Tweede Kamer hecht goedkeuring aan financieel beleid f KLANKBORD Verdediging acht vooronderzoek tegen dokter 0. onvoldoende JEUGDIGE DIEF OPEREERDE IN JEUGDHERBERGEN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NOG NIETS BEKEND OVER VERGETEN GROEPEN" Wijziging van wepldetabel en tussentarief pas in 1955 (Van onze parlementaire redacteur). Minister Van de Kieft, die Woensdag voor do tweede keer van een aan tal Kamerleden de wind van voren gekregen had en Donderdagmiddag in de Tweede Kamer stond te popelen om de heren van antwoord te dienen moest zijn ongeduld nog even bedwingen. Want de Kamer kan zich nu wel boordevol ijver en met mannenmoed aan de behandeling van de Rijksbe groting voor 1955 gezet hebben, de normale wetgevende arbeid moet door gang vinden. Zo verenigde zij zich, vóór de heer Van de Kieft aan het woord kwam, zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming o.a. met een viertal wets ontwerpen tot naturalisatie van 75 vreemdelingen, met enige formele wij zigingen van de begroting van Economische Zaken, van de begroting voor de buitengewone aflossing van nationale schuld, alles voor het dienstjaar 1953, en met wetsontwerp tot verlenging met twee jaar tot 1 Januari 1957 van de werkingsduur der wederopbouwwet. Een wetsontwerp tot verdere re geling van de pensioenen der Twee de Kamerleden, nodig geworden door de laatste herziening van de schade loosstelling der leden, ontlokte aan de heer Gortzak (CPN) de opmer king. dat pas tot verbetering van de pensioenen der Tweede Kamerleden overgegaan behoort te worden, als eerst de pensioenen voor de rijks ambtenaren worden verhoogd. Het basispensioen voor de Tweede ka merleden bedraagt thans 218.per jaar voor elk jaar Kamerlidmaat schap, met een maximum van 3958. Deze bedragen worden resp. 240. en 4800.—. De heer Gortzak vond de eerstge noemde voldoende. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, stel de hier tegenover, dat de regering de laatste jaren alles voor het over heidspersoneel heeft gedaan wat mo gelijk was. Het wetsontwerp moest worden aangenomen met een 2/3 meerderheid. Het behaalde deze ruimschoots, want voor stemden 74 leden en tegen slechts de twee aan wezige communistische afgevaardig den. Minister Van de Kieft herhaalde hierna, vooral tegenover zijn partij genoot de heer Hofstra (PvdA), die hem nogal in het vaarwater had ge zeten, dat de begrotingen voor de volgende dienstjaren voldoende ruimte zullen bieden om de aange kondigde belastingverlaging moge lijk te maken. Trouwens, in 1955 zal slechts de helft van de 550 mil- lioen die de verlaging per jaar kost, gederfd moeten worden. Smeulend vuurtje De bewindsman hield tussen hem en de grote meerderheid van de Ka mer het vuurtje smeulend van het huuregalisatiefonds, dat tegelijk met de huurverhoging moet ingaan en zal aansluiten op belastingverlaging en van een gedeeltelijke verlaging van de vennootschapsbelasting. Als men met wetsvoorstellen hieromtrent komt, zal het wel weer duchtig op gerakeld worden. Daaraan behoeft niet te worden getwijfeld. Aan de heer Van Leeuwen verze kerde hij, dat het hem wel degelijk ernst is met het voeren van een zo zuinig mogelijke eigen huishouding. Ten bewijze daarvan deelde hij mee, dat hij aan een efficiencybureau op dracht heeft verstrekt, op zijn depar tement een onderzoek in te stellen MARSKOEH Het heeft er alle schijn van, dat de Marsmannetjes op hun reizen naar de aarde hun huis dieren meenemen. Zo zagen vorige week twee inwoners van Bois de Vil- lcrs, een dorpje in de omgeving van Namen, een „vliegend ei", landen op een weiland buiten hun dorp. Het toe stel was wel twee meter hoog en „er kwam een geluid uit alsof er wilde beesten inzaten", aldus de Belgen. Het ministerie van defensie heeft onder tussen door een kort en krachtig „Neen" van minister Antoine Spinay in de Senaat laten weten, dat het aan dergelijke geschiedenissen geen geloof hecht. BOETE. Indachtig de spreuk, dat een café een plaats is, waar men iedere avond voor het laat6t heen gaat, heb ben de bewoners van het Indische dorpje Kingaon met elkaar afgespro ken, het roken en drinken te laten. Wanneer zij elkaar er op betrappen, toch weer in de oude'fouten te ver vallen, zullen zij elkaar een boete mo gen opleggen. IN DE OLIE. Wie de jeneverkruik met aan de wilgen hing, was meneer Daniël Bean uit Sacramento, die met een stevig stuk in de kraag achter het stuur had gezeten. Eenmaal voor de rechterbeweerde hij onschuldig te zijn. Rechter: „Zijn er mensen, die dit kunnen getuigen?" Daniël: „Neen, edelachtbare. Zij hadden nóg meer gedronken dan ik". Rechter: „Zes maanden gevange nisstraf". ZONDAGSDIEF. De boef, die dezer dagen inbrak in het kantoor van een zuidvruchtenimportfirma te Frank fort, was toch niet één van de kwaad sten. Daags na de „kraak" kwam bij de firma een telegrafische postwissel binnen voor de gestolen 605 mark. Er was ook nog 55 mark bij als vergoe ding voor de aangerichte schade.. SPIJT. De 53-jarige Vincent Halli- day uit Great Yarmouth in Engeland, zit in de nor. Hij had een zekere Do- ris Long verwond, met de bedoeling haar zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Hij werd door de sterke arm opgepakt, hoewel hij onmiddellijk na zijn daad had uitgeroepenn: „Het spijt mij vreselijk. Ik dacht, dat u mijn vrouw was". naar de mogelijkheden van een ra tioneler beheer. Aan een bezuini gingscommissie had hg geen behoef te. De hoge belasting van de laatste jaren, zo eindigde hij met zijn met allerlei theoretische beschouwingen doorweven betoog, hadden in sterke mate er toe bijgedragen de vergeten groepen nog verder te doen afglij den. Vergeten groepen Vergeten groepen deze groe pen hebben ook de belangstelling van de staatssecretaris van Finan ciën, dr. Van den Berge. Op het ge bied van de indirecte belastingen is wellicht iets voor hen te bereiken. Voor de ouderen kan misschien bo vendien wat gedaan worden in de sfeer van de directe belastingen. Dr. Van d. Berge bleef hier even geheim zinnig als de dag daarvoor. Meer deelde hg omtrent zijn plannen, waarop hg nog studeert, niet mee. Wel kondigde hij aan, dat hg de reeds bg de behandeling van de wet op de omzetbelasting in uitzicht gestelde wetsontwerpen tot wijziging van de weeldetabel en het z.g. „middenta rief" niet in het najaar zal indienen, maar tegelijk met het belastingplan voor 1955. Het komt ons voor, dat dit ont werp, dat 7 millioen aan omzetbe lasting prijsgeeft, ook dan afzonder lijk in een snel tempo behandeld zal moeten worden, om een koperssta king te voorkomen. Wij geloven niet, dat alle Kamerleden volledig door minister en staatssecretaris tevreden waren gesteld. Niettemin hechtten zijn hun goedkeuring aan dit beleid. Veertig effectenbezitters gedupeerd Zwendel in Groningen Een voorlopig onderzoek heeft uit gewezen, dat bij het Gronings effec tenkantoor V. voor ruim anderhalve ton aan effecten verdwenen zijn. De justitie te Groningen heeft het effectenkantoor gesloten, omdat de procuratiehouder niet in staat was aan de lopende verplichtingen te vol doen. De directeur van het kantoor, de 42-jange A. A. V. heeft Zaterdag te kennen gegeven, dat hij in moeilijk heden verkeerde en zou trachten er gens geld los te krijgen. Hij is even wel niet teruggekeerd op het kantoor. V. heeft wellicht verkeerd gespecu leerd. Hij heeft de onder zijn berus ting zijnde effecten verkocht met de bedoeling deze tegen lagere koersen terug te kopen. De koersen stegen evenwel, waar voor V. moest suppleren. Hij gebruik te daarvoor effecten, die bij hem in bewaring waren gegeven en niet wa ren bestemd om te worden doorver- pand. Een voorlopige raming heeft uitge maakt, dat de waarde der in bewa ring of in onderpand gegeven effec ten bij dit kantoor ongeveer f 150.000 is. Een 40-tal effectenbezitters is ge dupeerd. Ontvreemdde camera's, portefeuilles, enz. Herhaaldelijk in huilen uitbarstend heeft Donderdagochtend de sedert en kele maanden gedetineerde 22-jarige houtbewerker J. P. uit Amsterdam bekend, dat hij in de afgelopen zomer een indrukwekkend aantal camera's portefeuilles, portemonnaies, vulpen nen, potloden en sieraden ten nadele van buitenlandse trekkers uit 2 Am sterdamse jeugdherbergen heeft ge stolen. Het was de leider van de jeugdher berg aan het Kartuïzerplantsoen, die deze oneerlijke jongeman zelf in de kraag greep, toen hg hem in Juli in zijn jeugdherberg zag rondscharrelen. De jonge placht normaal binnen lopend de indruk te wekken, dat hij zelf tot de gasten behoorde en nam dan uit de slaapkamers de arti kelen weg. „Wat doet U hier?" vroeg de her bergvader. „Ik ben een trekker", antwoord de de jongen. „Laat je trekkerskaart dan eens zien". „Die zit in mijn fietstas, ik zal hem even halen" zei de jongen. Doch de leider ging met hem mee en pakte hem snel, toen hg zag. dat de jongen op zijn fiets ijlings wilde wegrijden. In het politiebureau leverde fouille ring niets op, maar huiszoeking eerst tevergeefs in zijn eigen woning, waar zijn jonge vrouw van niets wist bracht bij zijn zwager het onomstotelijk bewijs. Allerlei artike len, waaronder talloze camera's voor enkele duizenden guldens, lagen er opgeslagen. Wegens diefstal meermalen ge- ;d eiste de officier van justitie, mr. W. B. J. Aberson, rekening hou- Poststaking in Frankrijk Donderdag om middernacht zijn in liet district Parijs de postbeambten die aangesloten zijn bij de „Force Ouvriere" een staking van 24 uur be gonnen. Zij eisen betere lonen. De staking maakt deel uit van de cam pagne door het gehele land voor ho gere lonen voor de ambtenaren. Slechts een minderheid der post beambten is bij de „Force Ouvriere" aangesloten, doch verwacht wordt, dat de beambten, die bij de door communisten geleide vakverenigin gen aangesloten zijn, zich bij de sta kers zullen voegen. dende met het bijna blanco strafre- f ister van de verdachte, tegen hem én jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De eis tegen de eveneens reeds 4 maanden gedetineerde zwager, de 32-jarige suikerbewerker J. A. S. die al 9 veroordelingen op zijn straf blad had staan, waarvan 4 wegens diefstal, luidde 10 maanden met af trek van de preventieve hechtenis en wel wegens heling. Intussen hebben de beide verdach ten, voor zover bekend, slechts f 100 voordeel genoten, want op één came ra na was er niets van de buit ver kocht. Dankzij de registratie bij de jeugdherbergen konden alle gestolen goederen aan de buitenlandse tou- risten worden teruggezonden. De beide verdedigers bepleitten op persoonlijke omstandigheden der ver dachten clementie. De uitspraak volgt op 25 Novem ber a.s. Zware straffen overtreding prijsvormingsbesluit De Economische Kamer van de Rot terdamse Rechtbank heeft Donderdag middag de 60-jarige rentmeester P. v. d. L. uit Waddinxveen en de 49-jarige garagehouder B. G. uit Schoonhoven ieder conform de eis veroordeeld tot een boete van 1000 subs drie maan den hechtenis. Zij hebben terecht gestaan, verdacht van overtreding van het prijsvor mingsbesluit, waarbij hun ten laste was gelegd 3000 als tussenpersoon, te hebben bedongen en aanvaard. Dit be drag was bedoeld als provisie bij de verkoop van een boerderij en het ver pachten van de bijbehorende grond. Prinses Wilhelmina bezocht bazar In gezelschap van haar dame du pa lais heeft Prinses Wilhelmina gisteren in Apeldoorn een bezoek gebracht aan de bazar, die daar wordt gehou den ten bate van de Hervormde Vrouwenzendingsgroep. De Prinses deed vele inkopen. Koningin Juliana toonde haar be langstelling door het schenken van vele artikelen als planten, fruit en eieren. De bazar is geopend door de hof prediker, ds J. F Berkel. Achter een der stands trad de echtgenote van Apeldoorns burgemeester mevr. A. des Tombe-de Vries Robbé als ver koopster op. I 13 November - Klaproosdag. Gééft,, opdat w\j onze plicht tegenover hen, die vielen voor onze vrijheid, kunnen vervullen Indonesië wil bemiddeling in kwestie Nieuw-Cuinea Zes landen zullen resolutie steunen Indonesië zal, wanneer de kwestie Nicuw-Guinea in de politieke com missie van de Verenigde Naties in be handeling komt een resolutie indie nen, waarin de secretaris-generaal van de Verenigde Naties wordt ver zocht een bemiddelaar te benoemen. Op een vergadering van de groep van de 15 Aziatische-Afrikaanse lan den werd de voorgestelde ontwerp-re- solutie in beschouwing genomen. De ze resolutie is opgesteld door een sub-commissie van 6 landen, waar van India, Iraq, Indonesië. Perzië, Pakistan en Syrië besloten hebben de resolutie te steunen. De groep zal vandaag weer bijeenkomen om deze kwestie te bespreken. De kwestie Nieuw-Guinea zal "door de politieke commissie in behandeling worden genomen, als het debat over het plan van Eisenhower voor het ge bruik van atoomenergie voor vredes doeleinden geëindigd zal zijn. Volgens de laatste aanwgzingen zal dit niet vóór volgende week Woensdag het geval zijn. BERKELSE ARTS STAAT TERECHT Vraag aan getuige geweigerd De tweede dag van het proces tegen de Berkelse arts O. voor het Haag se Hof begon met een aanval van de verdediging op het vooronderzoek. Als getuige werd gehoord de 56-jarige mevrouw N. Groen-Maasdam, huis vrouw te Den Haag, die door mr. Huygens ondervraagd werd over liet overigden van haar 14-jarige dochter op 13 October 1938. De politie con cludeerde toen tot zelfmoord maar volgens mr. Huygens verkeert getuige nog steeds in de veronderstelling, dat hier sprake is van een onopgehel derde moord. De opzet van deze ondervraging was, dat het vooronderzoek in de zaak tegen O. niet voldoende is geweest. De president van het Haagse Hof vond deze vraag zeer pgnlijk voor ge tuige en niet ter zake dienende. „Het Hof zal uiteraard uit eigen bewe ging", aldus de president, „herope ning van het onderzoek gelasten als dit noodzakelijk wordt geacht". De vraag werd geweigerd. Als eerste getuige charge werd daarna de 48-jarige arts A. Hoedema- ker uit Bergen-Schenkhoek gehoord. Dokter O. had hem opgebeld op 24 September 1952 en medegedeeld, dat zijn vrouw was overleden. Dr. Hoede- maker had mevrouw O. behandeld en nooit iets opvallends bij haar gecon stateerd. Ook maakte hg de overig- densverklaring op. „Ik heb als doodsoorzaak opgt ven een tumor in de hersenen, ornaat dit mij het meest waarschijnlijke leek. Enige maanden voor de dood van zijn vrouw had ik van dokter O. verno men, dat zijn vrouw aan een tumor leed". Indert|id koesterde dr. Hoede- maker geen wantrouwen. „Inderdaad", antwoordde getuige op vele vragen van de verdediging, „had ik beter als doodsoorzaak op Een drijvend droogdok, ter waarde van ongeveer 7.500.000 gulden deel van de Duitse herstelbetalingen aan Israel is na een reis van 6000 kilometer in Haifa aangekomen. Mid den Augustus is het gevaarte uit Lü- beck vertrokken getrokken door de Nederlandse sleepboten „Gele Zee" en ,Doire". Het dok is 150 meter lang en 30 meter breed; het kan schepen bevatten tot een grootte van 30.500 ton. kunnen geven: onbekend. Maar zoiets levert altijd complicaties op". Dr. W. v. d. Horst uit Pijnacker, die de doodschouw heeft verricht de dag na het overlijden van mevrouw O., liet niets wijzigen in zijn oorspronke lijke verklaring. Het verwonderde deze getuige ten zeerste indertijd, dat men in het zie kenhuis ondanks zeer diepgaand on derzoek geen tumor had geconsta teerd. Later had dr. v. d. Horst een nieuwe overlijdensverklaring opge maakt, waarin hij heeft geschreven, dat de doodsoorzaak onbekend was. De 46-jarige arts van inwendige ziekten, dr. J. A. G. ten Berg uit Rot terdam, die mevrouw O. behandelde en ter observatie had laten opnemen in het St. Franciscus-ziekenhuis te Rotterdam, was de volgende getuige. T egenspraak leze arts opgebeld. Hfj zeide toen, dat zijn vrouw zo slecht er aan toe was, dat hij haar maar wilde laten bedienen. „Zei hij bedienen of laatste sacra menten?. vroeg de president. „Hij zei bedienen", antwoordde dr. Ten Berg. „Verdachte, wat zei u?", vroeg de president. „Ik zei laatste sacramenten", aldus dokter O. „Dit is dan de tweede getuige, die IT hierin tegenspreekt". „Sinds ik gedoodverfd ben als moor denaar, zgn alle verklaringen tegen mij", aldus verdachte. „Dus u vindt, dat de getuigen meineed hebben ge pleegd?" „Nee, dat niet, maar misschien zegt men dit alles onbewust". „U ziet dit alles verkeerd, verdach te", zeide de president. „U hebt gis teren erover gesproken, dat de recht bank u partijdig heeft behandeld. U verwart misschien partijdigheid (Vervolg op pag. 8) Het Wereldgebeuren Receptie Op het Rode Plein ln Moskou is op 7 November een parade ge houden omdat de Russische re volutie voor de 37e maal verjaarde. Slechts 5000 militairen liepen in die parade mee. De infanterie was onge wapend. Er waren geen tanks, wel was er veldartillerie, luchtdoelgeschut en raket-apparatuur. Vliegtuigen wa ren niet in de lucht. Alle buitenlandse toeschouwers waren verbaasd over dit minimale militaire vertoon. Feilloos marcheerden de Russische crack-troepen langs de Sowjet-leiders, die op de trappen stonden van het mausoleum waarin de resten van Le nin en Stalin rusten. Daarna kwam de geweldige optocht van de burgerij. Mannen, vrouwen en kinderen voer den duizenden banieren mee. Papie ren bloemen in vele handen. Sommige groepen zingend en anderen dansend Een parade van honderdduizen den mensen, die naar de mening van de buitenlandse toeschouwers er echt op uit waren een feestdag te vieren. Vrolijke mensen precies als vrolijke mensen in Londen of Parijs. Vóór de parade b*gon had maar schalk N. A. Bulganin een korte toe spraak gehouden, die uit de loudspea kers had geschald over de hoofden van de honderdduizenden wachtenden: „Wij willen geen oorlog, maar wij moeten waakzaam blijven tegen agres sie!" Dat zei maarschalk Bulganin en de duizenden op het Rode Plein ge loofden hem, precies zoals in de Ver enigde Staten de duizenden geloven iu het woord van Eisenhower, als hij spreekt over het in stand houden van de vrede. Op de avond van de zevende No vember recipieerde Molotow in de St George-zaal van het Krem lin. Er was een concert, er waren overvloedig voorziene buffetten en bij wijn en wodka werd levendig gepraat. Het gelukte aan de Joego-Slavische ambassadeur, Vidic, ongeveer een half uur lang te praten met Kroetsjef en Molotow. Wel mocht deze ambassadeur nieuwsgierig zijn, want had niet een dag te voren de Russische vice-pre- mier, M. Z. Sabourof, tijdens een toe spraak in het Bolsjoi-theater ver klaard, dat Sowjet-Rusland „met alle kracht" zou streven naar het herstel van normale betrekkingen met Joego- Siavië? Buitenstaanders, die een enkel woord opvingen van Vidic's gesprek met Molotow en Kroestsjef beweren, dat Kroestsjef over het communisme in Joego-Slavië opmerkte: „De Joego- Slaven zeggen, dat ze goede Marxis ten zijn en wij zeggen dat ook van ons zelf, dat is van betekenis". Hït succes van Vidic was echter klein vergeleken bij het succes van de Amerikaanse ambassa deur, Ch. Bohlen. Omstreeks half twaalf geraakte hij ■n gesprek met Malenkow, en dat was hem sedert zijn benoeming tot am bassadeur nog niet gelukt. Aangezien de heer Bohlen vloeiend Russisch spreekt, hadden de heren geen tolk nodig. Het gesprek, waaraan later ook andere personen deelnamen, duurde tot na middernacht. Bohlen verklaarde na afloop aan journalisten, dat „er geen zaken wa ren gedaan", maar van andere zijde werd gezegd, dat het gesprek erg jo viaal was gewe,est en dat Malenkow had gepraat over in vriendschap le ven met andere volkeren en over de intenties van de Sovjet-Unie, welke alleen maar uitgingen naar arbeid en vrede. Vroeger op de avond had Ch. Boh len reeds met complimenten gestrooid. Zo had hij Molotow „de meest ervaren diplomaat in de zaal" genoemd. Iets minder complimenteus was de heer Kroestsjef toen hij aan de Fran se ambassadeur, Joxe, verzekerde, dat herbewapening van West-Duitsiand tot een nieuwe oorlog zou leiden. Maar dat vermocht de feestvreug de toch niet drukken. Alle am bassadeurs konden de volgende dag ellenlange rapporten zenden aan hun regeringen. Het langst is zeker het rapport van Bohlen aan Eisen hower geweest. Eisenhower, die enkele dagen later verklaarde, dat de kansen op behoud van de vrede nog nooit zo goed wa ren als nu. Eisenhower, die eergisteren moest zeggen, dat er toch misschien wel iets verkeerds was in het vliegen van een Amerikaans foto-verkenningstoestel zo maar vlak bij en wie weet over? de Russische Koerillen, waar het dan toch maar neergeschoten werd. Eisenhower, die zo graag een man aes vredes wil zijn, nadat hij een men senleven lang in dienst van de oor- lcg heeft gestaan! En dat allemaal na het eerste suc ces van Ch. Bohlen in Moskou!! CH. BOHLEN.... eerste Amerikaanse ambassadeur, die 10 minuten lang sprak met Malenkow! Niet in Zuidpoolgebied De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Donderdag berich ten tegengesproken, dat zij van plan is in het Zuidpoolgebied proeven met waterstofbommen te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 17