JIMMY OP HET SLAPPE KOORD CHRISTELIJKE FILM ACTIE VOELT ZICH BEDREIGD FRANKRIJK-BELGIE EINDIGDE IN GELIJK SPEL (2-2) OP DE BRES VOOR GEMEEN TELIJKE ZELFSTANDIGHEID aardige surprise Een kleintje kost een gulden VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEE UW 8 B COURANT 11 Tc Kapeïïe is men druk bezig met het verbouwen van de villa ,jPomo~ na", die tot tehuis voor ouden van dagen zal dienen. Aan de zijkant en achterkant van het huis worden gro te vleugels aangebouwd. Op het ogen blik is men bezig met het storten van ~beton voor de fundamenten. (Foto P.Z.C.) Ruwe olie kwam in de Maas terecht De 35-jarige classificeerder G. W. van V., die enige tijd geleden door de Rotterdamse kantonrechter tot 50 boete veroordeeld werd, omdat het aan zijn schuld te wijten zou zijn, dat bij het schoonmaken van het zee tankschip „Olympic Light" ruwe olie in de Maas was terechtgekomen, is van deze veroordeling in hoger be roep gegaan. Hij stond Donderdag voor de rechtbank terecht. De offi cier van justitie eiste nu een geld boete van 75.tegen hem. De verdachte meende, dat niet h\j voor dit feit verantwoordelijk was, maar de kapitein van de „Neckar" het schoonmaakschip, dat werd ge bruikt om afgewerkte olie van het tankschip over te nemen. „Maar de verdachte was baas bij dit werk en hij zat bij de bron, de „Olympic Light", zei de officier in zijn requisi toir. Hy merkte verder op dat er groot gevaar ontstaat wanneer er olie op het water komt. Het verhoogt het brandgevaar in de haven en hoe- vele mensen hebben al niet de dood gevonden in brandende olie, zo zei hij. De boete van de kantonrechter vond de officier te gering en zijn eis was daarom 75. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. UITVLOEISEL VAN GESCHIL Ned. Bioscoop Bond te monopolistisch (Van een speciale verslaggever) Kunnen er, tegen de wil van het bestuur van de Nederlandse Bios coopbond in, films in ons land wor den vertoond? Deze vraag leeft thans in het bestuif? van de Christe lijke Film actie. De tijdelijke voorzit ter van deze organisatie, de heer G. H. Hoek, voert ter zake aan, dat de Nederlandse Bioscoop Bond 'n mono polistische positie in ons land in neemt en dat hy eigenlijk op de stoel der overheid zetelt. De C.F.A. heeft reeds verscheidene malen ondervon den, dat de Bond oppermachtig is, als het om de import, i.e. de vertoning van films gaat. Zonder toestemming van de Bond kan niemand, ook de bestuur ders van een ideële vereniging als de C.F.A. niet, de rechten van een bui tenlandse film aankopen. Zo kocht de C.F.A. de alleenrech ten van de door Svenska uitgebrach te speelfilm ,Jk ben met U", doch deze koop werd op 't laatste moment ongedaan gemaakt, doordat zowel de importrice als de bemiddelaar ver stek lieten gaan. De oorzaak hiervan was, dat de Nederlandse Bioscoop Bond waarvan zowel de importri- De uitslag van de voetbal-landcn- wedstrijd FrankrijkBelgië, welke te Parijs is gespeeld, is 22 geëindigd. Bij de rust stonden de Belgen met 1—0 voor. Een strafschop, toegekend wegens hands van Huysmans in het beruchte gebied, heeft drie minuten voor het eindsignaal Frankrijk van de onder gang tegen het Belgische voetbalelf tal gered. Raymond Kopa. de Franse midvoor, maakte geen fout en schoot de bal hard en onhoudbaar langs Meert, daarmee de stand op 22 brengend. En deze score, die ook het eindresultaat zou worden, gaf de ver houding juist weer. Beide ploegen konden met het ge lijke spel tevreden zijn. Frankrijk om dat het 21 minuten na de hervatting, toen Lemberechts er voor België 20 van maakte, een zekere nederlaag te gemoet scheen te gaan, en de Rode Duivels, omdat zij gedurende lange perioden het initiatief duidelijk aan hun tegenstanders hadden moeten la ten. Zowel in de Franse als in de Bel gische voorhoede ontbrak de man, die de vaak goed opgezette aanvallen met een welgericht schot bekroonde. Bijna driekwart gedeelte van de ontmoeting hebben de Fransen een lichte veldmeerderheid gedemon streerd. Onze Zuiderburen daarente gen hadden het accent op de verdedi ging gelegd. Nog geen vijf minuten, nadat de Spaanse scheidsrechter Ra- fal Tamarit voor de eerste maal ge floten had, liep Coppens op een pass van linksbuiten Mermans door en bui ten het bereik van Remetter schoot hij laag en hard in. Het tweede doel punt werd gemaakt door Lemberechts. Ruim een kwartier voor het einde werd een door Grillet van rechts in geschoten bal door Huysmans slordig weggewerkt en van deze nonchalance maakte Kopa dankbaar gebruik door met een onverwacht en zeer hard schot Meert voor de eerste keer te slaan. De Fransen voelden nu dat het kon, aanval op aanval ondernamen zij cp de Belgische veste, doch het moest tot 3 minuten voor het eindsignaal duren, alvorens Kopa uit de door Huysmans veroorzaakte strafschop ziin team aan de verdiende gelijkma ker kon helpen.. ce als de bemiddelaar lid zijn geen toestemming: had verleend deze Zweedse film te importeren. De in 1945 opgerichte Christelijke Film Actie is een koninklijk goedge keurde vereniging, die krachtens haar statuten ten doel heeft de film dienstbaar te maken aan de geeste lijke, zedelijke en culturele ontwik keling en aan de ontspanning van het Nederlandse volk. Zij wil films brengen met een positief getuigende christelijke boodschap, maar ook ont wikkelende films en films, die ver- antwoorde ontspanning brengen. Zij wil gaarne de aestitica dienen, maar stelt de ethische normen toch hoger. Hoewel een kort geding, dat over de film „Ik ben met U" is gevoerd, in eerste instantie door de C.F.A. verloren is er kon niet genoeg zaam worden aangetoond, dat de be treffende importrice inderdaad in ge breke is gebleven zal de Christe lijke Film Actie de eventuele strijd ter doorbreking van het monopolie van de Nederlandse Bioscoop Bond niet schuwen. Eén vereniging Naar aanleiding van een door de Nederlandse Bioscoop Bond verstrekt persbericht deelt de Christelijke Filmactie thans o.m. mee: Blijkens het door de Nederlandse Bioscoop Bond verspreid perscommu niqué dient onder de C.F.A. te wor den verstaan de Gereformeerde film- actie, die werkzaam is onafhankelijk van de grote christelijke filmactie. Juist is, dat slechts één landelijk georganiseerde vereniging „Christe lijke Filmactie" bestaat, die is opge richt in 1945 en goedgekeurd bij ko ninklijk besluit van 27 December 1952, no. 1. In het bestuur van deze vereniging hebben leden van ver schillende kerken zitting. Een Gere formeerde filmactie bestaat in Ne derland niet. In het door de Ned. Bioscoop Bond verstrekte communiqué is juist, dat het geschil over de levering van een film is ontstaan met een filmleve rancier. De juridische raadsman van deze leverancier heeft echter in het kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank medege deeld, dat het bestuur van de Ned. Bioscoop Bond op 26 October diens verzoek om ontheffing van de bepa ling, dat als regel aan niet-leden van de bond geen rechten mogen worden overgedragen, in beginsel afwijzend heeft gestaan „omdat z.ï. de C.F.A. een commerciële onderneming was, dus een concurrent van de bioscoop theaters". Indien dan ook het bestuur van de Ned. Bioscoop Bond in genoemd communiqué mededeelt „De Ned. Bioscoop staat geheel buiten deze kwestie", is dit alleen in juridische zin wellicht juist, aldus de C.F.A. 14. Door het nummertje Koorddansen van Jimmy Brown in het circus Paravan!, was de stoot gegeven voor een algemene hulpachtie ten bate van Hendrikje Haaknaald. Met die duizend gulden van Jimmy mee werd er in een paar dagen een bedrag van vijf dui zend en drie honderd drie-en-dertig gulden en vijftig cent bijeen gebracht. Miebet zat dat juist aan Jimmy en Jackie vóór te lezen, want dat stond natuurlijk met vette letters in de krant, toen er nog al langdurig ge beld werd. Miebet liet verstoord haar krant zakken. „Wie kan dat nu zijn?" vroeg ze geëergerd. „Zeker weer zo'n man die om oude kranten komt vragen". In tussen was Jackie al naar de huisdeur gelopen. Even later werd er door iemand druk en levendig gespro ken in de gang van het huis.Toen werd de kamer deur opengeworpen en wie Kwam er ali een wervel wind naar binnen gesneld? Signor Pietro Paravanl. Hij kwam met een uitgestoken hand recht op Jimmy toe gesneld. „Ach menler Brown!" riep hij opgewonden uit. „Wat blcn iek verheugd dat u thuis is. lek bicn troosteloos verdrietig, iek blen cr.e verslagen man die miskien over ene paar dagen bankroet ls. Het ene on geluk treft mat na die andere. Het 1» gewoon verakrlK- kelalk. Iek wete niet wat lek doen moetJlmmy zag de goede man verschrikt aan. En Mlcbct was al naar de keuken gesneld om een kopie koffie voor de arme circusdirecteur te gaan halen. ..Maar zegt u dan toch wat er gebeurd ls!" zei Jimmy, die dacht dat het het gehele cirkus was afgebrand. Begroting binnenlandse zaken besproken (Van onze parlementaire redacteur) Achter de regeringstafel in de Tweede Kamer zat Donderdagmiddag en •avond de minister van binnenlandse zaken, prof. Beel, om de talrijke vra gen, wensen en opmerkingen aan te horen, die de afgevaardigden over zijn begroting voor 1955 maakten, en die hij Vrijdag zal moeten beantwoorden. In dat antwoord heeft hij zich trouwens al enkele jaren kunnen oefenen, want he* was merkwaardig hoe de redevoeringen overeenstemden met wat we bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken al veel va ker gehoord hebben. Des middags waren de heren Maa- nen (K.V.P.), Beernink (C.H.), Ver- kerek A.R.), Stapelkamp (A.R.), Ha ken (C.P.N.) en De Graaff (K.V.P.) aan het woord. Zij zongen hun lied jes in hun verschillende toonaarden, doch de woorden kwamen bijna steeds op hetzelfde neer. Men was beducht voor aantasting van de gemeentelijke zelfstandigheid en vroeg de minister, welke richting hij hiermede in afwachting van een rapport De Vos van Steenwijck uit- vil. Men waarschuwde voor een te sterke centralisatie, vroeg aandacht voor de drinkwatervoorziening, met name in de zogenaamde onrendabele gebieden en gaf aan samenwerking tussen de gemeenten de voorkeur bo ven samenvoeging van gemeenten. Met verlangen zag men het rapport van de commissie-Oud over de finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten tegemoet en men vroeg of het in afwachting daarvan niet mo gelijk is de uitkeringsnormen te her zien. Sommige leden hadden een ge nerale herziening van de gemeente wet op hun verlanglijstje staan. De heer Beernink pleitte bovendien voor de vermelding van de namen van de politieke partijen op het stembiljet. De onderwaardering van het ambt van politie-agent wekte de bezorgd- Opstijgverbod voor Sabres F-100 De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat een opstijgverbod is afgekondigd voor alle straaljagers van het type F-100, de nieuwste serie van de Sabre, die sneller dan het geluid vliegt zulks als gevolg van drie ongelukken, die onlangs met deze toe stellen zijn gebeurd. Een woordvoerder noemde het op stijgverbod een „voorzichtigheids- maatregel", hangende de voltooiing van een diepgaand onderzoek naar de oorzaken van de ongelukken. heid van enige leden. Te meer omdat daardoor een zeer groot aantal vaca tures is ontstaan. Men drong op een hogere bezoldiging aan. Wat de bescherming van de burger bevolking betreft twijfelden enkele sprekers er aan of wel voldoende geld wordt besteed aan een doeltreffende uitrusting van de blokploegen. Als overgegaan wordt tot de instelling van dienstplicht voor de Rijks mobie le colonnes, dan wenste de Kamer daarover vooraf te worden ingelicht. Tenslotte bepleitte men het betrach ten van spoed met de verbetering van het overheidspersoneel en voor ver dere uitbreiding van het georgani seerd overleg. De gedeeltelijke verbe tering van de salariëring van het overheidspersoneel, die per ministe riële circulaire is aangekondigd, had veler instemming. •mug- Byou krijgt Zaterdag 13 November10 uur, een charmant buurmeisje paté' MMCZLC Bij haar zult U alles vinden voor een goede schoonheids- verzorging, voor de dames èn de heren. Breng haar een bezoek, elke 25ste cliënt ontvangt een Ter ere van de opening een reeks aanbiedingen voor feestelijke prijzen, o.a.: Poederdoosje aa met spiegel OU CCI1I Leuke zeepdozen a a in allerlei kleuren uil C61IÏ Kam en borstel in leuke r Ar verpakking I Luw Handig zakkammetje ia in étui 4u een '~j)azfcuinetie „C-apzi" Segeerstraat (naast Byou) 1904 1954 Donderdag 18 No- S vember a.s. hopen onze geliefde Ouders, Be- huwd- en Grootouders, R. KOKELAAR C. KOKELAAR—- j FRITZ, hun 50-jarige echtver- eniging te herdenken. Hun dankbare Kin- deren, Behuwd- en Kleinkinderen. Gelegenheid tot felici- teren van 1517 uur. jjj Vlissingen, Nov. 1954. Hyacinthenlaan 16. L. SLOOS Arts, Koudekerke Zaterdag 13 Novem ber geen spreekuur. Zaterdag 13 Novem- ber a.s. hopen onze ge- "j! liefde Ouders P. VAN GEELEN t en i- L. J. VAN GEELEN— FLIERENBLRG hun 25-jarig huwelijks- feest te herdenken. jl Hun dankbare Kinde- ren en Behuwd-kinde- t ren- Middelburg, Langevieleweg 53, fc ('t Zand). M. REIJERSE, Arts, Middelburg heden Vrijdag 12 November geen spreekuur. J. VADER, arts, Zaterdag 13 November AFWEZIG. Ondergetekende betuigt langs deze weg, ook namens zijn Vrouw en Zoon, zijn hartelijke dank voor de bljj. ken van belangstelling, ont vangen bij zijn 40-jarig ju bileum als molenaarsknecht. Inzonderheid de familie Kwekksboom voor dc fees telijke dag hem bereid op 6 November. Verder voor de talloze ge lukwensen, ontvangen van molenaars, handelaren, de afd. Z.L.M. en de bevolking van Aagtekerke en om streken. J. C. STURM. Aagtekerke, Nov. 1954. COLGATE - DE MEEST..VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 13