WYBERT JIMMY OP HET SLAPPE KOORD LculcL BLOEDPROEF VERPLICHT IN GEVAL VAN ONGELUK? k P™s schaakt tegen jeugd „DE BLAUWE GARDENIA", EEN SPANNEND PRODUCT VAN LANG Amsterdamse Beurs BOEKEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE OOÜRANT DINSDAG 2 NOVEMEER 1954 VRAGEN OVER JUSTITIE Nieuwe rubriek van VAR.A.: Vrfydacmlddftir 19 November zal ln do VARA-ultzendlng „De padde- Dierenwet weldra aan de orde Verschenen is het voorlopig ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer betref fende de begroting van justitie. Na enkele opmerkingen, betreffende het nieuwe Burgerlijke Wetboek, wordt er op gewezen, dat men met belang stelling een nieuw ontwerp-jachtwet, herziening van het kinderstrafrecht Vraaggesprek met Audrey Hepburn (Slot van pag. 3) willen zeggen hoe mij de ontvangst op Schiphol vanochtend heeft ver rast. Ik kreeg de indruk, dat al dat gejuich spontaan en ontroerend was. Dit is wel de meest beschaafde en rustige persconferentie, die ik ooit heb meegemaakt." Vraag: „Wat zegt u ervan miss Hepburn Audrey: „Ik ben van 1940 tot 1948 in Nederland geweest. Verleden jaar ben ik onopgemerkt 1 dag bij mijn grootvader in Den Haag geweest. De ontvangst van vanochtend kan ik niet onder woorden brengen. Men voelt op zo'n moment teveel. Al die warmte heeft mjj enorm gelukkig gemaakt en het zal een van myn mooiste herinneringen blijven." Hield niet van school. Op dat moment stond, aangemoe digd door haar oudere collega's, een heel jong meisje in de zaal op, die een vertegenwoordigster bleek te zijn van een schoolblaadje van het Montessori Lyceum te Amsterdam- Jk vertegenwoordig maar een schoölblaadje", zei ze bescheiden, „dus ligt mijn vraag op een ander terrein, dan die van de dagblad pers." Tot grote hilariteit van iedereen vervolgde ze na een diepe zucht met: „Hoe-vond u het vroeger zelf op school?" Audrey: „Ik hield niet erg van school. Mijn lessen werden daarom dikwijls door andere mensen gedaan. Ik wilde al heel jong balletdansen leren en zat. op school naar de klok te kijken of het al vier pur was. Dan begonnen mijn balletlessen namelijk." De tweede maal, dat iedereen in de lach schoot, was na een snedig antwoord van Audrey zelf. Eén der verslaggevers, die het blijkbaar zelf warm kreeg van de felle filmjampen in de zaal, stelde de vraag: „U hebt een overdruk programma, p moet hier al onze vragen maar beant woorden. Vindt u dit alles niet ver velend „Helemaal niet", antwoordde Au drey enigszins verbaasd. „Ik heb dit allemaal toch zelf zo gewild", en toen na een aarzeling van een seconde: „Zie ik er soms uit of Ik verveeld ben Niet voor televisie. De bijeenkomst in het „Scala theater" te Den Haag van Donderdag avond a.s., waar Audrey Hepburn als gast zou optreden in het programma van Toon Hermans, gaat niet door. De filmmaatschappij, waarmee Au drey Hepburn- een contract heeft, wenst de filmster geen toestemming te geven tot enigerlei optreden in dit programma dat ook door de televisie zou worden uitgezonden. Bij de studenten, „De studenten zijn hier uit alle hoe ken van Nederland voor jou naar toe gekomen", zei gisteravond in de Am- stel brouwerij te Amsterdam Johan Noordmans van het studentencabaret tot de eregast van de avond, Audrey Hepburn. „Wij hebben ons een ogen blik uit onze boeken losgescheurd. Voor ons studenten zijn Roman Ho liday en Audrey twee dingen, die in elkaar passen als de helften van een kokosnoot." In het felle licht der filmlampen staande sprak Audrey enkele woor den voor de microfoon: „Ik ben hier alleen om voor de bond van Neder landse militaire oorlogsslachtoffers te werken", zei ze. „Ik moet proberen geld bij elkaar te krijgen om huizen te bouwen voor verlamde militairen van de laatste oorlog". Ze deed een beroep op iedereen daaraan mede te werken. Om elf uur verliet Audrey met haar man de ontvangkelder en keerde terug naar het Amstel hotel. Haar eerste werkdag in Nederland was ten einde. en de regeling van de administra tieve rechtspraak tegemoet ziet. Men zou gaarne vernemen, hoe het nu staat met het voorontwerp inzake de verzekering van automo bilisten tegen wettelijke aansprake lijkheid. Ook vraagt men naar de instelling van eea» Benelux-hofHoe staat het met de commissie voorwaardelijke invrijheidsatelling, strekkende om de mogelijkheid van voorwaardelijke in- vrqneidssteljing aanzienlijk te ver ruimen? Komt de minister spoedig met een wetsontwerp Wil de minister doen onderzoeken, of inderdaad door nieuwe wetgeven de maatregelen het euvel van wa renhuisdiefstal beter zou kunnen worden bestreden dan tot dusver mogelijk is met de bestaande straf bepalingen Gevraagd wordt voorts naar een ontwerp voor een dierenwet. Dit zou zijn aangeboden door de interdepar tementale commissie aan de rege ring. Enkele leden waren van oordeel, dat er krachtiger maatregelen ee- nomen behoren te worden tegen ondermijnen van de zeden, vooral ook met het oog op de jeugd. Aangedrongen wordt op een danige wetswijziging, dat gebruik van de paranormale begaafdheid in dienst van de strijd tegen het men selijk lijden mogelijk wordt, zonder dat de aldus begaafden zich bloot stellen aan gerechtelijke vervolging. Nationaliteit Is het juist, zo wenst men te we ten, dat een aantal staatloze S.S.- ers bij het Duitse consulaat in Am sterdam de Duitse nationaliteit heeft gevraagd naar aanleiding van de zaak-Faber? Onder hen bevinden zich ook, die de Nederlandse natio- nalitiet hebben gevraagd. Voorts brengen de Kamerleden het besluit van de Australische regering ter sprake om de Nederlandse emigran ten te laten dienen" in het Austra lische leger. Vele leden vragen een uiteenzet ting omtrent de vraag, wie naar Nederlands recht beslist of iemand de Nederlandse nationaliteit bezit. Tot nu toe is dit, zo menen zij, zeer Advertentie, j Het helpt! Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes tervoorkoming van heesheid, hoest en keelpijn het N[ brokkelig en onvoldoende geregeld. Ten aanzien van hen, die ten on rechte als politieke delinquenten ge detineerd zyn geweest, wordt alsnog de mogelijkheid van hoger beroep gevraagd indien hun verzoek is ar- Sewezen of de schadevergoeding te iag wordt geacht. Men wil gaarne ingelicht worden over het gratiebeleid, dat de minister voert ten opzichte van de politieke delinquenten. Men wenst inzage van het rapport van de commissie-Rö- ling. Met grote belangstelling was ken nis genomen van net arrest van de Hoge Raad, dat generale preventie geen grond is voor gevangen hou den. Sommige leden hadden de in druk, dat delinquenten, die betrek- keiyk lichte vergrjjpen hebben be gaan, dikwijls zeer lang ln vóórar rest worden gehouden. Vele Kamerleden wensen een wet telijke regeling, welke het mogelijk maakt, dat by weggebruikers, spe ciaal automobilisten, die betrokken zijn bij een verkeersongeval, ook te gen hun wil een bloedproef wordt af genomen. Uiting wordt gegeven aan de on gerustheid over het bestaan van een tekort aan personeel, zowel bij de rijkspolitie ais by de gemeentepoli- tiecorpsen. Vragen worden gesteld over de werving en de salariëring. Ook wordt het optreden van de po litie ter sprake gebracht, in het bij zonder tegen personen, die verdacht worden van kleine overtredingen. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Kropswolde, toez.: P. W. E. M. Eggink, pred. bij de Presb. Church van Amerika, to Oegstgeest. Bedankt voor de benoeming tot bijstand en het pastoraat te Helena- veen; G. Strookappe, res. legerpred. te Geldrop, Aan de V.U. te Amsterdam zyn geslaagd voor het candidaatsexamen theologie de heren D. H. Borgers te Utrecht en K. H. B- Bolwijn te Den Haag. EVANG. LIJTH. KERK. Aangenomen naar Enkhuizen: L. Evelijn, prop. te Utrecht. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Bussum: J. Ytsma te Nainjolang (Ind.). GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravenhage-West (vac. A. J. v. Sluys) A- Brouwer te Barneveld. Aangenomen naar Andijk drs. J. Végh te Wons (Fr.), die bedankte voor nieuwe Pekela. Bedankt voor Nederhqrgt-den Berg M. D. Geleynse te Winsum (Fr.); voor Overschie (2e pred. plaats) F. Pijlman Jr. te Katwijk aan Zee. stoel" voor het eerst een nieuwe ru briek te horen z(jn: een schaakru- briek onder leiding van Lode Prins, onder de titel e2-e4. Lode Prins wil in deze uitzending schaken tegen de Nederlandse jeugd. Hij zal een zet doen, de jonge luiste raars worden uitgenodigd, een te- Jenzet voor te stellen en de zet die oor de meeste inzenders wordt voorgesteld, zal beschouwd worden als de „zet van de jeugd". In de volgende uitzending zal Lo de Prins dan zijn volgende zet doen enz, Bovendien zal hij nu en dan commentaar op de zetten leveren. Zowel degenen, die de meeste zet ten hebben voorgesteld, die inder daad zijn gebruikt, als degenen, die zetten hebben voorgestèld welke achteraf gezien, het meest effectief zouden zijn geweest, zullen prijzen kunnen verwerven in deze radio- schaakwedstrijd. Q Communistisch China is een campagne begonnen om 450.000 man aan zijn strijd krachten toe te voegen voor het einde van Februari, aldus het orgaan van de Chinese communistische partij. Het blad zegt niet of dit extra personeel door middel van dienstplicht zal worden aan geworven. 0 Lord Clydesmuir, een voormalig plaatsvervangend onderkoning en gou verneur-generaal van het toenmalige Brits-Indtë, is op 60-jarige leeftijd ln zijn woning te Braid wood (Schotland) overle den. FILMS IN ZEELAND Boeiend Donderdag program Regisseur Fritz Lang heeft ln de filmwereld een uitstekende naam en niet ten onrechte, zoals men bijvoor beeld kan zien in „De blauwe Gar denia" (Alhambra, Vlissingen), waarin hij met gebruikmaking van zijn vaktechnische kwaliteiten wel een zeer bijzondere sfeer wist te scheppen. De hoofdrollen in deze spannende film worden vertolkt door Anne Baxter en Richard Conté, die beiden voortreffelijk Bpel te zien geven. Het gaat hier om een jonge vrouw, die van moord wordt verdacht en de verwikkelingen alvorens deze ge schiedenis tot een goed einde komt, zijn vele. Het element spanning is goed aangebracht; voor enige ont spanning zorgt de negerzanger Nat King Cole. Een bijzonder luchtige, welhaast feestelijke geschiedenis speelt zich af in ..Het meisje van de voorpagi na" (Grand, Goes), waarin een fo to-reporter „wanhopige" pogingen doet om het meisje zijner keuze op de voorpagina te krijgen. Zoals ge zegd, een luchtige geschiedenis, ge garneerd met opgewekte muziek, 29 Oct. I Nov. Nederland 1951 (3%) 103% Nederland 1948 (3%) 99% 99% Nederland 1947 (3%) 3 100% 100% Nederland 1937 3 99% 99% Dollarlening 1947 3 pet. 98 98% Investeringscertificaten 3 100% 100% Nederland 1962-64 3 101% 101% Nederland N.W.S. 2% 80% 80% Ned. Indië 1937 A 3 99% 09% Grootboek 1946 3 98% 98% Nat. Handelsbank 159% 159% Ned. Handelmy. 199 199*4 A.K.U. 284% 260% Bergh's en Jurgens 306 bied 301 b. Calvé-Delft 247% 242 Kon. Ned. Hoogovens 244% 245% Unilever 433% 426% Ned. Kabelfabrlelc 238% 244 Philips 328 327% Wilton-Feijenoord 219% 220 Billiton 285 b, Kon. Petroleum My. 500 496 Amsterdam Rubber 100% 102% Holland Amerika Lyn 169 169 Kon. Paketvaart 143% 144% Rotterdamse Lloyd 146% Ned. Scheepvaart Unie 149% 149 Stv. Mij. Nederland 155% 155% H.v.A. 135% 137% Peli My. 138 135% Bank v. Ned. Gem. 4% 1083/4 Bank van Ned. Gem. 0-5-10 132 Centrale Suiker 191% 191% Kon. My. De Schelde N.B. 153% 152 Baltimore-Ohio 27% Missouri K.T. 7% 7% New York Central 19% Pennsylvania 17% 17% Anaconda 39% 39% Bethlehem Steel 78% 73% General Motors 90% 89% 48% Intern. Nickel 48% 5. Het was de grote dag waarop het circus Paravani zij openingsvoorstelling zou geven. Jimmy had Jackie en Miebet beloofd, dat zij er heen mochten en deze me dedeling werd door Jackie met een hoeraatje begroet. Miebet vond liet ook wel leuk. al liet zij dat niet zo merken. Zij zaten met z'n drieën aan het ontbijt en het was Jackie die het hoogste woord had. Hij verheugde zich vooral op het nummer van Korina en Koriander en hij zat Miebet te vertellen wat deze twee koordansers hoog in de lucht boven de Hoogstraat voor acrobatische toeren hadden uitgehaald. Jimmy zat intussen de krant te lezen, ,,'t Is een mooie boel hier in Wii'genwolde", zei hij eensklaps, terwijl hij de krant opvouwde en naast zich neer legde. ..Mijn vriend Potlood heeft toch de vorige week een inzameling geopend voor dat arme vrouwtje Haaknaald. dat bij die brand haar hele heb ben en houden is kwijt geraakt.... Weten jullie hoe veel de gulle en barmhartige burgers en burgeressen van Wilgenwolde tot nu toe bij elkaar gebracht heb benZegge en schrijve dertien gulden en vijf-en- dertig cent Is dét niet een schande? Nu Piet zegt er ook het zijne van in zijn krant". Miebet en Jackie vonden het ook een groot schandaal. „Vader", riep Jackie.. „Ik ga mijn spaarpot omdraaien. Ik geloof dat er bijna nog een tientje in zit". Jimmy schudde zijn hoofd. „Ik heb een héél ander plannetje", zei hij. „wat niet wegneemt dat jij best een paar gulden voor de weduwe Haaknaald mag opzij leggen". Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM, 1 Nov. Contante prijzen. Londen 10,62%10.6214, New York 3.80%—3.80%, Montreal 3,92%— 3,92%, Parijs 1.0835—1.0855, Brussel 7.593,47,60%. Frankfurt 90.29—90,39, Zürich 80.74—86.84, Zu rich (vrije francs) 88.71—88.81, Stockholm 72.98—73.08, Kopenha gen 54.63—34.73, Oslo 53.05—53,15, Braz. dollar 3.79%-3.80%, Argen tijnse verrekeningsdollar 3.82y2— 3.83%. Japanse verrekeningsdollar 3 80%—3,81%. Turkse verrekenings dollar 3,80%—3.81% nominaal. wvwwwwvwwwvw^w Kenneoott 87% 86% Republic Steel 61% 61% U.S. Steel 56% 56 North American Cy. 24% Midcontinentai 92% Shell Union 53% 52% Tide Water 25% 25% A.K.U. 4% 189 186 PREMIELENINGEN. A Vlam premielening 127% 127% 's Gravenhage 1952 I 128% 128% 's Gravenhage 1952 II 126% 127 Rotterdam 1952 I 130% 130% Rotterdam 193 IX 126% 126% Eindhoven 1954 112% 112% Enschede 108% 108% Breda 108% BEURSOVERZICHT. LICHT VERDEELDE STEMMING, INTERNATIONALS LAGER. Door verschillende oorzaken is de acti viteit op de Amsterdamse effectenbeurs niet erg groot geweest. In Amerika staan de verkiezingen voor de deur en met be langstelling wacht men hier af wie mor gen de sterkste zullen blijken, republikei nen of democraten. Voorts bleven Maan dag de kantoren in het Zuiden gesloten wegens Allerheiligen, zodat er van die kant geen orders zijn binnengekomen. De stemming op het Damrak bleek licht ver deeld. De grote industriële soorten no teerden enkele punten laget. Unilever had hierbij de leiding met een verlies van circa 6 punten. AKU zag zich 4 punten ontgaan. Men neemt aan, dat de ver vroegde aflosbaarstelling van de conver teerbare obligatielening wel enig aanbod van aandelen tot gevolg zal hebben. Voor cultures was de animo iets groter, vooral voor H.V.A. Men meent dat dit verband houdt met de voorgenomen uit breiding van de suikerfabriek in Wonji (Ethiopië), De koers steeg 2 punten tot 137%. Ook rubbers een puntje hoger, doch Deli bleef iets achter. De scheep vaartsector was prijshoudend tot iets be ter. K.N.S.M. bijv. gold 167% (165). Om vijf minuten voor twee werd met belangstelling geluisterd naar de radio, waar een uitzending werd gegeven over de openingskoersen van de Amsterdam se effectenbeurs. Men Juicht deze maat regel van harte toe. De beurs sloot kalm zonder dat de koersen na opening grote fluctuaties vertoonden. Prolongatie, 2% pet. zang en dans. Plezierig amusement. Indianen, bendeleiders, cabaret sterren en een heldhaftige cavalerie- majoor harrewarren gezellig door een in „De Plunderaars" (Luxor, Vlissingen), waarin Rod Cameron en Forest Tucker de hoofdrollen voor hun rekening namen. Pretentieloos nogal verwarrend en beslist niet overtuigend... Eén troost is er weer: voor een „happy end" is gezorgd. Een uitermate fantastische, maar over het algemeen wel spannende ge schiedenis werd „Het monster uit verloren tijden" (Electró, Middel burg), de film, die in deze rubriek reeds eerder werd besproken. Een voorwereldlijk monster bedreigt het leven in een wereldstad, met alie griezelige gevolgen van dien. In de serie speciale Donderdag avondvoorstellingen brengt Grand (Goes) „Fatale Hartstocht"; een in het Wiesbaden rond 1865 spelende rolprent, met in de hoofdrollen Gre gory Peck, Ava Gardner en Melvyn Douglas. Een uitstekende bezetting derhalve en de kwaliteit van het verhaal, alsmede verfilming, stem men hiermee overeen, „Come back, little Sheba" (Alhambra, Vlissingen) is de reeds eerder besproken verrassing van Hollywood: een boeiende film, met knap spel van Shirley Booth als de vrouw van een goedaardige dronk aard en met eveneens knap spel van Burt Lancaster als „doe Delaney". Electro (Middelburg) tenslotte brengt Donderdag „Casablanca", waarin bijzonder goed spel te zien wordt gegeven door sterren van naam als Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreidt, Peter Lor re en Conrad Veidt. Het verhaal speelt in het Casablanca, waar na de val van Frankrijk in de jongste we reldoorlog vele vluchtelingen een on derkomen zochten. Met name de sfeer is in deze film goed getroffen. Een 41-jarige Japanse arbeider Soe- soemoe Saeki, is tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens poging tot moord op premier Josjida. Saeki werd in Aug. jl. bij Josjida's woning, in de omgeving van Tokio, gearresteerd. Hy bleek in het bezit te zijn van een hand granaat en een mes. MET VELE HERDRUKKEN. Commissaris Voordewind vertelt zijn Nederlands lezerspubliek sinds 1949 in vele drukken, thans ook in een zak-uitgave. Hy vertelt ln deze uitgave, hij vertelt verder, hij kan vervolgens Willem van Iependaal nog meer verteilen, terwijl adjudant Groen ook al aan het vertellen slaat, namelyk over „Kamer 13", het bu reau van de zedenpolitie. Daamen in Den Haag gaf deze vier bekende de len uit de befaamd geworden ,.Com- missaris"-serie uit in de Ooievaars reeks. Van de heer Voordewind naar een „echte" litterator: naar Simon Vest dijk, wiens „De vijf roeiers" ver scheen in de bekende Nimmer Dra lende reeks van Nijgh en Ditmar. Vestdtjk's talent is ook in deze Ierse roman onmiskenbaar. De sfeer van het negentiende eeuwse Ierland is buitengewoon knap getekend. In de zelfde reeks verschenen van Borde- wijk in één bundel: Blokken, Knor rende besten en Bint, drie werken, die nog altijd behoren tot de belang rijkste uitingen van Bordewijk. In de Salamander-reeks van Querido ten slotte werd uitgegeven van Raymon Brulez „André Terval". (Advertentie.) FEUILLETON door PATRICIA WENTW0ATH Juffrouw Brown leek meer op Me dusa dan ooit te voren. Ze hield de ogen op haar bord gev itigd, maar at niet, zat alleen machinaal met de spij zen te knoeien. Toen bleek, dat de pruimentaart met de inderdaad lek kere custardvla hetzelfde lot zou on dergaan als het gekruide gehakt, de gebakken tomaten, de bonen en de aardappelen van het hoofdgerecht, kon juffrouw Sophy het niet langer aanzien. Op smekende toon zei ze: „Medora Het gelaat van juffrouw Brown bleef onbewogen, de ogen waren neer geslagen, het zware zwarte haar van wenkbrauwen en wimpers vormden een schril contrast met de marmer witte wangen. Dit alles was voor an deren schior ondraaglijk en plotseling kon juffrouw Sopliy zich niet meer inhouden. Haar stem, die nimmer luid klonk, trilde van ergernis. „Medora, je zult ziek worden en nietB brengt Florence meer uit haar humeur dan dat we laten staan wat zij gekookt heeft en je moet ook eens bedenken wat vcor moeite het is ge weest om al dat kostelijke voedsel over zee hierheen te brengen, als je de pruimen en groenten, die hier ge groeid zijn, niet meerekent. Bovendien wat denk je ermee te bereiken als je je zelf ziek maakt? Ik weet het met. maar mij maak je er erg ongelukkig mee, heel erg ongelukkig!" Twee tra nen rolden langzaam omlaag. Juffrouw Brown lichtte even haar donkere wimpers op, zodat een paar sombere ogen zichtbaar werden. Toen zei ze fluisterend: ,,'t Spijt me; ik r maar weggaan". Meteen schoof ze haar stoel achteruit en verliet met langzame tred als van een slaapwan delaarster, de kamer. Nu barstte juffrouw Sophy in luid snikken uit. Toen ze wat getroost was en het maal afgelopen, begaf juffrouw Sil ver zich naar boven. Na even op de deur van juffrouw Brown te hebben geklopt, trad ze zo vlug binnen, dat de bewoonster van het vertrek, on danks haar koele zelfbeheersing, er van '■-schrikte. „Ik kom hier, om eens met U te praten" zei juffrouw Sliver op ietwat smekende toon. „Zullen we er niet by gaan zitten?" Juffrouw Brown schudde 't hoofd. „Tj bent een detective. Ik heb niets mede te delen". Juffrouw Silver keek haar medelij dend aan en vroeg toen; „U is erg on gelukkig, nietwaar?" Juffrouw Brown draaide zich snel om en liep naar het venster. Ogen schijnlijk keek ze naar bulten, maar ze zag niets, want tranen verblind den haar. Ze maakte geen enkele be weging en trachtte ook niet, ze weg te wissen. Intussen bleey uffrouw Silver kalm staan wachten. Toen sprak ze: ,,'t Zal gemakkelijk zijn als U gaat zitten. Dat U schreit, komt er met op aan, maar we moeten samen eens praten". Niet afgeschrikt door een kort af- wlizend gebaar, ging ze voort: „Laat ons nu practisch zijn. Als er iets gebeurd is, heeft het geen zin zich m het verleden te begraven of de eisen van het heden te negeren. Ik geloof, dat u bevriend was met meneer Harsch. Welnu, hij is dood en u kunt hem niet in het leven terugroepen. Maar meneer Madoc is niet dood nóg niet. Hy leeft, maar verkeert in zeer ernstig gevaar. Om de een of an dere reden gelooft u, dat hö het Is, die meneer Harsch heeft doodgeschoten. Ik zou graag weten, waarom u dat ge looft". Zonder zich om te wenden, ja zelfs zonder een enkele beweging te ma ken, herhaalde juffrouw Brown haar vermoeiende „Ik heb niets mee te de len". Juffrouw Silver zuchtte. „Die houding dient tot niets, vrees ik", sprak ze. „Als meneer Madoc schuldig is, zal uw zwijgen niet het bewijs voor zijn onschuld kunnen le veren, Er zijn ernstige aanwijzingen tegen hem. Als hij onschuldig is, kan alles wat u in zijn voordeel kunt aan voeren, het bewijs te zijnen gunste versterken. Wanneer men belang stelt in de een of ander, heeft men niet al tijd de juiste k(jk op wat hem van nut kan zijn. Ik verzoek u, my gelegen heid te geven, de waarheid op te spo ren. Er zijn in deze zaak factoren, die moeilijk verklaarbaar schijnen als men meneer Madoc schuldig acht. Ik vraag u: spreek openhartig met mij en ik geloof, dat u er geen spijt van zult hebben". Nog altyd staarde juffrouw Brown door net verwrongen kristal van niet- gevallen tranen in een vormeloze we reld. En andermaal maakte ze die licht-afwerende hoofdbeweging. Maar juffrouw Silver hernam met haar kal me, prettige stem: „U maakt een ern stige fout. Heeft u wol overwogen, dat de openbare aanklagor u als getuige kan oproepen en dat u dan gedwongen kan worden om te spreken Zelfs als u zou blijven weigeren en de straf voor die weigering op u nemen, zou dit me neer Madoc veel meer kwaad dan goed doen. De officier van justitie zou vragen kunnen stellen, die by het uit blijven van een antwoord, do positie van het Openbaar Ministerie zouden versterken. En u kunt daaraan niet ontkomen, want u is niet in staat, een verhoor als getuige te ontgaan". Deze woorden hadden een onver wachte uitwerking. Eensklaps wend de juffrouw Brown zich haastig om, terwijl de tranen, die haar blik had den verduisterd, eindelijk neervielen. In haar ogen stond iets als triomf te lezen, toen ze met haar zware, volle stem zei: „Ze kunnen me niet als ge tuige dagvaarden. Ik ben zijn vrouw". Een ogenblik was juffrouw Silver verrast. Toen echter herhaalde ze haar verzoek: „Gaat u toch alsjeblieft zitten, dat zal voor ons beiden veel ge makkelijker zijn. Ik heb altyd gecon stateerd, dat een staand gevoerd ge sprek van enig belang al gauw dra matisch wordt. Daarom, laat ons een stoel nemen". Haar aanbod had succes. Juffrouw Brown nam op een stoel plaats en was bly, dat ze het deed. De beklem ming week van haar en haar geest ontspande zich, Tegeiykertyd drong 't tot haar door, dat ze zich erg zwak voelde als gevolg van haar byna totaal vasten ln de laatste dagen. Ze leunde achterover en sloot de ogen. Toch hoorde ze, hoe juffrouw Silver de ka mer uitging en even later terugkwam. Er werd een kop soep by haar lippen gehouden en toen ze die had opge dronken. moest ze, zo werd haar vriendelijk beduid, wat opgewarmd vlees en groenten nuttigen. Eerst daarna vroeg juffrouw Silver zo wel willend als ze maar Icon: „Waarom heeft u het niet aan brigadier Abbott verteld?" „Ik weet het niet". „Het was niet erg verstandig. Maar ja. als iemand lang een geheim be waard heeft, wordt het tenslotte een gewoonte om te zwygen". „Ja. dat is zo". „Wilt u me nu vertellen, wanneer u getrouwd is en waar? U moet het kunnen bewijzen, want anders zult u toch dienen te getuigen". „Vijf jaar geleden in Londen, maar we maakten het niet openbaar, omdat hy nog op een betrekking wachtte. We konden ons eigeniyk de weelde van een huwelyk niet veroorloven, maar we hielden erg voel van elkaar en niemand anders had er mee te ma ken. Hy moest zyn zuster ondersteu nen. Ik ging voort met myn werk en hy met het zijne. We ontmoetten elk aar als dat mogelijk was, soms tydens weekends". Zij sprak in korte, los van elkaar staande zinnen en met toon loze stem, alsof ze zich de verstreken vyf jaren stukje voor beetje herin nerde. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4