Juichend Schiphol bereidde Audrey Hepburn een koninklijke ontvangst Bet je Wolff Amsterdam en Aagje Deken in herdacht KLANKBORD BELANGRIJKSTE IN HAAR LEVEN: DE ECHTGENOOT DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 CHAOS VAN ENTHOUSIASME Filmfans en fotografen leverden ware veldslag Audrey Hepburn, het 24-jarige Nederlands-Engelse filmsterretje uit „Ro man Holiday", is Maandagochtend om kwart over tien onder enorme be langstelling, op Schiphol aangekomen. Haar ontvangst op het platform was één aaneenschakeling van wilde tonelen van elkaar verdringende offi cials, persfotografen, journalisten en radioreporters. Nog nooit is op Schip-, hol iemand zoveel belangstelling te beurt gevallen: de aankomst van het Amerikaans filmechtpaar is een ware veldslag geworden. Door het wilde enthousiasme van de persvertegenwoordigers en andere belangstellenden liep terstond nadat het vliegtuig was aangekomen, de gehele organisatie in het honderd en er bleef slechts een onbeschrijflyke verwarring van vech tende fotografen, vertwijfelde vertegenwoordigers van de Bond van Oor logsslachtoffers en juichende „filmfans". Audrey kwam als laatste in de deuropening van de K.L.M.-machine uit Brussel, waarmede zii arriveerde, te voorschijn. Op hetzelfde ogenblik barstte het gejuich vanaf de omrin gende gebouwen, speciaal uit het pu bliek op de balustrade van het restau rant, los. Met haar echtgenoot daalde Audrey de trap af en werd onmiddel lijk opgeslokt door een kluwen van zeker honderd fotografen en verslag gevers. Slechts met grote moeite slaagde de vice-voorzitter van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers èrin de kleine 5-ja- rige Robbie van Lanschot, het zoon tje van de voorzitter van de bond, naar voren te duwen en de eregast van Nederland een charmant bouqu et; :je veldbloemen aan te laten bieden. Daarna schudde Audrey vele han den in de kluwen van opdringende mensen. Fotografen probeerden roepend haar aandacht te trekken, filment housiasten trachtten meteen al haar tot het plaatsen van een handteke ning te bewegen, verslaggevers pro beerden te noteren wat Audrey daar voor het vliegtuig voor het eerst weer op Nederlandse bodem soms in het Engels, soms in het Nederlands met een Amerikaans accent, maar zeker enigszins verbouwereerd, zeide. De officials ondernamen pogingen haar te ontzetten Mel Ferrer stond er feitelijk als verloren en als on bekende midden tussen in. Achter deze zich verdringende me nigte liepen tientallen leden van het KlL.M.-personeel, douane-beambten en leden van de marechaussee door een, op hun tenen staande in de hoop toch een glimp van het slanke meisje dat als een vorstin werd ingehaald, te kunnen opvangen. Honderden jonge meisjes rekten hun halzen op ae balustrade van het restaurant en juichten luid, toen Audrey met haar echtge noot, omstuwd door nog steeds dezelfde menigte, zich met moei te een weg naar de douanehal baande. Audrey was gekleed in een vlotte violette mantel, waarover zij los jes een oud-rose sjaal droeg. On der de arm had zij een Ameri kaans tijdschrift. Audrey's bruine haar was zo moge lijk en zeker van achteren nog korter dan in de film „Roman Holi day". Zij is langer dan menigeen zich haar had voorgesteld. Met de charme, vooral van haar vriendelijk lachende ogen, nam zij op Schiphol, juist als in de film waaruit Nederland haar kent, meteen iedereen voor zich in. Dringend door de douanehal baande zich de menigte voor, naast en ach ter het filmechtpaar een weg naar 't restaui-ant, waar zoals gebruike- lijk bij de aankomst van belangrijke personen een langwerpige tafel AANHOUDER. John Baustert zat net zo lang in een klein Amerikaans kroegje bier te drinken, tot de eige naar hem niet meer wilde tappen. Meneer Baustert staptê in zijn vracht, wagen, reed dwars door de muur het café binnen, stapte uit en vroeg: „Kdn ik nog een glas bier krijgen, ja of nee?" EI. Het laatste op het gebied van vliegende voorwerpen, na sigaren en schotels, is het vliegende ei. Het is uitgedacht door een blinde West- duitse geleerde zonder armen, Heim, die er in drie en een half uur in naai de maan hoopt te vliegen. In 55 uur zou hy Mars kunnen bereiken. ONSCHULDIG. Virginia Ekas, een 21-jurige schone uit Los Angeles, reed drie maal met haar auto in vol le vaart in op een politiewagen, sloeg twee dienders buiten westen en werd na een achtervolging van 120 kilo meter per uur naar het bureau ge bracht. Hier krabde en schopte zij de agenten, beet een dokter in zyn arm en vroeg tenslotte: „Waarom doen jullie toch zo vervelend f Ik heb jullie niets gedaan". PLAAT VAN DE DAG. De Europese kampioen zwaargewicht, Heinz Neu- haus, was dezer dagen in de Westta- lenhal in Dortmund, waar de wieler- zesdaagse aan dc gang is. Zijn aan wezigheid werd met schallende stern door de luidsprekers aangekondigd en om iedereen tevreden te stellen, stap te Heinz onder luid gejuich op eên race-fiets om een ererondje te rijden. Op de fiets bleek hij echter niet zo'n meester als in de ring. Toen een yve- rig persfotograaf dé „plaat van de dag wilde schieten, reed Neubaus pardoes op hem in en lag even later languit op de baan. Onmiddellijk stond hij lachend en wel weer op. Hy had zier met bezeerd. De fotograaf lachte niet. Zijn camera was aan scherven... BEROEP. „Ik ben inbreker", schieef een meneer uit Manhattan (Amerika) op een invulformulier voor de kinder bijslag. „Ik verdien met veel, maar ik kan net de eindjes aan elkaar knopen" met veel stoelen was gereserveerd voor een korte persconferentie. Daar kwam echter mets van terecht. De belangstelling was veel te groot- Slechts een enkeling slaagde er in de overgrote drukte in zich zo dicht by Audrey op te stellen, dat hij de en kele woorden kon verstaan, die zij sprak voor 'n microfoon die de AV- RO-reporter Ton Nieuwenhuysen haar voorhield. Interview Over elkaar fieenhangende met fo tografen op hun nek, probeerden de verslaggevers haar woorden op te vangen. „Ja, ik was vorig jaar voor één dag in Nederland op mijn grootvaders verjaardag", zei Audrey. „Als de vijf dagen in Nederland voorbij z\jn, dan gaan wij weer terug naar Rome". Midden in het radio-interview werd zij door enkele bestuursleden van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers weggetrokken, om dat de schematijd van haar drukbe zette programma anders in de war zou lopen. De veldslag herhaalde zich. Onder weg zag zij nog kans twee of drie maal een handtekening op een uitge stoken papiertje te plaatsen, links en rechts te groeten naar oude Neder landse bekenden, die haar slechts uit de verte konden toeroepen en glim lachend om te kyken als de nimmer verzadigde persfotografen overluid haar naam nepen. Onder vrijwel con stant flitslicht bereikte zij in de aan komsthal de douanetoonbank, waar haar 5 koffers („drie zijn er van mij persoonlijk", zei zij verontschuldi gend) stonden opgesteld. „Hebt U iets te declareren" vroeg een douanebeambte, die voor hij het wist geflankeerd was door een leger van persfotografen. „Nee, helemaal niet", zei Audrey in het Nederlands. Maar toch moest zij een of twee koffers openmaken. Het was snel gebeurd en met de bestuursleden van de bond nog steeds beschermend om haar heen baande zij zich een weg nar- buiten. Daverend gejuich. Wat daarbuiten als apothese van haar ontvangst geschiedde, is schier onbeschrijfelijk. Honder den „filmfans", voor driekwart jonge meisjes, stonden er te wachten en barstten in zo'n da verend gejuich uit, dat het ge ronk van vliegtuigmotoren er bij in het niet viel. Voor een afzet ting was niet gezorgd. Men had ofwel op zo'n ontvangst niet ge rekend, dan wel wilde men het publiek zijn kans geven. Audrey, met Ferrer en twee be stuursleden van de bond werden on middellijk volledig ingesloten. Het publiek had de veldslag van de ver slaggevers en de fotografen gewon nen. Die kwamen er geen van alleen meer aan te pas. Hoe Audrey, waar- schynlijk bijgestaan door haar sterke echtgenoot, zich niettemin binnen één minuut naar haar tien meter verder staande auto wist te werken, zal wel eeuwig een raadsel blijven. Het was een hel rode wagen met geheel open ramen, waar Audrey links achterin plaats nam en er later als het prin sesje uit „Roman Holiday", minzaam naar het opdringende publiek wuiven de, in wegreed. VRAAGGESPREK MET AUDREY Vrijmoedig antwoord op vele vragen. Om vier uur gistermiddag heeft Audrey Hepburn, de „sprookjesprin ses" voor de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers, zoals vice-voorzitter mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke haar bij zijn in troductie noemde, in het Amstel ho tel te Amsterdam de pers te woord gestaan. Audrey verscheen in een eenvou dige zwarte japon, die haar armen bloot liet, samen met haar echtge noot Mel Ferrer, in de ontvangst zaal. „Ik wil bij deze vast leggen met u allen", zei ze, „dat ik hier niet ge komen ben om enige reden van pu bliciteit of wat men zou mogen den ken van iemand uit de filmwereld. Ik heb weinig public appearances (verschijningen in het openbaar) ge maakt, maar ditmaal doe ik net met mijn hele hart en ik hoop het nog eens te mogen doen." Vraag: „Bent u inderdaad tijdens de bezetting als koerierster werk zaam geweest in Arnhem?" Audrey: „Dat is erg overdreven. Ik heb enige malen een blaadje rondgebracht, verstopt in mijn sok ken. Ik was toen ongeveer 14 jaar." Het belangrijkste. Vraag: „Wat acht u het belang rijkste in uw leven?" Audrey: (temidden van de hilari teit) „Mijn echtgenoot, zonder enige twijfel." Vr£ 'raag: „We behoeven er geen doekjes om te winden: u bent nu wereldberoemd. Staat de wereld een beroemdheid toe om er een privéle- ven op na te houden?" Audrey: „Het is inderdaad dikwijls heel moeilijk." Vraag: „Ik zou uw man eens iets willen vragen: hoe gevoelt u zich on der dit alles?" Mel Ferrer (in het Engels): „Als mijn vrouw, de voorzitter, daar toe stemming toe geeft, dan zou ik graag (Vervolg op pag. 4) Ook in Japan heejt men in de grote steden te maken met het veilig ver- keers-probleem. Een tweetal Japanse huismoeders nemen, door met een agent van politie samen te werken actief deel aan de Veilig Verkeers- actie. Weer beelden in Sonsbeek te Arnhem. Het bestuur van de Stichting Sons beek 1955 te Arnhem is thans zo ver gevorderd met de voorbereidingen van de grote beeldhouwexpositie in 1955 in het park Sonsbeek, dat het de financiële consequenties kan over zien. Het stichtingsbestuur verzoekt de overheid een garantie van 120.000.—. Het rijk is bereid in het eventueel te aanvaarden tekort op de exploitatie een subsidie van maximaal 15.000.te verlenen, terwijl van de provincie een garantie is gevraagd tot een bedrag van maximaal 25.000.zodat de gemeentelijke zou moeten pe_ aragen. B. en W. menen dat zh deze »arantie moeten verlenen, gelet op iet grote belang van de tentoonstel ling voor de kunst in het algemeen en mede gelet op de resultaten van de vorige exposities in Sonsbeek, die goed zyn geweest. Commissie voor kleine middenstandsbedrijf In de staatscourant van gisteren verscheen een beschikking van de staatssecretaris van economische za ken, waarbij een commissie wordt in gesteld, die tot taak heeft studie te maken van de problemen van het kleine middenstandsbedryf, alsmede de mogelijkheden te onderzoeken, die tot een verbetering van de positie van de kleine middenstandsondernemin gen zouden kunnen leiden. In deze commissie zijn o.a. benoemd: tot lid en voorzitter: prof: dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de vrije univer siteit te Amsterdam; tot secretaris: drs. J. Scheps, ambtenaar bij het mi nisterie van economische zaken. Perzische oliemaatschappijen. Vertegenwoordigers der aardolie- maatschappijen, welke tezamen het consortium n.l. de Iraanse aardolie exploratie en productie maatschappij en de Iraanse aardolie raffinage maatschappij vormen, hebben ir. L. E. J. Brouwer benoemd tot directeur- generaal der beide maatschappijen voor de productie en verkoop van de Perzische olie, welke de Perzische aardolie zullen produceren en verwer ken. Ir. L. E. 3. Brouwer werd op 1 Juli 1930 te Amsterdam geboren. Hij be zocht de technische hogeschool te Delft, alwaar hij in Sept. 1931 het di ploma van mijningenieur behaalde. Hij volgde hiermede de voetsporen van zijn vader, prof. dr. ir. H. A Brouwer, directeur geologisch insti tuut der universiteit van Amsterdam. Daarna werkte hij bij grote olie maatschappijen. Spionnageproces in Oost-Duitsland De „Rundschau am Montag", die verschijnt onder verantwoordelijkheid der Sow jet-Russische hoge commissie in Oost-Duitsland. meldt dat Maan dag voor het Oost-Duitse opperste ge rechtshof een proces is begonnen te gen zeven West-Duitsers, die er van worden beschuldigd „op uitgebreide schaal" voor de Amerikaanse gehei me Dienst te hebben gespionneerd De beklaagden zouden hebben be hoord tot de spionnage-organisatie van ex-generaal Reinhard Gehlen. Gehlen was in de afgelopen oorlog de voornaamste deskundige van het Duitse leger op het gebied van Sow- jet-Russische miliraire zaken. Voor vluchtelingen 681.000. Op de postrekening van het comité „Vluchtelingenhulp 1954" Is de afge lopen dagen 80.000.binnengeko men. In totaal heeft het comité nu tot en met Maandag 681.000.ontvan gen. Het Wereldgebeuren Eredoctoraat verleend aan Dirk Coster, letterkundige De decaan van de faculteit der letteren en wijsbegeerte van Amsterdams Gemeente-universiteit, prof. dr. N. A. Donkersloot, heeft gistermiddag de schouders van de letterkundige Dirk Coster getooid met de rode cappa als teken van het doctoraat honoris causa in de letteren en wijsbegeerte. Dit is hem door de senaat verleend ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat het dezer dagen 150 jaar geleden is, dat de beide letterkundigen Betje Wolff en Aagje Deken stierven en tezamen een graf vonden op het Scheveningse kerkhof. De aula van de gemeente-universi teit was gevuld met tientallen hoog leraren, leden van de senaat, autori teiten en belangstellenden, onder wie de burgemeester van de hoofdstad mr. Arn. J. d'Ailly en de wethouder van onderwijs, mr. A. de Roos, toen de rector magnificus, prof. dr. M. W. Woerdeman in een kort openings woord ojii. zei, dat thans meer en meer aandacht ontstaat voor de bei de schrijfsters, die „een plaats hebben gevonden in de rij van erflaters der Nederlandse cultuur". Deze herden king van de „typisch Nederlandse schrijfsters" was voor de senaat aan leiding het ere-doctoraat in de lette ren toe te kennen aan de heer Dirk Coster uit Delft, die „door zyn werk zoveel heeft bijgedragen tot verdie- &ing en verrijking van het beste, dat ederland bezit in zyn literatuur", aldus prof. Woerdeman. Prof. dr. G. Stuiveling betoogde uitvoerig dat de namen van Betje Wolff en Aagje Deken onlosmakelijk zijn verbonden aan de roman „Sara Burgerhart". Deze vereenzelviging van werk en mens is als zovele ma len uitgegroeid tot een monument voor de Nederlandse cultuur. Hoewel deze vereenzelviging niet altyd recht vaardig is tegenover schryfsters, is toch „de historie van mej. Sara Bur gerhart" een hoogtepunt van haar literaire arbeid geworden. Spreker zette uiteen om welke redenen dit boek tot een oordeel dwingt en welke de factoren zijn, waardoor dit unieke werk kon ontstaan. In het boek treft de veelzijdige rijkdom aan karakters en beschrijving, alsmede de eerlijke eenvoud van het taalgebruik. „Het is goed, dat men er niet in geslaagd is te ontdekken, welk aandeel ieder der beide dames heeft gehad in de be schrijving van deze historie", aldus prof. Stuiveling. „Wat zo door leven en dood verenigd werd, moet de we tenschap niet scheiden". Prof. dr. Donkersloot zette als pro motor de redenen uiteen, die geleid hebben tot de toekenning van het ere doctoraat aan de heer Dirk Coster. Nadat de bul was overhandigd en hem de cappa was omgehangen dank te de heer Coster voor de nem ver leende hoge onderscheiding. Stabiliteit De Franse socialisten staan op het punt toe te treden tot het kabi net van Mendès-France. Welis waar moet de partijraad nog beslis sen, maar Mendes-France heeft reeds overleg gepleegd met de nieuw te be noemen socialistische ministers en hg heeft ook al blyk gegeven van onge duld over de traagheid, waarmee de par- socialistische partymachine werkt. In principe is overigens in het tybestuur ae beslissing over het toe treden reeds gevallen. Het is alleen de secretaris-generaal Guy Mollet, die deze zaak nog even wil uitstellen. Hy heeft daarvoor enkele goede re denen De socialisten hebben aan de samenstelling van verscheidene na oorlogse kabinetten meegewerkt, maar ze nebben daaraan weinig plei- zier beleefd. De kabinetten vielen met grote regelmaat tot grote teleur stelling van duizenden partygenotcn in het land. Die partijgenoten werden zo ongeduldig, dat ze hun critiek niet meer onder stoelen of banken staken en tenslotte kwam het zover, dat de party impopulair dreigde te worden. Toen was voor de socialisten het ogenblik gekomen om in de oppo sitie te gaan. Jarenlang hebben ze dat volgehouden. Steeds weer kwa men volksrepublikeinse (katholieke), onafhankelijke, radicale en gematigd- conservatieve kabinetsformateurs bij de heer Guy Mollet c.s. aankloppen. Ze legden vrij aantrekkelyke rege ringsprogramma's voor. Maar de so cialisten zeiden neen, omdat ze de de regeringsprogramma's te vaag waren met name in het oog van de linkervleugel der socialisten. De gevolgen voor Frankryk waren hoogst ernstig. Het vormen van een stabiele regering bleek door de afwij zende houding van de socialisten practisch onmogelijk en elk kabinet moest steeds weer van dag tot dag het parle- Ook Mendès-France heeft dat tot nog toe moeten proberen en by de gratie van grote groepen so cialisten is hem dat telkens weer ge lukt. Aan die socialistische medewer king echter zou stellij* een einde ko men, wanneer hij een economische politiek zou willen doorvoeren, die niet te voren door de socialisten be proefd en gewaarmerkt zou zijn. Vandaar dat Mendès-France thans contact gezocht heeft met de socia listen, aan wie hy enige zeer belang rijke ministeries wil toewijzen, o.a. het ministerie van defensie. De socialistische kamerfractie was nogal gevoelig voor het aanbod van Mendès-France temeer toen de pre mier tevoren enige aanlokkelijke me dedelingen over zijn economisch-soci- aal program deed. Uit aie mededelingen bleek name lijk, dat Mendès-France elgenlyk vry dicht bij de socialisten staat onder meer waar het loonsverhoging be treft. Treden de socialisten toe tot het kabinet Mendès-France, dan bete kent dat een grote politieke overwin ning voor de premier en dan heeft hij aan zijn kabinet een stabiliteit gege ven, welke brede perspectieven opent voor een langdurige samenwerking. Een enkele party is er, die deze sa menwerking ongetwyfeld met le de ogen zal aanzien, dat zyn de volksrepublikeinen. Zy hebben onder leiding van Bidault een zo heftige te genzin gedemonstreerd jegens Men dès-France, dat ze bezwaarlijk tot een compromis met hem kunnen komen, hoe gewenst zo'n compromis voor hen ook zou zyn. Ze willen namelyk evenals de socialisten byzonder graag invloed uitoefenen op het sociaal-eco nomisch progr? gering en als f ze daartoe geen'kans. Men heeft de indruk, dat een groep volksrepublikeinen onder leiding van nomisch program van de Franse re- Is oppositieparty krijgen uitoefent om tot een snelle ;oerswy- ziging te komen. Vermoedelijk is hët echter reeds te laat en heeft Mendès- France de volksrepublikeinen in heel onaangename positie gemanoeu vreerd. die aan het prestige van deze party op de duur geen voordeel zal bezorgen. Reeds enige maanden lang is men bezig met de bouw van een duiker in de Veerseweg, even buiten Middel burg. Tevens wordt de daarop aan sluitende leiding enigszins verruimd. Het werk heeft tengevolge, dat het zwaardere verkeer van en naar Veere ter plaatse is omgelegd. Deze foto werd genomen op het ogenblik, dat juist de bouwput overstroomd was. De aansluitende vakken van de water gang, welke door de duiker zal voe ren. zijn afgedamd en doordat een pomp defect raakte, was er 's nachts in één van die vakken aan de zijde van het kanaal water gekomen. Dit veroorzaakte op zijn beurt een druk op de, damwanden van de bouwput en enkele planken waren daartegen niet bestand en de put werd ge ïnundeerd. Deze gebeurtenis zal echter weinig vertraging van het werk opleveren. Men verwacht, dat de duiker eind No vember voltooid zal zijn. Het verkeer behoeft daarna geen gebruik meer te maken van de hoogst onwelkome omlegging. (Foto P.Z.C.) GUT .MOLLET voor uitstel Amerikaanse hulp aan Perzië Perzië heeft Zondag 5 millioen dol lar economische hulp van de Verenig de Staten ontvangen. Dit is een ge deelte van de 110 millioen dollar, die het land in het Amerikaanse belas tingjaar, dat tot Juni 1955 loopt, van de V.S. verwacht te ontvangen. Enige dagen geleden maakten Per zische functionarissen bekend, dat de Verenigde Staten aan Perzië een be drag van 12 millioen dollar hebben geschonken. Hierdoor is het totaal der Amerikaanse hulp sedert de regering van Zahedi aan de macht kwam ge stegen tot 82 2millioen dollar. Bommenwerpers van de Engelse lucht macht en 1000 man troepen met lucht doelgeschut en mortieren zijn Maandag een aanval begonnen tegen benden van de Mau Mau in het bosgebied bij de berg Kenia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3