ORANJE EERVOL UIT HEL VAN VEURNE Rode Duivels overwonnen enthousiaste Leeuwen (4-3) Techniek en tactiek bleken de beste wapenen Tweede helft begon met doelpunt voor Nederland MAANDAG 25 OCTOBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) TT et „gezicht" van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond en van ons Nederlands Voetbal is ge red. De door zovelen met angst en vreze tegemoet ge ziene wedstrijd tegen de. Rode Duivels is tot een goed einde gebracht, in die zin, dat de'Oranjemannen die zich als leeuwen hebben geweerd, met de meest eervolle cijfers hebben verloren. Vierdrie was de einduitslag, misschien enigszins geflatteerd voor de Nederlanders, maar temeer een bewijs van het sterke moraal van onze landgenoten. Met laaiend enthousiasme hebben elf dappere Ne derlandse jongens zich tot het uiterste gegeven. Iede re speler was er zich ten volle van bewust, dat niet Strijd in derby was spannend en regen wakkerde vechtlust aan Het Nederlandse voetbal moge dan in verval zijn, en' zijn reputatie moge in liet jongste verleden verscheidene diepe deuken hebben gekregen, de populariteit van de derby heeft daar nauwelijks de terugslag van ondervon den. In het stadion van Deurne, de beruchte hel waar onze ploegen zo vaak danig gezengd, zo niet aan het spit gestoken en geroosterd zijn door fana tieke rode duivels, maar waar de rollen ook wel eens werden omgedraaid, was geen plaats onbezet toen het zoveelste treffen tussen beide elftallen een aanvang nam. En blijkens het meezingen van het Wilhelmus moet het Nederlandse contingent er op maximale sterkte aanwezig zyn geweest. De Belgen haalden de zege binnen, een krappe zege, maar verdiend, want de cijfers hadden ook groter kunnen zijn gezien de krachtsverhouding. Na een stryd die wel spannend was maar geen hoog peil bereikte. Een tropische slagregen in de eerste helft maakte het veld, dat in een voorwedstrijd toch al danig te lijden had gehad, zwaar en glad, en dit kwam aan de kwaliteit van het spel niet ten goede. Maar de strijdlust bleef aan beide zijden onaan getast en scheen zelfs nog aan te wakkeren onder het geweld van de ele menten. Het spel werd fors, by tijden veel te fors, en scheidsrechter Leafe trad daar tegen op door legio vrije schoppen uit te delen. Dat hij altijd de juiste beslissingen nam werd zowel in het Nederlandse als in het Belgische kamp betwijfeld, maar in elk geval was het duidelijk dat hij naar onpartij digheid streefde. Wiersma toen de Belgische linker vleugel op kwam zetten. Maar de Belgen hervatten prompt hun offen sief en onze verdediging moest weer twee corners vlak achter elkaar af staan. Een door Timmermans inge leide aanval bracht de bal bij Dillen, die een onzuivere voorzet gaf waar mee de Belgische verdediging wel raad wist. En toen viel eigenlijk volkomen onverwacht, 't eerste Belgische doel- ëunt. Een pass van Givard werd door louf gemist. Maar helaas ook door Van Schijndel die radicaal over de bal heentrapt. De kwieke Lembe- rechts was evenwel paraat en met 'n onhoudbaar schot opende hij de sco re (10). Er is dan byna 14 minuten gespeeld. Nieuwe fase. En met dit doelpunt trad de wed strijd in een nieuwe fase. De Belgi sche ploeg kwam op dreef, het tempo werd opgevoerd. Wij moesten telkens hoekschoppen afstaan om erger te voorkomen, en in hun benardheid wa ren onze achterspelers bij het weg werken vaak ergerlijk onzuiver. Het overwicht van de eerste tien minuten was verdwenen, de Belgen domineer den thans, telkens sneden hun aanval len door onze verdediging heen, al hoewel de binnenspelei's uit onze voorhoede een handje kwamen hel pen. Na 20 minuten werd de druk te groot toen Coppens de bal uit een pass van Moens kreeg via de rug van Van Schijndel en men hem niet dade lijk aanviel joeg de Belg het leer on houdbaar in de touwen (20). Het spande voor ons doel, en de voorhoede kon door uitvallen slechts tijdelijk opluchting brengen. De on zen hielden het spel te kort, ook Van der Gijp die overigens goed werk deed alleen de Nederlandse kleuren moesten worden om hoog gehouden, maar dat grotere belangen op het spel stonden. Welnu, de Nederlandse Beroepsvoetbalbond, die bij een grote nederlaag ongetwijfeld fel van leer zou zijn getrokken tegen de K.N.V.B., zal nog enige tijd moeten wachten om dit voornemen uit te voeren. Het Nederlands-K.N'.V.B.-elftal is tot een behoorlijk, ja gezien de ondraaglijke spanning waar de spelers min of meer aan ten prooi waren een zeer goed resul taat gekomen. Wel dienen wij hierbij op te merken, dat het Bel gisch elftal slechts een matige wedstrijd speelde. Maar de prestatie van de elf Nederlandse voetballers is er niet minder om! niet slechts op de vleugel maar ook op het middenveld. Intussen was de dreinende regen overgegaan in een soort van wolk breuk. Als schimmen dwaalden de spelers door de gordijnen van regen en hagel die door de sterke wind over het terrein werden gezweept. Scheids rechter Leafe had echter, bij wijze van spreken, wel voor heter vuren ge staan. Hij liet doorspelen en zag geen enkele overtreding door de vingers. De onzen gaven de moed niet op, en er volgden Nederlandse aanvallen, die de Belgen noodzaakten twee hoek schoppen weg te geven. Roosenburg kreeg dan een klein kansje uit een pass van Klaassen, maar zijn schot werd door Meert gehouden. Hij had overigens misschien beter kunnen centeren naar Van der Gijp die op dat moment ongedekt stond. Begin verrassend. Van Schijndel verloor de toss en de Belgen kozen natuurlijk het voordeel van de vrij sterke wind. Oranje was het eerst aan het woord, maar een door Timmermans geleide aanval ein digde met een wilde pass in de rich ting van het Belgische doel, waar §een Nederlander aanwezig was. Het egin van de wedstrijd was verras send, want terwijl ieder verwacht had, dat de sterke Belgen onmiddel lijk hun meerderheid zouden demon streren, waren het de Oranjehemden die duidelijk domineerden. Onze middenlinie zat de geduchte Coppens danig op het lijf zodat hy geen bal goed kon afgeven. En daarbij kon ze de voorhoede voeden die herhaaldelijk ten aan val trok. Roosenburg liep een maal door op een verre pass maar kon de bal niet bereiken. En als Cor van der Gijp even la ter naar binnen is gezwenkt waagde hij van ver een schot: over. Maar onze ploeg blyft zich roeren en de Belgen konden voor lopig geen vat krijgen op dit vu rige zij het wat onbehouwen spel. Uit een voorzet van Dillen ving Meert de bal, een kogel van Van Schyndel, die zeer actief was, ging iuist naast en 'n ver schot van Roosen burg raakte de lat. Uit een corner ging de bal uit een scherpe omhaal van de Belgische midvoor juist naast het doel van Steiger. Daarna redde Een beeld uit de tweede helft van de interland BelgiëNederland. Foto: Het vierde Belrische doelpunt wordt gescoord door Coppensdie gedeelte lijk zichtbaar is achter v. d. Hoek (links). Vervolgens Steiger en halJ u.liter hem. verborgen Wiersma Moes en Givard. Belgische druk. De balcontröle op het zware en gladde veld stelde hoge eisen aan de techniek, en de Belgen toonden op dit punt hun superioriteit, ofschoon hun passes ook niet altijd even zuiver wa ren. Zij bleven echter druk uitoefenen en wederom konden de onze het ge vaar slechts bezweren door hoek schoppen af te staan. Toen er nog een minuut of vier ge speeld moest worden, en het weder om spande in het Nederlandse doel gebied beging Wiersma een overtre ding tegen Coppens. Moes plaatste daaruit zeer zuiver naar Hoef en deze versloeg Steiger met een harde en zuivere kopbal (30). Het zag er dan zeer slecht voor ons uit, want de Belgen liepen op- De spelers verlaten hei doorweekte veld en worden door enthousiaste sup. porters geluk gewenst. V.l.n.r.: Tim mermans, Debruyckere, v. d. Hoek, Wiersma en Steiger. nieuw storm en Lemberechts werd zeer gevaarlijk. Maar Van der Hoek viel hem op het laatste nippertje aan, en beiden maakten een tuimeling, waarbij ze zeker vier meter over het gladde veld voortschoven. Toch kwam zowaar nog een tegen- punt ter wereld, nadat eerst Steiger nog twee maal zijn kunnen had moe ten tonen. Onze achterhoede verplaat ste het spel en gaf het leer aan Roo senburg, die naar Dillen centerde. Even aarzelde Dillen, want Meert liep uit, dan plaatste hij over de Belgische keeper voor het doel en de toesnel lende Van der Gijp zorgde met het hoofd voor de afwerking (31). Een minuut later ging de rust in met een 31 achterstand, waarmee we nog tevreden moesten zijn, want de Belgen waren een half uur lang veel sterker, naar ook bleek uit de corner verhouding: 10 voor België, 4 voor Nederland. Penally enkele minuien voor lijd (Van een speciale ANP-verslaggever) Voor de tweede helft traden beide ploegen aan in schone hemden en broeken. Maar het duurde niet lang of ze zagen er weer ontoonbaar uit want hét bleef regenen, en het veld was zeer modderig en hier en daar ei genlijk onbespeelbaar. De Belgen hervatten meteen hun offensief, maar nu repliceerden de onzen onmiddellijk en 1 minuut na de hervatting kregen wij een hoekschop te nemen. Van der Gijp plaatst zich achter de bal en zet te zuiver voor waarop De Bruyckere de Belgische keeper verrast met een fraaie kopbal. (3-2). Er stonden trouwens twee roodhemden naast hem die even verbluft waren want ze reageerden niet. Uit een voorzet van Lemberechts I wraak te nemen, maar hij schoot te- kwam de bal bij Moes, die het leder weer voor onze doelmond plaatste waar Steiger echter paraat was. De duels tussen Van der Hoek en Cop pens kregen een bepaald onaange naam karakter. Toen Van dèr Hoek een fout beging, zou Coppens zelf TIEN-TIEN-TIEN... VOORBARIG Roosenburg en v d. Gijp goed op dreef; fraai debuut van Wiersma (Van een eigen'verslaggever) Na 20 minuten spelen in de derby der lage landen in het tot barstens toe gevulde Deurne-stadion te Antwerpen leek het er op, dat een dapper en enthousiast spelend Nederlands elftal een grote nederlaag tegemoet ging. In die minuut knalde de gevaarlijke Belgische aanvalsleider Coppens de bal onhoudbaar in de touwen. Van de tribunes af klonk reeds de beruchte roep tientientien Het is echter gelukkig niet zo ver gekomen. Met verdubbelde kracht gooi den de Oranjemannen zich in de strijd en met name in de tweede helft on dervonden de Belgen wat het betekent een tegenstander te onderschatten. Het elftal der Rode Duivels, op papier veel sterker dan Oranje, kon het niet verder brengen dan een benauwde 43 overwinning. Een grote teleurstel ling voor onze Zuiderburen en een meevaller voor de Nederlanders. Overigens speelden de Belgen een aantrekkelijk partijtje voetbal. Aan trekkelijker dan de Nederlanders, die technisch en tactisch nog heel wat tekortkomingen hebben. Brj de Belgen waren deze onderdelen van het spel uitstekend verzorgd, waar door zij een meerderheid over alle linies verkregen. Coppens. de ge vaarlijkste dribbelaar van de Belgi sche voorhoede, maar ook zeer on sportief, rukte de Nederlandse de fensie herhaaldelijk uit haar ver band. Razendsnelle combinaties tus sen hem, de briljante rechtshalf Huysmans en de tactische Lembe rechts, vormden steeds een groot ge vaar. Meermalen echter grepen de Oranjemannen tijdig in, hetgeen bij Coppens soms door twee of drie Nederlanders op de huid gezeten felle protesten ontlokte. De Engelse scheidsrechter Leafe kende echter zijn pappenheimers wel. Vooral te gen het einde van de derby werden enige vrije trappen tegen Coppens gegeven. Voorts beschikten de Bel gen over gerenommeerde krachten als Carré en Van Brandt, wier spel op een peil stond, dat door de Neder landers niet was te bereiken. Toch moesten de Belgen met een voor hen teleurstellende 43 overwinning genoegen nemen. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan het enthousiaste en dappere spel van de Nederlanders, die met deze wapens het betere team-work van de Belgen met succes bestreden. Voorhoede voldoende. De Nederlandse voorhoede was over het geheel genomen voldoende. Dillen had een slechte start, maar in de tweede helft ging het veel beter. Rie Meert zal zich de harde schoten van de PSV-kanonnier nog wel enige tijd herinneren! V. d. Gijp op de andere, de linker vleugel, was volgens ons met Roosen- burg de beste man uit de voorhoede. De Dordtenaar, van nature geen bui tenspeler, zwierf her en der over het veld meermalen zagen wij hem van de rechtsbuitenplaats af een voorzet geven en het was bepaald jammer, dat ook hij aan het euvel „slecht plaatsen" leed. Roosenburg speelde een verdienstelijke partij, maar was soms te zelfzuchtig. Ook kogelde hij enkele malen van te ver re afstand op doel, waardoor elke kans op succes by voorbaat was uit gesloten. Timmermans is de laatste tijd hard in vorm achteruitgegaan. Van de eens zo bejubelde matchwinnaar tegen Frankrijk reeds enkele ja ren geleden was slechts een scha duw over. Als verbindingsspeler deed hy overigens enkele nuttige dingen, maar opvallend was de ADO-er be slist niet. De Bruyckere een der debutan ten had als directe tegenstander een uitstekend op dreef zijnde Huys mans wanneer is deze kleine Bel gische rechtshalf dat niet? voor zich. Uiteraard kon De Bruyckere zich moeilijk van hem losmaken, maar wanneer dat gelukte, zagen we hem steeds goede dingen doen. Ge zien het feit, dat de Tilburger het tweede doelpunt maakte, moet hem nog een kans worden gegeven zijn capaciteiten te tonen. Zwakste deel. Zoals te verwachten was, vormde de verdediging bij de Nederlanders het zwakste deel van de ploeg. Bij vlagen werd er goed verdedigd en was er voor de Belgen geen doorko men aan, maar soms ook en voor al voor rust hadden de Nederlan ders geen vat op de snelle en voort durend switchende voorhoede der Rode Duivels. Hans v. d. Hoek, wat ruw in zyn optreden, en Van Schijn del diè een uitstekende rentree maakte moesten alle zeilen bijzet ten om de accurate Coppens de weg naar het doel te versperren. Klaas- sens, de zwoeger bij uitstek, verzet te ook nu weer veel werk. Plaatsen is voor hem evenwel een vak, dat heel. héél moeilijk is te leren. Wiersma, die evenals Odenthal zijn buitenman te veel vrijheid gaf. is op weg een back van internationale re putatie te worden. Wel liet hij enkele steken vallen maar wie deed dat niet in de Nederlandse defensie? maar zijn ingrijpen en opstellen was vaak verbluffend. Hij was dan ook beter dan zijn collega naast hem, die door de oude rot „Torke" Lembe- gen een muurtje van Oranjehemden. Toen kwamen de onzen weer aan het woord, maar een through pass van De Bruyckere naar Roosenburg mis lukte en meteen waren de Belgen weg. Coppens wist Van der Hoek te passeren, Van Schyndel miste en de Belg schoot inlangs Steger, maar ook langs het doel. Het spel golfde van doel tot doel, een hard schot van Dillen, na goed samenspel met Roosenburg en Timmermans, werd door Meert gehouden, en toen Dillen daarna nogeens zijn geluk beproefde uit een voorzet van Van der Gijp ver werkte de Belgische keeper het schot tot corner. Coppens bleef leider van de meeste Belgische of fensieven. maar kon ze niet afwer ken omdat Van der Hoek soms gesteund door Klaassens en Wier sma, hem vrijwel geen moment vrij spel liet De strijd werd steeds ruwer, en toen Coppens by 'n aanval ten val gebracht werd greep hij het been van Van Schijndel vast, wat Leafe meteen bestrafte met een vrije schop. Toch was 't Coppens die ae Belgische voorsprong wist te ver groten toen de tweede helft 20 mi nuten oud was. Uit een corner gaf Lemberechts de bal aan Huys mans, deze speelde terug naar Lemberechts, waarna de rechts buiten opnieuw zuiver en hoog voorzette. Onze verdediging was door deze manoeuvre uit positie gespeeld en de ongedekt staande Coppens bracht met een kopbal de stand op 4-2. De Belgen waren hiermee niet tevre den. Zy kwamen terug, met snelle combinaties brachten ze de bal op, Mees en Huysmans trokken mee ten aanval en onze achterhoede kreeg het hard te verantwoorden Weer moest ze een corner afstaan, en nauwelijks was dit gevaar bezworen of Klaassens be ging een overtreding. En toen Oden thal zich op het bevel van de scheids rechter niet dadelijk op de vereiste afstand terugtrok toen de vrije schop zou worden genomen werd zijn naam door Leafe genoteerd. Tegenstoot. Een tegenstoot van onze voorhoede bracht enige opluchting, maar Dillen schoot naast, waarna Coppens op meesterlijke wijze een Belgisch offen- Vervolg op pag. 4) De periode van „grote" doelverde- digers is met het niet meer opstellen vari Kraak langzamerhand verdwe nen. De wedstrijd, welke Steiger gis teren m Deurne speelde, was matig. De Eindhovense crack is ongetwijfeld een goed doelman, maar hij heeft niet die flair en die feeling welke Kraak tot een keeper van formaat stempel den. Het vierde Belgische doelpunt was een fout van Steiger, die zicht baar verrast was. Het werd dus een krappe en teleur, stellende zege voor de Belgen. De Oranjemannen, die tot het einde toe dapper volhielden, verdienen hier voor zeker een pluim. Hoewel de wedstrijd in een nederlaag is geëin digd. zullen de ware Nederlandse voetballiefhebbers niet ontevreden zijn met het behaalde resultaat. Evenzo zal dit het geval zijn in de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5