Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? Herstel van Engelse Kerk te Middelburg in volle gang Zeeuwse Almanak Uw Kunstgebit ZWITXARUB AFNAME VAN WERKZAAMHEDEN ONTSTAAN DOOR RAMP POOLSE OFFICIEREN DANKEN AXEL VOOR MEDELEVEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 VOLTOOIING IN 1955 Karakteristiek bedehuis wordt in waardige staat teruggebracht Enigszins aan het oog ontrokken door het stadhuiscomplex staat aan Bo denplaats en Simpelhuisstraat in Middelburg het uit de laatste decennia van de 15c eeuw daterende Engelse kerkje. Het karakteristieke gebouw, dat tij dens zijn beslaan achteenvolgens kapel van het Cellebroersklooster, ta pijtweverij en Protestantse kerk was, wordt thans ingrijpend gerestaureerd- In Augustus namen de werkzaamheden een aanvang en wie thans door de Stadhuisstraat gaat, ziet slechts de ten dele afgebroken muren met daarboven het geraamte van het dak. In de kerkruimte is alles weggebro ken en alom heerst een chaos van balken, stenen en andëre bouwmaterialen. Het herstel wordt grondig aangepakt, hetgeen wel nodig was, omdat het kerkje in een deerlijk vervallen toestand verkeerde. Als het werk gereed is in de loop van de zomer 1955 zal ook deze eerbiedwaardige herinnering aan een rijk verleden voor Middelburg behouden zijn. Bij het ontwerpen van de restaura tieplannen is men er van uitgegaan, dat de oorspronkelijke toestand zo veel mogelijk in ere hersteld diende te worden. De Noordgevel, eerst een „blinde' muur werd later van ramen voorzien. Men vermoedt, omdat de tapijtweverij, di£ van 1592 tot 1629 in de kerk huisde van Jan de Maeght lichtval uit het Noorden wenste. Bij de restauratie zal deze gevel weer blind worden. Daartoe wordt thans de gehele muur ter plaatse afgebroken. Daarna wordt een nieuwe gevel opge trokken van met de hand gevormde baksteen. De Zuidgevel daarentegen, zal wor den opengebroken en de drie vroegere aanwezige vensters keren terug. Ook de twee ramen in het koor zullen weer worden aangebracht. In totaal zal de kerk na voltooiing derhalve 5 grote vensters bezitten. De restaura tie brengt tevens met zich mede, dat de daklijst zal verdwijnen. In de plaats daarvan zal een goot worden aange bracht. Vlassersbond legt zich bij ministerieel besluit neer Geen actie meer Naar aanleiding van de beslissing van de minister van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening inzake de „Heffin; t verordening Strovlas, Vlas lint en'bewerkte Vlasafvallen 1945" heeft het bestuur van de R.K. Zeeuwsch Vlaamse Vlassersbond een schrijven gericht aan minister S. L. Mansholt. Het bestuur zegt het besluit van de minister te betreuren, daar zij op het standpunt staat, dat hierdoor on recht wordt gedaan aan de leden. Niettemin heeft het bestuur na rijp beraad en overleg met de directie van het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep de overti ming gekregen, dat de mi nister oparacht heeft gegeven bij de ten uitvoerlegging van deze heffings verordeningen, de grootst mogelijke soepelheid t» betrachten. Gezien deze garantie en het feit, dat ook het bestuur van mening is dat aan deze onverkwikkelijke zaak een einde dient te komen, zal het be stuur zich thans neerleggen bij de be- i slissing en Van verdere actie afzien. Waar mogelijk zal echter het bestuur de leden individueel steunen bij het verkrijgen van een zo soepel mogelij ke afwerking van zaken, temeer waar zeer vele leden reeds gedupeerd zijn ten gevolge van de internationale ver houdingen op vlasgebied en de recente vlasoogst. Het bestuur vertrouwt er op, dat de toegezegde souplesse er toe zal leiden, dat zoveel mogelijk on recht wordt voorkomen. Het koor, dat na de reformatie werd afgesloten, zal geheel bij de kerk ruimte worden getrokken. In verband hiermede zal het gebouw tevens een andere toegang verkrijgen. Het lage poortje, dat zich htans in de muur van het koor bevindt wordt dicht ge metseld. In plaats daarvan wordt de oorspronkelijke toegang in de West zijde van de Zuidgevel die nog al tijd zichtbaar is, in zijn functie her steld. Boven dit, nu nog dichtgemet selde poortje bevindt zich een soort van nis, die in dezelfde toestand wordt gehandhaafd. Uit deze wijzigingen vloeit voort, dat ook binnen in de kerk veranderin gen zullen komen. Het interieur draait als het ware om zijn as, dat wil zeggen, het fraaie orgel, dat voorheen aan de Oostzijde tegen het koor aan was opgesteld, krijgt in de toekomst een plaats aan de Westzijde. Het komt op een galerij te staan, waaronder o.a. een vertrek voor de predikant is geprojecteerd Hieruit volgt, dat kansel, lezenaar, doopvont en avondmaalstafel in plaats van aan de Westzijde aan de Oostzijde zullen worden opgesteld. De Engelse kerk, die aan de Neder lands Hervormde Gemeente toebe hoort, is niet zeer groot. Om die re den heeft men het pian het gebouw te gebruiken voor kleinere bijeenkom sten en voor trouwdiensten. In ver band met het laatste konden de oude- lange-kerkbanken niet gehandhaafd worden. Er komen dan ook nieuwe banken, waardoor het mogelijk is een middenpad aan te leggen. Dat het or gel op een galerij geplaatst wordt, heeft bovendien tot gevolg, d3t de ca- piciteit aan zitplaatsen met een vijf entwintig a dertigtal uitgebreid kan worden. De ten tijde van de afsluiting van Voorlichtingsvergadering K.N.M.B. De Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond zal op Woensdag 10 November a.s. een regionale voor lichtingsvergadering voor zijn leden houden in hotel „De Korenbeurs" te Goes. De secretaris van de K. N. M. B,, de heer D. Swagerman, zal o.a. een uiteenzetting geven over het in dit jaar gevoerde middenstandsbe- leid en ae vooruitzichten voor de naaste toekomst, waarna gelegenheid gegeven zal worden tot het stéllen van vragen over het betoog. Districtsopzichter benoemd. Tot districtsopzichter voor Kapel- Ie, Kloetinge en Kattendijke is be noemd de heer A. C. Potter uit Wa- geningen, in de vacature van de heer M. C. Duynhouwer die per 15 November a.s. ontslag heeft aange- VAN <r<tvin gil TOT VERRASSING De heer W. v. d. B. te Axel viel wel een bijzondere verrassing te beurt! Hjj kocht indertijd een zakje met pleisters ten bate van een Rode Kruisactie en stopte het goed weg. Lange tijd bleef het in de vergetel heid. Naar aanleiding van een ge sprek over deze actie kwamen de Eleisters weer te voorschijn en toen leek, dat één van deze nuttige ver bandmiddelen niet minder dan 1000 waard was! Van de B. nam onmiddellijk een snipperdag om zyn prijs op het hoofdkantoor te Rotter dam te gaan ophalen. ROOKVLEES De heer De Gruyter, slager te Brui- nlsse, moet wel een uitstekend vak man zyn. Dit is tenminste gebleken UITVOER lil de Zeeuwsch-Vlaamse grensstreek is men er wel aan gewend, dat er van tijd tot tijd iets over de grens gaat. Al dan niet legaal Eigenlijk gebeurt het tamelijk veel vuldig en de grensbewoners beschou wen die kleine uitstapjes over de grens dan ook niet bepaald als schok kende feiten. Alles went tenslotte. Maar dat er onlangs enige Zuider buren zonder moeite de grens konden passeren, voorzien van een aantal vette kalkoenen, néé, dat vond men helemaal zo leuk niet. Toch kon het volkomen legaal ge schieden Die Belgen hadden namelijk btj een in Nieuw Namen gehouden „schie ting" alle als prijzen beschikbare kalkoenen gewonnen en er was niet één commies, die daar iets tegen doen kon. 't Gevogelte ging vrij de grens over; de uitvoer was ditmaalge wettigd uit het resultaat, dat deze heer be haalde op de slagersvak ten toonstel ling „Slavakto" te Utrecht. In de in ternationale afdeling haalde hij met zijn rookvlees een eerste prijs weg. VERWARMING Het is gedaan met de ouderwetse vulkachel in de R.K. kerk te Axel. Eindelijk heeft deze plaats moeten maken voor een wat meer moderne installatie. De kerkbezoekers kunnen thans genieten van een behaaglijke warmte, welke wordt verspreid door de nieuwe gasstookinstallatie. Een hele verbetering. BELONING Vorige week stond in deze kolom men iets vermeld over enkele kleuters in Axel, die „prentjes" keken. Die prentjes waren bankbiljetten tot een bedrag van 2080. Een en ander werd op het politiebureau gedepo neerd en wachtte op de eigenaar. De ze kwam enkele dagen geleden opda gen om verheugd weer bezit te ne men van zijn portefeuille. Voor de kleuter, die zijn verloren financiën had gevonden liet hjj een bedrag van 25 achter. De dame die het geld bjj de politie deponeerde kreeg een be dankje. (Advertentie.) Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats! Het is niet nodig, dat U angst heelt, dat Uw gebit losschiet bij het eten, ladien of niezenl Een weinig DENTO- FIX 's morgens op de gebitsplaat gestrooid houdt Uw gebit onwrik baar op zijn plaats en doet U alle vroegere ongemakken vergeten. Koopt nog heden een strooibus voor i 2.35 bij Uw apotheek of drogisterij. v het koor aangebrachte zoldering die thans reeds gesloopt is wordt niet meer aangebracht. Daardoor za men binnen in de kerk het zicht heb ben op het eikenhouten tongewelf, da nog in vrij gave toestand bleek. Zo doende wordt een aanmerkelijk bete re ruimtewerking verkregen. Uit deze plannen blijkt wel, dat de Engelse Kerk zowel wat het interieur als wat het exterieur betreft zeer be langrijk aan aspect zal winnen. De aan de gang zijnde restauratie krijgt het zo uitstekend in het stadsbeeld passende gebouw terug in een staat, die een monument als dit behoort te hebben. Herdenking van de bevrijding Zaterdag a.s. in Middelburg. Zaterdag a.s. zal de bevrijding van Middelburg op 6 November 1944 worden herdacht. Het programma, zoals dit tot dusver bekend was, publiceerden wij reeds. Thans is nog bekend geworden, dat tijdens de receptie, welke het gemeentebestuur 's middags in de Burgerzaal van het stadhuis geeft, op de Markt het Middelburgs Muziekcorps zal con certeren. Het concert duurt van 17.30 tot 18.15 uur. Tegelijkertijd zal de volksdansgroep van de Mid delburgse CJMV optreden. Het avondprogramma bestaat uit een muzikale wandeling, welke om 19.30 uur begint. Om 21 uur volgt daarna een taptoe. Het geheel wordt verzorgd door de harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen. Collecten De huis aan huis collecte ten bate van de vluchtelingen heeft te Sluis 64.70 opgebracht. (Advertentie.) Eén enkele dragee Davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Een tien voor gezondheid: DaVITAMON-10 Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON - OSS De Engelse Kerk in Middelburg wordt thans ingrijpend gerestaureerd. De veranderingen in en aaii het gebouw zullen vele zijn. Ook de dakbedekking dient geheel vernieuwd te worden, waartoe men het oude leiendak ver- wijderde. Het kerkje is momenteel dan ook verre van waterdicht.' Tussen de omhoogstekende eikenhouten spanten is doorkijk naar de hemel mogelijk. (Foto P.Z.C.) DE ARBEIDSMARKT IN ZEELAND Gunstige ontwikkeling van werkgelegenheid zette zich ook in derde kwartaal voort Uit het zojuist verschenen rapport over de ontwikkeling van de ar beidsmarkt In Zeeland gedurende het derde kwartaal van het Districts bureau voor <Ve Arbeidsvoorziening blijkt, dat aan het eind van Septem ber 665 manneljjke werkzoekenden stonden ingeschreven. Het aantal vrouwen, dat zonder werk was, bedroeg 90. Wat de mannen betreft, is liet aanbod in vrijwel alle bedrijfsklassen hoger dan in het overeenkom stige tijdvak van het vorige jaar. Dit verschijnsel doet zich voornamelijk voor bij de bouwnijverheid en bij het personeel in algemene dienst. De oorzaak van deze toename is de vermindering van de door de Fcbruariramp in 1953 ontstane werkzaam heden. Het aantal openstaande aanvragen (2003) was beduidend groter dan aan het einde van het vorige kwartaal (830). Metaalnijverheid, voedings- en ge notmiddelen, landbouw, niet varend transportpersoneel hadden meer ar beidskrachten nodig. Bij het perso neel in algemene dienst stegen de aanvragen als gevolg van de slechte weersomstandigheden bij het binnen halen van de oogst en door de toe genomen activiteit in de bietencam pagne. Het aanbod van vrouwelijk perso neel onderging slechts een kleine wijziging. Het steeg namelijk van 82 tot 90. Dit lage/cijfer toont aan, dat ook voor vrouwelijk personeel een ruime werkgelegenheid bestaat. Het aantal openstaande aanvragen liep gedurende het verslag-kwartaal te rug van 337 tot 277. Deze teruggang was vooral een gevolg van de daling van het aantal aanvragen voor huis houdelijk personeel, hotelpersoneel en kantoorpersoneel. DIJKHERSTEL. Door de slechte weersomstandig heden in de afgelopen zomer zijn verschillende werken aan het dijk herstel op Schouwen-Duiveland zeer vertraagd. Een aantal aannemers breidde dan ook de personeelsbezet ting uit om de verloren tijd zoveel mogelijk in te halen. Aan het eind van het kwartaal werkten ongeveer 250 streekarbeiders en 700 arbeiders van elders aan het dijkherstel. De werkzaamheden aan dijkherstel en aan de wegen op Zuid-Beveland lie pen verder terug. Het rapport merkt o dat de toestand er in de sector grond- en waterbouwkundige werken niet gunstig uitziet, althans niet in het particuliere bedrijf. De klompenindustrie in het rayon Hulst noteerde een vrij grote vraag naar klompen. Dit had echter geen Wegennet Braakmanpolder is thans vrijwel voltooid Het werk aan de wegenaanleg in de Braakmanpolder vond in de af gelopen maanden goede voortgang. Het wegennet in deze polder is thans vrijwel voltooid. Men is be gonnen aan de bouw van de brug gen in de z.g. Middenweg en aan de Isabellasluis. Verwacht wordt, dat volgend jaar een begin zal worden gemaakt met de wegaansluitingen buiten de pol der. Als deze aansluitende wegen voltooid zijn, zullen de verbindingen tussen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen belangrijk zijn verbeterd. De eerste 8 landbouwbedrijven in de Braakman werden aan de pach ters uitgegeven. Met de bouw van de 8 boerderijen is reeds begonnen. Het bovenstaande wordt medege deeld in het rapport over de ar beidsmarkt in Zeeland gedurende het derde kwartaal, dat opgesteld wordt door de het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening. Brand voorkomen. De Middelburgse glazenwasser J. S. bemerkte Maandagmiddag om ongeveer 17.15 uur in het pand St. Pieterstraat 15 een vuurgloed. Daar er niemand thuis was, alarmeerde hij de bovenbewoners, die zich tezamen met S. naar de voorkamer van de benedenwoning begaven. Het bleek, dat de haard in die kamer zo gloei end rood stond, dat barsten niet uit gesloten was. De meubelen, de vloer en de schoorsteenmantel waren reeds verzengend heet. Het ingrepen van S. voorkwam derhalve brand. Brieven van kolonel Sydlowski en generaal Maczek. De burgemeester van Axel heeft van kolonel Sydlowski en generaal Maczek enkele brieven ontvangen, waarin de grote dankbaarheid van beide officieren tot uiting komt voor alles, wat in Axel is gedaan voor de Polen ter gelegenheid van de bevrij dingsherdenking in Augustus j.l. Kolonel Sydlowski schreef in een in het Nederlands gestelde brief dat vooral de zorgen besteed aan de graven van zijn landgenoten hem diep hebben getroffen. Ook het feit, dat zijn overleden echtgenote in Axel ter aarde is besteld, was voor de ko lonel een grote troost: „Het is voor ons veel gemakkelijker te leven, nu wij weten, dat zij, die wij het meest Provinciale Staten komen op 16 November bijeen. De tweede gewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland zal op Dinsdag 16 November om 10 uur in de Statenzaal te Middelburg worden geopend. De zitting wordt op Dinsdag 21 December voortgezet. lief hadden, tussen vrienden is Tenslotte wees de kolonel in zijn brief er op, dat de eens gewonnen vrijheid en het herstelde recht het schoon ste bezit is, dat een mens in het le ven kan hebben." Generaal Maczek schreef, dat de „tragische moeilijkheden, die over zyn land zijn gekomen, nu sterk ver minderd lijken door de wetenschap, dat zij waarachtige en hartelijke vrienden hebben in U en Uw volk. Generaal Maczek vroeg de burge meester in het bijzonder zijn dank te willen overbrengen aan hen, die zich zo sympathiek en behulpzaam toonden jegens de soldaten van de eerste Poolse pantserdivisie. „Evanston-dag" op Hedenesse Zondig werd op „Hedenesse". het vormingscentrum der Hervormde kerk in Cadzand, een „Evanston-dag" ge houden, waaraan verschillende predi kanten 'en gemeenteleden uit West Zeeuwsch-Vlaanderen (doch ook uit Middelburg was er een groep), deel namen. Na een inleiding door ds. J. H. van Beusekom, Hervormd predi kant te Breskens, over het onderwerp „De Hoop in het licht van de Bijbel", werden enkele discussiegroepen ge vormd. Na een gemeenschappelijke broodmaaltijd sprak dr. H. van der Linden uit Middelburg over „Verloop en betekenis vari de Vergadering van de Wereldraad van Kerken te Evan- ston". uitbreiding tengevolge, door de aan wezigheid van een grote voorraad. Ook in deze maanden wordt een be hoorlijke vraag naar klompen ver wacht. In het tekort aan arbeids krachten bij de borstelmakerijen kan nog niet worden voorzien. De silo's in de geïnundeerde gebie den krygen door het eenzijdige teeltplan belangrijk meer graan te verwerken dan in normale jaren. Er kwamen tekorten aan arbeidskrach ten voor, die niet volledig konden worden weggewerkt. LANDBOUWHERSTEL. Het werk aan het landbouwher- stel op Schouwen-Duiveland vond re gelmatig voortgang. Er was een groot verloop van arbeiders, een groot deel daarvan ging over naar de landbouw. Op het einde van het kwartaal waren er 750 streekarbei ders. 650 in kampen en 300 met da gelijks vervoer. Er is grote behoefte aan ongeveer 400 werkkrachten. De werkgelegenheid in de horeca bedrijven daalde wegens afloop van het seizoen. In de scheepvaart is er ruime plaatsingsmogelijkheid, maar weinig belangstelling- van de jeugd. De bedrijvigheid in de verschillende havens was over het algemeen min der dan in de overeenkomstige perio de van het vorige jaar. Er was wei nig vraag naar administratief perso neel en veel naar huishoudelijk per soneel. De ruime werkgelegenheid in de landbouw werkt evenwel ten aan zien van dit laatste belemmerend. Turks schip bij Walsoorden aan de grond. Maandagavond is omstreeks 7 uur het Turkse s.s. „Yozgat" bij lichtboei zwart 24 ter hoogte van Walsoorden aan de grond gelopen. Pogingen om het schip los te kra gen, ondernomen door de sleepboten „Adrien Letzer", „John P. Best" en „Schelde", zrjn mislukt. Vanochtend om 5.24 uur by vloed zouden her nieuwde pogingen in het werk wor den gesteld. De genoemde schepen zijn in de afgelopen nacht in de na bijheid gebleven. De „Yozgat" behoort aan de rede rij Denizeilik Baukasi te Istanboel. Het schip was van Antwerpen op weg naar zee. (Advertentie.) Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven met VANDAAG. Middelburg Schouwburg: ZVU, „De Toneelver.", „Wat Is waarheid?", 20 uur; Electro: „Het monster uit ver loren tijden"; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie „Het Nederland se boek in Vlaanderen", 918 uur. Vlissingen. Alhambra: „De blauwe gar denia" (18 jr), 19 en 21 uur; Luxor. „De plunderaars" (14 jr.), 20 uur. Goes. Grand: .Met meisje van de voor pagina" (al.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2