Situatie verergert in de Britse havens met de dag „Willem Barendsz" vertrekt de Zuidpool morgen naar KLANKBORD j DICTATUUR IN PAKISTAN DINSDAG 26 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VOOR DE NEGENDE MAAL Laatste reis als traanfabriek ..Als de „Willem Barendsz" morgen voor de negende maal zee kiest, zal het de laatste reis zyn die het schip als traanfabriek maakt. Vat er t.z.t. met de „oude ome Willem" staat te gebeuren is op het ogenblik nog dubieus, ©en beslissing hierover is n.l. nog niet genomen. De bouw van het nieuwe fabrieksschip der .Nederlandse .tlaatsenappy voor de Walvisvaart, dat „Willem Barendsz II" gedoopt zal worden, vor dert inmiddels volgens plan. Op Zaterdag 20 November a.s. zal mevrouw Mansholt, echtgenote van de minister van landbouw, vissery en voedsel voorziening, het schip van de helling van Wilton-Feyenoord in Schiedam te water laten. Omstreeks het midden van 1955 zal, onvoorziene omstandigheden voorbe houden. de „Willem Barendsz II" aan de maatschappij worden opgeleverd. Wederom 12 jagers zullen de „Wil lem Barendsz" dit seizoen vergezel len op zyn tocht naar de Zuidelijke IJszee. De totale bemannin~ (inclu sief de jaeers) bestaat uit circa 500 koenen. Wederom wordt de gehele ex peditie vanuit Nederland bevoorraad. Wat betekent wordt duidelijk als men weet dat het schip o.m. 30.000 kg vlees voor cc/sumptie aan boord heeft. De reis gaat weer eerst naar Cu- ragao, waar olie wordt gebunkerd. Vervolgens wordt koers gezet naar Kaapstad en medio December ver trekt de expeditie vandaar naar het vangstgebied in de Zuidelijke IJszee. Omstreeks 20 December kan de jacht worden geopend op potvissen, die de spermolie leveren. Eerst vanaf 7 Januari mag gejaagd worden op de Bedenkelijke studentengrap Vorige week is door een ont ploffing op de stoep van het studentenhuis op Lepelenburg te Utrecht een dertigtal ruiten gesneuveld. De dader heeft zich thans bij de politie gemeld. Het is een 27-jarige student J. S., lid van de Utrechtse studenten vereniging „Veritas', die 150 gram zelfgefabriceerde ontplof- fingsstof in een reageerkolfje had gemengd. Met een krant als lont had hij hel buisje tot ontploffing gebracht tijdens een op Woens dag j.l. gehouden installatie diner van „Veritas" in het uni versiteitshuis. Ofschoon de ont ploffing als studentengrap zou zijn bedoeld, heeft de politie iroces-verbaal tegen de dader ipgemaakt. Haags advocaat in bewaring gesteld De Haagse rechter-commissaris heeft de in bewaringstelling gelast van de onlangs aangehouden advo caat mr. W. F. H. Z., die verdacht wordt ongeveer een halve ton te heb ben verduisterd. Mr. Z. heeft gedeeltelijk bekend. SLAAPWANDELAAR. Een gevel- toerist-in-onderkleding heeft Zater dagnacht een flinke oploop veroor zaakt op de Jacob van Lennepkade te Amsterdam. Hij klom van de sier lijst van de eerste étage naar het bal- con op de tweede étage van zyn huis en ging daar liggen slapen. Toen twee agenten de man naar beneden hadden gehaald, bleek, dat bij de nachtelijke escapade een arm uit het lief was geraakt. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld, kon de klimmende slaper naar zijn veilige en warmere bed teruggaan. TE KNAP VOOR SCHOOL. Een echtpaar te Boston is beboet omdat het zijn negenjarige zoon niet naar school liet gaan. De knaap, die Chinees, Duits en wat Sanskriet kan lezen, vond de school niet „intellectueel stimule rend" PSYCHOLOGIE VAN HET THEE DRINKEN. Vraagt men in Engeland om meer suiker in de thee, dan doet de huisvrouw er een klein schepje bij. In Ierland krygt men de hele sui kerpot en kan men zoveel nemen als men wil. Zegt men echter in Schot land dat de thee niet zoet genoeg is, dan vraagt de gastvrouw: „Heeft U wel goed geroerd?" VERVELEND. „Al jaren", zo zei laatst de Engelse schrijver Somerset Maugham, „leef ik volgens het prin cipe, dat men sterk wordt door iedere dag twee vervelende dingen te doen. Ik sta iedere ochtend op en ga iedere avond naar bed" LEUGENS. Volgens Lord Palmer- ston zijn er drie soorten leugens: de gewone leugen, de meineed en de sta- itiek. t SMART. Bij de begrafenis van een millionair liep ook een armelijk ge kleed oud mannetje achter de kist. Dit mannetje vergoot zulke hete tra nen, dat een familielid werkelijk ont roerd werd. Hij ging naar de arme man toe en fluisterde hem in het oor: „Hoort u werkelijk tot de familie, dat u zo'n verdriet heeft?" „Neen", zei het mannetje, „ik huil juist, omdat ik er niet bij hoor!" VREEMDE DINGEN. Een Ierse zie kenverpleger van 25 jaar is Maan dag een originele recordpoging be gonnen in gezelschap van twee jour nalisten. Hy wil 127 uur achtereen spreken en wel over het onderwerp: „De vreemde dingen des levens". Za terdagavond om 7 uur moet het laat ste woord vallen. z.g. vinwalvissen en 14 dagen later op de blauwe walvissen. Bij interna tionale afspraak is het aantal blauwe walviseenheden, dat dit seizoen door de gezamenlijke 19 expedities van ver schillende landen mag worden gevan- ?en, wederom vastgesteld op 15.500. wee vinvissen tellen hierbij voor 1 blauwe walviseenheid. Van 1 tot en 4 Februari zal mogen worden gejaagd op de z.g. buitruggen. Hierbij geldt, dat 2 y2 buitrug telt voor 1 blauwe walviseenheid. Nog geen helicopters. De directie is er dit seizoen nog niet toe overgegaan helicopters bij de vangst te gebruiken. Men heeft dit probleem nog in studie, evenals het electrisch doden van walvissen. Een Engelse expeditie heeft wél helicop ters aan boord, doch deze worden uit sluitend gebruikt om het gebied te verkennen. De Nederlandse maat schappij wénst eerst de resultaten hiervan af te wachten. Over de verkoop van de traan (zo als bekend bestaat er een contract tussen de Nederlandse regering en de maatschappij, waarbij de regering een optie op de traan heeft) zijn nog geen onderhandelingen gaande. Wel is dit het geval met de voorverkoop der bij- nroducten, waarvoor geen contract bestaat. De maatschappij is er, naar de directie verder mededeelde, in ge slaagd, verschillende belangrijke ele menten van de exploitatierekening over 19531954 aanmerkelijk te ver lagen: Ministers over de zaak-Petersen Minister Beven heeft mede namens de ministers Staf en Luns geant woord op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters over de zaak-Petersen. Het is juist, dat de heer J. S. Pe tersen geheime inlichtingen aan Ne derland heeft doorgegeven. Zulks ge schiedde op basis van wederkerigheid. De uitgewisselde inlichtingen waren niet van politieke of strategische aard. Zij droegen een technisch ka rakter. Daarbij werden van Neder landse zijde gegevens verstrekt, wel ke van nut konden zyn voor de Ame rikaanse autoriteiten. De door de Nederlandse instanties ontvangen in lichtingen zijn uitsluitend voor intern Nederlands gebruik gebezigd. De ministers stellen er prijs op te verklaren, dat bij deze wederzijdse samenwerking, welke zij tussen geal lieerde mogendheden gebruikelijk en normaal achten, aan Nederlandse zij de geen sprake is geweest van on voorzichtigheid of nalatigheid. Toneelgroep „Puck" weigerde applaus Het gezelschap „Puck" heeft na zijn optreden met „Het wederzijdse huwelijksbedrog" Zaterdagavond voor de (15- tot 20-jarige) leerlingen van de Zaandamse Gemeentelijke Han delsavondschool, ondanks een her haald verzoek van de directeur dier school, geweigerd ook maar één maal het doek te doen opgaan. Het rumoer en de wanorde in de zaal waren van dien aard geweest dat normaal spelen bykans onmoge lijk was. De oorzaak daarvan ligt wel licht in de slechte acoustiek in een deel van de zaal. Het bal na afloop is met een uur bekort. CONSTITUTIE BUITEN WERKING. Mohammad Ali blijft premie Te Karatsji, de hoofdstad van Pakistan zijn samenscholingen van meer dan 5 personen verboden en in geheel Pakistan is de noodtoestand afgekondigd. De nieuwe regering, onder leiding van Mohammed Ali, is Zondag door de gouverneur-generaal geïnstal- leerd. De constituerende vergadering is ontbonden, omdat zij het vertrouwen van het volk had verloren. Een ont- werp-constitutie, die op het punt stond ingediend te worden, is nietig verklaard. Aan dit ontwerp is zeven jaar gewerkt. De nieuwe regering, waarvan o.m. de opperbevelhebber van het leger, generaal Mohammed Ajoeg Khan, deel uitmaakt, moet het land „een krachtig en vast" bestuur geven, tot dat nieuwe verkiezingen worden ge houden. Mohammed Ali, die een bezoek aan de Verenigde Staten heeft moeten af breken in verband met de crisis in zijn land, heeft verklaard, dat het buitenlandse beleid van het afgelo pen jaar gehandhaafd zal worden. Gouverneur-generaal Ghoelam Mo hammed heeft in een proclamatie fezegd, dat hij opgetreden was om- lat de constitutionele machinerie was verlamd als gevolg van de po litieke crisis. In de afgelopen maand heeft in de constituerende vergadering grote onenigheid geheerst. Leden van de raad uit West-Pakistan waren van mening, dat de nieuwe grondwet aan Oost-Bengalen (Oost-Pakistan) J. B. Charles krijgt Romanprijs Amsterdam Op advies van de daartoe door bur gemeester en wethouders van Am sterdam ingestelde jury, bestaande uit Anna Blaman, dr Annie Romein- Verschoor en Adriaan Morrien, is de Romanprijs-1954 der gemeente Am sterdam toegekend aan J. B. Charles voor zijn roman „Volg het spoor te rug". De prijs bedraagt f 3000. Hier voor kwamen in aanmerking romans, die in 1952 of 1953 in boekvorm wa ren verschenen. een overheersende positie zou ver schaffen. In Oost-Pakistan woont meer dan de helft van de bevolking van geheel Pakistan. In de nieuwe regering zijn slechts drie leden yan het vorige kabinet, dat 18 maanden geleden werd ge vormd, opgenomen. Premier Moham med Ali heeft de portefeuille van buitenlandse zaken behouden. Koninklijk paar te Parijs aangekomen Koningin Juliana en Prins Bern- hard zyn Maandagmiddag te Parijs aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Op het vliegveld Orly werden zy begroet door vertegenwoordigers van president René Coty en 't Fran se ministerie van buitenlandse zaken, alsmede door de Nederlandse ambas sadeur, baron Van Boetzelaer van Oosterhout. Men vertrok onmiddellijk per auto naar het jachtverblijf van president Coty te Rambouillet. De prins gaat morgen met de president jagen. Donderdagochtend keert het ko ninklijk paar naar Nederland terug. Eigenaar geheimzinnige koffer opgedoken Naar Maandag bekend is geworden heeft zich vorige week bij de Utrecht se politie gemeld de eigenaar van de koffer, die ruim een jaar geleden bij een der Utrechtse hotels door hem werd achtergelaten. De koffer kreeg een zekere geheimzinnigheid doordat hij niet werd teruggehaald. De eigenaar bleek te zijn de zestigjarige uit Warffum afkomstige Tjaart Doornbos, die 35 jaar geleden naar Canada is geëmigreerd en inmiddels reeds lang tot Canadees is genaturali seerd. Hij is werkzaam bij een goud mijn in Yellowknife en hij maakt van tyd tot tijd een reis naar Europa. Vo rig jaar heeft hij de koffer in Utrecht moeten achterlaten omdat hij niet meer wist waar hij hem had afgege ven. Vorige week kwam hij, op reis van Napels naar Groningen, bij het Utrechtse politiebureau om nog eens te informeren naar zijn koffer van het vorig jaar. Behalve over de 28 klinkende dollars had hij zich over de verdere inhoud geen zorgen gemaakt De effecten, hier geschat op een waarde van duizenden dollars, zijn volgens hem vrijwel waardeloos. Zware regens in Portugal. Zware regens hebben Zondag in Portugal enige mensenlevens geëist en aanzienlijke schade aangericht. In het industriegebied langs de rivier de Vouga kwamen bij over stromingen drie personen om het le ven. Acht fabrieken en vijf bruggen werden vernield. Ook in de stad Lissabon deden zich op verscheidene punten overstromin gen voor, als gevolg waarvan een man om het leven kwam. on der grote oeiangsteiling van de ge allieerde autoriteiten heeft Veldmaar schalk Graaf Montgomery op de IZe verjaardag van de strijd om El Ala- mein een krans gelegd by het monu ment ter ere van de Britse strijd krachten, die in het Midden Oosten zijn gevallen. Vóór dc kransleggmg had Montgomery het monument onthuld. De treinontsporing te Eindhoven. Zoals bekend, is de treinontsporing te Eindhoven Zondag geschied in de buurt van een wissel. Het onderzoek naar de oorzaak is nog gaande. In tussen is al gebleken, dat wissel en sein zich in goede stand bevonden. „Wilhelm Teil" schoot zuster in hoofd Vermoedelyk geïnspireerd door het vermaarde verhaal van Wilhelm Teil, heeft de 22-jarige Zaandammer T. B. Zondagmiddag zijn 19-jarige zuster Suze als levende schietschijf gebruikt om zyn familie te tonen, hoe bedreven hij reeds was in het schieten met een luchtpistool. Hij plaatste een busje op het hoofd van Suze en richtte vervolgens zijn pistool. De schutter bleek echter niet over een vaste hand te beschikken, want tot schrik van de toekijkende familie schoot hij niet in het busje, maar in het voorhoofd van Suze, met als gevolg, dat een arts moest wor den gewaarschuwd, die overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelyk achtte. Het kogeltje moest langs operatie ve weg worden verwijderd. Pistool en kogeltjes zijn door de politie in beslag genomen. STAKING BREIDT ZICH UIT Ook in Manchester legden arbeiders het werk neer De situatie in de Britse havens is Maandag verergerd, doordat de staking zich uitbreidde tot een achtste haven Manchester, waar 500 arbeiders het werk neerlegden. Gematigde vakverenigingsleiders hadden slechts ge deeltelijk succes bij hun pogingen om de havenarbeiders weer aan het werk te krijgen. Zij slaagden er in ongeveer 1000 arbeiders te Londen; Liverpool en Huil te bewegen het werk te hervatten. In totaal staken thans ongeveer 43.000 havenarbeiders en 8000 arbei ders op werven, waar schepen worden hersteld. In het geheel ligt op bijna 450 schepen het werk stiL De stakingsleiders pogen hun actie tot Schotland uit te breiden. Een van hen, Barrett, is met het oog hierop naar Glasgow vertrokken. Een woordvoerder van de Britse federatie van grossiers in levensmid delen waarschuwde, dat de nadelige invloed van de staking op sommige artikelen reeds wordt gevoeld. De Deense aanvoer in Londen en Huil wordt opgehouden. De aanvoer van zuivelproducten loopt geen gevaar, aangezien hierbij havens waar niet gestaakt wordt, betrokken zijn. Als de staking nog langer duurt, zal de bevoorrading met het oog op Kerstmis gevaar gaan lopen. Tot op heden hebben de winkeliers kunnen teren op de normale winkelvoorraden die voldoende zijn voor drie weken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van arbeid worden goede ren met een totale waarde van 135 tot 145 millioen pond door de stakin gen opgehouden. In Hul! hebben 250 havenarbeiders besloten Maandag het werk bij het lossen van drie graanschepen te her vatten. Byna twee en een half dui zend arbeiders staken nog. Gisteren is in hotel Kurhaus te Scheveningen de bestuursvergade ring van de Wereldfederatie vur dierenbescherming begonnen. Het ruim 500 hectaren grote natuur reservaat ,JIet Zxcanewater" in de duinen onder Callantsoog (N.H.j zal voor het publiek toegankelijk gesteld worden. Het Wereldgebeuren M' Toch verbroedering De een gaat een nationale feestdag op touw zetten, de ander neemt vijf dagen vacantie en weer ande ren trotseren met zonnige gezichten het leed van dit stormachtige en nat te najaar Dat is dan de toestand na de Parijse conferentieweek. Het is al optimisme en tevredenheid wat de klok slaat. Frankrijk en Duitsland zijn elkaar nog weliswaar niet in de armen gevallen, maar er worden toch door Mendès-France woorden gespro ken, welke tevoren nog nimmer ge zegd zijn en die wel eens de inleiding konden vormen tot een Frans—Duits samengaan, zoals dat in de historie nog nimmer heeft bestaan. Een samengaan, dat ver uitreikt boven een Saar-kwestie cn een verde ling van Amerikaanse wapens of het toezicht op de bewapeningsindustrie in Europa. endès-France heeft namcHJk plotseling in een radio-rede een economisch program ontvouwd van een zo gedurfde allure als men nauwelijks van een Fransman had durven verwachten. Hij wil komen tot een nauwere sa menwerking met Duitsland om de levensstandaard in beide landen op te voeren. Wat de Franse landbouw betreft noemde hy het scheppen van blyven- de markten voor tarwe, suiker, zui vel enz. Wat de industrie betreft wees hy op de stijgende olieproductie in Zuid Frankrijk en overigens deed hij een beroep op het Franse volk om een „gelijkwaardige" partner van de Duitsers te zyn, die beltend staan om hun vlijt. Het moet wel, dat Mendès-France dit grote economische project voor Frans-Duitse samenwerking aan Ade nauer heeft voorgelegd en dat ten slotte de Saar-kwestie daarhy is te ruggezonken tot een kwestie van de tweede orde. Anders had vermoedelyk Adenauer nooit toegestemd in een Saar-regeling, die betrekkelijk on gunstig is voor Duitsland. Enkele weken geleden werd in Duitsland al iets bekend van de grote Franse plannen, welke Menaès-France had. Er waren name lijk in Parijs onderhandelingen gaan de over een nieuw Frans-Duits han delsverdrag en daarbij zijn zo schijnt het althans de nieuwe pers pectieven aan de orde gekomen. Zy zullen nog wel niet verwerkt zijn in het nieuwe handelsverdrag, want dat verdrag wordt waarschijnlijk de ze week reeds getekend. Maar de plannen hebben hun schaduwen voor uitgeworpen en ze werden in Duits land reeds besproken. Het Duitse be drijfsleven had vooral interesse voor de inschakeling bij 't tot ontwikkeling brengen van Frans Noord Afrika en de Sahara. Er zijn in deze gebieden mogelijkheden, welke zo grote inves teringen vereisen aan kapitaal en mensen, dat Frankrijk daarby ook aan Duitsland een behoorlijk aandeel kan laten. Voorts zou door handelsverdragen op lange termijn, door uitwisseling van productieprocedé's, door nauwere saambinding van het Frans-Duitse vervoersapparaat en ook door cultu rele samenwerking, een nieuwe phase in de Frans-Duitse verhoudingen wor den geschapen. Een phase van gemeenschappelijk belang en daardoor van onverbreke lijk samengaan. In bepaalde Franse en Duitse krin gen speelt men met de gedachte aan een zo sterke economische blokvor ming als West Europa nog .xni/er heeft gekend. Een blok, dat gemak kelijk de kleinere landen van West- Europa zou kunnen overheersen en dat vooral bij de „verdeling" van de industrie (men denke ook aan de wapenindustrie een welhaast dic tatoriale macht zou kunnen ontplooi- j n dit alles zit een element van toe- 1 komstmuziek. Men vergete niet, dat Frankrijk zekere (militaire) garanties van de Verenigde Staten en Engeland heeft geëist om een Duitse hegemonie voor wat de Westeuropese defensie betreft, uit te sluiten. Frank rijk is dus beducht voor Duitsland en dat zeker niet alleen op militair ge bied. Het is daarom een open vraag hoever Frankrijk met de samenwer king wil gaan en of het element van economische toekomstmuziek niet handig door Mendès-France is aan gewend om zyn zin te krijgen in de Saar-kwestie. Hoe dit ook zy. Men dès-France heeft gesproken en hij heeft 'n nauwer samengaan met Duits land aangekondigd. Dat kan van de allergrootste betekenis zijn voor ge heel West-Europa. Van zo grote be tekenis, dat de Benelux-landen met bijzondere waakzaamheid dit samen gaan van twee grootmachten moeten gadeslaanopdat ze niet in de verdrukking geraken Blankenhor» (op acht October jl. in Parijs) zijn Duitse investeringen in Noord Afrika meer waard dan het Saargebied Admiraal sir Herbert Heath, bevelheb ber van de Britse tcruiserformatie bij de slag van Jutland in 1916, is op 92-jarige leeftijd overleden in zijn woning te Pet- worth In Sussex.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3