PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen Amerikaanse luchtaanvallen op Chinese vasteland Vermogen in Zeeland beweegt zich in stijgende lijn DEZE WEEK GEEN DEBAT IN WESTDUITSE PARLEMENT INDONESISCHE INFILTRATIE WERD GOED VOORBEREID VETO VAN EISENHOWER Poging om met communisten in vrede samen te leven President Eisenhower heeft op 12 September j.l. aanbevelingen van drie van de vier leden van de Amerikaanse commissie van stafchefs verworpen, welke er op gericht waren de Amerikaanse luchtmacht „onder zekere voor waarden" toe te staan bepaalde bases op het Chinese vasteland aan te val len teneinde een landing van do Chinese communisten op Quemoy te ver hinderen, aldus schryft de diplomatieke correspondent van de Washington Post, Chalmers Roberts. Admiraal Radford, de stafchef van de marine, admiraal Carney, en diens collega van de luchtmacht, generaal Twining hadden zich uitgesproken voor een resolutie, waarin er by de president op werd aangedrongen (1) de Chinese nationalisten toe te staan onmiddellijk verschillende doelen op het vasteland te bombarderen en (2) de Amerikaanse luchtmacht hetzelf de toe te staan, als de communisten een rechtstreekse aanval op 't eiland Quemoy zouden doen. Tegenover deze militaire leiders, die werden gesteund door de minis ter van buitenlandse zaken, Dulles, stonden de stafchef van het leger, generaal Ridgway, de toenmalige on derminister van buitenlandse zaken, Bedell Smith, en de minister van de fensie, Wilson, die alleen voor een Amerikaanse inmenging was na een „provocatie" van de communisten. Bedell Smith maakte zijn opvatting kenbaar aan minister Dulles, die toen te Manilla de oprichtingsbyeenkomst van de Zuidoost-Aziatische verdrags. organisatie (Z.O.A.V.O.) bijwoonde. Toen deze liet weten, dat hy voor stander was van een eventuele aan val op het Chinese vasteland, drong Bedell Smith er bij Eisenhower op aan een spoedbijeenkomst van de na tionale veiligheidsraad te beleggen, alvorens een beslissing te nemen. De raad kwam op 12 September in de zomerresidentie van de presi dent, Denver, bijeen. Er werd op de ze vergadering, nog steeds volgens Chalmers Roberts, gesproken over de kwestie, wat de V.S. zouden moeten doen, als de communisten trachtten Quemoy, of een ander eiland voor de Chinese kust, te overmeesteren, en de vraag, op welke wyze de V.S. dui delijk zouden maken, dat zij vastbe. sloten zijn te verhinderen, dat For mosa in communistische handen valt. Verdrag Nadat Eisenhower de genoemde aanbevelingen van de hand had ge wezen werd besloten Tsjang Kai- Brand bij Mohammedaans feest Tien personen omgekomen Tien personen zyn om het leven ge komen en vijfhonderd gewond, van wie 189 ernstig, toen er brand uitbrak in de binnenplaats van een school te Beiroet, waar twee duizend moham medanen zich voor een fakkeloptocht ter ere van de verjaardag van de pro feet Mohammed hadden verzameld. De brand ontstond doordat een fak keldrager over een olievat sprong. De brandende olie verooi-zaakte een pa niek onder de menigte, die vreesde dat meer olievaten ontploffen zouden. De binnenplaats had slechts één uitgang. De brandweer en de politie hadden vier uren nodig om de brand onder contröle te krijgen. Franse soldatengesteund door gemo toriseerde eenheden, patrouilleren in het gebied rondom Arris, dat Zater dagavond openlijk in opstand kwam. énkele geïsoleerde steden worden om singeld door benden goed bewapende opstandelingen; slechts met behulp van helicopters kan de verbinding tussen deze steden en de oprukkende bevrijdingstroepen onderhouden worden. Sjek een verdrag voor wederzijdse beveiliging aan te bieden, op voor waarde dat de nationalistische lei der afzag van elke provocerende aan val op het vasteland. Over dit verdrag wordt op het ogenblik onderhandeld, aldus Ro berts. Het belangrykste acht de cor. respondent echter, dat de kwestie Quemoy de president er toe heeft ge bracht'zich ernstig in te spannen om een oplossing te vinden voor het vraagstuk van het naast elkaar le ven met het communisme in het al gemeen en voor de kwestie betreffen de communistisch China in het bij zonder. Het zoeken naar een oplossing, zo besluit de correspondent van de Washington Post, wordt bemoeilykt door het feit, dat de VB. Formosa waar Peking-China aanspraak op maakt beschouwen als een zeer belangryke schakel in de verdedi. gingsketen in het gebied van de Stil le Oceaan. Nehroe blijft premier Het bestuur van de Indische con gres (regerings)-partij heeft Nehroe's ontslagaanvrage als partijvoorzitter aanvaard. Het stond Nehroe even wel niet toe als premier af te treden. Het bestuur der Congresparty heeft met algemene stemmen besloten op de in Januari a.s. te houden jaarlijkse bijeenkomst van afgevaardigden U. N. Dhebar, eerste minister der re gering van de in West-India gelegen staat Saurasjtra, voor te dragen voor de post van partyvoorzitter. DE SAARKWESTIE Adenauer stelt verklaring uit Het West-Duitse parlement zal de Paryse verdragen deze week niet be spreken. De moeiiykheden, die door de liberale oppositie tegen de Saar- overeenkomst zijn opgeworpen, zijn thans zo groot geworden, dat dr. Aden auer in een byeenkomst met de leiders der regeringspartijen heeft verklaard, dat hij Donderdag geen regeringsverklaring zal afleggen. Op grond daarvan heeft de liberale fractie van Jn debat over de verdra gen afgezien. Aangenomen kan worden, dat de agenda-commissie van de Bondsdag vandaag tot een uitstel van het debat zal besluiten. Dr. Adenauer heeft voor de coali tieleiders verklaard, dat hy de Pary se verdragen in de eerste helft van December ter ratificatie aan het par lement wil voorleggen. Wanneer de Bondsdag over de ra. Onstuimig herfstweer met regen (Van onze weerkundige medewerker) Regen is er de laatste tijd weer rijkelijk gevallen. Zondag in M Vlissingen 15 mm. in het Noord- Oosten van ons land meer dan 25 mm. Gisteren was het aan genamer weer. De zwakke wind draaide naar het Zuid-Westen en oofc kwamen er flinke op klaringen voor. Gistermiddag bereikte een re genfront Noord-Holland, dat in de afgelopen nacht verder het land binnentrok, in het gehele land veroorzaakte lit front vrij veel regen, van daag gevolgd door opklaringen met enkele buien. De wind nam hierbij langs de kust tot hard en in het Noorden to tstormachtig toe. Er wordt weer wat koudere lucht aangevoerd. Een groot deel van deze week zal het weer worden bepaald door een Westelijke luchtstroom, waar- nede nieuwe depressies gemak- s kelijk naar West-Europa kun- ee acn bewegen. in Noord-Scandinavië is de cemperatuur weer gedaald. Er Icomt plaatselijk meer dan 13 jraden vorst voor. Zolang het onbestendig weer ee aanhoudt, behoeven wij nog ;een kou te verwachten, zelfs ie kans op nachtvorst blijft M dein. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllilllllf tificatie zal beraadslagen, hangt nog af van de vraag of de Bondsraad ge bruik zal maken van zyn recht om bezwaren in te brengen. In de Bonds raad wordt een sterke oppositie te gen het Saarverdrag gevoerd. Nu Parjjs heeft te verstaan gege ven, dat het met detailbesprekingen over de Saar geen haast heeft, is dr. Adenauer een troef tegen de liberale oppositie uit handen gevallen, zon der welke hy blykbaar het debat in de Bondsdag niet wenst te beginnen. De Bondskanselier wil deze week voor alle fracties van de regerings- partyen afzonderlijk spreken om de ze er toe te brengen de Saarregeling te aanvaarden, teneinde daarmee het geheel der Paryse verdragen te red den. Adenauer wil daarby, zoals hy voor de C.D.U. reeds gedaan heeft, een nadrukkelyke waarschuwing la. ten horen tegen elke vorm van na tionalistische agitatie inzake het Saargebied die voor het Duitse pres tige in het buitenland schadelyk zou kunnen zyn. Prijs van 35.000 is gevallen. In de 3e klasse van de 525ste Staats loterij is op lot nummer 15381 de f 35.000.gevallen. Het vliegtuig, incident in Japan Russische nota aan V.S. De gezagvoerder van het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig dat bij het Japanse eiland Hokkaido door Russische straaljagers werd neerge schoten, Fieth, heeft Maandag ver klaard, dat hij zich op het moment van de aanval 24 kilometer binnen Japans rechtsgebied bevond. Hy deelde te Tokio mede. dat zijn vliegtuig bewapend was, maar het vuur van de jachtvliegtuigen niet heeft beantwoord. De Russen troffen aan de linkerzyde van het vliegtuig een motor en een brandstoftank. On- middellijk na het incident riep Fieth de hulp in van Amerikaanse jagers en gaf vervolgens zijn mannen op dracht uit het getroffen vliegtuig te springen. Fieth zeide, dat hjj de Russische ja gers pas had herkend, toen zyn vlieg tuig al getroffen was. Volgens de ge zagvoerder wilden de Russen „ons be slist doden en niet alleen maar weg- heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Tokio verklaard, dat er elf man aan boord waren. Allen sprongen uit het vlieg tuig, doch een werd later dood ge vonden. De overlevenden, die in een ziekenhuis zyn opgenomen, bevinden zich in een uitstekende toestand. Amerika heeft Maandag geëist, dat Rusland zijn verontschuldiging zal aanbieden en schadevergoeding zal betalen. De Sowjet-TJnie moest passende strafmaatregelen nemen tegen de schuldige leden van de Russische luchtmacht. In een Russische nota aan de V. S. wordt gezegd, dat het Amerikaan se vliegtuig eerst heeft geschoten op do Russische vliegtuigen, waardoor de laatste „gedwongen werden even eens te schieten". De Russische regering noemt het voorval een nieuw geval van schen ding van het grensgebied van de Sowjet-ünie door Amerikaanse vlieg tuigen. Maandag is in Hedel de jaarlijkse paardenmarkt gehouden een ge beurtenis, waarvoor uit binnen- en buitenland duizenden bezoekers naar het plaatsje komen. De foto geeft een overzicht van de bedrijvigheid en de enorme drukte tijdens de markt. De onderste foto laat zien, dat men een gekocht paard wél degelyk in de bek mag zien. Militair vliegtuig maakte noodlanding Een militair vliegtuig (een Harvard), afkomstig van Soesterberg heeft gis teren, op een weiland in het binnen veld nabij Wageningen wegens een machinedefect een noodlanding moe ten maken. Wegens de oneffenheid van het terrein moest de piloot het landingsgestel intrekken. Hij maakte een uitstekend gelukte buiklanding. Het toestel werd slechts licht bescha digd en de reserve-sergeant-vlieger Van Es bleef ongedeerd. Algerijnse nationalist begint rechtsgeding De Algerynse nationalistische lei der Messaldï Hadj, wiens „beweging voor de overwinning van de democra tische vryheden" Zaterdag werd ont bonden, heeft Maandag een rechtsge ding tegen de Franse regering aan hangig gemaakt, waarin de regering het recht wordt betwist hem Les Sa- blesd'Olonne in de Vendée als ge dwongen verblyfplaats aan te wijzen. Vrijlating geëist van een ontvoerde hoofdagent Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: ,Jn aansluiting op het recente bericht betreffende een gewapende Indonesische infiltratie in Nederlands Nieuw-Guinea kan nog het volgende worden medegedeeld. Op 6 November heeft de Hoge Commissaris in Djakarta in opdracht van de Nederlandse regering een krachtig protest ingediend bij de Indo nesische regering tegen deze hernieuwde schending van Nederlands ter ritoir en o.m. de vrijlating en terugzending geëist van de ontvoerde hoofd agent Van Krieken. Wat betreft de infiltratie en de te gen de infiltranten genomen maatre gelen, valt nog het volgende te ver melden. Op 21 October j.l. verschenen in de Etnabaai (Zuid-West-Nieuw-Guinea) twee Indonesische prauwen, waaruit zich een bende van 48 man ontscheep te, die een kampong in die baai over last aandeed, o.m. een Chinese to ko plunderde en vervolgens verder de Etna-baai introk. By de landing werd de hoofdagent van politie Van Krie ken, die van een door de controleur van Kaimana kort te voren in dit ge bied ondernomen patrouille ziek was OPVALLENDE ONTWIKKELING Grote tegenstelling binnen de provincie, maar over het geheel algemene welvaart Statistieken kunnen interessant zijn, vooral wanneer er een goede toe lichting op wordt gegeven. Meestal hebben zij echter het nadeel slechts een momentopname te zijn, dus vrij toevallig. Pas herhaalde statistieken vormen een film die de ontwikkeling in de tijd laat zien. Veel „statisti sche films" heeft Nederland nog niet. Voor de oorlog heeft men n.l. de verschijnselen op telkens andere wijze geteld, waardoor de uitkomsten niet vergelijkbaar zijn. De volkstellingen lijden sterk aan dit euvel. Na de oorlog heeft men naar meer uniformiteit gezocht. Die uniformiteit treffen wy aan in de statistiek der „Vermogensverdeling in 1951" van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Die maakt een trefzekerder oordeel mo gelijk. In 1942 nam Zeeland wat de ver mogenspositie der particulieren betreft de vijfde plaats in de rij der irovincies is. In volgorde waren de iewoners van Utrecht, Groningen, Zuid Holland en Noord Holland ver mogender. In 1947 was Zeeland naar de der de plaats opgeschoven, na Groningen en Utrecht. Deze positie bleef in 1952 behouden, zy het dat het vermogen van Utrecht nu heel dicht wordt be naderd. Men kan de st^0- <r van het vermogen van 1947 op 1952 in pro centen uitdrukken, maar moet dan natuurlijk rekening houden met de waardedaling van onze gulden of wat hetzelfde is met de prysstygingen. Het Zeeuwse vermogen steeg per hoofd in die periode met 11 f/c, het Groningse met 9 en het Utrechtse met 2 Het gemiddeld vermogen per inwoner bedraagt thans voor Gro ningen 2872, voor Utrecht 2616 en voor Zeeland 2575. Limburg sluit de ry met 1076. Deze ontwikkeling in de tjjd duidt er op, dat het vooral de landbouwprijs- politiek moet zijn die hiervan de oor zaak is. Voor de laatste wereldoorlog was het aandeel van de boerenstand in de nationale welvaart op onverant woordelijke wijze gedaald. De land bouw had en heeft nu eenmaal nog meer van crises te lijden dan andere bedryfstakken. De regeringspolitiek, in dit opzicht door het gehele parle ment gedragen, heeft dus tot een vol komen verantwoorde stijging van het agrarische inkomen geleid. En daar in Zeeland de bevolking relatief spaarzaam is, is dit inkomen voor een deel geaccumuleerd. Dit wordt nog duidelyker wanneer men Limburg beziet, waar de hoge inko mens in het mynwezen kennelyk niet in vermogens worden omgezet. Van de Zeeuwse gebieden staat West Ze .-a-Vlaanderen met 3908 no<* steeds aan de top. De Be- velanden volgen met f 2836, Noord Zeeland met 2589, Oost Zeeuvsch- Vlaanderen met 2484 en Walcheren met 1915. Alleen het laatste gebied ligt beneden het landelyke gemiddel de 2080). Hiervan is het vermogen van het kleine boerenbedryf en van de industriële arbeiders ongetwijfeld de oorzaak. Omgekeerd zyn in West Zeeuwsch-Vlaanderen en de Bevelan- den het grotere landbouwbedryf en de tuinbouw overwegend. O. Zeeuwsch- Vlaanderen heeft sinds 1947 een sty- ging doorgemaakt van 23 Blijkens de statistieken werd het gemiddelde in 1947 vooral gedrukt door de rand gebieden aldaar, terwyi juist plaatsen als Zaamslag en Hoek met grotere be. dryven op de zeekleigronden hoog stonden genoteerd. Daar men de ver mogensstijging vooral moet zoeken by de kleine bezitters komt men er toe de goede conjunctuur in de vlasbedry- ven o.m. voor de styging verantwoor- delyk te stellen. Dit wordt bevestigd door de gemeente St. Jansteen en Clinge. Uit de statistiek der inkomens van 1950 blykt, dat de inkomens tegenstellingen veel minder scherp zyn. Dit duidt op de bekende ni vellering, want in de inkomens van vandaag ligt de basis voor de er- mogens van morgen. De streekcentm vertonen in het al gemeen eenzelfde beeld als hun omlig- (Vervolg op pag. 2) achtergebleven, door de bende gevan gen genomen. Aangenomen wordt, dat hy met de vermoedelyk naar Dobo teruggekeer de prauw is medegevoerd. De bende trok daarop het binnenland in. De plaatselyke bevolking maakte van het gebeurde aanstonds melding. Vuurcontract By de vervolging dezer infiltranten door eenheden van de marine, daarin festeund door de politie, werd op 1 en November j.l. met hen vuurcontact verkregen, waarna deze met achter lating van munitie, documenten en voedselvoorraden in verschillende richtingen wegvluchtten. Uit de aan getroffen documenten kan worden vastgesteld, dat de bende op 18 Octo ber IJ. het eiland Dobo verliet en al thans gedeeltelyk tot het op de Aroe- eilanden (Indonesisch gebied, waartoe Dobo behoort) gelegérde 25e regi ment infanterie der Indonesische landmacht behoort. De wijze, waarop door deze bende wordt geopereerd, en de aangetroffen foto's en kaarten wijzen op een goede voorbereiding van de infiltratiepo- ging. Bij een nader treffen werden enige bendeleden neergelegd, terwijl een groot aantal hunner zich met wapens en munitie overgaf. De vervolging der overigen vindt verder voortgang. Van de zijde der bevolking wordt de grootst mogelijke medewerking ver leend by het opsporen". Vluchtelingenhulp 969.000 gulden Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 56.000 gulden ontvan gen. In totaai is nu 969.000 gulden binnen gekomen. VERWACHT... WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Overwegend krachtige Zuidelijke wind later ruimend naar West en tijdelijk afnemend. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZON EN MAAN 10 November Zon op 7.50 onder 16.58 Maan op 16.26 onder 7.49 197e Jaargang-No. 264 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zèeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalUntyn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5,85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 Nov. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. IC; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1