A.N.W.R, bindt de strijd aan tegen toenemende verkeersonveiligheid WENNEKER Oude Proever WALCHEREN Ik kon gewoon niet uitscheiden! WERK STOND GEDURENDE 1953 IN TEKEN VAN FEBRUARIRAMP BEPERKING APPELSORTIMENT VAN BELANG VOOR KWEKERS VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 5—5 VERKEERSTECHNISCHE LEERGANG TE GOES Er moet nog veel verbeterd worden Zools liet er thans naar uitziet, zijn er voor dit jaar in ons land totaal weer 85,000 verkeersongevallen te verwachten, met ongeveer 1400 doden, 15.000 zwaar- en 15,000 lichtgewonden. Cijfers, die ook wegbeherende in stanties met zorg moeteh vervullen. De A.N.W.B., die de strijd tegen de verkeersonveiligheid heeft aangebonden, belegde daarom Donderdag in „De Prins van Oranje" te Goes voor de tweede maal een regionale verkeers technische leergang. Gemeentebestuurders, waterstaats-ambtenaren, politie autoriteiten e.d. uit geheel Zeeland en Westelijk Noord-Brabant kwamen hier bijeen om zich op de problemen te bezinnen. Een vijftal deskundigen behandelde verschillende klemmende verkeersproblemen en gaf diverse technische oplossingen aan, die het gevaar op de weg kunnen doen ver minderen. Ditmaal werden voornamelijk het voetgangersvraagstuk en het kruispunten probleem besproken. De directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, zette in zijn openingsrede de nood zaak uiteen om de verkeers-onveilig- heid zoveel mogelijk te bestrijden. Beseft moet daarbij worden, dat de technische voorzieningen aan wegen en straten, de verkeerswetgeving en de handhaving ervan, de analyse van verkeerssituaties en van verkeerson gevallen, gebaseerd dienen te zijn op de normale gedragingen van het in dividu. Zij moeten uitgaan van de factoren, welke deze gedragingen be ïnvloeden. Slechts een voortdurende studie en observatie van de mens en zijn gedrag in het verkeer kan daar bij de weg wijzen. Verschillende activiteiten heeft de A.H.W.B. reeds op dit gebied ont plooid. Ongelukken worden door mensen veroorzaakt, doch er mag niet steeds ■A priori gesproken worden van schuld van de weggebruiker. Het is vaak een reeks van omstandigheden, welke aanleiding of oorzaak van het onge val zijn. Omstandigheden, welke maar al te dikwijls primair op technische tekortkomingen zijn terug te brengen, waarvoor zelfs een zorgvuldige be stuurder onder die omstandigheden kan falen. Ter inleiding van de sprekers op deze dag, wees de heer Boost op het klemmende voetgangersvraag stuk. In 1953 vielen er in deze ca tegorie van weggebruikers weer 395 doden, 2177 zwaar en 2236 lichtgewonden. Er moet daarom iets gedaan worden voor de vei ligheid van de voetganger, o.a. voor het oversteken van verkeers wegen. Voorts stipte spreker de kwestie van de kruispunten aan en wekte daarbij de wegbeherende instanties en autoriteiten op, vóór het oplossen van dergelijke problemen eerst de mening van deskundigen in te roepen, dus een „praenatalé zorg" voor verkeerssitua ties. Tenslotte wees de heer Boost er op dat op traversen door een aantal auto bestuurders te hard wordt gereden, zodat noodgedwongen weer zal moe ten worden overgegaan tot het instel len van een redelijke maximum-snel heid op bepaalde trajecten. Het voetgangersprobleem De chef van de Rotterdamse ver keerspolitie, hoofdinspecteur K. J. Muller, hield daarop als eerste inlei der een voordracht over het voetgan gersprobleem. Onderzoekingen van het C.B.S. hebben uitgewezen, dat van de 356 in 1950 gedode voetgangers er 185 jonger dan 8 en 80 ouder dan 65 jaar waren. Een vijfde van het totale aantal slachtoffers werd gedood door achteruit rijdende, juist wegrijdende of stapvoets rijdende voertuigen. Uit de cijfers' van 1950 blijkt, dat van het totaal aantal van 6127 voetgangers ongevallen, ongeveer de helft het ge volg zou zijn van onvoorzichtig op de weg lopen. Meer contröle en bescherming van de voetgangers zal daarom gewenst zijn. Bij de regeling van het verkeer wordt, volgens spreker, nog vaak te weinig rekening gehouden met de voetgangers. Daarbij, wanneer de voetganger vóór het oversteken even zou stilstaan, zou naar de mening van de heer Müller, het aantal doden reeds beperkt worden. De chef van de verkeersafdeling van de A.N.W.B., ir C. A. Kuysten, sloot op deze voordracht aan, met een in leiding over de aanleg van voetgan gersoversteekplaatsen. Het overste ken zal de voetganger uiteraard zelf moeten doen, doch door het aanleg gen van goede oversteekplaatsen op de juiste punten, wordt het goede kli maat geschapen. Hoe dit klimaat moet zijn, wordt weer bepaald door de eigenschappen èn de ontbrekende eigenschappen van deze zelfde voet gangers. Middagvergadering Na een discussie over deze voor drachten en een gezamenlijke koffie maaltijd, was in de middagvergade- (AcLvertentio.) ZEER OUDE GENEVER Doctoraal examen Aan de rijksuniversiteit te Gronin gen is geslaagd voor doctoraal exa men geneeskunde: A. E. Vonk, Mid delburg. Marktberichten VISMIJN VEERE. 11 Nov. Aangevoerd: 991 kg export- garnalen 1,20—1,57 78 kg schar 55—60; 91 kg bot 40—66; 70 kg wijting 49—53; 9 kg tong (middel) 149—2,91; 29 kg rog 37—45. ring eerst het woord aan mr J. M. Harmsen, chef van de juridische af deling van de A.N.W.B., die sprak over „Verkeerstechniek als bindend element tussen verkeerswetgeving en verlceersrechtspraak". De veiligheid cp de weg en de vlotte afwikkeling van het verkeer moeten worden be schouwd als de basis van het systeem, dat de wetgever zich bii het opstellen van de gedragsregels neeft gedacht. Indien de wetgever van mening is, dat de rechter zijn bedoeling onjuist heeft geïnterpreteerd, brengt de eis van dy namiek in de verkeerswetgeving, vol gens spreker met zich mede, dat de wetgever zijn bedoeling zo spoedig mogelijk alsnog dient te realiseren door het wijzigen van de desbetref fende bepaling. Als laatste inleider gaf ir A. E. J Nap, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, een voordracht over „Eni ge aspecten van kruispunten buiten de bebouwde kom". Aan de hand van tekeningen toonde spreker o.m. aan, dat op overzichtelijke kruispunten toch vaak zeer ernstige ongelukken kunnen voorkomen, als gevolg van de beperkte reikwijdte van het zicht van de bestuurders. Uitvoerig be sprak ir Nap ook de verkeerstechni sche bezwaren aan een bepaald soort T-aansluitingen en Y-splitsingen, waarbij hij tevens de hier aan te brengen verbeteringen aangaf. Ten slotte werd nog duidelijk gemaakt, welke voorzieningen kunnen worden getroffen om het links afslaan op zeer drukke kruispunten zo veilig mo gelijk te maken. Met een kort woord van de heer Boost werd deze geslaagde dag be sloten. Vlissingen K.A.B.-vergadering Dezer dagen vergaderde de afde ling Vlissingen van de K. A. B. on der voorzitterschap van de heer J. Wanst. De vergadering was belegd, teneinde te komen tot de stichting van een fonds voor de financiering van een te Vlissingen te vestigen Be- drijfsapostolaat. Na een korte oriënterende inlei ding van de voorzitter, was het woord aan de hoofdaalmoezenier van het bedrijfsapostolaat in het bisdom Haarlem, de heer C. F. A. Geraets. Spreker betoogde, dat de doelstelling van het bedrijfsapostolaat de kerste ning van de bedrijfssfeer inhoudt. In Vlissingen komt dit neer op verster king1 van de geestelijke weerbaarheid van een minderheid. Na zijn betoog ontstond een levendige discussie. Met algemene stemmen werd be sloten een vrywillige bijdrage van tien cent per lid per week te leveren in de kosten van het bedrijfsapostolaat, alsmede een bijdrage van 250 per jaar uit de bondskas met ingang van 1 Januari 1955. Vervolgens gaven deken R. M. A. Nieveen van Drjkum, pastoor C. A. Ouwendijk en de geestelijk adviseur der K.A.B., de heer C. J. van Haas- tert, hun visie op de instelling van het bedrijfsapostolaat. De voorzitter dankte de sprekers aan het eind van deze vlotafgewerk-te vergadering. Bond van ouden van dagen vergaderde Woensdag hield de afdeling Vlis singen van de Algemene Bond van Ouden van Dagen haar jaarvergade ring in het Scheldekwartier. De voor zitter, de heer A. R. König, opende de ze goed bezochte vergadering met een welkomstwoord. Staande herdacht men de leden, die in het afgelopen jaar waren heengegaan. Vervolgens was het woord aan de secretaris, die verslag uitbracht en enkele medede lingen deed. Voorts bracht de pen ningmeester verslag uit. Beide ver slagen werden door de vergadering goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat in October het duizendste lid is ingeschreven. Men hoopt dit 25 November a.s. feestelijk in eigen kring te herdenken. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredende eer ste voorzitter en eerste secretaris bij acclamatie herkozen. Van de aftreden de drie bestuursleden werden er twee herkozen terwijl een derde lid werd toegevoegd. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van politie te Vlissin gen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: Autoped, lipssleutel, glacé handschoe nen, vulpen, doos shag en vloei, wollen handschoen, spaarkaart, shawl, motor handschoenen, mutsje, benzinedop, want je, randje voor behang. Rozenkrans, kin- derbril, armstoel, ceintuur, halsketting, strandschopje, boodschappentas, zakdoek, ballpoint, hangslot, vulpen, ring met sleu tels, speldje, alpinomuts, parapluie, da mestas, want, kwartjes, boek, portemon- naie, wantje, lipssleutel. J. J. Labruyère overleden Te Vlissingen is Dondèrdag over leden de heer J. J. Labruyère. De heer Labruyère was o.m. sedert kort na de oorlog voorzitter van de Chr. Mid- denstandsvereniging te Vlissingen en ontplooide o.m. ook zijn gewaardeer de activiteiten als voorzitter van de Vlissingse Middenstandscentrale. In het Hervormd kerkelijk leven was de heer Labruyère eveneens een voor aanstaand persoon. Biljartwedstrijden In café Van de Velde te Vlissingen werden handicap kaderwedstrijden biljart gespeeld, waarvan de uitsla gen als vc|gt waren: 300 18 15.78 109 300 100 18 5.26 12 250 250 20 12.50 313 20 15.65 250 26 9.61 167 26 6.42 45 250 75 400 76 250 76 250 V. d. Velde Izeboud Harting Verhulst Gabrielse Rijkeberg De uitslagen van de Donderdag ge speelde wedstrijden luidden: Rijckeberg 250 17 14,70 49 Izeboud 115 17 6,76 23 v. d. Velde 300 22 13,63 43 Harting 124 22 5,63 22 Nutslezing Onder auspiciën van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen zal de heer J. Verhagen Woensdag 17 No vember in het Concertgebouw te Vlis singen een «lezing houden, met licht beelden, over de zeesleepvaart, waarin een aantal moeilijke reddingstochten zal worden besproken, o.a. de ramp van de „Flying Enterprise". Middelburg Met eervol ontslag Bij K.B. is aan J. J. van der Maas cp zijn verzoek met ingang van 1 No vember 1954 eervol ontslag verleend als plaatsvervanger tweede-lid van de pachtkamer van het kantongerecht te Middelburg. Ouderavond U.L.O.-school De oudercommissie van de openba re ulo-school te Middelburg organi seerde in het schoolgebouw aan de Dwarskaai Woensdag een ouder avond. In haar openingswoord deed het hoofd der school, mej. C. Sieben- ga, een dringend beroep op ouders en verdere opvoeders vooral toe te zien op hetgeen de kinderen lezen. Met nadruk wees zij op de nadelige in vloed van beeldromans. Tot leden van de oudercommissie werden gekozen mevrouw A. W. Ver- slelie en de heer E. J. van Renen. Mej. Siebenga bracht de aftredende leden jkvr. A. L. Storm van 's Grave- sande-Van Teijlingen en de heer P. Cappon dank voor de aan de school bewezen diensten. Tot slot werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid met de leerkrachten te spreken. Burgerlijke Stand. WESTKAPELLE. Bevallen: A. VellingaKolman, z.; S. v. SighemDe Lange, d.; M. van Rooijen Van Sluijs, d.; J. SimonseVan Sighem, z.; J. HeijtDoeve, d.; K. LievenseMin derhout, d. Getrouwd: P. Peene, 24 j. en C. Lou- werse, 23 j.; A. Kaland. 29 j. en M. Hui- bregtse, 22 j. Wijk-avond Wijk-gemeente IV van de Hervorm de gemeente van Middelburg hield Woensdagavond in de goed bezette Bogardzaal, een wijk-avond onder lei ding van ds E. Don. In een beschou wing over het wijk-werk wees ds Don er op, dat in de wijk, in het kader van de actie „De Grote Trek", binnen kort acht Bijbelkringen zullen zijn gevormd. Voorts besloot de wijk-ker- kcraad het jeugdwerk van „De Jonge Kerk", wijksgewijze te organiseren. Na de pauze werd een tweetal kleu renfilms, getiteld „Kruger Wildpark' en ,,Het koninkrijk der dieren", be trekking hebbend op Zuid-Afrika, ver toond. Ds Don, die dit jaar een bezoek aan Zuid-Afrika bracht, gaf een korte toe lichting bij de films. Voorts heette hij mevr. Mansfelt-Hovy uit Piet Retief (Zuid-Afrika), die thans in Middel burg verblijft, welkom. De opbrengst van de avond werd bestemd voor het Protestantse werk in België. Domburg Jeugdvaardigheidsproeven Voor de g „Domburg" werd. heidsproeven van genomen. Voor het meisjes-examen A slaag den: Jopie Geertse, Jannie Smoor, Marietje Riemens, Adrie Passenier en Corrie Davidse. Voor het meisjes-examen B slaag den Jopie v. d. Krift, Miepje Pro voost, Ploon Houmes, Matie de Voogd Hannie de Kok, Adrie Maranus, Rie- ta v. d. Velde en Hannie Passenier Voor het jongens-examen A slaag den Atje Labruyère, Atje Roelse, Ferdinand Vaandrager, Gilles Va der, Jaap Labruyère en Cornelis Bim- mel. Voor Jongens B slaagden: Adrie Maranus, Jan Provoost, Bram Pro voost, Simon Passenier, Wim Vree- ke en Cornelis Vreeke. Afgewezen 6 meisjes en 5 jongens Officiële publicaties MIDDELBURG BEKENDMAKING B. en W. van Middelburg vestigen de aandacht op de bekendmaking aan het publicatiebord betreffende: beslissing Gemeenteraad van 2 Novem ber 1954, op de aanvragen ingevolge ar tikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 van de Vereniging voor Gereformeerd Onder wijs, de Vereniging tot het verstrekken van Lager Onderwijs op Gereformeerde Grondslag, de Vereniging „De Christe lijke Burgerschool" en het Bestuur van de Ned. Herv, School aan de Zuidsingel. v og zeiden probeerde ik een was- sche resultaten die zij bereiken met mirldel met /n'n schitterend re- Castella Parels, het wasmiddel van a middel met zo n schitterend re d<j nleuwe tö<i Caate]ja parels strooit sultaat. Mijn enthousiasme voor men zó hct water en direct 0nt- Castella Parels werd zo groot, dat staat verrukkelijk schuim. Geen pap- ik gewoon ging zoeken naar din- vooraf te maken! Allo ytiil trekt enorm snel uit het goed: in paniek gen, die ik zo en passant „even vluchten de vuilste vlekken. Eén kon meenemen" Want dat is het maal spoelen is genoeg. Door de veel werkelijk: liet gaat zo vlug, dat ik abso luut geen p"(jn in mijn rug krijg. Nu ik Castella Parels ge vonden heb luidt mijn devies: „Niet langer dralen Nooit iets anders meer Dan Castella Parels balen". Zo schrijft ons één van de vele tlfn- duizenden huisvrouwen, die gen zijn over de snelle en fantasti- pak) in huis! kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier ls nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per Minister Algera wil wèl dijk door Schouwen De minister van-Verkeer en Water staat heeft een brief gericht tot het Waterschap Schouwen, waarin de aanleg van een dwarsdijk door de polder Schouwen wordt aanbevolen. Aan de ene zyde dient deze dijk aan sluiting te vinden by brouwershaven, waarna het tracé is geprojecteerd dwars door de polder; het andere uiteinde zou dienen aan te sluiten aan de dijk van de z.g. Koudekerkse inlaag. Op een vergadering met vertegen woordigers van Rijks- en Provinciale Waterstaat, de Herverkaveling en het Waterschap Schouwen is over de laatste aansluiting van gedachten gewisseld. Voorgesteld wera de Vas te Commissie van Verkeer en Water staat in de Tweede Kamer te berich ten, dat slechts kan worden bewil ligd met een aansluiting op de ring dijk rond Schelphoek. Het bestuur van het Waterschap Schouwen wil, zoals bekend, in liet geheel geen delingsdrjk door de pol der. JAARVERSLAG VOOGDIJRAAD MIDDELBURG Zal in Zeeland binnen afzienbare tijd een medisch opvoedkundig bureau tot stand komen In het jaarverslag 1953 van de Voogdijraad wordt opgemerkt, dat dit jaar ook voor deze instelling in het teken van de Februari-ramp stond. De raad had namelijk bemoeienissen met de 45 kinderen, die tengevolge van de calamiteiten hun ouders verloren. De meeste van de kinderen von den een goed tehuis, sommigen bij familie, sommigen bij pleegouders. In afwachting van een definitieve bestemming verbleven er aan het einde van het jaar nog 7 in tehuizen. De mogelijkheden voor persoonlijkheidsonderzoek zijn in Zeeland nog gebrekkig, zo wordt verder betoogd. Maar gezien de oprichting in 1953 van de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid en de activiteit van „Kinderzorg" is er goede hoop, dat deze zullen toenemen en dat binnen afzienbare tijd een medisch opvoedkundig bureau tot stand zal komen. Dat het werk van de Voogdijraad sleeds toeneemt, blijkt ook uit de cij fers van de aantallen verzoeken tot onder toezichtstelling. In 1948 werden 29 requesten verzonden, betreffende 44 kinderen, in het verslagjaar achter eenvolgens 64 en 10.0. Het aantal vor deringen van de officier van justitie bedroeg 10 (vorig jaar 28). Dit bete kent dus een verschuiving van de vor dering naar het verzoek, waaraan sa menwerking en overleg tussen kinder rechter, officier van justitie en se- IR. J. VAN HENNIK Cox Orange heeft beste kwaliteiten In de dezer dagen gehouden bijeen komst van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie „Kapelle-Biezeiinge en Omgeving" in het verenigingsge bouw „Obadja" te Kapelle, heeft ir. J. J. van Hennik, Rijkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland en West Bra bant, gesproekn over „Nieuwe rassen in de Zeeuwse Fruitteelt." Spr. begon met er zijn vreugde over uit te spreken dat er ten aan zien van de rassenkeuze een geweldi ge belangstelling bestaat. Het sorti ment is dan ook een der belangrijk ste zaken, en we kunnen het de ba sis van het bedrijf noemen. Vroeger werd er geleerd, dat de Nederlandse fruitteelt een teelt moest zijn met een grote variatie van appels. Een voldoende keuze was toen een voor naam ding en ieder seizoen moest een aantal verschillende rassen hebben. Thans is de belangstelling gericht op enkele specifieke rassen. Spr. was dan ook van mening dat het fruit- sortiment van beperkte omvang moet zijn. Een goed fruitteeltgebied zal zijn sortiment dan ook moeten beperken; ten eerste omdat bepaalde rassen ver boven de andere uitsteken en ten tweede omdat er toch enige variatie zal blijven bestaan, daar ver schillende gebieden hun eigen rassen hebben en deze gebieden uit elkaar zullen groeien. „Beperk dan ook zo veel als mogelijk is, maar houdt de risicospreiding en werkverdeling in het oog", aldus spr. Daarnaast is er nog een factor en deze is wel de be langrijkste, namelijk de structuur van de handel. De termijnhandel in fruit neemt steeds toe en de vraag naar grote partijen eveneens. Een beperkt sortiment is dan ook de oplossing hiervoor en spr. noemde dan ook met name een teelt van twee goede zomerrassen, twee herfst- en enkele winterrassen. Bij het nader bespreken van de di verse eigenschappen van enkele sor timenten constateerde spr., dat de Cox Orange Pippin de appel is met de beste kwaliteiten. Met de nieuwe middelen van schurftbestrijding is de productie hoger geworden. Vooral in de afgelopen zomer, die zich ken merkte door veel natheid, was hij zeer vruchtbaar. De Cox zal dan voor lopig ook nog niet van de markt ver dwijnen. De Golden Delicious is een appelras met zeer grote gevaren. Ze heeft echter een grote productie, vooral na een jaar of zes, doch het gevaar is dan dat men de productie onbeperkt schat met het gevolg dat de kleur van de appel groen blijft. Daarom zal men ervoor dienen te zorgen dat er binnen in de boom niet te veel vruchten komen. Het is echter een van de sortimenten, die tegen la ge kostprys geteeld kan worden. Jo nathan wordt weinig meer geplant. Er z\jn er aldus spr. eigenlijk al te veel. Verder kon spr. zeer aanbevelen de Winston. Het is een appel, die thans na de Cox en Delicious op de derde plaats staat. Het is een lekkere, mooie en zeer stevige appel, kan goed tegen transport en is daarom bij uit stek -geschikt voor export. Het is dan ook een appel, die in Zeeland hoort omdat hij er zeer sroed groeit. Ten aanzien van het Zeeuwse sor timent kon spr. constateren, dat er een groei is naar een sortiment van lekkere appels. De theorie dat er al leen maar naar kleur gekeken moet worden en dat de smaak er niet toe doet, is een zeer gevaarlijke stelling. Verder stond spr. nog stil by de con- currentieproducfcen. met name de Zuidvruchten en druiven. cretaris van de Voogdijraad ten grond slag liggen. Een naar verhouding groot deel van de verzoeken had be- tiekkmg op Walcherse kinderen, na melijk 25 van de 64. De onder toezicht- stellingen steunden in 44 gevallen op een rapport van de ambtenaar voor de Kinderwetten, 13 van de Voogdij raad, 4 van de politie en 3 van maat schappelijke werksters. In totaal »werden gedurende het verslagjaar 57 kinderen (vorig jaar 42) voorlopig aan de Voogdijraad toe vertrouwd. Grove verwaarlozing kwam slechts weinig voor, slecht le vensgedrag van de ouders iets meer. Van deze kinderen werden er 33 in inrichtingen geplaatst, II vonden een plaats in een pleeggezin en 13 bleven thuis of konden naar huis terug. Een vijftiental kinderen kon door bemid deling van de Voogdijraad weer naar de ouders of een van hen terug keren. ALIMENTATIE. Wat het persoonlijkheidsonderzoek betreft, werden er naast 30 rapporten uit observatietehuizen een 35-tal rap porter) ingewonnen van psychiaters, psychologen, consultatiebureaux en medisch opvoedkundige bureaux. Aan de rechtbank werden 18 advie zen uitgebracht inzake toewijzing van kinderen na echtscheiding of schei ding van tafel en bed. Inzake voor ziening in de voogdij werden aan de kantonrechter 42 adviezen uitge bracht. Het bedrag, dat aan alimentatie- gelden werd ontvangen, steeg aan zienlijk. In 1952 bedroeg dit ruim f 93.000 en het vorig jaar ruim f 121.000. De gelden, die voor onder toezicht gestelde kinderen werden ontvangen, stegen van ruim f 1800 tot ruim f 5500. Daaruit blijkt, dat de kin derrechter meer gebruikt maakt van öe mogelijkheid tot het opleggen van een bijdrage. De toeneming van de alimentatiegelden voor de door de Voogdijraad geplaatste kinderen van ruim f 3000 tot ruim f 10,000 was even eens aanzienlijk. Het aantal voogdijpupillen in ge zinsverpleging steeg van 51 tot 70; het aantal gezinnen van 49 tot 65. Ernstige misstanden werden niet geconstateerd. Ingevolge de op 1 Juli 1953 in werking getreden Pleegkinderenwet waren aan het eind van het verslagjaar 157 pleegkinderen geregistreerd, waarvan 64 in 3 kindertehuizen en 93 in 69 pleeggezinnen. De ambtenaar voor de Kinderwet ten leverde het grootste aandeel in de rapportage. Van hem kwamen 118 rapporten binnen, van de politie 43 en van andere zijde 40. De secretaris van de raad hield in totaal gedurende 1953 1350 spreekuren in 6 verschillen de plaatsen. In 46 tehuizen door ge heel Nederland werden in het ver slagjaar in totaal 100 kinderen ge plaatst. Nagekomen advertenties. Heden overleed onze zeer lieve Man en Va der JOHANNES JACOBUS LABRUJÈRE op de leeftijd van 48 jaar. T. LABRUJÈRE— VERSLUUS. RIET. Vlissingen. 11 November 1954. Coosje Buskenstraat 132—184. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 15 Nov. a.s. des namiddags 2 uur vanaf Coosje Busken- straat 134. Heden overleed onze geliefde Zoon, Schoon zoon, Broeder, Zwager sn Oom JOHANNES JACOBUS LABRUJÈRE op de leeftijd van 48 jaar. Mede namens de Fa milie, M. H. LABRUJÈRE— VAN DEN BERGEN. Vlissingen, 11 November 1954. Coosje Buskenstr. 134. Op Donderdag 11 No vember nam de Here tot Zich, de Heer J. J. LABRUJÈRE. Met dankbaarheid ge denken wij, hoe hij met grote toewijding en liefde als voorzitter on ze vereniging steeds mocht dienen. Trooste de Here zijn Familie. Namens de Chr. Mid denstandsvereniging: G. POLDERMAN, 2e voorzitter. J. HEYSTEK, secretaris. Vlissin; ingen, 12 November 1954. Heden overleed zacht en kalm na een lang durig, geduldig gedra gen lijden onze zeer ge riefde Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, PEETER KOLE, in de ouderdom van 65 jaar en 9 maanden. Kruiningen E. KOLE— VAN IWAARDE. Kinderen en Kleinkinderen. Kruiningen, 11 November 1954. Hoofdstraat 34. De begrafenis zal plaats hebben Maandag 15 November a.s. des middags om 12 uur op de Algemene Begraaf plaats te Kruiningen. Heden overleed na een langdurig gedul dig gedragen lijden, myn geliefde Zuster en Tante JOHANNA DE DOELDER REIGEL, ln de ouderdom van 67 jaar. Schipperswegeling- straat 17. Goes. Uit aller naam: Wed. F. JACOBS— REIGEL. Dam 3, Vlissingen. Wegens sterfgeval a.s. Maandag de gehele dag GESLOTEN. LABRUJÈRE'S Schoenenhuis. 0 Een delegatie van twaalf leden van de Opperste Sowjet is Woensdag in Helsinki aangekomen voor een bezoek van tien dagen op uitnodiging van het Finse par lement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 15