In Delft werd waterbouwkundig laboratorium bezocht Dr Felix Kersten als getuige in ontvijandingszaak MINISTER BEEL ANTWOORDT OP VRAGEN VAN DE KAMER VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DRUKKE DAG VOOR HA1LE SELASSIE Ontvangsten in de Maasstad en o.a. door regering in Den Haag Haile Selassie, de Keizer van Ethiopië, heeft gisteren in gezelschap van Koningin Julihna en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Rotterdam. Op het programma stonden een bezoek aan de werf van de Rotterdamse Droogdok Mij., 'n korte haventocht en een bezoek aan het bureau van het Afrika-instituut, dat gevestigd is in het Beursgebouw. Dit bezoek werd besloten met een korte lunch in de grote statige vergaderzaal van de Ka mer van Koophandel, waar de hoge gasten en vele vooraanstaande Rot terdammers gezeten waren aan de fraaie ovale mahonie vergadertafel, die bijna deze grote en bijzonder hoge zaal over de volle lengte en breedte vult. Bij Prof. Thysse. Alvorens men elkaar te Rotterdam ontmoette, bracht Keizer Haile Selas sie met de Hertog van Harrar en Prinses Sarah een kort bezoek aan de werf van L. Smit en Zoon te Kin derdijk, waar hij een op deze werf in aanbouw zijnde en voor Ethiopië bestemde sleepboot te water heeft gelaten. In de directiekamer vertelde de heer L. C. Smit in de Franse taal enige bijzonderheden over de bouw van ae vier sleepboten, welke Ethiopië aan een Nederlandse combinatie van scheepswerven heeft opgedragen en waarvan er thans weer een, de „Shegnew", voor de tewaterloop ge reed was. Als herinnering aan deze geslaag de tewaterlating werd de Keizer een klein model sleepboot aangebo den. Te half twaalf begaf men zich per auto naar het terrein van de Rotterdamse Droogdok My. Daar kwam men te twaalf uur aan Even tevoren hadden Koningin Juli ana en Prins Bernhard zich aan boord van de „Piet Hein" begeven om zich gereed te maken voor de ontvangst van de Ethiopische gas ten. Terwyl een mooie strakke blauwe hemel Rotterdam overkoepelde en een stralende zon d» rivier bescheen voer het Koninklyk jacht „Piet Hein" langs Hr. Ms. „De Zeven Provinciën". De bemanning was op het dek aan getreden voor het traditionele joelen. Na de haven te hebben verlaten voer de „Piet Hein" stroomafwaarts om vervolgens bij het quarantaine station terug te keren. Bij de werf Wilton gekomen viel de Keizer we derom een hartelijke begroeting ten deel, want aai\ boord van Hr. Ms. „Evertsen", liggend nabij de Schie- mond, werden 21 saluutschoten ge lost, waarna er even later aan boord van de kruiser „De Ruyter", die bij Wilton ligt, ten tweede male werd gejoeld. Naar de Maashaven. Het jacht voer vervolgens naar de Maashaven, waar het gezelschap de- barkeerde en per auto naar de Cool- singel reed. Om één uur arriveerde de stoet voor het Beursgebouw. Mu ziek van de Marinierskapel en vele in het zonlicht wapperende vlaggen gaven de aankomst een bijzondere fleur. Het hoge gezelschap begaf zich onmiddellijk per lift naar de derde étage voor een bezoek aan het Afrika-instituut. Nadat in de commissie-zaal een 70-tal genodigden was voorgesteld, werd het noenmaal gebruikt in de met bloemen versierde zaal. Aan het einde van dit noenmaal werd door de heer Van der Mandele aan de Kei zer een door Blaauw in de 17e eeuw vervaardigde kaart van Ethiopië aangeboden, gemaakt in Amsterdam. Omstreeks drie uur vertrok het hoge gezelschap naar Delft. Ook in Delft vond Keizer Haile Selassie Donderdagmiddag een stuk je van zijn land te ig, de toekomsti ge haven van Assab, de tweede kustplaats in Eritrea, in maquette- vorm. De Nederlandse firma Nede- co heeft namelijk van de Ethiopische regering opdracht gekregen een rap port te maken over de mogelijkheden van deze haven, die voor Ethiopië in de toekomst van groot belang zal zijn. Het waterloopkundig-laboratorium stelt nu naar deze mogelijkheden een technisch onderzoek in aan de hand van een maquette, die in één der zalen van het laboratorium is on dergebracht. Voor dit model, waar in op het ogenblik metingen worden uitgevoerd, toonde de Keizer uiter aard een warme belangstelling, maar ook Nederlandse modellen kregen de aandacht der hoge bezoekers. Onder leiding van- prof. J. P. Thysse, maakten zij een rondgang door de hall, waarin een model op zeer kleine schaal (1 op 2400 hori zontaal en 1 op 64 vertikaal) is op gesteld van het Zuid-Hollandse en leeuwse rivierengebied. Daar worden proeven genomen met betrekking tot het Deltaplan. Zo kon het gebeuren, dat de Keizer na het betreden van deze hall in een Delfts laboratorium zich opstelde ergens ten Oosten van de Moerdijk en prof. Thijsse hem een uiteenzetting van de gety-wisseling en de gevaren van een stormvloed gaf. Het was juist eb toen de Keizer arriveerde, maar de tijd gaat bijzon der hard in dit miniatuur-rivierenge bied: één minuut is daar vijf uur in werkelijkheid. Terwijl, de Keizer, de Koningin, de Prins, de Hertog van Harar en zijn gemalin langs het Hol lands Diep wandelden, werd het vloed. Het water in de rivier mon- UITRUSTING. De voorzitter van de Paryse gemeenteraad, Bernard Lafay, heeft van keizer Haile Selassie een gouden schild, twee lansen met scher pe stalen punten en een paar olifan tenslagtanden gekregen. Bij die ge legenheid merkte hii op: „Ik ben nu goed uitgerust voor de komende ver kiezingsstrijd". FAMILIEZIEK. By de verkiezingen in de Amerikaanse staat Tennessee werden er maar 57 stemmen uitge bracht op dr Louie Freeman, die zich candidaat had gesteld. Hij vroeg on middellijk een nieuwe telling aan, want, zo zei hij: „Ik heb meer dan 57 familieleden, en zij hebben allemaal op my gestemd". EXAMEN. Op een examen ontspon zich de volgende monoloog: „Vertelt u me eens, meneer, wat is uranium f „Dus dat weet u niet. Zo. Wat is dan helium f" f „Ook niet Ik zal u nog een laatste kans geven. Wat is eh... het onderscheid tussen uranium en helium f" EEN OOGJE IN HET ZEIL. Cam pion Rogers uit Californië had de bons gekregen van zijn meisje Jean. Om zijn opvolger te bespieden, had hij een gat van twee-en-een-halve een. timeter in de muur van haar zitka mer geboord en een van 25 centime ter in haar slaapkamervloer. De ver loren geliefde merkte het en Cam pion belandde in de gevangenis KUNST. Drie Amerikaanse schilders zaten op te scheppen. „Laatst", zei een van hen, „heb ik een stuk hout beschilderd. Het leek zó treffend op marmer dat het direct zonk, toen ik het in het water gooide". De tweedê troefde: „Gisteren hing ik een ther mometer bij mijn schilderij van het poollandschap. Het kwik daalde met een tot twintig graden onder nul". „Dat is niks", snoefde de derde. „Mijn portret van een bekende millionnair was zó levenecht, dat het tweemaal in de week geschoren moest worden". den steeg en drong steeds verder het binnenland in. Een harde Noordwes terstorm stak op en joeg het water nog hoger op. Terwyl de Keizer de nog resterende meters in de richting van Tholen aflegde, liep in de Bies- bosch de ene polder na de andere vol. Nog voordat de Keizer, na een vlugge blik over de Krammer, Het Haringvliet, de Nieuwe Waterweg en de tussenliggende eilanden, als Goe- ree Overflakkee en Schouwen-Dui- veland, te hebben geworpen, het vroegere rampgebied via een niet bestaande brug over de Ooster- schelde verliet, was het a» weer eb en vloeide achter hem de ondergelo pen Biesbosch leeg. Dat de Ooster- schelde wegens ruimtegebrek achter ste voren was gedraaid en Bergen op Zoom in deze miniatuurdelta een kustplaats aan de Noordzee was ge worden, was niet zo bezwaarlijk in dit verband. In Den Haag. Burgemeester F. M. A. Schokking heeft keizer Haile Selassie Donderdag middag bij de ontvangst in het oude Haagse stadhuis een volledige verza meling litho's aangeboden, die John Martin Bernatij in 1852 maakte van land en volk van Ethiopië. Maanden geleden reeds heeft Den Haag deze collectie met hulp van een Haagse antiquair in het buitenland weten te bemachtigen. In de navolgende maan den heeft men deze werkelijk unieke verzameling gevat in een fraaie rood- lederen foudraal. Keizer Haile Selassie heeft dit vriendschapsgebaar beantwoord met eenzelfde geschenk als hij het ge meentebestuur van Amsterdam of freerde, een ebbenhouten standaard met twee zware met zilver beslagen olifantstanden, die op hun met zilver saamgeklonken punten een vergulde rijksappel droegen. Ook de twee spe ren met brede zilveren punten en het fraaie exotische schild waren er weer bij. Diner van de Keizer. Des avonds volgde er nog een diner in het Hotel des Indes, aangeboden door de Keizer aan de Koningin en Prins Bernhard. Tegen tien uur verlieten de vorste lijke gasten het hotel Men begaf zich naar de Ridderzaal, waar de minister raad recipieerde. Hier waren een 700- tal gasten bijeen. Alle geledingen van de Nederlandse samenleving waren vertegenwoordigd. Onder de aanwe zigen bevonden zich ook leden van de Rode Kruiscolonne, die in 1935 naar Ethiopië ging. Adelborsten uit Den Helder en cadetten uit Breda traden op als ordecommissarissen. Toespra ken werden gehouden door de minis ter-president dr. W. Drees en de Kei zer, waarin gewezen werd op de vriendschapsbanden tussen beide lan den. Te elf uur vertrok men naar Amsterdam. Na de tewaterlating van een voor Ethiopië gebouwde zeesleepboot op de scheepswerf van L. C. Smit Zonen te Kinderdijk, werd keizer Haile Se lassie een klein model van de nieuwe sleepboot aangeboden. Foto: De kei zer (links) en de lieer L. C. Smit rechtsbekijken het model met le vendige belangstelling. In het midden prof. dr. J. Zijlstra, de minister van economische zaken. Politie treft geen verwijt. In zijn memorie van antwoord aan de Kamer deelt de minister van Bin nenlandse Zaken mede, dat in de toe komst zijn beleid er op gericht blijft bij te dragen tot ontplooiing van de gemeentelijke activiteiten Tevens wil hij de gemeente zo breed mogelijk inschakelen bij de behartiging van overheidszaken, welke in de centrale sfeer liggen. In antwoord op opmerkingen van le den der Tweede Kamer over de wo ningbouw in de vrije sector wijst de minister op de mogelijkheid van een ongelijke verdeling van de woningen over de provincies, wanneer gemeen ten er toe overgaan financiële steun te verlenen bij nieuwbouw, zonder dat van rijkswege in de bouw wordt bijgedragen. De minister hoopt spoedig te be schikken over rapporten van de com- missie-Oud betreffende de herziening van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Uitdrukkelijk neemt de bewinds man stelling tegen de opvatting wel ke een onbeheerst optreden bij de politie constateert. In de recente gebeurtenissen bleek EEN „GOEDE DUITSE Dame bestelde ferromateriaal in Zweden voor Duitse oorlogvoering Onder presidium van mr. J. H. M. van de Grinten heeft de raad voor het rechtsherstel te Arnhem Donderdag de behandeling ter hand genomen van het verzoek om ontvijanding van mevrouw M. van D.-B. Deze dame heeft bezwaar gemaakt tegen de maatregelen, die het beheersinstituut tegen haar heeft genomen met het oog op haar houding jegens de Staat der Ne derlanden. Het beheersinstituut heeft een deel van haar vermogen in be slag genomen voor een bedrag van circa vijftienduizend gulden, doch mevr. Van D. plaatste zich op het standpunt, dat haar gedragingen ten opzichte van de geallieerden in het algemeen en in het bijzonder jegens Nederland geen vijandelijk karakter hebben gehad en dat zij bovendien aan de geallieerde en de Nederlandse zaak belangrijke diensten heeft bewe zen. Ter staving van haar argumenten ten dienste van de ontvijanding had zij onder anderen als getuige doen oproepen, dr Felix Kersten, de vroegere lijfarts van Himmler, van wien vaststaat, dat dank zij zyn bemiddeling duizenden gevangenen in vrijheid zyn gesteld. Als raadsman van mevrouw Van D„ thans woonachtig in de Steeg, trad op mr. Tenkink; voor het be heersinstituut trad op mr. Vellinga. Mevrouw Van D. is Amerikaanse van geboorte, haar moeder is van Zweedse afkomst, zij is in Duitsland opgevoed. Van 1929 tot 1945 was zij genuwd met de Duitser L„ importeur in ertsen. Na haar scheiding trad zij in 1946 in het huwelyk met de heer S. van D. De voornaamste grieven van het beheersinstituut tegen appellante be rustten op de omstandigheid, dat zij de leiding van het bedrijf gedurende de oorlogsjaren was blijven voeren. Haar toenmalige echtgenoot L. was in 1935 ernstig ziek geworden. Hij had toen de leiding van zyn zaak overgelaten aan zijn vrouw, die daar na tot 1943 optrad als procuratie houdster. In de oorlogsjaren had ze verschei dene zakenreizen per vliegtuig naar Skandinavië gemaakt. Op de vraag van de president of deze reizen niet in het belang waren van de Duitse oorlogvoering, antwoordde zij, dat de eigenlijke opzet was berichten over te brengen als onderdeel van haar sa menwerking met dr. Kersten. Deze zorgde er ook voor, dat zij toestem ming kreeg voor het maken van deze reizen per vleigtuig. In 1944 had zij een rol gespeeld in het contact, dat de Zweedse regering met Von Rib bentrop wilde opnemen over een vre- desactie. Zij kende Von Ribbentrop, die een oude relatie was van L. en zy kreeg gelegenheid hem te polsen over zijn oordeel over een vredesactie. Kersten had haar daartoe de opdracht gege ven en zij ging naar Stockholm om hem over het onderhoud met Von Ribbentrop verslag uit te brengen. Appellante zeide verder, midden April 1940 na overleg met dr. Kersten de Nederlandse gezant jhr. mr. H. M. van Haersma de With op de hoogte te hebben gesteld van het voornemen van Hitier Nederland binnen te val len. Dr. Felix Kersten, „medizinalrat", wonende te Stockholm en thans Zweeds onderdaan, bevestigde de me dedelingen van mevrouw Van D. Hij verklaarde, dat appellante hem zeer waardevolle inlichtingen heeft gegeven. In verscheidene gevallen heeft zy, dank zij de tussenkomst van dr. Kersten tot de vrijlating van ge vangenen bijgedragen. De zakelijke aspecten van de reizen naar Skandinavië waren de dekman tel voor het overbrengen van bood schappen. Het ferromateriaal, dat zij in Zweden voor de Duitse oorlogvoe ring bestelde, zou langs andere weg toen in Duitsland zijn gekomen. In December 1943 had appellante haar intrek genomen op de Hoge Ve- luwe, waar zij na de evacuatie een rol speelde bij de verpleging van de pa tiënten in de St. Hubertushoeve, waarheen de Arnhemse ziekenhuizen waren geëvacueerd. De arts J. H. van der Does zeide als getuige, dat mevr. Van D. voor de medische staf een grote steun was geweest. Tenslotte heeft de president appel lante enkele vragen gesteld met be- In het Kunstmuseum te Middelburg werd gisteren de expositie „Start" geopend. De tentoonstelling bevat ca. 60 werken van jonge Nederlandse kunstenaars. Bovenstaande foto toont een doek van Jac. Kuyper. Foto P.Z.C.) vrijwel steeds dat de betrokken amb tenaren geen blaam treft Bij de ge meentepolitie is nog steeds een onder bezetting als gevolg van 480 vacatu res. De minister heeft tevens nieuwe richtlijnen samengesteld voor de be zoldiging van het gemeente-personeel. Een indiening van een wetsontwerp voor de dierenbescherming kan bin nenkort tegemoet worden gezien. Een indiening van een gaswet kan volgens de mening van de bewindsman achterwege blijven. Voor maatrege len tot bevordering van bezitsvorming onder ambtenaren is met de minister van Publieke Bedrijfsorganisatie con tact opgenomen. Franse advocaten willen duelleren. .j. Twee Franse advocaten, van sjc wie er één vroeger -scherm- kampioen is geweest, hebben elkaar tot een duel uitgedaagd, 2 nadat zij Donderdag in het ge- bouw van de centrale rechtbank te Parijs slaags waren geraakt. 4= 4c Het zijn Pierre de Perpezac, de vertegenwoordiger van André Baranes, kroongetuige X X in de zaak der defensiegehei- men, en Jean Baptiste Biaggi, die eén der beklaagden. Roger Labrusse, vertegenwoordigt. Perpezac beschuldigde Bi- X aggi in één der gangen van het .j. gerechtsgebouw van het ver- -j. spreiden van valse geruchten -k over hem. Een kort handge- meen volgde. Toen zij scheid- den, deelde Biaggi mede, dat X hij secondanten zou zenden om 4- een regeling te treffen voor een duel met Perpezac, een goed schermer. Duelleren is verboden in S Frankrijk en gewoonlijk arri- T veert de politie tegelijk met de jjc duellisten op ,,het veld van eer". Hoog leerlingenaantal. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft cijfers gepubliceerd over de school- en klassegrootte bij het ge woon lager onderwijs over de periode 1933—1954. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer bedraagt thans 36.1, het hoogste aantal in de afgelopen twintigjarige periode bereikt. vijf procent van alle leerlingen zitten in klassen met minder dan 25 leerlin gen en 23 procent in klassen met meer dan 45 leerlingen. Waar de grootste scholen zijn vindt men te vens de meeste grote klassen, zo bij het R.K. onderwys. De situatie in de kleine gemeenten is in het algemeen gunstiger dan in de grote, al wordt dit gemiddelde in deze laatste veelal gedrukt door de aanwezigheid van boventallige on derwijzers. Sterk boven het Rijksgemiddelde (38.5 procent en hoger) liggen vele gemeenten in het Zuid-Oosten des lands en een aantal verspreide ge meenten in het Westen. Demonstratie in Triëst van neo-fascisten. De Italiaanse premier, Scelba, heeft Donderdag in Triëst vanaf een balcon van het gebouw van de prefec tuur een menigte van naar raming 50.000 personen toegesproken ter ge legenheid van de 36e verjaardag van de Italiaanse overwinning in de eerste wereldoorlog. Onder de menigte hadden zich groe- fien neo-fascisten en andere nationa- istische elementen gemengd, die elke keer als de premier sprak over de mogelijkheid van Italiaans-Joegosla- vische samenwerking, floten en joel den. trekking tot haar politieke gezind heid. Naar de mening van de presi dent had zij als „goede Duitse", zoals dr. Kersten haar had genoemd, de in nerlijke wens, dat Duitsland zou zege vieren, al gunde zij de overwinning niet aan het naziregiem. Zij gaf in ieder geval medewerking aan de in voer van grondstoffen voor de lopen van geweren en kanonnnen, aldus spr. Mr. Van der Grinten wilde het be heersinstituut in de gelegenheid stel len tot een contra-enquête op 1 De cember en stelde de volgende zitting vast op die datum. Het Wereldgebeuren Terreur I n deze tyd van het jaar pleegt zich I boven het Algerijnse land een vrij- 1 wel wolkenloos-blauwe hemel te welven. Er hangt een aangename voorjaarskoelte cn meestal is leder een opgewekt. Meestalmaar niet in de afgelopen week. Op meer dan dertig plaatsen in Algiers sloegen plotseling de terroristen toe. Ze plaat sten bommen in fabrieken en kanto ren, ze beschoten Franse militaire posten, bliezen bruggen op, verniel den wegen en brachten niets vermoe dende Franse wandelaars om het le ven. Er vielen enige tientallen doden. Wanneer men niet in de hoofdstad Algiers tijdig dc bommen had ont dekt in een tankpark waar 8000 ton vloeibare brandstof was opgeslagen, dan zou er een enorme brand zijn ontstaan, waardoor onder meer de clectrische stroom zou zijn uitgeval len. Ijlings werden uit Frankrijk troe pen gezonden naar het bedreigde ge bied en nu is men dan bezig de orde te herstellen. Reeds eerder heeft Algiers zo'n plot. selinge uitbarsting van terroris me doorstaan. Dat was ln Mei 1945 toen Duitsland ten onder was gegaan en extreme elementen meen den. dat voor Algiers het ogenblik was gekomen om een einde te maken aan het Franse bestuur. Er waren toen harde maatregelen nodig om aan de opstand een einde te maken. Voor de Fransen is Algiers niet zo maar een kolonie. Het land is name lijk bij het Franse moederland inge lijfd en de Algerijnen worden dus als Fransen beschouwd. Daardoor is het mogelijk, dat thans niet minder dan 250.000 Algerijnen in Frankrijk wer ken, vanwaar ze belangrijke loon-bc- dragen overmaken naar hun geboorte streek. Men heeft berekend, dat in Algiers ongeveer een zevende deel der bevolking afhankelijk is van deze lonen. De Franse pogingen om het levens peil van de Algerijnse bevolking op te voeren hebben nog niet het ge wenste succes gehad. Wel wordt krachtig gestreefd naar de opvoering van de agrarische en Lndustriële productiviteit, maar de bevolkingsaanwas is zo groot, dat enorme kapitaal-investeringen nodig zullen zijn om aan ieder een bestaan te geven. Daarnaast is er de typisch-afwij- zende houding, welke de Moham medaanse bevolking aanneemt tegenover een ingrijpende Westerse bemoeienis in hun levenssfeer. Kort geleden heeft de gouverneur-generaal Léonard, daarop nog eens de aan dacht gevestigd toen hij sprak met een redacteur van het Engelse dag blad „Times". Wel is er wat meer contact dan vroeger tussen Algerijnen en Euro peanen, maar van een vermenging is geen sprake. De Islam beheerst niet alleen het godsdienstige, maar ook het maat schappelijke leven der Algerijnen en zij bepaalt zeer nauwkeurig wat men te doen en te laten heeft om volgens de Koran te leven. In dit wereldje is geen plaats voor mensen, die een anaer geloof aan hangen. Vandaar dat de Mohammedaanse Algerynen voor zover ze intellec tuelen zijn er naar streven de Westerse invloed te beperken. In de grote steden leeft bovendien een on tevreden proletariaat, dat zijn armoe de wijt aan het „koloniale stelsel". Op handige wijze hebben Arabische agitators reeds enige jaren lang ge bruik gemaakt van ae gelegenheid om in de Algerijnse samenleving on rust te stoken. Hun hoofdkwartier hebben ze in Cairo, waar ze druk gebruik maken van radio-uitzendingen om Noord- Af rika voor te lichten in opruiende zin. In de Franse dagbladen toont men zich nog al ernstig ontstemd over de ze Cairo-activiteit. vooral nu een zo heftige terreur-uitbarsting daarvan het directe gevolg is geweest. WILLIAM O'DOUGLAS, rechter in het Amerikaanse opperste gerechtshof, waarschuwde in een dagbladartikel, dat de Franse kolo niale politiek in Xoord-Afrika tot een tweede „Indo-China" leidt. Thee acht cent duurder Naar wy uit vakkringen verne men, zyn met ingang van Woensdag de prijzen van alle theesoorten met 8 cents per pakje van 100 gram ver hoogd. Deze verhoging is een gevolg van de aanhoudende hausse op de wereld-theemarkt. In de koffiepry- zen is geen verandering gekomen. Meer televisie-zendtijd. In antwoord op een verzoek van de Nederlandse televisie stichting heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen beslist dat vanaf 1 Januari vier avonden per week per te levisie mag worden uitgezonden. Daarnaast mogen nog programma's van buitenlandse zenders worden overgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3