In Leeds, Noord-Engeland, werkt men voor Schouwen-Duiveland Ernstige teleurstelling over lage tarweprijs UNIEK BEELD IN KLEUREN VAN RUSSISCHE BALLETKUNST SPORTAANGELEGENHEID PER 1 JAN. NAAR STICHTING Amsterdamse Beurs 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 OCTOBER 1954,. WERK VAN DE U.N.A. Volgend jaar komt een boot met 1000 jonge boompjes In de grauwe fabrieksstad Leeds, Noord-Engeland, kwam vorige week een gezelschap bijeen, dat zich beraadde over het werk van de UNA (Uni ted Nations Association) Werkkampbeweging op Schouwen en Duiveland. Velen van hen hadden deze zomer in Nieuwerkerk gewerkt. Het waren stu denten, timmerlieden, onderwijzers en metselaars. Maar ook waren er raadsleden van Leeds, vertegenwoordigers van grote aannemersmaatschap pijen en officiële vertegenwoordigers van de UNA. Voorzitter van de ver gadering was de grijze Zwitser Jean Inebnit bij de Nieuwerkerkers bekend als: „de oude professor", die het werkkamp had geleid en ook nu weer zijn enthousiasme overbracht op allen, die aanwezig waren. Het werkkamp In Nieuwerkerk was een experiment. Een zorgvuldig uit gedacht schema was hier op de proef gesteld. Want het is de bedoeling van UNA, die een on-officiële afdeling is van de Verenigde Naties, tot een wereldvertakte organisatie te komen, die onmiddellijk hulp kan verlenen aan in nood verkerende gebieden. Een maand na „Nieuwerkerk" presen teerde Jean Inebnit zyn schema in Genève voor de Wereld Federatie van UNA. Het werd geaccepteerd. Dat was de eerste stap naar de officiële er kenning door de Verenigde Naties (UNO), die Inebnit in 1957 hoopt te verkrijgen. Dan zal zijn levenswerk voltooid zyn. In 1919 werd de werkkamporgani- satlc geboren te Bilthoven in het huis van ae opvoeder Kees Boeke. Daar werd opgericht de Service Civile In- tenationale, van welke vereniging Inebnit thans ere-secretaris is. De UNA wil komen tot een overkoepe lende organisatie, die alle werkkamp- bewegingen, die sindsdien zijn ge groeid, wil verenigen in een religieus en politiek neutraal lichaam. Het is merkwaardig dat Kees Boeke, na 35 jaren, nu een beroep heeft gedaan op UNA om hem te helpen bij het bou wen van zijn nieuw opvoedingsinsti tuut in de Libanon. Zodra de Verenigde Naties het sche ma hebben goedgekeurd zal een be langrijk belemmerende factor voor de bloei van hulpkampen zyn opge ruimd: het geld. Want de vrijwilligers verdienen niets, en willen niets ver dienen. Maar het is noodzakelijk dat tenminste hun reiskosten en onder houd. evenals bij dienstplichige solda ten, worden betaald. En dat zou maar een kleine post zijn op het millioenen- budget van de Verenigde Naties. Nieuwerkerk was geen vacantie- kamp." Er was een strenge selectie en de vrijwilligers mochten geen baarden kweken of zich excentriek toetakelen. Wie een goedkope vaeantie wil heb ben kan niet terecht, het werk is het eerste doel. Want UNA wil serieus Primeur voor Oostburg Zoals bekend ls Oostburg étappe plaats in de Ronde van Nederland. Onder leiding van burgemeester mr K. Hockzema werd in korte tijd het benodigde garantie-fonds bijeen ge bracht, waardoor Oostburg de eerste gemeente is, welke een contract heeft afgesloten voor aankomst en vertrek van een étappe in de Ronde van Ne derland. VOETBAL Afgelaste wedstrijden In verband met de voetbalwedstrijd België-Nederland zijn nog enige wed strijden afgelast, nl. GoesRAC, Hoofdplaat IISchoondrjke 31 (dit is Hoofdplaat IIEMM UI geworden) en Axel IIIClinge H. Voor de Zaterdagcompetitie is afge last de wedstrijd Nieuwland IIYer- Beke H. Eerstgenoemde ploeg heeft zich uit de competitie teruggetrok ken. Reserves voor Nederland- België Als reserves voor het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Belgie van aanstaande Zondag zijn Frans Tebak (Eindhoven), Bennaars (Dos- ko), Van Beurden (B.V.V.) en Lui ten (D.O.S.) aangewezen. Reserve doelman is Tom v. d. Land (HJ.S.). HANDBAL Zeeuwse derby in Goes tussen Hellas—Marathon In de Ie klasse Zuid van het Neder lands Handbalverbond vraagt de Zeeuwse derby HellasMarathon, zo wel bij de dames als bij de heren de aandacht. Bij de heren geven wij Hel las de beste kansen en bij de dames achten we Marathon goed voor een kleine overwinning. In de 2e klasse is er ook al een Zeeuwse derby, want daar ontmoet het tweede elftal van Hellas stadge noot Tonido. Hier spelen de bezoe kers op winst. In de le klasse A dames van de af deling Zeeland hebben de dames van Walcheren geen moeite met stadge noot Marathon II. E.M.M. is goed voor een overwinning op de reserves van De Zeeuwen. In de le klasse B dames zouden Hellas II en Tonido wel eens gelijk kunnen spelen. Luctor II zal van goe de huize moeten komen om Klooster- zande te kloppen. Bij de heren in de le klasse wint Tonido II van het eigen derde. Vol harding kan de winst in eigen huis houden, nu E.M.M. de tegenstander is. Het programma vermeldt voorts de wedstrijdenMarathonDe Zeeuwen en LuctorHellas, resp. meisjes ju nioren A en B en de wedstrijd Vol harding—E.M.M. bij de jongens ju nioren. DAMMEN Roozenburg wint zesde partij Do zesde partü van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Roozenburg en Hulsman is in 75 zet ten door Roozenburg, die met zwart speelde, gewonnen. De stand is thans Roozenburg 7 punten en Huisman 5 punten. genomen worden, en in het kamp heerste een discipline die noodzakelijk was voor een efficiënte en ordelijke gang van zaken. TERUG IN 1955 Jean Inebnit vertelde in de verga dering dat na overleg met de gemeen teraad van Nieuwerkerk besloten was in 1955 terug te keren naar dit dorp. Werk is er genoeg. Op het pro gramma staan: een huis voor ouden van dagen, sportterrein en zwemfa- ciliteiten bij het haventje van Vianen. Hij deed een beroep óp de vertegen woordigers van Messr. Shephard Sn Ltd., een aannemersbedrijf uit York, die ook dit jaar een metselaar op hun kosten naar Nieuwerkerk hadden ge zonden. De Maatschappij zegde alle medewerking toe. Want dit is een ander aspect van UNA: er worden niet alleen (onge schoolde) studenten en onderwijzers gezonden, die lange vacanties en geld genoeg voor de reis hebben. Zij ver zocht de bouwbedrijven hun beste krachten voor dit werk af te staan, en deze (behalve Shephard ook de Fell Construction Cy Ltd.) hebben ingezien dat een staat van dienst van vier weken by de UNA een uitsteken de training is voor de arbeiders die zij uitkiezen voor een toekomstige lei dende functie. Op het kerkhof te Nieuwerkerk hebben studenten in de chemie en de sociale psychologie ge werkt aan een nieuwe aula onder lei ding van een 20-jarige metselaar uit Yorkshire. En de aula staat er! Trouwens, ook een vooruitstrevende Amsterdamse firma gaf een harer electriciëns een extra vaeantie om in Nieuwerkerk te komen werken. Vanzelfsprekend opereert UNA al leen in die gebieden waar een tekort aan arbeidskrachten heerst, waarin de nationale markt niet kan voorzien. Nu reeds waren er aanbiedingen ontvangen van firma's en personen die het tehuis van ouden van dagen van gordijnen, tafelkleden en dekens wilden voorzien. Vele anderen, die zelf niet in' staat waren te komen werken, schonken geld voor bomen. Vyf shilling 2.50) voor een boom: het geld stroomde toe. Jean Inebnit gaf te kennen dat UNA deze bomen zelf wilde planten, als dit maar enigszins mogelijk was. Daarover zal met de betreffende Ne derlandse organisatie contact worden gezocht. Wjj spraken met. Walter Cluley, on der wiens leiding in Augustus jl. vier huizen zijn afgebroken. Hy is tuinier en vertelde dat hij volgend jaar met een boot geladen met een duizendtal jonge boompjes naar Duiveland zal komen om duar uit te planten en te laten groeien. Zo waren er velen met plannen en ideeën. De reünie in Leeds was niet alleen een ophalen van dier bare herinneringen, maar er werd ge- werk aan de toekomst. Heel veel vrij willigers besloten volgend jaar terug te komen naar het dorp, waar zij de rijkste dagen van hun leven hadden gewerkt. En bovendien, was er dit jaar slechts een UNA-kanip (het eer ste ter wereld), volgend jaar zullen het er twee zijn. namelijk behalve in Nieuwerkerk, ook in Orieansville, Al giers. FILMS IN ZEELAND f. 1.25 per grote gezinsflacon. Herstelt de natuurlijke glans l Voorts een spannende Franse „detective" Met name voor balletliefhebbers, maar ongetwijfeld ook voor vele an deren, is er thans byzonder veel te genieten, dank zy de avondvoorstel lingen van de film „Russisch Ballet" (Schouwburg-bioscoop, Middelburg) Deze kleurenfilm geeft namelyk een waarlyk uniek beeld van de pres taties der Russische ballet-artisten. Aan „Russisch Ballet" werkten mede solisten en artisten van het bal let van het Moskouse Bolsjoitheater, van het Ballettheater uit Leningrad en van het laatste theater ook het koor en het orkest. Bewondering werkt vooral het optreden van de be faamde danseres Galina Oelanowa, terwijl zonder meer geconstateerd kan worden, dat de Russische ballet kunst als geheel een verbluffend ni veau bereikte. Zowel by de uitvoerin- ;en van het aloude „Vlammen van 'arijs", als bij de vertolking van Tsjaikowski's klassieke „Zwanen- meer" treft de welhaast volmaakte vormgeving, de souplesse en de na tuurlijke gratie, waarmede de Russi sche artisten begaafd zijn, hetgeen trouwens ook tot uiting komt in „De Fontein van Bachtsjisarai", het der de ballet in deze film. Een film van uitzonderlijk goed ge halte! Öp normale uren draait de Schouw burgbioscoop (Middelburg) de avon turenfilm „De Arend van Madagas car"; een rolprent van het in dit gen re gebruikelijke soort, waarin Errol Flynn en Maureen O'Hara de hoofd rollen vertolken. Zeilschepen, tweegevechten, ro mantiek en avontuur, enfin: ge kent het langzamerhand! „Bittere ervaring" is de ietwat af- DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Besprekingen over Provinciale Commissie Landbouwschap Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft in zijn jongste vergadering, zyn ernstige teleurstelling uitgesproken over de tarweprijs voor 1955. Hoe wel de minister theoretisch niet in gebreke is, kan de boer deze prijsver laging niet in overeenstemming brengen met de stijgende kosten, waarmee hy dagelyks op zyn bedrijf te maken heeft. Het bestuur acht het gevaar niet donkheeldig, dat het verschijnsel van de extensivering zich zal gaan voordoen en dat teveel speculatieve g ewassen verbouwd zullen worden. Dit is een ongewenst verschyusel, dat om nadere bezinning vraagt. In dezelfde vergadering kwam ook de samenstelling van de Provinciale Commissie van het Landbouwschap voor Zeeland ter sprake. Er bestaat nog verschil over de verhoudingen, waarin werkgevers en werknemers vertegenwoordigd moeten zyn. Tevens werd van gedachten gewisseld over verschillende instellingen, die tot nu toe door de Stichting v. d. Landbouw werden gefinancierd, doch niet door het Landbouwschap kunnen worden overgenomen. Zo nodig zal daarby een oplossing worden gezocht, waar- by do organisatie van werkgevers en werknemers bedoelde instellingen en commissies van de Stichting overne men, nl. o.m. het Bouwbureau en het adviesbureau voor oor logs- en'waters- noodschade. Bn het vaststellen van de hoogte der heffing voor het Landbouwschap, zal ter vermyding van administra tieve moeilykheden, waarschynlijk geen rekening worden gehouden met vruchtbaarheid en ligging van de grond. Voor de tuinbouw zal naar een aparte regeling gezocht moeten wor den. Volgens een recente telling be draagt het ledental van de Z.L.M. 5920. Zaterdag 16 Oct. was naar schatting nog 1015% van het aard appelareaal in Zeeland niet gerooid. Met de beschikbare oogsthulp zullen de moeilykheden hopelyk vry spoedig tot het verleden behoren. Over de tarwe werd nog medege deeld, dat het feit, dat het A.V.A. aan de markt isr. geweest, stimulerend heeft gewerkt, hoewel slechts weinig aangekocht is. Verder verdwynen kwanta in de veevoedersector. In Dec. komt het A.V.A. weer aan de markt met een prys die 0.15 ho ger ligt. De kiemkracht van de brouwgerst laat veel te wensen. De eisen zijn reeds verlaagd, doch nog niet vol doende om inlandse brouwgerst kans te geven. Bietenoogst De oogst van de suikerbieten valt tegen. Er werden cijfers over bieten en suikergewicht genoemd, welke resp. 12 en 18% lager zijn dan het gemiddelde van de laatste vier jaren. Daardoor zal er waarschynlijk net ge noeg suiker zijn voor de binnenlandse consumptie. Beperking van de bieten teelt zal daardoor naar het oordeel van het Z.L.M.-bestuur niet aan de orde komen. Wel is het waarschünlyk, dat de bietenteelt vooral in het Noor den, doch ook elders achteruit zal lo pen, in verband met de slechte op brengst van dit jaar. De consumptie-aardappelen-export is sterk achtergebleven bij die van de twee voorgaande jaren. Dit jaar was er t.m. September 33.000 ton ge ëxporteerd, tegen 52.000 en 88.000 ton in voorgaande jaren. Een en ander is het gevolg van Belgische concur rentie en de slechte kwaliteit tenge volge van het ongunstige weer. De export van appels en peren is hoger dan die van vorig jaar. De pry- zen voor de appels zijn niet hoog maar bevredigend; die van de peren zyn aan de vaste kant. De export naar O.-Dultsland is nu op gang gekomen, terwyl de binnenlandse industrie veel fruit afneemt. Medegedeeld werd dat de herstel en herbouwkosten sedert vorig jaar met 1015 zijn gestegen, terwyi de afwikkeling van financiering en herbouw traag verloopt. De groeps gewijze aanbesteding op Schouwen is slechts gedeelteiyk gelukt. Waarschünlyk kan reeds per 1 Januari 1955 in de vacature van jeugdleider worden voorzien. In de commissie van overleg werden be noemd de heren Jac. P. Lindenbergh, 's H. Arendskerke en W. de Feyter, Axel. De L.J.G. kan ook nog twee personen in deze commissie benoe men. De vergadering meende, dat. de Cen trale-Keuringsdienst, waarvan de sta tus bij de Wet geregeld dient te wor den, in geen geval op publiekrechte- lyke basis dient te rusten. Het Keu- ringsbeleid dient verder niet gesplitst te worden. Het bestuur nam ook kennis van de nog groter geworden verschillen tus sen de kostprijzen van de melk in de weigebieden en de zandstreken. Teneinde dit grote verschil te over bruggen is voorgesteld voor de eerste 16.000 kg melk een hogere prijs te betalen. Een dergelijk tweeprijzen systeem zou echter precedenten kun nen scheppen ten aanzien van de oplossing zou prefereren. De regering heeft wel in beginsel besloten de prijsbeheersing van met landbouwgronden in te trekken per 15 Januari 1955, doch thans blijkt weer, dat men een en ander nog een iaar schynt te willen verlengen, om m de tussenliggende periode een wij ziging van ae Wet Vervreemding landbouwgronden tot stand te bren gen. De vergadering kon, hoewel de uitwerking nog niet geheel te over zien valt, zich in principe hiermee verenigen. Koninklijk paar gast van president Coty Koningin Juliana en Prins Bern- hard zullen Maandagmorgen als gast van president Coty voor een privé bezoek naar het jachtslot Rambouil- let (Fr.) vertrekken. Het Koninklijk paar zal waarschynlyk Woensdag avond in Nederland terugkeren. Nagekomen advertentie. Kon. Zangvereniging „TOT OEFENING EN UITSPANNING" te Middelburg. Maandagavond a.s. GEEN REPETITIE. Maandag 1 Nov. 7.45 uur WEL repetitie in de Concert- en Gehoorzaal. schrikwekkende titel van een Franse film (Alhambra, Vlissingen), waarin de nieuwe ster aan het Franse film firmament, Dominique Wilms, een hoofdrol vervult. Wel, een bittere er varing is het aanschouwen van deze detectivefilm beslist niet; een schok kende echter evenmin. Het is een ver haal van een serie „zware jongens", die in Casablanca opereren, doch in hun snode plannen gedwarsboomd worden door een koelbloedige detec tive. Het element spanning is in deze film in ieder geval met vakbekwaam heid aangebracht. Wie nog enige behoefte mocht ge voelen aan een realistische herinne ring aan de oorlogsjaren, kan terecht in Electro (Middelburg), waar men „De Slag om Stalingrad" nog eens van stal heef tg ehaald. De inhoud? Wel, oorlog uiteraard. Goed verfilmd overigens. Nadat het werk aan de Chr. U.L.O.- school te Wissekerke eniije maanden wegens materiaalgebrek hei ft ge stagneerd, is men thans weer begon nen. De school zal Januari 1955 geopend worden. (Foto P.Z.C.) Een ridderroman van Walter Scott, in kleuren op het doek gebracht,, dat is „Ivanhoe" (Grand, Goes), de film, die in deze rubriek reeds eerder, werd besproken, waarin het Kwade ge straft wordt en het Goede zegeviert, waarin helden te kust en te keur voorkomen en waarin Romantiek nog met een hoofdletter bedreven werd... Zondagmiddag draait in Grand „Jody en het hertenjong". een verras send goede beurt van Hollywood. Een zuiver, menseiyk filmwerk, met op- merkeiyk spel van Gregory Peck en Jane Wyman en uitstekend geregis seerd. Een onwaarschijnlijker geschiedenis dan in „Gestolen Liefde" (Luxor, Vlissingen) wordt opgedist, is moei lijk te bedenken; de wfze, waarop de vervaardigers van dit product op een „happy end" hebben aangestuurd slaat alle records en voor het overige is het al liefde wat de klok slaat. Géén film om over naar huis te schryven VOORSTELLEN AAN DE RAAD Reglement moet worden opgesteld De gemeentelijke sportvelden, gym nastieklokalen e.d. te Vlissingen kun nen thans, nu het nieuwe bestuur van de Stichting Sportpark is geïnstal leerd, in exploitatie aan deze stichting worden gegeven. B. en W. stellen de raad voor goed keuring te verlenen aan een "wijzi ging in de statuten van de stichting en aan de „Stichting Sportpark Vlis singen" te beginnen met 1955 een sub sidie te verlenen ten bedrage van het exploitatietekort over dat jaar, dat geraamd wordt op f 30.000. In een uitvoerige toelichting mer ken B. en W. o.m. nog op, dat sport terreinen, kleedgebouwen en de sin- telbaan door de Stichting voor reke ning der gemeente geëxploiteerd zul len worden; deze objecten komen der halve volledig bij de Stichting in be heer. De gymnastieklokalen zullen te gen kostprijs aan de Stichting, waarin zoals bekend de Vlissingse sportver enigingen door een Adviesraad zijn vertegenwoordigd, in gebruik worden gegeven. Het in gebruik geven van de ver schillende objecten door de Stichting aan diverse sportverenigingen zal te gen nader vast te stellen tarieven en onder bepaalde voorwaarden gebeu ren. Hiertoe zal een reglement wor den samengesteld, dat voor 1 Januari 1955 gereed zou moeten zijn; daar het de bedoeling is om de 'objeofori' met ingang van deze datum in' exploita tie te geven. Als ambtenaar voor de sport is aangewezen de heer G. W. Louwerse, ambtenaar bij de gemeentelijke- wo- ningdienst. De voornaamste voorgestelde wijzi gingen in de statuten zijn, dat de naam wordt gewijzigd in „Stichting Sportbelangen Vlissingen", bestuurs leden van de Stichting niet tevens lid kunnen zijn van de Adviesraad, ter wijl de bepaling dat de voorzitter van het stichtingsbestuur tevens voorzit ter is van de Adviesraad, komt te ver vallen. B. cn \V. merken nog op. dat zij ver heugd zijn deze voorstellen thans te. kunnen doen, daar er reeds lang be hoefte aan bestond de verdeling van het gebruik der gemeentelijke sport velden e.d. te doen geschieden buiten het gemeentelijk apparaat om. (Advertentie.) TERSTOND GEVRAAGD: ERVAREN G. M. C.-CHAUFFEUR J. VERHAAR, Blauwedijk 18, Middelburg. 21 Oct. 22 Oct. Nederland 1951- (3%) 102% 102% Nederland 1948 (3%) 100 100 Nederland 1947 (3%) 3 100% 100% Nederland 1937 3 99'ft 99# Dollarlening 1947 3 pet. 97# 97% Investeringscertificaten 3 100% 100# Nederland 1962-64 3 101 ft 101# Nederland N.W.S. 2% 80% 80# Ned. Indie 1937 A 3 99# 99# Grootboek 1946 3 99 ft Nat. Handelsbank - 153% 153 Ned. Handelmij. 199# 199% A.K.U. 255% 254% Bergh's en Jurgens 306 306 Calvé-Delft 238 243 Kon. Ned. Hoogovens 249% 249 Unilever 427% 431# Ned. Kabelfabriek 231 232 Philips 318 320# Wilton-Feijenoord 219 219% Kon. Petroleum Mij. 515% 511 ft Amsterdam Rubber 93 ft 92% Holland Amerika Lijn 166# 169# Kon. Paketvaart 137% 138 ft Rotterdamse Lloyd 137# 137# Ned. Scheepvaa.t Unie 146ft 147% Stv. Mij. Nederland 153 153 H.V.A. 131# 131% Deli Mij. 129% 129# Bank van Ned. Gem. 4% 108# 108# Bank van Ned. Gem. 0-5-10 132 Centrale Suiker' 191% 190ft Kon. Mij. De Schelde N.B. 151 152 Baltimore-Ohio 28% 28 Missouri K.T. 7% New York Calling 19# 20 ft Pennsylvania 17% 17% Anaconda 41% 41% Bethlehem Steel 80 ft 81# General Motors 88# 80 ft Intern. Nickel 49% 49 Kennecott 91 90# Republic Steel 62# 63% U.S. Steel 83# Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM. 22 Oct. Contante prijzen. Londen 10.62#—10.63#, New York 3.80ft3.80ft, Montreal 3.923.92%, Parijs 1.0815—1.0835. Brussel 7.59#—7.60#. Frankfort 90.28—90.38. Zürich 86.76-30.86. Zü- rich (vrije francs 83.6588.75, Stockholm 73.03—73.13. Kopenhagen 54.61—54.71, Oslo 53.02—53.12, Braz dollar 3.79#—3.80#. Argentijnse verrekeningsdollar 3.82ft— 3.83','8, Japanse verrekeningsdollar 3.80%— 3.81%, Turkse verrekeningsdollar 3.80'ft3.81%. WV^^^^\*VWVW*)VV*\^W Midcontinental 9: Shell Oil Company 5c Tide Water 26 A.K.U. 4% 181 PREMIELENINGEN. A'dam premielening 1951 127% 127# 's-Gravenhage 1952 I 127% 126# 's-Gravenhage 1952 n 126% 126% Rotterdam 1952 I 131 ft 130 ft Rotterdam 1952 II 128% 127% Utrecht 1952 125% Breda 108% 108% Eindhoven 1957 112% 112'/8 Enschedé 108#' 108'ft TELEFONISCH AVONDVERKEER. De koersen in het telefonisch verkeer van gisteravond luiden als volgt. Tu§seh haakjes Is geplaatst de officiële slotkoers van gistermiddag, v Kon. Olie 509 514 (512)%)j;' Philips 318% 322'ft (320#)-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6