Dijkraad „Oud en Jong Breskens" wil geen beslissingen nemen Zeeuwse Almanak RHEUMIN Ae^vt/ HERDENKINGSPLECHTIGHEID MET DIENST IN ST. JACOBSKERK kiSTASMirl Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 OCTOBER 1954 CONFLICT IN WATERSCHAP Uit protest tegen benoeming voorzitter door de Kroon Rij Ho». Besluit u erd in Augustus van dit jmtr tot voorzitter Vftll tie wft* torkering van hot calnniiteuze wntersohap Oud en Jong Breskens benoemd do beer M, A. Manneke-Barendregt, huiten de door de dUkraad opgestelde aanbeveling van drie personen om. Bestuur nooit dyUraad werden op tie hoogte gebracht van de motieven, wel |<e tot dease gang van enken geleid hebben. Uit protest tegen deze beslissing door de kroon zijn de letten van de dijk raad verleden week niet verschenen op een vergadering, waarin beslist moest worden over werken tot een bedrag van 178.000, Maandag zouden de leden van de dijkraad opnieuw in vergadering bij een komen, doch wederom verschenen zjj niet. Aanwezig waren slechts de nieuw benoemde voorzitter, de heer Manneke-Barendvegt en het be stuurslid, de heer C, J. Manneke. Het bestuur vraagt zich af, wat er nu gebeuren moet, daar het regie- menl in deze gang van zalten niet voorziet, De dijkraad moet thans beslissen over uit te voeren duinbeplanting en kunstmatige duinaanleg nabij de Nieuwe Sluis, tot een bedrag van 178.000waarin Rijkswaterstaat mede financiert. Zouden de dijk raads leden - uit protest tegen de benoe ming van een voorzitter buiten de voordracht om het besluit nomen deze werken niet te doen uitvoeren, dan zouden zrj volgens het reglement geschorst kunnen worden, wegens het verzaken van plichten ten aanzien van de waterkering en bp voorkomen de schade zelfs financieel aansprake lijk gesteld kunnen worden. Nu zij echter voor een tweede maal niet ter vergadering zijn verschenen, kon we derom geen besluit worden genomen; het voor de derde maal uitschrijven van een vergadering binnen korte tijd, staat het reglement niet toe. Het bestuur zal thans weinig an- Advertentie. 20 tabletten 65 cent VAN ïmn De eerste klap Is een daalder waard, aldus een bekend gezegde. De doua ne in Sas van Gent sloeg evenwel een slag, die heel wat meer dan een daal der waard was. De douaniers visiteer den een Belgische personenauto en ontdekten daarin een partij van 90 kg saffraan, welke een waarde van f 16.000.vertegenwoordigde. Daar een en ander voor de uitvoer naar België bestemd was en geen uitvoer vergunning aanwezig was, werd het partijtje in beslag genomen. FUS.®,,.. Enkele dagen geleden zag het er nog naar uit, dat de twee Hulster to- KNIKKEREN Soms lijkt het wel of In dit huidig tijdsgewricht alles, maar dan ook al les, massaler geschiedt, groter is op gezet dan nog niet ap heel lang ge leden. Tot het knikkeren toe Knikkers vormden „vroeger", in ónze jeugd, een kostbaar bezit. Soms vocht je er zelfs om! Een potje knik-- keren was een spannende bezigheid waarbij soms je hele knikkerbezit en er tear en knapen, die wel vijftig knikkers bezaten! op het spel. stond. Kom daar nu reis om In Goes, zo vernamen wij, in Goes, is het thans ook weer knikkertijd De lieve jeugd „knikkert weer pot-, jes", maar dan in het groot! Met honderden knikkers. Daarom zijn er ook grote potjes nodig, want als je het één in Tiet groot doet, kan het ander niet minder groot- De jongelieden hebben er een af-- doende oplossing voor gevonden. Ze brelcen straatstenen weg. Néé, bepaald fijnzinnig kunnen wij het knikkerspel op die manier ml meer noemen. Jammer ders overblijven, dan zich om advlee tot Gedep, Staten te wenden. Naar wij vernamen, vraagt men zich in Bpeskens af, waarom men destijds onmiddellijk is overge gaan tot het hennemen van ecu voorzitter buitden de voordracht- om en waarom de dijkraad niet in de gelegenheid is gesteld Indien er bezwaren waren tegen de op de aanbeveling voorkomende perso nen een nieuwe, tweede aanbe veling op te maken, Pe oorspronkelijk6 aanbeveling voor drie personen luidde als volgt: l A. J. eamhier, Breskens; 2. H, Flik- weert, Breskens en 3 J. Risseeuw-de Bruijne te C'adzand. Een benoeming moest voorzien in de vacature, ont staan door het overlijden van de vo rige voorzitter, die thans dus ia ver- vangen door de döor de kroon be noemde voorzitter, de heer Manneke. EXAMENS. De heer J. Mesu uit St, Laurens slaag de voor het vakdiploma burgerlijke- en utiliteitsbouw. De Belgische damkampioen Oscar Ver noest,, die Zaterdagavond op uit nodiging van de aamvereniging „Kapélle-tSiezelinge" in ketel ..De Zv-oan" te Kan ei le hen simnltaan- wedstrijd- speelde tegen de leden van deze verenigingin actie aan één der borden. (Eoto P.Z.C.) KUSTVERDEDlGimSPLANm (Slot van pag. 1) allesbehalve aangenaam! De remodie tegen deze kwaal is evenwel niet het verhogen van de boulevardmuur. Bij een paar meter grotere hoogte houdt men hetzelfde golvenspel met dezelf de misère. Neen, de oplossing is de golven te dempen voor ze de muur nebben bereikt! En dit nu is zeer wel mogelijk, zonder het karakter van de boulevard te schaden. Een zwaar en voldoend hoog hoofd, op een afstand van ongeveer 20 m buiten en even wijdig aan de muur kan de oplossing brengen. De golven breken dan op dit langslioofd en het dan nog over dit hoofd stortende water wordt ge smoord in het betrekkelijk kalme wa terbassin tussen langshoofd en muur. Boulevardmuur. Nu zal bovendien de oude en door en door zieke boulevardmuur in ieder geval versterkt moeten worden, daar deze door een schilfer nieuw metsel werk wel is verfraaid, maar niet noe menswaardig verstevigd. Een beton constructie tegen de voorkant is de oplossing van deze kwaal, die overi gens geheel los van de laatste storm ramp moet worden gezien. Laat dan de met steen beklede hoge dijk, naar het schijnt een officieel plan en voor Vlissingen een onmogelijke en niet verantwoorde oplossing, rustig naar de diepten der vergetelheid glijden! Wat nu met de overige boulevards, die met straathoogte op gemiddeld 8 TOT neelverenigingen de „Sint-Josephs Gesellen" en „Het Zeeuwsch-Vlaams Toneel" zouden gaan samenwerken. De leden van de eerste vereniging be sloten met algemene stemmen tot een fusie over te gaan en de meerderheid van de tweede vereniging was er ook voor. Toen evenwel bleek, dat in de onderscheiden vergaderingen ver schillende voorstellen warén gedaan, ging de fusie niet door. LANTAARNPAAL. De heer M. M. uit Kapelle reed Zaterdagmiddag met zijn auto op de hoek MaelstedeOoststraat te Kapel le tegen een lantaarnpaal. De be stuurder kwam met de schrik vrij, maar de auto werd ernstig bescha digd en de lantaarnpaal helde flink QV?r. BRANDJE. Ook de heer Van de H. uit Wemei- dinge had Zaterdag pech met zijn auto. Hij was in Waarde op familie bezoek geweest en toen hü des avonds zijn auto wilde starten, ont stond daarin plotseling brand. Met 'n schuimblusapparaat had de brand weer de zaak spoedig voor elkaar. De schade bleef beperkt, LATE PLUK. De heren Hoogstrate de Bad en C. van Overloop te Kapelle heb ben vorige week nog van hun verse aardbeien kunnen smullen. Het mag als een zeldzaamheid worden ge noemd, dat zij zo laat in October nog vruchten plukten van hun aardbeien- veldje. OVER 65 JAAR.,...., De heer J. de Ruiter en mevrouw A. de Ruiter—Bleijenberg te Viisslu- "(ie beiden in het Gasthuis aan gen, die beiden de Hellebardierf len Vrijdag a.s. wel in de bloemetje! worden gezet. Het echtpaar viert die dag namelijk zijn 65-jarig huwelijks feest. TENSLOTTE.,... Tenslotte vermelden wij nog, dat de heer J. G. Roevers te Vlissingen het diploma vakbekwaamheid sportarti kelen behaalde. m boven N.A.P. liggen? Hier is een eenvoudige oplossing, die voldoende kan worden geacht, zeker mogelijk, zonder de boulevards grondig te be derven. Een 1 m hoge muureonstruc- tie langs de buitenkant van de boule vards zal een waterkerende hoogte geven van roiul 9 m plus N.A.P., wat liier voldoende kan worden geacht. Daarbjj zal de straat, met inbegrip van de hele kruin, van een stevig ge sloten wegdek moeten worden voor zien en {ie met gras begroeide binriën- belopen, dus waar geen huizen staan, niët ëën flinke Taag kléi 'óf 'een' ver harding moeten worden bekleed. Vaii overlopen is dan hier geen sprake meer en het nog overslaande buiswa ter is van te weinig betekenis om te kunnen schaden. Als dit muurtje dan tevens geschikt wordt gemaakt als „vanger' van het tegen de -schuine glooiingen opstuivende zand, dan zijn we meteen van die kwaal af. In dit verband mag opruiming van de lelij ke bunkers, die funeste hoeken bij overschietend water vormen, niet achterwege blijven. Én laat de grote plannen voor hoge zeedijken op en achter de boule vards dan ooit hier maar rustig in portefeuille blijven! - We mogen er wel even de aan dacht op vestigen, dat uiteindelijk alle misère voor Vlissingen gro tendeels is ontstaan doordat onze voorvaderen nimmer ernstig moeite hebben gedaan hét voor liggende strand te behouden. Nu is net zover, dat bij een beetje wind het zeewater direct tegen de boulevards opstaat. Wat zou het nu niet mooi zijn, als Waterstaat in zijn verbeteringsdra-ng wat strandhoofden neerpootte, om tenminste te behouden wat we nu nog hebben en zo mogelijk wat terug te krijgen van hetgeen ver loren ging! Met wat goede wil zal Waterstaat zeker een oplossing weten- te vinden, die onze boulevards geheel in hun waarde laat niet alleen, maar ons te vens zal afhelpen van het buiswater en stuifzand. Zeker, wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Maar het gaat niet op, zich zonder meer vast te bijten in gestelde minimumhoog* ten of andere uniform gestelde voor waarden. Aan brede boulevards, van onder tot boven verdedigd, mogen toch niet dezelfde maatstaven wor den gelegd als aan gewone zeedijken. Voorschip „Francescu" bij Rilland gelicht Zaterdagmiddag is het voorschip van het wrak van de „Francescu" na- bjj Rilland Bath op de slikken ge sleept, met behulp van vjjl sleepbo ten. Reeds Vrijdag waren daartoe po gingen in het werk gesteld, toen brak de machinekamer van het voorschip af. Het gelukte de bergers Vrijdag reeds het voorschip een honderd me ter te verplaatsen. Thans rest de ber gers dus nog het afbranden van net voorschip en het lichten van de ma chinekamer, die nog onder water ligt. Dit deel van het wrak zal met be hulp van bokken gelicht moeten wor den, nadat duikers het met dynamiet „bewerkt" zullen hebben. Het afbran den van het voorschip en het lichten van de machinekamer zullen nog ge ruime tjjd vergen, daar de werkzaam heden afhankelijk zijn van het t\j. Geen voorzitter Tengevolge van onjuiste voorlich ting vermeldden wij in het verslag over de charter-uitreiking aan de club Oostburg van de Rotary Inter national, dat mr. P. van Empel aan wezig was in zijn kwaliteit van voor zitter van de club Middelburg, Mr. van Empel is evenwel geen voorzit ter. Grote stagnatie op veer Zijpe-Anna-Jacobapolder „Krammer" eerst Donderdag of Vrijdag in de vaart. De veerdienst Zijpe-Anna-Jacoba polder, welke door een defect aan de stuurinstallatie van de veerboot „Wil lemsdorp" Zaterdag en Zondag reeds ernstige moeite qndervond, heeft Maandag met grote stagnatie in het vervoer te kampen gehad. Des Maan dags is het op liet veer bijzonder druk in verband met de terugkeer van de vreemde arbeiders, die op de eilanden herstelwerkzaamheden uitvoeren. Hoewel het personeel zijn uiterste best heeft gedaan om alles zo vlot mogelijk te doen verlopen, is men er toch niet in geslaagd het normale aantal vaarten uit te voeren. De file van wachtende auto's bereikte op sommige momenten een lengte van meer dan een kilometer. Des morgens vroeg en des avonds wordt met geva ren, omdat bet niet mogelijk is an ders uan bij daglicht de vaarten uit ce voeren. Men veronderstelt, dat de veerboot er" niet voor Donderdag of Vrijdag a.s. in de vaart zal komen. Gereformeerd Jeugdgebouw in Middelburg verbouwd Een nieuwe zaal Bijna vier maanden lang zijn de deuren van liet Gereformeerd Jeugd gebouw aan de Singelstraat in Mid delburg voor bezoekers gesloten ge weest. Gedurende die periode is er in hot uit 1712 daterende voormalige herenhuis veel werk verzet. Een vrjj ingrijpende verbouwing geschiedde, die uiteraard modernisering en dus verbetering beoogde. Het terrein van deze werkzaamhe den lag voornamelijk op de beneden verdieping. Men legt daar thans de laatste hand aan de afwerking van een nieuwe zaal voor 150 h 160'per sonen. Eigenlyk zijn het twee zaaltjes, die door middel van een inschuifbaar tussenschot indien gewenst één kunnen worden. Hierdoor kan het ge bouw ook dienen voor vergaderingen van flinke omvang. Een belangrijke verbetering betekent voorts het to neel, dat in een uitbouw achter in de zaal werd aangebracht. Een podium werd reeds lang node gemist zodat deze aanwinst in een behoefte zal voorzien. Kleedgelegenheid is er even eens. De zaal heeft een fris en aantrek kelijk interieur en een goede verlich ting. Het meubilair werd geheel opge knapt, opdat het bij al dit nieuwe niet uit de toon zou vallen. Momenteel wordt er nog gewerkt, maar Zaterdag opent het gebouw weer.'Op'de avond van die dag zullen de jeugdverenigin gen het seizoen van bijeenkomsten, instuifavonden e.d. aanvangen in ruimten, die hiervoor beter geschikt zijn dan voorheen. In de toekomst zal geleidelijk ook het overige deel van dit grote pand worden verbeterd. zijn, prefereren R E E M n verschilhaar dat mooi en soepel zit ol die nare „geplakte" haren. Laat Uw haar wel verzorgd zün - gebruik Brylcreem, de volmaakte hairdressing. Met Brylcréem nooit overdadige vettigheid de oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken ge hoofdhuid, bestrijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., StanmoreEngland - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Rode Kruiscolonne gaat 40-jarig bestaan vieren De colonne van de afdeling Middel burg van het Nederlandse Rode Kruis bestaat dezer dagen 40 jaar. Dit ju bileum zal Donderdag 28 October a.s. herdacht worden tijdens een ontspan ningsavond, die in het Middelburgse Schuttershof wordt gehouden. De co lonne-commandant, dokter J. C. B. Simons, zal een openingsrede houden, tei-wijl verschillende sprekers geluk wensen zullen overbrengen. Het verdere deel van het program ma wordt verzorgd door het „Pirogo Cabaret" uit Goes. Zeeuws motorrijder reed Noord-Hollands kanaal in Bestuurder en duo-passagier kwamen om het leven De 22-jarige C, Klaassen, afkom stig uit Kats, opzichter b\j de Rijks waterstaat te Den Helder, en de 17- jarige W. Renooy uit Den Helder zijn Zondagnacht per motorfiets met gro te snelheid onder Pen Helder het Noord-Hollands kanaal ingereden en om het leven gekomen. De politie te Den Helder heeft Zon dagnacht op aanwijzingen van een automobilist, die het ongeluk zag ge beuren, uit het kanaal de motorfiets en later het stoffelijk overschot van de heei';Renooy opgehaald: Het li chaam van de heer Klaassen was Maandag nog niet gevonden. Remsporen, die in de richting van het kanaal liepen, wettigen de veron derstelling, dat de beide motorrijders, in plaats van links af te slaan, met grote snelheid recht het kanaal zijn ingereden. BEVRIJDING VAN VLISSINGEN Woensdag 3 November a.s. Woensdag 3 November a.s. wordt voor de tiende keer de bevrijding van Vlissingen herdacht met een plechtig heid bij het landingsmonument en een herdenkingsdienst in de St, Jacobs- kerk. Des avonds om kwart over zeven komen de genodigden, deputaties en belangstellenden bij het landingsmo nument bijeen, waar eerst het woord wordt gevoerd döor de voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen, dok ter H. P. Veening- Burgemeester mr. B. Kolff spreekt vervolgens de her denkingsrede uit. Als laatste komt ko lonel D.awson, één der vroegere offi cieren van het Vierde Commando aan het woord. Hierna worden de Franse, Engelse en Nederlandse vlaggen gehesen, waarbij de Vlissmgse muziekgezel schappen „Ons Genoegen" en St. Cae- eilia" de volksliederen spelen. Een beeld uit de Zaterdag te Krab- bendijke gespeelde voetbalwedstrijd KrabbendijkeTem. Boys Voordat tot de kranslegging wordt overgegaan, worden de vlaggen half stok gehesen en wordt twee minuten stilte in acht genomen. Mannen van de Koninklijke Marine en de Nationa le Reserve worden rechts en links van het monument opgesteld. Er is aan dacht aan besteed, dat ieder de plech tigheid tot het einde toe goed kan volgen. Om kwart voor negen wordt er een dienst gehouden in de St. Jacobskerk, die voor iedereen toegankelijk is. Na iedere spreker voert de Vlissingse Oratoriumvereniging zang uit. Achter eenvolgens komen aan het woord dok ter Veening, burgemeester Kolff, een Ned. Herv. predikant, een R.K.-gees- telijke en een Geref. predikant. De Oratoriumvereniging brengt tot be sluit van de dienst het Wilhelmus ten gehore. In het Bellamypark wordt om tien uur een vreugdevuur ontstoken, waar bij het vuur wordt overgebracht door fakkellopers. Nadat door de beide mu ziekgezelschappen het Wilhelmus is gespeeld, volgt er een korte muzikale rondwandeling door de stad. KUNST Stichting Arbeiders Kunstkring NED, VOLKSTONEEL CONCERTGEBOUW VLISSINGEN Pirandello, dé geniale, heeft voor dertig jaar een stuk geschreven, dat met andere werken uit zijn oeuvre nog steeds volle zalen tx-ekt In Nedei^- land gebracht onder de titel „Wat is de waarheid?" ontmoet het een altijd geestdi'iftig publiek, dat zich geboeid weet van het begin tot aan het einde. Schijn en wezen worden door de Ita liaanse schrijver benaderd, op indx-in- gende, alles en iedereen analyserende wijze. Met alle waardering voor de be doelingen van de mensen wil hij aan tonen, dat een ieder tenslotte slechts een deel van de (al dan niet bestaan de) waarheid ziet, zoals die zich aan hem voordoet. In dit stuk is het de nieuwe ambtenaar, die zich met zijn vrouw en schoonmoeder bloot gesteld weet aan de verdachtmaking en wel haast ziekelijke nieuwsgierigheid van een kleinsteedse samenleving. Een stuk van Pirandello biedt aan de artisten aile mogelijkheden, die zij zich maar wensen. De leden van het Nederlandse Volkstoneel (regie A. De- fresne) was het wel toevertrouwd een sprankelende en overtuigende voox*- stelling te brengen van dit probleem stuk, waarin niettemin woord en han deling volkomen in evenwicht zijn, Maric Hamel als de schoonmoeder, Ben Groenier als Ponsa en Ferd. Ster- nebei'g als de sceptische schrijver Laudisi waren voortreffelijk. :Lo van Hensbergen als de secretaris-generaal, Frans 't. Hoep als Sirelli, Liane Saal- born als de dochter Dina, Carla de Raet, echtgenote van Agazzi, Els Bouwman als mevrouw Cini om maar enkelen te noemen, bewezen, dat zij Pirandello naar zijn ware aard en in nerlijk uitstekend verstaan. Het dé cor van Weynand Grijzen kwam on danks de beperkte mogelijkheden van het toneel in het Concertgebouw vol doende tot zijn recht. Het bestuur van de Stichting Ar beiders Kunstkring in Vlissingen heeft met deze toneelavond opnieuw honderden aan zich verplicht. De voorzitter, de heer K. van Wagten- donk, kon melding maken van een verheugende gang van zaken. Er zijn ruim 1000 leden en de belangstelling is nog steeds stijgende. De wethouders M. A. van Fopering en W. Poppe alsmede de gemeentese cretaris van Vlissingen, A. de Beijl, woonden de avond bij. Of Ferd. Sterneberg er goed aan deed een zó uitvoerige inleiding te houden, mag worden betwijfeld. D. (Advertentie./ W 9" de verbeterde sla SL BRILLEGLAZEN Al fUNCTUAL CORRECTED Ml Veikrijgboar bij de erkende opticiens. Aanneming buitenlandse onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is aan dé heer J. A. Kant te Breskens, waterstaat kundig ambtenaar le klasse van de Rijkswaterstaat, verlof verleend tot aanneming van het ordeteken van ridder tweede klasse in de Orde van Sint Olaf, hem door Zijne Majesteit de Koning van Noorwegen verleend. VANDAAG: Middelburg Prov. Bibliotheek: expo sitie wiegedrukken, 912.30 exx 13.30— 18 uur; Electro: „De boekaniers der zeven zeeën". (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: kunstavond V.P.R. O., 20 uur. Vlissingen Expositiezaal Frans Maas: werken van de Franse 3childer Leon du Bois; Alhambra: „Onsterfelijke melodie", (14 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Wij zondaren", (alïe leef tijden), 20 uur. Goes Grand: ,Jody en het hertenjong" (14 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2