Meerderheid wenst een spoedige belastingverlaging KLANKBORD Hertog van Windsor beschuldigd van medewerking aan nazis FISCUS IN CONFLICT MET LEIDSE ZIEKENHUIZEN Een BOEK van WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER SPRAK OVER FINANCIËN Huurverhoging echter zonder bestemmingsheffing (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, die Dinsdagmiddag met de staatssecretaris van Financiën, dr. v. d. Berge, en de minister-president dr. Drees achter de regeringstafel in de Tweede Kamer zat, waar de alge mene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1955 begonnen, heeft de wind in de zeilen méér dan ooit zijn voorganger na de tweede we reldoorlog, prof. Lieftinck. Het bleek wel overduidelijk uit wat in deze eer ste van de lange tot Kerstmis voortdurende reeks van begrotingsvergade ringen over zijn beleid werd gezegd. Ons land beleeft een betrekkelijk gun stige economische periode. Natuurlijk kan men de conjunctuur wel enigs zins verschillend beoordelen, zoals door de heren Hofstra (PvdA), Van Leeuwen (WD), Van den Heuvel (AR) en Lucas (KVP) werd gedaan. Men kan ongelijk denken over de ontwikkeling in de komende jaren, allen waren het er evenwel roerend over eens dat het land zich financieel stukken mak kelijker beweegt dan het in jaren gedaan heeft en dat aan belastingverla ging gedaan kan worden. De millioenennota kondigde de ver laging aan tegen 1 Januari 1956. Daartegen kwamen de heren Van Leeuwen, Van den Heuvel. Lucas en v. d. Wetering (CH) op. Zij wensten invoering op een vroegere datum. Wij leven nu in een tijd van hoogcon junctuur, zo redeneerden zij ongeveer. Het kan er nu af. Wij moeten niet wachten tot de conjunctuur omslaat, zodat we weer in moeilijker econo mische omstandigheden komen te ver keren. Wij moeten het ijzer smeden als het heet is. Aan hun verlangens was in deze zin reeds tegemoet gekomen, door de op 9 October tijdens de algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Kamer door de minister-president ge dane mededeling, dat de regering er naar zal streven, de verlaging op 1 Juli 1955 te doen ingaan. Dr. Drees moest toen een slag om de arm hou den, omdat belastingverlaging mid den in het jaar allerlei technische moeilijkheden meebrengt, en dus uit- febreide administratieve voorberei- ingen getroffen moeten worden. Voor de KVP-fractie is 1 Juli 1955 de uiterste termijn, zo zei de heer Lucas, en zijn woorden klonken als een ulti matum. Van de socialistische financiële ex pert, de heer Hofstra, ondervond hg geen enkele steun. Die ogenblikkelijk belastingverlaging willen invoeren, getuigen volgens hem van een te groot optimisme. Wij kunnen thans nog wel buiten belastingverlaging, zo redeneerde hg. Er is, zo blijkt in de practgk, genoeg geld voor investerin gen. De ondernemingen maken hoge winsten. Maar hoe zal dat zijn bg da lende conjunctuur? Dan hebben wg belastingverlaging veel meer nodig, hoewel ook hij in het algemeen ge sproken, belastingverlaging wenselijk achtte, wilde hij toch niet zo'n haast maken als de andere Kamerleden. Ook in ander opzicht verschilde de heer Hofstra van de andere sprekers. Zoals gezegd zijn in de Millioenenno ta enkele belastingverlagingen aan gekondigd. Daaronder valt ook de vennootschapsbelasting, die in 1951 voor een termijn van vier jaar met vermogensbelasting, motorrijtuigen belasting en successierechten ver hoogd werd om voldoende geld bijeen te krijgen voor de in dat jaar begin nende versterkte defensie-inspanning. In 1955 is die termijn verstreken, en de verhoging van de vennootschaps belasting zou dan dus geheel onge daan gemaakt moetèn worden. Helft gehandhaafd „Nee, zegt de regering. W(j hand haven de verhoging voor de helft. Het scheelt ongeveer 80 millioen en met dat bedrag verminderen wy de in komstenbelasting extra. SPUITGASTEN. Twee Italiaanse dranksmokkelaars hebben Maandag een vreemdsoortige strgd geleverd tegen de politie. Zg vervoerden in een auto vierhonderd liter grappa, een bijzonder koppig soort likeur, toen zij plotseling merkten, dat zg werden achtervolgd door de sterke arm, gezeten op motorfietsen. En terwijl de ene smokkelaar de gaspe daal nog iets dieper indrukte, nam de andere een van de autobinnenban den, waarin de drank vervoerd werd, prikte er een gaatje in en spoot de inhoud de agenten in het gezicht. De dienaren van de heilige Hermandad hielden echter de kaken stevig op elkaar en slaagden er tenslotte in, de boeven te overmeesteren. De drank- spuiters zitten nu op water en brood HUWELIJK. Toen de liedjeszanger Vic Damone eens met het Italiaanse filmsterretje Pier Angeli in de can- tine van de M.G.M.-studio in Holly wood zat, ontspon zich het volgende gesprek: Vic: „Laten we vanavond trou wen". Pier: „Nee lieveling, ik heb al een andere afspraak I" ECHTGENOOT. Een archeoloog is de beste echtgenoot die een vrouw kan hebben, zo verklaart Agatha Christie. „Hoe ouder zij wordt, hoe meer be lang hy in haar gaat stellen". RENTE. In 1927 vermaakte een on bekende Engelsman vijf millioen gul den aan een „nationaal fonds". Dit bedrag zou zo lang rente moeten uit staan, tot de Engelse staatsschuld er mee kon worden afgelost. Sinds dien is dit fonds opgelopen tot twin tig millioen, maar de Engelse staats schuld staat momenteel op meer dan 260.000 millioen pond, en het ziet er niet naar uit, dat het Engelse schat kisttekort even langzaam zal oplo pen als het „nationale fonds" Een goed idee, vond de heer Hof stra. Het bedrijfsleven zal er niet on der lijden. Vooral de heren Van den Heuvel en Van der Wetering kwamen er echter tegen op. Laatsgenoemde sprak van een opnieuw invoeren van de verhoging van de vennootschaps belasting, omdat de in 1951 toegepas te verhoging krachtens de destijds ge dane toezegging geheel verdwijnen moest. De neer v. d. Wetering zag geen enkele aanleiding voor de door de regering voorgenomen maatregel. De 80 millioen, die de totale af schaffing van de verhoging kost, is voor de schatkist wel om overheen te komen, meende hij. Als van enige moeilykheid voor minister Van der Kieft gesproken moest worden, dan ligt die op het terrein van de vennoot schapsbelasting, waarop de opvattin gen van hem en de grote meerderheid van de Kamer uiteenlopen. Wat het tijdstip van de invoering van de ove rige belastingverlagingen betreft, zou hij het wel klaren. Met de Kamerle den wachten wij nu maar af, of hij spoedig zijn voorstellen zal indienen en hoe die er zullen uitzien. Toch kan de bewindsman op een ander punt nog in een lastig parket komen. In 1955 worden de huren ver hoogd. Mede daarom worden de be lastingen verlaagd. Doch de heer Van de Kieft wil de opbrengst daarvan niet geheel ten goede laten komen aan de huiseigenaren, maar een ge deelte ervan in de vorm van een be stemmingheffing afromen. Die be stemming is dan bijdragen in de fi nanciering van nieuwe woningen. „Prachtig", juichte de heer Hofstra over dit voornemen van zyn partyge- noot-minister. „Daar mag niets van komen", stel den de heren Van de Wetering en Lu cas hiertegenover. Het gaat niet aan, de huiseigenaren nog een extra belas ting op te leggen. Deze eerste middag hebben enkele leden voorts gepleit voor de vergeten groepen. Zii hebben critiek geleverd op de in het verleden steeds terugke rende te lage ramingen van de staatsinkomsten, en zij nebben prac- tische beschouwingen gewijd aan de revaluatie of herwaardering van de gulden, waar de meeste Kamerleden tegen zijn. Twee doodvonnissen in Oost-Duitsland Het Oostduitse hooggerechtshof heeft Dinsdag in een spionnagezaak twee doodvonnissen uitgesproken. Twee beklaagden werden tot levens lange gevangenisstraf en zeven tot in totaal 42 jaar dwangarbeid veroor deeld. Allen bekenden inlichtingen over Oostduitse wegen en spoorwegen te hebben verstrekt aan een door de Amerikanenn gefinancierde geheime dienst, welke onder leiding staat van de Duitse voormalige generaal Rein- hard Gehlen. De ter dood veroordeelden zijn: Karl Bandelow, voormalig regeringsambte naar, belast met de zorg voor de bruggenbouw en Ewald Misera, amb tenaar bg het spoorwegbestuur. De beklaagden hoorden de vonnis sen aan zonder blijk te geven van emoties. Uit het gebied van Tjiawi In West- Java wordt wederom een reeks terreur daden gemeld, bedreven door zwaarbe wapende benden. In totaal werden 14 personen gedood, 4 zwaar gewond en 4 ontvoerd. In 6 kampongs werden huizen afgebrand en dorpelingen beroofd. GELDBOETEN GEVORDERD Geweigerd inlichtingen te verstrekken Vele uren lang hebben voor de Haagse rechtbank enige zaken gediend, welke door de Rijksadvocaat, jhr mr P. de Branw, aanhangig werden ge maakt tegen twee Leidse ziekenhuizenomdat zij geen inlichtingen wensten te verschaffen over gegevens, die zonden kannen leiden tot fiscale controle bij artsen. Het betrof hier het Leidse Diaconessenhnis en het Sint Elisabethsgasthnis. Zowel de vereniging en stichting als de algemeen overste en de voorzitter en secretaris daarvan werden gedagvaard. Uit mededelingen van getuigen van de fiscale recherche en de Rijks-ac countantsdienst bleek, dat men de na men der patiënten uit de ziekenhui zen en de namen van de artsen, die deze patiënten behandelden, wenste te weten om bij die artsen na te gaan of hun administraties en opgaven zou den kloppen. De algemeen overste, in de wereld mej. H. A. Clerx, van het Sint Elisa- beths-gasthuis en de voorzitter en se cretaris van het Diaconessenhuis, prof. dr J. N. Bakhuyzen van den Brink en mr L. Sprey, weigerden ech ter medewerking tot een dergelijk on derzoek op twee gronden. Gesteld werd, dat een ziekenhuis geen bedrijf in de zin der wet is, om dat ieder oogmerk tot het maken van v/inst ontbreekt. De wet ter vervan ging van het fiscaal noodrecht van 1952, die het buitengewoon navorde- ringsbesluit 1945 verving, vordert van bedrijven en van hen, die een beroep uitoefenen, dat zij ter controle van de aangiften van derden hun admini stratie moeten openleggen. Een tweede punt van deze overwe ging tot weigering was, dat het me disch ambtsgeheim, dat evenzeer op de arts als op para-medische instel lingen drukt, geschonden zou worden, wanneer gegevens over patiënten en de behandelende artsen zouden wor den verstrekt. De Rijksadvocaat zeide in de loop van zijn twee requisitoiren onder meer, dat de wetgever in de onder havige wet zeker niet heeft gedacht aan een bedrijf met winstoogmerk. De wet is opgesteld met de bedoeling on derzoek bij personen of instellingen, die verplicht zijn een administratie bij te houden, ter controle van aan giften van derden mogelijk te maken. Ten aanzien van het argument no pens het medisch ambtsgeheim voer de de Rijksadvocaat aan, dat het hier ging om een evident belang voor de belastingdienst. Inlichtingen zouden worden verstrekt aan ambtenaren op wie eveneens beroepsgeheim drukt. De namen van de patiënten achtte spreker niet bepaald tot het medisch ambtsgeheim te behoren. Dat namen, die in alle mogelijke administraties voorkomen, iets tc maken zouden heb ben met het medische ambtsgeheim, wilde er bij hem niet in. Tegen enige argumenten over pa tiënten, die ook tegenover hun naas te familie een medische behandeling geheim willen houden, kwam spreker op met de mededeling, dat een arts, die een dergelijke patiënt behandelt, dan daarvoor maar geen declaratie in moet dienen. Ziekenhuizen behoren dan ook geen naambordjes op de deu ren te zetten. Tegen de algemeen overste van de Sint Elisabeths-stichting en de voor zitter en de secretaris van het Diaco nessenhuis vorderde hij tenslotte boe ten van vijftig gulden of vijf dagen hechtenis en tegen de instellingen ieder honderd gulden boete. Tegelijk met bovenstaande zaken werd een fiscale strafvervolging tegen een Leidse arts behandeld, die even eens inzage in een deel van zijn ad ministratie had geweigerd. De Rijksadvocaat eiste tegen de arts 50C gulden boete of 100 dagen hech tenis. De Haagse rechtbank zal in deze drie zaken op 23 November uitspraak doen. De officier van justitie heeft de eisen van de Rijksadvocaat met diens overwegingen overgenomen. Meer dan 1 millioen voor vluchtelingenactie De opbrengst van de actie van de vluchtelingen in Oostenrijk en Grie kenland heeft gisteren de één mil lioen gulden overschreden. Maandagavond was 969.000 galden binnen, Dinsdag werd 61.000 gulden ontvangen, zodat de stand nu is 1.030.000 gulden. De hoge commissaris der Verenig de Naties voor vluchtelingen, onze landgenoot mr G. J. van Heuven Goedhart, heeft direct nadat hij ver nomen had dat de actie voor de vluch telingen in Nederland één millioen gulden heeft opgebracht, het A.N.P. een telegram gezonden dat de volgen de verklaring bevatte: „Ik gevoel er behoefte aan allen die het eerste millioen voor vluchtelingen hielpen volmaken op papier de hand toe te steken en hen in naam van on telbare vluchtelingen uit de grond van mijn hart te danken. Wat tot dus ver onmogelijk leek komt thans bin nen de horizon: wij kunnen het vraagstuk in zijn wortels gaan aan pakken en proberen van vluchtelin gen weer gewone mensen te maken. Moge iedereen die nog niet bijdroeg zich alsnog de voldoening verschaf fen deel te nemen aan een actie die de vluchtelingen tot grote zege en het land dat haar voert tot grote eer strekt". Schriftelijke cursus voor reserve-officieren Blijkens een rondschrgven, dat de inspecties der verschillende wapens aan de reserve-officieren hebben ge zonden, heeft de chef van de genera. Ie staf bepaald, dat, in afwachting van het van kracht worden van de nieuwe wet voor het reserve-perso neel der krijgsmacht, de schriftelijke cursussen voor reserve-officieren uit sluitend tot einde 1954 verplicht zijn. Het beste slachtdier van de najaars veetentoonstelling te Ooes werd door burgemeester Ten Kate gehuldigd met een krans. De eigenaar, de heer J. A. Blokpoel kreeg bovendien een beker. (Foto P.Z.C.) Ned. Rode Kruis helpt gewonden in Beiroet. Het Nederlandse Rode Kruis heeft op verzoek van de Liga van Rode Kruisverenigingen honderdtien fles sen gedroogd bloedplasma niet toe dieningssystemen en honderd anti- tetanusampullen naar Beiroet (Liba non) gestuurd. De K.L.M. heeft zich met het vervoer belast. Zondagavond zijn, zoals men weet, te Beiroet tijdens het Maloedfeest ter herdenking van de geboorte van de profeet Mohammed tweehonderd ze ven mensen zeer ernstig gewond toen na een optocht met flambouwen in een dichte menigte brand uitbrak. Acht mensen hebben daarbg de dood gevonden. De zending van het Ned. Rode Kruis, afkomstig van het Centraal Laboratorium van de bloedtransfusie dienst te Amsterdam, is bestemd voor de gewonden, die zo snel moge lijk geholpen moeten worden door toediening van bloedplasma. Het aantal doden is Dinsdag tot achttien gestegen. Rondom het grote ziekenhuis van Beiroet verzamelden zich Dinsdag ochtend talrijke donors óm bloed te geven voor de gewonden. Het aantal gewonden bedraagt vijfhonderd. De gezondheidsdienst van de Ver enigde Naties in Libanon zond alle beschikbare peniciline en bloedplas ma naar Beiroet. MYSTERIEUZE DOCUMENTEN Geallieerde oorlogsplannen zouden doorgegeven zijn De Britse regering heeft een aantal documenten betreffende de Duitse buitenlandse politiek in de eerste zes maanden van de tweede wereldoorlog gepubliceerd. Hieronder bevinden zich twee brieven van de toenmalige Duitse gezant in Nederland, Graaf Julius von Zech-Burkersroda, aan de Duitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, waarin de hertog van Wind sor ter sprake wordt gebracht. In de eerste brief zeide de gezant te geloven, dat hij via persoonlijke re laties „zekere verbindingen, leidend naar de hertog van Windsor" zou kun nen vestigen en „wellicht de gelegenheid zou hebben iets uit de groep rond om Windsor te vernemen". Drie weken later meldde de gezant, dat er op gezinspeeld werd, dat op een bijeenkomst van de geallieerde oorlogsraad gesproken was over defensieplannen in geval van een Duitse inval in België. In zijn antwoord schreef de Duitse staatssecretaris, dat deze brief aan Hitler was voorgelegd. De hertog van Windsor was lid van de Britse missie naar het Franse op perbevel. In een van de brieven wordt gezegd, dat de hertog hierover onte vreden was en een meer actieve rol wenste. De gezant zegt dan, dat hij via tus senpersonen tegenover de hertog had doen verklaren, dat het nutteloos van Engeland was om te pogen in Duits land een ander regiem aan het be wind te krijgen. Dit had meer indruk op de hertog gemaakt, dan verklarin gen in de tegenovergestelde zin van de zijde van Chamberlain. De gezant rapporteert dan nog over een vergadering van de geallieerde oorlogsraad. De hertog zou hierover gezegd hebben, dat gedurende de ge hele vergadering sprake was geweest van Duitse aanvalsplannen, die men in een tot landen gedwongen vlieg tuig had gevonden. Militairen wens ten achter de FransBelgische grens een verdedigingslinie te vormen voor het geval de, Duitsers België binnen zouden vallen. Van politieke zijde was hiertegen aanvankelijk verzet gere zen, daar men in Polen reeds een „vernedering had ondergaan en daar om niet België en Nederland wenste prijs te geven". Later hadden de poli tici echter toegegeven. ONTKENNING. In een thans namens de hertog van Windsor te Londen uitgegeven be kendmaking wordt nadrukkelijk ver klaard, dat deze nimmer de toenma lige Duitse gezant te Den Haag, Graaf Julius von Zech-Burkersroda, heeft ontmoet en nooit enigerlei verbinding met hem heeft onderhouden. Hieraan wordt toegevoegd dat de bewering, dat de hertog zich had uit gelaten over geallieerde oorlogsplan nen, volstrekt onjuist is. KONRAD LORENZ. Ik sprak met viervoeters, vo gels en vissen. Uitgave Ploegsraa, Amster dam. Vertaling Hans Warren Lorenz is voor vele natuurliefheb bers geen onbekende. Hg is de grond legger van een nieuwe richting in de wetenschap, die van de bestudering van het gedrag der dieren om daar uit gegevens te betrekken, die kun nen leiden tot een beter verstaan van hun verwantschap en van hun „ge voelens". Een „kei" dus, waarvan men verwachten zou, dat zijn gedach ten wel niet in voor gewone mensen verstaanbare taal zou kunnen wor den overgebracht. En zie, deze zeer vereerde geleerde legt ons een boek voor, dat van a lot z is geschreven in eenvoudige begrijpelijke taal; een boek, waarin hij ons duidelgk laat zien, waarin de dierentaal van de menselijke verschilt en de moeiten, die een mens zich moet getroosten om niet alleen een vertrouwde vriend van dieren te worden, maar ook om zich door henzelf over hun gevoelens te laten inlichten. Het even ter lezing geven van het boek aan een familie lid. heeft mij hem gedurende de le zing geheel ontnomen. Hg heeft (evenals ik) het boek in één adem uitgelezen en het met de uitroep: „een prachtboek" neergelegd. Onge twijfeld heeft de uitnemende verta ling van Hans Warren daartoe bijge dragen. Alle liefhebbers van dieren moeten dit boek lezen. Het Wereldgebeuren Vrede De Amerikaanse diplomaat Wil liam C. Bullitt is een goede zes tiger en hij heeft dus zijn vader land betrokken zien geraken in twee wereldoorlogen. Tijdens de eerste was hy aanvanke lijk journalist en daarna assistent op het departement van buitenlandse zaken. Toen de strijd met de wapenen gestaakt werd kreeg William C. een aantje by de Amerikaanse vredes commissie, daarna leidde hy een mis sie naar Rusland en tenslotte trok hem het niet ambtelijke leven sterker dan de staatsdienst. Hij werd uitge ver. In 1933 liet hg zich weer vinden voor een baan bij het departement van buitenlandse zaken en in 1934 zien we hem als ambassadeur naar Rus land gaan, welk land hy in 1936 ver liet om ambassadeur ln Frankrijk te worden totdat wereldoorlog nummer twee uitbrak. Tijdens die tweede wereldoorlog deed hy allerlei diplomatiek werk. In 1944 trok hy zelfs een majoorsuni form aan om mee te rgden (als diplo matiek waarnemer) met het eerste Franse legercorps. Na de oorlog heeft William C. nog wel een en ander geschreven en allerlei andere activiteiten bedreven, maar hg trad minder op de voorgrond. Enkele dagen geleden heeft hg plotseling de aandacht op zich zelf gevestigd door in het Amerikaanse tijdschrift „Look" een artikel te pu bliceren. waarin hg een oorlog met Rood China bepleit. Al peinzende is hg tot de conclusie gekomen, dat de Verenigde Staten in dodelgk gevaar verkeren. De Sowjet- Unie, zo zegt hg, bereidt een „water- stofbom-Pearl Harbor" voor. Daarte gen kunnen de Verenigde Staten zich slechts op twee manieren te weer stel len. De ene manier is een preventieve oorlog met de Sowjet-Unie en de andere is de verdrijving van de com munisten uit Rood China. Zyn die rode heren eenmaal uit dat land ver dwenen, dan is de Sowjet-groep zo zwak geworden, dat zy niet meer in staat is een strijd tegen de Verenigde Staten te riskeren, De keuze is voor Bullitt niet moei- lyk. De Formosa-Chinezen en de Koreanen van Syngman Rhee zijn gereed voor de aanval. De Ame rikaanse luchtmacht behoeft slechts een reeks strategische bombardemen ten uit te voeren op het Chinese vas teland en dan kan de invasie begin nen. Op Formosa staat een leger van een half millioen man gereed Deze krij gers willen stuk voor stuk sterven voor hun vaderland. Bovendien zgn er in Rood China zelf ongeveer een half millioen partisanen, die op het eerste s?in van Formosa naar de wapenen zullen grgpen. Bullitt vindt dat een toereikende basis om een oorlog te beginnen, die wellicht de inleiding zou vormen tot een derde wereldoorlog. Ditmaal dan met uranium-, waterstofbom en alle andere nieuwe snufjes, welke men in de laatste jaren heeft uitgebroed. Hij vindt Tsjang Kai Siek een voor- treffelgk man. die stellig aan het hoofd van geheel China moet staan en hn meent dat de zoon van Tsjang Kai Tsjek. de heer Tsjang Tsjin Kwo, al even bekwaam is om naast zgn va der de 500 millioen Chinezen te bestu ren. Toch jammer voor de heer Bullitt, dat president Eisenhower in de laatste zes weken niet veel an ders geaan heeft dan steeds maar pleiten voor de vrede In September j.l. viel reeds de grote beslissing toen Eisenhower dwars te gen de wensen van bepaalde advi seurs in, weigerde de incidenten voor de Chinese kust uit te breiden tot een grote oorlog. Kort daarop heeft Eisenhower aan een ..vgftig-dollar-per-couvert" lief- dadigheidsdmer nog eens verzekerd, dat de Amerikaanse strijdkrachten nimmer gebruikt zullen worden om een oorlog in te leiden. En juist deze week verzekerde de president, dat de kansen op blgvende vrede in de laatste Jaren nimmer zo goed waren geweest als thans Men weet dus hoe president Eisen hower over het voorstel van Bullitt denkt. Men had dat overigens reeds kunnen weten toen de president in April j.l. besloot de vesting Dien Bien Phu aan haar (droevig) lot over te laten en de Amerikaanse luchtmacht niet te laten interveniëren. Ook toen was het al duidelgk. dat Eisenhower evenals Churchill wenst voort te gaan met de pogingen om met de commu nisten in vrede te leven Al zal het dan helaas nodig ztin voortdurend een grote strijdmacht te land. ter zee en in de lucht gevechtsklaar te houden TSJANG KAI SJEK... geen hulp van Amerikaanse luchtmacht. Ture Eklund heeft te Helsinki de kleinste vliegboot ter wereld geconstru eerd. Het toestel heeft opvouwbare draag vlakken en kan in een normale garage ondergebracht worden. De spanwijdte is 7.5 meter en de maximum-snelheid is 150 km. per uur. Het is een éên-persoons- vliegtuigje, dat brandstof voor twee en een half uur kan meenemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5