Plechtige bevrijdingsherdenking te Vlissingen Zeeuwse Almanak HERVORMDE ZONDAGSSCHOOL TE KAPELLE GAAT JUBILEREN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 TIEN JAAR GELEDEN Kolonel Dawson (4e Commando): Wij werkten samen voor terugkeer van vrede en geluk" Bij het oorlogsmonument op de Oranjedijk hebben gisteravond duizen den Vlissingers de bevryding van de stad nu tien jaren geleden her dacht en de nagedachtenis geëerd van hen, die hun leven gaven in de stryd tegen de overweldigers. Zee- en landmacht hadden naast het monument de erewacht betrokken en tientallen verenigingsdeputaties hadden zich met banieren opgesteld. De voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen „Vlissingen en Oranje" de heer H. P. Veenlng, verwelkomde de'vertegenwoordigers van land- en zeemacht en tal van organisaties. Hij begroette in het bijzonder de Engelse marine-attaché coL Cartwright, de kolonel R. Dawson en de consulaire v er tegenwoordigers. De heer Veening wees op de betekenis van de vrijheid en wat dank zij de vrijheid opgebouwd kon worden. Tien jaren geleden even wel was er diep leed daarom heeft deze herdenking van de bevryding een plechtig karakter. Daarna was het woord aan de bur gemeester, mr. B. Kolff, die de bange dagen van 1944 in herinnering terug riep, toen Walcheren zwaar getroffen werd in de strijd om de vrijheid. Spr. schetste in het kort de opmars der be vrijdingstroepen in Vlissingen en noemde daarbij het Vierde Commando en de 52ste Lowland division. De toen gebrachte zware offers zijn niet te vergeefs geweest. Ten dele werd dat gene bereikt, waarvoor gestreden werd, maar weten wij ook een maat schappij op te bouwen, die een wer kelijke gemeenschap is? De tijd zal het moeten leren. Spr. herdacht ook de gevallen Vlissingers, die trouw ge bleven waren aan hun stad. Burge meester Kolff hoopte, dat die trouw aan de stad ook overgebracht zou worden op het nieuwe Vlissingen, dat bezig is te verrijzen. Tenslotte sprak namens het Vierde commando de kolonel R. Dawson. Tien jaar geleden, zo zei hij, heb ben wij elkaar voor het eerst ontmoet en werkten wc samen voor de terug keer van vrede en geluk. Tussen Vlis singen en liet Vierde Commando is toen een band geslagen. Het prachtige monument, dat Vlis singen oprichtte getuigt van die band. De vrijheid, zo merkte kolonel Daw son op, kan niet eens en vooral ver zekerd worden. Wij zijn nog altijd in een worsteling en zullen ons aandeel moeten leveren in de bewaking van de vrijheid. Wij zullen achter onze staatslieden moeten staan bij hun moeizame on derhandelingen. Spr. uitte de hoop, dat de toe komstige Vlissingers zich de moe dige daden van hun voorvaderen zouden herinneren, maar dat in die toekomst niet door de stem van het kanon de loop der his torie bepaald zou moeten worden. Tenslotte dankte de heer Dawson in het bijzonder de burgemeester, de Bond van Buurtverenigingen en de burgerij voor de herhaalde vriend- schapsblijkerTSwelke het Vierde Com mando mocht ontvangen. Daarna werden onder het spelen van de Engelse, Franse en Nederland se volksliederen, drie nationale vlag gen en de vlag van het Vierde Com mando gehesen. gevallenen herdacht. Vervolgens klonk weer een hoorn signaal en werden eerst door autori teiten en daarna door verenigingsde putaties en particulieren een schat van bloemen neergelegd rondom het oorlogsmonument. Aan de plechtigheid werd medewer king verleend door de muziekcorpsen de Koninklijke Harmonie „Ons Ge noegen" en door „St, Caecilia". HERDENKINGSDIENST. Voor de herdenkingsdienst hadden zich inmiddels enkele honderden naar de Jacobskerk begeven, De voorzit ter van de Bond van Buurtverenigin gen, de heer Veening, zei in zijn ope ningswoord de bevrijdingsavond niet alleen te willen zien als herdenking van wat over ons is gekomen, maar tevens als een zoeken naar de diepere betekenis hiervan. Vervolgens herhaalde spr. zijn toe spraak in grote trekken in het Engels. Burgemeester Kolff toonde in zijn herdenkingsrede de svaarde van Vlis singen in de geschiedenis aan. In 1572 (Vervolg op pag. 5) Vrij Evangelische Jeugd hield weekend. Het afgelopen week-end kwam de Vrij Evangelische jeugd van Zeeland te Wemeldinge bijeen. Het week-end begon Zaterdagmiddag met een ge zamenlijke koffiemaaltijd in het Zon dagsschoolgebouw van de Vrije Evan gelische Gemeente. De belangstelling bleek echter zo groot te zijn, dat deze ruimte onvoldoende bleek. De hierop volgende avond bracht men door in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk. De deelnemers verzorgden het programma voor deze avond bijna ge heel alleen. Zondagsmorgens werd een jeugd bidstond gehouden. Voor de daarop volgende jeugddienst, die door ds. J A. Hamers werd geleid, was eveneens veel belangstelling. Ds. Hamers sprak over het onder werp „Te veel gevraagd?". Des mid dags sprak de heer W. Vermaire over het onderwerp „Het gebed", waarop een uitgebreide discussie volgde. Zon dagavonds kwam men bijeen voor een zangdienst. Voordat men huiswaarts keerde hield men nog een gezamen lijke bondsmaaltijd. VAN TOT Grote wielrenners zullen in de twee de helft van November in Axel te zien zijn. De plaatselijke wielersupporters- club „De Volharding" heeft namelijk met Woutje Wagtmans en Gerrit Voorting een contract afgesloten voor een in deze maand te houden propa- ganda-avond. Maar niet alleen deze fietssterren zullen te bewonderen zyn: men maakt ook plannen voor de plaatselijke grootheden. De hardfiet- ser Rien Verhelst, die momenteel 's konlngs rok draagt wil men ook naar Axel laten komen om een wedstrijd tegen een nog onbekende tegenstan der te rijden. Mitsde generaal 't goed vindt I ZEEVOETBAL. Op 11 November zal aan de Bos weg in Vlissingen een voetbalwed strijd gespeeld worden, die een mari tiem karakter draagt. Dan zullen na melijk Belgische loodsen uit Vlissin gen de stryd om het bruine monster VOETBAL Het voetbalcontacttussen België en Nederland is wel eens gemoedelij ker geweest dan de laatste jaren over het algemeen het geval is, zo leerden wy gisteren op een bijeenkomst van V.V.V.-mensen, waar uiter aard over velerlei soorten „contact" gesproken werd. In 1923 moet het geschied zijn, dat een Vlissings elftal in Blankenberghe party gaf aan een Belgisch elftal. „De Vlissingers speelden goed", zei een Belgisch V.V.V.-man vriendelijk, „maar ze verloren toch". Ze verloren zelfs zo erg, dat de scheidsrechter een oud-internatio naal het zich aantrok. Toen de Belgen met een nul of acht „voor stonden", zoals de sportbroeders ple gen te zeggen, werd het hem te machtig. De bal kwam op zeker ogenblik voor de scheidsrechterlijke voeten, de man stond „vrij voor het doel" en schoot keihard in.' Tot de Vlissingers sprak hij: ,JDat moeten jullie zo doen, zie je". Ze hebben het die dag echter niet meer voor elkaar gekregen. Ondanks dat lichtend voorbeeld.' aanbinden tegen de „Zeemeeuwen" uit Bouchaute in België. Een en an der wordt gehouden ter gelegenheid van de wapenstilstand en begint om drie uur. UNIFORMEN. 4Van neer alles meewerkt, zal men binnen afzienbare tijd de muziek vereniging „Euterpe" in Hein- kenszand door de straten kunnen zien marcheren met keurige uni formen. De bazar, die voor dit doel gehouden is, is voortreffelijk geslaagd en men hoopt, de nodige pecunia bijeen te hebben. DORPSFILM. Dinsdagmiddag hebben de Soubur- gers zichzélf op de film kunnen zien. Of er Audrey Ilepburns wonen in Souburg, weten wij niet, maar een feit is, dat de rolprent buitengewoon in de smaak viel. Een waardig slot van de film vormde een défilé van alle Sou bur gse+verenigingen. En tenslotte onze gelukwensen voor het echtpaar P. Goverse-Coppoolse te Arnemuiden, dat 45 jaar getrouwd is. Mutaties bij P.T.T. te Goes. De heer J. Boerma naar Zeist, de heer A. D. de Kok naar Woerden. Naar wij vernemen is de heer J. Boerma, directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Goes, met Ingang van "1 Februari 1955 in gelijke func tie benoemd te Zeist. De heer Boerma, die in 1910 in zijn geboorteplaats Maastricht als hulpte legrafist in dienst kwam. werd in 1943 directeur van het P.T.T.-kantoor te Venray. Na de bevrijding van het Zuiden was hy op het tydelyk hoofd bestuur te Eindhoven werkzaam. Na een korte plaatsing by het hoofdbe stuur in Den Haag, volgde in Augus tus 1945 zyn benoeming tot referen daris te Leiden, waarna de heer Boerma per 16 Mei 1950 als direc teur naar Goes kwam. DE HEER A. D. DE KOK NAAR WOERDEN. Voorts is de benoeming te ver wachten van de heer A, D. de Kok, bureauchef van het P .en T.-kantoor te Goes, tot directeur van het kan toor te Woerden. De heer De Kok trad op 16 Sep tember 1920 in dienst by de PTT te Middelburg. Op 1 Januari 1922 werd hy kantoorambtenaar te Krabbendij- ke. waarna hy in 1936 te Goes als adjunct commies te werk werd ge steld. Na zijn bevordering tot com mies in 1947 volgde op 1 Januari 1948 zyn promotie tot bureauchef. r'ijkfl weg eist weer slachtoffers. Operatief ingrijpen noodzakelijk Op de Ryksweg AxelSluiskil (de zgn. Butndyk) is dezer dagen weel een ongeluk gebeurd. De 75-jarige heer R. D. uit Axel, die per rywiel met een zakje aardappelen op weg was naar huis. werd gegrepen door een in de richting Sluiskil rydende vrachtwagen, bestuurd door P. de S. rydende uit St. Jansteen. De heer D. liep een gecompliceerde armbreuk en een hersenschudding op. Dokter Boos uit Axel verleende eerste hulp en liet het slachtoffer ver voeren naar het ziekenhuis te Sluis kil. waar operatief ingrijpen noodza kelijk bleek. Bijbeidag uitgesteld In verband met de herdenking van de bevryding van Middelburg op Za terdag 6 November a.s. is de Bijbel- dag voor Zeeland, welke oorspronke lijk op die datum zou worden gehou den. uitgesteld. De Bijbeldag is nu bepaald op Zaterdag 20 November. De huishoudelijke morgenvergadering wordt gehouden in „Het Schutters hof" en de middagbijeenkomst is om 2 uur in de Doopsgezinde kerk. Advertentie. 20 stuks 80 cent Ook in luxe dozen van 50 en 100 stuk» KING'S CROSS IS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS Te Vlissingen werd gisteravond her dacht hoe tien jaar geleden deze stad bevrijd werd. Bij het landingsmonu ment werd o.m. het woord gevoerd door kolonel R. Dawson van het Vier de Commando, dat destijds een groot aandeel had in de landing te Vlissin gen. (Foto P.Z.C.) Technische waterschaps ambtenaren in Goes bijeen. In hotel „Centraal" te Goes verga derde dezer dagen de groep „Techni sche Waterschapsambtenaren in Zee land". Na een welkomstwoord door de voorzitter werden enkele mededelin gen gedaan over het enige weken ge leden gehouden examen voor het di ploma waterbouwkunde Zeeland 1954. Aan dit examen namen 97 candidaten deel, van wie 47 het diploma behaal den. Uitvoerig werd van gedachten Geef Uw haar de GEL-behandeling 7. Doe een kleine hoe veelheid (ter grootte van een parel) In de palm von Uw hond. 2. Wrijf Uw handpal men goed legen el kaar, zodat de GEL zich over beide hon den verdeelt. 3. Breng GEL luchtig over op Uw gehele kapsel. 4. Borstel zorgvuldig. CEL geeft aan hethaar van dames en heren een schitterende glans CEL houdt hel kapsel correct en luchtig GEL bevordert de na tuurli/ke golving en ondulatie gewisseld over salaris-vraagstukken. Nog steeds blijven de bezoldigingen van het grootste deel der waterbouw kundigen bij de Zeeuwse polder- en waterschappen ten achter bij die van hun collega's in andere provincies, terwijl overeenkomstige functies bij het rijk en bij de provinciale diensten eveneens hoger worden gewaardeerd. Het bestuur van de Polder Walche ren gaf een zeer te waarderen voor beeld, door zowel functie als sala ris van haar technisch personeel in overeenstemming te brengen met de rijksregeling. Men sprak de hoop uit, dat in het toepassen van deze rege lingen een mogelijkheid mag worden gezien om ook de positie van de. an dere leden van de groep technische waterschapsambtenaren in Zeeland meer in overeenstemming te brengen met de gewijzigde tijdsomstandighe den. Voorts werd gesproken over de sa menwerking tussen de polderbesturen met hun technische ambtenaren ener zijds en de met de uitvoering herverkavelingswerken belaste in stanties anderzijds. Het bleek ter ver gadering dat deze samenwerking bij diverse polders te wensen overlaat. Daar alle uitgevoerde werken te zij ner tijd in onderhoud bij de polders zullen komen, was men van mening, dat met een nauwere samenwerking en mede-toezicht op de in uitvoering zijnde werken de polderbelangen zou den worden gediend. Ook hier werd Polder Walcheren, waar deze samen werking goed is, als voorbeeld gesteld >Veel belangstelling bestond voor de Vrijdag 5 November a.s. te Middelbi te houden technische dag van het I.M.H.T. voor de sectie weg- en wa terbouw. Tachtigjarig bestaan wordt Zaterdag herdacht. In October van her jaar ie~4»><~,ioton enkele leden van do Vrij Evange lische Gemeente tot hét oprichten van een Zondagsschool te Kapelle. Het waren de. gezusters Van de Vrie uit Biezelinge, de heer A. Vermaire, me vrouw Beenhakker en de heer J. van Willigen. Met een kleine veertig leer lingen werd begonnen in een woonkamer en al spoedig groeide het Zondags schoolwerk zodanig, dat men naar een grotere ruimte moest gasyn uitzien. Die ruimte werd gevonden in het toenmalige kerkgebouw van de Evangeli sche Gemeente te Kapelle. Thans wordt er school gehouden in h$t C.J.M.V.- gebouw „Obadja" en de consistorie van de Hervormde Kerk, waar iedere Zondag aan 253 kinderen wordt verteld van de grote Kindervriend. Over de geschiedenis van de Zon dagsschoolvereniging „Eben Haëzer" is weinig meer bekend. Alleen van de laatste zeventien jaar heeft men nog aantekeningen, alle andere notulen boeken zijn spoorloos verdwenen. Maar de heer P. Vermaire, een zoon van één der stichters van de school, lean zich enkele dingen nog' goed voor de geest halen. Vyftig jaar. van 1892 tot 1942, was liij als onderwijzer aan de school verbonden, terwijl hy tevens vijfentwintig jaar voorzitter van het bestuur was. Een reden, waarvoor hy Vergadering Gezondheids dienst voor dieren Causerie over T.B.C.-bestrijding In „Het Centrum" te Axel verga derde ue Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland, onder voorzitterschap van de heer A. L. Stallaert (Kring Oost Zeeuwsch- Vlaanderenj. Na een welkomstwoord van de voorzitter aan de heren dr. G. Wagenaar en A. Caddon (resp. voor zitter en secretaris van de Provincia le dienst), deelde de penningmeester de heer J. Tollenaar, mee, dat over 1953 was ontvangen 62.682,17 en uitgegeven 62.583,38 (batig' slot 98.79) waardoor het kassaldo steeg tot 1189,51. Onderzocht werden in 1953 totaal 19.768 dieren, waarbij 139 „reageer de rs". Dit is 0.7 procent. In het jaarverslag werd gewezen op de veie zieke kippenstallen, waarbij plm. 30 pet. t.tj.c. gevallen voorko men. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. In de financiële commissie werden benoemd de heren C. de Feyter (Axel) en J. J. van Haelst (Westdorpe). Naar de algemene vergadering te Goes werden afgevaardigd de heren A. L. Stallaert, J. Tollenaar en C. A. Dees uit Zaamslag, namens het hoofd bestuur, en de heren R. Dees en M. de Feytcr (beiden Axel) en J. J. van Haelst (Westdorpe) namens de leden. Tot taxateurs werden herbenoemd de heren P. Scheele en R. d'Hcrt. Dr. Wagenaar hield een interessan te causerie o.a. over de t.b.c.-bestry- ding' in Zeeland, waar 72.000 dieren zyn. Hier van zijn 0.8 „reageer- ders", hetgeen een hoger percentage is, dan vorig jaar. Dit werd gemeten aan de invoer van plm. 27.000 dieren. De voorzitter dankte doctor Wa genaar voor zyn helder betoog en deelde mee dat binnenkort een ge combineerde vergadering zal worden gehouden met het kringbestuur en de besturen van de Coöp. Roomboterfa briek (Kloosterzande) en het Melk- station te Terneuzen, ten einde een krachtige actie te kunnen organise ren tegen de „abortus-baug". de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ont ving. Al die jaren kwam hij bijna iedere Zondag op de fiets van ae Jon ge Boomgaard naar Kapelle om de kinderen te onderwijzen. In Septem ber 1949 droeg hij het werk over aan jongere krachten en werd hij tot ere voorzitter benoemd. Slechts enige tijd is er geen Zon dagsschool geweest. Dat was tydens de ramp Er waren toen veel mensen uit de rampgebieden in Kapelle ge- evacueerd met het gevolg, dat de eerstvolgende Zondag inplaats van tweehonderd meer dan vierhonderd kinderen naar de school kwamen. Men heeft toen maar besloten om de Zon dagsschool enige tijd te sluiten en daarvoor in de plaats 's middags kin- derkerlt te houden. Eben Haëzer. Tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen. In tachtig jaren tijds werd het leerlingenaantal bijna zeven maal zo groot. Het is voor de Zondagsschool een jubeljaar. Vrydag wordt in het verenigingslokaal „Obadja" een familieavond gehouden, waarin dit jubileum zal worden her dacht. Ds. Mooy uit Schore zal spre ken over „Het kind en de Bybel" en vele ouders, die zelf ook op de Zon dagsschool zyn geweest, zullen met hun kinderen deze avond bijwonen. Op het ogenblik bestaat het bestuur uit de heren J. Glas, die reeds vijfen twintig jaar voorzitter is, B. Oele, se cretaris, J. Byi, penningmeester en de beide leden J. Korstanje en J. Myns- bergen. Eervol ontslag aan burgemeester Elenbaas. Bij Koninkiyk Besluit van 19 Oc tober 1954 heeft burgemeester A. A. Elenbaas van 's-Heer Arendskerke, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met in gang van 1 Februari 1955 eervol ont slag gekregen, met dankbetuiging voor de goede diensten als zodanig door hem bewezen. VANDAAG. Middelburg:. Kunstzaal Van Benthem Jutting: Expositie „Hot Nederland se boek in Vlaanderen", 918; „Kunstmuseum": Opening tentoon stelling „Start", 20 uur; Electro: „Ca sablanca", (18 -j.), 19 en 21.15 uur; Schuttershof KRO-revue „Daar zijn We weer", 20 uur. Vlissingen: Alhambra: „Come back little Sheba (18 jr), 19 en 21 uur; Luxor: „De plunderaars" (14 jr), 20 uur. Goes. Grand: „Fatale hartstocht" (18 Jr.). 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2