PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrij en verenigd Duitsland wettige eis van het volk genoemd Op Schouwen-Duiveland is nog grote waakzaamheid geboden COMMANDANTEN 00STDUITSE V0LKSP0LITIE NAAR MOSKOU Vand aag... ONGERUSTHEID OVER TEMPO BIJ DE WEGENBOUW 197e Jaargang-No. 255 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: f 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 2» cent p«r mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regela) van 1—5 regel* f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre* Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2: Zlerikzee. N Bogerdstr C 160. telef 26. NA OVERLEG TE WASHINGTON Verivezenlijking echter slechts met vreedzame middelen President Eisenhower en Bondskanselier Adenauer hebben te Washing ton besprekingen gevoerd. Uit de daarna uitgegeven gezamenlijke bekend- raaking blijkt, dat de staatslieden bekrachtiging van de overeenkomsten van Londen en Parjjs beschouwen als de weg voor de totstandkoming van een krachtig en vereend Europa. In het bijzonder de tussen Parijs en Bonn bereikte overeenstemming wordt bijzonder bemoedigend genoemd voor een blijvende vredestoestand op het Europese vasteland. Inzake de eis van het Duitse volk met betrekking tot een vrjj en verenigd Duitsland, zeggen de staatslieden, dat dit een wettige eis is. Zij zijn het er over eens, dat verwezenlijking van ditdoel slechts met vreedzame middelen moet worden nagestreefd. President Eisenhower en Bondskan selier Adenauer hebben ook van ge dachten gewisseld over de jongste Sowjet-nota inzake de Duitse hereni ging. Deze nota wordt een herhaling genoemd van hetgeen minister Molo- tow op de Berlijnse Vier-mogendhe- denconferentie naar voren bracht- Ongetwijfeld zal een versterking der vrije Europese landen, welke uit de overeenkomsten van Londen en Pa rijs voortvloeien, het streven van de verbondenen om het gehele Duitse volk vrijheid en eenheid te brengen, bevorderen. Krijgsgevangenen. Washington heeft Adenauer toege zegd, dat de V.S. hulp zullen verlenen om de vrijlating te bewerkstelligen van de Duitse krijgsgevangenen, die zich nog achter het „IJzeren Gordijn" bevinden. Adenauer vroeg dit niet al leen voor de krijgsgevangenen, maar ook voor de Duitse burgers, die weg gevoerd zijn. Amerikaanse en Westduitse rege ringsvertegenwoordigers zullen bin nenkort onderhandelingen aanvangen over het vraagstuk der vrijmaking der bezittingen van Duitse burgers in de V.S., die in de afgelopen oorlog tot „vijandelijk bezit" werden verklaard, waardoor hun eigenaars er niet over konden beschikken. In de bekendmaking wordt hierom trent gezegd: „De president verklaarde dit vraag stuk in welwillende overweging te zul len nemen, zulks gekoppeld aan pro blemen als dat der Amerikaanse aan spraken op oorlogsschadevergoeding". De welvaart Het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft zich kort ge leden laten voorlichten over de nabije economische toekomst van Ne derland. Het vond prof. dr. N. Tinber gen, directeur van het Centraal Plan bureau, bereid daarover te spreken en prof. Tinbergen heeft met de reserve's waarmee men toekomstvoorspellingen altijd moet omgeven, gezegd, dat hij voor het jaar 1955 slechts weinig ver andering verwachtte. De zeker niet onbevredigende ont wikkeling van 1954 zal zicfr dus in 1955 voortzetten. Wanneer een man als prof. Tinber gen dat zegt, dan is dat waardevol en dan kunnen de zwartkijkers, die altijd lopen te waarschuwen, dat de bomen niet tot in de hemel groeien, daaruit lering trekken. De grote voorzichtigheid en beschei denheid, waarmee prof- Tinbergen zijn uitspraken doet, maken die uit spraken des te waardevoller voor de Nederlandse regering tot wier advi seurs hij behoort. Het is opvallend, dat die voorzich tigheid en bescheidenheid niet altijd bij adviseurs aanwezig is. Daar is bijvoorbeeld dr. Grover W. Ensley, die adviseur voor het conjunc tuurverloop is bij het Congres in de Verenigde Staten. Hij heeft eergiste ren zo maar losjesweg voorspeld, dat de Verenigde Staten voor de komende tien jaren op een periode van grote welvaart kunnen rekenen. Volgens door hem opgestelde ramin gen zal in de Verenigde Staten bij de aanvang van 1965 de bevolking ten opzichte van de huidige met 20 pro cent tot 190 millioen zielen zijn toegenomen; het aantal werkuren per week met ongeveer tien procent ver minderd zijnde productie per man uur in de landbouw met 40 procent en in de industrie met 35 procent zijn toegenomen; de totale nationale pro ductie op basis van de thans geldende prijzen met ongeveer 50 procent zijn toegenomen; het zuiver inkomen per hoofd van de bevolking met bijna 30 procent rijn gestegen. Deze verwachtingen zijn wel mooi en hartversterkend, maar men zal er toch goed aan doen ze met een korrel zout te nemen Het is nog altijd niet mogelijk wei- gefundeerde prognoses te maken voor productie en lonen over een zo lang tijdvak als tien jaren. Dr. Ensley's ^voorspellingen dragen daarom het karakter van een wens- programma, waarin een sterk element van propaganda aanwezig is. Dat maakt de waarde twijfelachtig. Dan heeft men heel wat méér aan de bescheiden voorzegging, die prof. Tinbergen voor het Nederland van 1955 deed: geen grote veranderingen! Wel voortzetting dus van de be staande welvaart, maar niet reiken naar al het schoons, dat Ensley de Amerikanen voorhoudt! Dat i6 juist iets t« veel yan het goede I Voor zijn onderhoud met president Eisenhower beraadslaagde bondskan selier Adenauer negentig minuten met. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles. De besprekingen werden ondermeer bijgewoond door de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken Robert Murphy en de Amerikaanse ambassadeur te Bonn, James Conant. De ramp in Italië In Salerno zijn Donderdag de eerste slachtoffers van de overstromings ramp ter aarde besteld. lïet totale aantal slachtoffers zal zeer waarschijnlijk de 500 bereiken. Voor de vluchtelingen: 555.000 gulden Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 32.000 gulden ontvan gen. In totaal is nu tot en met Don. derdag 555.000 gulden binnengeko men. Spaanse filmster dodelijk door propeller getroffen Een jonge Spaanse filmactricc, Mercedes de la Aldea, is Donderdag avond om het .leven gekomen op het vlieg\«eld van Sabadcll, b|j Barcelona, toen een van de laatste scènes van de film „Lo que nunca muere" (dat wat nooit sterft) werd opgenomen. In deze scène moest de actrice In een vliegtuig stappen, doch zjj werd do°r de propeller getroffen, waardoor zij op slag werd gedood. Zo werd op tragische wijze het filmverhaal tot werkelijkheid. Immers de filmster speelde de rol van een jonge verpleeg ster, die aan het eind van de film moest sterven. Perzische prins zou omgekomen zijn Vliegtuig wordt vermist Sinds Woensdagmiddag is niets vernomen van een vier-persoonsvlieg- tuig, aan boord waarvan zich prins Ali Reza, een broer van de Sjah van Perzië bevindt. Behalve de prins en de piloot was er niemand aan boord. Prins Ali Reza wordt als verloren beschouwd. Het Perzische Hof heeft rouw aan genomen en de feestelijkheden ter viering van de verjaardag van de Sjah afgelast. De Sjah was Dinsdag jarig, doch in verband met een Mohammedaans feest op die dag werd de viering tot heden, Vrydag, uitgesteld. Prins Ali Reza was op weg van de Kaspische zee naar Teheran voor de viering. Terugtrekking van Russi sche bezettingstroepen Het Westberlijnse anti-communisti sche voorlichtingsbureau „West" heeft Donderdag gemeld, dat de comman danten van de Oostduitse land-, lucht en zeestrijdkrachten naar Moskou zijn gegaan. Enige dagen geleden had het bu reau „West" reeds bericht, dat de be velhebbers naar de Russische hoofd stad zouden gaan om uitvoerige in structies te. ontvangen voor een uit breiding van de omvang en de ver antwoordelijkheid van de Oostduitse strijdkrachten. Het bureau zag in het bezoek een inleiding op het terug trekken van de Russische bezettings troepen uit Oost-Duitsland Westelijke Vrije democraten tegen Saarovereenkomst De parlementaire fractie der vrije democraten, die vertegenwoordigd is in de Westduitse coalitieregering, heeft zich tegen de overeenkomst van Parijs, waarbij het Saargebied bij het sluiten van een Duits vredesverdrag onder internationaal toezicht wordt geplaatst, uitgesproken. 0 De 36-jarige opperwachtmeester van de rijkspolitie C- W. Bloemers uit Nijme gen is bij K3. met ingang van 16 Oct. benoemd tot officier der rijkspolitie 2e klasse. Dit is voor de eerste maal in de geschiedenis van de rijkspolitie, dat een onderofficier tot officier wordt benoemd. Een opname van het bezoek van dr. Konrad Adenauer aan de Verenigde Staten: bij zijn aankomst te Washing ton wordt de Duitse politicus rechts begroet door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Fos ter Dulles, dr. W. Hallstein, de advi seur van de kanselier ziet toe. geallieerde kringen verklaarden ech ter niet over aanwijzingen te beschik ken, die hierop zouden duiden. Zij achtten evenwel een terugtrekking van de hoofdmacht der Russische strijdkrachten, begeleid door propa gandistische leuzen, niet onmogelijk, omdat de Sowjet-regering wellicht op deze wijze de bekrachtiging van de overeenkomst inzake de Westduitse bewapening op het laatste ogenblik nog zou willen torpederen. Een luchtopname van de Knardyk op liet historischi moment, dat de verbinding tussen Lelystad en het vaste-land een feit wordt. (Luchtopname A.N.P.-fotoj De havenstakingen in Engeland De leiders van de 43.000 stakende Britse havenarbeiders hebben Don derdag van de werkgevers een com promis-aanbod gekregen, dat, naar verluidt, belangrijke concessie van de zijde van de werkgevers inhoudt. Het aanbod, dat werd gedaan bij be sprekingen onder auspiciën van het ministerie van arbeid, wordt thans door de stakingsleiders bestudeerd Het voornaamste geschilpunt-tus- ?en de werknemers en -gevers is de westie, of overwerk vrijwillig dan wel verplicht is. opent Prins Bernhard v|jf i= nieuwe gebouwen van de Land H bouwhogeschool te Wagenin- 1 gen; f§ herdenkt. Turkije de uit- m roeping van de republiek 1 (1923); 1 is het 10 jaar geleden dat m Breda door een Poolse tankdi- visie werd bevrijd. lllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Minister antwoordt K.N.A.C. De K.N.A.C. heeft enige tijd geleden in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat gewag gemaakt van haar ongerustheid met betrek king tot het h.i. trage tempo waarmede diverse wegenbouwwerken worden uitgevoerd. In zijn antwoord merkt de minster op dat h|j de mening van de automo- bielclub geheel deelt, dat de snelheid van uitvoering van het rjjkswegcnpten en andere wegenwerken voornamelijk wordt bepaald door de beschikbare gelden enerzijds en de personele en technische mogelijkheden anderzijds. Wat het beschikbaar stellen van middelen betreft is de minister opti mistisch. Naarmate het herstel van de oorlogsschade voortschrijdt en de economische kracht van ons land toe neemt, zo merkt de bewindsman op, zullen ook meer gelden ter beschik king van de wegenbouw kunnen wor den gesteld. Omtrent de verhouding tussen de aan wegenbouw bestede gelden en de door het verkeer opgebrachte midde len, hoopt de minister binnenkort een rapport te ontvangen van een door hem ingestelde commissie. Het tempo in de wegenbouw blijkt te worden afgeremd door een alge meen gebrek aan civiel-technlsche krachten in overheidsdienst. Het in- NU DE WINTER NADERT(IV) Toch zijn dijken sterker dan vóór de ramp HOE IS DE SITUATIE VAN DE DIJKEN op Schouwen-Duiveland? Stel deze vraag aan een inwoner van het eiland en hij zal wat onzeker de schouders ophalen, want helemaal gerust is hij er niet op. En die vage ongerustheid is wel enigszins te begrijpen, want er zijn zo van die sympto men, die niet meewerken om de eilandbewoner op zijn gemak te stellen. Zo was er enige tijd geleden wat narigheid aan de nieuwe dijk b|j Sehelp- hoek, met het gevolg, dat als een lopend vuurtje over Schouwen ging: „Het zit daar helemaal niet goed.Ook in de vergadering van de Stich ting Niemv-Schouwen-Duiveland werd van verscheidene kanten naar vo ren gebracht, dat men zich eigenlijk niet zo veilig voelt, vooral niet omdat de Rijkswaterstaat een d|jk dwars door Schouwen wil aanleggen, want als argumentering wordt namelyk gebruikt: „Bij een eventuele ramp ban men de gevolgen met deze slaperdijk beperken. Néén, helemaal gerust op Schouwen-Duiveland is men niet... Wanneer men echter het oor eens te luisteren legt in waterstaatskrin gen en bij de polders en waterschap pen, dan hoort men daar weinig pes simistische geluiden. Zeker, de be roemde dijk door Schouwen houdt de aandacht van velen bezig, maar er dient niet te worden vergeten, dat aan deze kwestie héél wat meer vast zit dan alleen maar de vraag, welke functie deze binnendijk heeft bij eventuele calamiteiten op het eiland. De aanleg heeft immers te maken met een verdedigingsstelsel, waarbij wordt gerekend met afsluiting van de zeegaten. Overigens is het te hopen, dat de betrokken instanties spoedig tot een besluit komen, want dan kun nen vele zaken op velerlei terrein worden afgedaan. Blijft de vraag: hoe is de toe stand van de dijken op het eiland op dit moment? Welnu, het ant woord daarop kan luiden: de wa terkeringen van het eiland zijn zodanig hersteld, dat ze sterker zjjn clan vóór de ramp! Maar één voorbehoud moet worden ge maakt: de nieuwe gedeelten zijn nog vers en dat betekent bij voorbeeld, dat de grasmat nog niet zo stevig is als op de onde stukken, dat de grond nog moet inklinken en de waterkering pas veel later geheel zal voldoen. Deze situatie eist speciale waak zaamheid van de betrokken diensten, want men moet direct bij de hand zijn als er eens wat opdoet. Dat bleek eni ge weken geleden, toen er bij de Schelphoek van de nieuwe dijk wat grond afschoof. Onmiddellijk werd hier ingegrepen en zonder dat er ook maar even een gevaarlijke toestand was ontstaan, kon de schade worden hersteld. In de nabije toekomst kun nen soortgelijke verschijnselen zich meer voordoen, ook op andere plaat sen, maar dat behoeft gééft reden tot ongerustheid te zijn. Het gaat er al leen om dat tijdig, wordt ingegrepen, doch het behoeft geen betoog, dat zo wel rijks- als provinciale waterstaat, alsmede de polderbesturen op hun qui vive zijn! STAGNATIE. Er wordt nog hard gewerkt op het eiland om, waar nodig, de water keringen definitief in orde te bren- fen, maar door het slechte weer van e afgelopen maanden is de voort gang van dat definitieve dijkherstel gestagneerd. Men had gedacht reeds verder te kunnen zijn. Op sommige plaatsen moet bijv», nog een aantal tij delijke voorzieningen zoals rijsbe- slag enz. worden vervangen. Er wordt gebruik gemaakt van asfalt, maar hier wordt dit product benut als steenglooiing en niet zoals elders in het land als dijkbekleding. Dit asfalt wordt gebruikt o.a. bij Schelphoek, bij Ouwerkerk en de haven van Zie- rikzee. Men houdt zich voorts bezig met de oude dijken, die vrjjwel onge schonden uit de rampnacht kwa men. Rijkswaterstaat bestudeert in samenwerking met de provin ciale waterstaat het gehele dij- kencomplex van het eiland, ten- Vervolg op pag. 2) schakelen van particuliere bureaux, zoals de K.N.A.C'. heeft voorgesteld, <tnit hier op niet te overkomen moei- Ifjkhoden. Tenslotte w|jst de minister er op, dat het tempo o.a. kan worden ver traagd door een veel t|jd vergende onteigeningsprocedure terwijl, als het werk eenmaal ter hand genomen ls, men soms op moeilijkheden stuit wel ke niet waren voorzien, zoals b.v. voortdurende slechte weersomstan digheden. Brand in een fabriek te Delft Dak moet worden gesloopt Donderdagmiddag heeft brand ge woed in een glasfabriek te Delft Om streeks kwart over vier constateer den arbeiders van de N.V. van Deven ter's glasfabriek aan de Haagweg te Delft brand in een der gebouwen, waarin verpakkingsmaterialen, waar onder in bitumenpapier gewikkelde rollen glaswol en een hoeveelheid houtwol waren opgeslagen. Zij maakten alarm, waarna de fa ta rieksbrandweer in actie kwam. Even later arriveerde de gemeente-brand weer met twee autospuiten. Zjj con stateerde, dat op de zolder van het gebouw het houtwol en het bitumen papier, waarin het glaswol was ge rold, brandden en een hevige rook ontwikkeling veroorzaakten, terwijl de binten van het dak reeds door het vuur waren aangetast. De brandweer bestreed het vuur met acht stralen en kon daardoor verhinderen dat de brand uitsloeg. Het dak zal moeten worden gesloopt. Een deel van opge slagen materiaal ging verloren. Hoe groot de schade is kon nog niet wor den vastgesteld. Bij de blussingswerkzaamheden had de bedrijfsleider van de fabriek de heer Brands het ongeluk van de zol der te vallen. Met een hersenschud ding en pijn in de rug is hij in het oude en nieuwe gasthuis te Delft op genomen. Voor werkweek van vijf dagen in België Het Katholiek vakverbond in Bel gië heeft een campagne ingeluid voor de invoering van een werkweek van vijf dagen. In alle bedrijven en onder nemingen zullen de arbeiders petities ter tekening worden voorgelegd. VERWACHT. ZACHT Aanvankelijk zwaarder bewolkt maar later opklaringen. Overwegend droog weer. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN. 30 October: Zon op 7.30 onder 17.17 Maan op 11.33 onder 19.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1