PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Strubbelingen in Cairo na de mislukte aanslag op Nasser Zuid-Beveland voelt zich veilig achter herstelde dijken LEIDS ECHTPAAR BRACHT VELE MEISJES OP VERKEERDE PAD MINISTER VERHEUGD OVER HET BEREIKTE RESULTAAT Vandaag... VERWACHT... 197e Jaargang-No. 254 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 Oct. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regelf f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C, Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 o£ 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zlcrikzee. N. Bogerdstr C 160, telef- 26. NOODTOESTAND AFGEKONDIGD Groot aantal leden van Mohamme daanse Broederschap gearresteerd Na de mislukte aanslag: op de Egyptische premier Nasser, heeft Woens dag een woedende menigte het hoofdkwartier van de Mohammedaanse broederschap te Cairo bestormd en in brand gestoken. Terwijl de brandweer begon met de blussing van het fel brandende ge bouw, trachtten in allerijl aangevoerde troepen de menigte in bedwang te krijgen, die leuzen aanhief als „dood aan de broederschap" en „leve Nas ser". Tevoren Iiad de politie reeds wachtposten by het gebouw geplaatst, om dat Dinsdagavond, direct na het bekend worden van de aanslag op premier Nasser, betogers reeds een aanval op het hoofdkwartier hadden gedaan. In Egypte is de noodtoestand afgekondigd. De pleger van de mislukte aanslag op Nasser een aanhanger van de Mohammedaanse broederschap, heeft verklaard tot zijn daad te zijn aangezet door Mohammed Hindawi, hoofd van de afdeling van de Moham medaanse broederschap te Elbabeh in de onmiddellijke omgeving van Cairo, aldus is van officiële zijde te Cairo vernomen. Mohammed Hindawi is ad vocaat op het bureau van Abdel Ka der Auda, één van de leiders van de broederschap en een aanhanger van de opperste gids, Hassan el Hodeibi. De broederschap, een fanatieke po- litiek-religieuze organisatie, die de Resolutie inzake ontwapening aanvaard De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft Woensdag zonder hoofdelijke stem ming een resolutie inzake ontwape ning aanvaard, welke door de V.S., de Sowjet-Unie, Engeland, Canada en Frankrijk gezamenlijk was ingediend. In deze resolutie wordt er op aan gedrongen de geheime besprekingen in de subcommissie der ontwapenings commissie voort te zetten. De resolutie moet nu nog door de Algemene Vergadering worden be handeld. Het is zeker, dat het voor stel in de plenaire vergadering, waar in dezelfde zestig landen zijn verte genwoordigd als in de politieke com missie, met grote meerderheid zal worden aanvaard. Tijd voor conferentie met Rusland nog niet gekomen President Eisenhower heeft Woens dag op een persconferentie te Washington verklaard, dat de Ver enigde Staten bereid zijn met Rus land over wereldproblemen te spreken, wanneer de Russen tonen oprecht te zyn en de tijd er voor geschikt is. Maar thans is de tijd nog niet geko men om een bijeenkomst tussen de Westelijke mogendheden en de Sow- jet-Unie te houden of voor te berei den. Men had Eisenhower om zijn oor deel gevraagd over Sir Winston Churchills verklaring, dat hij, Chur chill, bereid was met de Russische eerste minister, Malenkow, te spre ken, maar dat deze besprekingen niet voor de ratificatie van de overeen komsten over de Duitse herbewape ning «n de Europese eenheid moeten worden gehouden. In het Witte Huis te Washington heeft de Amerikaanse staatssecretaris van buitenlandse zaken verslag uitge bracht over de gang van zaken te Parijswaar de overeenkomst tussen de negen landen inzake de Duitse souveremiteit werd getekend. Achter de tafel v.l.n.r.: postmasterSum. merfield, DullesPresident Disenho- werde secretaris van defensie Wil son, Benson van het ministerie van landbouw, Henry Cabot Lodge en Maxwell Rabb. Met de rug naar de camera zitten v.l.n.r.: de heer Weeks van het ministerie van handel, gene raal Brownell en secretarts Hum phrey van 't ministerie van financien. Deze zitting werd voor het eerst in zyn geheel per televisie uitgezon den. voornaamste oppositie tegen de hui dige Egyptische regering vormt, was tot het begin van dit jaar verboden. Arrestaties. In politiekringen te Cairo werd ver nomen, dat 47 leden van de broeder schap in hechtenis zijn genomen, on der wie twee bestuursleden. Al het vervoer is Woensdagochtend te Cairo stopgezet als uiting van sympathie voor premier Nasser. Volgens het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken zijn tot dus ver in het gehele land in totaal 300 leden van de broederschap aangehou den. Te Cairo was Woensdagavond de rust weergekeerd, doch de politie had met het oog op eventualiteiten de be waking van de voornaamste gebou wen verdubbeld. Nieuwe opperbevelhebber van Britse marine Admiraal Earl Mountbatten, de laatste onderkoning van India, wordt opperbevelhebber van de marine (first sea lord) en chef van de mari nestaf, zo deelt het ministerie van marine mede. Admiraal Mountbatten neemt deze functies in Maart a.s. over van admiraal sir Rhoderick McGrigor. Water inplaats van benzine 28.000 liter op Brits vliegveld verdwenen. Uit een groot reservoir op het Britse vliegveld Fassberg in West-Duitsland zijn 28.000 liter vliegtuigbrandstof spoorloos verdwenen. Toen men dezer dagen de tank opende, bleek deze slechts water te bevatten. Om de vliegtuigbrandstof, die niet geschikt is voor gewone benzinemoto ren, uit het reservoir te verwijderen, moesten niet minder dan 28 sloten ge opend en een pompstation ingescha keld worden. De politie is met een uit gebreid onderzoek naar deze raadsel achtige verdwijning begonnen. In tanks op het vliegveld werd 9000 ton water aangetroffen. De tanks worden gebruikt voor het opslaan van brandstof voor straalvliegtuigen. Een woordvoerder van de Britse luchtmacht zeide, dat sabotage niet wordt vermoed. Monsters van het wa ter zijn naar laboratoria in Groot- Brittannië, Hannover en Wiesbaden gezonden voor onderzoek. Overal in de pijpleiding van Ham burg naar Fassbergwera water aan getroffen, aldus de Britse luchtmacht. Volgens een Britse woordvoerder is het waarschynlyk regen of zeewa ter. dat te Hamburg in de leiding is gekomen. De West-ïmitse politie te Hannover dacht, dat het water ter vervanging voor gestolen brandstof was aangevoerd. Hel koninklijk bezoek aan Frankrijk. Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben Woensdagochtend incog nito in Parijs gewandeld. Zij waren de gasten van de Nederlandse ambas sadeur. Des avonds bracht de Koningin een bezoek aan een theater. Na het diner hield de Prins in de club van Ameri kaanse luchtmachtofficieren te Parijs een toespraak over de economische en militaire problemen van Neder land. Een baantje in Engeland Een groot aantal Nederlandse meis jes is het slachtoffer geworden van een echtpaar uit Leiden, dat zonder vergunning arbeidsbemiddeling ver leende voor een betrekking in Enge land. Vele meisjes kwamen, eenmaal in Engeland, zonder werk te zitten en waren daardoor gedwongen, het slechte pad op te gaan. Zij vonden dan meestal een betrekking in een huis van minder goede zeden. Het gaat hier om een zaak van zeer grote omvang. Meer dan 15.000 meisjes zijn op deze wijze in de val gelokt. Het betrof hier in hoofdzaak meisjes uit betere kringen, die naar Engeland zouden gaan om de taal te leren. Het baantje zelf kwam er min der op aan. De meisjes betaalden 35 vergoeding. Als zij in Engeland aankwamen, bemerkten zij tot him schrik, dat zrj nog eens hetzelfde be drag moesten betalen aan een parti- Vluchtelingenhulp méér dan half millioen De opbrengst van de actie voor de vluchtelingenhulp heeft gisteren üe half millioen gulden overschreden. Tot Dinsdag was binnengekomen 473.000 gulden. Woensdag is daar bij gekomen 50.000 gulden, de stand was doordaar gisteravond 523.000 gulden. culier arbeidsbureau, dat met hpt Leidse echtpaar in contact stond. Het echtpaar werd dezer dagen door de Leidse kantonrechter veroor deeld tot twee boeten van 100.en een maand voorwaardelijk. De ambte naar van het O.M. had drie maanden voorwaardelijk en boeten van 500 en 200 geëist. %ËÊÊÊ£ÈÊiikÈ&£ê,I Woensdagmorgen vroeg vertrok uit de Amsterdamse Coenhaven de wal visvaarder Willem Barendsz" voor de walvisjacht. Deze reis zal de laat ste zyn, die het schip maakt: voigend jaar zal het vervangen worden door de ..Willem Barendsz II', die over enige weken te Schiedam door me vrouw Manshalt te water zal worden gelaten. De ramp in Italië Van officiële zijde wordt vernomen, dat het aantal doden in Palermo en omgeving tot 279 is gestegen. Geen vrees voor de oogstvoorraad verklaring van minister Mansholt Minister Mansholt heeft niet de vrees, dat de moeilijkheden, ontstaan door de uitzonderlijke omstandighe den van dit jaar, er toe zullen leiden, dat het volgend jaar in zeer onvol doende mate aardappelen en bieten zullen worden geteeld. Het wordt door de minister van oorlog en van marine om redenen van dienstbelang waaronder begre pen de vereiste controle, waartoe in het byzonder is te rekenen het verifië ren der aanvragen door de burge meesters ongewenst geacht, het bestaande uitzonderingsverlof onaf gebroken te verlenen en/of tot meer categorieën van militairen uit te brei den. Aan het uitzonderingsverlof in gevolge de bestaande regeling zal derhalve geen verdere uitbreiding worden gegeven. Getracht zal moeten worden op an dere wijze te voorzien in het tekort aan arbeidskrachten voor de land bouw. Door 't rijksarbeidsbureau en het bu reau oogstvoorziening van 't departe ment van landbouw, zyn maatregelen getroffen om te bevorderen, dat zo veel mogelyk arbeiders nog voor de oogstwerkzaamheden kunnen worden aangetrokken. STATUUT MET DE WEST Voldoening in de Antillen De Eerste Kamer heeft gisteren het statuut met de West met 344 sJe™_ men aangenomen. Daarmede werd de vereiste meerderheid van tweederde ruimschoots bereikt. Tegen stemden de V.V.D. en de C.P.N. Minister Kernkamp was zeer verheugd, dat er thans een oplossing la bereikt en dat de overzeese rijksdelen ingeschakeld worden in de beharti ging van de algemene ryksbelangen. Blykens de commentaren in de Nederlandse Antillen heerst ook daar algemene voldoening over het resultaat. Prof. R. A. J. van Lier verklaarde, dat het statuut de weg effent voor het voeren van financiëel-economische besprekingen met Nederland ter ver krijging van de middelen, die tenslotte nodig zyn om het welvaartsplan te ef fectueren. In het statuut wordt bepaald, dat de kroon van het koninkrijk erfelijk wordt gedragen door H.M. Koningin Juliana en by opvolging door haar wettige opvolgers. De Koning wordt in Suriname en de Antillen vertegen woordigd door de gouverneur. Aangelegenheden van het konink rijk zijn: handhaving der onafhanke lijkheid en verdediging van het ko ninkrijk; buitenlandse betrekkingen; Nederlanderschap; regeling van rid derorden, vlag en wapen van het ko ninkrijk; regeling nationaliteit van schepen en stellen van eisen met be> is het 25 jaar geleden dat H de bekende Duitse oud-kanse- H lier Prins Von Bülow te Rome overleed viert Tsjecho-Slowakije zijn onafhankelijkheidsdag (1918). NU DE WINTER NADERT(III) Wanneer verzwaarde dijken langs de Wester schelde? Zuid-Beveland dat in de rampnacht aan verschillende kanten door de waterwolf werd besprongen voelt zich weer veilig achter de nieuwe en her stelde dijken. Reeds vorige winter was de zee overal teruggedrongen, doch wanneer een storm woedde, was niet iedere polderbewoner altijd ev^n ge rust achter de „verse" dijken. Overigens zal deze ongerustheid meer voort gesproten zijn uit de herinnering aan de bange Februari-dagen, dan wel dat de gesteldheid van de nieuwe of herstelde zeeweringen hiertoe een gegronde reden vormde. Het herstel is intussen voortgegaan en wanneer men daarom nu de polderbestuurders spreekt, krygt men overal geruststellende ant woorden. Men gaat met een gerust hart de winïer inAlleen nu er aan de Westerschelde de machtige, nieuwe dyksgedeelten liggen, zien som mige polderbesturen de oude, nog niet Verhoogde en verzwaarde dijken wel wat als zwakke schakels in de keten van zeeweringen. Het wachten hier zal zijn op de uitvoering van het Deltaplan, waarvan de verzwaring van de dijken aan de Westerschelde ee n onderdeel zal vormen. Het ruim 9700 ha. grote Water schap „De Breede Watering bewesten Yerseke" dat op het nippertje voor een ramp werd gespaard, doch zware schade aan zyn zeeweringen opliep, heeft zijn zaken weer keurig voor elkaar. „We kunnen de winter rustig afwachten", aldus <ie dykgraaf, de heer P. J. J. Dekker. „De schade van de ramp is volledig hersteld en de onderhoudswerken van het dienstjaar 1954 zyn eveneens klaar gekomen. Op sommige plaatsen is de situatie thans beter aan vóór de ramp. De werken in de toekomst zul len nauw samenhangen met het Del taplan". Naby het gemaal te Katten- dijke aan de Oosterschelde en on der Schore aan de Westerschelde, waar de situatie kritiek is geweest, werden de zeedyken van binnenber- men voorzien. De dyksmuur te Kat- tendijke werd bovendien een halve meter verhoogd, terwijl tussen Kat- tendyke en Wemeldinge een gedeelte van de oude betonglooiing, systeem- de Muralt door bazalt werd vervan gen. Aan de zeedyk by Schore kwa men betonblokken in de plaats van de Vilvoordse glooiing. Zoal3 bekend vergde het herstel van de stormvloed- schade een slordige driekwart mil lioen. Het meest spectaculaire dykgedeel- te op Zuid-Beveland is thans zeker wel de Kruiningse zeedyk. Met zyn z 'entig meter breedte op N.A.P. en een hoogte van acht en een halve me ter, wekt deze dyk groot vertrouwen. „Ik zie er dan ook geen gevaar in wanneer er een storm komt", zo ver telde ons de dykgraaf, de heer Joh. Glerum. Tussen de Veerhaven en Hansweert-Oost moet het verhoogde deel van de oude dyk nog met klei bekleed wordenterwyl het zelfde nog moet geschieden met de binnen- berm van de nieüwe dyk tussen de Veerhaven en Waarde. Hoewel men dit werk natuuriyk liefst zo vlug mo- geiyk gereed heeft het is trouwens juist dezer dagen aanbesteed le vert de huidige situatie toch geen ge vaar op. Alles in orde. Dat hoort men ook van dijkgraaf Goetheer van Oud Wolfaartsdijk en in Rilland-Batli van dijkgraaf Krijger. Er moet nog wat kramwerk aan de buiten zijde van de zeedijk worden ge maakt, doch dat doet men iedere winter. De veelbesproken zandzak- kendijk over de Vierde weg in de Reijgersbergsepolder is geheel op geruimd. Het materiaal is voor verzwaring van de zeedijk bij Bath gebruikt. „Er is nu zo ongeveer nog een dijk tegenaan gekomen". In de Reïgersbergsepolder zouden ze daarom wel willen, dat men over de afwatering even tevreden kon zijn als over de dijk. Het slechte weer heeft het werken met de draglines zeer moeilyk ge maakt, zodat het uitdelven van de leidingen moeilyk verloopt. (Vervolg op pag. 2) Eerste neger-generaal bij Amerikaanse luchtmacht President Eisenhower heeft Woens dag voor het eerst een neger tot ge neraal by de luchtmacht benoemd. De betrokkene de 41-jarige Benjamin Oliver Dave is thans hoofd van de operaties en de opleiding van de lufcht strijdkrachten in het Verre Oosten. In de tweede wereldoorlog voerde hy als oorlogsvlieger zestig missies uit. Drie personen zyn om het leven ge komen en ruim veertig zwaar gewond doordat een expresstrein tussen Sto- ckerau en Sierndorf, naby Wenen, uit de rails is gelopen. Drie rijtuigen werden vernield. Men gelooft, dat een breuk in de rails de oorzaak van het ongeluk is. trekking tot de veiligheid en de na vigatie van zeeschepen, die de vlag van het koninkrijk voeren, met uit zondering van zeilschepen. Voorts toezicht op de algemene regelen be treffende toelating en uitzetting van Nederlanders; stellen van algemene voorwaarden voor toelating en uit zetting van vreemdelingen; uitleve ring. De behartiging van aangelegenhe den van het koninkryk geschiedt in samenwerking en waar mogelyk wor den de landsorganen ingeschakeld. Het statuut regelt verder o.m. het deelnemen van Suriname en de An tillen aan het overleg in de raad van ministers, de raad van state en de sta ten-generaal in aangelegenheden, die het betrokken land raken. Voorts zijn er o.m. bepalingen in zake de procedure voor deelneming aan internationale economische en fi- financiële overeenkomsten en de pro cedure voor wijziging van het sta tuut (Zie ook pag. 4) Hevige gasontploffing te Dokkum Vrouw en dochtertje zwaar gewond In Dokkum, waar de gasfabriek on langs in een sector van stadsgas op propaanlucht is overgeschakeld, zulks in afwachting van de toevoer van aardgas, heeft zich In de woning van de heer E. Plantinga aan de Stations weg een herige ontploffing voorge daan. Mevrouw P. rook gas in de keuken, dat ontsnapt was doordat een gas slang was losgeraakt Na enkele mi nuten het raam te hebben opengezet, meende zg dat het gevaar geweken was. Daar propaanlucht evenwel zwaarder is dan lucht bleef veel gas achter. Toen zy een lucifer aanstreek volgde een geweldige steekvlam en een ontploffing, die een grote ravage aanrichtte. De keukendeur werd in de tuin geslingerd, de muren en het dak scheurden. Mevrouw P. en haar acht jarig dochtertje werden zwaarge wond door de steekvlam en rondvlie gende voorwerpen, zodat overbren ging naar het ziekenhuis te Leeuwar den noodzakelyk bleek. Vrouwen mogen als arbiter optreden De Tweede Kamer heeft Woensdag zonder discussie en zonder hoofdely- ke stemming haar goedkeuring ge hecht aan een wetsontwerp tot schrapping uit het wetboek van Bur- gerlyke Rechtsverordening van de be paling, dat vrouwen niet tot arbiter kunnen worden benoemd. Naar alge mene opvatting was dit voorschrift uit de tijd. Een en ander vereiste nog een tweede wyziging van het wetboek van Burgerlijke Rechtsverordening, nl. de gehuwde vrouw kan zonder be williging van haar man de last aanne men. Ook daarmede heeft de Tweede Kamer zich uiteraard verenigd. VRIJ ZACHT Wisselend bewolkt en een enkele /erspreid optredende bui. Matige, tij delijk krachtige Westeiyke wind. Vi/y zacht voor de tyd van het jaar. ZON EN MAAN. 29 October; Zon op 7.28 onder 17.19 i Maan op 10.37 onder 18.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1