SKETCH ST. NICOLA AS-1 ACTIE \P.Z.C. KAPPIE EN DE VERZONKEN STAD C Einde van de koude oorlog is nog niet zichtbaar Wees toch veeleisend VREEMDE GASTEN BEZOEKEN DIT NAJAAR ONS LAND PROVIN C J ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 DE MARXISTISCHE IDEOLOGIE De Russische communistische partij gaat met haar actie voort Niemand verheugt zich erg over de koude oorlog. Deze duurt jaren, vergt zware offers van de nationale geldmiddelen en legt de volkeren zware poli tieke en morele druk op. Het is gemakkelijk om er verbijsterd onder te worden, of verveeld, of nog erger pessimistisch en wanhopig. Dit is wer kelijk niet verwonderlijk, want hoewel de „koude oorlog'* in wezen simpel te, heeft hij een verscheidenheid van gecompliceerde vormen. Iedereen weet, dat de uitdrukking „koude oorlog" slechts dient om de internationale spanning aan te duiden. Maar welk soort spanning? Per alot van rekening is spanning niets nieuws in de menselijke geschiedenis. Sommige mensen verkiezen te geloven dat het om niets anders dan „machtspolitiek" gaat, dat de spanning slechts bestaat tussen de grote machten Rusland en Amerika, en dat de belangen van de kleinere mogend heden niet op het spel staan. Deze opvatting komt voort uit de weliswaar op zichzelf begrijpelijke wens om zich uit de moeilijkheden te houden, doch zU berust op een verkeerd begrip van de jongste en huidige geschiedenis. Eveneens zou het misleidend zijn een „economische" verklaring van de spanning in deze wereld te geven. Want dan ziet men het hoofdfeit voor. bjjdat de Communistische Partij van de Sovjet Unie een campagne over de hele wereld voert om de politieke, so ciale en economische structuur van andere landen te wijzigen via een re volutie. Dit is het grote feit, in de koude oorlog en wat is hiervan de achtergrond? Het was niet de Sovjet Communis tische Party, die de wereldrevolutie uitvond. Die revolutie was het hoofd thema van de Marxistische gedachte in de negentiende eeuw. De Marxisten geloofden dat de sociaal economische verandering onvermijdelijk deze revo lutie tegelijk met een tijdperk van so ciale gerechtigheid zou voortbrengen. Dit Marxistische ideaal werd de offi ciële gedachte van de Russische volksstaat en van de haar regerende party. De doelstellingen en methoden van deze party zijn de voornaamste oorzaken van de spanning in de he dendaagse wereld. Wij kunnen deze spanning alleen begrijpen en vermin deren als we ons drie dingen realise ren: dat de Sovjet Communistische Party onder Stalin zich eerst vestig de als een verenigd, gedisciplineerd li chaam zonder innerlijke oppositie, dat de partg haar greep op de Sovjet samenleving verstevigde en deze sa menleving inderdaad vormde en ten derde, dat over de gehele wereld het initiatief om de Marxistische droom te verwerkelijken wordt bevorderd. De Sovjet Communistische Party heeft deze internationale ambities al- tyd gehad en zg gaan veel verder dan de wettige eis van Sovjet veiligheid Geen grenzen Eerst bouwde de Party de Sovjet staat op als een revolutie-instrument. Daarna werden agentschappen' in het buitenland opgericht als nulpmidde- len In de strgd. Landsgrenzen Deteke- nen niets voor de Russische Commu nisten. Evenals de Duitsers zeggen zg een universele maatschappijleer te hebben en zgn er geen beperkingen voor hun uitbreidingszucht. Zij zijn echter meer bedreven dan de Nazis. De Nazis hielden van de oorlog op zichzelf; zy verlustigden zich in phy- siek geweld. De Sovjet Communisten zijn ook niet afkerig van geweld, zo als zy in Finland, Korea en elders hebben getoond, maar zy prefereren toch de „koelere" methoden van agi tatie en propaganda. Zij verwachten veel van de Communistische Partyen in de vrye wereld en van de agenten die de zogenaamde vredes campagnes opzetten. Voorts van de frontorgani saties onder studenten en vrouwen en van hun pogingen om de arbeiders, beweging geheel te doordringen. Deze lnfiltratiepolitiek heeft de Commu nistische Party jarenlang ontwikkeld, zonder de staatsgrenzen te respecte ren. De koude oorlog wordt in feite be heerst door deze verschillende activi teiten van de Russische Communisten en de tegenzetten van de vrge wereld. .Het tegenwerken van de Communisti sche Party is een gecompliceerde zaak. De Party is niet, zoals men ons wil doen geloven in dienst van een of ander almachtig en onvermijdelijk „historisch" proces. Dat is onzin. De moeilgkheden liggen heel anders. De Sovjet Communistische Party ope reert, zoals gezegd op twee fronten tegelijk. Voor openlijke diplomatieke activiteit kan de Sovjet staat ge bruikt worden terwgl in andere geval len de Internationale Communistische beweging kan optreden. Het strate gische doel is voor staat en beweging hetzelfde. Dat was onder Stalin dui- deiyk en nooit stelde Malenkow een nieuw doel. Maar door op deze twee fronten te wisselen en door geregeld met twee monden te praten kunnen angst en hoop gevoed en aangewend worden. De Sovjet staat kan om tac tische redenen op officieel niveau langzaam gaan of het zo doen voor komen en ook kan ze zich beperken tot plaatselijke doeleinden. Op een ander niveau echter kunnen het Sov jet leger een meer directe lyn volgen. Een voorbeeld daarvan vinden we in de jongste geschiedenis. Gedurende de tweede wereldoorlog scheen het, dat Stalin bereid was om zich niet met Griekenland te bemoei en tijdens het communistische oproer van 1944. Te zelfder tgd smeedde hg echter plannen voor de omverwerping van Polen. Ook versterkten zgn agen. ten in Frankrgk en Italië hun positie in de verzetsbeweging. Als het hem mogeiyk was geweest, dan zou hg zo wel in Frankrgk als wel in Italië tus sen beide gekomen zyn. Hij erkende dit In zy'n verbitterde brief\ met Tito. „Het Sovjet leger schiep de gelegen heid voor de Joegoslavische Party om macht te verkrygen. Ongelukkiger- wyze kon het Sovjet leger niet zulke medewerking aan de Franse en Itali aanse communistische partyen verle nen", aldus Stalin. (Brief van 8 Mei, 1948). Dit bewgst voldoende welk res pect, de Sovjet Communistische Party heeft voor de nationale souvereiniteit en onafhankelykheid. Ook in het Verre Oosten aarzelde Stalin van tgd tot tgd bij de steun verlening aan Mao Tse Toeng. By* voorbeela toen hg vreesde, dat de Ja- 2fwisseling panners Siberië zouden aanvallen en hg de druk van de Chinese Communis tische Partg op het Japanse front niet wilde zien wegzakken in een nieuwe burgeroorlog. De burgeroorlog kon later hervat worden... en inderdaad, zo gebeurde het. In 1946, toen de Amerikanen er op aandrongen dat Tsjang Kai Sjek met de communisten zou samenwerken werd Mao Tse Toeng tot de tanden bewapend uit buitgemaakte Japanse legervoorraden in Mantsjoerije, welke voorraden in Russische handen waren gevallen. Dit zgn geen verhalen, die tijdens een anti-communistische ze nuwcrisis werden uitgevonden. Het waren feiten, die de werkelijke oor zaken van de koude oorlog zgn. Er zijn ook nog wel andere proble men, die met de koude oorlog in ver band staan maar die geheel duidelijk zgn. Sociale verbeteringen Er bestaat een natuurlijk verlangen bg ontelbare millioenen naar betere sociale condities. Met name in Azië en Afrika, waar een in omvang toe nemend actief nationalisme gelijke rechten eist met de oude wereldmach ten en wgst op de noodzakelgkheid om achtergebleven gebieden te ont wikkelen. Deze problemen kunnen niet op korte termgn opgelost worden. Er worden al succesvolle pogingen ge daan om hierin tegemoet te komen. Misschien nog niet voldoende in som mige gebieden of niet snel genoeg om het ieder naar de zin te maken. Des alniettemin is de vrije wereld bezig de ze sociale veranderingen in 't frame der politieke democratie in te passen. De Communisten hebben werkelijk geen nieuwe methoden om de mensen 'in de koloniën te bewerken, ze komen slechts met het oude devies van poli tieke tyrannie. Uiteindelijk moeten we vaststellen, dat vrede, en dat betekent „een we reld die niet langer lastig gevallen wordt door de eerzucht van de Sovjet Communistische Party" alleen kan worden verkregen als de party van haar eerzucht afziet of ophoudt te be staan. Hoe wel na Stalin's dood de Sovjet politiek iets minzamer gewor den is, heeft de Communistische be weging in tegenstelling daarmee haar actie geïntensiveerd. De volharding bij hef uitdragen van haar denkbeelden blijft. Toch zal de vrede ln een meer begrensde zin genomen moeten wor den namelijk door het voorkomen van een wereldoorlog. Dit kan als 't Wes ten acht slaat op zgn militaire ver dediging en aan de Russische Commu nisten duidelyk maakt welke grenzen zij niet mogen passeren. Het Westen moet voorts de intrigues van het we reldcommunisme tegengaan door de sociale grieven weg te nemen, die een voedingsbodem voor het communisme kunnen zijn, hoewel het communisme zelf geen goede oplossing voor die grieven heeft. Het moet vrije democratische in stellingen verdedigen en versterken. De koude oorlog, hoe lastig ook, is het kleinere kwaad, dat over ons is gekomen en als wy waakzaam en sterk blijven, dan zal misschien zelfs dit kwaad verdwynen. Brits vrachtschip zonder olie op Alantische Oceaan „Zwarte Zee" ter assistentie Een Britose vrachtboot met een la ding steenkool aan boord heeft mid den op de Atlantische Oceaan te kam pen met gebrek aan olie voor haar stoommachine. De opvarenden van het schip, de 7.121 brt metende „Mul berry Hill", waren Donderdag bezig te trachten een van de stoomketels geschikt te maken voor het stoken met steenkool, waarvan er 9500 ton aan boord is. Het schip is op weg van de Verenigde Staten naar een Portugees gebied in Afrika. Een wordvoerder van de reders van het schip deelden ze Londen mede, dat het zich 780 myl ten Westen van St. Vincent (de Kaap Verdische eilan den) bevindt. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" is Donderdag van de Azoren ver trokken om de „Mulberry Hill" assis tentie te verlenen. Men verwachtte niet, dat de sleepboot het vrachtschip voor Vrijdagavond zal bereiken. APART VAN SMAAK 10 «tuk* 40 ct. 20 stuks 80 ct. 50 stuks f. 2.-. 20 stuks corktlpped 80 ct< tegen autobestuurder In oud wagentje op agent ingereden In een oud wagentje d3t hij daags tevoren had gekocht, reed de 32-jarige mandenmaker R. van der K. uit Am sterdam op de middag van de 13e Juli over de Vondelbrug in de richting van de Overtoom. De schrik sloeg hem om het hart, toen hij twee agenten van politie langs de weg zag staan, die au to's aanhielden om papieren te contro leren. Hij zelf bezat er n.l. geen en kele voor de juist gekochte auto. Het gevolg was, dat hij doorreed, hoewel één der op de weg staande agenten hem een stopteken gaf. In dien de agent op dezelfde plaats zou blijven staan, was hij waarschijnlijk door de wagen aangereden. Donderdag noemde de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank, mr. W. B. J. Aberson, dit een poging tot doodslag, zeer zeker een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De agent moest vol gens hem snel opzij springen om zijn leven te redden. Hij eiste ter beveili ging van agenten, die bij het aanhou den van auto's in zeker opzicht vol komen weerloos zijn, tegen deze ver dachte een straf van zes maanden met aftrek van enige weken voorarrest. De verdediger betoogde, dat de of ficier de zaak ietwat op de spits had gedreven. Volgens hem was de agent alleen een stapje naar achteren ge gaan, zodat de verdachte alleen ge- stiaft moest worden wegens het niet voldoen aan een bevel tot stoppen. De rechtbank zal uitspraak doen op 25 November a.s. Bevestiging statuut koninkrijk op 15 December De bevestiging van het statuut voor het koninkrijk door H.M. de Konin gin zal op 15 December geschieden in de Ridderzaal in Den Haag. Zestienjarige visser na ongeval overleden In de nacht van Dinsdag op Woens dag is de 16-jarige M. H. uit 's Gra- venhage bij het binnenhalen van de netten aan boord van de Scheveningse logger Sch 122, de „Vrouwe Jacoba", door de winch gegrepen en ernstig ge wond. De Sch 132 heeft direct koers gezet naar Nederland en Woensdag middag is het schip in IJmuiden bin nengelopen. Vrijwel direct na aan komst is de knaap, het jongste lid van de bemanning, aan de bekomen ver wondingen overleden. Politiesportbond jubileert. Op 25 Juni 1955 bestaat de Neder landse Politiesportbond 25 jaar. Ter viering van dit jubileum wordt op 31 Maart, 1 en 2 April in Krasnapolsky te Amsterdam een herdenkingscon gres gehouden en op 25 Juni een jubi- leum-athletiekdag, waarschijnlijk te Apeldoorn. Er bestaan voorts plannen een in ternationale sportweek te organise ren, samei> vallend met de bevrg- dingsfeesten te Arnhem. De Arnhem se politiesportvereniging heeft de or ganisatie op zich genomen. Er is reeds contact opgenomen met België, Engeland en Frankrijk om met poli- tievoetbalelftallen aan het internatio- naai tournooi deel te nemen. van de Ook dit jaar brengen wij weer een serie populaire kindervoorstellingen. Ma; l blij Maar wat er vertoond wordt, dat blijft nog even een verrassing. De data der voorstellingen zyn voorlopig als volgt vastgesteld: m GOES: Zaterdag 4 December in „De Prins van Oranje". MIDDELBURG Woensdag 8 December in het Schut tershof. n VLISSINGEN: Zaterdag 11 December in het Concertge- 1 bouw. De toegangsbewgzen voor de voorstellingen zyn te ver- g krijgen door inlevering van bonnen, welke worden uit- W gegeven door winkeliers, die in de P.Z.C. adverteren en aan deze actie meedoen. Bg aankoop van een bedrag van jr minstens 1,krggt men een bon. Het bestede bedrag P wordt naar beneden afgerond op hele guldens en per aan- f§ koop worden maximaal bonnen verstrekt voor 20.gr Iedere winkelier, die aan deze St. Nicolaas-actie mee- P doet, maakt dit bekend door middel van een raambiljet. Voor 10,aan bonnen wordt op nader bekend te maken g tydstippen een toegangsbewijs uitgereikt tegen betaling P van een dubbeltje. Alle aldus te ontvangen dubbeltjes zullen ten goede komen aan een Zeeuws liefdadig doel. In Goes worden de bonnen door de win- j keiiers uitgereikt van 22 November tot en met 2 December. 1 In Middelburg en Vlissingen van 24 No- 1 vember tot en met 4 December. LET IN DEZE PERIODE DUS VOORAL OP ONZE 1 ADVERTENTIE-PAGINA'S. I ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL. Notenkrakers zijn gesignaleerd. Het najaar kenmerkt zich niet alleen door vogels, die gaan, maar even zeer door vogels die komen. Heel bekend zijn de bonte kraaien, die we reeds kunnen verwachten, maar nu ik dit schryf voor Zeeland nog niet werden gemeld. Zg voelen zich op hun gemak bij onze wintertemperaturen en trekken dus niet verder Zui delijk dan nodig is. Minder bekend bij het grote publiek zyn de winterse roodborstjes, die onze zomerse vervangen, nadat deze zijn weggetrokken. Zo omstreeks half October komen opzetten en nemen ze hun plaatsen in na zich te hebben verspreid. In me nig tuintje, waarin de zomer geen roodborst werd waargenomen, ziet men nu weer de pittige vogeltjes met hun wit-omrande oogjes in de strui- door BAREND ZWERFMANS. ken of zelfs op de vensterbanken, waar ze ongegeneerd naar binnen tu ren. Kleine zangers, als de vinken en putters zwermen in troepjes door het kreupelhout en eigenlijk is er geen be ter gelegenheid dan het najaar met zgn ontbladerde bomen om het gehele kleurengamma van de diverse vink- achtigen te zien te krggen. Ditmaal willen we onze aandacht vestigen op een vreemde wintergast, één die als de pestvogels, niet elk jaar ons land binnendringt, maar nu eens enkele jaren aaneen verschgnt en dan weer ettelijke jaren niets van zich laat zien of horen. We bedoelen de notenkraker, een vogel, die een lange Latynse naam draagt, (Nucifraga caryo catactes) een die als men let op de ondersoor ten nogal langer wordt. De notenkra ker komt nl. voor in Midden-Europa, maar het is niet deze soort, die ons 's winters bezoekt, het is een onder soort uit Siberië. Volgens de kenners trekken de Middeleuropese naar het Zuiden, de Siberische verplaatsen zich Westwaarts langs de Oostzee en daar na ook Zuidwaarts, zodat de vogels 4. Het Inwendige van de half verzonken toren viel Kappie tegen; een kaal, vochtig vertrek, dat schaars licht ontving door de ope ning naar het terras. Een stenen trap, die dieht met wier en oesters was bedekt, daalde af naar het gedeelte, dat door de zee was ver zwolgen. „Ik geloof, dat de be langwekkendste gedeelten onder water liggen", mom pelde hij, weer naar buiten tredend. Hij liep naar de rand van het terras en boog zich voorover om te zien, of hij daar ln het klare wa ter meer kon ontdekken. Maar ln zijn nieuwsgierig heid leunde hij te ver voor over en., het volgende ogenblik viel hij met een plons ln het water en ver dween onder het oppervlak. Instinctmatig sloeg hij de armen uit om weer omhoog te zwemmen, maar toen zag hij een tafreel, dat hem al les deed vergeten. Nu het spiegelende oppervlak niet langer de geheimen van de diepte voor hem verhulde, blikte hij neer op straten en pleinen van een verzonken stad, die nog goed bewaard was ge bleven. De schaaldieren, die zich op de muren had- den vastgezet, gaven de bouwwerken een vreemd, onaards voorkomen. Scholen vissen zwommen door de straten, zeeplanten bewogen zich zachtjes in de stromingen heen en weer, als door een zachte wind beroerd. Het was Kappie, als zweefde hij boven een sprookjesstad, welks bewoners door een be tovering in vissei: waren veranderd. Het was vol doende om Kapple's belangstelling tot het uiterste te prikkelen en onvervaard dook hij verder om laag. die ons land bezoeken geacht worden een flink aantal kilometers uit de koers te zyn geslagen. Dat wij eens over deze vogel willen praten, vindt zyn oorzaak in het feit, dat dit jaar op enkele plaatsen in ons land reeds notenkrakers zijn gesigna leerd. Speciaal werden ze gezien in de omgeving van Haarlem en dus in de duinstreek. Men meent de invasies van deze vo gels te moeten toeschreven aan het mislukken van de vruchtzetting van de Arve-den, maar anderen menen dat de kraai-achtige vogels, die alle nootachtige vruchten graag lusten om deze reden niet zo ver uit de koers behoeven te gaan. Hoe het zij, de notenkrakers zy'n er weer en het is dus wel aardig op mo- gelgke gevallen van plotselinge ont moetingen te zyn voorbereid. „Bruine kraai Het gemakkelykst duidt men hem aan als een bruine kraai. Nadert men de bruine vogel dan treft het, dat de veertjes aan de onderzijde van de kop en verder over buik, rug en vleugels aan de punt een witte vlek dragen. De vleugels zelf zgn donker-bruin. Zo'n „kraai" lykt dan wel wat op een grote scherp getekende spreeuw, die immers in hun pracht-kleed ook lichte vlekjes aan hun donkere veren dragen. Een goed kenmerk is de echte kraaienkop en als de vogel in actie is, de houding, die het dier aanneemt, als het bezig is insecten te verschalken. Dan werkt de notenkraker op de ma nier van dp spechten; hangend aan en draaiend om een tak hakt hg in de schors dat de stukken er afvliegen. Misschien is de kans heel gering, dat we dit jaar in Zeeland een noten kraker zullen zien, onze provincie heeft wemig bosgebied. Waarschyn- lijk zal onze kans slechts komen, wan neer atmosferische invloeden de vo gels dwingen zich nog eens te ver plaatsen. Maar ook in dit misschien zeer zeld zame geval is het toch wel goed, dat we de Druine sinjeur enigszins ken nen. We geven als aanvullend ken merk nog, dat de ohderstaartveren en de punt van de staart wit zyn en ho pen nu maar, dat we de zeldzame vo gel ook in Zeeland als gast mogen no teren. Het huwelijk van Narriman De Emir van oeweit heeft Donder dag doen weten, dat hy tegen het huwelgk van het hoofd van zijn ka binet, sjeik Ezaat affar, met ex-ko ningin Narriman van Egypte is. De Emir verklaarde, dat hg zich reeds tegen dit plan had verzet, toen Jaf- far er onmiddellyk na de echtschei ding van ex-koning Faroek en Nar riman over had gesproken. De sjeik heeft Donderdag te Caïro een aantal personen bezocht om te trachten een huwelijk tussen hem en Narriman te bespoedigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 20