PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee punten vragen de aandacht in West Z.-Vlaamse zeewering Zuiden van Italië getroffen door natuurramp BILT ECONOMISCHE EN CULTURELE SAMENWERKING PARIJS-BONN HONGAAR VLUCHTTE IN EEN KRAT NAAR HET WESTEN 197e Jaargang-No. 253 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5 85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—8 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlar.dstr. 2. telef. 16; Terneuren. BrouweriJstr. 2; Zlerikree. N Bogerdstr C 160. telef. 26. WOLKBREUKEN EN AARDVERSCHUIVINGEN Tweehonderd doden en zeventig vermisten Wolkbreuken, die gepaard gingen met aardverschuivingen, hebben in een aantal plaatsen in het Zuiden van Italië grote verwoestingen aangericht, waarbij 200 slachtoffers zijn te betreuren. Zeventig mensen worden vermist. Salerno is het zwaarst getroffen. In deze stad zijn 87 personen omgekomen. Het getroffen gebied strekt zich uit tussen Na pels en Salerno. In Vietri, Maiori, Minori en Tramonti zijn in totaal 106 slachtoffers te betreuren. Er bestaat weinig hoop dat men de zeventig personen, die te Marina di Vietri worden vermist, nog levend zal terug vinden. Rome en Napels kwamen brandweer lieden met amphibievoertuigen. Het Rode Kruis stelde warme kleding en medicamenten ter beschikking. Ook de delta van de Po is door he vige regens geteisterd. Europa's hoogstgelegen weg. die naar de Stel- vio pas aan de Italiaans-Zwitserse grens, is versperd door een halve me ter sneeuw en lawines. De meeste doden zijn te wijten aan het instorten van huizen, waarvan de funderingen door de regens waren on dermijnd. Men schat het aantal daklo zen op 5000. Salerno is door een laag modder van een halve meter bedekt, waardoor de militairen, brandweerlieden, poli tiemannen en de honderden vrijwilli gers, die aan het reddingswerk deel nemen, moeten waden. Tengevolge van de geweldige re genval werden de riolen verstopt, waardoor de laaggelegen stadsgedeel ten onder water kwamen. Vervolgens baanden de sterk gezwollen bergstro men zich een weg naar Salerno en de in de kuststreek en de heuvels gele gen dorpen in de omtrek, waardoor hulzen werden weggevaagd en men sen en dieren naar de zee werden meegesleurd. Met hefschroefvliegtuigen worden water, geneesmiddelen en voedsel naar het getroffen gebied overge bracht. Het Italiaanse leger heeft geniesol daten en artilleristen met bulldozers naar het rampgebied gezonden. Uit Mislukte aanslag op premier van Egypte Dinsdag is op kolonel Nasser, pre mier van Egypte, een moordaanslag gepleegd, die echter mislukte. Kolo nel Nasser hield juist een toespraak tot een massavergadering te Alexan- drië, toen een aanvaller een aantal schoten op hem loste. De Soedanese minister van verbin dingen, Mirghany Hamza, werd aan de handpalm gewond, terwijl Achmed Badr, secretaris van de „bevrijdings beweging", een wond aan de schouder opliep. Kolonel Nassers vader viel flauw, doch de premier vervolgde zijn toe spraak. De aanvaller, een lid van de Mohammedaanse Broederschap, is ge arresteerd. Nederlandse handels delegatie naar Moskou. Op 14 November vertrekt een Ne derlandse handelsdelegatie onder aus piciën van de Nederlandse Export Combinatie te Utrecht naar Moskou. heer L. Fokkema, directeur van Spoor's Mosterd en Azijnfabriek te Culemborg, de heer F. C. Harmsen van Albatros Superfosfaatfabriek te Utrecht en de heer G. Schmidt, direc teur van „Lubro", Luxe Brood- en Banketbakkerijen N.V. te Utrecht. De heer Fokkema, die tevens di recteur van de Nederlandse Export Combinatie is, zal de exportbelangen van de Nederlandse industrie beharti- fen; de heer Harmsen behandelt op eze reis de belangen van Nederland se importeurs van Russische goede ren. De missie zal ongeveer veertien dagen te Moskou verblijven. Brigade-generaal K. Kist, comman dant van het wapen der Koninklijke Marechaussee, heeft Dinsdag te Apeldoorn een krans gelegd by het monument ter nagedachtenis van alle leden van dit wapen, die by de uitoefening van hun plicht gesneu veld zijn. Deze kranslegging is een onderdeel van de viering van het ÏJ/O- jarig bestaan van de marechaussee. Bormann als overleden geregistreerd Martin Bormann, Hitiers plaatsver vanger, verliet m de laatste dagen van de strijd om Berlijn, dc bunker, waar in de „Führer", met zijn laatste ge trouwen, verbleef, in een gevechts wagen, om aldus te pogen door de Russische linies te komen Volgens ooggetuigen werd Bormanns tank door een Russische granaat getroffen, waar bij Bormann om het leven zou zijn gekomen. Dit kon echter nooit offi ciéél worden vastgesteld. Doch thans is Bormann officiéél in de Westberlijnse overlijdensregisters ingeschreven. Dit is geschied op ver zoek van een predikant, die als voogd van zijn kinderen optreedt. Salarissen van Britse ministers weer verhoogd Premier Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld dat de jaar wedde van de leden van het kabinet met ingang van November weer op 5.000 pond zal worden gebracht. Drie jaar geleden had Sir Winston het sa laris van zijn ministers, met het oog op een toen heersende financiële en economische crisis, met 1.000 pond per jaar verminderd. Triest aan Italië overgedragen Slotplechtigheid verstoord door hevige regen Groot-Brittannië en de Ver. Staten hebben Dinsdag de stad Triëst en het omliggende gebied aan Italië overge dragen. Zoals reeds in het kort ver meld, trokken in de nacht van Maan dag op Dinsdag de eerste Italiaanse troepen de stad binnen. Dinsdagoch tend vroeg hadden de Italiaanse een heden het gehele aan Italië toegewe zen gebied bezet. In een proclamatie verklaarde de Britse bevelhebber van de Brits-Amerikaanse zóne van Triëst generaal Sir John Winterton, Dins dagochtend: „Het geallieerde militp'- re bestuur van de Brits-Amerikaan |e zóne van het vrye gebied van Triest is hiermee geëindigd". Op de rede van Triëst lagen op dat ogenblik Britse en Amerikaanse oor logsschepen gereed om na de insche ping van generaal Winterton, gene raal John Dabney de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Triëst en de Britse en Amerikaanse ere wachten het anker te lichten. De nieuwe Italiaanse bevelhebber van Triëst, generaal De Renzi, pas seerde de grens tussen Italië en het gebied op net ogenblik, dat generaal Wintertons proclamatie werd uitge vaardigd. Op zijn route naar de stad, een afstand van 20 kilometer, werd hij verscheidene malen opgehouden, doordat de enthousiaste menigte langs de weg door de afzetting heen brak. Door de hevige regen, de grot* me nigte belangstellenden en het gebrek aan verbindingen tussen de Italiaanse en de Britse staf-officieren, liep de slotplechtigheid vast in een grote chaos. Bijna een uur na de vastgestelde tijd had generaal De Renzi nog niet het hotel bereikt, waar hy generaal Winterton zou ontmoeten. Deze was er toen ook nog niet in geslaagd het hotel te bereiken, vanwaar de twee generaals zich naar een vlakbij gele gen plein zouden begeven voor net af nemen van een parade.. Kolonel Armas president van Guatemala. De uitslagen van de op 10 October in Guatemala gehouden verkiezingen zijn thans bekend gemaakt. Kolonel Carlos Castillo Armas is met 485.531 stemmen voor en 393 tegen tot pre sident gekozen. Mitrailleurkogels kwamen in Wassenaar terecht. Door technische storing aan zware mitrailleur Dinsdagmorgen Is door een techni sche storing een twintig mm mitrail leur leeggeschoten tydens het laden van munitie in een op het Marine vliegkamp Valkenburg opgestelde Neptune; 150 kogels zonder spring lading kwamen hierdoor grotendeels tereent in de gemeente Wassenaar. De schade bedraagt voor zover thans be kend vier ruiten en een aantal dak pannen. Persoonlijke ongelukken wer den n'et gemeld. De kogels kwamen In hoofdzaak te recht in de buurtschap Oostdorp, on geveer 2 km van het vliegveld verwij derd. Hond waarschuwde voor brand. In de nacht van Maandag op Dins dag is de bovenverdieping van een café aan de Buiksloterweg te Am sterdam Noord uitgebrand De be woners van het care. die gelijkvloers sliepen, werden door hun hond op de brand opmerkzaam gemaakt. Het dier begon eerst te blaffen en sprong op het bed, toen de caféhouder, diens vrouw 'en dochtertje niet wakker werden. Door een achterdeur kon het gezin zich toen in veiligheid stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met een motorspuit. De bovenverdieping, die in gebruik was als logement (er wa ren geen gasten) brandde geheel uit. Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak van deze brand. 0 Van de 11 Nederlanders, die op 23 September JJ. op last van de Indonesi sche autoriteiten In arrest zijn gesteld, is bekend, dat er thans 10 wederom op vrije voeten zijn gesteld. Dinsdagochtend heeft de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijl stra, de zesde en laatste machine eenheid van de électriciteitscentrale van het Gemeente Energie Bedrijf te Rotterdam aan de Galileistraat in werking gestéld. Hiermee is de vol tooiing van deze centrale, de groot ste van ons land, een feit geworden. Foto: De minister van economische zaken met de directeur van het G.E.- B., de heer ir. A. H. van Riemsdijk, in de enorme hal, waar de zesde ma chine-eenheid staat opgesteld. Handelsverdragen op lange termijn Te Parijs is gisteren officieel mede gedeeld, dat Frankrijk en Westduits- land overeenstemming hebben bereikt over het beginsel van economische samenwerking op grote schaal tussen beide landen, alsmede over handels verdragen op lange termijn. De vol gende maand zullen handelsbespre kingen tussen de beide landen begin nen. Mendès-France en Adenauer heb ben tijdens de vorige week gehouden besprekingen de wgns uitgesproken, dat ondernemingen in beide landen en Frans-Duits kapitaal zullen samen werken in Europa en overzee. De twee regeringen overwegen voorts de oprichting van een Frans- Duits economische commissie en van een kamer van koophandel. De vraagstukken, verband houden de met de kanalisatie van de Moezel, zullen met de andere belanghebben de landen worden besproken. De overeenkomsten op lange ter mijn tussen beide landen zullen voor namelijk betrekking hebben op be paalde landbouwproducten, meer in het bijzonder tarwe en uiteindelijk ook suiker. Ook hebben Frankrijk en Duitsland een culturele overeenkomst gesloten. Deze overeenkomst voorziet o.m. in uitwisseling van deskundigen, leraren, studenten en schoolkinderen. Er zal een gemengde commissie worden ge vormd, die zal toezien op de toepas sing van de overeenkomst Socialisten in de Franse regering Mendès-France biedt zes portefeuilles aan. De Parijse avondbladen melden, dat premier Mendès-France zes kabinets functies aan de socialistische partij heeft aangeboden. „France-Soir" geeft deze functies als volgt op: landsverdediging aan Ro bert Lacoste, handel aan Albert Ga- zier, koopvaardij aan Gaston Deferre, of een staatsministerschap Augustin Laurent, staatssecretaria- P.T.T. ten aan André Savary en Marcel Da vid. Verwacht wordt, dat de zes het aanbod zullen aannemen. Zij zijn schriftelijk uitgenodigd. Vanmiddag zal de premier Guy Mollet. de secreta ris-generaal van de socialistische par tij, raadplegen. Mollet, die een vurig aanhanger van de E.V.G. was, staat, naar bekend is, koel tegenover het denkbeeld van een socialistische deel neming aan de regering. Verwacht wordt echter, dat hij deze niet zal trachten te verhinderen. TWINTIG POND AFGEVALLEN Avontuurlijke reis van 14 dagen Een 28-jarige Hongaarse mecani cien kon Maandag voor het eerst sinds veertien dagen ruim ademhalen na een benauwde en benauwende reis van Boedapest naar Hamburg in een krat. waarin tiy zich had verstopt om naar het Westen te vluchten. Spoorwegbeambten in Hamburg bevrijdden de Hongaar uit de kist, toen zij zijn kreten om hulp hoorden. Komoroczky, zo heet de vluchteling, zeide dat dit zrjn tweede poging tot uitwijking naar het Westen was. Ger de Roos verlaat de K.R.O. Naar de programmaleiding van de K.R.O. mededeelt zijn de Katholieke Radio Omroep en de heer Ger de Roos geheel tot overeenstemming ge komen over het beëindigen van het dienstverband van de heer De Roos met de K.R.O. Beide partijen hebben in onderling overleg en met weder zijds goedvinden de arbeidsovereen komst op 10 October 1954 als geëin digd beschouwd. NU DE WINTER NADERT O') Plan voor afdamming van Zwin vraagt spoedige realisering! In de West Zeeuwsch-Vlaamse oeververdediging vragen twee punten de bijzondere aandacht, nn Rijkswaterstaat het noodherstel heeft be ëindigd en het onderhoud van de zeewering heeft overgedragen aan het waterschap „Het Vrye van Sluis." De aandacht van het waterschap gaat thans in de eerste plaats uit naar het Zwin, waar een hoogst onbevredigende situatie heerst, en naar de toestand bij de Tienhonderdpolder. Op dit laatste punt is het water schap reeds begonnen met „aanvulllend herstel"; ten aanzien van de oeververdediging bij het Zwin is zoals bekend by Prov. Waterstaat een plan ingediend, dat terwille van de veiligheid een spoedige realise ring vraagt. Sinds de Februari-ramp in 1953, toen de Nederlandse Zwindam weg sloeg, ligt het Zwin open, onbe schermd tegen stormvloeden en deze situatie vraagt dringend om verbete ring, zo verklaarde ir. I. van San- dick, ingenieur van het waterschap „Het Vrije van Sluis". Weliswaar bevindt zich nabij deze zeearm een internationale dyk, maardit is dezelfde dijk, die bij de Februari-ramp mede bezweken is! Sindsdien zijn geen nadere voorzieningen getroffen en het wachten is nog steeds op een beslissing inzake de aard van de voor het Zwingebied te treffen voor zieningen. Er zijn dus twee mogelijkheden: óf men brengt de oude internatio nale dyk in goede staat, óf men gaat in op het door het water schap ingediende plan, dat afdam ming zonder meer van het Zwin op Nederlands gebied beoogt. Omtrent het herstel van de inter nationale dijk is o.m. via het depar tement van buitenlandse zaken met België overleg gepleegd, doch hier- by is het tot op heden gebleven en het is niet bekend, in welk stadium dit overleg zich bevindt. Wel is be kend, dat men van Belgische zijde aan verbetering van deze dijk de voorkeur geeft, boven afsluiting op Nederlands gebied. Verbetering van de internationale dyk houdt namelijk in, dat het natuurreservaat zal blij ven profiteren van een natuurlijke bevloeiing; by volledige zou een kunstmatige noodzakelijk worden. afdamming bevloeiing Kostenverschil. Vóór het plan van het waterschap pleit een aanzienlijke kostenbespa ring, zowel als de grotere veiligheid, welke kan worden verkregen. Verbetering van de internationale dijk immers zal met de bijkomende werken komen op een bedrag van naar schatting 1 tot l'/2 milloen gul den; afdamming vraagt circa 150.000. Verbetering van de internationale dijk brengt namelijk mee, dat ook de eerste binnendijk, die reikt tot aan Sluis en St. Anna ter Muiden en die in zeer slechte staat verkeert, gron dig hersteld zou moeten worden; voorts de bouw van een wachtsluis op het punt, waar het afwaterings kanaal de binnendijk kruist en ten slotte het herstel van acht paalhoof den (kosten: 150.000 per paal hoofd!) Bij uitvoering van dit plan zou dus de Zwingeul open blyven. „Met de consequentie, dat deze geul zich ten gevolge van de Westenwinden steeds meer in Nederlandse richting zal verplaatsen", aldus ir. Van Sandick. De geul zou op de duur vlak onder de Hollandse duinen stromen en het strand er voor zou hierdoor ongetwy- (Vervolg op pag. 2) Twee jaar gele<ten was de kist waarin hij zich bevond, te Dresden opengegaan en had de communisti sche politie hem naar Boedapest te ruggezonden. Nu I had hij zich in een kist, die een boormachine bevatte, verborgen. Zyn kameraden hadden haar dichtgespij kerd en verzonden. Onder normale om standigheden zou de reis van Boeda pest naar Hamburg zes dagen hebben geduurd, maar de wagon met de kist had in Tsjecho-Slowakije zeven dagen vertraging gehad. Na zes dagen had Komoroczky geen water meer en zijn brood was zo droog, dat het niet meer te eten was. Komoroczky is tijdens de reis twin tig pond afgevallen. Hij heeft onmid dellijk een verzoek om politiek asyl ingediend. Nog steeds overvloedige haringvangsten. Recordjaar 1953 reeds overtroffen De haringdrijfnetvissers melden nog steeds overvloedige vangsten. Dins dagochtend zijn wederom grote hoe veelheden haring boven water ge haald. Eén van de schippers, die via de radio zijn vangsten meldde, ver zuchtte dat hij zoveel haring had ge zien, dat het leek dat er een „haring ontploffing" was geweest. De totale aanvoer heeft die van het recordjaar 1953 reeds overtroffen. En gelse visserijdeskundigen voorspelden bij het begin van de teelt al dat het seizoen 1954 beter zou zijn dan het vorige. De schepen vissen dicht bij huis, op 40 mijl van Scheveningen. Ook gistermorgen was de aanvoer van verse haring te Scheveningen weer belangrijk. De loggers kunnen niet tegelijk los sen en moeten op elkander wachten. Gezien de grote vraag uit het bui tenland wordt de verse haring vlot weggekocht tegen zeer goede prijzen. Door de grote vangsten bestaat een nijpend gebrek aan fust De vaten- fabrieken werken op volle toeren om aan de grote vraag te voldoen. Voor vluchtelingen: 473.000 gulden Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 38.000 gulden, ontvan gen. De stand van postrekening 5100 is nu 473.000 gulden. DE VERWACHT. TIJDELIJK REGEN OF MOTREGEN Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen, vooral in de Westelijke helft van het land. Matige tot krach tige wind tussen Zuidoost en Zuid west. Zelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. ZON EN MAAN 28 October; Zon op 7.26 onder 17.21 Maan op 9.34 onder 17.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1