Pat je mmM Weggedeelte Koudekerkseweg te Vlissingen opengesteld Zeeuwse Almanak imn HEIDE MIJ. GAAT SCH0UWEN- DUIVELAND HERBEPLANTEN KLASSIEK VERBOND KWAM TE MIDDELBURG BIJEEN fWj Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 NOVEMBER 1954 BELANGRIJKE SCHAKEL Gemeentebestuur bezocht pompstation Biggekerke en kasteel „Westhove" Zaterdagmiddag omstreeks drie uur heeft burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen het nieuwe gedeelte van de Koudekerkseweg te Vlissingen, tussen de gemeentegrens en de Bonedykestraat, officieel voor het verkeer in gebruik gesteld door het koord te verwijderen, waarmede het wegge deelte was afgesloten. Met deze handeling werd definitief een einde ge maakt aan een wegomiegging, welke zeer lang heeft geduurd. Hoe lang dat wel geweest is, vertelde de burgemeester in zijn openingstoespraak tot de vele genodigden, onder wie de heren C. Philipse, lid van Gedeputeerde Sta ten, ir. H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Wa terstaat, J. B. Dekker, technisch hoofdambtenaar by dezelfde dienst, ir. H. Visser van de Polder Walcheren, de wethouders en vele raadsleden der ge meente Vlissingen, en de heer J. Moll, directeur van gemeentewerken. De weg is in ongeveer hetzelfde tracé gelegd, als waarin deze tot 1812 lag. In dat jaar liet Napoleon de weg omleggen ten behoeve van zijn verde- <ur Igingswerken. Het gezelschap van genodigden maakte na de opening een wandeling over de nieuwe weg, welke aan beide zyden is voorzien van een rijwiel- en een wandelpad, die ook reeds het sta dium van voltooiing naderen. De wethouder van Openbare Wer ken, de heer M. A. van Popering, had tevoren dank gebracht aan ae aannemers. Pompstation Na de wandeling begaf het gezel schap zich per autobus naar het nieu we pompstation te Biggekerke, waar het o.m. werd ontvangen door de pre sident-commissaris van de waterlei- dingmaatschappy „Midden-Zeeland", de neer C. Philipse. In één der lokali teiten gaf deze een uiteenzetting over Bijna vijftig jaar heeft kantoorhou der Slabbekoorn te Rxlland-Bath zyn beste krachten gegeven aan de dienst der P.T.T. In een druk bezochte bij- eenkomst nam hij Zaterdag afscheid. (Foto P.Z.C.) de moeilijkheden waarmede de maat schappij in de loop der jaren had te kampen, waarbij hn tevens het econo misch beleid belichtte. Dank zy de grote subsidie, welke het departement van Sociale Zaken jaarlijks ten be hoeve van het winningsgebied, dat werkt met een tekort van ongeveer 180.000 per jaar verstrekt, is het mogelijk het pompstation te handha ven. Het aandeel, dat de gemeente Vlissingen hierin heeft, noemde de heer Philipse niet onbelangrijk. Voor de verbouwing van het station voteer de de raad van Vlissingen destijds meer dan een half millioen gulden. De directeur, de heer P. Kas, gaf een uit eenzetting over de technische facetten van het bedrijf en leidde daarna, teza men met de heer Philipse; het gezel schap door het gebouwencomplex. „Westhove" Het college van B. en W. en de ge meenteraad, vergezeld van enkele ge nodigden, zette daarna de reis voort voor een bezoek aan het herstellings oord „Westhove" te Oostkapelle, waar gedurende drie maanden in de zomer 20 kinderen uit Vlissingen en Middelburg, die een goede verzorging behoeven, onderdak vinden. Hier werd het gezelschap ontvangen door de voorzitter van de stichting, mr. dr. R. W. Graaff van Lynden, en burge meester F. G. Sprenger van Oostka pelle. In de eetzaal sprak Graaf van Lyn den er zijn voldoening over uit, dat het Vlissingse gemeentebestuur naar „Westhove was gekomen, vooral ook, omdat Vlissingen een zo belang rijke rol speelt in net bestaan van ae stichting. Het speet hem evenwel, dat men juist was gekomen, nu het her stellingsoord „niet in bedrijf was". Voorts sprak hy er zijn bezorgdheid over uit, dat de financiële middelen van de stichting niet erg rooskleurig zijn. Hij hoopte evenwel, dat men dit mooie werk zou kunnen blijven voort zetten en zegde toe hieraan al ztjn krachten te zullen wijden. Onder leiding van de heren Graaf van Lynden en Sprenger bezichtigde het gezelschap vervolgens het kasteel. De benedenverdieping is ingericht voor het verblijf van de kinderen, maar aan de bovenverdieping kon nog weinig worden gedaan, omdat de fi nanciële positie dit niet toelaat. De heer Sprenger deelde mede, dat de restauratie eerst was begroot op on geveer 250.000. maar dat dit bedrag om financiële redenen teruggebracht was tot ongeveer 165.000. Er was daardoor geen sprake meer van res tauratie, doch van herstel. Naar thans is gebleken, zal het volledig herstel toch nog ruim 250.000 ver gen. VAN TOT Een geruststellend bericht voor de Tholenaren: het belastingkantoor blijft in Tholen en zal niet, zoals eerst in de bedoeling lag, naar Ber gen op Zoom worden verplaatst. Men zal dus geen lange reizen behoeven te doen om zijn geld aan Vadertje Staat over te dragen: het blijft vlak naast de deur mogelijk. KLOKKESTOEL Wie in 's-Gravenpolder de klok hoort luiden, zal weten waar de kie pen hangt: mèt de klok in een nieu. we klokkestoel. Het resultaat van deze verbetering in de toren is, dat het geluid van de klok mooier en voller is geworden, ook al omdat de klok nu ten opzichte van de galmga- ROKEN Weldra was het duidelyk waarom de man op het achterste bankje vi de autobus (BreskensOostburg) had plaats genomen, ondanks de over vloedige plaatsruimte. Hij was nico tinestaaf Behoedzaam, de sigaret zoveel mo gelijk verbergend, stak hij er de brand in en gaf zich toen wat schuw over aan het rookgenot. Vóór in de bus ze telde fors de chauffeur; boven diens hoofd hing dreigend het bordje Ver boden te roken". üe man op de achterbank evenwel wilde dat bordje niet zien. Telken male bukte h\j zich, om dan moeizaam een rookwolk onder de bank te bla zen, waarna hij zich ook telkenmale tevreden weef oprichtte. Weldra ech ter vulde de ruimte zich met een pit tige tabaksgeur en het was voor iedereen duidelijk, dat de chauffeur het ruiken zou. De ontknoping kon niet lang uitblijven. In Schoondijke was het zo ver, maar Anders dan men dacht. De siga rettenroker verhief zich van de ach terbank. begaf zich naar de uitgang en sprak toen, achteloos over s'n schouder tot de overige passagiers: .JDe chauffeur is verkouden, hoor. 'Die ruikt niks ten gunstiger hangt. Het luiden van de klok is ook een minder vermoeien de bezigheid geworden. FRUITMAND. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen kwam Zaterdag op felici- tatiebezoek by het echtpaar J. de Ruyter Bleyenberg, dat in het Gast huis zijn 65-jarig huwelijksfeest vierde. Voor het bruidspaar bracht de burgemeester, die vergezeld was van wethouder Post en gemeentese cretaris De Beijl, een fraaie fruit mand mee. ALGEMENE ONTWIKKELING. Voor de cursus Algemene Ontwik kelingdie momenteel in de School met de Bijbel te Sint Annaland wordt gehouden, bestaat meer belangstel ling buiten, dan in de school. De straatjeugd schijnt het niet te kunnen laten, de lessen te verstoren. Vrijdag avond kreeg de politie de bengels te pukken. Zaterdagmorgen hebben ze anderhalf uur in de school moeten zit ten om over hun euveldaden na te denken. In zekere zin: tóch algemeen ontwikkelend TEN SLOTTE. Ten slotte melden wy nog. dat het echtpaar A. H. Stols-de Waal te Bruinisse zijn vijftigjarige echtver eniging herdacht. Vlissings arts aanbevolen voor functie in Den Haag Voor de benoeming bij de gemeente ziekenhuizen te 's-Gravenhage hebben B. en W. aanbevolen: 1. de heer dr. A. Verjaal, neuroloog aan de Maria- stichting en het diaconessenhuis te Haarlem en het marine hospitaal te Overveen en 2. de heer G. J. W. Pet ten, neuroloog-psychiater te Vlissingen en als zodanig verbonden aan het Bethesda-ziekenhuis. Verkoping. Vrydag werd ten overstaan van notaris P, Loeff te Aagtekerke in het publiek verkocht een woning met schuurtje groot 6 are. Het geheel werd verkocht voor 6527. Opvoering „Keuterboertje" Zeeuwse Ver. Rotterdam De toneelgroep van de Zeeuwse Vereniging ,,Zeelandia" te Rotterdam trad dezer dagen in gebouw „Palace" voor hét voetlicht met het stuk „Keuterboertje". Dit stuk werd door het bestuurslid, deAeer J. A. Verlin de in het Zuid-Bevelands dialect be werkt naar de gelijknamige „Flak- keese" roman van J. Knope Mzn. Het boek dateert uit de crisis-jaren. De regie was in handen van de heer A. F. H. Kraak, ere-voorzitter van de vereniging. Een talrijk publiek woonde deze feslaagde opvoering bij. Zy maakte cel uit van een serie te geven door de verschillende streekverenigingen, die in Rotterdam bestaan. Voor dit „tournooi" werd een wisselbeker ter beschikking gesteld. Dé auteur, de heer Knope, sprak na afloop zijn grote waardering uit voor de wyze, waarop het boek tot een toneelstuk werd bewerkt, zonder dat de „typen" werden verminkt. Een geanimeerd bal met de „Tudor Rhytnme Band", een onderafdeling van de vereniging, onder leiding van Gerard van der Pols, besloot J* avond. IN HET NAJAAR 1955 Stichting „Nw. Schouwen- Duiveland" verleent opdracht Tijdens de Zaterdagmiddag gehou den bijeenkomst van de Stichting „Nieuw Schouwen en Duivelandr' bleek dat de plannen van deze Stich ting thans vaste vorm aannemen. In Utrecht werd door het bestuur ge confereerd met de heer Overdijking van het Staatsbosbeheer en met ir. ter Brugge, die de heer Herweyer van de Cultuur Technische Dienst verving. Tijdens dit overleg bleek, dat de Stichting geheel vrij is in het aanstellen van een landschapkundige, al wordt overleg met genoemde in stanties op prijs gesteld. Voor de su. pervisie zullen geen kosten in reke ning worden gebracht, integendeel, de kosten van de architect zullen door subsidie worden gedragen, zo deelde de voorzitter, notaris A. Hee- ring mede. De voorzitter had voorts nog een onderhoud met de heren Me melink en Boer van de Ned. Heide- Maatschappy. Staande do vergadering werd eert brief aan de Ned. Heide-Mij. verzou- dén, waarin opdracht wordt gegeven over te gaan tot' de beplanting van Schouwen-Dtiiveland, te financieren of te subsidiëren door de Stichting. Het bestuur stelt zich voor de woon kernen te beplanten, waaronder ook begraafplaatsen worden gerekend. De Heide My. werd verzocht een be. groting voor elke gemeente te over leggen. Naar het oordeel van het be stuur zal elke gemeente zelf voor het verdere onderhoud zorgen. Na zorg vuldig grondonderzoek zal in het na jaar van 1955 tot aanplant kunnen worden overgegaan, behalve voor de gemeente Bruinisse, waar reeds eer- der kan worden begonnen. Aan Zonnemaire zal een schenking van 400 populieren worden gedaan. Het bestuur stelt als voorwaarde dat bij aankoop de kwekers op het eiland worden ingeschakeld. Met gevers in natura zal verder contact worden op genomen. Aan alle gemeentebesturen zal een schrijven worden verzonden, waarin mededeling wordt gedaan van het tc verwachten bezoek van de zyde der Ned. Heide Mij. SAAR EN HAAR VRIJERS Met twee op stap. Als dat maar goed gaat! Enfin, Dulles zorgde voor een flinke voorraad Lexington van America's Best Tobaccos, dat geeft een tevreden en vreedzaam gemoed. „Terneuzen Klimop" koos voorlopig bestuur Tijdens een in Du Commerce" te Terneuzen gehouden spoedeisende ver gadering van de vereniging voor han deldrijvende middenstand „Terneuzen Klimop", werden voorlopig tot nieu we bestuursleden gekozen de heren J. Jurry jr., W. Bliek en J. G. van der Have. Dit in verband met het feit, dat de heren H. Ribbens, R. Minnebo en J. A. Tazelaar sr. zich naar aanlei ding van een geschil, dat gerezen w*as tussen bestuursleden en het comité „Terneuzen Lichtstad", niet meer her kiesbaar stelden. De waarnemend voorzitter van de druk bezochte vergadering, de heer R. van Grembergen, bracht de aftreden de bestuursleden en in het bijzonder de voorzitter, de heer H. Ribbens, dank voor alles wat deze in de loop der jaren voor de Terneuzense mid denstand hebben gedaan. De heer Rib bens tenslotte sprak zijn erkentelijk heid uit voor de prettige wijze, waar op steeds werd samengewerkt en hij wenste verder de Terneuzense mid denstand voor de toekomst het aller beste toe. Zeer binnenkort zal een nieuwe vergadering worden belegd, tijdens welke een definitief bestuur zal worden gekozen. Zaterdagmiddag is het nieuwe weg gedeelte van de Koudekerkseweg te Vlissingen, officieel voor het verkeer opengesteld. Burgemeester mr. B. Kolff verrichtte de symbolische han deling door het verwijderen van een koord, dat de weg afsloot, waarna het gemeentebestuur met de genodig den een wandeling over de nieuwe weg maakten. (Foto P.Z.C.) Zeeuwen in het Bedrijfsschap voor de Landbouw In de hoofdafdeling Tuinbouw van het Bedrijfschap voor de Landbouw krijgen als ondernemers-vertegen woordigers o.m. zitting de heer P. J. J. Dekker, Wemeldinge en als plaats vervanger de heer B. Koole, Souburg. In de afd. Fruitteelt heeft de heer P. J. J. Dekker eveneens zitting, ter wijl de heren J. J. de JagerMol, Ka- pelle en C. Wisse, A. J. Polder, als plv. leden in deze afdeling werden be noemd. „NIET ALLEEN OUDE POORTJES Dr. H. W. Fortgens sprak over Latijnse scholen „Het voordeel van een klassieke op leiding Is niet alleen dat men op schriften op oude poortjes kan lezen1'. Aldus Middelburgs burgemeester, mr. M. Bolkestein, tydens zyn welkomst woord tot de deelnemers aan de streekdag van het Nederlands Klas siek Verbond, die Zaterdag te Middel burg werd gehouden. Burgemeester Bolkestein wees in zyn geestig wel komstwoord op het vele. dat de klas sieke geesteswereld biedt, dat niet van direct nut is in de technische maatschappy, doch dat een moeiiyk te vervangen basis is, van waaruit het waarderen van andere geesteiyke stromingen raogeiyk is. (Advertentie.) /\C~ DOBBELMANN lakker man I Meer dan veertig classici uit het Zuiden des lands waren in de burger zaal van het Middelburgse stadhuis tydens deze officiële ontvangst door B. en W. van Middelburg bijeen. De voorzitter van de afdeling Walcheren, dr. H. D. Tellegen Azn., dankte voor de medewerking en belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur. Na de lunch In hotel „De Burg" hield de rector van het Middelburgs Gymnasium dr. H. W. Fortgens, een voordracht over de historie der La tijnse scholen ln Zeeland. Hieruit bleek, dat niet alleen reeds vanaf 1365 in Middelburg een Latynse school nu gymnasium bestaat, doch dat deze scholen eveneens te Goes, Veere, Vlissingen en zelfs Arne- muiden korte of langere tijd hebben gebloeid. Deze bloeiperiode viel voor- nameiyk in de zeventiende eeuw, daarna zyn de scholen successievelijk alle verlopen en gesloten. Het einde van de school te Arnemuiden viel sa men met het beruchte bankroet van 1672. Nadat men een wandeling langs de verschillende bezienswaardigheden had gemaakt en o.m. een bezoek had gebracht aan de Provinciale Biblio theek, kwam men om vier uur in het gebouw van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen bijeen. Hier hield prof. dr. Van Pottelberg uit Gent een voordracht over de bekende Griekse geschiedschrijver Hesïodus, „de eerste Europeër". Tydens het diner, waarmede de bij eenkomst in hotel „De Burg" werd be sloten, gaven enkele gymnasiasten een voordracht ten beste. Beleid en techniek (Slot van pag. 1). dair en nooit volledig zijn, worden door dit besluit grotendeels wegge nomen. 1-Iet gemeentebestuur mocht inderdaad niet anders handelen! Be grijpelijk is het dat ook in Terneuzen een soortgelijk raadsbesluit is geno men. Een en ander opvallend punt in het debat van Vrijdagmiddag was de verbazing van de raadsleden over de correct-formele houding, die B. en W. tot dusver jegens Rijkswaterstaat hebben aangenomen. „B 1 ij k b a a r is Rykswaterstaat belast met het onderzoekzo luidde de nadere verklaring van het college en deze formulering werd kennelyk gebruikt omdat B. en W. officieel niet op de hoogte waren van opdrachten, die van rijkswege waren verstrekt met betrekking tot Vlissingens zeewering. Het komt ons voor, dat men hier met een typisch voorbeeld heeft te maken van de tweeërlei denkwijze, waarop onlangs burgemeester Bolke stein van Middelburg de aandacht vestigde tydens de jubileumvergade ring van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, afdeling Zeeland. Namelijk het bestuurlijke denken enerzijds, dat in dit geval leidde tot afwachten, omdat via de normale ambteltjke wegen geen mededeling was ontvangen over de opdracht aan Rykswaterstaat; het technische den ken anderzijds, dat hier tot gevolg had, dat een rijksdienst al geruime tijd Vlissingse problemen bestudeer de zonder liet gemeentebestuur daar in te kennen. In elk geval is nu het verlossende woord gesproken: B. en W. zullen zich in verbinding stellen met Rijkswaterstaat. Het ris te ho pen, dat mede daardoor een zo groot mogelijke veiligheid wordt bereikt, zonder dat de belangen van Vlissin gen als woon- en werkstad worden geschaad. Tenslotte nog een korte opmerking. Een der raadsleden bracht tydens het debat de pers in het geding en leverde daarbij critielc op onze beschouwing van vorige week Dins dag over de Vlissingse zeewering. Hij was het niet eens met de „Vlissingen- let-op-uw-saeclt'."-strekking van dit betoog. En hoewel van andere zyde in de raad deze critiek krachtig werd bestreden, menen wij er goed aan te doen er op deze plaats nog eens op te wijzen, dat wy het onze plicht heb ben geacht in deze geest een be schouwing te publiceren. De onzeker heid over de plannen van Rijkswater staat werkte verlammend en het is mede de taak van de krant in vele gevallen de publieke opinie vertegen woordigend uitdrukking te geven aan de bezorgdheid, die allerwege in de Scheldestad werd en wordt ge voeld. Zonder dat dezerzyds ook maar in het minst wordt getwijfeld aan de grote kunde van Rykswaterstaat. rote belangen echter staan op spel. En dan dient de stem van de open bare mening te worden gehoord! Op de hoek AxelsestraatSchool- laan te Terneuzen ontstond een bot sing tussen de wielrijder I. D. en de bromfietser C. van D. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch beide rijwielen werden ernstig be schadigd. (Advertentie.) MaagP1!" Daarom Begin mor- MAAG g. smaakloos. E VANDAAG. Middelburg Electro: „De haven der hartstocht", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Demonen der diepte", (cinemasc.), (14 jr.), 20 uur. Kunstzaal Van Benthem Jutting: Expositie „Het Nederlandse boek in Vlaanderen", 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „The crimson pi rate", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Achter gesloten gordijnen", (18 jr.), 20 uur. Goes Grand: „De gevangene da" (14 jr.), 20 uur. Zen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2