Prins Bernhard beantwoordt vele vragen over Zuid-Afrika Zwendelaars verzonden berkenhout in plaats van brilleglazen KLANKBORD ONBEKENDE BOOD MERMANS BEDRAG VAN 5000.— ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 NOG STEEDS GUNSTIGE KANSEN Voor ongeschoolde werkers is er geen plaats Op het paleis Soestdijk heeft gisteren Prins Bernhard, bruin verbrand en vitaal, met een witte anjer in zijn knoopsgat, een aantal vragen van journalisten beantwoord, die betrekking hadden op zijn reis naar Zuid- Afrika. De Prins heeft o.m. gesproken over mogelijkheden en condities voor Nederlandse industriële investeringen. Definitieve afspraken maken was zyn taak niet, het was meer een terrein verkennen en het peilen van me ningen. Zyn persoonlijke mening is, dat er in dit verband zeker mogelijk heden voor Nederland zijn, waarbij hij het meeste heil zag in gemeen schappelijke Nederlands-Zuid-Afrikaanse investeringen. Wat de emigratie betreft zag hij grote mogelijkheden voor vaklieden op elk gebied, voor ongeschoolde wer kers is er echter in Zuid-Afrika be slist geen plaats. Agrarische deskun digen zullen zeer welkom zijn, spe ciaal voor het aanbrengen van tech nische verbeteringen in de landbouw. Ditzelfde geldt voor de veefokkerij. Daarbij komt dat Nederland nog steeds een warm plaatsje in de har ten heeft en de Zuid-Afrikaanse taal voor de Nederlanders weinig moeilijk heden oplevert. Dit warme plaatsje is er ondanks het feit, dat men in Zuid-Afrika wel eens de indruk heeft, dat Nederland zich de laatste 100 jaren van dit land, waar toch zo veel landgenoten en af stammelingen van Nederlanders wo nen, weinig heeft aangetrokken en de belangstelling geheel op Indonesië heeft gericht „Het is echter nog niet te laat en onze kansen daar liggen nog steeds gunstig", aldus de Prins, die b.v. mogelijkheden zag voor uit breiding van de emigratie naar dit land. Cultureel Ook cultureel voelt Zuid-Afrika zich nog steeds nauw met Nederland verbonden en de vraag naar meer contact op dit terrein is dan ook groot. Prins Bernhard zou het daar om zeer nuttig vinden, als een Neder landse dansgroep deel zou kunnen ne men aan het internationaal dansfesti- vat, dat volgend jaar daar wordt ge houden. Naar aanleiding van een vraag over de „apartheid" zeide Prins Bern hard het te betreuren, dat men hier over vaak, zonder de omstandigheden te kennen, een oordeel ten goede of ten kwade geeft. „Dit is een principieel punt", aldus de Prins, „waarover men slechts kan meepraten als men enige jaren in het land heeft gewoond". Overigens was Mutaties bij het loodswezen Met ingang van gisteren is kapitein ter zee B. A. W. Beijer belast met de functie van directeur van het eerste en tweede district van het Loodswe zen, standplaats Harlingen Kapitein ter zee A. A. Fresco, die tevoren deze functie bekleedde, is belast met de functie van directeur van het vierde en vijfde district van het Loodswezen, standplaats Rotterdam, als opvolger van kapitein ter zee J. Tissot van Patot. Een Fransman Is er in geslaagd zwar te kanaries te kweken. Zij zullen de vol gende maand op een internationale vo geltentoonstelling in Turijn tentoonge steld worden. BLEEK. Binnen korte tijd zal er ner gens meer openbaar gebleekt kunnen worden. Het, naar men aanneemt, enige nog in Nederland in gebruik zijnde openbare bleekveldje, dat in het Overijsselse stadje Rijssen ligt, zal namelijk dezer dagen verdwijnen. Het moet plaats maken voor een chris telijke landbouwhuishoudschool. LANGE REIS. Frank Lee en Eric Pape uit Londen waren op zekere avond aan de zwier geweest en wer den op zeker moment wakker.in Duinkerken. Een reconstructie van de afgelopen uren bracht aan het licht, dat zij de verkeerde trein hadden ge nomen en op een veerboot het Kanaal waren overgestoken, inplaats van naar huis in een Londense buitenwijk te gaan. ONGELUK. Beknoptheid is een eerste vereiste voor alle kranten berichten. Maar de journalist, die aan zijn krant het volgende be richt doorgaf, ging toch iets tè ver „John Dixon stak een lucifer aan, om te zien, of er nog benzine in zijn tank was. Er was nog ben zine. Hij werd 56 jaar". VOORBEREID. Harry Hoster in San Francisco werd door de politie aan gehouden omdat hij een hamer, een nijptang en een mes onder zijn over jas verborg. Het waren echter geen inbrekersneigingen, zo verklaarde Harry, maar de hak van zijn schoen ging steeds loszitten.... BRIEF. De toneelspeler overhandig de de theater-directeur een aanbeve lingsbrief, waarin hy geroemd werd als een buitengewoon acteur. De brief besloot met de woorden: ,,ü\j speelt Macbeth, Hamlet, Shylock en biljart. Biljart speelt hij het beste". PICKNICK. Het gebeurde dezer da gen in de Engelse bezettingszone van Duitsland. Een Engels soldaat, een Ier en een Schot, spraken af, een hele dag uit vissen te gaan. Er zou een soort picknick aan verbonden worden, waarvoor ieder iets zou meebrengen. „Ik breng twee pond biefstuk mee", zei de Engelsman. „Ik zal voor de drank zorgen" be loofde de Ier. „En ik neem mijn broer mee", zei de Schot, hij van mening, dat men zich in Euro pa vaak te veel gealarmeerd voelt door wat men hoort of leest over de „apartheidspolitiek". De „dreiging" voor het blanke ras loopt z.i. daar wel los, doch veel hangt af van het beleid". Het spoorwegnet vormt nog steeds een groot probleem. Men heeft daar nog steeds smalspoor, wat grote moeilijkheden voor het vervoer met zich mee brengt Daardoor vindt men de industrie in een paar plaatsen ge concentreerd en ontbreekt de zo nood zakelijke spreiding. In dit verband zag de Prins mogelijkheden voor er varen Nederlanders, die voorlichting zouden kunnen geven of daadwerke lijk meewerken. Regeringsvliegtuig Gevraagd over het regeringsvlieg tuig, de Dakota, zeide de prins, dat dit een uitstekende machine is, ideaal voor niet al te lange reizen. Had hij een viermotorig vliegtuig tot zijn beschikking gehad, dan was zijn reistijd echter korter geweest dan de 95 uur die hij nu in vier weken in de lucht had doorgebracht Over de maritieme samenwerking tussen Nederland en Zuid-Afrika zei de de Prins nog, dat de mogelijkheid wordt bestudeerd om kleine aantal len lager marinekader op vrijwillige basis naar Zuid-Afrika te sturen om te helpen bij de opleiding. De Zuid- Afrikaanse minister van defensie Erasmus, heeft enige maanden gele den bij zijn bezoek aan Nederland hierover reeds met Nederlandse auto riteiten gesproken. Menigte viel Nederlandse bar in Soerabaja aan Aanzienlijke schade Een opgewonden menigte heeft Woensdag tot tweemaal toe de bar en het restaurant „Kebonradja" van de Nederlander A. \an der Enden in Soe rabaja aangevallen en daarbij een aanzienlijke schade aangericht. De menigte bracht vijf politieagenten lichte verwondingen toe: zij dwong aan adjunct-commissaris van politie de vlucht te nemen en beschadigde ook een nabij gelegen Chinese dans gelegenheid. Het incident begon, toen de Neder landse eigenaar een aantal Indone siërs verzocht van zijn hek af te gaan, waarop zij geklommen waren om naar een redevoering te luisteren van Sutomo (Bung Tomo). Toen de eigenaar van de bar tegen het hek sloeg om de beklimmers dui delijk te maken, dat zij er af moesten keerden zij zich tegen hem en verniel den zijn zaak gedeeltelijk. Door het Ingrijpen van Bung Tomo en politie werd hieraan een einde gemaakt. Toen het politie-onderzoek nog aan de gang was, schreeuwde iemand echter „De politie wil de Nederland- ders beschermen", waarop men tot de tweede aanval overging, welke de aanwezige politie niet kon keren. ALS NEDERLAND WINT Ook contact gezocht met Henry Coppens Joseph Mermans is enkele dagen geleden opgebeld door iemand uit Rotterdam „met 'een sterk Neder lands accent", die hem een bedrag van 5000 gulden in het vooruitzicht stelde alshet Belgische elftal zich Zondag a.s. door de Nederlandse ploeg liet kloppen De onbekende zei ongeveer het vol gende: Mijnheer Mermans, U weet dat de K.N.V.B. in een moeilijke po sitie verkeert. De Nederlandse profs doen-ons veel kwaad. Om onze spelers te houden en de gunst van hét publiek terug te winnen zouden wij Zondag de derby moeten winnen. Als wij door de Belgen verpletterd worden, is alles voor ons afgelopen. Kunt gij ons hel pen? Als de Belgen zich laten klop pen zit er 5000 gulden in voor U en voor de elftalleden, die ó^in de combi ne meedoen? Gaat U ermee ac- coord Mermans maakte met de onbeken de een afspraak voor de volgende dag, en stelde uiteraard onmiddellijk het bestuur van de Belgische Voetbal bond van het onderhoud in kennis, alsmede enkele dagbladen. Er werd een hinderlaag gelegd, maar niemand verscheen op de plaats van de af spraak. De „onbekende" had vermoe delijk vernomen, dat Mermans Zon dag niet meespeelt, of hij had" beslo ten de grap, als er tenminste van een grap gesproken mag worden, niet verder door te voeren. Anderzijds wordt gemeld dat diezelfde dag twee Nederlanders contact gezocht hebben met Henri Coppens, eerst telefonisch en daarna door hem een bezoek te ,Het moet nu maar eens uit zijn met die eeuwigdurende verwarring van namen", dachten de fotografen, die de Grote Vier in het Parijse Palais Chaillot te fotograferen kregen. Zij gingen zelfs verder en plaatsten le vensgrote borden in de lobby van het Palais, achter welke borden zij de bijbehorende diplomaten lieten plaats nemen. V.l.n.r.: Pierre Mendès- France, dr Konrad Adenauer, sir An thony Eden en John Foster Dulles. brengen. De aanvoerder van Beer schot was echter beide malen niet thuis, en de bezoekers hebben het daarbij gelaten. De Belgische P.T.T. heeft meege deeld dat het telefoongesprek met Mermans te Rotterdam was aange vraagd. Het A.N.P. heeft zich over deze aangelegenheid in verbinding gesteld met ir. H. F. Hopster. De voorzitter van de K.N.V.B. zeide: „Dit moet ge daan zijn of door vijanden van de K. N.V.B. of door \oIkomen verdwaas de mensen, die niet beseffen hoeveel schade ze de K.N.V.B. berokkenen. Ik vind het een diep-betreurenswaardige zaak, zelfs als het een grap is. Zon dag a.s. zal ik er met het bestuur van de Belgische voetbalbond over spre ken, en wij zullen ons nader beraden welke stappen wy eventueel zouden kunnen doen". Joseph S. Petersen (links) de vroe gere ambtenaar van het Amerikaan se Bureau voor Nationale Veiligheid wordt geboeid uit zijn woning ge voerd door een agent van het F.B I. zijn arrestatie op grond van spion- nage. Hij is in staat van beschuldi ging gesteld wegens het onwettig doorgeven van geheime inlichtingen aan een vreemde mogendheid, waar door de Verenigde Staten loerden benadeeld. Eerste Nederlandse heilsoldaat Govaars 88 jaar overleden In het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort is gisteravond op 88- jarige leeftijd overleden de kolonel van het Leger des Heils Gerrit Jur- riaan Govaars, de man die in 1887 als eerste de Leger des Heils-arbeid in ons land heeft aangevat De heer Govaars is gedurende kor te tijd Geref. onderwijzer geweest. Op 26 Februari 1886 maakte hij kennis met WilliamBooth. Zij werkten sa men in de gevaarlijkste achterbuurten van Londen, zoals Lime House en White Chapel, waar „Jack the Ripper" opereerde. In 1887 werd de heer Govaars tot luitenant van het Leger des Heils be noemd. In Mei van dat jaar begon hij in het gebouw „Emanuel" aan de Ge rard Doustraat te Amsterdam. Hij werkte op tal van plaatsen in de ge hele wereld. De heer Govaars was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij ontving de „Orde van de Stichter", een Leger des Heils-onderscheiding, die slechts zeer zelden wordt uitgereikt en was ere-lid van de „British en Foreign Bible Society". De heer Govaars werd op 18 April 1866 op de Bloemgracht te Amster dam geboren. Hij woonde de laatste tijd in Soest. Marine-vrouwenafdeling vierde tweede lustrum Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Matine-Vrouwenafde- ling heeft Koningin Juliana gisteren op de Dam te Amsterdam het perso neel van de afdeling geïnspecteerd. Na het défilé in de voormiddag kwamen de Marva's, reünisten en ge nodigden samen in de cantine van net marine-établissement waar zij werden toegesproken door de chef van de af deling. mevrouw mr. E. G. van Die- men-Mekking, die er op wees. dat de afgelopen tien jaar niet alleen voor de Marine-Vrouwenafdeling, maar voor de gehele marine van belang zyn geweest. Mannen en vrouwen kunnen aldus mevrouw van Diemen, juist door hun verscheidenheid, zulk een efficiënte combinatie vormen. Hierna werd nog het woord ge voerd door de staatssecretaris van marine, vice-admiraal b.d. H. C. Moorman, die eveneens wees op de belangrijke plaats, die de Marva zich in de afgelopen tien jaar binnen het kader van de marine heeft weten te veroveren. Voor vluchtelingen: 390.000 Voor de actie vluchtelingenhulp is gisteren bij het comité f 33.000 bin nengekomen. Het totale bedrag is daardoor gestegen tot f 390.000. Jeugdige dievenbende ontmaskerd De recherche van de gemeente De Bilt heeft een complot van jeugdige dieven ontmaskerd Vier leerlingen van middelbare scho len roofden goederen uit winkels. In een opslagplaats bij een van de 15- en 16-jarige daders thuis werden nog wapens en prikkellectuur aangetrof fen. Het onderzoek wordt voortgezet, omdat het niet uitgesloten wordt ge acht. dat de dievenbende meer jon gens omvat. INTERNATIONAAL COMPLOT Oostenrijkse staat werd voor millioenen benadeeld Het .gebeurt meer. dat een kist bij het lossen uit een zeeschip beschadigd wordt, maar toen dit op 31 Mei jJ. in Montevideo gebeurde begon er de ontknoping mee van een internationale zwendelzaak. De Rotterdamse poli tie leverde een aandeel in de oplossing er van. De Oostenrijkse regering verleent toeslagen op goederen, die naar het buitenland geëxporteerd worden. Hoe groter de bedragen, hoe hoger de premie uiteraard. Een complot van oplichters, dat zijn zetel in Wenen had, heeft hiervan geprofiteerd en de Oostenrijkse staat naar verluidt voor mil lioenen benadeeld. Op 1 Mei verscheepte een Rotterdam se cargadoor 200 kisten brilleglazen in opdracht van een Weense firma naar Montevideo. Dat was een gedeel te van een partij van 34 kisten, die uit Wenen aangevoerd waren. De ko per ervan, die tijdelijk in Zürich zou wonen, stuurde naar een andere Rot terdamse cargadoor een chèque van 121.000 dollar, die pas afgegeven mocht worden als de goederen in Montevideo overgenomen zouden zijn De firma had de chèque nog maar enkele da gen in haar bezit, toen een Weense vrouw hem met veel misbaar kwam opeisen. Men weigerde haar die te ge ven, omdat het in strijd met de in structies van de koper was. Het is wel gebleken dat hij slechts voor een zeer gering gedeelte gedekt was bij de bank waarop, hij getrokken was. In Montevideo werd één der kisten dus beschadigd. De douane kwam er bij en de kist werd verder openge maakt. Tot ieders verbazing kwamen er stukken berkenhout van 25 cm lengte uit. De blokken waren keurig in elkaar gepast en met houtwol om geven. Toen de Rotterdamse recher che via de verlader ingelicht werd, heeft zij onder toezicht van de douane de 14 kisten, die nog in het vrij- entrepot lagen, laten openmaken. Ook in deze kisten trof men berkenstam metjes aan. Het was, naar bij onder zoek bleek, onmogelijk dat een even tuele verwisseling van de inhoud in Rotterdam heeft kunnen geschieden- Daarom werd een afschrift van het proces-verbaal naar Wenen gestuurd en dezer dagen is van daar bericht ontvangen, dat de daders van een wijd vertakt zwendelcomplot ontmaskerd zijn. Tot de gearresteerden behoorde ook de bovengenoemde vrouw. Het schijnt, dat ook Oostenrijkse douane beambten meegewerkt hebben (en dus vermoedelijk omgekocht zijn), zodat de zendingen ongecontroleerd Oosten rijk konden verlaten. In plaats van waardevolle goederen, die de facturen vermeldden, werden waardeloze spul len verzonden. De 14 kisten liggen nog in Rotter dam. Ze hadden naar Triest ver scheept moeten worden, maar toen men daar hoorde, dat er hout in zat, is dat niet doorgegaan. De Rotterdam se expeditiefirma die de partij naar Montevideo verzonden heeft, lijdt een schade van 2000. Het Wereldgebeuren Een fabel Te weinig leest men tegenwoordig de fabels van Aesopus en daar door zyn vele van deze vertelsels schaars beKend. Daar is byvoorbeeld de fabel van de man, die twee honden had, een jachthond en een waakhond. De jachtnond moest de ganse dag door net veld draven om met zijn meester het wild te pakken te kry- gen. Des avonds na de jacht kreeg toch ook de waakhond z'n portie van ue outt. Dat verdroot de jachthond, die aan de waakhond verweet een lui aard te zijn en te profileren van het werk, dat de jachthond deed. De waakhond antwoordde, dat hO' door zijn meester niet opgeleid was voor de jacht en dat hij daarom af- hanaelyk was van anderen. Niet ik, aidus de waakhond schiet tekort, maar mijn meester! De moraal van de label is, dat men aan iemand geen verwijten mag doen voor wat nem met geleerd is. Het ziet er naar uit, dat deze fa- oei van Aesopus oorzaak zal woraen van een politieke om wenteling m ue Vércii.goe blaten. ..ren Zn. daar iniuuen ut een verkie zingscampagne, die op 2 isovemoer besioten wordt met net aanwyzen van een aantalsenaatsleden en een groep volksvertegenwoordigers in het nuis van afgevaardigden. De kans Destaai, üac de geringe re- puoliKemse meerderheid ln deze bei de Kamers van het parlement verlo ren zaï gaan en dat de republikein Eiserinower »n de resterende twee jaar van zyn presidentsloopbaan zal moeten regeren met een in meerder- neid democratisch parlement. erwyl de verkiezingscampagne toen al niet forluimyK verloopt voor de republikeinen heeft vo rige week de Amerikaanse minister van defensie Charles E. Wilson de bo- venvernaalue Aesopus-fabei zo on- nandig gebruikt, dat er een storm is opgestOKen tegen „de republikeinen, wnson deed dat in een speechje voor een aantal reporters in Detroit. De kranicnlieaen wezen op de werkloosheid in Detroit en ze vroe gen aan Wilson of er nu ook defen sieorders voor de industrie in De troit zouden afkomen. „Neen", zei Wilson, „de defensie is geen oDject voor werkverschaffing", x'oen maakte hy een ongelukkige toe speling op de label van Aesopus. Hij zei, dat ue werklozen moesten trek ken naar plaatsen waar werk te vin den was en «jat hij meer respect had voor de jachthond, die zijn voedsel zeli ophaalt, dan voor de waakhond, die op zn achterste gaat zitten en jankt". De reactie kwam prompt. Walther Reuther, de president van het mach tige vakverbond, de C.I.O., werd woe dend. Hij concludeerde uil Wilson's woorden, dat de republikeinse partij zich geen zorgen maakt over werk lozen, en hij sloeg hard terug. Aan president Eisenhower seinde hij„Ar beiders zyn niet meer dan honden voor uw minister van defensie". Bovendien eiste hij verontschuldi ging van Wilson of anders zyn ogen blikkelijk aftreden. Verscheidene re publikeinse senatoren lieten prompt Wilson in de steek en veroordeelden zyn onvoorzichtige uitlating. Nu wilde het toeval, dat er ook een soort hondenbrood merk „\Vilson" is. Democraten en leden van de C.I.O. organiseerden betogingen van werk lozen, die elk een pak hondenvoer merk „Wilson" in de hand droegen. Voor een hotel, waar minister Wil son zou logeren liepen werklozen rond met enkele (genuurde) honden aan de lijn. In een zaal, waar Wilson zou spreken voor de republikeinen, verstoutte de (cinema) organist zich juist voor de komst van Wilson het liedje te spelen: „How much is that doggie in the window". Kortom het werd een echte verkiezingsrel. Oud-president Truman (demo craat) volstond met de vinnige opmerking: „De houding van te veel grote zakenlieden in de repu blikeinse partij". Zo heftig werd Wilson aangevallen, dat hy tenslotte in een openbare ver gadering verontschuldiging aanbood voor zyn misplaatste vergelijking. Vermoedelijk te laat, want de de mocraten spelen thans het hondenfa beltje en de werkloosheids-kwestie meesterlyk uit in alle verkiezings bijeenkomsten. Lieden, die zich met prognoses be zig houden voorspellen, dat de repu blikeinse partij, die toch al aan on enigheid laboreerde, een zware klap zal krijgen op 2 November a.s. Zij be weren. dat de republikeinen impopu lair geworden zijn en dat de demo craten een meerderheid van 4 zetels in de Senaat en van minstens 25 ze tels in het huis van afgevaardigden zullen behalen. Allemaal dank zij dat eenvoudige fabeltje van Aesopus!! Nieuw Duits-Japans vriendschapsverdrag. West-Duitsland en Japan zijn voor- 1 nemens een vriendschapsverdrag te sluiten van soortgelijke aard als het Duits-Japanse vriendschaps-scheep- vaart- en handelsverdrag van 1927 dat na de oorlog niet weer van krachi werd, zo deelden regeringskringen ir Bonn Donderdag mede. Het verdrag zal waarschijnlijk het volgend jaa- worden gesloten. Het idee van he: sluiten van een dergelijk verdrag gin; uit van de Japanse premier Yoshida bij het bezoek aan dr. Adenauer van de vorige week. De Japanse premiei zou bij zijn bezoek aan Rome het slui ten van een soortgelijk vedrag hebben voorgesteld. 9 Koningin Juliana heeft gisteren on- verwachts een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Hedendaags handwerk" in museum Fodor te Amsterdam. CHARLES ER WIN WILSON... vergeleek een werkloze bij een hond, die op z'n achterste zit en jankt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3