PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drukte op stembureaux en geen apathie van kiezerscorps Op Noord-Beveland geen gevaar bij normale winterstormen DRIE BELGISCHE GENERAALS IN ARREST GESTELD Vandaag... RICHTSNOER VOOR OPTREDEN TEGEN EEN AGRESSOR 197e Jaargang-No. 259 Dagblad uitgave vbd de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Nov. 1954. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regel» f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P Z.C, Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Fmlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr 2: Zierikzee. N- Bogerdatr. C 160. telef. 26. VERKIEZINGEN IN DE V. S. Een lichte democratische meerderheid verwacht Uit vele plaatsen in de Verenigde Staten komen berichten, dat er giste ren druk gestemd werd. De vrees voor een apathische houding van het kiezerscorps blijkt dus niet gegrond. Het gaat om alle 435 zetels van het Huis van Afgevaardigden, 37 Se naatszetels en 33 gouverneurs van st aten. De huidige verdeling van de Congreszetels is als volgt: Huis van Af gevaardigden: 219 republikeinen. 215 democraten en 1 onafhankelijke. Senaat: 49 republikeinen, 46 democraten en 1 onafhankelijke. Van de 37 betwiste Senaatszetels hebben de democraten er thans 22 en de republikeinen 15. In afwachting van de uitslagen is de verwachting, dat er zich een demo cratische meerderheid in het Congres zal aftekenen evenwel met een veel geringere zetelmarge in het Huis van Afgevaardigden dan men aanvankelijk dacht, terwijl voorts een omslaan van de Senaat wordt betwijfeld. Geheel uitgesloten wordt een repu blikeins overwicht in het Congres niet, maar wel zou dit verrassing baren. De republikeinse leiders zouden handhaving van een kleinst mogelijk overwicht als een overwinning kun nen beschouwen, daar hun leiders hierdoor het voorzitterschap van de belangrijke commissies van het Con gres zouden behouden en aldus een grote invloed op het regeringsbeleid kunnen blijven uitoefenen. Deze stembusuitslag heeft dit be lang, dat daardoor wordt aangetoond, in welke mate het Amerikaanse volk het republikeinse regime, dat in 1952 voor de eerste maal sinds twintig jaar het bewind aanvaardde, aan vaardt of afwijst. De officiële uitslag wordt pas van middag verwacht. Elke staat vaardigt twee senatoren af, ongeacht de be volkingsdichtheid, maar het aantal le den van het Huis van Afgevaardigden hangt af van de bevolkingsdichtheid. Dat aantal varieert van 43 voor de staat New York tot 1 voor dunbevolk te staten als Nevada en Wyoming of kleine staten als Delaware. De staat New York is verdeeld in 43 kiesdistricten, die ieder een lid van het Huis van Afgevaardigden kie zen volgens het stelsel van de enkel voudige meerderheid. Boycot voor partij van dr. Jagan Een commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand in Brits-Guyana, heeft aanbevolen, dat de ontwikkeling in de richting van zelfbestuur voorlopig zal stilstaan, zolang de progressieve volkspartij de meerderheid in de Zuid-Ameri kaanse kolonie behoudt of haar poli tiek niet wijzigt. De grondwet van Brits-Guyana is in October j.l. opgeschort. Premier dr. Tsjeddi Jagan en zijn ministers werden toen afgezet om „commu nistische omverwerping" van het ge zag te verhinderen. Jagan is leider van de progres sieve volkspartij. Batista herkozen. Generaal Fulgencio Batista is Dins dag tot president van Cuba herkozen verklaard na een Maandag gehouden verkiezing, die door vele aanhangers van zijn tegenstander dr. Ramon Grau San Martin geboycot werd. Dr. San Martin, de candidaat van de revolutionnaire partij, had zich regen deelneming aan de verkiezing uitge sproken, aanvoerend, dat er geen waarborgen waren voor een vrije stemming. Op de Italiaanse zijde van de Mont Carbonne op de grens van Frank rijk en Italië is het wrak ontdekt van de reeds enige tijd vermiste C Jfl van het Amerikaanse leger. Deze foto werd bij het wrak gemaakt: nog vast aan hun parachutes liggen de slachtoffers van het vliegongeval op de rotsige helling van de Mont Carbonne Dit stelsel geldt in alle 48 staten. North Carolina bijv., dat 12 leden naar het Huis afvaardigt is verdeeld in 6 kiesdistricten. Staten, die de kies deler niet halen, hebben recht op ten- minste één lid in het Huis van Afge vaardigden. Democraten en republikeinen heb ben samen gedemonstreerd voor het verlenen van stemrecht aan de bevol king van de hoofdstad Washington en de rest van het district Columbia, waarin Washington is gelegen. DE GOUVERNEURS. In drie staten Georgia, Florida en Tennessee waar geen republikeinse tegencandidaten waren gesteld, is een democratische gouverneur gekozen. HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. In de onderstaande staten zijn de volgende candidaten zonder mede dinging gekozen: Georgia: 8 democraten op 10 zetels; Illinois: 1 republikein op 25 zetels; Oklahoma: 1 democraat op 6 zetels; Massachussetts: 3 democraten en 1 republikein op 14 zetels; Louisiana: 7 democraten op 8 zetels; Florida: 6 democraten op 8 zetels; Alabama: 7 democraten op 9 zetels; Tennessee: 7 democraten en 1 republikein op 9 ze tels; Arkansas: 6 democraten op 6 ze tels; Virginië: 3 democraten op 10 ze tels; Noord-Carolina: 2 democraten op 12 zetels; Zuid-Caroline1 demo craat op 6 zetels. Londense stakers voor werkhervatting. Ongeveer 2500 man, die betrokken zijn bij de nieuwe Londense haven staking, hebben gisteren op een bij eenkomst voor hervatting van het werk op hedenochtend gestemd. Zij namen dit besluit op een ogenblik, dat de staking zich dreigde uit te breiden over het gehele havengebied. Men verwacht, dat de rest van de 6000 stakers zich bij dit besluit zal aansluiten. 3000 havenarbeiders die hadden be sloten eveneens het werk neer te leg gen, zullen zich hedenochend eerst beraden over de jongste ontwik keling van de stakingsbeweging. Dinsdagmiddag werd op 48 schepen in de Londense haven niet gewerkt. Voor en tegen de Saar-overeenkomst. De „sociaal-democratische partij Saarland" (SPS) heeft zich uitgespro ken voor de benoeming van jhr. mr. M. van der Goes van Naters tot Eu ropees commissaris voor Saarland. De fractie en het bèstuur der partij hebben ook eenstemmig het West duits-Franse Saaraccoord goedge keurd. De Westduitse vluchtelingenpartij heeft zich Dinsdag uitgesproken tegen de overeenkomst over het Saargebied. Springstof in een kerk. Bij restauratiewerkzaamheden in de Ned. Herv. kerk te Ooltgens- plaat is bij het wegbreken van het plafond een kistje springstof ont dekt. Waarschijnlijk betreft het hier een achtergebleven kistje uit de be zettingstijd, toen de Duitsers kerk en toren als munitiebergplaats heb ben gebruikt. De springstof zou toen tussen plafond en lambrizering zoek zijn geraakt. GROTE BEROERING TE BRUSSEL Zij zouden steekpenningen hebben aangenomen. In België zijn drie reserve-generaals gearresteerd, die er van beschul digd worden steekpenningen van aannemers van militaire werken te hebben aangenomen. De arrestaties hebben grote beroering teweeg ge bracht in militaire kringen te Brussel. Volgens het blad ,,Le Soir" betreft het de reserve-generaal Jules Maroye, mede-directeur van een onderneming, welke een gedeelte van dc aanleg van een benzine-aanvoerleiding der N.A. V.O. heeft uitgevoerd, de reserve-ge neraal Camille Grimart, die thans als kolonel in actieve dienst is bij het mi nisterie van landsverdediging en in het bijzonder belast was met het on derzoek van de aanbesteding van mi litaire werken, alsmede de 62-jarige reserve-generaal ridder Paul de Ha- veskerche. Het Belgische parket behandelt de ze zaak, omdat het militaire objecten betreft, met de grootste discretie, doch de Belgische bladen weten te melden dat kolonel Grimart de cen trale persoon in deze knoeierijen zou zijn. Hij zou giften, o.a. in de vorm van grote bedragen in geld hebben aangenomen van aannemers, die inge- van belangrijke militaire werken aan wie deze werken dan uiteindelijk gegund zouden zijn. De beide andere reserve-generaals zouden eveneens bg deze knoeierijen betrokken zijn ge weest. Volgens sommige kranten heb ben deze hoge militairen zich niet al leen aan het aannemen van steekpen ningen, doch ook aan verduisteringen schuldig gemaakt. De gearresteerden hebben reeds volledige verklaringen afgelegd over hun handelwijze en verwacht wordt, dat op korte termijn nog een reeks andere bij deze malversaties betrok ken militairen en burgers aangehou den zal worden. Audrey Hepburn heeft tezamen met haar echtgenoot, Mel Ferrer, Dinsdag een bezoek gebracht aan de oorlogs invalide A. Prins te Heemstede. Rechts de heer Prins, verder v.l.n.r. mevrouw Prins, Mel Ferrer, die een pijl en hoog van het zoontje van de heer Prins in de handen houdt en Audrey. Amerikaans vaartuig vergaan. 25 doden. Het Amerikaanse vissersvaartuig „Mary Ellen" is Dinsdag met 25 man aan boord in de Atlantische Oceaan vergaan, zo meldt de kustwacht te Wilmington. Alle nasporingen zjjn vruchteloos geweest. Verdedigingspact voor Midden-Oosten. Grool-Brittannië. dc Ver Staten en Turkije bespreken op het ogenblik de mogelijkheid van omzetting van het Turks-Pakistaanse verdrag in een re gionaal verdedigingsstelsel, dat de Arabische staten en Perzië zal om vatten. Dit heeft de assistent-secretaris-ge neraal van de Arabische liga. dr. Raef Aboelema, Dinsdag te Cairo verklaard. De nieuwe verdedigtngsorganisatie zou de naam „Noord Midden-Ooste lijk bondgenootschap" krijgen. viert Koning Leopold HI H van België zgn 53ste verjaar- 1 dag; ij wordt bepaald wie de No- m belprijs 1954 voor natuur- en scheikunde zal ontvangen. iiiniuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiRiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiI Stoffelijk overschot van prins Reza gevonden. Vliegtuigwrak door opsporings ploeg gevonden. Prins Ali Reza Pahlevi, de troon opvolger van Perzië en broer van de Sjah, is gevonden. Zijn stoffelijke res ten werden in zgn vliegtuig gevonden op een afstand van ongevèer 65 kilo meter ten Noorden van de hoofdstad. Sinds vorige week Woensdag is on afgebroken naar de prins gezocht. Beide huizen van het Iraanse par lement hebben de Sjah verzocht het vliegen op te geven, zulks naar aan leiding van het ongeluk van prins Ali Reza. Prins Ali had Woensdag Gorgan, in Noord-Perzië, per vliegtuig verlaten op weg naar Teheran, waar hij de feestely'kheden ter gelegenheid van de verjaardag van de Sjah zou bijwo nen. Hij werd sindsdien vermist. De ko ninklijke familie had de hoop tot het laatste ogenblik niet opgegeven. De Sjah is zelf een ervaren piloot. Hij bestuurt zijn Beeckcraft vaak zelf als hij van en naar de Kaspische Zee vliegt. In het verongelukte vliegtuig be vonden zich behalve de prins, de pi loot en een boer van één der lande rijen van prins Reza. Allen zijn om gekomen. Prins Ali werd in 1922 ge boren. Het vliegtuigwrak werd bij het dorp Fasjan, in de woeste streek van Noer, door een opsporingsploeg gevonden. Het stoffelijk overschot van de prins zal in de graftombe van de va der van de prins, Reza Sjah, te Rey, bijgezet worden. Rey ligt acht km ten Zuiden van Teheran. Aanbevelingen politieke commissie V. N. De politieke commissie van de al gemene vergadering der V. N. heeft I keurd. De aanbeveling van de politieke commissie gaat nu naar de assem blee. waar zij. naar verwacht wordt, met de vereiste meerderheid van I twee derden zal worden goedge- gistcren een reeks beginselen goed gekeurd, die de V. N. tot richtsnoer moeten dienen bij een militair, po litiek of economisch optreden tegen een agressor. De beginselen zijn vervat in een verslag van de commissie voor collec tieve maatregelen van de assemblee over een resolutie van twaalf landen, die is goedgekeurd met 50 stemmen voor en de vgf communistische lan den tegen, bg onthouding van India en Indonesië. Nieuwe woning- en ruimtewet De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting verklaart in een nota aan de Tweede Kamer dat hij alles wat in zijn vermogen ligt zal doen om te bevorderen, dat een nieu we woningwet en een ruimtewet nog tydens de huidige zittingsperiode door de Staten-Generaal kunnen worden behandeld. De vraag of het mogelijk is om, indien het ontwerp van een wederop- bouwplan voor een gemeente niet binnen 1 jaar eventueel bg ver lenging van de termijn, 2 jaar ter inzage is gelegd, opnieuw een voorbereidingsbesluit te nemen, zou de minister bevestigend willen be antwoorden. Naar zijn mening is dit «iet in strijd met de bedoeling van de wederopbouwwet. Enschedese arbeiders weer aan het werk De avondploeg van de N.V. ka toenspinnerij Bamshoeve, alsmede de morgenploeg van gisteren, hebben het werk op deze spinnerij hervat. Op de Bamshoeve waren 700 per sonen in staking gegaan uit protest tegen de toepassing van de 6 loonsverhoging. De vakbondsbestuurders hebben een bespreking gehad met de direc tie. Het werk is daarna onder pro test hervat. Men is nu in afwach ting van een nieuwe bespreking over de toepassing van de 6 loonsverhoging. NU DE WINTER NADERT (VII) Oude dijksgedeelten vormen echter hier en daar zwakke schakels Het eiland Noord-Beveland gaat met geen bijzondere zorgen de winter en dus het stormseizoen in. De honderden meters dijk, welke by de ramp van vorig jaar werden weggeslagen of-beschadigd, zijn vernieuwd of her steld. De gewone winterstormen wacht men met een gerust hart af, maar.... wanneer de zee weer eens zou worden opgestuwd tot een hoogte als in de ramunacht?.... Bij de gedachte aan deze mogelijkheid fronsen verschillen de deskundigen op Noord-Beveland bedenkelijk het voorhoofdEn dan hoort men de opmerking, welke op verschillende andere plaatsen ook reeds werd beluisterd, dat de oude dijkgedeelten die niet verhoogd zijn, de zwak ke schakels in de zeewering vormen. Vooral op die punten waar in meer of mindere mate beschadigingen optraden. De zwaarste klappen moest het eiland aan de Zuidzijde incasseren, waar door dijkdoorbraken en -af slag van verschillende polders direct of indirect werden overstroomd. De Leendert-Abrahampolder kreeg, zoals men zich zal herinneren, een stroom- gat van ongeveer honderd meter, dat slechts met de grootste moeite na ongeveer drie weken gedicht kon worden. Van de Jonkvrouw Anna-, de Willem Adriaan- en de Adriaan- polder'werden honderden meters dfjk weggeslagen of ernstig beschadigd. Óver het algemeen zijn die gedeel ten, welke algeheel vernield werden, hoger en zwaarder hersteld, zodat zij in niet mindere conditie dan vóór de ramp verkeren. De groei van de nieuwe grasmatten is matig tot zeer foed, terwijl de matig begroeide ge- eelten zoveel mogelijk versterkt worden met krammat. Maar zoals gezegd, de zwakke schakels worden veelal gevormd door de bij de ramp voor algehele vernie ling gespaarde dijkgedeelten. Zij wer den (nog) niet verhoogd en zijn daardoor merendeels niet berekend op vloedhoogten als tijdens de ramp voorkwamen. In de Oud- en Nieuw Noord-Beve- landpolder aan de Noordkant van het eiland, waar men gelukkig voor overstroming gespaard bleef, heeft men ook heel wat stormschade moe ten herstellen. Aan de dijk tussen de Vlietepolder en de inlaagdgk van de Nieuw Noord-Bevelandpolder heeft het er in de rampnacht ook ge spannen. Meters dijk werden wegge slagen, terwgl tevens een deel van de duintjes verdween. Thans is dit dijkgedeelte in een behoorlijke toe stand gebracht met een hoogte van 7.50 m. -f- NAP. Verder is een groot stuk van de eerste inlaagdgk bij Co- lijnsplaat hersteld. De winter kan daar rustig worden afgewacht, tenzij er een nog hogere vloed dan in 1953 zou komenVooral ook omdat alle nieuwe dijkgedeelten vers zgn en de grasbegroeiing vaak nog aan de magere kant is. En precies zo is de situatie in de van Kamperland bij J~ /"v- rustpolder en Thoornpolder. De hier aangerichte stormschade is hersteld, waarbij dt dijken op tal van plaat sen werden verzwaard en de verde diging hoger werd opgetrokken. Wan neer er echter weer eens zo'n hoge vloed als in Februari 1953 kwam? Aan de verse dijken zou men er niet zonder schade afkomen, zo redeneert men. Algehele verhoging van de dyken zal nog moeten wachten op de Del ta-wet met het Drie-eilandenplan zal de Zuidkant van Noord Bcveland reeds afdoende beveiligd worden zodat het te hopen is, dat men voor lopig voor abnormaal hoge vloeden gespaard zal blijven. De vier principes voor collectieve veiligheid zijn: 1. Dat het grootst mogelijke aan tal landen een snelle en doeltreffen de militaire, politieke, economische of financiële bijdragen levert aan het gezamenlijk optreden. 2. Dat, indien een collectief op treden tegen agressie wordt aanbe volen. het in de eerste plaats nodig zal zijn zoveel mogelijk strijdkrach ten beschikbaar te krijgen. Tot dat doel moet men landen, die een bij drage willen leveren maar niet kun nen, behulpzaam zgn. 3. Dat de V. N. alle maatregelen nemen om een gezamenlyk optreden doeltreffend te maken, zulks in overeenstemming met het handvest. 4. Dat onder collectieve economi sche en financiële maatregelen tegen agressie ook hulp aan het slachtof fer van agressie en de helpende lan den valt De beginselen zijn gebaseerd op een ontwerp, dat deze zomer door de V. S. en de Philippijnen bij de com missie voor collectieve maatregelen is ingediend en dat door andere landen is geamendeerd. Pror. voedselcommissarissen f 540.000 voor bureaux. De financiering van de bureaux van de provinciale voedselcommissa rissen geschiedt voor gezameniyke rekening van overheid en bedrijf schappen. die van dit apparaat ge bruik maken. De kostenverdeling ge schiedt daarbij in evenredigheid tot het belang dat ieder der kostendra- gers in de verrichte talven heeft. Door de opheffing der veevoeder distributie is het belang van het be drijfschap voor veevoeder in de vee registratie aanmerkelijk verminderd, waardoor de overheid primair be langhebbende is geworden, daar de gegevens omtrent de omvang en de samenstelling van de veestapel niet kunnen worden gemist. Daar ook op ander gebied de werk zaamheden ten behoeve van de over heid zgn toegenomen (maandelijkse steekproeven, werk/aamheden ten be hoeve van de voorlichtingsdienst e.d.), dient het overheidsaandeel ten opzich te van de oorspronkelijke begroting voor 1953 met 540.000 te worden verhoogd, zo deelt de minister van Landbouw mede- Voorts is nog ten laste gebracht het aandeel van ait ministerie ten be drage van 231.000 in een bijdrage aan de stichting pensioenfonds be drijfschappen voedselvoorziening. Chauffeur en bijrijder van postauto op vrije voeten. De chauffeur R. P. en de bijrijder C. W. K. van de postauto, waaruit de vorige week in Amsterdam op mysterieuze wijze een postzak en een geldkistje met een totale inhoud van ruim 63.000 aan contanten zijn verdwenen, zijn op vrge voeten gesteld. Er worden niet voldoende termen aanwezig geacht om het tweetal nog langer in voorlopige hechtenis te houden. Intussen ontvangt de politie tien tallen tips, die allemaal onderzocht worden. VERWA'Sm.. MEEK WIND. Geldig tot Woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tus sen Zuidwest en Zuid. Later draai end naar Westelgke richtingen. ZON EN MAAN. 4 November Zon op 7.39 onder 17.08 Maan op 14.13 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1