PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote conferentie week van Parijs Zaterdag beëindigd Drie Yersekenaren beleefden bang avontuur op IJsselmeer BILT ENTHOUSIASME OVER SUCCES VAN PARIJSE CONFERENTIE RUSLAND WIL WEDEROM EEN CONFERENTIE VAN VIER 197e Jaargang-No. 251 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 -ent per mm Minimum p advertentie f 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (ma* 8 regelsi van 1—5 regels t i.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v d Blad' 33 cent meer. Giro No 359300 P Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 fb.g.g 2228); Oostburg. Ftnrindstr 2. telef 16: Terneuzen, Brouwerustr 2; ZienKzee. N Bogerdstr C 160. telel 26. NATIONALE FEESTDAG IN DUITSLAND West-Duitsland souverein en einde van de bezetting De grote conferentieweek van Parys is Zaterdagmiddag geëindigd met de ondertekening van twaalf documenten, die gezamenlijk ongeveer 30.000 woorden bevatten. Vier van die documenten betroffen de beëindiging van de bezetting van West-Duitsland, vier andere gaan over de vorming van de Westeuropese Unie, en de laatste vier hebben betrekking op de toetreding van West-Duitsland tot de N.A.V.O. en op de verhouding van de Navo tot de Westeuropese Unie. Tot lang na het middaguur was het Zaterdag nog onzeker of de onder tekening van do documenten inderdaad zou geschieden, want de Franse regering bleef zieh houden aan het Vrijdag uitgegeven consigne, dat Frank rijk niet zou tekenen als de Frans-Duitse meningsverschillen (waarvan de Saarkwestie de voornaamste is) niet eerst geregeld waren. Xa een nachte- telijke bespreking tussen premier Mendès-France en bondskanselier Aden auer, die tot drie uur in de ochtend heeft geduurd, was weliswaar een aan zienlijk aantal geschilpunten uit de weg geruimd, maar er waren er toch nog zoveel overgebleven, dat de twee regeringsleiders het overleg Zater dagochtend om half twaalf moesten voortzetten. Op deze laatste bijeenkomst werd volledige overeenstemming over de grote lijnen van het accoord bereikt, en om kwart over drie konden de voor naamste stukken worden getekend. Een half uur later begon de ceremo- ciële zitting op de Quay d'Orsay voor de ondertekening van de eerste acht Parijse documenten. De overige vier. dus die welke betrekking hadden op de Navo, werden vijf uur 's middags getekend in het hoofdgebouw van de Navo, het Paleis de Chaillot. Daar er dus geen tijd overbleef tus sen het einde der Frans-Duitse bespre_ kingen en de ceremonie op de Quay d'Orsay, kon een aantal technische details van de Frans-Duitse overeen komst niet meer door deskundigen worden uitgewerkt. Om déze lacune te overbruggen, werden tussen Men dès-France en Adenauer brieven uit gewisseld. waarin werd verklaard dat beider aantekeningen pas Dinsdag a.s. bij de publicatie van het gehele ac- coond, van kracht zullen worden. Van Franse zijde werd er de nadruk op gelegd, dat de detailpunten, die nog moeten worden uitgewerkt, niet van grote betekenis zyn. Duitse bijdrage. Het protocol van de beëindiging van de bezetting bevat de verklaring, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk hun rechten op het gebied van ontwapening en demilita- risatie in West-Duitsland behou den tot het tnustip waarop na ra tificatie van de nieuwe overeenkomst door alle betrokken landen Duits land zijn bijdrage tot de Europese ver dediging kan lev. en. In het protocol wordt verklaard, dat „de Bondsrepubliek de volledige autoriteit van een souvereine staat zal hebben, over zijn binnenlandse en buitenlandse aangelegenheden". Duitsland gaat volgens hetzelfde protocol, dat slechts een gewijzigde In het Palais Chaillot te Parys zijn uiteindelijk de FransDuitse verdra gen over het Saargebied door de be trokken ministers ondertekend. Foto Pierre Mendès-France tekent, Aden auer ziet toe. (Telefoto A.N.PJ zal het door Duitsland te betalen be drag geleidelHk verminderen, zodat de totale Duitse bijdrage gedurende de twaalf volgende maanden 3200 mil- lioen mark zal zijn. Een nieuw orgaan van toezicht op de bewapening der zeven staten-le- den van het verdrag van Brussel zal worden gevormd met inspecteurs, die onverwachte inspecties in wapenfa brieken en wapenopslagplaatsen in de betrokken landen zullen houden. Het orgaan zal worden geleld door een directeur, die verantwoording schuldig zal zijn aan de secretaris-ge neraal der Westeuropese Unie. Er komt een plaatsvervangc i di recteur en een internationale staf, die de directeur ter zijde zal staan. Voor alle leden van de staf van het toezichtsorgaan zullen de N.A.V.O.- beveiligingsvoorschriften gelden. Na de ondertekeningsplechtigheid te Parijs beraadslaagden Eden, Foster Dulles en Mendès-France over het ter conferentie bereikte, waarna zjj over gingen tot een bespreking van de toe stand in het Midden-Oosten en in Azië. Voorlopig ooheffing van de N.E.S.B. Naar het A.N.P. van de zijde der N.E.S.B. wordt medegedeeld heeft de liquidatie-commissie van de N.E.S.B., gezien het vonnis van het Haagse ge rechtshof tegen Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis, met algemene stem men besloten in afwachting van de beslissing van de Hoge Raad de bewe ging op te heffen en iedere activiteit te staken. Tevens spreekt de commissie de hoop uit dat de legaliteit van het stre ven van de ontbonden sociale bewe ging in de verdere procedure alsnog zal worden aangetoond, zodat de be weging haar werkzaamheden kan her vatten. versie Is van de overeenkomst van Bonn, een contractuele overeenkomst aan voor de voortgezette legering van Amerikaanse, Britao en Franse strijd krachten in Duitsland, maar de taak van die strijdkrachten wordt nu de „verdediging van de vrije wereld, waarvan Berlijn en de bondsrepubliek deel ''itmaken". Tot 30 Juni 1955 zal de bondsrepubliek 600 millioen mark per maand beta len voor het instandhouden van die strijdkrachten, met ibegrip van 100 millioen dm. per maand als bijdrage in de kosten van SDeciale verdedi gingsmaatregelen, zoals het aanleg gen van militaire vliegvelden en an dere permanente constructies in het Navo-programma. Na 30 Juni 1955 EEN HISTORISCHE GEBEURTENIS Dr. Drees: Met geestdrift begroet Het slagen der Parjjse conferentie wordt in Washingtonse diplomatieke kringen als een wonder beschouwd. De diplomaten zyn vooral voldaan over de ter elfde ure bereikte regeling van het Saarvraagstuk. Bondskanselier Adenauer en premier Mendès-France kunnen thans op een meer dan normaal geestdriftige ontvangst rekenen, wanneer zij, in de ko mende weken, de Verenigde Staten officieel bezoeken. Bondskanselier Adenauer verklaar de: „Ik vertrek uit Parijs in de over tuiging, dat zo juist een grote stap is gedaan in de richting van beter FransDuits begrip. Het deelnemen van West-Duitsland aan het Westerse verdedigings-bond- genootschap en het verlenen van sóu- vereiniteit aan de Westduitse federale republiek zijn historische gebeurtenis sen. Ik zou gaarne zien, dat het ge hele Duitse volk de dag der bekrach tiging van de souvereiniteitsovereen- komsten als een speciale feestdag zal zien, want die dag zal het einde be tekenen van een verschrikkelijke pe riode der Duitse geschiedenis, begon nen met het aan de macht komen der nationaal-socialisten en geëindigd met oorlog, nederlaag en bezetting 'f'iSfM Adenauer bracht hulde aan de Brit se regering en aan minister Eden in het bijzonder voor het genomen initi atief. om de impasse te doorbreken na de verwerping van de E.V.G. De Britse minister van buitenland se zaken Eden zeide, alvorens plaats te nemen in het vliegtuig naar Lon den: „Ik denk, dat iedereen tevreden is met het bereikte resultaat". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, die Zaterdagavond per vliegtuig uit Pa rijs naar Washington is teruggereisd, zeide voor zijn vertrek onder meer: „Ik ben zeer voldaan, dat snel een weg is gevonden om de Westeurope se eenheid op een degelijke basis te grondvesten en te versterken". Volgens het persbureau „Reuter", heeft de Nederlandse minister-presi dent, dr. W. Drees, verklaard dat de resultaten der Parijse conferentie door hemzelf, „en daar ben ik van overtuigd, door de gehele regering", met geestdrift zijn begroet. „Het lijkt mij waarschijnlijk, dat de overeenkomsten thans door alle be- Dit is dan het moment, waarop Ne derland, dat door de Belgen in de ,JIel van Deurne" aanvankelijk dreigde te worden verpletterd, het eerste doel punt mag aantekenen dank zij een fraaie voorzet van Koen Dillen, welke C. v. d. Gijp op de juiste manier wist- te benutten. De Belgen hadden toen al driemaal gescoord, zodat door dit doelpunt de stand op 31 werd ge bracht. Foto: v.l.n.r.: Van Brandt, v. d. Gó vallende; Meert en Dries Spoorwegongeluk bij Eindhoven. Geen persoonlijke ongelukken. De trein uit Veulo, die omstreeks veertien minuten over éép in Eindho ven moet binnenlopen, is Zondagmid dag vlak voor het station ontspoord. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De trein, die bestond uit een loco motief en vier wagens, is geheel ont spoord. Het ongeval geschiedde op een wissel. Over de oorzaak kon men nog geen mededelingen doen. Door het ongeval was een spoor van de lijn naar Helmond versperd. De dienst werd ter plaatse op één spoor onderhouden en de dienstregeling on dervond weinig vertraging. Vanmor gen was alles weer normaal. Slecht weer in Groot-Brittannië. Engeland en Wales hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag te lij den gehad van zware storm en regen val. De bergachtige districten in Wales zyn het zwaarst getroffen. Aanhoudende zware regens veroor zaakten daar grondverschuivingen. In Cumberland zyn verscheidene dor pen gedeeltelijk overstroomd. trokken volksvertegenwoordigingen, de Franse nationale vergadering inbe grepen, zullen worden bekrachtigd", aldus dr. Drees. Radio-Moskou was van mening, dat de Parijse overeenkomsten „een be dreiging vormen voor de vrede en veiligheid van Europa, daar hierdoor voet wordt gegeven aan het opkomen van een nieuw Duits agressief milita risme". SOW JET-UNIE ONGERUST? Over Duitse hereniging Het Russische ministerie van Buitenlandse zaken heeft de ambassadeurs van de Westelijke Grote Drie te Moskou een antwoord overhandigd op de Westelijke nota van 10 September over het Duitse vraagstuk. Rusland stelt thans een nieuwe conferentie van tier over Duitsland voor, de volgende maand te houden. Op die conferentie zouden de eenhei d van Duitsland, vrije verkiezingen, de terugtrekking der bezettingstroepen en kwesties aangaande de Euro pese veiligheid kunnen worden besproken. De Sowjet-Unie vraagt voorts in de nota, of de drie Westelijke landen bereid zijn hun ambassadeurs te We nen met de Russische ambassadeur aldaar te laten spreken over „Kwes ties betreffende het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk". Volgens de nota moet overeenstem ming worden bereikt over het aantal, de plaats van stationnering en de be- wanening van alle soorten politie in Oost- en West-Duitsland. Dit zou „een einde maken aan alle gevaren met het oog op of -Wést De agenda van de conferentie zou als volgt moeten zij»- Nieuwe regering in Pakistan. Nadat noodtoestand was afgekondigd. Premier Moh. Ali heeft Zondag een nienwe Pakistaanse regering ge vormd, nadat gouverneur-generaal Ghoelam Mohammed in het gehele land de noodtoestand had afgekon digd. De premier had ziin bezoek aan de Ver. Staten afgebrolien, omdat zijn leiderschap werd betwist door rebel len in zyn eigen party, de Moslem Li ga. De huidige nationale vergadering is ontbonden, omdat zy niet representa tief werd geacht voor het land. Er zullen binnenkort verkiezingen voor een nieuwe constituante worden gehouden. SCHIP VERGING TIJDENS STORM Relaas van schipbreuk en redding van drie mosselschippers DRIE YERSEKENAREN hebben Vrijdagavond op het IJsselmeer een bang avontuur meegemaakt, vvaarby zjj hun schip verspeelden. Schipper Joh. Verschuure, zijn zestien-jarige zoon Adrie en dc knecht Simon Steketcc, zijn in een lievige storm op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen hun schuit, de „Yerseke 64", plotseling vol water liep en zonk. Dank zij de snelle hulp van schipper W. D'hooge van de „Yerseke 188" werden zij gered en keerden zij behouden in Zeeland terug. De „Yerseke 64" voer met vijf sche pen in convooi, maar alléén op de 188 merkte men iets van de ramp, die zich dreigde te voltrekken. Op de andere schepen had men de handen vol om veilig en wel door de stroom heen te komen. Zaterdagavond heeft schip per Verschuurre ons het relaas van schipbreuk en redding verteld, een ver haal van een strijd tegen de elementen op het donkere, stormachtige IJs selmeer „De hele reis hadden wy al slecht weer", zei schipper Verschure, „een stevige wind uit het Westen hield het water op de Wadden tegen en het kostte ons drie dagen voor wy een goede lading halfwas mosselen had den gevonden. Vrijdagavond vertrok ken wij met vijf schepen uit de Mar- grietsluis in Lemmer tijdens donker én buiig weer en een harde Zuiden wind. Na een uur varen ging ik even in de machinekamer myn zoon stond aan het roer om te kijken of de lenspompen goed werkten, toen de motor afgezet werd. „Ze licht niet meer op van voren" brulde Arie en ik rende naar boven De schipper kwam aan dek. En in derdaad, het voorschip ging niet meer omhoog op de aanstormende golven, het water spoelde er In grote hoeveelheden overheen. Dat betekende dat het schip zonk! Schipper Ver schuure gooide met alle macht het roer om, om de boot voor de wind te krijgen, maar de schuit was onherroe pelijk verloren. Hij greep de seinlamp en zette de misthoorn in werking: hulp moest er komen en spoedig ook, want anders waren de drie mannen reddeloos verloren „Wy zaten als vierde in de colonne en schipper D'hooge op de 188 zag gelukkig direct, dat het mis ging. Hy gooide het licht van zyn schijnwerper op onze boot en voer naar ons toe. Vier keer moesten ze een lijn gooien, voordat we de boei te pakken had den". Toen begon de worsteling om aan boord van het andere schip te ko men. De knecht kon niet zwem men, zodat men aan boord van beide schepen de adem inhield: maar de redding lukte! Arie Ver schuure en Simon Steketee wer den veilig overgetrokken met de boei. De schipper sprong over boord en zwom naar de 188. „Het ging allemaal zo snel, dat we geen tijd hadden om bang te worden..." NETTEN VERSPEELD De jongens werden onmiddellijk In de kooi gestopt, maar omdat het weer byzonder slecht was „we za ten net in een onweersbui met (Vervolg op pag. 2) Het herstel der Duitse eenheid op vreedzame, democratische basis, met inbegrip van de kwestie der vr" ver kiezingen in eeheel Duitsland. De terugtrekking der bezettings troepen uit West- en Oost-Duitsland. Het bijeen roepen van een geheel-Eu ro- se conferentie ter bespreking van een stelsel van collectieve veiligheid in Europa. De nota levert crltiek op de Euro pese verdedigingsgemeenschap en de Navo en beschuldigt de Westelijke mogendheden van een politiek tot ver deling van Europa in militaire groe pen. Te Washington werd over de jong ste Sowjetrussische nota gezegd, dat de Britse, Franse en Amerikaanse staatslieden het er te Parys over eens zijn geworden dat Reen enkel Sowjet- russisch voorstel in die geest zal wor de^ aanvaard, voordat de bekrachti ging der Parijse overeenkomsten door de betrokken volksvertegenwoordi gingen redelijk verzekerd is. Voorlopig geen hoger tarieven bij N S. Naar aanleiding van berichten over een verzoek van de Ned. Spoorwegen aan de regering tot verhoging der tarieven, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het op het ogenblik niet in de bedoeling ligt, hiertoe over te gaan. Vluchtelingen uit Triëst in ons land. Met de internationale trein uit Duitsland, waaraan enige Italiaanse wagens waren gekoppeld, ts Zondag morgen een groep van 96 vluchtelin gen uit Triëst aangekomen Zij zullen, zoals bekend, bij families in Neder land ondergebracht worden terwijl 34 t.b.c.-patiënten zullen worden opge nomen in de sanatoria te Laren en Blaricum en in het Julianaoord. Hun valide verwanten zuilen zo veel moge lijk in de nabijheid ondergebracht en tewerk gesteld worden. Na herstel der patiënten hoopt men dat ze met hun familie kunnen emigreren. Er waren ouderen, maai ook vele kinderen. De groep omvatte Bulgaren, Joegoslaven, Roemenen. Russen, Hon garen, Tsjechen en Polen. 0 Een Oostenrijkse expeditie is er op 19 October in geslaagd de top van de 8100 m hoge Tsjo Ojoe. een der toppen van de Himalaya, te beklimmen In 1952 was een poging van een Britse expeditie om deze berg te beklimmen, mislukt DE VERWACHT... GUUR WEER Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Noord-West. Belangrijk kouder dan gisteren. ZON EN MAAN. 26 October: Zon op 7.22 onder 17.25 Maan op 7.18 onder 16.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1