Nieuw ontwerp voor Hervormde kerk op 'tZand in Middelburg rTTTTTT! van tot Zeeuwse Almanak ÏvOyal Derby PROVINCIALE V.V.V. GAAT EEN BLAD UITGEVEN CHR. JONGE VROUWEN UIT ZEELAND IN GOES BIJEEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 NOVEMBER 1951 KLEINER EN NIET MEER „TRANSFORMABEL" Bezwaren uit gemeente en financiën deden van oorspronkelijk plan afzien Enkele maanden geleden werd melding gemaakt van een plan voor een modern kerkgebouw, tevens wijkcentrum, dat op 't Zand in Middelburg zou verryzen. Het project was bestemd voor de Nederlands Hervormde ge meente in dat deel van de Zeeuwse hoofdstad. Zoals bekend, zou deze kerk gebouwd worden op de plaats waar de in de toekomst te verlengen Konin- ginnelaan en de Poelendaeleweg elkaar zullen kruisen. De bedoeling was een z.g. transformabele kerk te doen optrekken. Zulk een gebouw verschilt aanmerkelijk met een „gewone" kerk, doordat het ook voor andere doelein den dan voor kerkdiensten gebruikt kan worden en dus niet alleen op Zon en kerkelijke feestdagen, maar ook in de week. Met geringe moeite kan het interieur worden gewijzigd, waardoor muziek-, zang- en toneeluitvoeringen en filmvoorstellingen mogelijk worden. Een groot deel van de gemeente ging echter niet accoord met deze opzet, die bovendien financieel niet uit voerbaar bleek. Er werd toen gezocht naar een oplossing en thans is een plan ontworpen voor een belangrijk kleiner gebouw dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Het is een modern ontwerp en evenals het vorige van de hand van de Middelburgse architect, ir. F. H." Klokke. De bezwaren van de zijde der ge meenteleden richtten zich met name tegen het feit, dat het kerkgebouw voor toneelvoorstellingen ten dienste zou zijn. Het nieuwe plan voorziet dan ook in een minder intensief gebruik van de kerk. Daardoor daalden uiter aard de bronnen van inkomsten. Er moest zoveel mogelijk worden bezui nigd. Onder meer werden de afmetin gen belangrijk geringer. De eerste wijziging betreft de lig ging van de kerk aan het pleintje, waarin het uitbreidingsplan van Mid delburg voorziet op het punt waar de te verlengen Koninginneweg, de Lan- gevieleweg en de Poelendaeleweg sa menkomen. Het gebouw is nu met de lange zijde aan dit pleintje gesitueerd, terwijl voorheen de smalle zijde daar zou komen. De ingang van de kerk werd in dit plan aan de linkerzijde van de vleu gel aan de Poelendaeleweg ge projecteerd. Via de toegang komt men in een grote hal, vanwaar een trap naar de verdieping voert. Op de ze verdieping bevindt zich de eigen lijke kerkruimte, evenals by het vori ge plan. Op de begane grond treft men voorts een kleine koffiekeuken en enige toiletten. De inrichting De hal geeft ook toegang tot een vergaderruimte van 8 x 12 m. Deze zaal kan door middel van inschuif bare wanden in 3 kleinere vertrekken worden veranderd, zodat niet alle „transformabele eigenschappen" zyn verdwenen. Aan de rechterzijde van de lange gevel is eveneens een toegang gepro jecteerd, waardoor men in een kleine hal komt, waaraan vier vertrekken alsmede een kleine consistorie en een bergruimte zijn gelegen. Ook treft men hier'een trap aan, die naar het podium op de eerste verdieping voert. Op dit podium bevinden zich ae kan sel en de avondmaalstafel. De ver trekken rond de hal zijn bestemd voor gebruik ten dienste van jeugdkerk, Zondagsschool e.d. De afmetingen van de kerkruimte op de verdieping zijn 20 x 13 m. Er is plaats voor 360 kerkgangers. Boven dien is er een balcon met een capaci teit van 70 plaatsen, dat door een trap met het overige deel van de kerk is verbonden. In de wand tegenover de preekstoel zal het orgel worden gebouwd. Mocht in de toekomst ruim tegebrek optreden dan is uitbreiding SANERING. In Biggekerke is men met dc school- tandverzorging weer een stap vooruit. De school voor Christelijk Volkson derwijs in deze gemeente is namelijk de eerste van de Walcherse platte- landsscholen, waar aan enkele leerlin gen sancringskaarten werden uitge reikt. Het was dan ook wel eniger mate een bijzondere gebeurtenis en daarom was het bestuur van de stich ting „Schooltandverzorging op het Platteland" aanwezig. Burgemeester J. L. Dregmans, voorzitter der stich ting, wekte de jongelui op het gebit steeds goed tc blijven verzorgen. Zij hebben daartoe zeker de gelegenheid, want de saneringskaarten gingen ver gezeld van een tandenborstel en een tube tandpasta! GESCHENKEN. Ook de leerlingen van de kleuter school te Bruinisge beleefden Maan dag een bijzondere dag. Men had daar iets goed te maken. Enige tijd gele den werd aan de leerlingen van de beide lagere scholen een geschenk pakket uitgereikt namens hct-Jeugd Rode Kruis, bestaande uit gaven, bij een gebracht door de Amerikaanse j KLOK In Koudekerke worstelt men met een klein probleempje. Géén wereld schokkend vraagstuk^ muur niette min een aangelegenheid, wélke toch wel aandacht verdient. De predikant der Ned. Hervormde gemeente is ver trokken. Néé, dat is ook ergmaar toch niet het allerergste, want predi kanten kunnen over het algemeen wel vervangen noorden. Het probleem wordt echter gevormd door liet feit, dat ook het tienjarig zoontje van de predikant nu vertrok- Dat knaapje had zich namelijk in Koudekerke vrijwel onmisbaar ge maakt door des Zondags op te treden als... klokkenluider.' De vraag is nu wie deze jeugdige klokkenluider zal opvolgen, en zo ziet ge maar weer hoe plotseling branden de kwesties geboren kunnen worden. In Koudekerke gaat het er thans r.iel om „Voor wie de klok luidt" om met Nobelprijswinnaar Hemingway te spreken), maar wie de klok zal luiden".... scholen. Daarbij was aan de kleuters niet gedacht. Dit verzuim nu werd Maandag goed gemaakt. KALFVAARS. Wie in Poortvliet heeft een kalf- vaars verloren? Van deze niet alle daagse vondst werd aangifte gedaan bij de plaatselijke afdeling van de Rijkspolitie. De onfortuinlijke verlie zer weet dus waar hij terecht kan. ONGEVAL. Bij het haasje-over spelen had het dochtertje van de heer J. S. uit Poort vliet het ongeluk te vallen. De kleine brak daarbij drie vingers. Dokter Ku- gel, die de eerste hulp verleende, liet het meisje naar het ziekenhuis over brengen, vanwaar zij later naar huis mocht terugkeren. GARAGE. Het zoeken naar onderdak voor de moderne brandweerauto van Zuid- dorpe zal binnen korte tijd tot het verleden behoren, want men is mo menteel druk bezig achter het ge meentehuis een garage te bouwen. Hiermede wordt weer een belangrijk onderdeel van het brandweer-pro gramma verwezenlijkt. Thans prijkt daarop nog de aanschaffing van een trekker. mogelijk door het aanbouwen van een zijschip. Uit een en ander blijkt, dat dit plan niet voorziet zoals het eerste in een toneel en een stoelenber- ging. Het is echter wel mogelijk in het nu ontworpen gebouw filmvoor stellingen te geven. Daartoe kunnen in de nal op ae begane grond losse klerenstandaards worden geplaatst. „Cóulisse-vorm" Op de hierbij afgedrukte schets van het gebouw de lange zijde ziet men aan de rechterzijde een klokketo- ten, bekroond door een kruis. De ra men op de begane grond zyn van de vergaderlokalen. Het gebouw bereikt een hoogte van 12 h 13 m. Het opmerkelijke bij dit ontwerp Is ongetwijfeld de „coulisse-vorm" van de langsgevel boven de ramen. Der halve geen vlakke muur maar een zig-zagsgewijze bouw. In de korte z\j- den van de „coulissen" zyn hoog ge plaatste smalle ramen geprojecteerd, waardoorheen een zacht Licht de kerkruimte zal binnenstromen. Het Is thans nog niet te zeggen of en zo ja wanneer men met de uitvoe ring van dit project zal beginnen. Er dienen nog enkele officiële goedkeu ringen te worden verkregen. Boven dien zal ook de gemeente zich nog over het plan moeten uitspreken. Advertentie. VIRGINIA CIGARETTES F éi m au s for Generations Overeenstemming over gaslevering De onderhandelingen tussen het rijk, de provincie en de gemeenten Goes en Middelburg over de leverings voorwaarden van gas uit Sluiskil heb ben tot voorlopige overeenstemming geleid. Er is thans een ontwerp-over- eenkomst opgesteld, die in elf hoofd stukken is onderverdeeld. Deze hoofd stukken regelen verplichtingen en schadevergoedingen, leidingen, druk en kwaliteit, noodinstallatie, meting, hoeveelheden, berging, verrekening, herziening, duur der overeenkomst en overdracht in verband met fusie der bedrijven. Provinciale Gezondheidsraad noodzakelijk Subsidie voor Consultatiebureaux De stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk heeft in een brief aan Ged. Staten over een subsidie-verzoek van de Commissie voor de Hygiëne van het Kind aanbe volen een Provinciale Gezondheids raad op te richten. Voorts wordt er in de brief op gewezen, dat voor volks gezondheid, voor activiteiten in de sfeer van het maatschappelijk werk en ter bevordering van het culturele le ven steeds meer een beroep wordt ge daan op de geldmiddelen der provin cie. Een initiatief tot het samenbren gen van de vele belanghebbenden zal daarom van harte worden toege juicht. Ged. Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor om aan de Commissie voor de Hygiëne van het Kind een subsidie te verlenen ten be hoeve van de consultatiebureaux voor zuigelingen. De subsidie zal be dragen ten hoogste f 0,20 per consult. Voor de provincie is hiermede een uitgave gemoeid bij een getal van öC.000 consulten van f 10.000. 30.000 SUBSIDIE Het zal vier maal per jaar verschijnen onder de naam ZeelandVacantieland" Ged. Staten stellen aan Provinciale Staten voor om aan de Provinciale^ Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een extra subsidie te ver lenen van 30.000, uit te betalen in drie jaarlijkse termijnen van 10.000. Dit bedrag is voornamelijk bestemd voor het uitgeven van een orgaan, dat viermaal per jaar zal verschijnen onder de naam „ZeelandVacantieland". Het vreemdelingenverkeer heeft zich na de oorlog ook in Zeeland ont wikkeld tot een belangrijke wel vaartsbron, zo .schrijven G. S. naar aanleiding van dit voorstel. Men mag verwachten, dat na" de afsluiting van de zee-armen nog grotére mogelijkhe den op dit gebied zullen ontstaan. De Êlannen, die de provinciale V.V.V. lans heeft ontvouwd, houden naar de mening van het college een belofte in vooivüe toekomst en kunnen met instemming worden begroet. Een in tegrerend aeel van de plannen is het uitgeven van het propagandablad, dat een oplage van 24.000—36.000 exem plaren per jaar zal hebben. Teneinde de uitgave van dit blad mogelijk te eman^ echte GflDERS* Ontsnapt aan verstikkings dood Zuster greep tijdig in Te Sint Jansteen heeft zich de af- felopen Zondag een ernstig geval van olendampvergiftiging voorgedaan, dat echter door tijdig ingrijpen geen dodelijke gevolgen had. Toen de dames P. niet op normale tyd aan het ontbijt verschenen, ging een bij hen inwonende zuster naar hun kamer, waar zij haar huisgeno ten in bewusteloze toestand aantrof. De in allerijl gewaarschuwde genees heer constateerde kolendampvergifti ging. Nadat de ramen en deuren van het vertrek wyd waren opengezet, duurde het nog geruime tijd eer de dames bijkwamen. maken heeft de provinciale V.V.V. de ze 30.000 verzocht. Daarna hoopt men en vertrouwt men er op een ver antwoorde verhouding tussen subsi dies van de overheid en van het be drijfsleven tot stand te hebben ge bracht. De bedrijven krijgen de gelegenheid In dit nieuwe orgaan te adverteren, terwijl ook ingezonden mededelingen mogelijk zyn. Van de gelden, die hier voor worden ontvangen, zal een ad vertentiecampagne worden gevoerd, eveneens onder het motto „Zeeland Vacantieland", terwijl voorts een mu seum-folder, een folder „Vissen in Zeeland", een folder „Zeilend in Zee land" en een folder in samenwerking met V.V.V. Noord-Brabant en Lim burg", zullen worden opgezet. Zodra gebleken is, dat de bedrijven het nieuwe blad waarderen, zal de V. V.V. een contributieschaal voor ge heel Zeeland ontwerpen, waardoor de plaatselijke afdelingen over meer geld gaan beschikken. Wil een bedrijf deze redelyk verhoogde contributie niet voldoen, dan mag er door dit be drijf niet meer in net nieuwe blad worden geadverteerd. Nog niet goedgekeurde gemeentebegrotingen Het aantal gemeentebegrotingen, dat in Zeeland nog niet werd goedge keurd bedraagt 4 over 1953 en 42 over .1954, zo blijkt uit de memorie van antwoord van de minister van binnen landse zaken. Verwacht mag worden, dat de ach terstand in 1955 weggewerkt kan zijn, nsdat de financiële verhouding voor deze jaren in de wet zal zijn vastge legd en daarmede ook de behandeling der zeer talrijke aanvragen om sub jectieve verhoging der algemene uit kering tot een einde gebracht kan worden. 600.000 voor „Vrederust" Het bestuur van de Vereniging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken heeft aan de Provinciale Staten van Zeeland verzocht een geld lening te willen verstrekken voor de bouw van een paviljoen voor ouden van dagen. Ged. Staten stellen voor deze geldlening ad f 600.000 te ver strekken. INSTRUCTIEVERGADERING „Bij het volgende moet U uw fantasie de vrije teugel laten", zeide mej. wika 31. A. de Vlieger Dinsdagmorgen tegen de bijna vijftig meisjes van de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie, die uit verscheidene delen van Zeeland naar „de Prins van Oranje" te Goes waren gekomen om een in structiedag voor handenarbeid by te wonen. En liierna las de wika een ge dichtje van Albertine SteenlioffSmulders voor. Het was een zomerliedje en de meisjes kregen allemaal een stuk papier en enkele potjes verf tot hun beschikking en moesTen nu proberen het stuitje poëzie in een schilde rij om te zetten. Een dag les in handenarbeid Het werden allemaal prachtige prenten, met huisjes in de zon en goudgele korenveldjes; bij niemand was de gedachte aan een regenachti ge zomer opgekomen! Waarschijnlijk omdat de sfeer, die er heerste ook blij en zonnig was. Dit verrassende be gin nam by ieder de schroom weg, die bij zo'n eerste ontmoeting van jonge vrouwen wel eens kan heersen. Uitralle delen van Zeeland, behalve Schouwen en Duiveland waarvoor de ze dag herhaald zal worden, waren er afgevaardigden van de plaatselijke C. J.V.F.-verenigingen gekomen om de provinciale werkvergadering bij te wonen. Een speciale werkvergade ring, want de gehele dag gaf wika De Vlieger les in handenarbeid. „De opzet van de vergadering is om de meisjes de vreugde van het zelf iets maken bij te brengen" ver telde zij. Wanneer de meisjes weer thuis zijn, kunnen zy het geleerde aan andere leden van de clubs overbren gen. Met de gefabriceerde artikelen weet men heus wel weg, van vilt en raffia worden kleurige bloemen in elkaar getoverd, die aan tot corsage dienen, stukken touw veranderen in speelgoedpaardjes. Het doel van de artikelen wordt door de plaatselijke verenigingen bepaald. Als kerstca- deaux voor de minder met aardse goederen gezegende mensen en zie ken of voor het opluisteren van een bazar, een bestemming is er altyd'wel en de meisjes doen het graag. VEEL BELANGSTELLING. Dat de meisjes het inderdaad graag doen bleek wel uit de vraag van wika De Vlieger of degenen die iets voor pitrictwerk voelden even de vinger op wilden steken. Er gingen onmiddellijk veertig vingers in de noogte, enkelen waren zo ingespannen met het be drukken van stof bezig, dat de vraag Vlissinger had een strop Dezer dagen verbrandde een inwo ner van Vlissingen enkele oude brie ven in de kachel. Toen hij kort na dien een enveloppe zocht, waarin hij ruim f 100 had geborgen om noodza kelijke inkopen te doen, bleek hij de ze tegelijk met de brieven te hebben verbrand. Geen prettige ontdekking! hen geheel ontging. Mevrouw H. Cor net en mej. C. J. van der Klift assi steren wika De Vlieger bij haar in teressante, doch veel tijd vergende taak. Onder het toeziend oog van mevrouw Cornet vlechten nijvere han den siermandjes en presenteerblaad jes in elkaar, voorwerpen, die straks weer een blij gezicht zullen opleveren. Zeeuwse meisjes doen een dankbaar werk! Opvoering Lekespel „Mozes" van Ph. Lamb De Classicale Lekespelgroep „Wal cheren" gaf Dinsdagavond in de Oostkerk te Middelburg een opvoe ring van het spel „Mozes" van Phi lip Lamb. De afgelopen jaren heeft deze groep meermalen de aandacht op zich gevestigd door sobere en verant woorde opvoeringen van lekespelen en ook Dinsdagavond werd er blijk van gegeven, dat dit hard-werkende groepje er naar streeft een verant woorde vorm van het lekespel te be reiken. Men kent het uitgangspunt van deze spelen: de verkondiging van het Evangelie staat op de eerste plaats en het gaat er allerminst om eens „groot" toneel te laten zien. De medespelenden doen hun werk in alle bescheidenheid en anoniem, een ano nimiteit, die ook wij eerbiedigen en die ons er van weerhoudt hier opmer kingen in lovende of critische geest te maken. Het spel „Mozes" geeft in gesche matiseerde vorm het leven weer van deze Israëlitische volksleider, die de twaalf stammen van Israël uit Egyp te wegvoerde naar het Beloofde Land. Het spel wordt afgewisseld door dia logen tussen de aartsengel Michaël en de Satan, waarin de strijd tussen de duisternis en het licht tot uiting komt en waarin de wonderlijke weg, die het Joodse volk in de wereldhisto rie heeft te volgen, aan de orde wordt gesteld. De auteur heeft door het combineren van de moderne spreek taal met een wat archaïsche stijl de indruk weten te wekken, alsof in dit spel het tijdperk van Mozes tot de huidige dag toe wordt omspannen. Over het algemeen heeft hy een te statisch karakter weten te vermijden, o.a. door invoeging van enkele bewo gen scènes, waarvan vooral het slot tafereel een climax vormt. Hier wordt aan Mozes de zin geopenbaard van zijn leven en werken, de vervul ling namelijk in een verre toekomst van de Oudtestamentische beloften. Ongetwijfeld heeft dit spel tot de vele aanwezigen gesproken En dat is immers het doel van het lekespel De opvoering van „Mozes" door deze le- kegroep neeft daarom, zo mag wor den geconcludeerd, aan haar doel be antwoord. VANDAAG. Middelburg „Kunstmuseum": Exposi tie schilderijen „Start" 10—12 en 13 17.30 uur; Electro: „Drie liefdes", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: CFA, „Scrooge", (a.l.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Tot U zal spre ken", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Schaduwen boven Venetië", (18 Jr.), 20 uur. Goes Grand: „Carnaval in Texas", (a. 20 uur; Zeeuwse Middenstands- voorlichtingsdag, hotel „De Koren beurs", 1030 uur; Lezing Chr. Emi gratie Centrale, „Schuttershof", 19.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2