Kleuterschool te Oosterland door Zweedse gezant geopend Zeeuwse Almanak AANHANGWAGENS ACHTER AUTO'S EEN GEVAAR i Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT DONDERDAG 11 No EMDER 1904 „OVERWELDIGEND RIJK GESCHENK" Staatssecretaris van Onderwijs: „Woorden schieten tekort" De vriendelijke stem van de Zweedse gezant, de heer S. V. Dahlman verwoei ietwat over het Zeeuwse land bij de overdracht van een Zweedse kleuterschool met inventaris te Oosterland. „Wij hopen", -zo zeide de heer Dahlman in het Nederlands, „dat deze school, een geschenk van Zweedse vrienden, de bewoners van Oosterland veel nut en vreugde zal geven na de harde beproevingen, die men hier heett doorstaan. De Zweedse vrienden, die gaarne wilden helpen in een moei lijk ogenblik, wisten, dat zij kwamen tot mensen, die in de eerste plaats zich zelf hebben willen en kunnen helpen en die nooit opgeven. Ik hoop, dat de kinderen zich over de nieuwe school zullen verheugen, dat de ouders baar practisch en goed vinden voor de opvoeding van hun kleuters en dat de school zowel hier in Oosterland als voor de gevers in Zweden vele jaren moge staan als een herinnering aan de eeuwenoude vriendschap tussen Holland en Zweden". Voordat door het hijsen van de Ne derlandse en Zweedse vlaggen tijdens het spelen der volksliederen de heer Dahlman de school aan burgemeester S. W. A. Laurense overdroeg ten overstaan van de staatssceretaris van onderwijs, mej. dr A. de Waal, was er een plechtige bijeenkomst in het ge meentelijk verenigingsgebouw van Oosterland. Tijdens deze bijeenkomst zeide de heer Dahlman o.m. nog: „Deze ge meente behoorde tot die, welke het zwaarst hebben geleden en waar men het hardst heeft moeten werken om hetgeen verloren ging weer terug te winnen. Het verheugt mij, dat Zwe den heeft kunnen meedoen om ook hier in Oosterland een helpende hand te reiken. In korte trekken vertelde de gezant iets over de Zweedse organisatie „Radda Barnen", die zich tot taak stelt steun en hulp te vinden voor hulpbehoevende kinderen in andere landen. Een stralende burgemeester Lau rense, omringd door zijn wethou ders en raadsleden, zeide in zijn begroetingsrede zeer dankbaar te zijn voor dit overweldigend scho ne en rijke geschenk. Deze kleu terschool is wellicht de meest il lustere, die Nederland kent, zo sprak de burgemeester. Bovenal, aldus burgemeester Laurense, klinkt onze dank jegens God. Wij zullen dit kostelijke geschenk met alle liefde en zorg voor de toe komst bewaren. Wil onze dank overbrengen aan uw vorst en aan uw volk en in het bijzonder aan Radda Barnen", zo besloot bur gemeester Laurense zijn toe spraak. Dr de Waal Mej. dr A. de Waal, staatssecretaris van onderwijs, getuigde van de grote dank van de Nederlandse regering en het Nederlandse volk jegens de Zweedse natie voor de vele hulp en in het bijzonder voor dit geschenk te Oosterland. In de rampnacht werden ook aan het onderwijs zware slagen toege bracht. De regering is diep getroffen door de spontane en grootse wijze, waarop ook door het buitenland in de onderwijssector hulp is verleend. Met name geschiedde dit door de Zweed se „Radda Barnen". Woorden van dank schieten, als gevolg van ons ge- VAN :mn Vol verwachting klopt ons hart... Onder dit motto volgden de Hein- kenszariders de verfraaiingswerkzaam heden aan hun dorp, die dezer dagen een aanvang hebben genomen. Op de hoek 's-HeerenhoeksewegOude- kamerseweg is reeds een begin ge maakt met de aanplant van bomen en struikgewas. Dit zal eerstdaags ook geschieden op het tot plantsoen be stemde gedeelte van de algemene be graafplaats. De verfraaiing zal ge completeerd worden door de aanleg van trottoirs en herbestrating van de Dorpsstraat. sloten volkskarakter, ons ten enenma le tekort. In onze harten echter leeft, een gevoel van warme dankbaarheid jegens het Zweedse volk". Tenslotte sprak het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer A. Schout, een woord van dank namens de van ziekte herstellende Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. De heer Schout zeide on der meer, dat het vele oudere Ooster- landers zal vergaan als hem, name lijk dat zij bij het zien van de prach tige kleuterschool het gevoel krijgen tientallen jaren te vroeg geboren te zijn.... Vlaggen in top Na deze plechtigheid begaf het ge zelschap zich naar het gebouw van de kleuterschool, waar de symbolische opening door het hijsen der vlaggen geschiedde. Twee kleuters, Nellcke van Dijk en Piet van Westen, boden mevr. Dahlman bloemen aan. De kloe ke, dubbelwandige, centraal verwarm de Christelijke kleuterschool, staat op een stenen fundament, dat evenals het pannen dak, door de gemeente Ooster land werd bijgedragen. Het gebouw biedt ruim plaats aan tachtig leerlingen. De inrichting is ge heel volgens de nieuwste onderwijs principes. Een thans nog aan het smaakvolle meubilair* les- en speel materiaal ontbrekende piano zal bin nenkort aankomen. Het interieur is naar de laatste principes van de kleu- rentechniek geschilderd. De plechtige overdracht van de Christelijke' kleuterschool te Ooster land werd bijgewoond door mevr. Taalman, door jkvr, C. E. B. Röell, namens het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis, door mevr. De Casembroot, door het hoofd van de afdeling lage? 'onderwijs van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr J. de Bruijn, door de burgemeesters van Ouwerkerk en Nieuwerkerk, de heren J. Romeijn en A. A. van Eeten, de burgemeesters van twee der vier adoptiegemeenten, Eaarn en Soest, mr F. J. van Beeck Calkoen en mr S. P. Baron Bentinck, de heer P. Besanger, namens de Am sterdamse burgemeester, door mr M. Mees, Zweeds consul te Rotterdam, door de heren D. van Kleef en J. T. Spijker van het Nederlands Jeugd Ro de Kruis, door mej. H. J. Glasz, school opziener van het kleuteronderwijs, die een groot aandeel in het tot stand komen van de Oosterlandse kleuter school heeft gehad, alsmede door vele andere vooraanstaande personen. TOT lijfje 'SLOTWOORD Ergens in Zeeuwsch-Vlaanderen be,klom na afloop van een toneelvoor stelling een voorzitter van een plaat selijke vereniging de planken om zoals te doen gebruikelijk^de spe lers recht liartelyk dank te zeggen voor het gebodene. De spelers bleken ditmaal de voor- zitterlyke woorden evenwel niet erg te waarderen, want herhaaldelijk trachtten zij hem in de rede te val len! De voorzitter merkte het geluk kig niet, want syn aandacht ging grotendeels uit naar het publiek. Hij moest namelijk een teleurstellende mededeling doen: wegens tijdsgebrek, zo zeide hij, had men zich genood zaakt gezien het ticeede en het der de bedrijf samen te trekken". Jam mer, maar het was niet anders. Het publiek reageerde verrassend plezierig. Er werd zelfs uitbundig ge lachen om 's voorzitters mededelin- gen! x „Hier klopt iets niet", moet de spreker gedacht hebben, en toen ein delijk een acteur kans zag liet woord te nemen, bleek er inderdaad iets niet te kloppen Het derde bedrijf zou namelyk nog wel degelijk volgen Maar bij het „werkélyke einde" nam de voorzitter gevat revanche. Tot mijn spijt is het me niet gelukt", zo sprak hij, „het publiek dit „onze delijke" derde bedrijf te onthouden". Waarmede hij het pleit weer volko men gewonnen had. Publiek en spe lers applaudiseerden opgetogen! HELDERZIENDEN. In ,,Het Centrum" te Axel hebben twee helderzienden in het koffiedik gekeken. Het waren de telepaath In- dra en de heer Sierra, die beiden blijk gaven, een helder inzicht te heb ben in duistere zaken. De belangstel ling voor deze geheimzinnige avond was vrij groot. OP DE FIETS. Het bezichtigen van Woutje Wagt- raans en Gerrit Voorting te Axel is nu definitief vastgesteld op 24 Novem ber. Zoals bekend, geschiedt een en ander onder auspiciën van de wieier- supportersclub „De Volharding". ZES DECEMBER. Zo langzaam aan beginnen we weer de maan door de bomen te zien schij nen en bereiden wij ons voor op koek en gard. De eerste berichten over de goede bisschop hebben ons inmiddels bereikt: hij zal op Zaterdag 4 Decem ber een grote audiëntie houden in het „Scheldekwartier" te Vlissingen. Hij zal ontvangen worden door de perso neelsvereniging van „De Schelde". TEN SLOTTE. Ten slotte nog onze gelukwensen voor een aantal gouden en diaman ten bruidsparen: het echtpaar R. Ko kelaarFritz te Vlissingen, dat op 18 November de vijftigjarige dag viert, de heer en mevrouw C. Dutree- Adam tz Sas van Gent, die enige d gen geleden de halve eeuw herdach ten, en het echtpaar L. van Hoeve- De Ruysscher in Biervliet, dat de 55 jaar volmaakte. De kroon spant ech ter het echtpaar L. Everaars in „Ter Mantelinge" bij Domburg, dat op 13 December maar liefst 65 jaar trouwd zal zijn. De opening van de nieuwe lagere landbouwschool te Scherpenisse was voor de heer H. Eckhart tevens de dag van zijn afscheid. Ruim elf jaar lang gaf de heer Eckhart als hoofd van de school zijn beste krachten aan het landbouwonderwijs. Ir M. A. Geu ze overhandigde het vertrekkende schoolhoofd namens de ring Tliolen van de Z.L.M. een enveloppe, inhou dende een boekenbom Rechts de heer Geuze, linies de heer Eckhart. (Voor verslag zie pag. 5). (Foto P.Z.C.j Herdenking Betje Wolff en Aagje Deken In Den Haag werd de tentoonstel, ling geopend ter ere van Betje Wolff en Aagje Deken. De opening ge schiedde door de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, mej. dr. A. de Waal. Aan die opening ging in de aula van het ge meentemuseum 'n herdenkingsplech tigheid vooraf. De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking en de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, woonden met vele le den van het nationaal herdenkings comité de bijeenkomst bij. Na een begroetingswoord door de voorzitter van het comité, prof. dr. P. Minderaa, sprak de Haagse bur. gemeester een kort woord. Hij merk te op, dat als de beide romanschrijf sters 150 jaar na hun dood nog zo weten te boeien, het wel bijzondere vrouwen moeten zijn geweest. Hij merkte op, dat hetgeen ons vroeger is bijgebracht, wij zo vlug vergeten. Daarom heeft hij er nog eens een der werken van de beide schrijfsters op nageslagen. Hij sprak over de grote f eest van de beide oer-Nederlandse iguren en besloot zijn toespraak met een aanhaling uit het werk: „Het is goed dat onze Lieve Heer wijzer is dan alle mensen tezamen". De heer H. A. Höweler sprak over „de wereld van Betje Wolff en Aag je Deken". Mej. dr. H. C. M. Ghijsen had tot onderwerp van haar inlei ding genomen „eenheid uit tegenstel ling", die reeds eerder werd gepubli. ceerd en ook in het gedenkboek is opgenomen. Na een muzikaal intermezzo was het woord aan mevrouw dr. A. Ro mein-Verschoor, die tot onderwerp van haar inleiding had genomen „met de tijd tegen de tijd". Zij schet ste de grote verdienste van de schrijfsters in hun houding tegenover de 18e eeuw. Mevrouw Claudine Witsen-Elias droeg voor uit werk van beide schrijfsters, waarvoor zij een brief had genomen uit „Willem Leevend". Prof. Minderaa deed hierna medede ling van de uitgave van het gedenk boek. Het bevat in het eerste deel bijdragen over beide schrijfsters en hun tijd door dr. H. C. M. Ghijsen, dr. A. Romein-Verschoor, dr. O. Noordenbos, ds N. v. d. Zijpp, dr. A. v. d. Boom, H. A. Höweler, dr. J. C. Brandt Corstius en dr. H. J. Vieu- kuik. In het tweede deel woi'dt een bloemlezing gegeven van minder be kend werk van beide schrijfsters. Hij bood vervolgens in leer gebon. den exemplaren van het gedenkboek aan, die hij ter hand stelde aan de staatssecretaris, dr. A. de Waal. de burgemeesters van Vlissingen en Den Haag, alsmede aan twee medewer kers aan de in Den Haag te houden tentoonstelling. Belgische regering over sluis van Terneuzen De Belgische regering heeft mede gedeeld dat er naar gestreefd zal wor den volgend jaar een oplossing te ge ven aan een aantal vraagstukken. Het betreft hier de Stop van Ternaaien, de verbinding AntwerpenRijn en de sluis van Terneuzen. De gelukkige combinatie van het pittige Troika parfum met de-frisse 4711 „Keulse" Eau de Cologne heeft met .haar spor tieve allure een aparte charme. Originele flacons 2.25 tot/12.50 Provinciale bijdragen voor restauratie Ged. Staten stellen de Staten van Zeeland voor om een aantal bijdragen ter beschikking te stellen in de kos. ten van restauratie van monumenten. Dezo bijdragen zyn bestemd voor de restauratie van het stadhuis van Zie- rikzee (totale kosten 141.596,36, provinciale bijdrage 8.580,res tauratie van de Ned. Herv. Kerk te Sint Anna ter Muideji (totale kos ten 40.000, provinciale bijdrage 3500), de aankoop van een deel der vestingwallen door de gemeente (Aankoopsom 4500, bijdrage 450) de restauratie van de korenmolen van de heer A. J. den Hamer, Veere (totale kosten 920, bijdrage 92), de restauratie van de stanaaardmo- len te Retranchement van de heer W. J. Visser (totale kosten 3412, provinciale bgdrage 340), Ten aanzien van verzoeken om een bijdrage voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te St. Maartens. dijk en het pand Sarazijnstraat 15 te Vlissingen, zijn nog te weinig gege vens bekend om een definitief voor stel te doen. A.N.W.B. IN GOES Ruim 2 millioen verlies bij Stoombootdiensten Jaarstukken over 1953 verschenen Ged. Staten hebben aan de Provin ciale Staten overgelegd de jaarstuk ken van de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland over 1953. Uit (leze stukken blijkt, dat het boekjaar 1953 sluit met een verlies van 2.196.656,19. Een exploitatieverlies van 272.455,19 komt geheel voor rekening van de provincie, namelijk het tekort op Zie. rikzeeKatse Veer, KortgeneWol- phaartsdijk en VeereKamperland. De bijdrage van het Rijk voor Vlis singenBreskens, TerneuzenHoe- dekenskerke en KruiningenHoede- kenskerkePerkpolder bedraagt in totaal 1.924.201,—. Na ongeval overleden In het St. Elizabeth-ziekenhuis te Sluiskil is in de nacht van Dinsdag op Woensdag overleden de 75-jarige heer R. D., die vorige week betrokken was bij een verkeersongeval. De man kwam toen op de rijksweg Axel Sluiskil, die voor de wielrijders vele gevaren heeft, omdat er geen rijwiel pad is, in botsing met een auto. Maatregelen nodig Tijdens een persconferentie, welke Dinsdag aan de vooravond van de ééndaagse regionale verkeerstech nische leergang te Goes, in hotel „de Korenbeurs" werd gehouden, gaf de heer A. G. M. Boost, directeur We gen en Verkeer van de A.N.W.B. een toelichting op enkele belangrijke ver- keers-aspecten. De A.N.W.B, heeft er in een schrij ven aan de minister van Verkeer en Waterstaat met nadruk op gewezen, dat ten spoedigste maatregelen die nen te worden voorgeschreven ter voorkoming van de vele ongevallen die de laatste jaren met aanhangers achter auto's gebeuren. Op smalle wegen en straten, waar de wielrij der zich door het rakelings passeren van de vrachtauto in het nauw voelt en zich dan nadat de auto is gepas seerd weer naar links begeeft, komt het herhaaldelijk voor, dat de wiel rijder wordt gegrepen door de aan hanger, waarop hij niet bedacht was, omdat daarvoor geen waarschuwing in visuele zin aanwezig was. Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld onderzoek blijkt, dat in 1951 en 1952 in totaal 251 van dit soort ongevallen zijn voorgeko men, met als gevolg 18 doden en 61 ernstig gewonden. De bond heeft de minister ver zocht om verplicht te stellen, dat vrachtauto's, die een aan- AAA<\AAA/S/VW*/V\<VVVWVVWS Gemeenteraad op huwelijksbezoek De raad van Noordwelle gaat in zijn geheel op huwelijksbe zoek! Tijdens de zitting van gisteravond werd namelijk be sloten, een uitnodiging aan te nemen van de burgemeester van de adoptiegemeente IJssel- muiden, om tegenwoordig te zijn bij het huwelijk van diens dochter. Het belooft een groot feest te worden, daar in IJssel- muiden! w^wwvvwvvvw/wvw (Advertentie. BINNENVERING BED KDe beste bedden j^ooit gemaakt!^ Ij oinlwill SCHUIMRUBBER BED HAZET BEDDEN. EN.MATRASSEN.fABRIEKEN IE.ZEVENBERGEN.TELEfOOH N._t hanger voortbewegen een bij avond verlicht geel driehoeks teken aan de rechtervoorztfde voeren. Op deze wijze wordt het gepasseerde verkeer er op attent gemaakt, dat de vrachtauto 'n aanhanger voort trekt. Tijdens deze conferentie besprak de heer Boost ook de vele verkeers ongevallen, die ontstaan door het los raken van aanhangwagens, Reeds in 1948 heeft de A.N.W.B., die toen reeds, mede op grond van de talrijke rapporten van zijn wegen wachten over ongevallen met losge raakte aanhangwagens, de situatie uitermate verontrustend achtte, zich tot de minister van Verkeer en Wa terstaat gewend. Het wachten was op een nieuwe kentekenregeling. Deze kentekenre geling trad op 1 Januari 1954 in wer king, maar bracht geen oplossing. De termijn, waarbinnen elk voertuig van een kentekenbewijs moet znn voor zien en dus gekeurd moet zijn, is n.l. vastgesteld op 1 Januari 1957. Twee jaar geleden heeft de A.N. W. B. opnieuw met klem verzocht de wettelijke termijn voor vrachtauto's met aanhangwagens te vervroegen. De minister nleek hiertoe echter niet bereid. Hierop heeft de Algemene Verla ders en Eigen Vervoerders Organisa tie zelf liet initiatief genomen- en 'n normalisatie-commissie voor het ont werpen van een veilige genormali seerde koppeling in het leven geroe pen. Bij dit werk werden ook de deskun digen van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, van de politie en van de fabrikanten en gebruikers betrokken. Deze commissie is met haar werk gereed gekomen en heeft een normblad ontworpen, dat inmid dels is aanvaard. Ernstig ongeval Nabij het gevaarlijke verkeerspunt s-Gravenstraat—Molenstraat te Clinge botste mevr. S. met de fiets tegen een auto. Met een armbreuk en andere verwondingen werd zij op aanraden van de geneesheer naar het zieken huis te Hulst overgebracht. De ma teriële schade aan auto en fiets was groot. Vijfenvijftig jaar getrouwd Woensdag vierden de heer en me vrouw Koppejan te Middelburg hun 55-jarig huwelijksfeest. De beide echtelieden, die in het rusthuis voor ouden van dagen „De Griffioen" ver blijven, ondervonden op die dag blij ken van belangstelling van diverse zijden. LEZERS SCHRIJVEN Nogmaals blindenzorg De laatste tijd bljjkt er bij het pu bliek misverstand ontstaan te zjjn over de verkoopwyze van door Blin den vervaardigde producten in Zee land. Op de eerste plaats is er de Vereni ging tot Werkverschaffing aan Blin den te Middelburg, die uitsluitend producten laat vervaardigen voor de jaarlijkse verlc" langs de deur 1 Daarnaast e vestigd een afdeling Daarnaast echter is in Zeeland ge- ig van de Stichting Samenwerkende Blindenzorgvereni gingen, welke Stichting zich belast met het verschaffen van loonarbeid aan alle Blinden, die niet meer in In stituten of Tehuizen verblijven. Deze Stichting, welke van Rijkswe- wordt gesubsidieerd, heeft haar vertegenwoordigers benevens maga zijn te Goes, terwjjl door geheel de provincie huis aan huis rechtstreeks aan het publiek wordt verkocht uit wagens, voorzien van de naam „Blin denzorg" en het wettig gedeponeerde geel-zwarte waarmerk van de braille- ezende handen. Evenmin dus als de Vereniging te Middelburg erkent de Stichting per sonen, welke voorwenden in haar naam bestellingen op te nemen en la ter deze goederen thuis bezorgen. Bovendien zijn de verkopers van de Stichting voorzien van een deugdelijk legitimatiebewijs. GOES, Samenwerkende Blindenzorgverenigingen. E.T.I. organiseert een economische dag Op 26 Nov. a.s. in Middelburg Ter gelegenheid van de algemene bestuursvergadering, zal het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland op Vrjjdag 26 November a.s. in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg een Economische dag organi seren. Des middags zal men zich in een bijeenkomst, waarvoor op ruime schaal uitnodigingen aan autoriteiten zullen worden verzonden, bezinnen op de economische toekomst van Zee land, mede in verband met het Delta plan. Als spreker zal optreden mr. dr. W. A. van de Garde. plv. directeur- generaal voor Industrialisatie. Tevens zal aanwezig zijn drs. F. J. J. H. M. van Os, adviseur voor regionale in dustrieontwikkeling. Advertentie be»t"tden VANDAAG. Middelburg „Kunstmuseum". Expositie schilderijen „Start", 13—17.30 en 19.30 21.30 uur ('s av. rondl.); Schouwburg: ZVU. Ned. Comedie, „Muiterij op de „Caice"20 uur; Electro: „Het mysterie van het leven", (14 jr.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Tot U zal spre ken", (14 Jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Schaduwen boven Venetië", (18 jpir), 20 uur. Goes Grand: „Mata Hari", (14 jaar), 20 uur; Lezing voor aquariumverenigin gen over „De taal der vissen" door dr Lodewijks. Schuttershof, 20 uur; Leerdag A.N.W.B., zaal De Prins van Oranje: TentoonstelL g Bijbelse oud heden, consistorie Ned. Herv. Kerk, 16—17 en 20—22 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2