PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bomaanslagen en sabotagedaden in Frans Noord-Afrika Geen reden tot ongerustheid in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Vand aag. NIEUWE STAKING IN DE ENGELSE HAVENS ITALIAANSE REGERING IN ACTIE TEGEN COMMUNISME VERWACHT... 197e Jaargang-No. 258 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 Nov. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Ftnlandstr. 2, telef. 16; Terneuren. Brouwerljstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. ACTIES VAN NATIONALISTEN Parijs zendt in allerijl politieversterkingen Frankrijk brengt in allerijl politieversterkingen naar Algerië, nadat ver zetsstrijders Maandag een groot aantal bomaanslagen en sabotagedaden hadden gepleegd, waardoor twaalf pe rsonen om het leven kwamen en veel schade werd aangericht. De Franse minister van binnenlandse zaken, Mitterand, heeft zijn vacan- tie afgebroken en is naar Parys teruggekeerd. Maandagochtend vroeg kwamen de verzetsstrijders in actie, waarbij zij individueel of in kleine groepen optraden. Zy deden op veertig plaatsen aanvallen op politieposten en openbare gebouwen. Aan de spoorlijn tussen Algiers en Constantino werd schade aangericht en telefoondraden werden afgerukt. Een onbekend aantal personen werd aangehouden. Men neemt aan, dat de aanvallen een poging van de nationa listen zijn om de aandacht van de wereld te vestigen op hun eisen aan Frankrijk voor onafhankelijkheid. Vooral de politiebureaux ten Zuiden van Algiers en Constantine moesten het ontgelden. De slachtoffers waren voor het merendeel politiemannen en soldaten. Twee nachtwakers werden neergeschoten en een aantal personen werd gewond. In Algiers werden conservenblikken met een mengsel van benzine en kruit naar de gebouwen van de radio en een electrische centrale geworpen, doch er werd slechts lichte schade aangericht. Een poging tot brandstich ting in een grote benzine-opslagplaats in een van de voorsteden mislukte. Een brand in de suikerraffinaderij te Boefarik veroorzaakte een schade van naar schatting 20 millioen frank. In communiqué's van het ministe rie van binnenlandse zaken te Parijs en van gouverneur-generaal Roger Leonard te Algiers werd gezegd, dat de bevolking van het protectoraat Franse nederzettingen overgedragen. Plechtigheid in India. Maandag zijn tijdens een plechtig heid van vijftien minuten de laatste Franse nederzettingen in India Pondicherry, Karikal, Mahe en Ja- naon, aan India overgedragen. Om zeven uur 's morgens plaatselij ke tijd werd het document van over dracht in de woning van de gouver neur te Pondicherry getekend door Pierre Landy, een functionaris van het Franse ministerie van buitenland se zaken, en Kewal Singh, de benoem de Indische commissaris van Pondi cherry. Frankrijk behoudt de wettige souvereiniteit over de gebieden to* een overdracht de jure plaats vindt. De inwoners moeten eerst een vrije beslissing over hun toekomstige na tionaliteit nemen. De Fransen, die in de nederzetting en wonen, zullen hun beroepen mo gen blijven uitoefenen. Frankrijk en India onderhandelden gedurende zes jaren over de nederzet tingen. Op 21 October werd een Frans-Indische overeenkomst gete kend. Pondicherry, dat sinds 1674 bij tus senpozen Frans bezit is geweest, is de belangrijkste der overgedragen ne derzettingen. Gelegen aan de Oost kust, ten Zuiden van Madras telt het een bevolking van ongeveer 221.000 zielen. Karakas, ongeveer honderd km Zuidelijk, heeft 72.000 inwoners, Ja- naon aan de Noord-Oostkust heeft on geveer zes duizend inwoners en Mahe, aan de Westkust, twintig duizend in woners. Ter gelegenheid van het 200-jarig be staan van de Columbia Universiteit in Amerika heeft deze Universiteit aan een aantal vooraanstaande persoon lijkheden eredoctoraten verleend. On der hen waren Koningin Moeder Eli zabeth van Engeland en de Duitse Bondskanselier dr. Adenauer, die icij hier in gesprek zien met de President van de Universiteit, dr. Grayson Kirk (links). (Telefoto A.N.P.) kalm blijft. Er werden strenge maat regelen aangekondigd om een dras tisch einde aan „deze misdadige ac ties" te maken. Drie bataljons Franse parachutisten werden Maandagavond gereed gehou den om per vliegtuig naar Algerië te worden overgebracht. Het besluit hiertoe werd genomen door premier Mendès-France, op verzoek van minis ter Mitterand en van de staatssecre taris van oorlog. Chevalier, die op het ogenblik in Algerië is. Volgens het ministerie van binnen landse zaken te Parijs zouden ook drie detachementen veiligheidstroepen ongeveer 600 man Maandagavond per vliegtuig naar Noord-Afrika gaan. Koningin Frederika geopereerd. Koningin Frederika van Grieken land heeft Maandag een operatie on dergaan, die „volkomen succesvol" is verlopen, zo hebben de behandelende artsen te Zürich verklaard. Haar echtgenoot, koning Paul, ver toeft ook in Zürich. Naar verluidt is er een opening in het labyrinth van het oor gemaakt om het gehoorvermogen te herstellen, dat had geleden tengevolge van kraak beenvorming. Normaal is na drie maanden een tweede operatie nodig. Nobelprijs voor chemie. De Zweedse academie van weten schappen heeft besloten de Nobelprys voor chemie dit jaar toe te kennen aan dr. Linus Pauling uit de Verenig de Staten. Het besluit moet Woensdag door de academie bekrachtigd worden. Adviescommissie voor Delta-plan In verband met Rotterdamse Waterweg van "Verkeer en Waterstaat is inge steld een commissie van advies, die als taak heeft de technische en nau tische vraagstukken, welke in het ka der van het Deltaplan zullen zyn ver bonden aan de bouw van en het ope reren met een beweegbare storm vloedkering in de Rotterdamse wa terweg, in studie te nemen en daar omtrent advies uit te brengen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: ir. J. W. de Vries, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie be nedenrivieren, te Den Haag, tot le den: ir. H. ten Bokkel Huinink, hoofd ingenieur-directeur van de rijkswa terstaat in de directie bruggen, te Den Haag, ir. A. Eggink, hoofdinge nieur-directeur van de rijkswater staat in de directie sluizen en stu wen, te Utrecht, ir. C. Franx, direc teur van gemeentewerken van Rot terdam, te Rotterdam, kapitein-ter zee A. A. Fresco, directeur van het loodswezen in het 4de/5de district, te Rotterdam, ir. J. P. Josephus Jitta, hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat ter directie van de water staat, te Den Haag, ir. N. Th. Koo- mans, directeur van het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam, te Rot terdam, J. van Leeuwen, havenmees ter van de gemeente Rotterdam, te Rotterdam, ir. A. K. W. Unger, hoofd ingenieur a van de rijkswaterstaat in het arrondissement Rotterdamse wa terweg, te Rotterdam, C. H. Vellenga, rijkshavenmeester van de Rotterdam se waterweg, te Rotterdam. Als se cretaris van deze commissie is aange wezen het lid ir. A. K. W. Unger. 30.000 uit Staatsloterij In de tweede klasse van de 525e staatsloterij is Maandag een prys van 30.000 gulden uitgeloot. De prijs viel op lot nummer 4838. Maandagmorgen ia Audrey Hepburn met haar echtgenootMel Ferrer, op Schiphol aangekomen voor haar vijf daags bezoek aan ons land. Een grote menigte filmfansen bewonderaars was naar het vliegveld gekomen, vaar zij Audrey en haar man een enthousiast welkom bereidde. (Voor verslag zie pag. 3) ff gaat men in de Verenigde s Staten ter stembus voor de ver- kiezing van 38 senatoren, 435 m leden van de Kamer van Volks- s vertegenwoordigers en 33 gou- H verneurs. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Conflict tussen arbeiders. Ongeveer 2500 Londense havenar beiders, die gistermorgen het werk hervatten na een staking van een maand, zijn des middags opnieuw in staking gegaan. Zy weigerden vracht wagens te laden of te lossen, waar van de chauffeurs geen lidmaat schapskaart van een vakbond kon den tonen. Vele havenarbeiders, aldus Reuter, zyn vijandig gestemd tegenover chauffeurs van vrachtwagens en an dere arbeiders, die naar zij zeggen hen in de steek gelaten hebben ty- dens de jongste staking. De Britse minister van arbeid, sir Walter Monckton, verklaarde Maan dagavond in het Lagerhuis naar aan leiding van de „verontrustende be richten over nieuwe moeilijkheden" in de haven, er zeker van te zyn, dat het Huis met hem er by de betrok kenen op zou willen aandringen ma tiging en een gevoel van verantwoor delijkheid te tonen en elke aanleiding voor een nieuw conflict te vermy- den. De arbeidscommissie van de vere niging van werkgevers in de Londen se haven verklaarde Maandagavond, dat de mannen, die hadden gewei gerd de vrachtauto's van niet-geor- ganiseerde chauffeurs te laden, de bij de regeling van de oude staking ge geven belofte hadden gebroken, dat geen van beide partijen in het oude conflict rancune-maatregelen zou nemen. Een functionaris heeft Maandag avond meegedeeld, dat in totaal 2500 arbeiders in staking zyn, waar door op 13 schepen niet wordt ge werkt. Sir Walter Monckton verklaarde nog, dat de gevolgen van de afgelo pen staking voor de Britse economie zeer ernstig zijn en lange tijd gevoeld zullen worden. Auto-ongeluk: een dode, drie gewonden. In de afgelopen nacht heeft zich te Ermelo een auto-ongeluk voorgedaan, waarbij volgens de eerste berichten één dode en drie gewonden, van wie één zéér ernstig, zouden zijn te be treuren. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg ErmeloHarderwijk. Een personenauto reed op een stilstaande auto. Reorganisatie van het Indonesisch kabinet Overleg in concreet stadium. De Indonesische minister-president Ali Sastroamidjojo, heeft Maandag avond medegedeeld, „dat het overleg over het doorvoeren van verbeterin gen in het kabinet, een concreet sta dium heeft bereikt. De resultaten van het overleg moeten echter nog door de betrokken partijen worden be krachtigd. Naar Pi Aneta verneemt, is op de vergadering van Maandagavond een concept voor de reorganisatie opge steld. De portefeuille van binnen landse zaken zou volgens dit concept naar de P.N.I. gaan, die van econo mische zaken naar de Liga Muslimin en die van het departement van ver bindingen naar de K.S.P. (samenwer kende partijen). Voor de laatste por tefeuille zou prof. Rooseno wederom candidaat zijn. Er zouden, wat het concept betreft, echter nog moeilijk heden bestaan, aangezien de P.S.I.I., die lid is van de Liga Muslimin eveneens de leiding van binnenlandse zaken begeert. Rode Kruis in Moskou verstrekte geneesmiddel Voor acuut verlamd kind „Hebben dringend behoefte aan ge neesmiddelen van Russische afkomst, Dibasol geheten, bestemd voor acuut verlamd kind. Kunt u dat verstrek ken?" Dit was de boodschap afkom stig van de vertegenwoordiger van Air France te Loanda en gezonden aan de chef-geneesheer van Air Fran ce te Parijs. Daar dit geneesmiddel onvindbaar was in Frankrijk, zond de geneeskun dige dienst te Parijs diezelfde dag een telegram naar de Air-France-agent- schappen te Genève en Praag. Daags na de volgende dag kwam er een te legram uit Genève terug: „Niet te vinden m Zwitserse laboratoria", Hebben oproep per radio verzonden. Hebben geluk: voorzitter Liga van Rode Kruis-verenigingen te Genève kan contact opnemen met Zwitserse dokter, die momenteel op het congres te Moskou is en dokter Nestorov, voorzitter geneeskundige dienst le Moskou. Hopen morgen of heden ant woord te geven". Het door het Rode Kruis in Moskou verstrekte geneesmiddel werd twee dagen later per vliegtuig naar Genè ve verzonden en van daar met de vliegtuigen van Air France over Pa rijs en Brazzaville tot aan Loanda verzonden, waar het negen dagen na de eerste oproep aankwam. Het werd onmiddellijk aan het pa tientje toegediend en men heeft alle hoop op genezing. Ingevolge deze aanvraag heeft het Russische Rode Kruis een kleine voorraad van dit ge neesmiddel- naar het Rode Kruis te Genève gezonden. Democratie in gevaar Uit gezaghebbende bron in Rome is vernomen, dat de Italiaanse rege ring op het punt staat belangrijke maatregelen te nemen tegen het commu nisme, om een einde te maken aan een toestand die premier Scelba gevaar lijk voor de democratische instellingen van het land zou achten, gezien de successen en de methoden van de Italiaanse communistische partij. Waarnemers zijn ervan overtuigd, dat de successen van det communisti sche partij en de met haar verbonden Nenni-socialisten mede te danken zijn aan uitbuiting van schandalen, zoals de kwestie-Wllma MontesL Incidenten, zoals de ware veldslag, die op 18 October in de Kamer van Afgevaardigden ontstond, hebben de huidige Italiaanse leiders ervan over tuigd, dat de democratie waarlijk in gevaar zal komen, als men niets doet om paal en perk te stellen aan uit barstingen van allerlei aard van uiterst linkse zijde. Aan verbod van de communistische partij zou evenwel geen ogenblik worden gedacht, omdat men nu een- Staking in Enschede. Het aantal stakers te Enschede, dat gistermorgen 1500 man bedroeg, is des middags verminderd. In verschei dene bedrijven is het werk hervat, nadat de reeds eerder gedane toezeg ging is gedaan, dat de lonen nog weer zullen worden bekeken, eventueel door een regionale commissie uit de textiel-industrie, waarin werkgevers en werknemers zijn vertegenwoordigd Bij de N.V. Bamshoeve duurt de sta king voort, doch er zijn meer machi nes in bedrijf gesteld dan Zaterdag. Bij de N.V. Enschedese katoenspin nerij en de N.V spinnerij „Tubantia" is het werk gedeeltelijk hervat. Bij de N.V. spinnerij Oosterveld en de N.V. spinnerij Roombeek, waar korte protestacties zijn gevoerd, is het per soneel eveneens weer aan de arbeid maal niet een partij die een derde van het kiezerscorps vertegenwoordigt, buiten de wet kan stellen. Voor het ogenbük zou de regering zich willen beperken tot het stellen van zeer zware straffen op overtredingen die de grondslagen van het democratische regiem ondermijnen door aanvallen, insinuaties, leugens en aansporing tot geweld. In het algemeen zou de regering Scelba het gezag van de democratische staat op alle gebied willen herstellen. De beperkende maatregelen zouden voorts gepaard gaan aan een krach tiger sociale politiek, met program-* ma's voor openbare werken, woning bouw en bestrijding van de werkloos heid, teneinde wantoestanden, die bijdragen tot ontwikkeling van het communisme, op te heffen. NU DE WINTER NADERT. ...(VI) Zeeweringen minstens zo veilig als voor de Februari-ramp De zeeweringen in Oost Zeeuwsch Vlaanderen zijn thans over het alge meen minstens zo veilig als voor de ramp, zodat men in dit deel van Zee land de komende winter vrij gerust tegemoet kan zien. Evenals elders echter gaat ook hier in de eerste plaats de aandacht nit naar de nieuwe dijkgedeelten, welke zoals bekend nu eenmaal als minder hecht worden beschouwd dan de oude, onbeschadigde dijken. Een grote vooruitgang werd geboekt bij het herstel van de zeedijk In het waterschap Stoppeldyk c.a., waar een afwateringskanaal een honderd me ter meer landinwaarts werd gebracht. By de Februariramp van 1953 lie pen de zeeweringen in negen van de dertien Oost Zeeuwsch-Vlaamse pol ders en waterschappen beschadigin gen op, ernstig en minder ernstig. Thans zijn de dijken overal definitief hersteld en is het wachten op hetgeen in het kader van de Delta-wet (alge hele dijkverhoging langs de Wester- schelde?) verder zal dienen te ge schieden. Bij de herstelwerkzaamheden zijn echter verscheidene dijkgedeelten reeds hoger geworden, dan voordien het geval was. Dit geschiedde o.m. ook in de Nieuw Neuzenpolder, maar zo merkte men van deskundige zijde op „zo lang de dijk niet over de gehele lengte hoger is geworden, is zulks van geringe waarde voor de veiligheid van de polder als geheel." In het waterschap Stoppeldyk c.a. kon zoals opgemerkt een grote verbetering worden verkregen door het meer landinwaarts te brengen van het afwateringskanaal, dat loopt vanaf de betonbrug tot aan het ge maal. Voordien lag het kanaal als het wa re tegen de zeedijk aan, hetgeen als een bijzonder ongewenste toestand moest worden beschouwd. De werk zaamheden aan dit kanaal komen nog dit jaar gereed; de dijkbeveiliglng ter plaatse is praetiseh klaar en ook hier werden de nieuwe dijkgedeelten hoger dan ze oorspronkelijk waren. De situatie in het waterschap „De Verenigde Polders van Ossenisse" is thans zo, dat de kruin van de dijk nu zelfs hoger ligt, dan de bovenkant van het oetonmuurtje, dat hier voor de ramp mede als waterkering dienst deed. Ook de Paardendijk destijds een uiterst zwaar karwei! is thans geheel hersteld. Oude toestand. In de Serlippenspolder, waar de zeewering zwaar beschadigd werd, is zij weer in de oorspronkelijke toe stand gebracht, hetgeen eveneen3 ge beurde met de dijken in Melopolder. De Kleine Molenpolder echter kreeg een aanmerkelijk betere dyk dan voor de ramp; de zeewering werd hier zwaarder en hoger. In Terneuzen werd de waterkeren- de hoogte op enkele punten, waar by de ramp het water binnenstroomde, verhoogd, o.m. nabij het postkantoor en de Vissershaven. Tenslotte werden in Oost Zeeuwsch Vlaanderen verschillende coupures, o.m. aan de Kruispolderhaven en na bij de Melopolder, hersteld, versterkt en verhoogd. In afwachting van de plannen van Rijkswaterstaat kan men in Oost Zeeuwsch Vlaanderen over het alge meen tevreden zijn over de huidige stand van zaken met betrekking tot de zeeweringen, zo verzekerde men ons. Rustig Novemberweer. (Van onze weerkundige medewerker.) De luchtdruk is boven geheel W.-Europa belangrijk aan het stijgen. Hierdoor maakt Novem ber een rustige entréc, met over- wegend droog weer. 's Nachts zal het wat kouder worden, maar overdag blijft het vrij zacht, vooral tijdens zonnige perioden. Over de temperatuur hebben wij ook in October niet te klagen ge- had. De gemiddelde etmaal-tempe ratuur bedroeg in De Bilt 11.8, tegen 9.6 gr. Celsius normaal. Vooral de nachten bleven zeer zacht. Nachtvorst van betekenis kwam in Zeeland niet voor. De zware bewolking was er de oorzaak van dat we te weinig zon 4 kregen. In De Bilt scheen de zon op 64, tegen normaal op 105 uren. October is een te natte maand geworden met in Vlissingen 81 mm regen, tegen 73 mm normaal- 4 Verleden jaar viel in Augustus 4 slechts 60 mm. In De Bilt werd dit keer 94. in Leeuwarden 98 en in Maastricht 78 mm gemeten Vooral het aantal regendagen was zeer groot, hetgeen nadelige 4 invloed op de 1 andbouwwerk- i zaamheden heeft. wwwwMvwyvwwvwi RUSTIG HERFSTWEER. Geldig tot Dinsdagavond: In de ochtend plaatselijk mist. Overigens veranderlijke bewolking en droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot zwakke, in hoofdzaak Zuidelijke wind. ZON EN MAAN. 3 November: Zon op 7.37 onder 17.10 Maan op 13.53 onder 23.26 3 November 21.55 eerste kwartier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1