontbeerlijk. Voorts is uitermate belangrijk steun van de maatschappelijke werksters. Advertentie J ZWANENBERG's vleesconserven in glas U ziet wat U koopt! U koopt m Juist door en "a de ramp breidde het maatschappe f werk in onze provin cie zich sterk uit. De vermeerdering van het Voogdijraadwerk hield daar mee ongeveer gelijke tred. Tenslotte wordt nauw contact onderhouden met de bestaande verenigingen op het ge bied van de kinderbescherming. MEER BEGRIP. De Voogdijraad streeft er naar, de gedachte weg te nemen, dat h\j een dreiging betekent, door kinderen zon der meer uit de ouderlijke sfeer weg te halen. Het komt tegenwoordig zel den voor, dat kinderen tegen de wil van de ouders moeten worden weg genomen. Alles geschiedt in deze tijd langs de weg van het overleg en op basis van vrijwilligheid. Daardoor neemt het begrip voor het werk van de Voogdijraad toe en velen komen uit zich zelf op de spreekuren, die regelmatg in verschillende delen van de pro vincie worden gehouden. In dit overleg wordt een vertrouwelijke sfeer geschapen, die er toe bij draagt, dat de moeilijkheden be ter opgelost kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat door dit alles het werk van de Voogdijraad in omvang nog steeds zeer toeneemt. Zodoende moest ook de bezetting van het secretariaat voor het arrondisse ment Middelburg geheel Zeeland worden uitgebreid. Dit bestaat thans uit de secretaris, mr. P. van der Woude, de plaatsvervangend secretaresse, tevens inspectrice, mej. mr. E. Roder, de inspectrice voor de uitvoering van de Pleegkinderenwet, mej. E. Segaar en een drietal leden voor het zuiver administratieve werk. Daar er steeds meer rapporten die nen te worden uitgebracht, hetgeen voor de thans daarmee belaste des kundigen overbelasting dreigt te ver oorzaken, moet ook hierin worden voorzien. Zulks zal geschieden door de aan stelling van een speciale rapporteur. Zijn benoeming is per 1 Januari a.s. te verwachten. In het kader van dit streven naar meer begrip van het grote publiek voor het werk van de raad, valt ook het voor de eerste maal ter be schikking stellen van het jaarverslag voor publicatie. Een aantal gegevens uit dit verslag vindt men elders in dit blad. MR. v. d. HOEVEN SPRAK IN UTRECHT Alle aanvallen dienen onvoorwaardelijk te worden afgewezen „De aanvallen op de autonomie van de polderbesturen dienen onvoor waardelijk te worden afgewezen. Deze historisch gegroeide autonomie moet worden gehandhaafd en bewaard als een kostelyk goed". Dit ver klaarde de voorzitter van de Unie van Waterschapsbonden, mr. J. W. W. van der Hoeven uit Rotterdam tydens het Landbouwcongres van de C.H. Unie, dat in Utrecht wordt gehouden. Mr. Van der Hoe.ven belichtte verscheidene aspecten van dit ook voor Zeeland zo belangrijke probleem. Als een van de oplossingen zag hij het vormen van grotere eenheden door de taken van verschillende polders samen te voegen. Mr. Van der Hoeven noemde het zeer belangrijk dat de drieduizend waterschappen in ons land belast zijn met regeren en de plaatselijke verant- rechtelijk terrein. Het merkwaardige van een waterschap is, dat het een doelcorporatie is cn een eigen belas tinggebied heeft. Onder toezicht van provincie en rijk is het waterschap verantwoordelijk voor het afslaan der aanvallen van het water, het onder houd van wegen, de zuiverheid van het water e.d. Mr. Van der Hoeven wees op de moeilijkheden om de autonomie te handhaven. Door te lage pachten is er onvermogen om voldoende lasten te heffen. Dit veroorzaakt ten onrech te veel critiek op het waterschapsbe- leid, o.a. door taken, die niet speci fiek voor het polderbestuur komen, als bijvoorbeeld het onderhoud van niet-plan wegen. De waterschappen hebben zich oorspronkelijk wegen aangetrokken, als van belang voor in gelanden, doch vele dezer wegen z|jn VAN TOT „Tot leringhe ende vermaeck" trok. ken dezer dagen de leerlingen van de hoogste klassen van het Janse. niuslyceum te Hulst onder leiding van hun geschiedenisleraar naar Antwerpen. Er werden verschillende musea, oude gebouwen en een ten toonstelling bezichtigd. VERTREK. De heer A. van Herwaarden, thans nog werkzaam op het kantoor van notaris W. Hamelynck te Goes, gaat zijn loopbaan als candidaat notaris met ingang van 1 Februari vervolgen in Gilze (Noord-Brabant). De heer Van Herwaarden nam in tal van ver enigingen een voorname plaats in. Zo was hij gedurende enkele jaren districtscommissaris van de Katho lieke Verkennersbeweging en voor- Het regende gisteravond en in die regen wandelde door de verlaten Mid delburgse straten een jonge vrouw. Toen er een auto passeerde maakte ze een liftgebaar Ze was op weg naar West-Sou- burg ,,'t Is niet m'n gewoonte om te lif tensprak ze verontschuldigend, „maar de bus was al weg. Ik ben naar de Schouwburg geweest en als ik de bus had willen hebben, had ik het slot van het stuk gemist". Dat is hartverwarmende liefde voor het toneelvoor goede ontspan ning! n Liever lopen naar Souburg tn stromende regen, na elf uur des avonds dan het slot van het toneel spél missen! Zou zullcs nog veel voorkoment. 't Is maar een vraag. zitter van de Zwem- en Badclub ,,'t Sas" te Goes. MIJLPAALTJE. Het economisch leven in Oosterland breidt zich gestadig uit. Deze week is weer een klein mijlpaaltje bereikt: de bouw van de Coöperatieve Boe renleenbank annex kassierswonnig is zover gevorderd, dat de kap er op gezet kan worden. Binnen niet al te lange tyd zal dus feestelijk de drie kleur van het gebouw wapperen. SOMBER. Het ziet er maar somber uit met het clubleven in Hulst. Moesten wij enige tijd geleden reeds melding ma ken van de opheffing van de tafel tennisclub, thans bereikt ons het be richt, dat ook de volleybalclub haar werkzaamheden heeft moeten sta ken. Een en ander wegens gebrek aan enthousiasme. Ook vreest men voor het voortbestaan van de wieler club, die eveneens noodlijdend is. Hulstenaren, laat het er niet by zit ten! TEN SLOTTE. Ten slotte onze hartelijke geluk wensen voor de heer en mevrouw J. de GraveLeys te Vlissingen, die op 24 November vjjftig jaar ge trouwd zullen zijn. diensten gaan verlenen teh bate van niet-ingelanden. Hiervan dienen de kosten buiten de polderuitgaven te blijven. De uitga venpost van de waterschappen wor den hierdoor te zwaar belast. Spre ker zei dat reeds jaren op de onbillijk heid is gewezen, maar dat hierin ver betering komt. Reeds is hiervoor een post van een millioen gulden op de rijksbegroting uitgetrokken. Ook andere buitengewone uitgaven bij verzanding van beken, verzilting en dijkdoorbraken leveren moeilijkhe den op by het handhaven der autono mie van de waterschappen. Spreker was echter van mening, dat wanneer de waterschappen tijdelyk niet in staat i deze buitengewone uitga ven te doen en het ryk bij bijzondere omstandigheden financieel byspringt, dit geen reden mag zijn de autonomie aan te tasten. Bij ae rykshulp met de watersnood in 1953 is de autonomie toch ook in stand gebleven, zo zeide mr. Van der Hoeven. Volgens hem kan verbetering in de moeilijkheden worden gebracht, door grotere mogelijkheden voor de water schappen om lasten te heffen. Dit kan door ook aanslag te heffen op ge bouwd, hetgeen spreker een zeer bil- l|ke uitweg achtte. Het rijk kan daarin worden betrokken en by de uitwerking kunnen de vertegenwoor digers van gebouwd aangewezen wor den door de gemeenten en zullen niet de gemeenten rechtstreeks belast die nen te worden. Als andere uitweg gaf mr. Van der Hoeven aan, het vormen van grotere eenheden door de taken van bepaalde polders samen te voe gen. Dodelijk ongeval op Rijksweg naar Noord-Brabant Nabij de grens van Zeeland en Noord- Brabant beeft zich op de Rijksweg In de Hogerwaardpolder een ernstig on geval voorgedaan, dat aan de 66-ja- rige heer G. Prinsen uit Bergen op Zoom het leven kostte. De heer Prinsen stak per fiets plot seling de weg over juist op het mo ment, dat een personenauto hem wil de passeren. Hij werd door de auto gegrepen en op de straat geworpen. Onmiddellijk werd medische en gees telijke hulp ingeroepen. Dokter Van de Kar uit Woensdrecht was spoedig tei plaatse en constateerde een sche- deibasisfractuur. De heer P. was er zo ernstig aan toe, dat hij ter plaatse overleed. Het stoffelijk overschot werd naar Bergen op Zoom overge bracht. Advertentie. Dat is een eerste vereiste voor alle harde werkers. Dus vooralRoomboter op het brood 1 In kosten scheelt het maar weinig meer dan 'n cent pet boterham. Dat kleine verschil mag niet tellen als het om zó iets belangrijks gaat. Wie hard werkt verdient Wegens het buitengewoon grote aantal inzendingen zal de uitslag van de 4e Roomboter Prijsvraag over maximaal 14 dagen in dit blad worden gepubliceerd. Blijf de Rijksbotermerken sparen Vijf wagens botsten op elkaar s Bij wachtpost 20 te Rilland heeft zich een ongeval voorgedaan, waarbij niet minder dan 5 wagens waren be trokken. Een veewagen van de firma. Van R. uit Goes kwam in botsmg met een personenwagen, waarbij beide auto's lichte materiële schade oplie pen. Toen een inzittende uit de per sonenauto uitstapte en plotseling de weg overstak, kwamen op hetzelfde ogenblik drie wagens achter elkaar van, tegenovergestelde richting. Door de onverwachte manoeuvre moest de voorste plotseling remmen, doch kon hierbij niet verhinderen, dat de dame aangereden werd. Bovendien botsten de twee andere volgende auto's op -elkaar. De dame kreeg lichte verwon dingen aan het gelaat en werd ver bonden ten huize van dokter J. A. Kamps, waarna zij naar huis kon te^- rugkeren. De beschadigde auto's kon- öefi op eigen kracht verder. C. A. Verlinde overleden Te Terneuzen overleed plotseling op 68-iarige leeftijd de heer C. A. Ver linde, oud-waarnemend-burgemeester en wethouder der gemeente Terneu zen. De heer Verlinde, die gedurende vele jaren een belangrijke plaats in het openbare leven innam, had gerui me tijd zitting in de Terneuzense ge meenteraad voor de WD en was eveneens oud-directeur en oprichter van de Zeeuwsch-Vlaamse Stoomwas- sery te Terneuzen. De teraardebestel ling is vastgesteld op Zaterdag a.s. Agrarische cijfers over 1953 (Slot van pag. 1). liefst 9648 stuks, namelyk van 86.118 op 76.470. Dit laatste aantal is slechts ruim 2% van de totale Nederlandse rundveestapel, die in 1953 bestond uit 2.930.036 dieren. Ook met betrekking tot het aantal varkens was er in 1953 een achteruit gang. namefjk van 26.592 op 25.105. Der honderd ha cultuurgrond bete kent dit 20 varkens. Dit aantal was in 1950: 27. De paardenstapel ging eveneens in quantiteit achter uit en kwam van 17.339 op 15.711 stuks. In dit verband is het belangwekkend de cijfers te be studeren van het aantal landbouw trekkers in dit gewest. Hier blijkt na melijk, dat het aantal trekkers in '53 vergeleken bij 1950 toegenomen is met 523 stuks, nl. van 2.766 naar 3.289 stuks. Deze styging is alsvolgt onder te verdelen: land- en tuinbouw- bedryven 544 meer, loonbedrijven 29 meer, combinaties daarentegen 45 en coöperaties 5 minder dan in 1950. Het aantal p.k. in Zeeland bedraagt per 100 ha cultuurgrond 68, d.w.z. het hoogste in Nederland. Het landelijk gemiddelde is 32. Op Zeeland volgen Groningen met 52 en Noord-Holland met 47. Uit vrywel alle jfers blijkt, dat de Zeeuwse boerenstand grote na delige gevolgen had van de ramp. Het zal leerzaam zijn de gegevens van '53 t.z.t. te vergelijken met de cijfers, die beschikbaar zullen komen na het Landbouwherstel. Hopelijk zullen dan vele verbeteringen te constateren zyn. RAAD ZOUTELANDE Nieuwe straatbelasting wordt ingevoerd Presentiegeld afgestaan voor vluchtelingenhulp De gemeenteraad van Zoutelande heeft in haar vergadering van Don derdag, die onder voorzitterschap stond van burgemeester D. Kodde, besloten tot invoering van een nieuwe straatbelasting, ingaande 1 Januari 1955. Deze bedraagt 6 pet. van de be lastbare opbrengst van de gebouwde en S pet. van de ongebouwde eigen dommen. Men verwaent van de belas ting een opbrengst van 2728. De raad besloot voorts tot afwijzing van subsidieaanvragen van het R.K. Blindenwezen, Hulp aan Verplaatste Personen en de Johannastichting. De slachthuiswinkel werd wederom voor een jaar verhuurd aan de heer N. v. d. Heuvel voor de pi£js van 82 per jaar. De verordening voor de riolerings belasting werd vastgesteld, en reke ning en begroting van het Burgerlijk Armbestuur werden goedgekeurd. Het gemeentepersoneel zal 1 uur loon afstaan voor de hulp aan de Nieuwe oogst vluchtelingen. De raadsleden stelden hun presentiegelden ter beschikking. Voor de verbouwing van de woning van de heer A. de Kam werd een pre mie van 500 beschikbaar gesteld. Voorts werd besloten, aan het ge meentepersoneel een loonsverhoging van 6 pet. toe te kennen. De begroting voor 1955 werd inge diend. Deze sluit met een nadelig sal do van 28.736.51. Hier tegenover staat een Rijksuitkering van 45 per inwoner. De begroting werd aangeno men. Bij de rondvraag bepleitte de heer P. Kleinepier de aanschaf van begrafenismateriaal. Dodelijk ongeval Op het vlassersbedrijf van de heer F. Mortier te Sint Jansteen kwam de heer G. Crabbe uit Kemzeke (B.) tus sen twee autos terecht. Hij werd op slag gedood. Dr. Drees naar Yerseke Zoals gemeld zal dr W. Drees op uitnodiging van de burgemeester een bezoek aan Yerseke brengen, ten einde zich op de hoogte te stellen van de problemen voor oester- en mosselcultuur in verband met het Delta-plan. Dit bezoek is vastgesteld op 17 November. Konijnententoonstelling Zaterdag zal te Lewedorp een ko nijnen tentoonstelling worden 'gehou den in de druivenserre van de heer J. Murre. Er zyn 150 dieren van 17 ras sen uit geheel Zeeland ingezonden. KUNST „Muiterij op de „Caine" „De Nederlandse Comedie"- Middelburg, Schouwburg; TWEE MAGISTRALE HOOGTE PUNTEN telt het toneelspel „Muite rij op de „Caine"; de tot zelfvernie tiging voerende monoloog van com mandant Philip Queeg in het tweede bedrijf, uitgesproken voor de Zee- krijgsraad, en de analyserende al leenspraak in de epiloog van de ver dediger Barney Greenwald. Hoogte punten, welke bereikt worden via een intens boeiende handeling. Bij het neerschrijven van de titel van dit door Herman Wouk geschre ven toneelspel (naar de gelijknamige roman van dezelfde auteur) stelt men mét de schrijver het pro bleem: „Wérd er .muitery gepleegd op het Amerikaanse oorlogsschip „Caine", of was de daad van de oud ste officier, die de commandant ty dens een typhoon het bevel ontnam, gerechtvaardigd Was de comman dant geestelijk gestoord? Zo ja, hoe kan dit bewezen worden? De auteur liet Barney Greenwald, verdediger van de van muiterij be schuldigde oudste officier, dit bewijs leveren. Tijdens een proces voor de Zeekriigsraad, in een van scherp ver nuft flonkerend dialogenspel, dat boeit van minuut tot minuut; in een krygsraadzitting, waar in twee we relden botsen. De wereld van de uit geputte, onder een minderwaardig heidscomplex gebukt gaande oudere zeeofficier, en de wereld van onstui mig en soms in hun waan meedogen loos handelende, minder ervarea jonge mannen. „Muitery op de „Caine" biedt in derdaad, zoals de inhoudsbeschrij ving op het programma aangeeft, mogelijkheden tot zeer sterk spel. Welnu, de leden van „De Nederland se Comedie", die het stuk gister avond in de Middelburgse Schouw burg onder auspiciën van de Z.V.TL opvoerden, hebben deze mogelijkhe den weten te benutten op een wijze, die de hoogste lof verdient. Hans Bentz van den Berg vertolkte de rol van verdediger Barney Greenwald en deed zulks welhaast feilloos; soms met ragfijne nuanceringen balance rend op de rand van het grensgebied der té komische effecten, maar altyd zonder zijn evenwicht te verliezen! En groots in de epiloog, die na het dramatische tweede bedrijf aanvan kelijk een anti-climax dreigt te wor den, maar die gered wordt, zonder meer gered, door de bewogenheid, waarmede Hans Bentz van den Berg als de verdediger-tegen-wil-en-dank zijn beschuldigingen slingert in het gelaat van de man achter de scher men, de luitenant ter zee en auteur Thomas Keefer (Allard van der Scheer). Daarvoor telt dit toneelspel, in het tweede bedrijf, een ander hoogtepunt: Joan Remmelts als de gebroken, wanhopig betogende commandant Queeg, de man die zijn leven ver woest ziet, zich vastklampt aan strohalmen en ten onder gaat. De bijrollen tenslotte, bleken stuk voor stuk in goede handen: Bob Goedhart was een oprechte, eenvou dige zeeman: Guus Oster een scherp zinnige aanklager en Paul Huf een bezadigd president. Allard van der Scheer wist de intrigerende ijdeltuit Keefer uitnemend gestalte te geven en ook de overige getuigen in dit proces, gespeeld door Bert van der Linden, André van den Heuvel, Henk Rigters, Philippe ia Chapelle en Dick Scneffer, wisten hun plaats. Onge twijfeld mede dank zij het werk van regisseur Henk Rigters! Een voor deze opvoering uitermate dankbaar Schouwburgpubliek bracht het gezelschap terecht spontaan een ovatie. Vanavond gaat „Muitery op de „Caine" in het Concertgebouw te Vlissingen. p Oud-Zeeuw benoemd tot commissaris van politie in Ede Met ingang van 1 November j.l. i3 benoemd tot commissaris van politie in de gemeente Ede de heer H. C. P. van der Werff te Apeldoorn, die thans aldaar de functie van hoofd inspecteur en waarnemend commis saris in de rang van ambtenaar eer ste klasse vervult. De heer Van der Werff werd op 30 Juni 1909 te Wemeldinge geboren en bezocht de H.B.S. in Middelburg. In 1933 begon hij zijn loopbaan bij de politie. Op 15 Augustus 1936 werd hij benoemd tot adjunct-inspecteur te Apeldoorn, waarna hrj verschillen de rangen doorliep. In Maart 1946 werd hy benoemd tot hoofdinspecteur en tevens waarnemend commissaris. (Advertentie.) VANDAAG Middelburg „Kunstmuseum": Exposi tie schilderijen „Start", 13—17.30 uur; Electro: „Calamity Jane", (a.l.), 19 en 21,15 uur. Vlissingen Alhambra: „Demonen der diepte" (cinemascope) (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: ..Knockout in kruit damp", 20 uur; Concertgebouw: „Ton- neelavond Zeeuwse Volksuniversiteit. Goes Grand: „Gestolen liefde", 20 uur; Consistorie Ned. Herv. kerk: Tentoon stelling Bijbelse Oudheden, 16—17 en 2022 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2