FILM Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? lentel PERSSTEMMEN OVER DERBY BELGIE—NEDERLAND wereldkampioenschap voetballen 1954 GEEN OVERHEIDSSTEUN VOOR WESTBRABANTSE VLASINDUSTRIE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 OCTOBER 1954 OPBOUWENDE CRITIEK Coppens: „Nederlanders speelden te hard De wedstrijd Nederland—België heeft uiteraard grote aandacht ge trokken in Belgische en Nederlandse bladen. De „Gazet van Antwerpen' heeft de Belgische midvoor Henri Coppens geïnterviewd en deze ver klaarde: „Néén. Dat is geen voetbal len meer!" En wanneer men zijn ver haal verder leest, dan komt men de ontdekking, dat Coppens geen ple zierige wedstrijd heeft gespeeld Wat was het dan wel, als het geen voetballen meer was? „Dat heet men bij ons in de straat hout kappen" verklaarde Coppens. „De Nederlanders zijn me ten zeer ste tegengevallen door hun al te hard spelen. Ik werd nooit zo toegetakeld. Ik kan van deze wedstrijd niets an ders onthouden dan dat de verdedi ging der Oranjen met alle mogelijke middelen man tegen man vocht, zon der aan enig opbouwend spel te den ken. Op een zo doorweekt veld en in zodanige omstandigheden spelen is van nature uit al niet ongevaarlijk, en als men dan niets anders voelt dan „siiding" of buiten stampen.. De Ne derlandse jongens voelden zich technisch zwakker en wilden met de spieren doen wat de „voetbalbrains" niet konden. Scheidsrechter Leaff had voorzeker iets krachtiger kunnen ingrijpen". Een nipt malse uitspraak! In Nederland was men heel wat mil der met de critiek, getuige de hieron der volgende -citaten. In „De Telegraaf" lazen wij o.m.: „De spelers van het Nederlands elf tal moeten zich met deze 43 neder laag inderdaad hebben gevoeld als triomfators over de publieke opinie, over de pers, over de NBVB, over al die abnormale omstandigheden, waar van de invloed als een extra last op hun schouders drukte. Triomfators ook over zichzelf, over de mentale de pressie, die zich in de oefenwedstrijd tegen het Praagse Sparta zo duidelijk van de ploeg meester maakte". En voorts: „Ziet men de herwonnen strijdlust van dit Nederlands elftal als de grote winst onder deze moeilijke omstandigheden en heeft men een open oog voor de tekortkomingen, dan kan deze 43 nederlaag voor de Oranjeploeg en voor de KNVB waar devoller zijn dan de misleidende 1 zege van vorig jaar October in Rot terdam". Het „Algemeen Dagblad" noemde de middenlinie het plechtanker der Nederlandse ploeg. „En hierop begon onze verdediging en vooral onze mid- BRIDGE Parencompelitie begonnen In het district Zeeland is de bridge- competitie begonnen met twee zit tingen van de parencompetitie in af deling A (Walcheren). De stand i 2 zittingen in de hoofdklasse is: 1. mevr. Dronkers—de heer Heijboer 62,4%; 2 mevr. IJsselde heer Peek 59,5%; 3. echtpaar v. d. Kreke 57,2%; 4. echtpaar Parent 48,8%; 5. de heren Simpelaarv. Iren 47,5%; 6. de heren v. d. Sluys 46%; 7. echt paar Brouwers 43,2%; 8. de heren v. ÓppenCorveleijn 40,5%. Stand na 2 zittingen in de le klas se I: 1. mevr. v. d. Boudtde heer van Reemst 60,6%; 2. de dames Meyer Kroedes 56,2%; 3. de heren v. Nieu- wenhuizenPolderman 54,8%; 4. echtpaar Gommers 51,9%; 5. de da mes Peek-Gabrielse 51,2%; 6, de da mes Knoopv. d. Jagt 51,1%; 7. de dames BloklandKlaassen 48,4%; 8. de dames v. d. SluysBruin 42,6%; 9. echtpaar v. d. Kreke 35,7%. Stand na 2 zittingen in de le klas se II: 1. de dames Kortewegv. d. Rest 54,8%; 2. dames WolthersHuysse 54,5%; mevr. v. d. Mostde heer Rodoe 54,3%; 4. echtpaar de Graauw 53,2%; 5. de heren GroenDekker 49,7%; 6. de dames v. Nieuwenhuy- zenPolderman 44,8%, 7. echtpaar Bode 39,2%; 8. de heren v. Wa ninghRoovers 39%. De volgende zitting van de paren competitie afdeling A wordt Zater dag 27 November gehouden in Vlis- singen. De viertallen spelen Vrijdag 29 October a.s. hun eerste wedstrijd. Vage- denlinie, zich op eens in te stellen. Van Schijndel, onze nieuwe aanvoer der, vurig en inspirerend in de eer ste helft, bloeide in dit spelletje open en ging Wiersma, die door dit alles zwaar ontlast werd en dus minder kon- opvallen, overvleugelen. En meer nog dan dit in de eerste helft het geval was geweest, werd onze middenlinie het plechtanker van de Nederlandse ploeg". In „Sport en Wereld" kreeg Wiers ma een pluim: „Deze blonde jongeman heeft een uitstekend debuut gemaakt en zelfs als wij in aanmerking nemen, dat hij de uiterst matige Belgische linkervleugel tegenover zich had, moeten wij toch met veel voldoe ning vaststellen, dat de Donar-man alle verwachtingen heeft overtrof fen. Hij was de beste man van de verdediging". Een nederlaag, die tegelijk een over winning inhield. Daarmee is zeer in het kort deze 43 van Antwerpen ge karakteriseerd. Het Nederlands elftal voor het eerst spelend als semi- profs, heeft zich van alle troebelen in de Nederlandse voetbalwereld niets aangetrokken. Het heeft gespeeld met een frisheid en met een bezieling, die heel lang aan het spel van de oranje mannen ontbroken hadden. Tot het einde toe hebben ze gevochten voor een eervol resultaat en dat hebben ze bereikt- Winnen was voor deze ploeg tegen het sterke België onmogelijk Deze zeer kleine 43 nederlaag, die bereikt werd na een 30 achterstand, was inderdaad zeer eervol en die 43 voor België betekende tegelijk 1—0 voor de KNVB in zijn strijd tegen de NBVB, aldus „Het Vrije Volk". Groeiende Nazi-invloed in Midden-Oosten Anthony Greenwood, parlementslid voor Labour, heeft op een politieke vergadering te Londen verklaard dat „gewezen nazi-huurlingen" thans machtsposities in de Arabische lan den bekleden. „Het Egyptische leger wordt gro tendeels door Duitsers geoefend. Nu zjjn er berichten, dat Krupp onder handelingen voert om in het Midden- Oosten de zware wapens te maken, waarvan Duitsland volgens het ac- coord van negen afstand heeft ge daan. Als de Duitsers weer souverei- niteit hebben, wordt onze positie in het Midden-Oosten nog zwakker dan thans. Intussen brengen wij de veilig heid in gevaar van Israël, onze eni ge werkelijke vriend in dat gebied, door wapens aan de Arabische landen te leveren. Dit is de dwaasheid ten top gevoerd", aldus Greenwood. Statenfracties V.V.D. vergaderden Zaterdag is in de industriële club te Amsterdam 'n vergadering gehou den van leden van Ged. Staten en van Provinciale Staten van de fracties van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Aanwezig waren gedepu teerde en provinciale statenleden o.a. uit Zeeland. De vergadering werd ook bijgewöond door de voorzitter van de V.V.D., prof. mr. P. J. Oud. Besloten werd een commissie in te stellen om een standpunt te bepalen ten aanzien van het rapport van de z.g. commissie-Prinsen inzake de sta.- tus van de provincie in de toekomst. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de subsidieregelingen in de provincies, over de financiële ver houding tussen rijk en provincie, over het provinciale beheer in het alge meen en over de werkwijze in de ver schillende provinciale staten. -A. De P.Z.C. is er in geslaagd de film van het Wereldkampioen schap Voetballen 1954, uitgebracht door het Nederlands Sportfilmcentrum, in alleenvertoningsrecht voor Zeeland te verkrijgen. Nederlands commentaar: Tonny Bok. Duur der film: 1 V2 uur. fiOat IA le zien kzijgt? Enige kijkjes in trainingskampen. De belangrijkste gedeelten uit de 21 wedstrijden en natuurlijk de onvergetelijke match HongarijeBrazilië en de machtige eindstrijd tussen Honga rije en Duitsland. Deze prachtige voetbalfilm werd opgenomen door 13 cineasten, 'die in totaal 24.000 meter film naar de studio brachten. In de studio werd uitsluitend het allerbeste samengevoegd, waardoor men er in slaagde een uitzonderlijk goede sportfilm van 2600 meter lengte op de wereldmarkt te brengen. Het Nederlands Sportfilmcentrum kocht het alleenvertoningsrecht voor Neder land en België en de P.Z.C. brengt op haar beurt het alleenver toningsrecht naar Zeeland, waar ongetwijfeld duizenden voet balenthousiasten zullen genieten van wat de grootste voetbal cracks van onze tijd op het groene veld weten te brengen. Voorstellingen zijn reeds vastgesteld te Kortgene, Haamstede, Zierikzee, Terneuzen, Axel, Hulst, Oostburg, Nieuwdorp en niet te vergeten in Vlissingen, Middelburg en Goes, waar de film in de plaatselijke bioscooptheaters zal worden vertoond. Prijs per plaats 1.(belasting inbegrepen.) Plaatsbespreking niet mogelijk. Géén telefonische bespreking. V* (Advertentie.) Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Een tien voor gezondheid: DAVITAMON-10 Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON - OSS Radioverbinding bij het telefoneren Eerherstel na negen Net Lelystad in gebruik De landdrost van de Noord-Oost Polder, ir A. F. Minderhout, heeft gistermiddag het eerste gesprek via het telefoonnet van Lelystad gevoerd met de directeur-generaal van P.T.T. ir J. D. H. van der Toorn. Hierdoor viert Lelystad deze week twee heuglijke feiten, te weten de ingebruikneming van de telefooncen trale en de dichting van de dijk, die tegen het einde van de week is te verwachten. De gesprekken tussen Lelystad en de rest van ons land worden voorlo- nig tot stand gebracht door middel van een radioverbinding tussen Lely stad en Harderwijk. De toekomstige abonné's in Lelystad moeten daartoe alle gesprekken aan de telefoniste aanvragen. Deze draait, indien de aangevraag- de gemeente automatisch bereikbaar is, normaal via de kiesschijf het ken getal en het gevraagde telefoonnum mer. Daarna zorgt zij voor doorver- Zweeds ingenieur overvallen Door Amerikaanse verlofgangers Een circa 35-jarige ingenieur uit Stockholm is .Zondagmorgen in de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam aangevallen door twee van de drie ver lof vierende Amerikaanse soldaten, met wie liy des avonds te voren had kennis gemaakt en die liy royaal had onthaald. Van een der soldaten kreeg de Zweed een zo hevige vuistklap in het gelaat, dat twee zijner tanden losgerukt en zijn lippen ernstig gewond werden. De Zweed verzette zich heftig, zo dat de Amerikanen niet in hun klaar blijkelijke oozet zyn geslaagd diens goed gevulde portefeuille te bemach tigen. Het is de politie gelukt een der jeugdige overvallers (21 jaar) te ar resteren. Deze is ingesloten, ook al ontkent hij iets van de overval af te weten, onder verdenking van in ver eniging gepleegde diefstal met ge weldpleging. De ingenieur herkende hem pertinent. De beide kameraden van de gepakte zyn spoorloos. K.V.P. in Limburg weer boven 50.000 De K.V.P. in Limburg is in de loop van dit jaar de 50.000 leden weer ge passeerd. De Limburgse kring is daardoor weer de grootste van het land, aldus deelde de kringvoorzitter de heer Joosten mee op de te Roer mond gehouden jaarvergadering. Ook frof. dr. Jos. J. Gielen, vice-voorzit- er van de partij verklaarde, dat de politieke belangstelling in het katho lieke kamp groeiende is. binding met de abonné in Lelystad. P.T.T. is evenwel voornemens volgend jaar een telefoonkabel tussen Lely stad en Harderwijk te leggen. Dan zullen de abonné's van de polderge meente dus direct de automatische netten kunnen bereiken. Van radioverbinding bij het telefo neren in het binnenland is na de oor log ook gebruik gemaakt op Walche ren en Terschelling, Sigaren worden iets duurder Binnenkort zullen de sigaren in verschillende prijsklassen iets duur der worden. De prijsstijging zal ge middeld 2% percent bedragen. Ze is mede een gevolg van de nieuwe 6 loonsverhoging. Omdat de accijnsban derolles slechts in afgeronde centen beschikbaar zijn zullen sommige gro te sigaren met één cent in pry's wor den verhoogd. Andere sigaren daar entegen blijven in prijs gelijk, aldus „De Volkskrant". Hetzelfde geldt voor de senoritas, die slechts ten de le een halve cent duurder worden. De sigarenindustrie is een zeer arbeidsintensief bedrijf. Elke loons verhoging geeft onmiddellijk een zware druk op de kostprijs. Als ge volg van de gestegen omzet in de laatste jaren, kon voorkomen worden, dat met loonrondc van 1 Januari tot prijsverhoging moest worden overge gaan. Dank zij de accijns-verlaging en de stijging van de omzet kon ook bereikt worden, dat de gemiddelde prijs van de (kwaliteits) sigaren thans lager is dan in welke na-oor- logse periode ook. Deze gemiddelde prijs lag in 1951 op 22 cent; thans is hij 18,7 cent en voor senoritas 10 cent. De sigaar is in Nederland prac- tisch het enige artikel dat na de oor log steeds in prys is gedaald. cel Toen op 27 September j.l. een por tefeuille met f 1200, die in de nacht kluis van een Rotterdams restaurant gedeponeerd zou zyn, onvindbaar was, werd de 30-jarige buffetbedien- de A. S., die het geld moest opber gen, er van verdacht het te - 'oben achtergehouden. Hij ontkende echter. Niettemin iverd de politie in de zaak gemengd. S. werd gearresteerd en voor de of ficier van justitie geleid, maar hij bleef ontkennen. Na negen dagen in de cel gezeten te hebben, werd ny vrijgelaten. Zyn vroegere werkgever wilde hem echter niet meer in dienst nemen. Toen op zekere avond de zoon van de eigenaar van het restaurant ook eens, na sluitingstijd, het geld in de kluis opgeborgen had, bleek dftt later eveneens niet meer te vinden te zyn. Op aandringen van de politie werd de kluis toen open gebroken en daar mee werd het mysterie van de ver- dwenen portefeuilles opgelost, want het bleek n.l., dat zy op hun glijbaan van het deurtje in de buitenmuur naar de lager gelegen kluis, ergens achter waren blijver steken. De onschuldige buffetbediende heeft volledig eerherstel gekregen en mocht weer in dienst komen bij zijn oude patroon. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Driel ds. Boere te Groede. Ds. Böere zal pas na Nieuwjaar afscheid nemen. Bedankt voor Colynsplaat (toez.) W. L. Heijmans te Oudelande. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Gent (B.) ds H. Wiersinga te Lewedorp. centrale overheid in dezen bezwaar- lyk steun kan verlenen. Dit heeft dr W. Drees, mede namens de ministers Van de Kieft, Mansholt en Zylstra medegedeeld op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Meel. By een onderzoek in de Westbrabant se vlasindustrie is niet gebleken dat gesproken kan worden van een cata strophe of van een situatie, die moet leiden tot het te gronde gaan van de vlasindustrie in dit gebied. Wel is ko men vast te staan, dat de financiële schade in sommige bedrijven aanzien lijk is. Aangenomen moet worden, dat verscheidene vlassers grotere risico's hebben aanvaard dan zakelijk gezien verantwoordelijk was. Het bovenstaande, gevoegd by het feit, dat dit seizoen ook in vele ande re sectoren van het bedrijfsleven, uit sluitend ten gevolge van de weersom standigheden, grote schade is geleden een schade, die voor rekening van de betrokken ondernemers blyft moet leiden tot de conclusie, dat de Inbraak bij De Harder f 1400.ontvreemd In de tijd, dat de voetballer Ber- tus de Harder Zondagmiddag zijn geliefkoosde sport aan het beoefe nen was, heeft men in zyn woning aan de Hoefkade te Den Haag inge broken. Het gehele huis werd door zocht. Uit een muurkast werd een bedrag van 1400 ontvreemd. FEUILLETON „Och knap! Ik denk van wel, als je daar wat om °;eeft! Natuurlijk wist iedereen op school, dat je geen woord van wat ze zei kon geloven". „Nu, je loopt hard van stapel!" riep de jongste van de twee lachend. „Die arme Janice... ze was toch heus niet kwaad. Een beetje veel verbeeldingskrachtdat is alles. Weet je, waar ze gebleven is?" „Nog altijd in Bourne", geloof ik. „Ik heb haar in geen tijden gezien". De „queue" schoof vooruit en er werd over wat anders gepraat. Juf frouw Silver noteerde in gedachten een voor haar nieuwe en noga] aar dige naam en zette haar reis naar de theevisitde voort. HOOFDSTUK XXHI. Janice trok aan de bel van Mon tague Mansions nummer 15 en werd ontvangen door een forse bejaarde vrouw die, na met prettige „lande lijke" stem een praatje over het mooie weer te hebben gemaakt, me dedeelde, dat juffrouw Silver het bezoek verwachtte. „U is zeker de dame, die het tele gram heeft gezondenjuffrouw Meade. Komt u dan maar binnen". Er werd een deur gesloten en een andere geopend. Eerst zag Janice de volle glorie van het esdoornhouten meubilair, de pauwblauwe gordijnen, het lichtgebloemde karpet, de staal gravures en de zilveren portretlijs- ten en toen pas de vrouw des huizes zelf. Juffrouw Silver was keurig gekleed in een weinig flatteus geel bruin gewaad, van boven met een grote eikenhouten broche afgesloten; haar muiskleurig haar werd door 'n netje bijeen gehouden en was van achtereb stijf opgerold. Ze stond van haar plaats achter het schrijfbureau op, schudde haar bezoekster de hand en wees haar een stoel met gebogen poten en een ronde rugleuning aan; de harde zitting was bekleed met de hier dominerende pauwblauwe kleur. Janice ging zitten, terwijl twee kleine, moeilijk te beschrijven ogen haar aanzagen op een wijze, die haar aan de schooljaren herinnerde. Wel iswaar bestond er niet de minste ge lijkenis tussen de directrice en juf- door PATRICIA WENTW0RTH frouw Silver, hier was dezelfde com binatie van vriendelijkheid en gezag, dezelfde niet uitgesproken verwach ting, dat je zou zeggen waar het op aankwam en geen tyd verspillen. En Janice gaf, terwyl ze zo rechtop ging zitten als haar ongemakkelijke zetel dit veroorloofde, aan die stille wenk gehoor. Van haar kant zag de opmerkza me juffrouw Silver een meisje van even twintig in een donkerblauw, niet bepaald nieuw mantelpak, waarvan de snit te wensen liet. Een klein eenvoudig hoedje rustte, op kor te, goudbruine krullen, 't Gezichtje had een zekere bekoring, ondanks de weinig regelmatige trekken en de niet opvallend-mooie gelaatskleur. Die bekoring ging uit van de welge vormde oortjes, de buiging van de wangen, de niet te rood-aangezette, vooral in rust zeer aantrekkelijke lippen, de weliswaar bleke, maar zachte en heldere huid. Juffrouw Sil ver vroeg zich af, wat de oorzaak van deze bleekheid zou zyn; daarbij viel haar blik op de tamelijk versle ten handschoenen, die de saamge-, klemde handen bedekten. Met haar innemelijke glimlach, die reeds zovelen tot vertrouwelijke me dedelingen had genoopt, zeide ze. „Weest u alsjeblieft niet zenuwach tiger is niets om bang voor te zijn. En neem er de tijd voor. Dingen als deze kunnen niet in een omme zien worden verteld. Ik ben geheel te uwer beschikking". Die glimlach drong als het ware in Janice door en verwarmde haar. Ze was gebukt gegaan onder een ver killend gevoel van verantwoordelijk heid, het besef dat zij en niemand anders thans was aangewezen om voor het ieven van Evan Madoc en het geluk van zijn zuster in de bres te springen. Nu zette ze haar verhaal voort met een verlicht hart, want ze wist, dat juffrouw Silver haar in elk geval zóu begrijpen. 'Toen ze klaar was, opende juffrouw Silver een lade nam er een boek in helder groene omslag uit, sloeg het op de eerste bladzijde open en schreef met forse letters het „hoofd": HET GE VAL HARSCH. Toen raapte ze een half-afgebreide sok in de blauwe kleur van de luchtmacht op en be gon ijverig te breien, terwijl haar ogen op Janice, die iets uit haar tas te voorschijn haalde, gericht bleven. Dat lets was een lange enveloppe gevuld met machineschrift. „Hier heb ik de verklaringen, af gelegd bij het gerechtelijk onder zoek. Ze zyn steno, rafisch voor een regeringsdepartement, dat belang stelde in het werk van meneer Hairschu wilt dit wel als ver trouwelijk beschouwen". Juffrouw Silver kuchte even. „Natuurlijk. Ik beschouw alle be roepshalve verkregen inlichtingen als strikt vertrouwelijk. Ik zal de verkla ringen met belangstelling lezen. On dertussen Haastig en licht blozend, vroeg Janice: „Belast u zich met de zaak V' Juffrouw Silver keek haar vriende lijk aan. „Waarom wilt u dat, juf frouw Meade?" was haar weder vraag. Janice kreeg weer dat koude, ver warrende gevoel. Ze had de zaak verprutst, juffrouw Silver had niet begrepenze zou weigeren. Op smekende toon antwoordde ze: „Zijn zuster Is zo bngelukkig. Hij is alles wat ze op de wereld heeft. En hij heeft het niet gedaan". 't Scheen, dat de vriendelijke blik recht door Janice heenging. „U wilt hebben, dat ik Tiet bewijs voor de onschuld van meneer Madoc lever?" „Jajanatuurlijk!" Vlug voortbreiend aan de om-en- om draaiende sok verklaarde juf frouw Silver: „Ik kan onder zulk een voorwaarde geen enkele zaak aannemen. U moet goed begrijpen, dat het buiten mijn bevoegdheid is, om te trachten het bewijs voor schuld of onschuld te leveren. Ik kan mij alleen met een zaak belasten om de waarheid te ontdek ken en soms is die waarheid niet in overeenstemming met wat de op drachtgever wenst of hoopt. Lord Tennyson, de grote dichter zeide het zo juist: „Hoe hard als plicht en liefde botsen!" Maar als ik eenmaal een zaak op mij heb genomen, laat ik me alleen door mijn plicht leiden en die plicht moet altijd het opsporen van de feiten zijn. Die feiten kunnen onverwacht, ja onwelkom blijken, ze kunnen een tragische situatie nog verergeren in plaats van ze op te helderen. Dat zeg ik elke cliënt". Janice's blos nam toe, terwijl ze uitriep: „Hij heeft het niet gedaan heus niet!" „U is een trouwe vriendin, juf frouw Meade", zei juffrouw Silver glimlachend. „U houd van meneer Madöe en gelooft dus in hem. U acht hem niet in staat tot een mis daad". „O neen, zo is het nietwerke lijk niet. Ik heb nu een jaar lang voor hem gewerkt en als u mij vóór deze gebeurtenissen had gevraagd, wat ik van hem dacht, zou Ik heb ben gezegd, dat ik hem verfoeide. Hij is de ruwste man ter wereld hij zegt de meest beledigende din genhij heeft een gewoonweg vreselijk humeur. Maar meneer Harsch heeft hij niet vermoord en ik wil te weten komen wie het wèl heeft gedaan. Ik verzoek u dus mee te gaan en bij juffrouw Feil te wil len logeren. Ze zegt, dat u haar nichtje, Laura Fane, heeft geholpen na de moord op Tanie Lyle. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4