PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Adenauer wil non-agressie pact met Sowjet-Rusland Zeewering van Walcheren sterker dan voor de ramp PRINS BERNHARD OPENDE ZES INSTITUTEN TE WAGENINGEN DIT IS SINT MAARTENSDIJK. Vand aag. 197e Jaargang-No. 256 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen. Brouwerljstr 2; Zlerikzee. N Bogcrcis'.r. C 160. tc.ef. IN V.S. GOED ONTVANGEN Ook Londen voelt voor een schikking met Moskou. Bondskanselier Adenauer heeft te Washington op een lunch van de na tionale perselub een verdrag tussen de Westelijke naties en de Sotvjet- groep vc i rgesteld om Europa te beveiligen tegen agressie. In Londen is de ze suggestie met instemming ontvangen. Eden verklaarde onlangs, dat de tijd gekomen is om te denken over de „oplossing van algemenere proble men" dan de opbouw van een Westelijk beveiligingssysteem. Ook Engeland voelt dus voor het uiteindelijk bereiken van een schikking tussen het YY es- ten en Rusland, zo verklaarde men. In officiële Amerikaanse kringen is het voorstel eveneens goed ontvan gen. Een stap voor collectieve onderhan deling over een non-agressieverdrag met Rusland moet overigens wachten, aldus Londen, tot de Westelijke defen sieplannen gereed zijn. Ook de vier- mogendhedenbesprekingen, door Rus land voor November voorgesteld, moeten niet eerder plaats vinden dan na de bekrachtiging van de Londense en Parijse overeenkomsten inzake de Duitse herbewapening. Adenauer zeide, dat de ondervin ding hem had geleerd, dat de volken Straaljager ontplofte in de lucht: vlieger gewond Vrijdagmiddag omstreeks half drie is even ten Zuiden van Eindhoven een „Sabre"-straaljager van de vlieg basis Geilenkirchen in de lucht ont ploft. De vlieger, een Engelsman, brak een arm en liep verwondingen aan 't hoofd op. Hij kon het vliegtuig per uitschietbare stoel vrij laat verlaten, maar de parachute kon zich toch nog openen. Hij werd per auto naar het ziekenhuis in Sictard overge bracht. De straaljager is na de ontploffing in vele delen neergevallen. Daarbij zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. De Franse politie heeft Vrijdag in Ra bat 24 Marokkanen gearresteerd, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij 't smokkelen van wapens uit Spaans- Marokko ten behoeve van benden ver zetslieden. Het smokkelcomplot zou ver takkingen in Frankrijk hebben. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Enkele buien maar ook opklaringen M (Van onze weerkundige medewerker) Eén dag lang is het Donder- s dag zonnig en droog weer ge- weest, met in het Zuiden een temperatuur van 16 graden Cel- g sius. Inmiddels naderde over de Golf van Biscaye een kleine de- li pressie, die gisterenmorgen met M regen ons land bereikte. De depressies schijnen deze herfst niet tot rust te komen. Een kleine storing, die gisteren- avond over Engeland trok, kan H vandaag enkele buien veroor- s zaken, waarna de wind verder H naar het Westen gaat ruimen. Daarbij wordt wat koudere H lucht naar ons land geblazen. |1 Zondag kan ons land onder in- H vloed van een rug van hoge luchtdruk komen, die opklarin- H gen met zich mee brengt. Lang =1 H zal deze weersverbetenng ech- ter niet duren, want een nieuwe s depressie ten Zuiden van Groen- land kan na morgen opnieuw verslechtering brengen. Tijdens het weekeinde moet op iets kou- s der weer gerekend worden, vooral 's nachts. Onze normale portie regen voor October hebben wij hier al gekregen, want in Vlissingen is al meer dan 80 mm regen ge- M vallen. M liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi" van het Westen eerst hun vrede en vrijheid moesten verzekeren door een gezamenlijk verdedigingsapparaat, het scheppen van gezonde economi sche verhoudingen en hot garanderen van de individuele vrijheid en sociale zekerheid voor iedereen. Daarna moesten zij als regionale groep tot een vorm van samenwer king, bij verdrag te regelen, met het Sowjetblok komen, die alle deelgeno ten zekerheid tegen agressie bieden. In Westduitse regeringskringen ver wacht men dat specialisten van de Westelijke „grote drie" en YVest- Duitsland voor liet eind van het jaar zullen bijeenkomen voor het uitwer ken van bijzonderheden van een ver- dragsontwerp, zoals door dr Adenau er voorgesteld. De V.S. en West-Duitsland hebben Vrijdag een vriendschaps-, handels- en scheepvaartverdrag gesloten ter regeling van hun economische betrek kingen. Russisch veto. De Sowjet-Unie heeft Vrijdag in de geallieerde vier-mogendhedenraad te Wenen haar veto uitgesproken over een Westelijk voorstel om Oostenrijk de volledige contróle over zijn gren zen terug te geven. De drie Westelijke mogendheden stelden voor een besluit van de Geal lieerde raad van 4 September 1953, dat de hoge-commissarissen het recht van toezicht geeft op het verkeer naar hun zones, in be trekken. Felle critiek van Japanse premier Op Groot-BriNannië en de V.S. Het onafhankelijke Japanse blad „Asahi Sjimboem" heeft Vrijdag ge meld, dat premier Josjida in een ex clusief interview met een correspon dent van dat blad heeft verklaard, dat Groot-Brittannië te toegevend en schutter ten aanzien van communis tisch China is geweest. Josjida deelde mede, dat hij minis ter Eden van dit standpunt op de hoogte had gebracht. De Britse poli tiek in het Verre Oosten was een „vergissing" geweest, waardoor de huidge vraagstukken waren ontstaan, aldus Josjida. De Japanse premier, die weieens de ..grootste vriend van de Ver. St. in Japan" wordt genoemd, had ook fel le critiek op Amerika. ..De V.S. heb ben Japan tot een machteloze natie gemaakt", zo zei hij. Hij reisde dan ook naar de V.S. „om geld te vragen", zo voegde hij schertsend hieraan toe. Mohammedaanse broeder schap in Egypte ontbonden De Egyptische regering heeft de Mo hammedaanse Broederschap ontbon den. In het gehele land zijn de partij gebouwen verzegeld. In totaal zijn 500 leden gearresteerd. Een en ander is het gevolg van de Dinsdag gepleegde aanslag op de premier Nasser. De pleger van de aanslag heeft be kend, dat een geheime cel van de broederschap hem' bevel heeft gege ven de premier te vermoorden. Prins Reza nog steeds vermist Prins Ali Reza, broer van de Sjah van Perzië, wordt nog steeds ver mist. Zoals bekend was de prins met een vliegtuig naar Teheran vertrok ken. om daar de verjaardag van de Sjah te vieren. Burgervliegtuigen en vliegtuigen van de Perzische lucht macht nemen aan het opsporingswerk deel. FEEST OP LANDBOUWHOGESCHOOL Oorkonden voor instituten. Vrijdag heeft Prins Bernhard te Wa- geningen vijf nieuwe instituten op land- en tuinbouw gebied geopend. Prins Bernhard bij het bezichtigen van de opgestelde apparatuur in het Vlasinstituut. In de grote landbouwwerktuigen- hall van het Centrum Techniek te Wageningen geschiedde Vrijdagmor gen de collectieve opening van zes nieuwe Wageningse instituten door Prins Bernhard. De betrokken insti tuten zijn: het Instituut voor Tuin- bouwteenniek, het instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen, de Stichting voor Aardappelbewaring, de Stichting Centrale Werkplaats en het Vlasinsti tuut. Voor hij het complex betrad, inspec teerde de prins de erewacht van stu denten, van de weerbaarheidsvereni ging „Transvaal", waarvan hg be schermheer is. Na een welkomstwoord van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de hoer Mans- holt, hield de prins zijn openingsre de, waarin hij wees op het vele, dat in de afgelopen decennia op land bouwkundig gebied is gepresteerd. De noodzaak om iedere vierkante meter te benutten, aldus de prins, heeft de grote stoot gegeven tot deze ontwik keling. Nadat de prins de gebouwen voor geopend had verklaard, reikte de di recteur-generaal van de landbouw, ir. W. van der Plassche, een ingelijste oorkonde over aan de directeuren van de zes nieuwe instituten. Deze oor konde was voorzien van de handte kening van prins Bernhard en minis ter Mansholt. De directeur van de Stichting Aard appelbewaring, dr. ir. W. H. de Jong, de oudste der directeuren, sprak na mens zyn collega's woorden van dank voor de hoge onderscheiding, die prins Bernhard de instituten heeft willen geven door deze plechtige opening te verrichten. Minister Mansholt sprak een slot woord, waarin hy hoopte dat de nieu we instituten niet alleen hun werk terrein in Nederland zullen vinden, doch ook in het buitenland, waar nog vele vraagstukken op oplossing wach ten. ....OP EEN DONDERDAGMORGEN Een dorp néén, geen dorp, maar een smalstad! op het eilana Tholen, waar het leven van alle dag rustig lijkt voort te ebben, zoals in zovele plattelandsgemeenten in de Lage Landen. Maur men ver- gisse zich niet: die kalme rust is dikwijls schijn. Want in deze kleint plaats is de felle harteklop voelbaar van een ondernemende handel en boerenstand. Daar zijn de neringdoenden actief en daar concentreert zich met name op de Donderdagen een groot deel van het economisch bedrijf op het eiland En wie op zo'n Donderdag 8t. Maartensdijk bezoekt, staat verbaasd: in plaats van een gezapige, kalme plaat;, treft hij hier een actieve en belangrijke plattelandsgemeente aan, een centrum, waar véle zaken worden gedaan, waar een levendige handel wordt gedreven, kortom een gemeente, die er zijn mag! Dat waren ook de ervaringen van enige redacteuren en een fotograaf van de Provin ciale Zeeuwse Courant, die Donderdag St.. Maartensdijk bezochten. Zij stélden een pagina samen van hun bevindingen, die men in dit blad vindt afgedrukt op pagina 9. Waterstofbom-ontploffingen in Sowjet-Unie? Volgens professor Sietro Koyama, van de Niigata-universiteit, in Noord-Japan, hebben tussen 18 en 20 September in de Sowjet-Unie twee waterstof-bomontploffingen plaats gehad. De professor zeide tot deze conclusie gekomen te zyn op grond van proeven, die hij met radio-actief regenwater had genomen. Over een groot-gebied waren steekproeven ge daan. De radio-activiteïtscurven bij bei de ontploffingen verschilden, doch hij kon niet zeggen, of dit veroorzaakt was door verschillende soorten ont ploffingen. Voor Vluchtelingenhulp By hst comité vluchtelingenhulp '54 is 46.000 gulden binnengekomen. De stand is nu: 601.000 gulden. Wrak van vermist Amerikaans vliegtuig gevonden Een Amerikaans hefschroefvliegtuig heeft Vrijdag op de hellingen van de Col de Fenestre, ten Noorden van Ni ce, wrakstukken waargenomen, die mogelijk afkomstig zijn van het se dert Zondag vermiste Amerikaanse transportvliegtuig, dat 21 man aan boord had en op weg was van Rome naar Lyon. H ...gaan na jarenlange onder- handelingen de Vereniging van Chr. Onderwijzers en de Unie H van Chr. Onderwijzers en On- derwyzeressen in Nederland te Utrecht een fusie aan. EN MORGEN ...is het 75 jaar geleden dat een BelgischNederlands ac- coord werd gesloten over het kanaal GentTerneuzen. llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll NU DE WINTER NADERT ....(V) Zwakke plekken door voorlopige maatregelen versterkt. DE ZEEWERING VAN WALCHEREN verkeert thans in een toestand, die over het geheel genomen beter mag worden genoemd, dan vóór de Febru- ari-ramp in 1953. Verschillende dijken zijn verzwaard en bovendien heeft de verdediging van het oeverfront een belangrijke uitbreiding ondergaan. Men kan zeggen, dat door de gemaakte werken na 1953 en tijdelijke voorzieningen die zijn en worden aangebracht voorlopig een redelijke veiligheid aanwezig is. Dit verklaarde ons de heer H. Visser, ingenieur van de Polder Walcheren, die daarbij nog eens nadrukkelijk de woorden onderstreepte, welke door de voorzitter van de Polder Walcheren in de laatstgebonden algemene vergade ring werden gesproken, n.I., dat het nog jaren zal duren alvorens men Wal cheren waarlijk afdoende tegen de zee beveiligd zal hebben. Het is duidelijk, aldus ir. Visser, dat de tijdelijk getroffen voorzienin gen ook slechts een tijdelijk nut heb ben en vervangen zullen moeten worden door definitieve werken. Ook overigens zullen omvangrijke werken moeten worden uitgevoerd, wil men de zee een halt toeroepen en Walcheren beschermen tegen mogelijke zeer hoge stormvloeden. In dit verband vernamen wij van ir. Visser, dat de technische dienst van de Polder Walcheren reeds met de voorbereidingen van dit grote werk bezig is. Zodra de Delta-wet haar beslag heeft gekregen, zal naar wordt verwacht de zaak met kracht kunnen worden aan gepakt- Het ligt in de bedoeling, dat de plannen voor een afdoende zeewe ring door de Polder Walcheren wor den uitgewerkt in overleg met Rijks waterstaat. Het is alleszins te begrijpen, dat de beveiliging van Walcheren tegen het zeewater nauw samenhangt met de uitvoering van het Delta-plan. Onder meer moet een gedeelte van de zeewe ring van Walcheren worden gezien als een verlengstuk van de afsluitdijken door de zeegaten en daarmee wat het waterkerend vermogen betreft in overeenstemming zijn. De nimmer aflatende strijd tegen de erfvijand van Nederland, de zee, vergt jaarlijks een groot financieel offer van de Polder Walcheren Ongeveer 90 pet. van de totale Kustlijn van Wal cheren is in beheer en onderhoud bij deze polder. Voor het komende jaar is voor het normale en bijzondere onderhoud van de zeewering zonder kapitaalswer- ken een bedrag van f 350.000.— uit getrokken. De twee kustvakken die het meeste geld opslokken zijn de Westkapelse zeewering, de zwaarst aangevallen dijk, en de onderzeese oever voor de zeedijk van de Zuidwatering. Redelijke veiligheid. Zoals reeds in het begin is opge merkt, geeft de Walcherse zeewering, dank zij het herstel en de verbeterin gen die na de Februari-ramp zijn aan gebracht, een redelijke veiligheid. Re delijk in dit opzicht, dat men zich wel tegen de tot nu toe voorgekomen stormvloeden beschermd kan achten, maar niet tegen mogelijke, nog hogere vloeden. Wanneer dit laatste wel het geval zal zijn hangt af van bet tempo waarin de hiertoe noodzakelijke wer ken kunnen worden uitgevoerd. Dit tempo wordt weer voor een be langrijk deel bepaald door de mate waarin de nodige gelden beschikbaar zullen komen. Men hoopt, dat volgend jaar een be gin gemaakt kan worden met het on der handen nemen van de zeewering van de Noordwatering. De hieraan verbonden kosten zullen vele mil- lioenen bedragen. Zwakke plekken Daar dit jaar nog niet kon worden overgegaan tot uitvoering van de be treffende definitieve werken, zijn een aantal zwakke plekken in deze zee wering door voorlopige maatregelen versterkt. Deze plekken berinden zich (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDiCATlE HERVORMINGSDAG Maar het Woord des Heren blyft in eeu ghcid. 1 Petri 1 25. De Protestanten herdenken telken jare op 31 October de Kerkhervor ming. Deze heeft vele facetten. Het misbruik ten aanzi van de aflaat handel, om tegen betaling van geld zonden-ver geving te verkrijgen, mag mede de naaste aanleiding geweest zijn tot deze hervormingsdaad, noch tans heeft de Kerkhervorming dieper achtergrond. Het protestantisme is met negatief gericht, als ware het een getuigen tegen misbruiken, welke overal wel te vinden zijn, maar het bedoelt naar het woord zelf, een getuigen-provóór iets. Dit blykt uit de protestatie, on der leiding van Johannes van Saksen ingediend op de Rijksdag te Spiers, tca in gevraagd werd, dat aan elke vorst en stad vrijheid van godsdienst geschonken werd. De leuze van deze Johannes, bijgenaamd de Standvasti ge, xoas de hierboven geschreven tekst. De Hervormingsgezinden stre den voor het kostelijk goed van gods dienst-vrijheid en voor het Woord van God, dat niet het privilege was van de leiding der kerl-, maar dat als le vensboek allen ir. handen gegeven moest worden. De ware vrijheid is toch juist vrucht van de gebonden heid aan Gods Woord. Rome heeft de verzoeking niet kunnen weerstaan, óm het konink rijk Gods te binden aan en zichtbaar te verankeren in haar kerk. Hierdoor komt zowel de vrijheid van de Chris ten in het gedrang als de gebonden heid aan het Woord, als waarborg van de vrijheid en énig richtsnoer, dat blijft. Het is goed-Protestant en zuiver- Hervormd, dat wij dit in onze dagen wel ter harte nemen. De vervreem ding van het Woord van God in zo menig gezin maakt de vryheid tot haar caricatuur, de losbandigheid, alsof ieder zou mogen doen, wat goed is in eigen ogen. Luther wees er ech ter in zijn bekende woord reeds op, dat het niemand geraden teas, iets tegen zijn geweten te doen, behoudens het beroep op Gods Woord. God heeft ons Zijn Woord gegeven, niet ojtdat ipij het verwaarlozen zouden, even min opdat wij het zouden laten schuil gaan onder het gezag der kerk, maar opdat het zou gepredikt, gehoord en verstaan worden onder het volk en de volkeren en vormend zou werken in ons gezins- en persoon lijk leven. Dit was ook de doelstel ling van de actie ,J)e Grote Trek", dat het Woord van God weer een open boek zou worden in onze gezin nen. niet uit traditie, maar als reis boek, waarin God met ons meegaat. Naarmate dit Woord ons persoon lijk aanspreekt, hebben wy de zin der Hervorming verstaan, staan vrij in de vrijheid, xcaarmede ons Christus heeft vrijgemaakt en dienen wij God naar de énige maatstaf, die Hij zelf heeft aangelegd, naar Zijn Woord, dat het toch teint omdat het blyft in eeuwigheid. Goes. A. W. Odé. DE VERWACHT. LAGERE MIDDAGTEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West lagere middagtemperaturen. ZON EN MAAN. 31 October: Zon Maan 1 November: Zon Maan op 7.31 op 12.20 op 7.33 op 12.58 onder 17.15 onder 19.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1