Keizer Haile Selassie bezocht grote Nederlandse bedrijven KLANKBORD Bijbelkennis als leervak op Middelburgs Gymnasium MENDES-FRANCE STELT OPNIEUW DE VERTROUWENSKWESTIE ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FEESTDAG VOOR EINDHOVEN Tocht van Amsterdam naar de lichtstad per Dakota Met uitbundig enthousiasme heeft de Eindhovense bevolking gistermid dag Keizer Haile Selassie toegejuicht tijdens zün kortstondig verblijf in de ze stad. Maar niet minder ook gold het vreugdebetoon Koningin Juliana, die gisteren voor de eerste maal als vorstin een bezoek aan Eindhoven bracht. Duizenden mensen hadden zich opg esteld op de trottoirs langs de route, welke het hoge gezelschap volgde tijdens de rytoer door de stad. Even na half een waren op het vliegveld Welschap de twee Dakota's geland, waar mede het vorstelyk gezelschap om 12 uur van Schiphol was vertrokken. Des morgens had de Keizer Werkspoor in Amsterdam bezocht; in de lichtstad werden Philips en in Geldrop de D.A.F.-fabrieken bezichtigd. De Dakota's ontmoetten tijdens de tocht vier Thunderjet-straaljagers van de taktische luchtmacht, die de vliegtuigen begeleidden naar het vliegveld Welschap. Daar werden de vorstelijke personen begroet door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, de burgemeester van Eind hoven mr. H. A. M. Th. Kolfschoten. Nadat de heren ir. F. J. Philips, vice- president en ir. Th. Tromp en W. A. de Jonge, leden van de raad van be stuur der N.V. Philips-gloeilampenfa- brieken en dr. Huub van Doorne en diens broer W. A. V. van Doorne van de D.A.F.-fabrieken waren voorge steld, werd de ere-wacht geïnspec teerd. De vorstelijke stoet werd ge opend door zes politie-motorrijders. In betrekkelijk snel tempo werd naar de andere kant van de stad ge reden naar het landhuis van ir. Th. P. Tromp aan de Sumatralaan, waar de vorstelijke gasten de lunch gebruik ten. Daarna ging men naar de Phi- lipsfabrieken. Ir. Tromp hield hier een korte inleiding voor de daarna aanvangende demonstratie groot beeldtelevisie. Philips heeft in September in Addis Abeba een dochter-onderneming ge sticht, „Philips-Ethiopië S.A.", terwijl men juist in onderhandeling is over de levering van een volledige ziekenhuis inrichting (kosten 800.000). voor het in aanbouw zijnde St. Pauls hos- Amerikaanse vliegtuigen verongelukt. 's Werelds snelste watervliegtuig, de met waterski's uitgeruste Con- vair „Sea Dart", is boven de baai van San Diego Californië) ontploft. De vlieger kwam om het leven. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is een tweede Amerikaans vliegtuig, eveneens een „Convair", verongelukt, waarbij vier inzittenden om het leven zijn gekomen, terwijl er elf ernstig werden gewond. De „Convair" was opgestegen van het vliegveld van Tucson, in de Ame rikaanse staat Arizona. Het toestel kwam in botsing met electriciteits- kabels, waarna het neerstortte, daar na brak brand uit. Israëlisch-Arabische besprekingen? Een hoge ambtenaar van het Is raëlische ministerie van buitenlandse zaken is Vrydag uit Tel Aviv naar Rome en Parijs vertrokken, waar hy naar verluidt, besprekingen zal voe ren met vertegenwoordigers van Ara bische staten. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen brengt men zijn reis in verband met contacten over vredesbesprekin gen tussen Israël en de Arabische staten in verscheidene Europese hoofdsteden. TALEN. De N.A.V.O. heeft, zo fluis tert men in West-Duitsland,'een nieu we dagorder uitgevaardigd, waarin liet volgende wordt bepaald over de in N.A.V.O.-verband te gebruiken ta len: Voor de staf-officieren: Engels. In de officiersverblijven: Frans. Aan het front: Duits. In krijgsgevangen schap: Russisch. PAARDEN. Achttien arbeiders van 'n Parys' slachthuis werden gearres teerd, omdat zij voor twintig millioen francs paardenvet achterover hadden gedrukt. De opbrengst van het vet, dat zij aan zeepfabrieken hadden ver. kocht, vergokten zij" op depaar denrennen. VALHELMEN. Daar meer dan tach- tig procent van alle dodelijke motor ongelukken te wijten zijn aan schedel- basisfracturenheeft het aartsbisdom Keulen de motorrijdende geestelijken dringend aangeraden, tijdens hun tochten valhelmen te dragen. BESTUURDER. Meneer Lotie Mc- Creay uit de Amerikaanse staat Iowa gmg de cel in voor dronken chauffe ren. ondanks zijn bewering dat zijn hond Queenie achter het stuur had gezeten SCHOTEL. Een Frans provincie blaadje heeft dezer dagen de eerste originele foto van een vliegende scho tel gepubliceerd. Het was geen truc- opname, alleen de schotel kon niet vliegen. Hij was door een student ge bouwd van het deksel van een vuilnis bak en een beetje beton. Hij maakte er enkele foto's van en gaf het filmpje aan de fotograaf om te laten ontwik kelen. De bediende van de fotograaf zag de schotel op het negatief, zei te gen de student dat zijn film mislukt was en verkocht zelf de afdrukken aan het plaatselijke dagblad. Toen de student zijn schotel in de krant zag staan, kwam het bedrog spoedig aan het licht pitaal in de Ethiopische hoofdstad. Voor deze inrichting heeft de Keizer in elk geval al een welkome gift ont vangen. Koningin Juliana en Prins Bernhard boden nl. als bijzonder ge schenk een volledige Röntgen-instal- latie voor dit ziekenhuis aan. Een ander geschenk ontving de Keizer van het bedrijf zelf: Een kristallen bokaal alsmede het aanbod om de technische opleiding aan zes Ethiopische studen ten voor rekening van Philips te ne men. Door de DAF werd hier later nog een geschenk aan toegevoegd: een zeventiende eeuwse gedreven zilveren tabakspot als voorbeeld van Neder lands oude ambachtskunst. Intermezzo Een aardig intermezzo tijdens deze demonstratie was de toespraak via het televisiescherm door een jonge man uit Ethiopië, die bij Philips een technische opleiding ontvangt. Na de demonstraties in de Ela-stu- dio, onderhield de Keizer zich enige tijd met de jeugdige onderdaan. In die studio beluisterde het hoge gezelschap o.a. de resultaten van een nieuwe vin ding op het gebied van de accoustiek voor muziekuitzending via de radio. Zo voortreffelijk was de weergave van het slotkoor „Ruhe sanfte, sanfte Ruh", uit de Matthëuspassion gezon gen en gespeeld door het Philipskoor en -orkest, dat men zich inderdaad bijna in een concertzaal kon wanen. Te ruim drie uur arriveerde de stoet bij de D.A.F. In de weidse hal van dit moderne bedrijf werden de vorstelijke f ersonen begroet door de burgemees- er van Gelarop, mr. F. J. J. L. van Lanschot. Na een rondgang door de fabriek nam het gezelschap plaats op een tri bune, om vandaar een défilé van ci viele en militaire wagens gade te slaan, terwijl directie-secretaris W. van Efkelen een toelichting gaf. Hier na volgde op het geaccidenteerde terrein een demonstratie met een ar tillerietrekker, een wapendrager en een jeep. Tijdens de teruggang naar de grote ontvangsthal bezichtigden de vorste lijke personen nog het oude werk plaatsje waarin de gebroeders Van Doorne ruim 25 jaar geleden met hun eigen bedrijfje begonnen. Te half vijf startten de twee Dako ta's met het gezelschap voor de terug tocht naar de hoofdstad. Opstand in gevangenis te Sao Paulo Tijdens een opstand in de gevange nis van Sao Paulo, die Donderdag avond uitbrak, zijn tal van gevange nen gedood en gewond. De opstand brak uit, toen een gevangene, die plotseling krankzinnig werd, in het dwangbuis werd gesloten. Volgens de eerste berichten was de opstand van te voren beraamd, want alle gevan genen beschikten over wapens. Ambtenaren krijgen loonsverhoging. Bij het begin van het debat over de begroting in de Nationale Ver gadering heeft minister-president Mendès-France de vertrouwenskwes tie gesteld. Hy ging daartoe over nadat een woordvoerder van de com missie van financiën voorgesteld had de begroting voor P.T.T. te verwerpen. De stemming zal Dinsdag worden gehouden. In politieke krin gen verklaart men, dat de regering geen grote kans loopt verslagen te worden. De Franse premier was van me ning, dat het voorstel tot verwerping van de P.T.T.-begroting een obstruc tiekarakter droeg. Mendès-France had de vergadering gewaarschuwd, dat hij tijdens het gehele begrotingsdebat telkens de kwestie van vertrouwen zou stellen, wanneer er oppositie tegen de rege ringsvoorstellen zou komen. Hy streeft er naar het begrotingswets ontwerp voor het einde van het jaar aangenomen te doen krijgen. De Franse ministerraad heeft goed keuring verleend voor loonsverhogin gen van ambtenaren met ingang van 1 Januari a.s. en een verdere loons- School Grafische vakken te Utrecht geopend. De school voor grafische vakken te Utrecht is gisteren officieel heropend. De school, die in 1902 werd opgericht, is geheel verbouwd en gemoderni seerd. Het is thans één der beste schoolgebouwen in Nederland. Vele genodigden waren aanwezig, toen de voorzitter de heer Korthuis jr allen welkom heette. Spreker memoreerde, dat aan de school nu naast de vakken boekdruk, zetten, machinezetten, chemi-grafie en boekbinden ook diepdruk en offset zullen worden onderwezen. De heer Jos Cleerdin, voorzitter van de drukkerspatroonbond, bracht hul de aan de heer Korthuis voor net vele werk, dat door hem is verricht. Het speet spreker, dat de heer Korthuis binnenkort het bestuur zal gaan ver laten, waarin hij 23 jaar zitting heeft. Bij bestuursbesluit is de heer Kort huis benoemd tot erevoorzitter. Albert Schweitzer, de Nobelprijswin naar voor de vrede, tijdens zijn toe spraak in Oslo. A.N.P.-Telefoto) verhoging over een jaar in uitzicht gesteld. De kosten daarvan belopen omstreeks 48 milliard frs. maar men zal dit bedrag ten. dele vinden door bezuiniging tot een bedrag van 15 milliard frs. De totale uitgaven voor de begroting 1955 belopen thans, rekening houdende met de bezuini ging van 15 milliard frs., 3.312 mil liard frs. De ontvangsten worden geraamd op 2.994 milliard frs. Het geraamde begrotingstekort van 318 milliard frs. is ongeveer 100 milliard frs. kleiner dan dat van 1954. Een opname van de ontvangst van keizer Halle Selassie door de Neder landse regering, welke Donderdag avond in de Ridderzaal te Den Haag werd gehouden. Bij het betreden van de zaal. V.l.n.r. ZKM Haile Selassie, primes Sarah, H.M. de Koningin, mi nister J. L. M. Beel en minister-presi dent dr W. Drees. Landarbeider vermoordde pasgeboren kleinkind. Veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf. H. P. uit Schoonoord is door de arrondissementsrechtbank te Assen, conform de eis, veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij werd er van beschul digd in de maand Juni 1951 het pas geboren kindje van zijn dochter te hebben vermoord. Toen de baby destijds geboren was, bleek het kind meteen verdwenen te zijn. De grootvader, verdachte H. P., beweerde dat de kleine by pleegou ders was ondergebracht, doch de po litie vertrouwde het niet en zette de man in voorlopige hechtenis „wegens verduistering van staat". Tegen hem werd toen vier jaar gevangenisstraf geëist, doch de x-echtbank sprak hem vrij. Later werd hij ook door het hof in Leeuwarden vrijgesproken. De Hoge Raad verwees daarna de zaak naar het gerechtshof te Amsterdam, doch inmiddels werd het bewijs ver kregen tegen P. die tenslotte beken de ae moord te hebben gepleegd. Niet met helicopter Het congres van Genootschap voor Reclame Het Genootschap voor Reclame wil de ter gelegenheid van de opening van het congres op 18 November in het gi-oothandelsgebouw te Rotter dam de ere-gast. dr. H. M. Hirsch- feld. per helicopter laten arriveren. Uit de cockpit zou hij de trap afdalen van de daktuin van het groothandels gebouw naar de congreszaal om zijn openingsrede uit te spreken. Dr. Hirschfeld kon de „stunt op zichzelf wel waarderen maar wenste er toch niet aan mee te werken. Later werd ook door het genootschap mede ge deeld, dat de voorgenomen landing niet kan doorgaan. Weer een staking in Enschede. Ongeveer 80 leden van het perso neel van de spinnerij Noorderhagen van Van Heek Co N.V. te Enschede, hebben gisteren het werk neergelegd. Het betreft voornamelijk leden van de Eenheidsvakcentrale, die in staking zijn gegaan. Gisteren hebben zij bus sen met Duitse arbeiders bij de grens post Glanerbrug opgewacht. Zij trachtten hen te bewegen niet aan het werk te gaan. De Duitse arbeids krachten hebben hieraan gevolg gege ven en zijn naar huis teruggekeerd. Blijkens de uitkomsten van de land bouwtelling Mei 1954 is het aantal land- bouwpaarden in Nederland vergeleken bij 1953 verminderd van 248.727 tot 241.518. STEMMEN UIT DE KERKEN Nieuw vak, een teken des tijds De vorige week heeft de Raad van Middelburg het besluit genomen, dat voortaan op het stedelijk gymnasium, nog altyd het enige in onze provincie, les zal worden gegeven in kennis van de Bybel en cultuurgeschiedenis van het Christendom. Dit besluit is genomen met 17 stemmen vóór en 3 blanco. Het is dus blykbaar een goed uitgebalanceerd voorstel geweest. Zowel dit nieuwe vak, als ook de stemverhouding hierover, zyn een teken van de na-oorlogse tyd. Middelburg heeft hiermee het voorbeeld gevolgd van verschillende andere steden. We kunnen niet anders dan ons van harte verheugen, zowel over het genomen besluit, als over de stemverhouding. We leven in een tyd die helemaal op de techniek is ingesteld. Dat Is ook nodig, daar ons land steeds meer naar de industrie heeft moeten overscha kelen. Op technische kennis wordt grote nadruk gelegd en we krygen zo langzamerhand een volk dat, wat zyn technisch vermogen betreft, op een hoog peil staat. Maar tegelijkertyd wordt het geestelyk hoe langer hoe meer uitgehold. Laat men de gevaren die hierin liggen, toch vooral niet on derschatten. Een gevolg van die steeds verder gaande vertechnisering is. dat men overal in de kerk klachten kan ho ren over het slechte catechisatie-be zoek. Het geeft niet, welke kerk ie neemt. Voor de jongens boven ae leeftijd van de lagere school, tot ze in militaire dienst gaan, is het bijna ondoenlijk een uur te vinden dat voor hen allen geschikt is. De een zit op een avondóux-sus van de am bachtsschool en kan niet komen. Een tweede heeft juist op de avond van de catechisatie een tuinbouw- cursus en kan niet komen. Een der de vol<rt de lessen op de M.T.S. en hij heeft zoveel huiswerk dat hij on mogelijk kan komen. Een vierde gaat naar een mulo of middelbare school, waar de leraars eveneens niet mals zijn en gezamenlijk nogal wat eisen, hoewel ieder voor zich er misschien van overtuigd is, dat hy njet veel-eisend is. „Je moet het mijn jongen niet kwalijk nemen als hij er eens niet is, dominé, want soms heeft hij zoveel werk". En dan zijn ex natuurlijk ook nog de proefwer ken. Maar het gevolg is. dat de on derhavige jongen practisch niet veel komt. Omdat ze in de week geen voor allen geschikte avond konden vin den, zyn predikanten er toe over gegaan, althans een gedeelte van hun catechisaties op Zaterdag en zelfs op Zondag te zetten. Maar het resultaat is niet erg groot geweest. Wie zelf kinderen op een middelba re school heeft, weet hoe het week end „gevierd" wordt. Dan is de lust voor het kerkelijk onderricht ook al niet groot. En zo blijven de kerke lijke leraars zitten met het probleem van hun catechisaties, ook daar, waar er nog een bereidheid is te komen. Hoe moet hiervoor een oplossing worden gevonden? Reeds lang gele den is er eens gezegd, dat misschien de enige mogelijkheid zou wezen, de catechisaties te geven binnen het schoolverband. Doch, wanneer dit moest worden uitgevoerd, zou het weer blijken onmogelijk te wezen door de verregaande gespletenheid die het kerkelijk leven in ons land vertoont. In de catechisatie zal dit toch'min of meer tot uiting komen. In dezelfde mate als de prediking, is deze immers leer-onderricht van de kerk. De gemeenteraad van Middelburg heeft dan ook niet besloten bijbel onderricht te geven, maar „kennis van de Bybel en cnltmr *- van het Christendom". de Bijbel kan „neutraal" worden ge doceerd. Nog niet zo lang geleden hoorden wij van een student, die nog nimmer van Job had gehoord en hoogst verbaasd was dat de uit drukking: zo arm als Job, die hy kende, in verband stond met een fi guur uit de Bijbel. De Raad van Middelburg is blijkbaar van oordeel, dat onvoldoende kennis van de By bel, in ons land een gebrek in de op voeding betekent. En cultuurgeschie denis van het Christendom is hele maal neutraal terrein. Met de vragen rondom de bijbel kennis op de openbare scholen, hou den ook landelijke instanties zich be zig. In het weekblad „De Hervorm de Kerk" van de vorige week, pu bliceerde ds. Landsman het een en ander van het antwoord van het Rooms Katholiek Centrum voor Staatkundige Vorming op de vraag of men van deze zijde zyn mede werking zou moeten verlenen aan de eventuele invoering van bijbel kennis als verplicht leervak op de openbare scholen. Dit R.K. Centrum stond hier afwijzend tegenover. Hoe wel men zou denken dat al wat Pro testant is, dit leervak zou toejui chen, maakt ds. Landsman de op merking: „Niettemin kunnen we ons, hoe wonderlijk en onbegrijpelijk dit eerst moge klinken, toch zeer wel verenigen met de conclusie van het Centrum voor Staatkundige Vor ming". Maar de argumenten zijn wef heel anders. Ds. Landsman acht het Evangelie zulk een openbare zaak, dat het met het karakter van de openbare school in het geheel niet ln strijd behoeft te zijn. Het Evange lie ontmoet elders in de wereld geen andere mensen dan in de kerk. Maar hij acht „elke dwang, waar het gaat om bijbelonderricht en godsdienston derwijs op openbare scholen, in strijd met het karakter van dit onderwijs". Het Woord Gods verdraagt het een voudig niet, te worden opgedrongen aan jonge mensen. Wanneer het goed en deskundig gegeven wordt, ver wacht hij veel meer belangstelling „dan men in de gesaeculariseerde we reld van nu zou verwachten". Daar om: „wel een krachtige actie voor vrijwillig bijbelonderwys op de open bare scholen". Zo vast vertrouwend als ds. Lands man blijkbaar is op dat vrywillige ka rakter, zyn wij niet. Wanneer de leer lingen de keuze hebben tussen een uxxr bybelkennis of een uur vry, kunnen we ons niet indenken, dat zij erg geestdriftig zullen zyn, vooral wan neer het gaat om het laatste school uur van de dag. Met de huidige regenten van onze provinciale hoofdstad, vinden we dat uur toch wel noodzakelyk en met ds. Landsman zyn we het eens dat het vrywillig moet zijn. Maar dan zal het een uur moeten wezen, waarop heel Het Wereldgebeuren De Saar Het ziet er naar uit' dat bondskan selier dr. K. Adenauer nog eens naar Parijs zal moeten gaan. Niet alle politieke partijen, die tezamen in West Duitsland de regeringscoalitie vormen zijn het eens over de Saar- afspraak, waarmee Adenauer in Bonn is teruggekeerd. Met name de Duitse liberalen verlangen, dat de Saar door Frankrijk openlyk als Duits gebied aangemerkt zal worden. Ze hebben Adenauer het vuur zo na aan de sche nen gelegd, dat hij zich bereid heeft verklaard nieuwe besprekingen te openen met de Franse premier om gunstiger voorwaarden te bedingen. Uit dit besluit van de bondskanse lier blijkt, dat hij zich tegenover het Duitse parlement niet al te sterk gevoelt, ondanks de absolute meerderheid, welke zijn eigen party in dat parlement heeft. Het zou wel eens kunnen, dat door de Saarkwestie een groot deel van zrjn partijgenoten naar de tegenpartij zou den overlopen en daartegen wil Ade nauer zich wapenen. Er hangt overigens over geheel West Duicsland zoals een mede werker van de Wochenzeitung schreef een donkere wolk van on zekerheid, ontevredenheid en malai se. Er is in de Duitse bladen teveel sprake van schandalen, van politieke uesertie, van spionnage enz. Dat heeft een sfeer van onrust en onbe hagelijkheid geschapen, die in rege ringskringen te Bonn duidelyk merk baar is. Ook is een belangrijk deel van net Duitse volk weinig enthou siast over de herbewapening. Men heeft zich niet tegen die herbe wapening verzet zolang er nog over gedebatteerd werd in de parlemen ten en zolang de indruk nog kon bestaan, dat net nog vele jaren kon duren aleer die heroewapening een feit zou worden. Maar nu staat die herbewapening zeer werkelijk voor de deur en nu rijzen de bezwaren. Men beseft, dat West Duitsland offers zal moeten brengen en daar toe is niet iedereen in de bondsre publiek geneigd. Het zyn vooral de socialisten, die zich nog tegen de herbewapening verzetten en die er nog steeds op blijven wijzen, dat door de herbewa pening de kansen op een vergelijk met Sowjet-Rusland over de hereni ging van Duitsland steeds minder worden. n dit verband is de vraag belang wekkend óf de geallieerden nog 1 vóór de parlementaire bekrachti ging van de Westeuropese Unie met Moskou willen onderhandelen. Men heeft van Duitse socialistische zijde stellig daarop gehoopt. In Washington en Londen echter toonde men zich niet geïnteresseerd in directe besprekingen met Moskou. Uit Parijs kwamen aanvankelijk geruchten, dat Mendès-France wel iets gevoelde voor onderhandelingen met Rusland. Zelfs werd beweerd, dat Mendès-France zou overwegen een bezoek aan Moskou te brengen. Deze geruchten zijn thans echter tegengesproken. In diplomatieke kringen te Parys wordt verzekerd, dat Mendès-France eerst de Westerse Unie in het paxie- ment aanvaard wil zien en dat hy pas daarna met de Russen wil praten over de toekomst van Duitsland. Dat is teleurstellend voor de Duit se socialisten, die nog hoopten op een soort vergelijk met Rus land. Zij zullen nu in het parlement de strijd tegen de verdragen van Lon den en Parijs in alle scherpte moeten voeren. Van deze verdragen is de Saar- overeenkomst wel het minst accepta bel voor de Duitsers en daarop zal de oppositie zich concentreren. Van daar Adenauer's vrees om eigen par tijgenoten af te stoten en vandaar ook zijn bereidheid om opnieuw naar Parijs te gaan! 5,e.^?s i11 ^ct schoolgebouw zit. In België kunnen de ouders van de leer lingen der middelbare scholen een keuze doen voor hun kinderen. Ze kunnen kiezen tussen een R.K. of een Protestantse godsdienstleraar of, wanneer ze geen van beide voor hun kinderen wensen, ontvangen deze mo raal- of zedeleer. Zo wordt daar op 160 middelbare scholen door een Pro testantse godsdienstleraar les gege ven. Waarom zou ook in ons land iets dergelijks niet mogelyk wezen? Die moraal zou dan door iets anders ver vangen moeten worden en de Protes tantse kerken zouden het eens moeten worden. Dan wordt het een verplicht lesuur en toch is het mogelijk, vrijwil lig een kenze te doen. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3