Meute en huntsmen gereed voor jaarlijks sportfestijn Rood China doet afstand van millioenen onderdanen BELASTINGVERLAGING NOG IN LOOP VAN VOLGEND JAAR ALBERT SCHWEITZER DOET BEROEP OP DE MENSHEID VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IMPONERENDE COMBINATIE St. Hubertusjacht is dè start van het seizoen Op de eerste Zaterdag in November wordt traditie-getrouw het Jachtseizoen weer ingezet met de Sint Hubertusjacht, een combinatie van ryden en jagen, die eerst in Engeland en later ook in andere landen een zeer geliefkoosde sport is geworden. Speciaal de jacht op vossen vormt steeds een hoogtepunt, vooral nadat de gewoonte ingevogerd werd om achter de meute een groep jachthonden het wild te paard te volgen. Deze hon den, de foxhounds, zyn buitengewoon snel en van edele afstamming, waar- schynlyk van de talbot, een grote bloedhond van een byna uitgestorven ras. ogenblik zo drassig, dat hij volkomen omgeploegd zou worden, wanneer alle ruiters over het gras zouden draven. Gijs de Kruyf, de knaap, die de rit meestal uitzet, is in deze streek ech ter zo bekend, dat hij zijn weg wel weer zal vinden. En behalve zijn uit stekend oriëntatievermogen kent hij alle listigheidjes en kneepjes van de vossen, zodat hij voor dit werk de ideale man is. Tot groot genoegen van master Gillissen overigens, die nu zelf aan de jacht kan deelnemen. In Engeland is het deelnemen aan dergelijke jachten niet een privilege van de leden ener jachtvereniging of Nu het jachtseizoen weer voor de deur staat, hebben we ons licht eens opgestoken by mr. Jos Gillissen, ho norair huntsman van de Ko ninklijke Nederlandse Jachtvereni ging. Op zoek naar zfön gerieflijk landhuis te Leusden organiseerden wy zelf ook een klein slipjachtje, zij het dan op een stalen ros. De onbekend heid in deze omgeving speelde ons nogal parten, doch het reeds op verre afstand hoorbare geblaf van jacht honden maakte van ons een paar slimme jagers, die toen spoedig op de Sint-Hubertus..of terecht kwamen, waar juist eqn prachtige merrie de geneugten van een electrische tondeu se onderging. We vernamen er, dat het uitzetten van een slipjacht een secuur werk is, waarbij de man, die de route bepaalt, gebruik maakt van gummihandschoenen, om te voorko men, dat de lucht van de vossen aan zijn handen gaat hangen. KRONKELPAADJES. De avond voor de jacht wordt er een jutezak in het vossenhol ge legd. De drie vossen, die op de Sint Hubertushof toeven, slapen er op, zodat de lucht van deze die ren diep in de zak dringt. Op de ochtend van ide jacht wordt de zak te voorschijn gehaald en in meer dere stukken verdeeld. Van het be ginpunt wordt de slip, via allerlei kronkelpaadjes en omweggetjes naar een bepaald punt gesleept, waar de eerste hunt eindigt. Voor de tweede en derde hunt worden nieuwe slippen gebruikt. Aan het einde van de scent", dat ls het spoor van de vos, vindt de „kill" plaats. Het spoor leidt hier naar een plek, waar een stapel liefst taal vlees door de honden met een ware strijdlust verslonden wordt. De honden van de heer Gillissen, die zijn meute vormen, zyn alle van het Engelse type. Met een geschenk dat de honorair huntsman het vorig jaar uit Engeland kreeg twee gitzwarte jachthonden van het zuiverste ras wordt op. het ogenblik gefokt. Tussen al deze gladharige viervoeters vielen onmiddellijk enige ruwharige honden op, die uit Wales afkomstig zfln. Om do dieren tjjdens de jacht har der te laton rennen, worden ze een dag voor de jacht niet meer gevoe derd. Hun reukorganen zjjn zo bijzon der sterk ontwikkeld, dat zjj reeds ver voor het begin van het eigenlijke spoor door hun typische „muziek" te kennen geven, dat ze de „scent" ont dekt hebben. Wanneer de „kill" plaats vindt, het moment, dat het spoor ein digt en de honden hun prooi in dit geval een stapeltje vlees te pakken krygen, is het een gevecht van jewels te. Het liefst; wordt zo taai piogeiyk vlees gebruikt, waar de beesten met een waariyk woest gehuil aan kun nen scheuren en trekken. MOEILIJKHEDEN. Het uitzetten van het terrein wordt voor deze jachten echter steeds moei lijker. Kon voor enige jaren de Leus- derheide nog gebruikt worden, tegen woordig is dit terrein door militaire voertuigen zo geruïneerd, dat het tot Zeist voor dergelijke jachten volko men ongeschikt is geworden. Ook voor Zaterdag brengt het uitzetten van de jacht weer moeilijkheden met zich. Wel hebben de landbouwers ih de omgeving van Leusden toestem ming verleend hun weilanden te ge bruiken, maar de grond is er op het van de invité's van de eigenaar van een meute, maar de kleinste pachter zowel als de hoogste adel rijdt mee. Zover is men in ons land nog niet. Hier kan men practisch alleen mee rijden als lid of introducé van een der weinige jachtverenigingen, welke achter de meute jagen. DE DERDE NOVEMBER. De Sint Hubertusjacht, die het jachtseizoen inluidt, heeft haar naam ontleend aan de patroon van de ja gers, Sint Hubertus. Zijn liefhebberij voor de jacht werd slechts door zijn liefde voor het zwakke geslacht over troffen. Na Huberts dood in 728 nam de abdij van Andain de naam aan van St. Hubertus. De derde November van dat jaar werden de stoffelijke resten van Hubertus op last van Lodewijk de Vrome in het klooster van Andain in het Ardennerwoud bijgezet en dezelf de dag geldt nu als feestdag voor de jagers. Vandaar, dat de Sint Huber tusjacht op de eerste Zaterdag in No vember, omstreeks drie November dus, gehouden wordt. Een traditie vertelt nog, dat op de ze dag een mooie herfstzon schijnt en wanneer mr. Jos Gillissen, bijgestaan door zyn whippers. de deelnemers Za terdagmiddag bij Huize de Treek op wacht, hoopt hij slechts, dat dit zon netje luister zal bijzetten aan het im posante schouwspel, dat deze offici ële opening van het jachtseizoen elk jaar weer biedt. Alle honden aten een halve minuut Een aardig voorval maakte mr. Jos Gilissen mee op de laatste concours-dag ln Rot terdam. De honorair huntmas- ter was hier met zyn meute uitgenodigd. Na afloop maakte master Gillissen met zijn veer tig honden een ritje door het „strooien dorp", waar hg prins Bernhard ontmoette. Deze hield hem staande, juist voor een tent, waar belegde brood jes. gehakt en worstjes ver kocht werden. De honden snuf felden natuurgetrouw over de straat, totdat een van de vier voeters een gevallen worstje ontdekte. Het dier stoof er op af, twee charmante verkoop- sters vlogen gillend op de toon- bank en voor iemand iets kon n zeggen, zaten alle veertig hon- den in de tent, waar zij zich, tussen de verschrikte dames in, aan de hartige spijzen te goed deden. Na een halve mi- nuut kwamen zij (de honden) m er tevreden weer uit. De voorraad was al verorberd. M En prins Bernhard maar lach- Katoendiefstal in Rotterdam De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdagmorgen uitspraak gedaan in zaken tegen 21 personen, die zich veertien dagen geleden hadden te ver antwoorden wegens katoendiefstallen in de haven van Rotterdam. De hoofdfiguren werden veroordeeld met gevangenisstraffen, welke vari eerden van 8 tot 12 maanden. MINISTER VAN DE KIEFT In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de fi nanciële beschouwingen over de be groting 1955 wijdt minister Van de Kieft uitvoerige beschouwingen aan de aanstaande belastingverlaging. Naar aanleiding van het uitgespro ken verlangen met betrekking tot het tijdstip van inwerkingtreding van de verlagingen van andere dan kostprijs- verhogende belastingen kan de minis ter verklaren, dat het niet in het voornemen van de regering ligt de verlaging van de directe belastingen later te doen ingaan dan die van de kostprijsverhogende belastingen. Wel is uiteraard mogelijk, dat om redenen van technische aard op een enkel punt een uitzondering moet worden gemaakt. Vooropstellende, dat de in het oog gevatte belastingmaatregelen en huurverhoging een samenhangend ge heel 7.yn, vertrouwt de regering de wet in de aanvang van het volgende kalenderjaar te kunnen indienen, op dat de maatregelen nog in de loop van 1955 in werking kunnen treden. De minister deelt mede, dat in het belastingprogramma een voorstel voor een herziening van de weelde ta bel en van de tabel van vrijgestelde goederen zal worden opgenomen en dat by de herziening van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting de regering een matiging van de pro gressie over de genei e lijn, alsmede een verhoging van de belastingvrije minima voor ogen staat. Gaarne zegt de minister toe by de komende belastingherziening ook de gerechtvaardigde belangenvan de "middenstand niet uit het oog te zullen verliezen. De regering denkt aan een spoedi ge invoering van een algemene ouder domsvoorziening, zoals door de S.E.R. is bepleit. Aan de voorbereiding van wettelijke voorzieningen wordt met voortvarendheid gewerkt. HUURVERHOGING Nu concrete voorstellen van de zij- de der regering de Kamer nog met hebben bereikt, wil de minister zich in dit stadium er van onthouden in discussie te treden over de vraag, in hoeverre een heffing van de eigenaars van het vooroorlogse woningbestand gerechtvaardigd moet worden geacht- Hij geeft er de voorkeur aan ter zake te verwijzen naar de binnenkort in te dienen voorstellen. Onder veel voorbehoud deelt de mi nister mede, dat z.i. een verhoging der huren met 5 procent zonder com penserende maatregelen zal leiden tot een meeropbrengst aan belastingen tot een bedrag van 5 a 10 millioen. Minister Van de Kieft wijdt voorts een beschouwing aan de zienswijze Herhalingsoefeningen in Duitsland De derde divisie, in totaal 18.000 man, zal deze maand haar herhalings oefeningen in West-Duitsland houden, in hetzelfde gebied waar kort geleden de grote internationale manoeuvres zijn gehouden. De divisie zal in twee gedeelten op komen en oefenen. Gisteren en van daag kwamen in totaal 11.000 man onder de wapenen, die verzamelen in Vught, Boxmeer, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Weert en Assen. Na enkele dagen in de opkomstcen tra vertoefd te hebben gaan de troe pen de grens over. NOBEL-TOESPRAAK TE OSLO Nieuwe ethiek eerste noodzakelijkheid Dr. Albert Schweitzer, winnaar van de Nobelprys voor de vrede van 1952, heeft Donderdag in zyn Nobel-toespraak te Oslo verklaard, dat de moeilijk heid in de wereld is, dat de mensen niet de bovenmenselijke rede hebben, die nodig is om hun bovenmenselijke macht in evenwicht te houden. „Een nieuwe ethiek, gebaseerd op humanitaire opvattingen, is nodig om er voor te zorgen, dat de mens de krachten die tot zyn beschikking staan, niet voor vernietigende doelen gebruikt". De vredesprijs werd dr. Schweitzer het vorig jaar toegekend, tegelijk met de prijs voor 1953, die naar gene raal George Marshall van de V.S. ging. Wegens zyn werk in Noord- Afrika kon dr. Schweitzer niet eerder naar Oslo komen om de gebruikelijke toespraak tot het Nobel-instituut te houden. Hij deed een beroep op de volkeren te beginnen bij het helen van de won den, die zij elkaar in de oorlog heb ben toegebracht. „Uit naam van al len, die lijden in de strijd voor de vre de, smeek ik de volkeren de eerste stap op dit nieuwe pad te zetten. In de sfeer van vertrouwen, die dan gescha pen zal worden, zou men kunnen be ginnen met de taak om een billijke op lossing van de problemen welke door de twee wereldoorlogen zijn ontstaan, tot stand te brengen". „Men moet de kracht van de geest niet onderschatten. Hg heeft de vol keren van Europa uit de Middeleeu wen gevoerd en een einde gemaakt aan bijgeloof, heksenjacht, foltering en vele andere traditionele wreedhe den en dwaasheden. De geest zou in onze tijd een nieuw wonder kunnen verrichten, een wonder dat zelfs nog groter is dan het eerstgenoemde. Wat telt, is dat wy moeten erkennen, dat wij allen schuldig zyn aan onmense lijkheid", aldus dr. Schweitzer. Tijdens de periode van de twee we reldoorlogen was een nationalisme van de ergste soort ontstaan. Op het ogenblik zou dit beschouwd kunnen worden als het grootste obstakel op de weg naar samenwerking en goede wil, welke tussen de volkeren moeten bestaan. Dit nationalisme zou alleen kunnen worden overwonnen door een wedergeboorte van de humanitaire geest en dit gold niet in de laatste plaats voor de overzeese landen, die tevoren door blanken werden be stuurd, en die welke pas kort hun on afhankelijkheid hadden veroverd, al dus dr. Schweitzer, DE OVERZEE-CHINEZEN Maatregel voor het behoud van de vrede in Zuid Oost Azië (Van een bijzondere medewerker). Hongkong, Nov. B(j de besprekingen in Peking lussen de Indiase minis- ter-pres. Nehroe en de regeringschef van de Chinese Volksrepubliek Mao Tse Toeng werd ook het probleem besproken, dat in een aantal Oost-Aziati sche staten ontstaat door de aanwezigheid van een ln vele gevallen groot aantal Chinezen, wier rechtsstatus onzeker ls. Dat hier een probleem be staat, behoeft de leidende mannen van het tegenwoordige China niet eerst gezegd worden. Tijdens de vergadering van het eerste Nationale Volkscon gres op 23 September heeft Tsjoe En Lal hierop reeds de aandacht gevestigd en verklaard: „Wjj zjjn bereid de Chinezen in het buitenland aan te sporen zich te schikken naar de wetten en de sociale opvattingen van de landen, waarin ze wonen. Er moet op gewezen worden, dat de kwestie van de na tionaliteit van deze Chinezen tot de problemen behoort, die de vroegere re geringen van ons land nooit getracht hebben op te lossen. Dit heeft de Chinezen in het buiten land in een moeilijke positie gebracht en heeft vaak geleid tot een vertroe beling van de betrekkingen tussen China en de betreffende staten. Om deze situatie te verbeteren, zijn wij bereid dit probleem aan te pakken en op te lossen. Toen Nehroe dit onderwerp daarna in Peking aansneed, deed hij dit niet in het belang van zijn eigen land, waar slechts zeer weinig Chinezen wonen, maar ln het belang van de vrede en de goede verstandhouding, die hij in het Oosten van Azië en bovendien ln de hele wereld tot stand gebracht en beveiligd wilde zien en hij dacht daar bij in de eerste plaats aan de Zuid- Oost-Aziatische staten, waar grote groepen Chinezen wonen: Thailand, Malakka en Indonesië met de grootste kolonies, verder Vietnam en Birma. Tussen 9 en 12 millioen Het is moeilijk te zeggen hoe groot het aantal Chinezen is, dat in de ver schillende landen woont. Tsjoe En Lal heeft gesproken van 12 millioen Chi nezen in het buitenland en heeft daar bij ongetwijfeld allen inbegrepen, die geheel of ook maar gedeeltelijk Chi nees bloed hebben. De regering van Tsjiang Kai Sjek berekende het aan tal Chinezen in het buitenland 20 jaar geleden op rond 8 millioen met de grootste kolonies in Thailand (2,5), Malakka en Singapore (1,7), Indone sië (1,2), Vietnam (0,4) en Birma (0,3). Er worden echter ook geheel andere cijfers genoemd. In de grond van de zaak zijn het allemaal slechts schattingen. Pas in de laatste tijd is met het ontwakende nationale gevoel der volkeren in deze staten een zekere belangstelling ontstaan voor de vraag van welke nationaliteit een ieder is en de Chinese staat heeft, zolang hij door keizers geregeerd werd. zich om degenen, die het stof van hun vader land van hun voeten geschud hebben en om hun nakomelingen in het geheel niet bekommerd. De emigratie was bij de wet op straffe des doods verboden en een recht op bescherming van de zijde van de wetsovertreder was na tuurlijk ondenkbaar. Desondanks zyn juist ten tijde van de Mandsjoe-heerschappij van het be gin af aan millioenen geëmigreerd. Eerst om politieke redenen (de aan hangers van de gevallen Chinese Ming-dynastie, die het niet eens wa ren met het nieuwe heersershuis als vreemde heerschappij), doch later de meesten om economische redenen. Ze namen niets mee naar het bui tenland, maar verdienden dank zij hun I bekwaamheid en vljit In vele landen aanzienlijke kapitalen, zodat ze te genwoordig een belangrijke rol in het economische leven spelen. De grote rijkdom van deze Chinezen in het bui tenland en hun contact met de wereld buiten China hebben hun in de politie ke ontwikkeling van hun vanerland een belangrijke rol bezorgd. Bij hen vond dr. Soen Yat Sen zyn voornaam ste ruggesteun, vooral financieel, maar ook persoonlijk, want een niet gering aantal van de staatslieden van de republiek stamt sedert haar geboorte in 1911 uit de kringen der buitenlandse Chinezen. Zodoende was het begrijpelijk dat de Chinese kolo nies in het buitenland en reeds in de eerste wet over de verkiezingen voor Mr. Jos Gillissen met een aantal van zijn jachthonden. der regering inzake het inflatie- en revaluatie-vraagstuk. Zijn conclusie is, dat tot een auto nome wijziging van de wisselkoers slechts in extreme omstandigheden kan worden overgegaan, welke om standigheden thans bepaald niet aan wezig kunnen worden geacht. Het verwachten van hv. bepaalde gevolgen van een huurverhoging door een verhoging van de koers van de gulden moet een volstrekt onjuist be leid worden geacht. Indien hiertoe eenmaal zou worden overgegaan, zou de wisselkoers voort durend een element gaan vormen in de discussie over loon- en huurronden en prijsbewegingen, waardoor grote onzekerheid zou worden geschapen. Men doet goed, de doeltreffendheid van revaluatie als middel tot het ver hogen van de reëele inkomens niet te overschatten. Er bestaat allerminst zekerheid, dat de door revaluatie mo gelijke verlagingen in guldens van de importprijzen onder de huidige con juncturele omstandigheden geheel of overwegend ten goede zou komen aan de uiteindelijke afnemers. Twee kinderen door kolendamp omgekomen Woensdagavond zijn in Amby bij Maastricht twee kinderen van res pectievelijk 1 en 5 jaar tengevolge van l*wlendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen de vader, de heer K., wonende aan de Hagen- straat, thuis kwam, trof hij zijn vrouw en de twee kinderen in be wusteloze toestand aan. De kinderen waren niet meer te redden. De echt genote werd door de G.G.D, van Maastricht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Haar toestand is redelijk wel. de Nationale Vergadering 6 van de in totaal 274 senaatszetels voor de Chi nezen in het buitenland reserveerde. Nog in de tijd van de keizers was in 1909 reeds wettelijk vastgelegd, dat iedere afstammeling van een Chinese vader, waar hij ook geboren mocht zijn, de Chinese nationaliteit zou be zitten en recht zou hebben op be scherming van de Chinese regering. Het is dus niet zo. dat pas de tegen woordige regering te Peking een be roep heeft eedaan op de lovaliteit van de Chinezen in het buitenland, die thans aangespoord zullen worden van hun bijzondere positie afstand te doen. Integendeel, ze heeft het probleem van de Chinese kolonies in het bui tenland van haar voorgangers overge nomen, heeft het in zijn iuiste vorm ingezien en is bereid wat de ande ren niet waren het op te lossen. Tijdens een ontvangst in het Amster damse stadhuis bood Z.K.M. Haile Selassie de burgemeester van de hoofdstad, mr A. J. d'Ailly, een fraai schild met twee bijbehorende speren aan. Tijdens de overhandiging: links Z.K.M. de Hertog van Harrar; rechts H.M. de Koningin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5