PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Democratische meerderheid in het Huis van Afgevaardigden Tholen en St. Philipsland kunnen eveneens gerust zijn de 'BI LT ALGERIJNSE NATIONALISTEN IN RAZZIA OPGEPAKT GROOTSCHEEPSE KNOEIERIJEN BIJ BELGISCHE DEFENSIE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 260 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Nov. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal Urlef. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuren, B rouwe rij str. 2; Zlerikree, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. NEDERLAAG VAN EISENHOWER Vijf gouverneurszetels op Republikeinen veroverd Ondanks het slechte weer in vele der 48 staten is er bü de tussentijdse verkiezingen in de V. S. abnormaal druk gestemd. De uitslag werd een nederlaag voor de republikeinen. Volgens de laatste berichten is fle ver deling in het Huis van Afgevaardigden: democraten 232 en republikeinen 203. In het oude Huis bezetten de republikeinen 218 zetels tegen de demo craten 212. Voorts telde het oude Huis een onafhankelijke afgevaardigde, terwijl 4 zetels (een republikeinse en drie democratische) vacant waren. De eindstand voor de Senaat is: republikeinen 48, democraten 47, onaf- liankelijke 1. In de oude Senaat was de verdeling: 49 republikeinen, 46 democraten, 1 onafhankelijke. In vijf van de Amerikaanse staten, waar Dinsdag een niéuwe gouver neur is gekozen, hebben de democraten deze post op de republikeinen veroverd. Er zyn thans 24 democratische gouverneurs en een even groot aantal republikeinse gouverneurs. President Eisenhower verklaarde, dat hij de democratische leiders in het Huis van Afgevaardigden zal uit nodigen tot samenwerking en met hen zal confereren over zijn wetge vend program voor het volgende con gres. De president gaf zijn verbazing te kennen over vele verkiezingsuitsla- Begroting Ged. Staten hebben dit jaar bij de indiening van de provinciale be groting enkele behartenswaardi- ge dingen gezegd over de toekomst van Zeeland. Vanzelf sprekend was hierbij de mogelijke uitvoering van de Deltaplannen het uitgangspunt voor het college, omdat nu eenmaal de toe komst van dit gewest ten nauwste is betrokken bij alles wat met af sluiting der zeegaten heeft te ma ken. Ged. Staten nu hopen zo schreven zij dat de totstandko ming van de Deltaplannen aan het Zeeuwse volk een sterke stimulans zal geven om het welvaartsstreven in de eerste plaats in Zeeland zelf te verwerkelijken. Het is een wens, die tevens een klacht is, een klacht van een bestuurscollege, dat sedert jaar en dag bekwame Zeeuwen naar elders ziet trekken om daar een werkkring te aanvaarden. En nu zien Ged. Staten in een verre toekomst de mogelijkheid, dat dit opvallende verschijnsel voorgoed zal verdwijnen. „Aan liefde tot Zeeland ontbreekt het de Zeeuw geenszins, soms wel aan geloof in de economische moge lijkheden, welke de geboortegrond biedt. Het zijn opmerkingen, die reeds menigmaal zijn gehoord, maar die toch nog eens in brede kring de aandacht verdienen. Immers, een eventuele uitvoering van de Delta plannen zal het gezicht van Zeeland totaal veranderen, niet alleen geo grafisch, maar ook en vooral maat schappelijk en economisch. En wan neer Ged. Staten reeds nu ver moedelijk nog wel twintig jaar voor dat de afsluiting een feit zal zyn de hoop uitspreken, dat in die verre toekomst de Zeeuwen misschien in eigen gewest blijven werken, dan is dat geenszins een formele opmerking, maar een beroep met name op de jongeren om het niet alleen bij de liefde voor de geboortegrond te laten, doch ook te geloven in Zeelands toe komst! Wie Deltaplan zegt, zegt ook visserijDaarvan waren Ged. Staten zich kennelijk be wust, toen zij op hun beschouwingen over Zeelands toekomst onmiddellijk een zinsnede deden volgen over de belangen van de visserij. „Wij hopen, dat bij verdefe voorbereiding dezer plannen al het mogelijke zal worden verricht om de visserijbelangen vei lig te stellen." Er rust in dit verband op het provinciaal bestuur een zwa re taak. Van dit college wordt ver wacht, dat het zal waken voor de Zeeuwse visserijbelangen en er voor zal zorgen dat de oestér- en mossel kwekers een eerlijke kans krijgen. Voor deze zaak geldt dezelfde opmer king. welke wij maakten over de Vlissingse zeewering: rijkswater staat moet zich niet alleen daarmee bezig houden. Dat moet ook door an deren gebeuren! En daarom zal het provinciaal bestuur steeds op de bres dienen te staan voor alles wat met Zeelands visserij en het Deltaplan verband houdt. Er spelen hier waar lijk grote belangen een rol. Overigens biedt deze provinciale begroting voor 1955 weinig op zienbarend nieuws: géén grote kapitaalswerken en weinig nieuwe posten. Op het eerste gezicht lijkt een bedrag van 45.000 voor volks ontwikkeling, kunsten en weten schappen vrij hoog, maar wanneer men zich realiseert wat er allemaal van gedaan moet worden, dan komt men tot de ontdekking dat dit be drag toch maar weinig is. Subsidies voor verenigingen op het gebied van muziek en toneel, voor belangrijke culturele manifestaties, tentoonstel lingen, Z.V.U., Nutsdepartementen enzhet zal allemaal van die 45.000 moeten. Daarbij komt nog, dat er op de begroting geen afzon derlijke post is opgenomen voor de Zeeuwse Muziekschool, waarvoor on- fetwijfeld ook een zeer belangrijk edrag nodig is. Het vermoeden ls Sewettigd, dat ook deze instelling van e 45 mille moet meedelen. Vijf en veertig duizend guldenhet is nog gen. Hij zeide, dat hij voor zijn pro gramma zal blijven werken en zal trachten de regeringszaken lopende te houden. De door hem gebruikte term „koude oorlog" tussen uitvoerend en wetgevend regeringsorgaan in ge val van een democratische overwin ning betreurde de president thans als te krachtig. Er was de afgelopen twee jaar voortdurend overleg ge pleegd met de democratische leiders bij het bepalen van de buitenlandse politiek. Geen verwerping. Overigens zag Eisenhower de ver kiezingsuitslag niet als een verwer ping van zijn programma door de kie zers. Hij wilde niet zeggen of hij zich in 1956 herkiesbaar zou stellen als president. Maar zo hij al een besluit genomen had in dit opzicht, dan had de verkiezingsuitslag daar geen ver andering in gebracht. Tegenover zijn medewerkers ver klaarde de, president: „Of het ons nu goed of slecht gaat doet er niet toe, op de lange duur kunnen en zullen wij winnen. Dat betekent, dat ons land welvarender zal zijn en een gro tere kans zal hebben op een blijven de vrede." In de woning van Wilson sterk aangevallen om zijn uitdrukking van „kennelhonden" in verband met werklozen bleef de president naar de uitslagen luisteren. De Newyorkse effectenbeurs heeft gunstig gereageerd op de uitslagen. Koersstijgingen van 1 4 dollar per aandeel kwamen veelvuldig voor. Senator Albert Gore uit Tenessee vooraanstaand democraat ver klaarde, dat de uitslag de weg effent voor het verslaan van Eisenhower, als die zich in 1956 candidaat stelt. Hij ziet de uitslag als een afspiege ling van de ontevredenheid der kie zers over het werk der republikein se regering. Harriman gekozen. De democraten oogstten hun meest spectaculaire succes door de verkie zing van de millionnair Averell Harri man tot gouverneur van de staat New York. Hij behaalde de overwin ning op de republ.senator Irving Ives, doch zjjn meerderheid was zo gering ongeveer 10.000 stemmen op de vijf millioen dat de stemmen opnieuw moesten worden geteld. Harriman volgt Thomas Dewey op, die zich uit de politiek terug trekt. Alle candidaten, waarvoor Eisenho wer persoonlijk een campagne voerde zijn verslagen. Franklin Roosevelt Jr. is verslagen door zijn tegenstander Jacon Javit in verkiezing om procureur-generaal van de staat New-York. In Pennsylvania zorgde de betrek kelijk onbekende politicus George Leader voor een verrassing door tot eerste democratische gouverneur van deze staat sinds twintig jaar te wor den gekozen. Zijn tegenstander was de aftredende plaatsvervangende gou verneur Lloyd Wood. In Connecticut versloeg de demo craat Abraham Ribicoff John Lodge, een broer van de Amerikaanse afge vaardigde naar de VJM. Cabot Lodge. Zyn meerderheid was gering 3000 op een totaal van bijna 1,5 millioen stemmen. In Colorado behaalde Edwin John son, een democratische senator die er de voorkeur aan gaf zich voor het gouverneurschap candidaat te stellen in plaats van te trachten een nieuw mandaat als senator te verkrijgen, een overwinning op Donald Z.K.M. Unite Selassi legt een kram aan de voet van het nationale monu ment tn het Damplantsoen te Amster dam. (Voor verslag zie pag S.) Ernstige situatie ten Zuiden van Batna De Franse autoriteiten hebben Algerijnse nationalisten, communistische leiders en vakbondsleiders opgepakt in een grootscheepse razzia na de aan vallen van verzetslieden. Onder de arrestanten zouden zich Moelay Merbah, secretaris-generaal van de nationalistische „beweging voor de overwinning van democratische vrijheden", en ongeveer een tiental militanten van de partij bevinden. De secretaris-generaal van de Algerijnse communistische partij en enkele vakbondsleiders werden in hechtenis genomen doch later vrijgelaten. man, een persoonlijk vriend van pre sident Eisenhower. De vijfde gouverneurszetel, welke de democraten op de republikeinen hebben gewonnen, was die van Nieuw Mexico, waar John Simms de meerde re bleek van Alvin Stockton. De republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, is op de dag van zijn 70ste verjaardag herkozen als afgevaardig de van Massachusetts in het Huis. wor^t zÖn zestiende ambtsperi- Brotz-ipJ 1e- Negeraf gevaar digde. Een 31-jarige begrafenisondernemer te Detroit. Charles Diggs, is de eer ste neger die de staat Michigan in het Amerikaanse congres zal vertegen woordigen. Diggs is democraat. Er hebben nog twee negers zitting in het congres, namelijk de democraten Adam Powell (New York) en Daw son (Chicago). Het communistisch weekblad „Li- berté" is Woensdag op last van de gouverneur-generaal in beslag geno men wegens een artikel, dat de rust zou kunnen verstoren. Er zijn de afgelopen 24 uur geen verdere incidenten gemeld, doch in het berggebied van Aures, ten Zuiden van Batna, ontwikkelt zich een ernsti ge situatie door de aanwezigheid van gewapende benden. De Franse staatssecretaris van oor log, Chevalier, heeft na een inspectie van liet gebied verklaard, dat de streek „feitelijk in een staat van re volutie" verkeerde. Enige honderden „geüniformeerde bandieten" uit Tu nesië hadden zich aangesloten bij Algerijnse vogelvrij verklaarden, die passen, wegen en dorpen in het woeste gebied bezetten. Verzetslieden waren Zondagnacht de plaats Batna binnen gerukt. Een andere afdeling verzets lieden had Khenchela bezet, de tele foonverbindingen verbroken en de po litie ter plaatse ontwapend. In Arris, de hoofdstad van Aures, was de toe stand kritiek. De plaats was Zondag nacht in de macht van verzetslieden. Hoewel 24 uur later Franse gewapende colonnes de plaats bereikten en be zetten, waren de verzetslieden nog overal aanwezig en actief. De Franse regering heeft bij Egyp- geen 0,8 van de totale begroting. En het gehele hoofdstuk volksont wikkeling en opvoeding maakt slechts ca. 3,2 uit van het totale begrotingsbedragEn toch schrij ven Ged. Staten, dat de 45 mille een limiet vormen. Zou hier geen stel post van gecreëerd kunnen worden? Dat is ook gebeurd met de twee posten ad 15.000 voor gezondheids zorg, en maatschappelijke steun en voorzorg. Het is overigens verheu gend, dat deze tweemaal 15.000 op de begroting zijn vermeld, want er dient op dit terrein nog allerlei te gebeuren. Men denke b.v. aan de na zorg voor B.L.O.-leerlingen, de zorg voor minder-validen enz. In elk geval biedt het jaarlijkse provincie-stuk voor de Statenleden genoeg stof tot discussie. Daarbij zal ongetwijfeld waardering tot uiting komen voor het beleid van Ged. Sta ten, een beleid waarvan het karak ter ook uit deze begroting spreekt: voorzichtig, maar degelijk en conso liderend, wat tot dusver is bereikt. te geprotesteerd tegen uitzendingen van radio-Cairo, waarin de jongste verzetsdaden in Algerië worden toege juicht. Egyptische afgevaardigde in V. N.-gebouw overleden. De Egyptische afgevaardigde Mah- moed Azmi is Woensdag in de vei ligheidsraad ran de V. N. door een hartaanval getroffen en overleden. Dit geschiedde tijdens de behandeling van de Israëlische klacht over Egyp tische bemoeienis met naar Israël varende schepen in het Suezkanaal. Nobelprijs voor natuurkunde. De Zweedse academie van weten schappen heeft Woensdag officieel bekend gemaakt, dat de Nobelprijs voor natuurkunde is toegekend aan prof. Walter Bothe te Heidelberg en prof. Max Bom te Bad I'yrmont (West-Duitsland). Bothe v» rd de prijs toegekend voor de coincidentiemcthode en de ontdekkingen die hy met deze metho de heeft gedaan. Born kreeg de prijs voor zijn fun damenteel onderzoek in de auantum- mechanica. speciaal voor zyn statis tische interDretatie van de golffunc- tie. Nieuwe boodschap aan Moskou. Inzake een atoombank. President Eisenhower heeft ver klaard, dat Amerika een nieuwe bood schap aan de Sowjet-Unie zal zenden betreffende het plan van de president voor een internationale „pool" van atoommateriaal voor vreedzame doel einden. De boodschap is een antwoord op een Russisch memorandum van 22 September, waarin volgens de presi dent te kennen werd gegeven, dat de Russen de onderhandelingen over het atoomplan willen hervatten. De president zei te hopen, dat die onderhandelingen meer vrucht zullen afwerpen dan de vorige. Amerika zou het zeer op prijs stellen, als de Sow jet-Unie wilde meedoen. Voor vluchtelingenhulp. Bij het comité vluchtelingenhulp is gisteren een bedrag van rond 40.000 binnengekomen. Tot Dinsdagavond was in totaal rond 735.000 ontvan gen, zodat tot gisteravond het totaal 775.000 bedraagt. Generaal Maroye werd in groot tenue gearresteerd Blijkens de onthullingen van „Le Soir" inzake de knoeierijen by aanbe stedingen van militaire werken zijn behalve drie reserve-generaal» nog drie andere personen gearresteerd. De firma waarvan de generaal der reserve Maroye directeur was, kreeg militaire werken toegewezen ter waarde van fr. 50 millioen. Het bestek van de concurrerende firma's voor dezelfde werken schommelde evenwel rond om de fr. 40 millioen. De reserve-generaal Grimart, die in de rang van kolonel in actieve dienst was op het ministerie van landsver dediging, zal thans moeten verklaren om welke redenen hij zijn vriend de betreffende aanbesteding heeft ge gund. Kolonel Grimart zou berekeningen hebben doen opmaken van een ben- zinereservoir, 'dat afweek van de door de NAVO opgestelde normen. Dit model tank zou door Grimart verkocht zyn aan de reserve-generaal Ridder P. Jacquet de Haveskercke, administrateur van een aannemings maatschappij. Deze z.g. „variant Grimart" zou door de firma worden geaccepteerd bij een gunning van de aanbesteding. Van dit samenspel kwam echter niets terecht. Ridder Jacquet de Haveskercke kreeg de werken niet toegewezen en voelde zich bedrogen. Hy achtte zich benadeeld en was zelfs zo naief of zorgeloos het gehele geval aan NU DE WINTER NADERT (Slot) Dijkherstel en vernieuwing goed aangepakt Noem slechts Stavenisse en een ieder weet, hoezeer ook Tholen van de watersnood te lijden heeft gehad. Van het 12.000 ha grote eiland is 5000 ha polderland overstroomd en ca. 1500 ha dras geworden, terwyi 4100 ha in open verbinding met de zee kwam te liggen als gevolg van de acht dijk- bressen met stroomgaten in de buitendijken en evenveel in de binnendijken. De grootte van het geïnundeerde gebied op St. Philipsland bedroeg hon derden ha. Hoe heeft men hier niet moeten vechten om het behoud van de Rijksweg 18, de enige verbinding tussen de vaste wal van Noord-Brabant en het veer van St. Philipsland op Schouwen Maar het is alles wonderwel gelukt en nu met de dijkvernieuwing en het herstel kan men ook in dit ge bied van Zeeland gerust zyn. In onze vorige artikelen de reeks wordt hiermede besloten hebben wij reeds laten uitkomen, dat het niet zo eenvoudig is orn aan alle omstan digheden het hoofd te bieden. De gewone winterstormen kunnen met een gerust hart worden afge wacht. Maar een opstuwing als in de rampnacht zou natuurlijk hier en daar bijzondere problemen kunnen scheppen. Op Tholen en St. Philipsland geldt dit evenzeer. Doch wanneer men in aanmerking neemt, dat om veilig te zyn de dijklioogte 6.60 m dient te zyn, terwijl er zelfs stukken op Tholen zijn, waar dit 6.85 m is (Stavenisse- polder), dan mogen verrassingen practisch uitgesloten worden geacht. De hoogte van het water in de rampnacht was in Gorishoek 4.70 m en in Tholen door de opstuwing 4.81 m. Thans is er dus een marge, die waarlijk tot tevredenheid stemt. Naar hun aard gemeten waren de ernstige beschadigingen aan de zee dijken op Tholen gemeten langs de kruinlyn van rond 10.000 m en lichte beschadigingen ter lengte van rond 5000 m. Verder werd een zestal schotbalkcoupures bij de havens van de gemeenten Stavenisse, St. Anna- land en St. Maartensdijk totaal ver nield. Bij de beëindiging van de herstelar- beid kon worden vastgesteld, dat over een totale lengte van 4800 m nieuwe dijken werden gemaakt en de overige beschadigde dijken ter lengte van 10.200 m in het vroegere profiel her steld. Dit omvangrijke herstelwerk werd volgens goed overwogen werkplan tot het eind toe zeer vlot uitgevoerd. Een direct gevolg was, dat ernsti ge bodemverzilting kon worden voor komen en de landbouwgronden voor een aanzienlijk gedeelte nog konden worden ingezaaid. De wederopbouw van de verwoeste bebouwing werd snel aangepakt en op een groot deel van de herstelde dijken kon nog het zelfde jaar grasbegroeiing worden gekweekt. Ten aanzien van de vraag of deze situatie nu voldoende veilig is voor een reeks van jaren kan niet direct een antwoord worden gegeven. Dit hangt, zoals reeds betoogd, tén nauw ste samen met de uitwerking van het Delta-plan. Komt Tholen als laatste sluiting aan de beurt, dan moet men rekenen op een spanne tjjds van twin tig jaar en daarop dienen de voorzie ningen te zijn ingesteld. De betrokken ambtenaren van Rijkswaterstaat hebben gedaan wat in hun vermogen lag en de medewer king van de bevolgmg is uitstekend geweest. Het blijft natuurlijk zo evenals in de rest van het Zeeuwse gebied dat de nieuwe dijkgedeelten vers zijn en de grasbegroeiing nog niet aan de ideale kant is. Op St. Philipsland zijn bij het defi nitieve herstel ook de dyken ter plaatse van de beschadigingen ver hoogd en verzwaard. Hier variëren de dijkhoogten van 6 m tot 6.50 m. Een groot voordeel hier was, dat de diepte van de stroomgaten niet door de aanwezig kleilaag heen ging. Daardoor bleef uitschuring beperkt, alhoewel de grond in de Willempol der van zeer lichte structuur is en veel zand bevat. In het totaal genomen Is de conclu sie gewettigd, aat de nodige maatre gelen voor zover de huidige situa tie die toelieten genomen zyn en dat er geen reden tot bijzondere be zorgdheid is, waarbij ook aangenomen mag worden, dat het spel der elemen ten niet altijd zo wispelturig zijn zaL een generaal in actieve dienst te vertellenDeze waarschuwde on middellijk de minister van defensie Spinoy. p In groot tenue. Generaal Maroye werd gearresteerd op 'n bruilofsdiner. Hij was in groot tenue met sleepsabel en alle decora ties op. Zo werd hij door de recher che naar het paleis van justitie over gebracht. Onmiddellijk na het ver hoor werd hij in arrest gesteld. Toen stelde zich echter het pro bleem of deze hoge militair in gala uniform moest worden opgesloten dan wel of hij zijn sabel en decoraties aan de griffier van de gevangenis moest afgeven. Men loste dit nete lige probleem op door de gevange nisauto een omweg te laten maken langs de woning van de generaal, waar deze zich "eerst in burger kon omkleden Minister Spinoy deelde verder me de dat bepaalde afdelingen van zijn ministerie geheel gereorganiseerd zullen worden. Algemene havenstaking in Australië. Communistische actie, zegt regering. De 26.000 havenarbeiders in de voornaamste Australische havens heb ben besloten met ingang van gisteren in staking te g3an uit protest tegen een voorgesteld wetsontwerp, dat aan de werknemers het recht wil geven de „quota" van arbeiders in elke haven aan te vullen, een recht dat tot dusver door het vakverbond werd uitgeoe fend. De staking begon Dinsdag met een 24-uursactie van de havenarbeiders te Sydney. Het standpunt van de stakers is in middels versterkt, doordat de Labour- fractie het wetsvoorstel heeft afgewe zen. De minister van arbeid, Holt. ver klaarde, dat de stakers door commu nisten tot hun actie zijn aangezet. Hij kondigde aan, dat de regering over weegt extra-bevoegdheden te vragen, als er een poging zal worden gedaan om het parlement te trotseren. YEEL WIND. Krachtige, later mogelijk harde wind tussen West en Zuidwest. Aan vankelijk zwaar bewolkt met regen, later opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 5 November Zon op 7.40 onder 17.06 Maan op 14.32 onder 0.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1