Feyenoord hield ongeslagen ADO op afstand (2-1) ~öe ^leutel De Marechaussees zijn kind aan huis op het vliegveld Als Marechaussee b&t je wat! SPOORWEGTUNNEL MOET DE HEMBRUG VERVANGEN 4 PROVINCIALE ZEEÜWSE COURANT MAANDAG 1 NOVEMBER 1954 Profclub Venlo behaalde na zes gelijke spelen overwinning: 32 tegen Rotterdam Eindelijk dan heeft. ADO zijn eerste nederlaag te pakken en mede hier door is de strijd om de leiding in de e erste klasse D in alle hevigheid ont brand. De Hagenaars moesten de leiding prjjs geven aan SVV, dat echter enkele gevaarlijke concurrenten op zijn hielen heeft. DOS, dat tegen Go Ahead gelijk speelde, is dns de enige eerste klasser zonder nederlaag. Be halve ADO konden alle leiders zich handhaven al dient gezegd, dat ook de mede-gegadigden zich uitstekend weerden. Van de laagst geplaatsten is ook ditmaal weinig goeds te zeggen. Alle verloren namelijk. Twee der meest belangrijke uitslagen waren natuurlek de overwinning van Feyen oord op ADO en die van Emma op Eindhoven. Bjj de profs vielen ditmaal geen gelyke spelen te noteren. De strjjd om de eerste plaats tassen Am sterdam en Fortuna bleef voortduren met Alkmaar als gevaarlijk runner- up. den RBC met lege handen naar Roo sendaal terug (3—1). NAC won met duidelijke cijfers van VVV (03). Limburgia kreeg een nederlaag in ontvangst te nemen tegen EBOH (2 0). Xerxes distancieerde zich van de gevaarlijke plaats door Kerkrade te kloppen (42). De stand ziet er hier uit: EERSTE KLASSE A. GVAV had aan Blauw Wit de handen vol (10) maar het lukte. Vitesse haalde het huzarenstukje uit om Enschede, nummer 2 van de ranglijst, de volle winst te ont nemen (10). Haarlem en VSV deel den in de streekderby (22) wat in overeenstemming was met hun posi tie op de ranglyst. AGOVV werkte zich naar de tweede plaats via de nuttige 30 overwinning op Wage- ningen. Leeuwarden had alle moeite zich hekkesluiter HVC van het lijf te houden (3—2). DWS bleef in de kop groep door de 30 overwinning op Elinkwijk. De stand is hier: Leeuwarden 8 6 0 2 12 14- 8 AGOW 8 4 3 1 11 16- 9 GVAV 7 4 2 1 10 9-7 DWS 8 4 2 2 10 20- 9 Enschede 8 3 3 2 9 8-7 Heerenveen 7 3 2 2 8 17-13 VSV 7 2 2 3 6 13-11 Haarlem 7 2 2 3 6 10-13 Vitesse 7 2 2 3 6 9-12 Elinkwijk 7 2 2 3 6 3-9 Blauw Wit 8 2 1 5 5 5-13 Wageningen 7 1 2 4 4 5-14 HVC 7 1 1 5 3 8-12 EERSTE KLASSE B. Zoals gezegd, kwam DOS er tegen Go Ahead wel niet zonder kleurscheu- ren af, maar dit gelijke spel (22) bleek toch voldoende om de eerste plaats te houden en ongeslagen te blijven. Ensch. Boys hielp daarbij een handje door by Ajax een neder laag te incasseren (32). De Ajax- ieden kwamen hierdoor weer volop in de strijd om de leiding. De Volewij- ckers kwam iets verder door de 10 overwinning in Zwolle op de Boys en DOS kreeg hierdoor twee Amster damse rivalen op zyn huid. Veendam boekte zijn zevende nederlaag in successie, ditmaal tegen Rigters- bleek (41). De Veenkolonialen zijn gewogen en te licht bevonden. De stand luidt: DOS Volewijckers Ajax Ensch. Boys Stormvogels Go Ahead NEC Rigtersbleek Zwolse Boys EDO Be Quick Heracles Veendam 8 4 4 0 12 23-14 8 5 1 2 11 17- 9 7 4 2 1 10 24-11 7 4 1 2 9 21-12 EERSTE KLASSE C. Zowel voor PSV als voor BW werd het een goede dag. De Philips- mensen wonnen met moeite van HD VS (43) en de Bossenaren stuur- Penalty bracht Viissingen gelijk met Roosendaal (1-1) Teleurstellende wedstrijd Viissingen en Roosendaal hebben een teleurstellende wedstrijd ge speeld. Vooral voor de rust kon de nieuwe opstelling niet voldoen en was het verband zoek. De voorhoede van Roosendaal was echter ook slecht op schot. Het doelpunt van de thuisclub werd in de eerste helft ge scoord. Tegen het einde had men zich reeds met een nederlaag ver zoend. Maar in de laatste minuut sloeg één van de Brabantse backs onnodig de bal met de hand in het gevaarlijke gebied. De scheidsrechter wees naar de witte stip en Weststrate voltrok het vonnis: 11. Bij Viissingen ontbraken Dinge- manse, Struiwigh en Marijs. P. de Nooy'er stond nu rechts-half, J. de Waal bezette de rechtsbaokplaats en Klopmeijer was in de voorhoede op gesteld. Van der Schraaf fungeerde als linkshalf. Direct na de aftrap kon men reeds constateren, dat Viissingen het moei lijk zou krijgen. Roosendaal liep hard van stapel. Toch namen de gas ten na 8 minuten bijna een voor sprong, toen de rechtsback onzuiver terugspeelde. De keeper kon daar door zijn doel slechts met grote moei te schoon houden. Het heiligdom van Baart werd even later zwaar be laagd, maar een schot van de links buiten ging naast en de volgende maal bracht back De Nooijer red ding op de doellijn. Een goede pass van Van der Schraaf naar Klop meijer leverde door treuzelen van de laatste geen resultaat op. In de 35e minuut werd Baart verrast door een ver schot van G. van Nassau (10). Na de rust kwam Viissingen er Iets beter in, maar het spel van de voorhoede bleek te doorzichtig om tegen de stug verdedigende achter hoede van Roosendaal succes te heb ben. Van der Schraaf kreeg een vrije trap te nemen. Hij deed dit uitste kend, maar de Roosendaalse keeper stopte het leer. Wat beide partijen ook nog probeerden, het scheen 10 te blijven, tot in de laatste minuut Vrouwe Fortuna Viissingen toelachte en het een puntje schonk via de be nutte strafschop. En met dit geliike spel konden de rood-witten wel het meest tevreden zijn. PSV BW NAC Willem 11 RBC Limburgia EBOH Sittardia Hermes DVS Xerxes Excelsior WV Kerkrade 7 6 0 I 12 23-13 7 5 1 1 11 17-13 7 5 0 2 10 16- 7 EERSTE KLASSE D. In deze klasse, waar zonder enige twijfel de sterkste ploegen zitten, is de spanning toegenomen. Zeer be langrijk was natuurlijk de strijd in het Feyenoord-stadion, die uiteinde lijk ADO de eerste nederlaag ople verde en Feyenoord midden in het strijdgewoel bracht. SVV, dat DFC met 20 niet thuis gaf. heeft thans de leiding, maar de Schiedammers hebben een wedstrijd meer gespeeld. Emma spreekt ook een hartig woord je mee en de 30 overwinning op Eindhoven spreekt boekdelen. De landskampioen is nu wat uitgeran geerd. Sparta komt zo zoetjes aan naar boven kruipen en de 12 overwinning op Juliana hielp weer een handje in de goede richting. De strijd tussen de nummers laatst en voorlaatst leverde Bleyerheide de eerste overwinning op en het verlie zende Brabantia (20) staat vaster dan ooit op de laatste plaats, getui ge de stand: SW ADO Emma Feyenoord Eindhoven Sparta Longa DFC MW Juiana NO AD Bleyerheide Brabantia 8 6 1 1 13 19-10 7 5 1 1 11 28- 7 7 5 1 1 11 25-11 8 5 1 2 11 25-11 7 4 12 9 13-11 PROFS (NBVB). Fortuna had handen vol werk om zich Rotterdam van het lyf te hou den maar uiteindelijk bleven de pun ten in Geleen (21). Dat was maar goed ook, want Amsterdam maakte evenmin een fout, al was de 43 overwinning op de Twentse Profs geen groot wapenfeit. Alkmaar gaat met zijn ploeg van tweede klassers rustig verder overwinningen te be halen en Rapid was het volgende slachtoffer van Klaas Smit c.s. (4 2). Den Haag komt er kennelijk be ter in. Door de 12 overwinning op de Graafschap klommen de Hage naars een flink eind op de ranglyst. Venlo boekte na 8 wedstrijden zijn eerste overwinning. Utrecht moest de winst laten glippen (23). De stand is als volgt: Fortuna (Geleen) Amsterdam Alkmaar Rotterdam Venlo '54 Rapid (Heerlen) Den Haag De Graafschap Utrecht Twentse Profs 8 6 2 0 14 22-13 8 5 2 1 12 25-11 8 3 4 1 10 19-16 8 2 4 2 8 15-14 8 16 1 8 14-14 8 3 14 7 22-24 8 3 14 7 12-18 7 14 2 6 13-17 7 2 1 4 5 17-20 8 0 17 1 10-22 Het leven van een marechaussee is vol afwisseling. Een van de vele en interessante taken, die hij kan verrichten is de controle van de passen van uitgaande en bin nenkomende reizigers op Schip hol. Dagelijks komt hij hier in contact met een internationaal publiek, waarbij tact en voor komendheid naast het vervullen van zijn werk nodig zijn. Wie er voor voelt toe te treden tot het wapen van de Koninklijke Marechaussee en tussen de 18 en 25 jaar is, geen bril draagt en tenminste 1.75 -lang is, moet eens aanlopen bij een Brigade commandant van de Koninklijke Marechaussee of schriftelijk in lichtingen vragen bij de Sectie Personeelsvoorziening van het Ministerie van Oorlog: Grote Marktstraat 40. Den Haag Tel. 182290. FEUILLETON 42 „Och kom wel, wel!" „En alléén", zei Abott met enige nadruk. „Ja, maar, hoor eens Frank „Ik heb geziga, dat ik U de zaak zou voorleggen, meneer", zei Abbott op honingzoete toon. Lamb keek hem argwanen aan. „Heel correct, heel correct, dat moet ik zeggen! Als je zo elke keer, dat je de mond opent „meneer" zegt, ga ik me afvragen, wat je in je schild voert. En je behoeft m(j niet, zoals daareven, te vertellen, dat ik ondank baar ben, want ik erken immers zoals ik steeds zal blijven doen dat juffrouw Silver ons een goede beurt liet maken met de moorden van Van- deleur House. Ik geef toe, dat we op het verkeerde spoor waren en dat zij ons het juiste spoor heeft gewezen en ook. dat we allebei er een paar loffe lijke aantekeningen mee hebben ver diend. En ik geef eveneens toe, dat ze zichzelf niet op een voetstuk zet of probeert, in de krant te komen". Frank Abbott lachte weer lichtelijk sarcastisch. „Vreemd, nietwaar?" zei hy op ge- 1. „De poli- makkelijke conversatietoon. tie kent haar, maar de pers niet en als zij zich met een zaak bemoeit, oog. sten wij de roem ervan, terwijl zij zich terugtrekt, na fennyson te heb ben geciteerd en met de woorden: „zijn zegen hoor kinderen". Maar wat denkt U van haar bezoek aan Madoc, meneer?" Lamb was nu wat kalmer gewor den. „O, wat mij betreft, mag ze naar hem toe gaan. Maar ik zou wel eens willen weten, wat ze achter de hand heeft". Abbott ging op de hoek van het schrijfbureau zitten. „Nu, iets heeft ze me wèl verteld. U weet wel, die Bush, de kosterbij het onderzoek voor de coroner Is nooit gebleken, dat hy elke avond tien uur een ronde om de kerk en het kerkhof maakt, omdat de dominee wel ven sters open laat en hij, Bush, dat niet goed vindt". „Zo", zei Lamb voor zich uitkijkend. „Neen, daarvan is niets vermeld en als het waar is, waarom dan niet? De plaatselijke politie zou het toch wel weten, ja iedereen in het dorp". „Och", merkte Abbott lachend op. „dorpsmensen lopen nu niet bepaald door PATRICIA WENTW0RTH met inlichtingen naar de politie. Me vrouw Bush is van geboorte een Pin- cott of er met een getrouwd. Een heel vruchtbare familie! De politieman hier is een neef van haarhij heet Jim Pincott. Als men 't hem of iemand anders gevraagd had, zouden ze 't denk ik, wel gezegd hebben. Maar omdat niemand hun vroeg of Bush 's avonds een ronde deed, hiel den ze allemaal hun mond, als goede Engelsen betaamt. Maudie opperde het denkbeeld. Bush op het matje te laten komen en hem te ondervragen". Opnieuw werd amb's gezicht, maar nu in langzamer tempo, purperrood, terwijl zyn ogen enigszins uitpuilden. Met de hand op tafel slaand, riep liy uit: „Kyk me nu toch eens aan! Ze is er nauwelijks vijf minuten en hoe weet ze dit al? Wanneer is ze gekomen? Frank bleef onbewogen. „Gisteravond met de trein van 6.58 aan Perry's Halte, met Albany en Ja. nice Meade. Ik geloof, dat ze mevrouw Bush vanmorgen al pratende over prentbriefkaatren en zo heeft uitge hoord. Ze is geknipt voor zoiets". „Hm. 't is maar goed, dat ze niet een paar honderd jaar vroeger is ge boren". merkte Lamb op, „want dan hadden ze haar als hel.s verbrand, ge loof ik". „Ja dat gevoel geeft ze je niet waar?" zei Frank lachend. Nu, nier is nog wat anders. Ze hebben in Bourne een niet bepaald geacht ingezetene, een oude kerel, zekere Ezra Pincott- haantje de voorste in stroperskringen steunpilaar, van de plaatselijke alco hol-verkoop. Maudie zegt, dat hij in de „Stier" aan Jan en alleman verteld heeft, iets te weten, dat hem geld zou opbrengen als hy sommige lui ervan cp de hoogte bracht. Ze leidt eruit af, dat hij in verband met de Harsch-zaak een gemene streek achter de mouw heeft en ze gelooft, dat we een oogje op Ezra moeten houden, want iemand kon wel eens eenvoudiger met hem willen afrekenen, dan door chantage op zich te laten plegen". „Is dat alles, wat ze wil?" bromde Lamb. „Ze heeft het maar voor 't zeggen. Nu, my best; je kunt morgen eens zien". HOOFDSTUK XXVII Juffrouw Silver had een drukke middag. De lunch was niet bepaald prettig geweest. Florence, de dienst bode, had zich veel moeite gegeven. De landelijke groenten waren uitste kend, met het vleesrantsoen was ge woekerd en de pruimentaart smaakte best ,maar zelfs voor een evenwichtig aangelegd mens is het moeilijk, om van een maaltijd te genieten als er iemand tegenover je zit, die eruit ziet, alsof juist haar doodvonnis is uitge sproken en zich voorbereidt om de te rechtstelling te ondergaan, Cwordt vervolgd) Duizend arrestaties in Egypte Actie tegen de Mohammedaanse broederschap De opperste gids van de (Egypti sche) Mohammedaanse broederschap, Hassan el Hodeibi, is Zaterdagoch tend in een voorstad van Alexandrië aangehouden. De avond tevoren had premier Nasser op een massabyeenkomst verklaard, dat Hodeibi opgeroepen had tot een heilige oorlog tegen zyn bewind. Nasser beschuldigde de op perste gids er van, dat deze de gods dienst misbruikt om gezag over het volk te krijgen. De Mohammedaanse broederschap, die er van wordt beticht de hand te hebben gehad in de aanslag op Nas ser, werd Vrijdag door de regering ontbonden. Ruim duizend leden zyn in hechtenis genomen. De broederschap zou het plan heb ben gehad alle leden van de Egyp tische revolutionnaire raad met uit zondering van president Naguib te vermoorden. De Egyptische revolutionnaire raad had vervangen moeten worden door een „voorlopige regeringsraad" met als leden ondermeer oud.minister Achmawi (minister in het kabinet van Ali Maher) en de oud-secretaris generaal van de Arabische Liga Ab- del Raham Azzam. Zeventien doden bij trambotsing te Zagreb By een tramongeluk in Zagreb zijn Zondagochtend zeventien perso nen om het leven gekomen en 35 ge wond, van wie zeven ernstig. De tram reed uit de rails en kwam tegen een boom terecht. Volgens een voorlopig onderzoek is het ongeluk te wijten aan het wei geren van de remmen. BRABANTIA NOG ZONDER WINST Onfortuinlijk Goes verloor met 2—1 van Internos Goes heeft ln Etten tegen Internos een vrjj ongelukkige wedstrijd ge speeld. Verschillende spelers aer gasten hadden bepaald een off-day. Zo speelde Jan Luyk, anders een der steunpilaren van Goes in de verde diging, ver onder zyn normale vorm, terwyl ook Piet Wys niet op een grootse wedstrijd kan terugzien. Voeg daarbij nog, dat van de vleu gel OostidjjkLipUjn ondanks aardi ge individuele combinaties te weinig uitging wegens gebrek aan trap- kracht en te kort spel dan is de ne derlaag, van Goes (21), al voor het grootste deel verklaard. Bij Goes stond Omer Moens nog steeds op de ziekenlijst. Als linksbui ten debuteerde R. Moens niet onver- dienstelyk. In de eerste periode van de wed strijd hield het spelbeeld gelijke tred hoewel het veldspel der thuisclub iets hoger moest worden aangesla gen. De sporadische kansen, die zich voordeden werden aan weerskanten gemist. Doelman Zwartepoorte van Goes werd by een botsing zo ernstig ge blesseerd, dat hy het veld moest ver laten. Spil Van der Sluis nam zijn plaats onder de lat in, hetgeen in het veld een grote verzwakking betekende naar later zou blijken. Vic. Hopmans kwam als invallelr op de linksbuitenplaats terecht, ter wijl Moens naar de rechtsbinnen plaats verhuisde. Later volgden nog meer omzettin gen bij Goes, welke echter geen re sultaat opleverden. Na 33 minuten kwam door een fout van Luijk de bal in het bezit van Maas, die v. d. Sluis kansloos sloeg (10). Tien minuten later trof een ver schot van De Wind opnieuw de roos (20). By dit doelpunt werd het uitzicht aan v. d. Sluis belemmerd. Ook in de tweede helft vertoonden beide ploegen maar een pover spelle tje. Na 10 minuten werd het harde werken van Lindenberg, die tevens de beste man uit de Goesse voor hoede was, beloond. Deze speler red de na een aardige combinatie met Moens de eer voor Goes (21). HOCKEY Nederland geslagen door Duitsland in Brussel De grote verrassingen van het in Brussel aan de gang zijnde landen- tournooi hocky waren Zondag de nederlagen van de favorieten Neder land en Engeland in de halve eind strijden. Nederland moest tegen Duitsland met 01 het onderspit delven en het Britse team verloor in de verlenging met dezelfde cijfers van België. Tevoren waren onze landgenoten in de halve finale gekomen door een overwinning (10) op Denemarken. Duitsland zegevierde met 10 over België. Groot-Brittanië bereikte de halve finale door Zwitserland met 40 te verslaan. Polen won met 3 2 van Spanje. Zodoende komen Bel- fië en Duitsland tegen elkaar uit in e finale. Voor de algemene rangschikking werden reeds twee wedstrijden ge speeld. De uitslagen luidden: Frank rijkOostenryk 63, Denemarken Zwitserland 31. Autotunnel onder het IJ en onder Noordzeekanaal De „commissie van advies inzake oeververbinding Noordzeekanaal en IJ" heeft de minister van verkeer en waterstaat geadviseerd zo spoedig als de technische en financiële mogelijkheden toelaten, een brug voor gewoon ver keer over het buiten IJ nabij Schellingwoude volgens een nader door de Rijkswaterstaat uit te werken plan tot stand te brengen. Voorts wordt een spoorwegtunnel noodzakelijk geacht ter vervanging van de Hembrug op ongeveer 500 meter ten W. hiervan met opritten on der een helling van ongeveer 1 60, waarbij voorzieningen moeten worden getroffen voor de tractie van zware goederentreinen door deze tunnel. Bovendien heeft de commissie de tostandkoming van twee autotunnels aanbevolen en wel een onder het IJ op grondslag van het plan 5 van de raad van Amsterdam en een Op advies van hun leiders zijn de Londense stakers het tijdens een mas sabijeenkomst in het Victoria Park eens geworden over de vraag of de staking al of niet moest worden voortgezet. Slechts twaalf dokiver- kers waren vóór een doorzetting van de stakingde anderen stemden allen tegen. De stemming-bij-hand opste ken. onder het Noordzeekanaal nabij Zaan dam. De laatste bij voorkeur direct ten W. van de ontworpen spoorweg tunnel of op 1000 1500 meter ten O. van de Hembrug. Voor exploitatie en financiering wordt in overweging gegeven een pu bliekrechtelijk lichaam in het leven te roepen, waaraan door de deelne mers het rijk, provincie Noord- Holland, gemeenten Amsterdam en Zaandam, jaarlijkse vaste bijdragen worden verstrekt en hetwelk zo nodig gedurende een bepaalde tijd een tolgeld voor het gebruik van de drie autotunnels zou kunnen heffen en wel ten behoeve van de versnelde uitvoering dezer autotunnels. Voorts wordt in overweging gegeven een tunnelbureau op te richten, dat in af wachting van de instelling van het publiekrechtelijk lichaam kan worden beheerd door een stichting gevormd door het rijk, de Nederlandse spoor wegen, provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam. Bij het rapport is een minderheids nota van burgemeester D'Ailly, die meent dat het betoog over een tolhef fing niet juist is en tot gevaarlyke consequenties leidt. Advertentie. Al 32 jaar constante kwaliteit!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6