Op het Franse platteland stookt iedere boer zijn alcohol Bijna een millioen ambtenaren in ondeskundige Indonesië C KWANTITATIEVE BEPERKINGEN DER INVOER ONGEWENST LEVENSLUSTIGE 105-JARIGE MET WEINIG GEBREKEN RUZIE OM VROUW LEIDDE TOT STEEKPARTIJ WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT 7 STAATSVIJAND NUMMER ÉÉN Mendès-France wil het drankverbruik verminderen (Van onze Parrjse correspondent). De gevaarlijkste, hardnekkigste en ook machtigste vijand, die Frank rijk belaagt, heet alcohol. Door deze alcohol verliest dit land jaarlijks een bedrag, waarmede men een stad als b.v. Haarlem zou kunnen bouwen. Veertig procent van al de mensen, die in de ziekenhuizen worden ver pleegd, liggen daar, omdat zjj ziek zijn door een te groot alcoholgebruik. In de krankzinnigengestichten blijkt ongeveer de helft geestesziek te zijn vanwege het te veel drinken. Vijf en zeventig porcent van al de kin deren, die door strenge opvoedingsgestichten moeten worden groot ge bracht, zijn daar verzeild geraakt, omdat hun ouders dronkaards waren. De helft van al de personen, die door een auto-ongeluk om het leven ko men, bevinden zich onder de invloed van de drank. Voorts rekent men dat zestig pro cent van al de gevangenen inbreker of moordenaar zijn geworden, omdat zjj hun wilskracht of hun geweten door de alcohol hadden ondermijnd. Zo zouden we door kunnen gaan: ze ventienduizend personen sterven per jaar aan delirium tremens of een door de alcohol ontstane leverziekte. Mendès-France heeft besloten deze verschrikkelijke volksvijand eens heel erntig te gaan aanpakken. Hij is be zig met de voorbereiding van een aantal wetten, die het drankmisbruik te lijf moeten gaan. Nu zou het verkeerd zijn te denken, dat de alcohol zoveel schade aan kan richten omdat iedere Fransman bij zijn maaltijden wijn drinkt. De Franse medici zyn het er over eens dat het matige gebruik van wijn niet meer dan een halve liter per dag niet schadelijk is. De zaak is veel ingewikkelder. De alcoholstokerij is in Frankrijk zeer streng geregle menteerd. Dit neemt niet weg, dat er op een ongekend grote manier clan destien alcohol wordt gemaakt. Deze vloeistof wordt in hoofdzaak ge stookt van wijn, van vruchten en van door JAN BRUSSE deze wet ingetrokken en de boeren kregen hun te veel betaalde belasting weer terug. Zo werd er ook besloten, dat er geen vergunningen meer zou den worden verstrekt voor nieuwe café's. Men vond dat Frankrijk het wel met de 500.000 bestaande café's kon doen. Dit besluit werd kort daar op bij handopsteking weer ingetrok ken. Wat kan Mendès-France tegen de alcoholellende beginnen? De nieuwe minister-president heegt getoond niet van halve maatregelen te houden en men mag dus verwachten dat hij het mes eens flink in dit abces zal zetten. Maar de caféhouders die men hier ietwat ongewoon de limonadiers noemt hebben vorige week reeds 'n grote protestvergadering georgani seerd om tegen de eventueel door P. M. F. te nemen maatregelen van leer te trekken. En de vakvereniging van de suikerbietenboeren heeft haar vertegenwoordigers in het parlement Mendes-France laten waarschuwen, dat de boeren hun privéleges met hand en tand zullen verdedigen. Ben van de belangrijkste maatre gelen zal zijn het clandestiene sto ken van alcohol tegen te gaan. Frankrijk gebruikt jaarlijks 600.000 hectoliter van deze sterke drank te gen b.v. slechts 32.000 hectoliter cog nac en nog geen 20.000 hectoliter li keur. Het is echter heel moeilijk de boeren te beletten alcohol te stoken. In het Noorden heeft iedereen cider- appel bomen, in het midden en het Zuiden nagenoeg iedereen druiven. Niets is gemakkelijker dan van die appels of van die druiven eau de vie te stoken. Wie gesnapt wordt krijgt wel een voorbeeldig zware straf (zijn hele bedrijf kan verkocht worden), maar het is onmogelijk om na te gaan, wat er achter de dikke muren van al die boerderijen gebeurt. Een grootscheepse propaganda tegen het alcoholisme zal vooral indruk ma ken op hen, die nog betrekkelijk ma tig zijn. De strijd zal heel moeilijk zijn. Maar wij hebben vertrouwen dat Mendès-France ook deze Bastille zal kunnen nemen. Mevr. Johanna J. de Calonne-Meister op één na de oudste suikerbieten. Nu is de wetgeving zo, dat iedereen, die druiven, appels of suikerbieten verbouwt, het recht heeft om voor zichzelf tien liter alco hol te stoken. Tien liter van bijna 100 dat wil dus zeggen ruim twin tig liter sterke drank. Hij mag wel meer maken, maar dan moet hg daar op een hoge belasting betalen, name lijk zeven gulden vyftig per liter. Niettegenstaande het feit, dat er een uitermate strenge contróle wordt uitgeoefend neemt men aan, dat jaarlijks 150 millioen flessen eau de vie clandestien worden gemaakt. Deze sterke drank wordt op het plat teland voor ongeveer twee gulden Eer fles verkocht. In een winkel be- ïalt men voor deze zelfde fles zeker acht gulden. Wij komen zelf veel in Normandië en hebben kunnen constateren, dat men daar de calvados (van appels ge maakte brandewijn) drnkt zoals wij thee drinken. Heel de dag door, zon der ooit echt dronken te worden, zonder ooit helemaal nuchter te zijn. Natuurlijk drinkt niet iedereen zo veel en het is vooral verheugend te constateren, dat de jongere mensen veel matiger zijn. Maar vele hand werkslieden van middelbare leeftijd hebben een gevaarlijke trouw aan de fles gezworen. Alles is aanleiding om even een glaasje te gaan drinken. Wanneer je schuchter naar voren brengt, dat dit constante alcoholdrin- ken toch slecht is voor de gezondheid, lacht men je homorisch uit. Moeilijke strijd. Wat kan men tegen deze plaag doen? De elkaar opvolgende Franse regeringen hebben reeds van allerlei geprobeerd. Daarbij dient gezegd te worden, dat het halve maatregelen waren, die meestal nog getorpedeerd werden vóór zij in werking traden. Destijds heeft Pétain tijdens de oor log iedere reclame voor alcoholhou dende dranken verboden. Ook ver bood hij de fabricatie van bepaalde apéritifs, zoals die onschuldig lijkende anijsdrank, die men pastis noemt. Op 6 Januari van het jaar 1951 vond men in het parlement een rui me meerderheid om deze wetten af te schaffen. Het vorig jaar verhoog de het kabinet Laniel de belasting op alcohol met 30 De wijn, cider en suikerbietenboeren klaagden steen en been, maar ze waren wel gedwongen te betalen. Vier maanden later werd MINISTER ZIJLSTRA VERKLAART: Invoerrechten moeten omlaag. De Nederlandse minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra, heeft Dinsdag op de conferentie van landen die deelnemen aan de algeme ne overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.), met kracht aange drongen op het nemen van internationale maatregelen voor de verwijdering van handelsbelemmeringen. Minister Zijlstra verklaarde dat de coördinatie van de handelspolitiek der Benelux-landen al zodanige voortgang had gemaakt dat het nu mogelijk was, gemeenschappelijke voorstellen in te dienen en een gelijke houding aan te nemen ten aanzien van de internationale economische betrekkingen. Het standpunt, dat ]|ij in zyn rede formuleerde, was dan ook niet uitsluitend een Nederlands maar een Benelux-standpunt. dat de tekst zodanig dient te worden gewijzigd dat geen enkel land kwanti- itieve beperkingen langer dan strict noodzakelyk zou kunnen handhaven en dat deze niet zouden kunnen wor den toegepast voor andere doeleinden dan voor net herstel van de belasting balans-positie. Voorts achten de Benelux-regerin- gen het „van essentieel belang", zo zeide prof. Zijlstra, dat in de G.A.T.T. bepalingen worden opgenomen, waar onder .de deelnemende landen ver plicht worden, over te gaan tot verla ging van alle invoerrechten die een belemmering voor de handel vormen en niet verenigbaar zijn met „een nor male en gematigde bescherming voor binnenlandse industrieën", waarbij ook met de belangen van andere lan den rekening moet worden gehouden. Als basis voor het overleg omtrent welke tarieven als redelijk kunnen worden beschouwd en welke geleide lijk dienen te worden verminderd, heeft de Nederlandse delegatie een ontwerp-tekst aan de conferentie voorgelegd. Hg zeide dat de Benelux-regeringen krachtige voorstanders waren van versterkingen der bepalingen van de G.A.T.T. inzake kwantitatieve invoer beperkingen. De overeenkomst streeft weliswaar naar afschaffing van die beperkingen, maar maakt een uitzon dering voor gevallen waarin een land met betalingsbalans-moeilijkheden te kampen heeft. Van deze uitzonde- rings-bepaling is de laatste jaren zo veel misbruik gemaakt, aldus de mi nister, dat de grondregel er groten deels door is teniet gedaan. Vandaar De Amerikaanse illusionist James Crossini zouter gelegenheid van de filmpremière ,jDe grote Houdini" te Parijs, laten zien, dat er ook in deze tjjd nog stunts" uit te halen zijnhij het zich n.l. op een hoogte van on geveer 20 meter boven de straat met gebonden handen aan zijn voeten op hangen. De bedoeling was, dat hij zich dan binnen niet al te lange tijd zou bevrijden uit deze ongewone po sitie en inderdaad had hij zyn han den spoedig van de touwen ontdaan. Toen was het verder echter afgelo pen... Veertig minuten lang hing hij met zijn hoofd naar beneden totdat de Parijse brandweer hem met be. hulp van een ladderxcagen bevrijdde. Op de linker foto ziet men Crossini aan het begin van zijn experiment; in het midden heeft hij juist zijn han den los gekregen; op de rechter foto ziet men hoe hij door twee potige brandweerlieden uit zijn netelige po sitie wordt verlost. MEVR. J. J. DE CALONNE—MEISTER. Tien kinderen groot gebracht en op 43-jarige leeftijd weduwe (Van onze speciale verslaggever). Mevrouw J. J. de CalonneMeister, Laan van Meerde rvoort 540, in Den Haag, lacht alle doktoren en gezondheidsspecialisten uit. Ze wordt Donderdag 11 November 105 jaar, en heeft nog de levenslust van een 70- jarige. Ze is een maand jonger dan de oudste inwoonster van ons land, die woonachtig is in Eibergen, en dat weet ze. Wanneer ze deze oude dame dus ooit nog eens zou ontmoeten, zou ze zich de op-en-aanmerkingen van deze dame laten welgevallen. Dat doet ze nog altijd niet van haar kin deren een dochter en haar jongste zoon b(j wie ze ln huis ls. Wan neer die haar zo nu en dan remmen in haar activiteiten, omdat het nu eenmaal niet verantwoord meer is, dat een 105-jarige dame boven op een stoel klimt om iets uit de kast te pakken, dan kan ze rustig zeggen: „Be moei je er niet mee. Ik ben ouder dan jullie, en weet wat ik doe." Ja, ja, het is nog altijd een par mantig dametje, met gevoel voor hu mor. De olijke twinkeling in haar ogen spreekt boekdelen. Geen won der, dat zij in de omgeving van haar woning, waar ze nu en dan op zon nige dagen nog wel eens gaat winke len, vele vrienden telt. De school gaande jeugd, zal nooit verzuimen even langs het raam te lopen om de oude dame te begroeten, en alle be stuurders en conducteuren van de passerende trams zijn ook al haar vrienden geworden. Dank zij een nog altijd goede ge zondheid kan zij met volle teugen ge nieten van de belangstelling en sym pathie, die de voorbijgangers haar toedragen. Haar ogen hebben haar nog niet in de steek gelaten, en ook haar geest bleef helder. Men is geneigd bij het constateren van al deze feiten, te denken dat deze dame een gemakkelijk en zor- genloos leven gehad heeft. Niets is echter minder waar. Ze heeft tien kinderen ter wereld gebracht, en bij kans alleen de opvoeding van dit tiental moeten volbrengen. Toen ze nog maar 43 jaar was, kwam haar man gouvernementsambtenaar in Batavia te overlijden. Ze is toen gerepatrieerd naar Nederland, met De olifant Dumbo uit Londne doet hier zijn daagljjkse ronde; „Tégen vuil en papierzegt het zindelijke dier (Als we ieder nou's zover krijgen konden „VREDESRECHTER" ZWAAIDE MET MES Jaar gevangenisstraf geëist. De Amsterdamse rechtbank heeft zich Dinsdagmorgen bezig gehouden met een zaak tegen twee Amsterdam mers, de 38-jarige havenarbeider J. G. en de 29-jarige lasser F. J. In de nacht van 14 op 15 Augustus jl. :t|'n deze mannen het huis binnen gedrongen, waar de lasser enige tyd onderdak had genoten. Hy was buiten de deur gezet, maar wilde nu zyn con current (want het ging om een vrouw) uit de woning werken. Het slot van het liedje was, dat de ze concurrent, een zekere K., een mes steek in de linkerarm kreeg en de twee indringers in de cel belandden. Volgens de getroffene en enige in woners heeft de havenarbeider met het mes gestoken. Deze verdachte ontkent en zegt, dat hij als een „vre- desrechter" mee naar binnen was ge gaan. Volgens de getuigen hadden de las ser en K. elkaar vastgegrepen en kwam de havenarbeider op een teken van de lasser tussenbeide. De officier van justitie, mr G. R. Nubé, vond het een ernstig misdrijf en vroeg tegen elk der verdachten een jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger van G., mr. P. A. Hoogbergen, zeide van mening te zijn, dat deze zaak te veel opgeblazen is en eigenlijk meer thuis hoort bij de politierechter. Naar pleiters mening heeft zijn cliënt niet de bedoeling ge had te steken, maar heeft iatij alleen willen dreigen. Het slachtoffer zou door met zyn arm af te willen weren, zichzelf aan het mes verwond hebben. Pleiter vroeg clementie voor zijn cliënt. Mr. P. Stoffels vroeg voor de lasser op juridische gronden vrij spraak subsidiair clementie. De rechtbank zal in deze zaak op 23 November a.s. uitspraak doen. ELKE VERANDERING EEN VERBETERING Ontevredenheid voedingsbodem voor het communisme (Van onze correspondent). Wat ook het resultaat van de huidige moeilijkheden rond het Indone sische kabinet mag zijn, ook enkele nieuwe ministers en zelfs een geheel nieuwe regering, met andere richtlijnen, staan voor een bijna onmogelij ke taak w anneer zij een einde aan de steeds toenemende chaos willen ma ken. Het is een taak, die reuzenkrachten zou vergen. Men vindt zich ge confronteerd met een financieel-economisch moeras, een warwinkel van politieke en militaire intrigues en een Augias-stal van corruptie. En daar bij ontbreekt het aan voldoende bekwame figuren om werkelijk practische oplossingen te vinden, en deze daarna ook te laten uitvoeren. Wat de quantiteit aangaat overtreft het staatsapparaat alles wat op dit gebied ooit in het Oosten vertoond, maar ook nimmer is de qualiteit op zo laag niveau geweest. Op het moment van de souvereini- teits-overdracht beschikte Indonesië over een betrekkelijk beperkt aantal behoorlijk opgeleide inheemse ambte naren, en dan goeddeels in de lagere rangen. Het zullen er hoogstens 120 tot 125 duizend geweest zijn, waarbij dan nog een 20.000 Nederlandse amb tenaren kwamen. Vandaar de voor de hand liggende verwachting, dat men voorlopig nog vele ervaren Neder landse ambtenaren als adviseurs in dienst zou laten, voor opleiding en bijstand. Om redenen van politiek sentiment is dit niet of in zeer gerin ge mate het geval geweest Amtenar en-monstrum De gevolgen doen zich steeds meer gevoelen. Men heeft een overheids apparaat in het leven geroepen, dat op dit ogenblik meer dan achthon derdduizend ambtenaren omvat, waar van zeker tachtig procent iedere be kwaamheid voor de hem opgelegde taak ontbreekt. Meer dan 800.000 ambtenaren, dat is één ambtenaar op de negentig inwoners. Blijkbaar heeft men in de hoeveelheid willen zoeken, wat er aan bekwaamheid en ervaring ontbrak. En volgens enkele Indonesi sche bladen, die er onbeschroomd de spot mee drijven, is de regering van plan dit aantal nog eens met een 150.000 man uit te breiden. Dit ambtenaren-monstrum van straks bijna een millioen mensen, die aan schrijfbureaux zitten, kranten lezen en koffie drinken, vormt niet alleen een zeer kostbare post voor de Staatskas, het is ook een hinderpaal voor iedere gezonde economische ontwikkeling en een bron van ontzag wekkende corruptie, Bureaucratie en steekpenningen, politiek en financieel geknoei, zijn hand over hand toege nomen en vormen de vruchten van een Overheidsapparaat, dat groten deels uit volmaakt ondeskundige en avontuurlijke lieden bestaat. Een bekwame minister in Djakar ta kan nóg zo verstandige maatre gelen voorstellen en op papier zetten, wat geeft dit alles wanneer het apparaat om die maatregelen uit te voeren, en de toepassing ervan te con troleren, niet voor zijn taak berekend is. Helaas vormt het politiek en fi nancieel gemanipuleer m een deel der hogere regionen ook een weinig illus ter voorbeeld voor dit nieuwbakken ambtenaren-corps. Wij hebben daar iuist een typisch voorbeeld van gezien lij de voorbereiding van de algemene verkiezingen. De regering heeft het aangedurfd in de centrale commissie, welke daar mee belast is, geen vertegenwoordi gers op te nemen van de grote oppo sitie-partijen, waaronder de Masjumi, die haar meest krachtige en gevaar lijke tegenstandster vormt. Het groot ste deel van de leden dier commissie bestaat uit aanhangers van de P.N.I., de voornaamste regeringspartij van dit ogenblik- Nu is onlangs uitgekomen dat lage re ambtenaren, die in een ververwij- derd maar belangrijk centrum de aan staande kiezers moesten registreren, bij die registratie in de kampongs volstonden met het opnemen van de namen der kiesgerechtigden, voor zo ver zij lid of aanhanger van de P.N.I. zijn. De namen van Masjumi-leden werden eenvoudig overgeslagen. Iets dergelijks is mogelijk en kan zelfs lang bedekt blijven, in een land, waar van het grootste deel der bevolking het raderschip „Bromo", dat ln 1892 nog om de Kaap voer. Al haar kinaeren heeft ze kunnen laten studeren en een behoorlijke po sitie in de maatschappij kunnen be zorgen. Wanneer men haar naar het ge heim vraagt om oud te worden, zegt ze kernachtig en ad rem: „Bezig blij ven!". Dat devies voert ze tot op de huidige dag. In het huishouden van haar dochter vindt haar hand nog altijd het een en ander te doen. Trouw helpt ze zo bijvoorbeeld bij de afwas. Slechts de invloed van de haar met veel zorg omringende kinderen kan haar weerhouden te veel te doen. HERINNERINGEN. Bijzondere herinneringen?" zo hebben we haar gevraagd. Och, talloze, maar naar mate een mens ouder wordt, vervaagt de grootheid van de gebeurtenissen. Ze heeft de gasverlichting zien komen, de fiets, ae auto, de electriciteit en de radio. En dit alles heeft ze aan vaard als vanzelfsprekende dingen. Even vanzelfsprekend als ze als meisje aanvaardde dat er een dagreis met de postkoets nodig was om op Ambon naar plaatsen te komen, waar de auto later in een half uur of een uur heen reed. Haar enorme aanpassingsvermo gen heeft haar tot in haar 105de le vensjaar nog niet verlaten. Dit is het ook, wat haar nog belangstelling feeft voor de dagelijkse dingen om aar heen en de dingen, die in de we reld gebeuren. Waar ze haar jeugd temidden van de Ambonnezen heeft doorgebracht haar vader was ge neesheer-directeur van het militaire hospitaal in Ambon kan ze nog verontwaardiging opbrengen voor het lot, dat dit volk getroffen heeft. Zou ze een dergelijke vitaliteit niet toegestemd hebben in een huldiging, die de Hagenaars haar Donderdag willen bereiden met o.a. een serenade van de Hollandse Schotten. We ho pen, dat haar de drukte van die dag geen schade zal doen, en vertrouwen daar voorlopig weer op, want zelf be weerde ze nog wel wat drukte te kunnen hebben. Het langs haar woning razende verkeer en de overmatige belangstel ling waarvoor ze nog alle oog heeft, schijnen dat vertrouwen te bevesti gen. analphabeet is en van de verkiezings procedure en haar gevolgen toch al heel weinig begrijpt. Financiële knoeierij Maar behalve politieke corruptie werd en wordt in dit kader ook nog financiële knoeierij gepleegd. De met registratie belaste ambtenaren ma ken er in verscheidene gevallen een zaakje van aan kamponghoofden in de binnenlanden officiële stembussen te leveren vér boven de door de rege ring vastgestelde prijs. Het blijkt voor de betrokkenen een uiterst voordeh- fe handel, en als gewoonlijk betaalt e onwetende massa weer het w Dit zijn slechts voorbeelden van" SS misstanden, maar ze illustreren voldoende het doorvreten van politiek gekonkel en corruptie van hoog tot laag. Het eenvoudige volk, de kleine boer, de arbeider, zijn tenslotte het slachtoffer van dergelijke toestanden. De ontevredenheid neemt toe, en het zal ieder duidelijk zijn hoezeer hier door de nimmer aflatende propagan da van het communisme in de kaart wordt gespeeld. Men behoeft er zich waarlijk niet over te verwonderen, dat de communistische fractie in het Indonesische parlement deze regering bij herhaling haar steun is blijven toe zeggen, ook al zit er geen enkele (of ficiële) communist in het op dit ogen blik enigszins wankele kabinet. De situatie wordt dagelijks meer rijp voor een uitbarsting, en het zijn de communisten die zullen trachten er hun winst uit te slepen. Maar zij zijn gelukkig niet de enigen. In een komende krachtmeting om de macht zullen zij de niet minder krach tige groep der Masjumi-partij tegen over zich gesteld zien, de religieus- Mohammedaanse politieke stroming, die in grote gebieden nog zeer veel vat op de eenvoudige en gelovige be volking heeft. Wat men van de Masjumi op po litiek en economisch gebied zou mogen verwachten, valt moelljjk te voorspellen, maar het ls wel zeker dat haar leiders (en zij beschikt over een aantal uiterst bekwame figuren) van plan zyn de bezem door de Augias-stal der ambtenarij te gaan halen. Het zal onder de gegeven omstandighe den niet gemakkelijk zijn er Iets beters voor in de plaats te geven. Maar iedere verandering, hoe pri mitief ook, kan in een situatie als de huidige alleen maar een verbetering zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7