KRACHT BEWONERS VAN OOSTENRIJKSE WONINGEN ERNSTIG BEZORGD WALCHEREN Waar zijn onze schepen? extra cANATOGEI. VEERSE „LOTENTROMMEL" DRAAIDE DIT JAAR WEER „MOSSELZAADCAMPAGNE" OP GRONINGER WAD BEËINDIGD WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TEELLEMEET Wegen worden modderpoelen en verlichting ontbreekt De bewoners van de zogenaamde Oostenrijkse woningen by Renesse zien met grote bezorgdheid de komende winter tegemoet. In deze huizen wonen ongeveer 50 gezinnen, ingezetenen uit Renesse en geëvacueerden uit de om liggende dorpen Ellemeet, Duivendyke en Noordwelle. Unaniem is men zeer tevreden over de woningen; men beschikt over elcctriciteit en water en verscheidene bewoners hebben geisers geplaatst. De moeilijkheden liggen dan ook niet binnenshuis. Het zyn de „wegen" en de niet aanwezige straat verlichting, welke de bewoners een dagelijkse reden tot ergernis zijn. Om het complex te bereiken rijdt men vanaf de normale weg 200 m door een zandweg, welke bij regen frotendeels onder water staat. De aarna volgende zijwegen naar de huizen zelf zijn enkele dagen na een regenbui onberijdbare modderpaden. Sommige wegen zijn totaal onbegaan baar. Begrijpelijk is de vrees van de bewoners, dat bij komende sneeuwval Zoutelande Raad vergadert De raad van Zoutelande komt Don derdag 11 Nov. in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde. Grijpskerke C.J.M.V. jubileerde. Zondagavond hield ds. J. Kwast een herdenkingsdienst voor de C.J. M.V. te Grijpskerke, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de ze afdeling. Deze werd door ds. Ko ning in 1904 opgericht. De vereniging telde toen vier leden. Als tekst koos ds. Kwast Richtcren 4 vers 7 en 8. De vereniging kan met voldoening op deze zeer druk bezochte avond te rugzien. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 8 Nov.: Bern- hard Ingelsson van zee, 9 Nov.: Lowes Toft Trader van Antwerpen, Claes Com- paen van Antwerpen, Silford van Cardiff. Seagreen van Antwerpen, Deutschland van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen 8 Nov.: Castor van Hamburg. Uranus van White haven, Hoop op Zegen van Sandwick, 9 Nov.: Brem van Virgo, Vlissingen rede met mach. schade, Cinderella van Duin kerken, Eibergen van Veije-Terneuzen, Poseidon van Cap. Heitien. Vlissingen vertrokken 8 Nov.: Bern- hard Ingelsson naar Oxelosund, Tromp naar Stockholm, Laila Nurminen naar Alexandrië. Gepasseerd van Antwerpen 8 Nov.: Ti- ba naar Rotterdam Bergsingel naar Lissa bon, 9 Nov.: Glory naar Hamburg, Arienoldus G naar LandsKroma-G., Pr. Alexander naar Rotterdam, Teun naar Duinkerken-G. Burgerlijke Stand. SINT LAURENS. Bevallen: J. HaverhoekJanson, z.; C. SchrierSimpelaar, z.; L. J. JanseRoth, z.; C. Hillebrand—Koole, d.; W. J. Tram perMeesen, z.; J. C. ReinhoudFluijt, d. Getrouwd: F. Sterkenburg, 25 j. en M. S. Verburg, 24 J.; J. Kasse, 26 j. en L. Wattel, 26 j.; A. P. Poppe, 23 j. en A. M. van de Vreede, 21 j.; A. van der Meer, 24 j. en M. E. van der Ster, 20 j. Officiële publicaties VLISSINGEN. VERHINDERING SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Vlissingen is ver hinderd heden Woensdag spreekuur te houden. de huizen alleen te bereiken zyn wan neer men flinke laarzen aan heeft. Hierbij komt nog, dat elke straatver lichting hoewel een transformatie huisje op het terrein aanwezig is ontbreekt. De laatste weken zijn veel valpar tijen van bewoners en bezoekers, die des avonds een poging wagen de wo ningen te bereiken, hiervan het ge volg geweest. Velen vragen zich af op welke wijze des nachts een dokter zonder moeilijkheden bij een huis kan komen, waar autorijden in de winter onmogelijk is. De bewoners hebben nu een lijst doen circuleren waarin de be trokken instanties op het onhoudbare van de toestand worden gewezen. De wegverbetering is aanbesteed, maar voor dit zijn beslag gekregen zal hebben is de winter voorbij. De bewoners zien dan ook met stijgend ongeduld een noodoplossing tegemoet. Herdenking van Wolff en Deken in Den Haag De herdenking van het feit, dat 't deze maand 150 jaar geleden is, dat de romanschrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken overleden, werd Dins dag in Den Haag voortgezet. Zij nam een aanvang op 18 September in Vlissingen; Betje Wolff's geboorte plaats. Er werden kransen gelegd voor het gedenkteken van Betje Wolff en Aagje Deken op de kleine begraafplaats nabij de Scheveningse weg. Beide schrijfsters, die in No vember 1804 vry kort na elkaar over leden, werden daar begraven. De bur gemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, en de burgemeester van Den Haag, mr. P. M. A. Schokking, leg den Kransen met linten in de stads kleuren. Nieuwe rangen Provinciale Bibliotheek Bij de Provinciale Bibliotheek zul len twee "ieuwe rangen worden in gevoerd, namelijk wetenschappelijk ambtenaar en adjunct wetenschappe lijk ambtenaar. Er zal thans een we tenschappelijk gevormde kracht wor den aangetrokken, die in een van bei de rangen zal worden benoemd. Kamer van Koophandel Zeeuwse Eilanden komt in Goes bijeen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse Eilanden zal op 24 November a.s. in Goes een algemene vergadering houden. De bij eenkomst is in hotel ,De Korenbeurs" en vangt om 10.30 uur aan. Middelburg Ds H. Johannes sprak over de „Kirchentag" in Leipzig In de Lutherse Kerk te Middelburg sprak ds H. Johannes, Evangelisch- Luthers predikant, Dinsdagavond over de indrukken, die hij opdeed tij dens zyn bezoek aan de „Kirchen tag" in Leipzig van 7 tot en met 11 Juli j.I. Na iets over de voorgeschie denis en de organisatie van dit eve nement, dat 60.000 vaste deelnemers naar de achter het IJzeren Gordijn gelegen „stad van Bach" trok, te hebben verteld, verklaarde spreker, dat de „Kirchentag" in de eerste plaats een beweging is van gemeen teleden van alle Protestantse kerken in Duitsland. Daarbij verleenden de kerken enige steun. Het doel ervan is om, zich concentrerend op Gods Woord, nieuw leven in de kerk te brengen. Ds Johannes noemde het een won der Gods, dat dit jaar toestemming werd verkregen om deze dagen in Oost-Duitsland te houden. Behalve de Oost-Duitsers kwamen er ongeveer 10.000 deelnemers uit West-Duits- land en enkele honderden uit vele landen daarbuiten. Nederland ging, met 70 afgevaardigden, aan de spits. Men kon op de „Kirchentag" vrij uit spreken en daarvan werd druk gebruik gemaakt, want eindelijk kre gen de Oost-Duitsers weer eens de gelegenheid met geloofsgenoten uit de Westerse sfeer in aanraking te komen. Ds Johannes betoogde, dat er grote geestdrift heerste, honger naar liet woord en dat juist daar de grote kracht van het lied eens te meer werd ondervonden. Het alles beheer sende thema werd gevormd door het conflict tussen het recht van de be zetter en het geloof, waarin de Chris ten leeft. En in dit verband vroeg ds Johannes zich af of men hier wel weet hoevele malen rijker men is dan Alnati 8 te Vitoria. Arendskerk 9 v. Casablanca n. Antwerpen Delft p. 9 Lands End n. Antwerpen. Dongedijk 7 te Londen Indrapoera 9 v. Suez n, Djeddah. Johan van Oldenbarnevelt d 260 m. Z.Z.O. Ceylon n. Suez. Lutterkerk 9 v. Kuwait n. Bandarshapur Mariekerk 10 Djibouti verw. Ouwerkerk 9 v. Genua n. Pt. Said. Zuiderkruis 9 1400 m. Nw Fremantle. Alphard 8 v. Bremen n. Antwerpen. Arendsdijk 8 v. Rotterdam n. Hamburg Boschfontein 9 v. Pt. Said n. Genua. Cottica 10 Paramaribo verw. Lekhaven 9 te Santos. Macoma t. 9 te Kaapstad. Molenkerk 9 te Pt. Said. Noordam 8 450 m. Z.Z.W Kp. Race n. Rotterdam. Oranjestad 8 1280 m. W.Z.W Madeira n. Madeira. Frins Philips Willem 9 te Toronto. Salawati p. 8 Lissabon n. Antwerpen. Soestdijk 9 te New York. Stad Alkmaar 6 v. Rangoon n. Bombay Utrecht p. 8 1.900 u. Ouessant n. R'dam. Waterman 8 330 m. Z. ten W. Kp. Paimas naar Kaapstad Aardijk 6 v. N. York te Boston. Abbekerk 7 v. Sydney te Rotterdam. Alamak 7 v. Hamburg n. Bremen. Alchiba 4 v. Porto Alegre te Montevideo Aigenib 8 v. Rotterdam te Porto Alegre Almkerk 3 v. Pt. Kembla te Sydney. Aludra 7 110 m. N.O. v. Finisterre. Amerskerk 7 300 m. Z v. Saigon. Annenkerk 6 v Okinawa. Appingedijk 8 te Antwerpen. Appingedam 5 v. Rotterdam te Lissa bon. Amedijk 6 te Los Angelos. Axeldijk 7 te Paranaqua. Bali 7 v. Surabaia te Tegal. Bacchus 7 v. Paramaribo te A'dam. Batavier I 7 v Sal te Bordeaux. Blitar 3 te Durban. Blijdendijk 5 v New York te Baltimore Bcissevain 5 1760 m. N.O. v. Mauritus. Britsum 7 250 m N.O. v. Rio Grande do Sul. Clavella (Shell) 7 45 m. Z.O. v. Cook Town. Congostroom van Accra te Winnebah Dacapo 7 190 m Z.W. v Ouessant. Drente 7 60 mijl Z.Z.W. v Kaap Matapan Eos 6 van Latakia te Kiuluk. Etrema 5 155 m. Z.Q. v Str. Bonlfacla. Gaasterkerk 6 «370 m. Z.O.t.0. v. Kaap Guardafui Gouwe p. 7 L,as Paimas. Grootekerk 30 v. Brisbane te Sydney. Heemskerk 7 v. Marseille. Jagersfontein 7 te Kaapstad. Japara 6 v. Philadelphia te N. York. Kieldrecht 6 v. Madras. Kota Agoeng p. 6 Ceylon. Kota Baroe 7 90 m. Z.t.O. v. Kp Mata pan. Laertes 8 660 m. O.t.Z. v. Guardaful. Larenberg 7 v. Rio Hayna n. Port au Prince. Laurenskerk 7 410 m. Z.Z.W. v. Bombay. Lawak 7 v. N. York te Philadelphia. Leopoldskerk 31 v. R'dam te Basra. Leuvekerk 7 100 m. Z.O. v Kreta. Cistula 7 te Pt. Said. Corilla 7 120 m. Z.t.W. v. Finisterre. Kalabahi 29 v. Samana n. Batjang. Baud 8 v. Makassar n Buleleng. C'altex Utrecht t. p. 8 Kreta n. R'dam. Celebes 9 te Surabaja. Esso Amsterdam t. p. 8 Gibraltar n. Si- don. Laagkerk 9 te Vlzagapatan. Manoeran 7 v. Marseille 8 dw. Kp. Palos n. Amsterdam. Mataram 10 vm. Singapore verw. Polyphemus 9 te Singapore. Slamat 9 te Surabaja. Willemstad 8 1060 m. N.O. Barbados n. Port Spain. Loosdrecht 8 te Genua. Malea 2 v. Mlri n. Nügata. Mapia 7 te Colombo. Metula 5 v. Sorong n. Kasawaki. Merwede 7 135 m. O. v. Bermuda. Muiderkerk 6 te Adelaide Omala 2 v. Eastham te Barton. Ophir 8 v. Singapore te Djakarta. Papendrecht p. 6 Gibraltar Pr Willem van Oranje 8 v. R'dam te Antwerpen. Rilnkerk 7 85 m. W. v. Napels. Schie 7 v. Corinto n. Amapala. Schiedijk 5 v. R'dam te Houston. Schouten KPM 5 60 m. N.O. v. Saigon. Sloterdijk 7 320 m. Z.O. v. Kaap Race. Stad Leiden 8 v. Dar es Salaam te Am sterdam. Stad Maassluis 3 v. Narvik te Middles- borough. Stad Schiedam 8 v. Schiedam te Napels. Straat Malakka 3 v. Belawan te Yokoha ma. Teiresias p. 1 Port Sudan. Tegelberg 6 te Hongkong. Tibia 7 730 m. W. v. Mmikoi. TJimenteng 5 915 m. Z.O. v Mauritius. Tjipanas 6 v. Rio de J. m Buenos Aires. Tomini 5 v. Colombus Willem Ruys 5 v. R'dam se Djakarta. Wonosari 2 te Portland Oregon. Tasman 5 v. Singapore te Belawan. Tjibadak 3 830 m. W. v. Torres Straat. Sirrah 7 125 m. N.W.t.W. v. Cook Town. degenen, die onder Russische heer schappij leven. Tot slot werden enkele kleurendia's over de „Kirchentag" vertoond. Er bestond grote belangstelling voor deze avond. Klaprooscollecte. Zaterdag 13 November a.s. wordt overal in den lande weer de jaarlijk se Klaprooscollecte gehouden. Zoals bekend, wordt deze inzameling geor- 5;aniseerd door het Nederlands Oor- ogsgraven Comité (Klaprooscomi té). In de meeste gemeenten van Zee land zullen Zaterdag de collectanten hun werk verrichten, doch in Middel burg wordt de inzameling reeds Don derdag a.s. gehouden. Jaarverslag Godshuizen In het artikel over het jaarverslag 1953 van de Godshuizen in Middel burg P.Z.C. van Zaterdag j.I. werd ten aanzien van de saldi der ge combineerde verlies- en winstreke ning een vergissing gemaakt. De juiste bedragen luiden: totaal verlies- saldo f 53.957,17, verlies Gasthuis f 50.478,51, verlies Oude Mannen- en Vrouwenhuis f 8231,33 en winst Bur gerweeshuis f 4752,67. Oogst van de straat. Bij de Middelburgse gemeentepolitie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende in het tijdvak van 2 tot en met 8 November gevonden voorwer pen: portemonnaie's m. en z. inh., arm banden, broches, vulpennen, wanten en handschoenen, sleutels ceintuurs, munt- bilj. v. f 2.50, riemen, shawls, st. duimst., rubberd. van benz. tank, speelg. paardje, meisjesjasje, kent. pl. NS-1322, gr. br. aas, kinderleidsel, hondenkett. m. penn., bl. trui, str. nyl. wasï., goudkl. hals- kett., wandelst., kinderkarretje zilv. rin getje, br. leren zatelt. m. inh., oliejasje, tandenb., gr. alp. muts, zw. damest. m. inhoud. St. Laurens Aanrijding Op het rijwielpad te Sint.Laurens werd ter hoogte van het gemeente huis de 49-jarige mevrouw J. W.-de K. Dinsdagmorgen aangereden door de bromfietser P. P. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar een zware hersenschudding werd geconstateerd. De bromfietser liep zware verwondingen aan het ge zicht op. Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM. 9 Nov. Aanvoer in totaal 4262 (6165). Vette koelen en ossen 600, gebruiksvee 1331 (731), vette kalveren, 110 graskalve ren 327 (256), nuchtere kalveren 794, varkens 205, biggen 421, paarden 98, veu lens 20. Schapen of lammeren 316, bok ken of geiten 40. Vette koeien per kg. in ct. Ie kw. 2,60— 2,74, 2e kw. 2,40—2.54, 3e kw 2.14—2.24 Vette kalveren per kg. in ct. Ie kw. 270 —2,80, 2e kw. 2.40—2.60, 3e kw. 2.10—2.30. Pr. in ct. p. kg. Pr. in gld. p. st. Ie 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 300 200 150 Nuchtere kalveren 57 50 45 Biggen 50 45 40 Sl.paarden 2,00 1,95 1,90 Schapen 130 120 100 Kalfkoeien 1025 900 800 Melkkoeien 1025 900 800 Vare koeien 690 590 540 Vaarzen 700 600 475 Pinken 450 350 300 Vette Koeien aanvoer minder, handel redelijk, prijzen als gisteren, enige pri ma's boven notering; vette kalveren aan voer iets kleiner, handel vlot, stijgende prijzen: graskalveren aanvoer korter, handel flauw, teruglopende prijzen: nuch tere kalveren aanvoer iets minder, han del tamelijk, even hoger in prijs: big gen aanvoer flink, handel kalm, prijs houdend; slachtpaarden aanvoer kleiner, handel kalm, iets hoger ln prijs; lamme ren aanvoer korter, handel goed, wat hoger ln prijs; kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen onver anderd; melkkoeien aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen onveranderd: vare koelen aanvoer gewoon, handel sle pend, lets minder in prijs, vaarzen aan voer als vorige week. handel traag, niet geheel prijshoudend: pinken aanvoer als vorige week, handel traag, niet geheel prijshoudend VISMIJN VEERE. 9 Nov. Aangevoerd: 1270 kg export- garnalen 68—1,03; 8 kg schar 42—73; 68 kg bot 37—46; 26 kg wijting 47—63; 7 kg tong (middel) 1,87—2,61. Advertentie.) altijd bij dehand,als U Sanatogen in huis heeft - Een paar lepel tjes na elke maaltijd verzekert U een blijvende reserve aan zenuwkracht en frisse gezond heid. Sanatogen maakt U fit en houdt U fit. Wr hel zenuwsterkend tonicum Subsidie opleiding kleuterleidster Ged. Staten van Zeeland stellen Provinciale Staten voor om de thans bestaande regeling voor de subsi diëring van de opleidingen voor kleu teronderwijs te continueren. Dat be tekent een bedrag van maximaal f 60 per leerling en per jaar. Dijkgraaf St. Annaland. Bij K.B. is benoemd in de provincie Zeeland tot dijkgraaf van het water schap Sint Annaland, A. de Wilde te Sint-Annaland. Examens Aan de sportschool Felix Jansscns te Bergen op Zoom slaagden voor de Groene Band Judo K. v. d. Gruiter en J. Wisse uit Vlissingen. Voor de Oranje Band Judo slaagden J. Flipse en C. Grootjans uit Vlissingen en H. Janse uit Souburg. Voor het candidaatsexamen theologie slagade de heer W. Ph. E. van Kooten te Amsterdam, vroeger te Koudekcrke. Collecten De te Grijpskerke gehouden collec te ten bate van de vereniging „Het Hoogland" bracht 71,75 op. Nieuwe Indonesische ministers geïnstalleerd President Soekarno heeft Maandag professor Roosseno als minister van economische zaken geïnstalleerd en Siradjuddin Abbas als minister van staatswelzyn. Tweede vice-premier Zainul Arffin werd van tweede tot eerste vice-premier bevorderd. Daar mee zijn dus de door het kabinet aan genomen voorstellen van de her schikkingscommissie bekrachtigd. President Soekarno heeft Dinsdag in een te Palembang gehouden open bare bijeenkomst degenen die het ka binet wensen te ontbinden, geken schetst als lieden „die hun land aan buitenlanders verkopen". Niet al degenen, die de regering ten val willen brengen zijn verraders, doch er zijn verraders geslaagd te in filtreren in de*, groep, die er alleen naar streeft de regering te wijzigen. Pleger van aanslag op Nasser bekent Mahmoed Abdoel Latif, een 32-jarig lid van de Mohammedaanse Broeder schap, heeft Dinsdag op de zitting van een speciaal volksgerechtshof te Cairo beleend, schuldig te zijn aan po ging tot moord op de Egyptische eerste minister, Nasser. Latif, een loodgieter, werd gearres teerd, nadat op 26 October te Alexan drië verscheidene schoten op de eerste minister waren gelost. Het volksgerechtshof, een bijzon dere krijgsraad, stond onder voorzit terschap van de vice-premier, luite nant-kolonel Gamal Salem. Na de bekentenis van Latif werd de zitting voor 48 uur verdaagd. SCHULDEN UIT 1822 De inkt verbleekt! Tijdens do Dinsdag te Veere gehou den vergadering van B. en W. heeft burgemeester I. F. den Beer Poortu- gael de traditionele, jaariykko uitlo ting gehouden van schulden, die by ministerieel besluit van 3 October 1822 drukken op de gemeente Veere. Deze schulden dateren uit de tijd, toen Napoleon ons land met zijn le gers bezet hield; werkzaamheden, welke in Veere ten behoeve van het bezettingsleger verricht moesten worden, Kwamen ten laste van de ge- i meente. De gemeente beschikte ech- j ter niet over voldoende middelen en I werd bij genoemd ministerieel besluit*. I gedwongen deze gelden in de vorm van obligaties te doen uitschrijven. Sindsdien wordt elk jaar in Novem ber een tiental loten uitgetrokkende eerste loting was in 1828. Nadat wethouder S. Kodde Dins dagmiddag de trommel met loten Teksten voor „Bonte Trein" van Wim de Graaff? AVRO benaderde bekend amateur cabaretier uit Middelburg Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat de AVRO momenteel op zoek is naar verbetering in het programma van haar Bonte Dinsdag- avoudtrcin tegenwoordig „Bonte Varietétrein" geheten. In dit licht kan men de brief bezien, die de Mid delburger Wim de Graaff van deze omroeporganisatie ontving. Do A.V. R.O. verzocht hem daarin namelijk enige teksten voor haar Bonte Trein- programma ter beoordeling te willen zenden. Wim de Graaff, 39 jaar en kantoor bediende, is in Zeeland en ook daar buiten een bekend man op het ge bied van amateurcabaret, niet alleen als tekstschrijver, maar ook als ca baretier. Vele jaren lang reeds maakt hij deel uit van het Middelburgse ca baretgezelschap „De Zuidwesters". Voor het optreden van deze groep schrijft hij het merendeel van de tekst. Hij geniet voorts bekendheid als medewerker van de jaarlykse P. Z.C.-tournée's. Ook in de komende tournée van ons blad heeft de heer De Graaff weer een groot aandeel. Tenslotte trad hij met enkele collega's van „De Zuidwesters" ver schillende keren op in de amateur programma's van de AVRO. Naar aanleiding van dit laatste zo ver moedt Wim de Graaff althans heeft de AVRO hem thans dit ver zoek gedaan. Of hij er aan voldoen zal „Be ben het wel van plan. maar eigenlijk is het niet nodig, want zij hebben in Hilversum nog teksten van mü en zelfs een bandopname", zegt de heer De Graaff. En hij voegt er nog aan toe, dat hij veel liever zelf op de planken van de AVRO zou staan met eigen tekst natuurlijkMaar in ieder geval hoopt hij binnenkort de AVRO het gevraagde te zenden. En dan maar afwachten Men mag aannemen, dat de AVRO een dergelijk verzoek tot meer ama teur-tekstschrijvers heeft gericht. duchtig had rondgedraaid, verbrak wethouder D. Kasse het zegel, waar na de burgemeester een tiental loten tevoorschyn haalde. Loten, welke meer dan een eeuw geleien in het toen gebruikelijk handschrift, met sierlijke krullen en lialen, waren ge schreven en waarvan de inkt soms nogal verbleekt is. Het kostte dan ook wel eens moeite, om de juiste cijfers af te lezen De gemeente-secretaris, dc heer L. van der Hiele, noteerde alle nummers op een lijst en speurde in de bijbeho. rende boeken naar de namen der ge gadigden. Waarde der obligaties Is 10 per lot; een som, die belangrijk minder begerenswaard is. dan enige tiental len jaren geleden! Overigens zal men nog 80 jaren moeten doorgaan, alvorens alle obli gaties betaalbaar gesteld zullen zyn. De betrekkingen worden telkenmale in de dagbladen gepubliceerd, zodat de houders, wier obligaties zijn uit geloot, zich kunnen melden. Indien dit niet binnen vjjf jaar doen komen de obligaties aan de gemeente Veere te vervallen. Overigens zijn het de laatste jaren uitsluitend erfgena men of begunstigden, die rechten doen gelden. Vermeldenswaard is nog, dat de heer W. M. Snijders, die in 1851 burgemeester van Veere was, maar liefst 400 obligaties bezat! KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen e Oudemiröum, 2e pred. plaats, toez. F. J. Veldman, vic. te Op- hemert. Beroepen te Rotterdam. Wijkgemeente „De Samaritaan", W. L. Tukker te Delft. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Tzum: C. v. d. Gies- sen, cand. te Hillegersberg. die bedankte voor DomburgWestkapelle. Eist (Gld.). 's-Gravenmoer. Oudemirdum, Westerlee (Gr.) en Veenenhuizen (Z.-H.). Bedankt voor Berlïcum: M. G. Ton te Geesteren—Gelselaar. Bedankt voor De venter vac. G. Leene, F. H. Vonk te Om men. GEREF. KERKEN ONDERII ART. 31 K.O. Beroepen te Ommen: W. G. de Vries te Winschoten. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Ensehede-Oost, C. Verha- ge te Broek onder Akkerwoude. Bedankt voor Gouda: A. Grappen te Biezelinge. De campagne waarbij door de Zeeuwse mosselkwekers mosselzaad mocht worden gevist op het Gronin ger Wad, ten behoeve van de perce len in Zeeland, is weer voorhij. Voor kwekers, die het laatste aan bod waren geldt het spreekwoord „Lest Best", want de derde groep had niet alleen uïtstekcnnd wrer om te vissen, maar men profiteerde vol op van de service door de Visseryin. speette verleend en had de banken, die nauwkeurig waren aangegeven, maar voor 't opzoeken. Juist met het zoeken van mosselzaad, wanneer men niet weet waar het ligt, gaat veel tyd verloren en dit was de eerste week een handicap. Intussen komen van de Waddenzee steeds meer berichten over grote hoeveelheden zeesterren op de per celen. Verschillende motorvaartuigen vertrokken deze week om te trach ten door schoonvissen van de perce len met de zeesterrenkor. de plaag binnen redelijke perken te houden. De mening dat men in het seizoen 1954-1955 een tekort zou hebben aan consumptiemosselen, wordt door de kwekers niet gedeeld. Dat verschillende kwekers indivi dueel niet tot het einde van het sei zoen zullen kunnen doorleveren, staat wel vast, doch dat dit zou leiden tot een niet meer voldoen aan de vraag van de handelaren over het geheel is niet aan te nemen. Bovendien wordt de winter ln de mosselwereld altyd met enige angst tegemoet gezien. Want een strenge winter betekent, dat geen mosselen kunnen worden afgeleverd en reeds meermalen is het voorgekomen dat juist daardoor de 100 pet van het standaardcapaciteitseyfer niet kon worden bereikt. Inperking van de aflevering terwijl deze aflevering door de natuur niet wordt belemmerd, zou dus zeker niet aan te bevelen zyn. Rantsoenering zou, zo werd ons door insiders verzekerd, can ook een ander doel hebben; het zou namelijk niet in het voornemen liggen, de be stellingen niet uit te voeren, maar wel de aflevering van de verschillen de soorten en kwaliteiten zo te rege len. dat soms noodgedwongen een an dere kwaliteit zou worden afgele verd, dan door de handel was ge vraagd. Hiertegen bestaat natuurrijk geen bezwaar, daar de kwaliteiten onderling wel variëren, maar uitein- uiteindeiijk het visgewicht der mos selen zodanig is, dat van een slechte kwaliteit geen sprake is. Want Silvlflx bevat Puur SU- vikrin. de na tuurlijke haar- roedlng! Het verfraait bet haar. geeft mooie diepe glans en houdt het haar de hele dag keu rig ln orde. Huisraadschade door ramp vrijwel afgedaan (Slot van pag. 1). men wel, dat dit niet zo eenvoudig is als bij de huisraadschade. Uit die 30 gevallen toont een wille keurige greep, dat hier een grote ca tegorie bedoeld wordt. Op auto's moet 20 procent worden afgeschreven, bromfietsen 30. ekctrische apparaten 7%, inventaris hotels, café's e.d. 6, winkelbedrijven 7!i, kantoorinventa ris 5, kantoormachines 1. rijwielen 15. enz. Die afschrijving houdt verband met het aantal jaren, waarin het be trokken artikel normaal gebruikt werd. Voor de S.E.C. deden zich hier bij zondere problemen voor, omdat de variatie enorm groot was. Tenslotte is het duidelijk dat de gegevens voor landbou'.vherste) naar verhouding ge makkelijker te achterhalen zijn als de normen voor een vergoeding bij ver liezen door verenigingen van allerlei aard, door de meest uiteenlopende be drijven van een moderne grote fa briek tot de snoepwinkel in een klein dorp. Bovendien hebben de betrokkenen altijd een andere schatting dan die waarmede gewerkt mag worden vol gens de wettelijke normen Men maakt zich niet zelden een overdre ven voorstelling van ie werkelijke waarde van hetgeen verloren ging. Meer medewerking nodig Een ander opmerkelijk feit deed zich voor. dat de ambtenaren van de S.E.C. in een naar verhouding groot aantal gevallen geen vlotte medewer king kregen. Vaak was net: kom over veertien dagen maar terug D3n ble ken de bescheiden niet goed opgebor gen of elders te berusten Ook deed zich het euvel gevoelen, dat men geen balans hield. Natuurlijk kon in vele zaken terug gegrepen worden op de gegevens van de belastingdienst. ma3r men merkt wel. dat er hier als het ware een tegenstrijdige tendenz op trad: gegevens die men voor de be lastingen opgeeft vallen vaak anders oit dan wanneer men er mede komt «ra schadevergoeding te krijgen. Hoe lang nog Over het algemeen is er bij de SB. met voortvarendheid gewerkt. De v-orschotregeling diende tenslotte er van uit te gaan, dat het uitermate ver delend is om naderheid by de defini tieve vaststelling te .noeten constate ren dat de voorschotten het werke- Inke bedrag aan uitkering hebben overschreden Op de vraag hoe lang de afwikke ling van een en ander oog moet du ren kan geen antwoord gegeven wor- len Het totale bedrag lat zal moeten worden uitgekeerd is met aan te ge ven evenmT' dus als de periode waarin deze zaak zijn beslag heeft ge kregen Men zit niet stil in de Koe poortstraat in Middelburg en wanneei de bescheiden maar voldoende voor handen en betrouwbaar zijn. kan ook soeller word er. afgehandeld. Wanneer hierdoor over de S.E.C. gesproken wordt zij hiermede bedoeld de Rampschade-Bureaux die werken onder toezicht van de Schade-Enquéte- Commissie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3