PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wederom Amerikaans vliegtuig door Russen neergeschoten? Middelburg herdacht bevrijding op sobere en stijlvolle wijze NATIONALISTISCHE PARTIJ IN ALGERIJE VERBODEN SPORTVLIEGER IN 22 UUR VAN NEW-YORK NAAR PARIJS 197e Jaargang-No. 263 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 Nov. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzcn, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 NEERGESTORT OP JAPANS EILAND Toestel was op routinevlucht voor maken van f oto's Volgens Amerikaanse functionnarissen te Washington is er geschoten op een Amerikaans militair vliegtuig, dat Zondagochtend een noodlanding heeft gemaakt bij Nemoero, op de Oostelijke punt van Hokkaido (Japan). Tien leden van de bemanning wisten zich met htm parachutes te redden. Het Amerikaanse ministerie van defensie verzamelt zo snel mogelijk de desbetreffende gegevens. Het betreft hier een B-29, een vliegtuig van het propeller-type uit de laatste oorlog. Het toestel was op een foto-topografische routinevlucht. Vol gens genoemde functionnarissen hebben jagers van het Sowjet-Russische type .,Mig" op het Amerikaanse toestel geschoten. Het vliegtuig, dat snel daalde en toen te pletter sloeg, liet een lange rookpluim na, aldus te Washington binnengekomen berichten „Het lijdt geen twijfel of het vliegtuig is be schoten door Migs", aldus zegslieden. Een lid van de bemanning is ver dronken. Een ander bemanningslid wordt nog vermist. PROTESTNOTA. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat een Amerikaanse protestnota naar Mos kou is gezonden wegens het neerschie ten van het Amerikaanse vliegtuig. Het vliegtuig stortte van een hoogte van ongeveer 3600 meter neer op een huis in de nabijheid van Nemoeto. Geen gratie voor Fatemi Zeven Perzische officieren kregen de doodstraf De Sjah van Perzlë heeft een laat ste beroep van Hoessein Fatemi te gen het doodvonnis, dat de vorige maand door een militair hof over hem was uitgesproken, afgewezen. Fatemi is de voormalige minister van buiten landse zaken, die schuldig bevonden is aan verraad jegens de Sjah. Hiertoe wordt gerekend een poging om de monarchie omver te werpen en een republiek in communistische geest te stichten. Zeven officieren van de Perzische luchtmacht zijn Zondagmorgen door het Appelhof ter dood veroordeeld. Zij waren van verraad beschuldigd we gens het behoren tot een communis tische organisatie van het leger. Twee van hen waren in eerste in stantie tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. In het beroep van de openbare aanklager van het leger, generaal Hassan Azmoedeh, werd hun straf echter gewijzigd in de doodstraf. De veroordeelden vroegen de Sjah allen gratie. „Geen Indonesische militairen" De landing in Nieuw-Guinea Een lid van het „Bureau Irian" Pa- pare, heeft verklaard, dat indien er sprake is van een infiltratie op West- Nieuw-Guinea, deze moet zijn onder nomen door leden van de „republiek der Zuid-Molukken", die van Ceram overkomen omdat zij contact wensen op te nemen met Nederlandse autori teiten in Nieuw-Guinea. Papare sprak voorts berichten te- fen, dat de leider van de „R.M.S.", oumokil, zou zijn overleden. Volgens Papare bevindt Soumokil zich in Fak Fak onder bescherming van het Ne- derse bestuur. Hij zeide, dat Soumo kil met een aantal volgelingen is ge vlucht en dat de „Nederlanders heb ben getracht hem gelegenheid te ge ven terug te keren In de Burgerzaal van het Middelburg se raadhuis reikte burgemeester mr. dr. N. Bolkestein Zaterdagmorgen de stads-erepenning uit aan generaal E. Hakeivill-Smith, de vroegere com mandant van de 52e Lowland Divi sion, die Middelburg bevrijdde. (Foto P.Z.CJ De protestnota is aan de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou ter overhandiging gezonden- Iets meer dan twee maanden gele den dwongen Sowjet-jagers een Ame rikaans vliegtuig enige tientallen mij len uit de Siberische kust in zee te dalen. Hierbij kwam een Amerikaan om het leven. Daarvoor hadden Chinese jagers een Brits lijntoestel bij Hainan neer geschoten. Hierbij verloren tien pas sagiers het leven. Von Neurath vrij De 81-jarige baron Konstantin von Neurath, tot 1938 minister van bui tenlandse zaken onder Hitier en daar na „rijksprotector" van Tsjecho-Slo- wakije, die te Neurenberg wegens oorlogsmisdrijven tot vijftien jaar ge vangenisstraf was veroordeeld is Za terdag, in verband met zijn slechte gezondheidstoestand, op vrije voeten gesteld. 0 Bij Catania op Sicilië zijn Zaterdag twee verkenningsvliegtuigen van de Ita liaanse luchtmacht in botsing gekomen. Negen inzittenden kwamen om het ieven. Nog geen besprekingen over Saargebied Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zaterdag te Parijs verklaard dat wel het voornemen bestaat Frans- Duitse besprekingen over het Saar gebied te houden, doch dat hiervoor, nog geen datum is vastgesteld. Een officiële Duitse woordvoerder verklaarde Zaterdag in Bonn, dat de West-Duitse regering langs diploma tieke weg contact heeft opgenomen met de Franse regering met het oog op bespi-ekingen over bepaalde punten van het Saar-accoord. West-Duitsland zou de besprekingen begin volgende week willen beginnen, doch van Fran se zijde is nog geen antwoord op dit voorstel ontvangen, zo voegde hij hieraan toe. Vluchtelingenhulp 913.000 van de actie voor de vluchtel de eersté helft van de 2e week de één millioen gulden zal overschrijden. Za terdag heeft het comité vluchtelingen hulp 1954 44.000 ontvangen, zodat de stand nu is 913.000. Verenigde Staten en de defensie van Formosa Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken deelt mede, dat Amerika op het ogenblik met de rege ring van Nationalistisch China onder handelt over een verdrag voor weder zijdse verdediging. BELETTEN VAN BOTSINGEN Tal van huiszoekingen en vele arrestaties De Franse regering heeft Zaterdag de Algerijnse nationalistische „Be weging voor de overwinning van democratische vrijheden" verboden. Ook alle neven-organisaties van de beweging zijn verboden. De beweging, die bekend staat als de M.T.L.D., werd na de oorlog ge sticht ter vervanging van de verboden „Algerijnse Volkspartij". De leider van de organisatie, Messali Hadj, werd in 1952 verbannen. Gesneuvelde geallieerde militairen uit belde wereldoorlogen te Amsterdam herdacht. De chef van de generale staf, generaal Hasselman, legt een Tcrans by de katafalk. Verscheidene vooraanstaande figu ren uit de beweging waren vorige week reeds aangehouden na het plot selinge oplaaien van verzetsactiviteit in Algerië. Zaterdag) ochtend deed de Franse politie onverwachts huiszoekingen in het bureau van de organisatie in Pa rijs en in kantoren en woningen van Algerijnen in de Franse hoofdstad en andere Franse steden. Een aantal personen werd voor na dere ondervraging aangehouden. Een grote hoeveelheid documenten is in beslag genomen. Naar verluidt was het doel van de huiszoekingen het voorkomen van ti-Franse betogingen door Algerijnen in Parijs en Lyon en het afsnijden van hulpverlening aan de Algerijnse verzetslieden. Ook in Algerië is de politie Zater dag in actie gekomen. Er werden 175 arrestaties verricht. De politie heeft alle leiders en de voornaamste leden van de verzets groepen, die in de nacht van de eer ste op de tweede November in Algiers en omgeving zijn opgetreden, aange houden. Een grote hoeveelheid ont plofbare stoffen, alsmede een twin tigtal granaten, werden in beslag ge nomen. De betrokkenen hebben vol ledig bekend. Gesneuvelde soldaten herdacht Plechtigheid in Amsterdam Plechtig verklonken Zaterdag de trompettonen van „the last post tot een indrukwekkende stilte in de ge welven van de aloude historische Nieuwe Kerk op de Dam te Amster dam en indrukwekkend bad de voor ganger van de Waalse gemeente ds. Marc Jospin in het Frans het „Onze Vader" ten aanhore van talrijke bin nen- en buitenlandse autoriteiten, ter herdenking van de gesneuvelde ge allieerde militairen uit beide wereld oorlogen. Talrijke kransen waren daarna ge legd aan de voet van de in het koor van de kerk opgestelde katafalk, waarbij de dodenwacht was betrok ken door enkele Nederlandse militai ren. Tot hen die daarmee de doden eerden, behoorden de Koningin en Prins Bernhard, namens wie de kolo nel A. van Santen, adjudant in bui tengewone dienst, een krans depo neerde met linten in de nationale drie kleur. Ds. Ronald Royle van „The British Legion", die als veldprediker in het Britse leger de bevrijding van ons land heeft meegemaakt en de vloot- predikant ds. J. van den Brink hiel den korte toespraken. Het Amster dams Philharmonisch koor en het Amsterdams symphonieorkest „Con Brio" onder leiding van Nico Her mans verleenden medewerking aan deze herdenkingsplechtigheid, die zo als ieder jaar ook ditmaal werd ge houden onder auspiciën van het Ne derlandse Oorlogsgraven Comité. IN VOETSPOOR VAN LINDBERGH Vele Parisiennes omhelsden de piloot Max Conrad, vader van tien kinde ren, is in een klein vliegtuig zonder tussenlanding van New York naar Parijs gevlogen. Zaterdagmiddag om 17.26 uur Ne derlandse tijd was Conrad niet een tvveemotorige „Piper Apache" opge stegen van het Newyorkse vliegveld Idlevvild. Precies 22 uur en 19 minu ten, nadat hij uit New York was ver trokken, zette de 50-jarige Conrad zijn in crème en rood geschilderd toe stel op het vliegveld Toussus-le-Noble -buiten Parijs, aan de grond. H\J had over de tocht elf uur minder gedaan, dan Charles Lindbergh twintig jaar geleden. De piloot', die er fris en monter uit- Doodvonnissen m Marokko Een militair gerechtshof te Marra- kesj heeft Zaterdag vier Marokkanen ter dood veroordeeld wegens het ple gen van een aanslag op generaal a'Hauteville, de Franse militaire be velhebber van het gebied van Marra- kesj, in Juni jl. De veroordeelden hebben het recht om in hoger beroep te gaan. Een vijf de beklaagde kreeg vijf jaar zware dwangarbeid. Bij de aanslag, die op 20 Juni in het centrum van Marrakesj werd ge pleegd, werd generaal d'Hauteville ernstig door revolverschoten gewond. DANKBAARHEID, HULDE EN BEZINNING Hoogtepunten: kranslegging, aanbieding stadspenning en twee kerkdiensten Sober en stijlvol heeft Middelbnrg Zaterdag zijn bevrijding van het Nazi dom herdacht. Van de openbare gebouwen en van vele huizen wapperden de vlaggen bij de afsluiting van dit tienjarig tijdperk van vrijheid en her stel onder het Oranje-huis. Een kranslegging bij het bevrijdingsmonnment. de aanbieding van de stadspenning aan de Engelse generaal E. Hakewill Smith en herdenkingsdiensten in de Nieuwe Kerk en de R.K. Kerk vorm den de hoogtepunten van deze dag. De plechtigheid op de Groenmarkt vertolkte de gevoelens van dankbaarheid jegens hen, die vielen. In de on derscheiding, die de voormalige commandant van de 52e „Lowland-Divi- sion" te beurt viel, huldigde Middelburg de harde strijd van onze bond genoten om het bezit van Walcheren. En in de kerkdiensten steeg een bede van dank naar de Allerhoogste op en klonken woorden van bezinning op het bezit van het beste goed van de mens: de vrijheid. Daarnaast was er een verscheidenheid van evenementen, die ook van buiten de stad grote belangstelling trok. Daarvan verdienen genoemd tc worden het optreden van de Schotse band, de unieke receptie van het ge meentebestuur. concerten en een taptoe. De herdenking ving aan met een korte en in zijn eenvoud aangrijpende plechtigheid bij het bevrijdingsmonu ment. Namens het gemeentebestuur werd een krans gelegd door burge meester mr dr N. Bolkestein en uit naam van de Koninklijke Vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" door haar voorzitter, de heer L. A. Schenk. Een groot aantal genodigden woon de deze kranslegging bij. Zij begaven zich hierna naar de Burgerzaal van het stadhuis, waar de aanbieding van Middelburgs zilveren erepenning aan generaal Hakewill Smith geschiedde. Nadat deze eregast van de Zeeuwse hoofdstad binnengetreden was ge kleed in het uniform van generaal- majoor, getooid met vele decoraties en vergezeld van zijn dochter, voerde burgemeester Bolkestein het woord. De burgemeester begon met op te merken, dat men zich hier bevond in de belangrijkste zaal van het belang rijkste gebouw van de belangrijkste stad van de provincie. In het volgen de deel van zijn toespraak ten ge rieve van de Engelse gasten in hun taal uitgesproken verwelkomde mr Bolkestein o.a. de Commissaris dei- Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot en diens echtgenote, wethou ders, raadsleden en de gemeente-se cretaris van Middelburg, leden van het college van B. en W., zoals dit kort na de bevrijding was samenge steld, vertegenwoordigers van het I voormalig verzet en het bestuur van „Uit het Volk—Voor het Volk" „Iets van een grap Enkele woorden wijdde de burge meester aan het verschil tussen de status van de continentale gemeen tehoofden en die in Engeland, waarna hij, zich speciaal tot generaal Hake will wendend, zei, dat het beter zou zijn, dat hij de gastheer was en de ge neraal de gast, wanneer het er om gaat iets van de bevrijding te ver tellen. ..There is something of a joke in the liberation of this town". (Er is iets van een grap in de bevrijding van deze stad, zo betoogde mr Bolke stein, herinnerend aan de middag van de 6e November toen de amphibie- tanks binnenrolden zonder weerstand van betekenis te ontmoeten en aan het gebeurde bij de overgave van de Duitse generaal Dhaser en diens staf. Hij verklaarde, dat Middelburg blij was, dat het door eenheden van de 52e „Lowland-Division" was bevrijd en dat men zeer verheugd was de toen malige commandant van deze divisie te mogen ontvangen. Burgemeester Bolkestein wees op het eigenaardige feit, dat het gedenk boek van de „Lowland-Division" als bevrïjdingsdatum 7 November noemt en dat publicaties in een der lande lijke dagbladen onlangs spraken van 5 November. Tenslotte overhandigde hij generaal Hakewill Smith onder luid applaus het doosje, bevattende de zilveren stads-erepenning. Generaal Hakewill In zijn dankwoord, waarin hij ver klaarde door deze hulde zeer getrof fen te zijn, verontschuldigde gene raal Hakewill zijn echtgenote, die (Vervolg op pag. 2) zag, verklaarde dat het hem was mee gevallen, niettegenstaande „de voort durende sneeuw en ijs in de lange sla peloze nacht". Slechts op 800 van de 4800 km had hij goed weer gehad, aan het begin van zrjn tocht. Conrad, die een grote gelijkenis ver toond met de filmster Gary Cooper, werd begroet met kreten van bewon dering van vrouwen, die over het vliegveld snelden om hem te omhel zen. toen hij uit het toestel klom. Max Conrad is een bekende figuur in de Amerikaanse burger-luchtvaart. Hy heeft reeds 30.000 vlieguren ge maakt. Het was Conrads vierde solo vlucht over de Atlantische Oceaan. Hij deelde mede, dat' ïijj het grootste deel van zijn vlucht op ungeveer 3000 meter hoogte had moeten blijven, waarbij hij zo nu en dan in een golf lijn had gevlogen om ijsafzetting te voorkomen. Bij zijn aankomst had hij nog voldoende brandstof voor drie tot vier uur vliegen. Conrad zeide, dat hij zijn toestel kwam afleveren aan een koper. Het is een vier-persoonsvliegtuig, voort bewogen door twee motoren van 160 pk en met een kruissnelheid van 275 km per uur. Hij toonde zich er verbaasd over, dat men aan vliegtuigen had verzocht uit te kijken. „Ik wist niet, dat er zich mensen ongerust over mij maakten". Waarschijnlijk zou hij per schip naar de VS terugkeren. Doden en gewonden bij verkeersongevallen Dit weekend zijn door verkeerson gevallen drie personen gedood en 13 gewond. In Rotterdam-Zuid kwamen een personenauto en een bestelauto met elkaar in botsing. De 59-jarige Van der Z. uit Rotterdam werd door de kracht van de botsing uit de wa gen geslingerd. Hij kreeg een schedel- basisfractuur en overleed kort na de aanrijding. De 52-jarige vertegenwoordiger J. K. uit Bergen (N.H.) is met zijn be stelwagen bij Westzaan over de kop geslagen. Hij werd uit zijn auto ge slingerd en kreeg de wagen op zich, zodat hij dodelijk gewond werd. Op de rijksweg tussen Rotterdam en Dordrecht heeft een zware met aard appelen geladen vrachtauto Zaterdag middag een kleine bus gegrepen. De bestuurder, de 23-jarige j; G. T. uit Den Haag. werd gedood en vijf andere inzittenden min of meer ernstig ge wond. Bij een verkeersongeval,te Drempt in de gemeente Hummelo en Keppel hebben Zondagmiddag acht personen min of meer ernstige verwondingen opgelopen. Zij waren op weg naar een voetbalwedstrijd. De bestuurder wilde uit de file komen en passeren maar botste met de bumper tegen een voor hem rijdende wagen. Er volgde een slippartij en tenslotte een botsing met een taxi uit Doetinchem. De gewon den werden naar het St. Josephzie- kenhuis in Dordrecht overgebracht. VERWACHT... LATER REGEN. Aanvankelijk opklaringen en plaat selijk mist. In de loop van de dag toe nemende bewolking en vanuit het Westen regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuidwestelijke wind. Gematigde temperatuur. ZON EN MAAN. 8 November Zon op 7.46 onder 17.01 Maan op 15.28 onder 4.49 9 November Zon op 7.48 onder 16.59 Maan op 15.54 onder 6.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1