KAPPIE IN WILDWEST De toren van Oostkapelle wordt geheel gerestaureerd WALCHEREN MARKTBERICHTEN RAADSVERGADERING BIGGEKERKE uit de AETHER DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 IN DE STEIGERS. Wanneer de klok luidde, vielen stenen uit de muren op straat De toren van Oostkapelle staat in de steigers en dit is waarlijk geen overbodige luxe. Een grondige restauratie van het eeuwenoude bouwwerk is meer dan nodig. Grote brokken steen zijn aan alle kanten uit de muren gevallen, voegen zjjn verweerd en diepe scheuren hebben de toren als het ware overlangs in tweeën gesplitst. Een grote barst in een der muren, door en door, zowel aan de binnenkant als aan de buitenkant duidelijk waar te nemen, loopt vanaf de bovenzijde van de trans tot boven de ingang van het kerkgebouw. „Misschien een gevolg van blikseminslag, lang geleden", zei burgemees ter F. G. Sprenger; men nam het toen niet zo nauw met bliksemafleiders en. zo. In ieder geval staat vast, dat de toestand, waarin de toren thans verkeert, een meer dan denkbeeldig gevaar oplevert. Gelukkig staan nu de beschermende stellingen er omheen". Reeds in 1949 kwam het restau ratieplan gereed, maar het duurde tot Mei van dit jaar, eer met de werkzaamheden kon worden begon nen; 10 Mei, een gedenkwaardige da tum. Het restauratieplan werd destijds begroot op 115.500, maar de laagste inschrijver gaf reeds te kennen het niet te kunnen doen voor minder dan 124.500 en daar bleef het niet bij. Diverse loonronden en schommelin gen in de materiaalprijzen het loon maakt uiteraard het grootste deel van het bedrag uit lieten de prys reeds oplopen tot byna 132.000 en men rekent nu maar vast op om streeks 150 mille. Hiervan neemt het Rijk 60 procent voor zijn rekening en men verwacht, dat de provincie een subsidie van 8100 zal verlenen. Een eenvoudig rekensommetje leert dan dat een ste vige 40.000 zal moeten worden op gebracht door de gemeente zelf; voor een gemeente als Oostkapelle is dit waarlijk geen luttel bedrag. De geschiedenis van de toren is voor een groot deel verloren ge gaan. Men weet, dat de kerk te Oostkapelle reeds in 1162 werd genoemd als een der dochterker ken van de Abdij te Middelburg, maar verder is alles vaag tot 1572. Toen viel de kerk en waar schijnlijk de toren ten prooi aan een bestorming door de kerk hervormers en ging grotendeels in vlammen op. Onderhoud Bekend is, dat in 1821 een bedrag van 6000 beschikbaar werd gesteld voor een grondige restauratie, onder voorwaarde, dat in het vervolg de toren behoorlijk zou worden onder- houden. De toren oefende schijnbaar een grote aantrekkingskracht uit op de bliksem, wélke verscheidene malen insloeg. De bevolking kreeg de angst te pakken en wilde de toren doen ver lagen, maar het bleek dat dit veel duurder was dan het geheel nogmaals te laten opknappen en daarom werd wederom tot het laatste besloten. Dit maal was er een bedrag van slechts Directeur gemeentewerken van Middelburg jubileerde De heer A. J. W. Mathijssen was 25 jaar in overheidsdienst Maandag herdacht de heer A. J. W. Mathijssen, directeur van gemeente werken in Middelburg, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst van de Zeeuwse hoofdstad kwam. De jubi laris werd 's morgens in het stadhuis door B. en W. ontvangen, waarbij burgemeester mr. dr. N. Bolkestein hem in waarderende bewoordingen toesprak. Mr. Bolkestein merkte op, dat, wanneer er voor de heer Mathijs sen nog eens een standbeeld zou wor den opgericht, dit zeer zeker van staal en graniet zou moeten worden vervaardigd om dezelfde levensduur te verkrygen als de werken, die de directeur projecteerde. Later op de ochtend werd in de daartoe speciaal ingerichte zaal van het „Stadstimrnerhuis", de Stads- schuür, een huldigingsbyeenkomst gehouden. Als eerste voerde hier het woord de heer L. J. van Westende, wethouder van gemeentewerken. De ze gewaagde van de prettige samen werking, die reeds 10 jaar tussen de jubilaris en hem bestaat. „U timmert langs de weg en dat ontmoet altijd critiek", aldus de heer Van 't West ende, „maar U hebt uw moeilijke functie steeds met opgewektheid en ijver vervuld". Zeer te waarderen noemde spreker het, dat de heer Mathijssen zijn mede werking gaf aan zaken, waarin het bestuurlijke beleid i.e. B. en W. anders besliste, dan het technische apparaat had gewild. Tenslotte over handigde de heer Van 't Westende de jubilerende directeur een enveloppe met inhoud. De adjunct-directeur, de heer W. H. M. Bleijenberg, verklaarde, dat hij steeds met groot plezier onder de heer Mathijssen had gewerkt. „U hebt een goed karakter en U staat steeds voor iedereen gereed", aldus spreker, die namens 't personeel de heer Mathijs sen een zeevis-uitrusting aanbood. De heer E. yisscher sprak namens de brandweer woorden van waardering aan het adres van „Mathijssen van de schuur", zoals hy betoogde, eveneens onder aanbieding van een cadeau. Na mens de oudere collega's van de ge hele gemeentelijke dienst en uit naam van de personeelsvereniging kwamen er gelukwensen van de heer J. M. Geljon. De heer J. L. R. Kapitz ver tegenwoordigde de organisatie Be scherming Bevolking en de heer J. Moll, de Vlissingse collega van de ju bilaris, vertolkte de gevoelens van de verschillende hoofden van diensten in Zeeland, tussen wie steeds een nauw contact bestaat. De heer Mathijssen sprak tenslotte woorden van dank voor de huldiging en de geschenken. 470 mee gemoeid. Dan stamt het laatste grote onderhoud uit de jaren 1910 tot en met 1912 en daarna was het afgelopen. In 1948 begon de misère eigenlijk pas goed. Er was een nieuwe luidklok gekomen, maar wanneer de tonen van dit instrument over het dorp klonken, bewoog de vloer van de klokkestoel en vielen hier en daar stukken steen uit de muren! Deskundigen adviseerden om de klok- niet meer te doen luiden, maar toen B. en W. met dit voorstel in de raad kwamen, voelden de meeste le den daar weinig voor. Men had ein delijk weer een klok en nu deze er was, zou er niet meer geluid mogen worden... Men meende, dat het heus zo'n vaart nog niet liep. Er stond echter veel op het spel. Men was van deskundige zijde gewaarschuwd en wanneer men deze waarschuwing in de wind sloeg en eenvoudig doorging met luiden, was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat indien er schade ontstond Monumentenzorg niet meer willig zou zijn een bijdrage in de restauratie te leveren. Dit argument was doorslaggevend en de klok werd op „non-actief' gesteld. Restauratie. Toen kwam in 1949 het restauratie plan. Onder meer wordt de buiten muur waar nodig uitgebroken en weer opnieuw ingemetseld, aan de binnenzijde van de muren wordt een betonconstructie aangebracht om de muren in het verband te houden. Voorts lag het' nog in de bedoeling een betonnen vloer in de toren te leggen, maar hiertegen had Monumentenzorg bezwaar. Het uiterlijk van de toren zal door deze uitgebreide onderhouds werkzaamheden ook enige verande ring ondergaan, want de drommers rechthoekig op de buitenmuren staande steunmuren worden iets opgetrokken, waardoor de toren een iets plompere indruk zal maken. Al met al een werk, dat enkele jaren vergt en de burgemeester ver telde dan ook voorzichtig te verwach ten dat de toren eerst In het najaar van 1956 gereed zal zijn. Middelburg Afscheid bij Rode Kruiscolonne De dames Rode Kruis colonne in Middelburg nam dezer dagen afscheid van mevrouw J. Grool-Heine, helpster le klasse. Zij werd namens het afde lingsbestuur toegesproken door mr. W. H. Vermaas, die haar dankte voet alles wat zij gedurende haar 22-jarige Rode Kruisloopbaan in het belang van dit werk had verricht. Spr. overhan digde een boekwerk. Uit naam van de dames van het R.K.K. sprak de leidster-docente, mevr. M. AT. Teur- lings-Bouwens. Zij schetste het werk van de scheidende als een menslie vende opofferende taak en dankte haar daarbij voor haar plichtsbetrach ting. waarna zij een boekwerk over handigde. Tenslotte bood mej. F. Wijtman namens de vereniging een bloemstuk aan. Viering Hervormingsdag In verband met de viering van de^ Hervormingsdag hield de Hei-vormde Mannenvereniging „In Dienst dei- Kerk" in het Kerkcentrum te Middel burg; een bijeenkomst, waarin de kerkhervorming werd herdacht. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer H. K. Ikkink, sprak ds. M. v. Empel, over „Leven en leer van Maar ten Luther". Spr. gaf in een boeiende rede een schets van het moeilijke en aangrijpende leven van de reforma tor, met al zijn zorgen, zijn aanvech tingen, maar ook met zijn overwin ningen. Hij betoogde, dat het optre den van Maarten Luther, dat voor de gehele wereld van grote betekenis is geweest, een strijd om de zuiverheid van het geloof en om de vrijheid van het geweten was. Na deze met grote aandacht ge volgde rede, volgde een geanimeerde bespreking. Candidaten Z.V.U.werkgroep De werkgroep Middelburg van de Zeeuwse Volksuniversiteit heeft een drietal ZVU-leden candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de groep ter vervulling van vacatures ontstaan door aftreden van enkele werkgroep- leden. De gecandideerden zijn me vrouw A. C. Andreae—Walland, Mid- .delburg; mevrouw Hornstra—Tichel man, Souburg en de heer J. S. Bloos, Souburg. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. FrederiksSchoe. d J. C GoedbloedBergs, z.; N. W. SturmJan- se, d.; A. C. J. Vroom—Wellink, d.; P. van OorschotVan Huffel, d. Ondertrouwd: P. Akkerman. 26 j. en IJ. de Leeuw 26 j. Getrouwd: C. P. Geldof, 23 j. en L. Looise. 23 j.; A. H. J. A. van Kempen. 28 j. en P. Laroes, 24 j.; I. A. Goedbloed. 23 j. en N. Janse, 20 j.; J. J. Rottier 20 j. en M. Paardekooper, 18 j.; L. Houter man, 22 j. en C. Verrijzer, 22 j. Overleden: H. J. Sonius, 57 j.- H. J. Ste vens. 66 j., geh. met P. S. Godeschalk; J. Wagenaar, 88 j., weduwn. van J. Jonge- pier. Zoutelande „Bijbel en gezin" In het kader van de gezinsweek werd door de Ned. Herv. kerk te Zou telande een forumavond gehouden over het onderwerp „Bijbel en Gezin". Het forum bestond uit de voorzat ter. ds. J. F. Wagener, mevr. T. Schoenmaker-Bliek, de heren A. Jan- se, J. v. d. Vreugde en Joh. Lievense. Na een korte inleiding door de voor zitter werden allerlei vragen betref fende „Bijbel en Gezin" op vlotte wij ze beantwoord. Oost- en West-Souburg Uit het politierapport Een inwoner van Souburg probeer de één dezer dagen zonder geldige pa pieren de Belgische grens te passe ren. Hij werd echter aangehouden en naar Souburg teruggebracht. Een hooglopende ruzie ontstond te Souburg tussen, twee buurvrouwen. Nadat men elkaar eerst enige bele digingen had toegeroepen, greep men elkaar tenslotte bij de haren. Noch het één noch het ander is geoorloofd, zodat de politie zich met het geval bemoeide. De muziektent op het Oranjepleih Geflatteerde overwinning van Clinge op E.M.M. (1-4) In de uitwedstrijd tegen E.M.M. heeft Clinge een geflatteerde 41 overwinning behaald. In het veld wa ren de Vlisslngers zeker niet de min dere van de ZeeuwschVlamingen, maar de afwerking ontbrak. Clinge dankte de zege vooral aan zijn mid- voor en rechtsbuiten, die over een hard schot beschikten. Reeds in de eerste minuut van de wedstrijd nam Clinge de leiding. Ondanks verwoede pogingen om de gelijkmaker te scoren, ging de rust in met. een 10 achterstand, voor E.M.M. Twintig minuten na de hervatting bracht E.M.M. de partij en op gefyke voet. Hierna ontstond een spannende strijd om de leiding, waarbij de bezoekers aan het langste eind trokken. Na 30 minuten spelen strafte de rechtsbuiten een fout af in de E.M.M.-defensie en midvoor Leeg water bracht met twee goede doel- pQnten de stand op 41. De Zeeuwen en Corn Boys finishten gelijk (33) Corn Boys heeft In een uitwedstrijd fen. De Zeeuwen een verdienstelijk 3 gelijkspel behaald, met welk re sultaat beide ploeg tevreden kunnen zijn. Nadat in de eerste minuut een schot tegen de lat van het Zeeuwen- doel was terecht gekomen, nam de thuisclub het initiatief in handen. Aanvankelijk wist de Sasse verdedi ging wel raad met de aanvallen» van de Vllssingers, maar in de 15e mi nuut was net W. Leijnse, die de ope ningstreffer scoorde (10). Een he vig offensief van de gasten resul teerde in de 28e mimr"; in een doel punt (11). In de 35e minuut bracht De Zeeuwen de stand op 21, toen Janse niet aarzelde. Zes minuten na de hervatting werd een aanval van De Zeeuwen door Bootgoed afgewerkt en dat bete kende 31. Com Boys was echter geenszins gedeprimeerd door deze stand en de Sassenaren trokken hierna fel ten aanval. Kort na het derde en 'aatste doelpunt van de Scheldestedelingen reduceerde Corn Boys de achterstand (32). De gas ten, die voelden dat er een gelijkspel in zat, gooiden nu alles op de aan val. In de 35e minuut kwam einde lijk de verdiende gelijkmaker. te Souburg is de laatste tijd het voor werp geweest van baldadige jongelui, die er aardigheid in hadden de' ruiten te vernielen. Gelukkig zijn de namen van de jongens, waarvan enkelen uit het Havendorp en uit Souburg, bij de politie bekend. Te Souburg reed een bromfietser op een stilstaande auto; zonder te stoppen reed hij echter verder, maar hij kon later door de politie worden aangehouden. Bazar Hervormde Gemeente Vorige week werd te Souburg een bazar geopend, waarvan de netto- opbrengst ten goede komt aan de Ned. Herv. Gemeente. Gedurende drie dagen heeft de bazar zich in een gro te belangstelling mogen verheugen en werden goede zaken gedaan. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 1 Nov. Kleiaardappeien 35 mm. op waarts. Eigenheimers f 11.0012.75; bintjes f 8.50—8.75; Bevelanders f 11.50; Meer- landers f 9.50—10.00; IJselster f .9. Zandaarappelen. Nieuwlandse eigen heimers f 8.759.50. Voeraardappelen f 3.254.00, prijzen berekend per 100 kg. en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. 1 Nov. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotter dam. Tarwe: Rode op vochtconditie tot f 26.50. Voor voederdoeleinden f 24.0025.50; Zo- mergerst, vast speciaal in de prima soor ten naar kwaliteit en vochtgehalte f 24.00 f 25.25. geschoonde gedroogde daarbo ven. Haver, kalm, naar kleur en vocht gehalte f 23.00—24.50, extra blanke daar boven; Rogge, goed prijshoudend, Door sneekwaliteit f 18.5019.50, bakrogge f 22.00. Peulvruchten: groene erwten tot f 92.50, schot f 127.50, bruine bonen tot f 125.00. VEEMARKT ROTTERDAM. 1 Nov. Aanvoer in lotaai 1552. Vette koeien en ossen 1036; varkens 371; scha pen of lammeren 145. Vette koelen per kg. in ct. le kw. 2,60— 2.76. 2e kw. 2.40—2.56. 3e kw 2,16—2,28; Varkens (lev. gew.) per stuk in guldens le kw. 192, 2e kw. 190, 3e kw. 188; Lam meren per stuk in guldens le kw. 105, 2e kw. 100, 3e kw. 90. Vette koeien aanvoer iets verminderd, handel kalm, eerste kwal. iets stijver in prijs, verder onveranderd, prima's boven notering; varkens (lev. gew.) aanvoer kleiner, handel vlot, even styver in prijs, enige prima exemplaren boven notering; export varkens aanvoer even meer, han del kalm, prijzen als vorig week Dinsdag. VEILING MIDDELBURG. 1 November. Bintjes 58.70 Blauwe Eigenheimers 1120. Koopmansblauwe 11.30. Meerlanders 7.10. Appels: Jonathan A 24—30. B 20. C 15. I 15. n 7. K 11—15. Goudremetten A 21 —24. I 16—24. K 14—17. Groninger Kroon A 27—31. BC 22—23, I 19—22, K 13—14. Cox's Orange Pippin A 5153, B 4015. C 33. I 40, II 18—19, K 20—31. Laxton Su perbe II 8, K 19. Glorie van Holland- I 23, K 13. Zoete Ermgaard K 18—19. Ber- gamotte K 3. Peren: Zw. Wijnpeer K 6— 10. St. Remy K 11. Nouveau Poiteau K 1013. Legipont K 1920. Tomaten A 31 50. Ef 41, C 1534. Ananas meloenen 15. Mispels 1921. Black Alicante 79—103. Groenten: Andijvie 6—15. Bloemkool A 17—58, B 8—34. C 10—26. Bospeen 10—36. Waspeen 13—36. Savoye kool 7—18. Rode kool 918. Witte kool 1113. Boerekool 14. Prei 820. Boskroten 619. Kroten p. kg 14—21. Spruiten 22—54. Sla 6—13. Veldsla 23—39. Sla per kg 38 Witlof 68— 83. Bosselderij 2—7. Knolselderij 4—6. Bosrapen 69. Pronkbonen 76. Kassnij- bonen 133168. Wijnpeen 1517. Uien per kg 917. Bosradijs 7—9. Princessebonen 88. Herfstrapen 6—9. Bosrammenas 9. Koolrapen 6. VISMIJN VEERE. l November. Export garnalen, aanvoer 1168 kg, 66—100. Schar, aanvoer 83 kg, 43 50. Bot, aanvoer 145 kg, 41—59. Wijting, aanvoer 102 kg, 42—51. Middel tong, aan voer 11 kg, 177—310. Rog. aanv. 207 kg, 44—54. Uitvoerige besprekingen over weggebruik Vrijdagmiddag kwam de raad van Biggekerke in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. Dregmans. Besloten werd aan het gemeentepersoneel een salarisverhoging toe te kennen van 6 ingaande 1 October 1954. Indien de ambtenaren op basis van vrijwilligheid 1/180 van hun maand salaris afstaan ten behoeve van het Waar zijn onze schepen Abbekerk 30 v. Marseille n. Duinkerken. Amerskerk 30 njn. te Penang Celebes 30 rede Port Swettenham. Drente 30 te Aden. Limburg 31 vm. Madras verw. Rijnkerk p. 30 Kp. St. Vincent n. Mar seille. Statue of Liberty p. 30 Aden n. Suez. Waterman 29 v. Amsterdam n. Kaapstad. Bloemfontein vertr. 18 v. Amsterdam n. Durban. Boschfontein 29 v. Tanga n. Aden. Cotteco Amsterdam/Georgetown 13 Para maribo verw. Noordam 1 v. Rotterdam te New York verwacht. Oranjestad 2 Barbados verw. Willem Ruys Rotterdam/Tj Priok 31 Co lombo, 3 Belawan verw. Willemstad Amsterdam/Cristobal. 11 Trinidad verw. Zuiderkruis Amsterdam/Sydney 31 Aden verwacht. Alnati 29 v. B. Aires n. Montevideo. Arnedljk 29 v. Cristobal n. Los Angeles. Blltar 29 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Boschiontein 29 v. Tanga n. Aden. Ittersum 29 v. Jacksonville n Le Havre. Lekhaven 30 te Recife. Oranjestad 29 v. Curasao n La Guaira Soestdijk 29 te New Orleans Tegelberg 30 te Singapore. Andijk p. 28 2030 Vlissingen Lissabon. Annenkerk 30 te Kobe. Drenthe p. 29 Guardafui n. Aden. Esso Amsterdam t. verw p. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Heemskerk 29 v. Port Said n Genua. Indrapoera p. 29 Gibraltar n. Marseille. Jagersfontein 29 dw. Dakar n Kaapstad. Johan v. Oldenbarnevelt 29 240 m. O. Su- rabaja n. Surabaja. Kota B'aroe 30 te Djeddah. Laagkerk 29 te Calcuta. Laurenskerk 29 te Colombo Lutterkerk 29 te Damman. Molenkerk p. 29 Kp St. Vincent n. Genua. Rijnkerk p. 29 Finisterre n. Marseille. Schouten p. 29 Okinawa n. Hongkong. Stad Maastricht 29 te Gibraltar. Tibia t. 29 v. Singapore n. Suez. Alkaid 31 0800 v. Hamburg te Rotterdam verw. Aludra 31 v. Antwerpen te Rotterdam verwacht. Aalsdijk 30 v. Lake Charles n. Bronsville. Abbekcrk p. 31 Gibraltar n. Duinkerken. Alkaid 31 te Rotterdam. Aludi-a 31 te Rotterdam. Andijk 31 te Lissabon. Annenkerk 29 v. New York n. Antwer pen. Blitai 31 te Pt. Elizabeth. Boschfontein p. 31 Mogadiscio n. Aden. Caltex Utrecht p. 31 Gibraltar n. Sidon. Cistula 31 v. Lisabon n. Menaalahmadi Cottica p. 30 Azoren n. Barbados. Drente 31 v. Djibouti n. Pt. Sudan. Eos 30 te Alexandrië. Grootekerk 31 te Sydney. Heemskerk p. 31 Kreta n. Genua. Indrapoera 31 te Marseille. Jagersfontein 31 330 m. Z. Freetown n. Kaapstad. Kieldrecht 31 te Madras. Kota Baroe 31 v. Djeddah n Suez. Leopoidskerk 31 te Basrah Leuvekerk 31 v. Aden n. Suez. Limburg 31 te Madras. Malea 31 te Miri. Madoera p. 31 te Napels. Mapia 31 v. Djibouti n. Colombo. Molenkerk p. 31 Barcelona n Genua. Oranjestad 30 v. Laguaira n Brighton. Polyphemus p. 31 Ceylon n. Belawan. Rijnkerk 2 Marseille verw. Schie 31 te Cristobal. Schledijk 30 te New Orleans. Schouten 1 te Hongkong. Sloterdijk 31 v, New Orleans n. Havre. Stad Maassluis 30 v. Narvik n. Middles- bro. Tasman 1 te Priok. Alnati 30 Buenos Aires te Montevideo. Amerskerk 2 Pt Swettenham verw. Blitar 1 te East London. Clavella 1 te Brisbane. Etrema 1 v. Iskenderun n. Berre. Heemskerk p. l Str. Messina n. Genua. Japara KRL 28 v. Houston n. New Orle ans. Noordam 31 480 m. O. ten N. New York n. New York. Ouwerkerk p. 31 Ouessant n Lissabon. Schie 31 v. Cristobal n. Puntaarenas. Stad Lelden vertr. 1 v. Lissabon n. Ham burg. Teiresias 1 v. Cachin n. Djibouti. Utrecht 1 v. Pt, Said n. Rotterdam. Waterman p. 31 2100 u. Finisterre n. L. Palmas. Willem Ruys 1 210 m. O. Ceylon n. Be lawan. Zuiderkruis 1 100 m. W. ten N. Guarda fui n. Fremantle (100 m. W. ten N.) Arendskerk 31 te Genua. Stad Alkmaar 30 v. Bassein te Rangoon." 58. Na afscheid te hebben genomen van Haviksneus, verlieten Kappie en de Maat haastig het kamp en liepen zo snel ze konden in de richting van de Zwar te Bergen. „Als we maar eenmaal die bergen zijn gepasseerd, zijn we buiten de jachtvelden van de Platvoetindianen", zei Kappie „en dan dreigt er geen gevaar meer van die rede klonten". „Wat een land", jammer de de Maat, „steeds moeten we rennen en vluchten", overal dreigt gevaar, overal ellende!" Hij bleef zo nog een tijdje sputteren, tot Kap pie hem aanraadde, zijn adem te sparen. „We zullen nv.g heel wat moeten ren nen, voor we in veiligheid zijn", voegde hij hieraan toe dus hou je mond tenzij je iets belangrijks te zeg gen hebt". Toen ze de kloof door de Zwarte Bergen al vrij dicht genaderd waren, had de Maat inderdaad iets belangrijks te zeggen. „Kijkl" hijgde hij, „daar komen de Indianen te rug!" „DekselsI" riep Kappie verschrikt, „duik weg ach- ter die rotsl Gauw. ze mogen ons niet zienl" De Roodhuiden passeerden vlak langs hun schuil plaats. Zij keken zeer nors nu hun gevangene ont snapt was. hetgeen weinig goeds voorspelde voor elk bleekgezicht, dat in hun handen zou vallen. Zodra zij voorhij warei, renden Kappie en de Maat naar de kloof. Zij hadden deze bijna bereikt, toen achter hen een woeste strijdkreet weergalmde. „Deksels!" riep Kappie, r nkijkend, „ze hebben ons gezien! Lopen JongI Lopen voor je leven!I" vluchtelingenwerk, zal de gemeente een zelfde bedrag beschikbaar stel len. Behoudens een gunstig advies van bouw- en woningtoezicht op Wal cheren werd besloten een crediet be schikbaar te stellen van 466,66 voor woningverbetering. De neer J. Meyers kon op grond van principiële bezwaren niet mee gaan met het voorstel van B. en W. tot het afsluiten van een ongeval- lenverzekeripg voor het gemeente- personeel. Op voorstel van de heer C. Claris- se zal een tienjarig contract worden afgesloten in plaats van het voorge stelde 5-jarig contract- Bepaald werd. dat 'n 'wijziging van het wederopbouwplan in voorberei ding is. Het voorstel van B. en W. tot het invoeren van een straatbelasting, ont lokte nog al wat discussie. De heer Clarisse vroeg waarom de gebouwde eigendommen zwaar der belast worden dan de ongebouw de, daar laatstgenoemde wel bijzon der veel gemak van de nieuw aan gelegde egen hebben. De voorzitter antwoordde, dat de gebouwde eigendommen altijd meer profijt van de wegen hebben dan de ongebouwde. Daarbij moet niet verge ten worden, dat de wegen geen zui vere landbouwwegen meer zijn, daar zij door iedereen gebruikt worden. Verder moeten we niet te veel op de toestand in Walcheren letten, maar dit veel breder zien, als een regeling, die voor het gehele land geldt. De suggestie van de heer P. Schout, om dé gebruikers aan te slaan, is niet te verwezenlijken. Op een vraag van de heer Meijers, of het ook mogelijk is een verzeke ringsclausule op te nemen, ant woordde de voorzitter dat dit niet mogelijk is. Wel kan hij de heer P. Polderman de verzekering geven, dat de door de gemeenten beschikbaar gestelde gelden, mede afkomstig van deze straatbelasting ten volle zullen wor den gebruikt om het kapitaal in stand te houden. Het voorstel van B. en W. tot in voering, werd aanvaard. Als vertegenwoordiger in het Col lege van Beheer voor het Wegschap Walcheren werd aangewezen wethou der J. Kodde. Tot leden van het burgerl. arm bestuur werden herbenoemd de heren P. Lamper en J. Meyers. De gemeenterekening over 1951 werd voorlopig vastgesteld en aan geboden werd die over 1952. Na beantwoording van enkele vra gen werd de begroting voor 1955 als mede de eerste wijziging vastgesteld. By laatstgenoemd voorstel deelde de voorzitter mede, dat de verhoging van de percentages van de uitkerin gen uit het gemeentefonds een voor deel oplevert van ruim 1300. Het bedrag pet leerling voor het bijzonder onderwijs werd vastgesteld op 35. De heer Meyers vroeg de aandacht van B. en W. voor het feit, dat de Sn 1951 gelegde telefoonkabel nu alweer vol is, waarop de voorzitter toezeg de hierop de aandacht van het hoofd van de telefoondistrict te zullen ves tigen. Verder wees de heer Meijers op het feit dat nog steeds geen transport leiding wordt gelegd langs de Kou- dekerkseweg. Wethouder Kodde wees er op, dat de bewoners van die weg een verzoek kunnen richten aan de W. M. Z. tot het leggen van de lei ding, doch dan moet b.v. 70 of 80 vóór aansluiting zijn. WOENSDAG 3 NOVEMBER. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Staatsiebezoek Keizer Haile Selassie. 10.25 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 „De Sneeuwkoning: Gustaaf Adolf van Zwe den", hoorspel. 12.05 Carillonconc. 12.30 Land- en tuïnb. meded. 12.33 Vocaal ens. 1253 Staatsiebezoek Keizer Haile Selas sie. 1350 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 1320 „Aida". opera 16.00 Voor de Jeugd. 1720 Orgelconcert 1750 Staat siebezoek Keizer Haile Selassie. 18.00 Spectrum van bet Chr Organisatie- en Verenigingsleven. 18.15 Cello en orgel. 18.30 R.V.U.: „Mens en maatschappij" door dr. A. van Biemen. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Muz. caus. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiökrant. 20.20 Dankstond voor Gewas en Arbeid. 21.30 Radio Phllharm. ork. en soliste. (Om 22.05 Internat. Evangelisch Commj. 22.45 Avondoverdenking. 2350 Nws. 23.15 Staatsiebezoek Keizer Haile Selassie. 2330 .Man en vrouw", caus. 23.45—24.00 Gr. HILVERSUM IL 298 m 1007 kc/s. 750 VARA 10.00 VPRO. 1020 VARA. 1930 VPRO. 20.00—24-00 VARA. VARA: 750 Nws. 720 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 „Even opkrikken!" 750 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Vooi de vrouw 11.00 Gram. 1230 Land- en tuinb. meded 1233 Voor het platteland. 12.38 Planoduo, 1350 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 1328 Instr. kwint. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Promenade-ork. 1750 Regerlngsuitz.: Jeugduitz.: Correspondentieclub „De brie venbus gaat open" oJ.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act 1830 Dansmuz. 19.00 Voor de jeuga 1920 „De sociale boodschap der oecumenische ker ken". caus. 1925 VARA-Varia. VPRO: 1930 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Parlementair comm. 20.15 Voor de mil. 2050 „We blijven goede vrienden", hoorspel. 2130 Operaconc. 22.15 Het-Staat- siebezoek van Keizer Haile Se!ass:e. 2235 Lichte muziek. 23.00 Nws. 2325 Soc. nws. in Esperanto. 2320 Gram. 23.40—24.00 Or gelspel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7