PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Foster Dulles contra Sowjets het jongste vliegtuigincident na Tot dusver 11 millioen uitgekeerd aan materiele bedrijfsschade BILT Va ndi aag. UITNODIGING AAN MOSKOU VOOR ADVIES-COMMISSIE MILLIARDEN SPRINKHANEN TEISTEREN MAROKKO DE VERWACHT... Ï97e Jaargang-No. 265 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Eoofdred.: G. Balliritijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 Nov. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—8 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 353300 P.Z.C, Middelburg. Bur. VUolma,. w.lstr. 58-60. l.Ief. 23M lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Mark! 51. Met. 3M1; Got». Lang. Voiilrtr- 63. MM. 2115 (b.g.g. 2228): Oo.tburg, Fl„l.n<l£tr. 2. tefet 16: Tern,uz«n. Brouw.rtJ.tr. 2: ZtattMe. N. Bo..rt.tr C 160. l.l.t, 26 ESCORTE DOOR JACHTVLIEGTUIGEN Arrestaties in Egypte Grote voorraden wapens in beslag genomen Maandag is te Alexandrië verno men, dat ae Egyptische politie bij een razzia Zondagmorgen vroeg acht le den van de Mohammedaanse Broeder schap, onder wie kapitein-luitenant ter-zee Syjed Balbaa, gearresteerd Baibaa was, volgens welingelichte kringen, de leider van een geheime organisatie van de broederschap in Alexandrië. De politie vond in de huizen der ar restanten een grote voorraad wapens, „Molotof cocktails", stenguns en an dere automatische wapens, staven ge- ligniet en een radiozender. De politie zei ook een plan van de broederschap gevonden te hebben voor een staats greep. De Egyptische politie heeft ook Ismail Soliman el Hodeiby, een neef van de oppergids der Mohamme daanse broeders, gearresteerd. In zijn woning werd een grote hoe veelheid wapens aangetroffen. Te Cairo, Alexandrië, Tantan en Mehalla zijn 28 leiders van de verbei den communistische partij, onder wie advocaten, ingenieurs, ambtenaren en jonge meisjes gearresteerd. De politie nam bovendien brochures, circulaires en drukmateriaal In beslag. Op deze combinatie ziet men links de Deense kikvorsman en bergings specialist Jan TJhre, die tn samenwer king met Nederlandse musea op het ogenblik plannen maakt tot het ber gen van de „Breder ode", het vlag ge schip van de Nederlandse admiraal Witte de With, dat in de Slag in de Sont van Nederland tegen Zweden in 1658 tot zinken werd gebracht. Rechts ziet men een model van het bergingsvaartuig van Uhre, waarmee de ,jBrederode" en nog een ander 300 jaar oud schip zouden worden geborgen. Volgens het Chinese persbureau „Nieuw China" zijn Amerikaanse mi litaire vliegtuigen in vijftig vluchten boven de kust van de provincie Tsje- kiang het Chinese luchtruim binnen gedrongen voor „gewapende provoca ties". Geen overleg met Moskou zolang de Europese eenheid niet geregeld is De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dalles, zeide op een persconferentie in Washinton, dat de Verenigde Staten overwegen om Amerikaanse verkenningsvliegtuigen in gebieden, waar Sowjet-Migs- toestellen van de Verenigde Staten hebben neergeschoten, door jachtvlieg tuigen te laten escorteren. Ook overweegt men het incident aan de Verenigde Naties voor te leggen en de minister besprak voorts de mogelijkheid om de kwestie voor het internationale gerechtshof te Den Haag te brengen. Volgens Foster Dnlles is het onjuist, dat het Amerikaanse vliegtuig in het jongste incident het eerst geschoten heeft. De veronderstelling is geuit, dat de Russen de opzet hadden de besprekingen, welke de Japanse premier Josjida te Washington voert, in de war te sturen. De minister zeide nog, dat de Ame rikaanse piloten gemachtigd zijn te rug te schieten als zij worden aan gevallen en tot iedere actie over te gaan, die noodzakelijk is om het le ven der bemanning en de veiligheid van het vliegtuig te beschermen. Zo lang de vraagstukken betreffende de Europese eenheid en de deelneming van West-Duitsland aan de Westelij ke verdediging niet politiek zijn ge regeld, kan ieder overleg met de Rus sen aan Moskou slechts een middel geven om te verhinderen, dat ge noemde kwesties worden opgelost. Wanneer de Europese zaken een maal waren geregeld zullen de kan sen om tot een accoord te komen, be ter zijn. Er zijn thans geen onoverkomelijke moeilijkheden bij de onderhandelin gen over een verdrag voor wederzijd se bijstand tussen de Verenigde Sta ten en nationalistisch China. De be sprekingen zijn echter nog niet zover gevorderd, dat men de resultaten be kend kan maken. De komst van Mendès-France werd door Foster Dulles met vreugde be groet. Er staan tal van kwesties op het programma, o.a. het vraagstuk van Indo-China. De Verenigde Staten zijn niet te vreden over de wijze, waarop de Viet- minh de overeenkomsten van Geneve naleeft. is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse portret- en miniatuurschilder, tekenaar, etser, aquarellist en graveur Jacob Perkois te Middelburg overleed. Mendès-France krijgt vertrouwen Premier Pierre Mendès-France heeft Dinsdagavond het vertrouwen van de nationale vergadering verkregen na een debat over de begroting voor de posterijen. Er werden 320 stemmen vóór en 207 stemmen tegen de rege> ring uitgebracht. Prinses Margriet bezocht zeevaarttentoonstelling. Prinses Margriet, het petekind der koopvaardij, heeft Dinsdagmorgen met ongeveer 50 klassegenootjes, onder leiding van het hoofd der school, de heer Van Dijk, en nog enkele onder wijzers, een bezoek gebracht aan de schooltentoonstelling „De Zeevaart", die in opdracht van de N.V. Stoom vaart Maatschappij ..Nederland" is ge arrangeerd in de cantine Oost aan de Javakade, Amsterdam. Het jonge gezelschap heeft met veel belangstelling de tentoonstelling be zichtigd. Na het nuttigen van een dampend kopje chocolade hebben de jongens en meisjes en hun begeleiders een rondvaart door de Amsterdamse ha ven en grachten gemaakt. Tijdig voor de middaglessen zijn zij met de autobussen, waarmee zij gekomen waren naar Baarn terugge keerd. GEBRUIK VAN ATOOM-ENERGIE Churchill beantwoordt vragen De Canadees Panl Martin heeft in een toespraak Dinsdag voor de poli tieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties de Sowjet-Unie uitgenodigd zitting te nemen in een kleine commissie van ad vies, die de voorgestelde internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie op zou zetten. India en Brazilië werden eveneens uitgenodigd naast Engeland, Amerika, Frankrijk en Canada zitting te nemen in de commissie. aantal ontploffingen, dat, naar men kan aannemen, de landen, die met ge noemde wapens experimenteren, waarschijnlijk teweeg zullen bren gen. Het onderzoek naar dit probleem wordt actief voortgezet". Philip Noël Baker en andere La- bour-afgevaardigden deden een be roep op de minister-president om aan te dringen op opschorting van ver dere atoomproeven. Churchill zeide echter van oordeel te zijn, dat het niet binnen zijn macht lag een dergelijke beslissing te De uitnodiging tot de drie landen werd gedaan uit naam van de zeven Westelijke landen, die de resolutie in dienden, de secretaris-generaal der Verenigde Naties te machtigen de voor volgende zomer voorgestelde conferentie bijeen te roepen. Martin zei, dat de „gematigde toe spraak", die de Russische afgevaar digde Wysjinsky Maandag hield, wel licht de voorbode was van een bereid heid van de Russische regering om „de weg van internationale samen werking in deze belangrijke kwestie te volgen". VERKLARING VAN CHURCHILL. Premier sir Winston Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis een aantal vragen over atoomkwesties beant woord. Woodrow Wyatt had hem gevraagd hoeveel atoom- en waterstof-ontplof fingen en over welk een periode te weeggebracht, volgens zijn adviseurs, een dodelijke atmosfeer boven grote gebieden van de wereld zouden schep pen. Sir Winston Churchill antwoord de, dat het antwoord op deze kwestie zou afhangen van een „juiste schat ting van tal van onmeetbare facto ren". „Mij is meegedeeld", zo vervolgde de premier, „dat, voor zover wij thans weten, het aantal grote experimentele explosies, nodig om een dodelijk ge- \aar te scheppen boven een streek, buiten bet rechtstreeks getroffen ge bied, werkelijk zeer groot is. Volgens de voorzichtigste raming zal het aanzienlijk groter zijn dan het Overstromingen in Australië Steden in de Australische staat Victoria hebben te lijden van over stromingen. Tenminste tweehonderd inwoners van voorsteden van Mel bourne zijn dakloos geworden. Op sommige plaatsen hebben vrijwilli gers met behulp van zandzakken tij delijke dijken aangelegd, om het wa ter uit de winkelstraten te weren. Leden van de bemanning van de B- 29, het Amerikaanse verkenningstoe stel, dat in Japan te pletter viel, na dat het, naar men algemeen aan. neemt, was beschoten door Mig straaljagers van Russische makelij ziet men hier in de Japanse plaats Nenxuro met hun officieren, nadat zij zich per 'pürachute in veiligheid -hadden gebracht. Dc onderste foto toont de verxoron- gen. vverblijfselen van de staart van j het verongelukte toestel. (Radiografisch overgebrachte foto). REEDS ENORME SCHADE Zelfs kinderen worden aangevallen Onafzienbare zwermen sprinkhanen hebben zich neergelaten in het dal van de Marokkaanse rivier Sousse, grote schade aan te velde staande gewassen aanrichtend en zelfs kinde ren aanvallend. Zij kruipen in de oren en op de lippen der kinaeren, waarop, wanneer de beesten verwijderd zjjn, zweren verschijnen. Ook het vee ls niet veilig voor de sprinkhanen, die zo vraatzuchtig zijn, dat zij zich nog aan hun prooi te goed huisraadschade door ramp vrijwel afgedaan Schade Enquête Commissie stond voor moeilijke taak Faillissement Carel Briels vernietigd Het Amsterdamse gerechtshof heeft Dinsdag het faillissement van Carel Briels vernietigd en hem thans sur séance van betaling verleend. Direct na de ramp in Februari 1953 vroeg een leder zich in Nederland af: hoe zal men deze schade kannen vergoeden en welke normen zullen daarbij gelden? Onnodig te zeggen, dat men daarbij dacht aan de veelom streden waardering van de vergoeding van de oorlogsschade. Thans in No vember 1954 kan reeds gemeld worden, dat de huisraadschade practisch be zien en geregeld is met uitzondering van enkele gevallen op Schouwen- Duiveland. In het rampgebied Zeeland is voor vergoeding huisraadschade 43 millioen gulden uitgekeerd met in totaal 16.000 schadegevallen. Voor wat betreft de schade aan bedrijfsuitrusting en voorraden werd tot dusver aan voorschotten en definitieve vaststellingen 11 millioen gulden uitgekeerd bij een totaal aan opgegeven gevallen van 7300. Waar in het laatste geval de wettelijke normen gelden, deden zich in deze ingewikkelde materie bijzondere moeilijkheden voor, die niet zo een voudig op te lossen zijn. Dank zij een onderhoud, dat de se cretaris van de S.E.C., de heer J. A. Pieterse, ons toestond, hebben wij nog eens enkele aspecten van de schade- uitkering na de ramp kunnen bezien. Natuurlijk was de vaststelling van vergoeding van de huisraadschade di rect na de ramp urgenter dan die van dp schade aan bedrijfsuitrustingen en voorraden. Aanvankelijk ging men, om in de ergste nood te voorzien, uit van een vervanging van de noodza kelijkste goederen, die verloren wa ren gegaan. Per gezinsomvang werd vastgesteld wat er nodig was aan stoelen, bedden, dekens, tafels, enz. Toen eenmaal vast stond, dat de be trokken fondsen over ruime middelen beschikten, kon ook een andere norm worden toegepast. Er kwam een rec tificatie voor de z.g. milieu-klassen, waarbij de vaststelling geschiedde door de plaatselijke commissies. Doordat er een toeslag werd ver leend kon de nivellering, die het ge bruikte stelsel als zodanig met zich bracht, worden herzien. Tevens wer den de z.g. niet-noodzakeltjke goede ren vergoed. Opvallend is dan ook, dat het aan tal beroepen dat tegen de vaststelling van de huisraadschade werd uitge bracht, zeer gering is in vergelijking tot een totaal van 16.000 gevallen. Op de wet gegrond Inmiddels had de S.E.C. natuurlijk niet stil gezeten en werd er ook be gonnen aan een vaststelling van de schade aan bedrijfsuitrusting en voor raden. Op 16 Januari van dit jaar werd de betreffende wet'in het parlement aan doen, wanneer zij half verbrand zijn door vuurpotten, waarmede Marokka nen en Franse kolonisten de insecten te lijf gaan. De sprinkhanen zijn in een wolk van 250 kilometer lang. die een op pervlakte van vijfduizend vierkante kilometer beslaat, uit»het Westelijk gedeelte van de Sahara opgestegen. >e door hen aangerichte schade be draagt thans reeds meer dan tien millioen gulden. Het bestrijden der insecten zal mogelijk nog weken of maanden vergen en de economische gevolgen zullen nog na jaren merk baar zijn. Stortregens bemoeilijken de strijd tegen de sprinkhanen, die hierdoor niet verder kunnen vliegen. Boven dien is de werking van de door de in woners gebruikte vergiften door de slagregen verminderd. Sommige plaatsen zijn door de sprinkhanen-invasie geheel afgesne den; haar bewoners worden door vliegtuigen van levens- en geneesmid delen voorzien. De Franse kolonisten geven het be stuur van Marokko de schuld voor de omvang der plaag, zeggend dat dit geen acht heeft geslagen op hun waarschuwing, dat de zwermen on derweg waren, zg menen, dat de re gering te laat en te weinig hulp heeft verleend. Het Marokkaanse bestuur ls thans van plan Franse militaire vliegtuigen te gebruiken voor het verstuiven van vergif boven de sprinkhanen. Offensief tegen Algerijnse opstandelingen Franse strijdkrachten zijn Dinsdag een algemeen offensief begonnen te gen de 3000 Algerijnse opstandelin- tthufl nor J misschien drie maanden duren. gen die zich schuil Bergte van Aures. •uden in het ge- De operatie zal Aan het offensief wordt deelgeno men door ongeveer 10.000 militairen, onder wie parachutisten en leden van de mobiele politie en het vreemdelin genlegioen. De troepen worden door vliegtuigen gesteund. Chef militaire huis H. M. de Koningin Vice-admiraal Rost van Tonningen zal met ingang van 15 November zijn functie van chef van het militaire huls van H.M. de Koningin neerleg, gen. Hy zal opgevolgd worden door ge neraal majoor C. F. Pahud de Mor- tanges, tot dusverre sous-chef van 't militaire huis van H.M. de Koningin. Fles whisky voor 106-jarige Maandag heeft mevrouw Eli za Luckett in het Cuckfield- ziekenhuis te Sussex haar 106e verjaardag; gevierd. Als meisje werd zij niet naar school gezonden, omdat men haar gezondheid te precair vond. De patiënten van net zie kenhuis hadden haar een fles champagne aangeboden, doch zij vroeg om een fles whisky als geschenk. Toen zg haar verjaardags- dronk nam zei zij: „ik heb ze allemaal voor de gek gehou den". Mevrouw Luckett is nu blind doch verder geheel normaal. vvs/wvs/wv\*wvw*w*«v* genomen. Het spreekt wel vanzelf, dat men niet zo lang kon wachten in de getroffen gebieden, zodat een voor schotregeling moest worden inge voerd, waarvan dan ook een dank baar gebruik gemaakt werd. De minister heeft krachtens door de wet hem verleende bevoegdheid de goederen behorende tot de bedrijfs uitrusting ingedeeld in 3 categorieën, genaamd A, B en C, met het oog op de door de wet voorgeschreven af schrijving. Die onder A genoemd, behoren tot de competentie van de S.E.C. Onder B komen de schadegevallen, waarover I^ndbouwherstel oordeelt en onder C de zaken, waarop slechts vijftig pro cent vergoed kon worden als daar zijn kleding, boeken, gereedschappen, glas- en aardewerk en linnengoed. Wanneer men nu bedenkt, dat on der A een dertigtal soort goederen worden aangewezen waarop een be paald percentage door de S.E.C. krachtens de ministeriële bevoegdheid moet worden afgeschreven, dan voelt (Vervolg op pag. 5) LATER REGEN. Toenemende bewolking en tegen het einde van de middag regen. Aan vankelijk matige Westelijke wind en later weer tot krachtig of hard toe nemende wind tussen Zuid en Zuid- West. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als gisteren. ZON EN MAAN. 11 November Zon op 7.51 onder 16.56 Maan op 17.11 onder 9.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1