StoP (Esso) EXTRA SPORT" ^Uutel NATIONAAL FEEST NA DE DIJKDICHTING Op zoek naar een echte steur »\A nsmi s POPENT»m» "J."' 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 KAMPEN ZET UIEN AAN DE DIJK (Van een speciale verslaggever). De dichting van de Knardijk tussen Harderwijk en Lelystad is de vorige week het voorspelletje geweest van de grote gebeurtenis in de geschiede nis van de inpoldering van het IJsselmeer, welke in 1956 zal plaats vin den, het sluiten van de ringdijk om Nederlands nieuwe polder, Oostelijk Flevoland. Zoals men weet, is de bouw van deze dijk een jaar vertraagd door de watersnood, maar dit neemt niet weg, dat de stad met de oudste papieren aan de voormalige Zuiderzee, het roemruchte Kampen, nu reeds aan de bel gaat trekken om straks de aandacht van heel Nederland en van de buitenlandse tourlsten op deze nationale gebeurtenis te vestigen. Een klein beetje eigenbelang is daar wel bp. Kampen wil zich bjj die gelegen heid tevens presenteren In zyn nieuwe ontwikkelingsfunctie als oude-land- stad tussen twee nieuwe polders; de opzet is echter een reeks festiviteiten op nationaal niveau te organiseren. Wie zou het overigens deze pitto reske, oude IJsselstaa misgunnen en kele weken lang de feestelijke toe- ffangspoort tot net nieuwe, voltooide npolderingswerk te zijn? Onder de stadjes rond de voormalige Zuider zee, die geleidelijk zijn weggekwijnd, sinds de scheepvaart, de „Siele der commercie" de steven naar elders richtte, is Kampen steeds actief en springlevend gebleven. Tengevolge van de inpoldering is in de laatste ja ren het doorgaand verkeer veel inten ser geworden. Over de oude IJssel- brug gaan in zes dagen 18.000 motor voertuigen. Er passeren per dag 27.000 personen per auto, per motor rijwiel of per fiets. Het gemeentebe stuur zal zorgen, dat voor de zomer van 1956 op haar territoir een nieuwe weg gereed ligt, die aansluiting zal geven aan een der voornaamste uit valswegen van de toekomstige pol der voor de verbinding met Oost en Noord-Nederland. De dichting van het laatste sluitgat in de ringdijk zal, naar ir. M. Klazema, hoofdingenieur van de Zuiderzeewerken, ons tijdens een persconferentie in Kampen mee deelde, in de zomer van 1936 geschie den op een plaats ongeveer halverwe ge Lelystad en Urk. In aansluiting aan deze gebeurtenis zullen geduren de de zomermaanden festiviteiten worden georganiseerd van gelijke al lure als Rotterdam Ahoy, Breda Oranjestad en het Alkmaarse her denkingsfeest. De adviseur van Breda en Alkmaar, de heer A, Schliepen heeft ook het comité in Kampen zijn medewerking toegezegd. Wat er zal gebeuren? De lezer weet, dat de naam Kampen tot over de grenzen se rieuze mensen een glimlach ontlokt. De uien, nietwaar? Het postkantoor zonder brievenbus, de steur met de bel en de kanarie van de burgemees ter. Kampen zal in 1956, als de dijk dicht gaat, het wapen van de zelfspot hanteren en den volke allerlei be faamde uienverhalen aanschouwelijk voorstellen. Voorlopig doen al die Kampenaren erg geheimzinnig. De burgemeester, mr. dr. J. P. Berghuys, die ons naar zijn gemeente had geno digd, heeft er alleen maar op gezin speeld. Insiders hebben ons verteld, dat het bestuur van de plaatselijke V.V.V. brieven naar alle delen van de we reld heeft gezonden met het doel te trachten ergens een levende steur te bemachtigen, die men in een groot aquarium bij het oude Raadhuis wil ten toon stellen, als een symbool van Kampens vljjt en vernuft. In en om Kampen hebben vroeger"' vermaarde steurvissers geleefd. Het verhaal van de steur, die met een bel om de nek weer te water werd gela- Vogelplaag op Texel De laatste dagen worden tiendui zenden trekvogels, voornamelijk spreeuwen en leeweriken by het val len van de avond door de Texelse vuurtoren aangetrokken. Bij nevel en Zuidelijke wind blyven de dieren daar uren lang in de lichtbundel rondvlie gen om zich tenslotte op de toren of de daken der omliggende huizen neer te laten. Het hoofd van de kustwacht, de heer Blok, vertelde dat hij nog nooit tevoren zo veel trekvogels om de to ren had gezien. Het lawaai van de vogels is zo groot, dat de bewoners 's nachts geen oog meer dicht doen. De dieren zitten niet alleen op de da ken en tegen de riiiten maar vliegen ook in de schoorsteenopeningen. In een der schoorstenen werden vijftig dode spreeuwen aangetroffen. Het aantal vogels, dat zich dood vliegt tegen de vuurtoren zelf is ove rigens zeer gering, dank zy de aange brachte schijnwerpers, welke de toren duidelijk verlichten. Zuidslavië en Indonesië hebben beslo ten diplomatieke vertegenwoordigers uit te wisselen met de rang van gezant. Dit officieel te Belgrado meegedeeld. (Advertentie.) ten, is wijd en zyd bekend. Het schijnt echter dat de steuren zijn uitgestor ven, ofschoon zij gemakkelijk honderd jaar kunnen worden. Van diverse le gaties heeft de Kamper V.V.V. brie ven ontvangen met de teleurstellende mededeling: wy hebben geen steuren meer. De hoop is nu gevestigd op een bin nenkort te houden visvangst met een sleepnet in een van de visrijke kolken rond de stad. Want oude vissers zeg gen, dat in een van die kolken in 1924 een jonge steur is gepoot, zonder bel. Hoe het zij, met een wyze glimlach om eigen zwakheden, maar met een koel hoofd bedacht op toekomstmoge lijkheden, wil het gemeentebestuur 't lot van de oude IJsselstad verbinden aan de toekomst van het nieuwe ach terland. Het feit, dat nu reeds de voorbereidingen worden getroffen om het nationale dijkfeest te vieren, wyst er op, dat de Kampenaren slimmer zijn dan de spreekwoordelijke uien doen vermoeden. EENHEID ONDER DRANG. Groof was het verschil tussen de vergadering van het K.N.V. B.-parlement van Zaterdag j.l. en de bijeenkomsten van 1L en 28 Augustus. Toen was er felle woordenstrijd en de verschillen, de richtingen stonden scherp tegenover elkaar. Er was groot wantrouwen en een spltising in de bond leek niet onmogelijk. Nu kon een vry grote mate van eensgezindheid worden ge constateerddie onder de drang der omstandigheden gevormd is. Het optreden van de N.B.V. B. heeft de groeperingen in de K.N.V.B. naar elkaar toe ge dreven. Daardoor was deze ver gadering er een van eenheid. De eenheidgevormd door het bestaan van een gemeenschap pelijke vijand de N.B.V.B. Dat is in ieder geval een winst- punt. Het is thans ook over duidelijk gebleken voorzover deze indruk nog niet was ge wekt dat de meerderheid van het voetbalparlement niets wil hebben van onderhandelingen met de tegenstander. Integen deel het resultaat van een kor te inzameling voor het strijd- fonds" bewijst, dat men de oor log onder ogen ziet. Dit harde duel is dus eerst goed begon nen. ONAANTASTBAAR Daar de vergadering de voor gestelde wijziging in het huis houdelijk reglement goedkeur de, bestaat er thans een bin ding van de spelers voor lange re termijn. Een vraag blijft of deze bepaling juridisch onaan tastbaar zal zijn. Het bondsbe- stuur.meent van wel, zo ver klaarde althans vice-voorzitter drs Reyseger. De toekomst zal dit moeten leren. Het vermoe den, dat hieromtrent spoedig een uitspraak van de rechter lijke macht zal worden uitge lokt, lijkt ons thans alleszins gewettigd. Valt zulk een uit spraak ten gunste van de K.N. V.B. uit, dan bezit de Koninklij ke bond daarmee wél een bij zonder goede ruggesteun. WAAROM? Het wordt vervelend aldoor te blijven betogen, dat het jammer zal zijn, als deze stryd tot het bittere einde gestreden zou moeten worden. En dat het be treurenswaardig is, dat men niet poogt tot een compromis met de N.B.V.B. te komen. Maar wij willen het toch weer doen. Joosteti, de voorzitter van de N.B.V.B., heeft laten blijken, dat hij voor overleg is. Onder bepaalde voorwaarden wil hg de N.B.V.B.-clubs wél in de K.N.V.B. brengen Waarom dan toch geen onderhandelingen t Waarom is men zo stijfkoppig T Is men nog steeds bang voor kaleidoscoop prestige-verlies Er viel een diepe stilte in de vergadering, toen de heer Wijers (afdeling Nijmegen) voorstelde, dat het bestuur de zg. urgentie-com missie zal opdragen onderhan delingen aan te knopen. Maar wat voor stilte was dit? Van afkeuring, van trots of van vrees om deze roepende in een woestijn" bij te vallen? De voorzitter legde daarop de hoogstmerkwaardige ver klaring af, dat het hem niet verstandig voorkwam bedoelde commissie zulk een opdracht in het openbaar te verstrekken. Maar wat hij daarmee bedoelde is ons enigszins een raadsel. Wil hij liever een geheime op dracht? Dit nu l\jkt ons onver standig, want het vubliek heeft toch een zeker reent om te we ten wat er gebeurt? TOCH OVERLEG. Het is bijzonder verheugend, dat N.B.V.B. en K.N.V.B. thans toch in overleg zijn getreden en wel via de urgentie-commissie, die daar zij nadrukkelijk op gewezen door haar naam al leen al een zekere mate van autonomie bezit Wy menen zélfs te weten, dat zy geen ver antwoording aaoi de bondsver gadering schuldig is. Maar in ieder geval: het overleg is aan de gang: beide partijen voeren voorlopig geen acties meer. WIE WINT? Als het overleg af zou springen en de strijd tot het bittere einde gevoerd zou worden, wie zal dan winnenAls er tenminste daarna nog een winnaar aan gewezen kan worden. Het zou uiteraard jammer zijn, indien de grootste sportorganisatie van Nederland, die het zij nog eens gezegd voor zove- len, die sport voor hun plezier beoefenen, zulk enorm goed werk verricht, kapot zou gaan. Maar daarvoor is voorhands weinig vrees. De wapenen, die thans gesmeed zijn en die, loel- ke nog vervaardigd sullen wor den, geven de K.N.V.B. althans een sterkere positie. Men denke alleen maar aan de mogelijk heid, dat de z.g. bedreigde clubs nu na dispensatie hun spe lers zullen kunnen betalen. Dat geen volledige vrijheid is toe gestaan, komt ons juist voor al werd namens het lager voet bal betoogd, dat men best op zichzelf kan passen. Maar een stryd als deze, kan lang duren, jaren zelfs. En het is al vaker betoogd, dat beide partijen gro te verliezen zullen lijden. De kans op een Pyrrhus-overwin- ning is niet uitgesloten. De K. N.V.B. onderschatte de tegen stander niet! Tank Esso Extra Winter Grade by de blauw/witte Esso pomp en profiteer van de voordelen: vlugge start - sneller op temperatuur - geen ijsvorming, dus lager benzineverbruik, geen krachtverlies, niet afslaan bij stationnair draaien. Rijd ook in herfst en winter even soepel en economisch als 's zomers. Jarenlange ervaring met „moltlgrade" motorolie met speciaal „anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming in de carburateur Reeds jaren profiteert een enorm aantal automobilis ten van de extra kwaliteiten van Esso Extra Motor Oil. Door de buitengewoon hoge Viscositeits-Index de juiste vloeibaarheid bij elke tem peratuur, dus de beste be scherming van de motor onder alle omstandigheden. Vertrouw op de wereld reputatie van Esso. ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG Roofoverval berecht. De Haarlemse rechtbank heeft de gebroeders H. J. W. en A. W., ver dacht van het plegen van een roof overval, veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar, door te bren gen in de bijzondere gevangenis te Zutphen. Tegen ieder was één jaar en zes maanden geeist. Beiden hadden een bekentenis afgelegd. In de avond van 27 Juli hadden zij zich naar een expeditieloods in Zaan dam begeven. De nachtwaker werd een op een revolver lyltend voorwerp onder de neus gehouden enkele tikken met een gummistok op het hoofd ge geven en op een stoel gebonden. De indringers hebben daarna getracht een brandkast te forceren; dit is hen niet gelukt. Kort daarop werden zij aangehouden daar de nachtwaker een der indringers, die vroeger op het be drijf werkzaam is geweest, had lier- kerid. Advertentie. Communistische gruwelen in Birma Volgens Vrijdag ind e Birmese hoofdstad Rangoon ontvangen berich ten hebben de communistische rebel len in de laatste dagen van October jl. hun terroristische activiteit in het gebied van Penwegon hervat. In een door hen bezet dorp hebben zij twintig mannen, die eerste hun ei gen graf moesten graven, doodge schoten. Enkele dagen later zijn in een na burig dorp weer acht boeren, die door de communisten werden beschuldigd van „samenwerking met de regering" doodgeschoten. Jaarvergadering Inwendige Zending. De jaarvergadering van de Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zending op Geref. Grondslag in Nederland zal gehouden worden op Vrijdag 12 No vember a.s. in het Dienstgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht. Ds H. G. Abma, Ned. Herv, predi kant te Rotterdam, zal het openings woord spreken over: „Onze Bond door eer en oneer". Ds J. van Drenth, Ned. Herv. predikant te Ooltgens- piaat, zal refereren over het onder werp: „Inwendige Zending Inwen dige bezinning." Verder staat een be stuursverkiezing op de agenda. FEUILLETON 47 „Om elf uur morgenochtend. U weet zeker wel, dat hij in de gevangenis te Marbury zit. Er is trouwens weinig, dat U niet weet, wel Maar als U daar is, probeert U dan hem aan 't praten te krygen. Natuurlijk niet over de misdaad dat zou minder juist zijn nu hij ervan beschuldigd wordt maar omdat het departement van Oorlog ons achterna zit om die uit vinding van meneer Harsch, waarin het veel belang stelt. Harsch heeft in zyn testament alles aan Madoc ver maakt en daartoe behoren ook al zijn aantekeningen over de genomen proe ven, die uitvinding enz. Ze beweren, dat alles in kannen en kruiken was en dat ze 't erg nodig hebben. Madoc zou het geheim niet willen uitleveren, om dat hij pacifist is. Nu weten ze niet, of ze Kt testament ook kunnen uitscha kelen, maar ondertussen zitten ze ge woonweg te springen om de papieren van Harsch, want als hij inderdaad om die papieren is vermoord, willen ze niet wat je noemt voor schut staan. Let wel, ik zeg niet, dat hij er om ver moord is! We hadden het op Madoc voorzien en dachten, dat hij uit jaloe zie had gehandeld, maar die Sir Geor ge Rendal blijft er bij, dat een agent van de vijand de dader is geweest en hy draait om de papieren heen als een kat om de hete brei. Madoc zegt even wel dat ze hèm zyn nagelaten en dat het ztfn zaak is". „Dat heb ik ook begrepen uit de woorden van majoor Albany". „Welnu probeert U dan Madoc er toe te krijgen, dat hy zegt wat hy er mee gedaan heeft. Onder ons gezegd, we hebben twee man van onze specia le afdeling op Prior's End geposteerd, om te zorgen, dat er geen gemakkelijk inbraakje wordt gepleegd' Juffrouw Silver kuchte weer eens en zei toen: „Zo juist verklaarde U, dat U het op meneer Madoc had voor zien. Gebruikte U met apzet de verle den tijd?" Lamb, deftig gezeten in de stoel van de vroegre dominee, een meubel van respectabele afmetingen, waarin de •Jr door PATRICIA WENTW0RTH hoofdinspecteur, zowel wat omvang als gewicht betreft, wonderwel paste, schraapte zijn keel en keek een tikje onwillig naar de breiende juffrouw Silver. Maar deze, ijverig bezig aan een khaki sok voor een barer neven in militaire dienst, doorstond die blik met een vriendelijke, wat verontschul digende glimlach. „Ja", was het niet-rechtstreekse antwoord op haar vraag, „inderdaad is de dood van die man, Ezra Pincott een ernstige complicatie. Ik zal U ver tellen wat we weten. Misschien kunt U er wat van maken, maar ik zie er geen kans toe". „U bedoelt, Inspecteur, dat het niet klopt met uw beschuldiging tegen meneer Madoc?" Frank Abbott, die aan de schrijfta fel zijn notitieboek gereed hield, leun de even op zyn elleboog en streek de hand over zijn mond. Achter dit vei lige scherm veroorloofde hy zich een waarderende glimlach, maar Lamb zei, zonder een spier te vertrekken „Dat zeg ik absoluut niet. Ik geef U aleen de feiten". Met een poëtisch citaat verklaarde juffrouw Silver: „Ongeloof in enig op zicht, is gebrek aan geloof in alles. De kleinste wanklank in de luit bederft het schoonst muziekgeluid". Na een kuchje voegde zij er bewonderend aan toe: „Zo'n heerlijk en waar gedicht van die beste Lord Tennyson!" Brigadier Abbott veroorloofde zich in alle eerbied een kleine verheugenis, want 't antwoord van de hoofdinspec teur was precies wat hij verwacht had. „Als dat poëzie is, wil ik U wel zeg gen, dat ik er niet veel mee op heb! En het klinkt alsof we een appel moe ten weggooien, omdat er een vlekje aan is". „Een uitstekend beeld!" vond de glimlachende juffrouw Silver. „Maar ik vrees, dat ik U in de rede ben ge vallen. U zou me over Ezra Pincott vertellen. Gaat U als 't U blieft ver der". „Welnu dan: De politiedokter heeft verklaard, dat de man verdronken is". Juffrouw Silver breide vlijtig door, terwijl ze opmerkte: „Ik voor mij ge loof dat er nog wat anders achter steekt". „Hm" bromde Lamb, „ze vonden hem verdronken in het water, dat een voet hoog stond. Wat wilt U dan nog?" ,,'t Is een ellendig geval. Maar er steekt meer achter, anders zou U er zich niet bezorgd over maken". Lamb verschoof zich wat in zyn ruime stoel. „Nu ja, als U het dan weten wilt; ze hebben hem geslagen. Hy had een wond achter het oor en die kan htj niet gekregen hebben door zijn val in het water". „Lieve hemel!" riep juffrouw Sil ver uit. „Ja, hij kwam nog levend in het water, maar eerst hadden ze hem ge slagen. Hij had heel wat alcohol ver werkt en er was ook brandewijn bij en die hebben ze niet in de „Stier". Daar heeft hy bier gedronken en iedereen zegt dat hy er een massa van kon verstouwen voor hij wat je noemt dronken werd. Hy was een van die dag-in-dag-uit pimpelaars. maar niemand schijnt hem ooit bepaald on bekwaam te hebben gezien of niet in staat zelf huiswaarts te gaan! En ik herhaal: die brandewyn heeft hij niet in de „Stier" gekregen". „Waar dan wel?" „Als ik dat kon uitvinden zou ik heel bly zijn. Ja en U stuurde me gis teren een boodschap, dat hij opsneed over iets dat hij wist en dat hem geld zou kunnen opbrengen; U vroeg ook, een oogje op hem te laten houden, 't Spyt me, dat ik toen niet dadelijk een mannetje achter hem aan heb ge stuurd, maar ik dacht niet. dat er zo veel haast by was. Abbott zou van daag toch hier komen en ik stelde het daarom nog uit. Blijkbaar heb ik me vergist, maar gedane zaken nemen geen keer. De man is dood en ik moet uit zoeken hoe dat gekomen is, onver schillig of het de zaak tegen Madoc al dan niet overhoop gooit". Juffrouw Silver keek hem goedkeu rend aan. „Iets anders had ik ook niet van u verwacht, inspecteur". „Het heeft er veel van, dat hij van plan was op iemand chantage te ple gen", zei Lamb tamelyk fors. „Ik heb met de waard van de „Stier" gespro ken, die zei, dat Ezra altijd pochte wanneer hij wat op had, maar deze keer had hij veel harder gepocht dan anders. Ik vroeg hem, of de naam van meneer Harsch ook was genoemd en dat bleek zo te zyn. En dan had hjj gezegd, dat hij, Ezra, iets wist waar uit hy geld zou kunnen slaan als ze ker iémand maar begreep wat in zijn eigen belang was. De kastelein had dat allemaal niet ernstig opgenomen. Maar achteraf bekeken heeft de man gepocht op wat hij inderdéAd wist. oKrt daarna heeft iemand hem bran dewijn gevoerd, is hij geslagen en ten slotte verdronken in ondiep water. Er bestaat geen enkele aanwyzing, hoe hij daar terecht is gekomen, maar vermoedelyk hebben ze hem er in ge gooid! De plek waar hy gevonden werd lag een heel eind van zyn ge wone weg naar huis. Maar er is nog iets misschien betekent het wei nig1, misschien veel. Ik heb nog geen tijd gehad, er over na te denken. Laat Frank het u maar vertellenhij heeft het ontdekt. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6