Misbruik van crediet en diefstal brachten velen voor de rechter PREDIKBEURTEN WALCHEREN INSTELLING STRAATBELASTING NIET VAN HARTE GOEDGEKEURD ZATERDAG -23 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T MIDDELBURGSE RECHTBANK Reclassering heeft het druk De Middelburgse rechtbank heeft gisteren onder president mr. P. van Empel verscheidene zaken behandeld, waarin misbruik van crediet en dief stal ten laste moesten worden gelegd. Een schilder uit Rotterdam, een welhaast onverbeterlijk jongmens uit Hulst, een aannemer uit Doorn, een jeugdig delinquent uit Sluiskil pas seerden de revue. In het eerste geval betrof het de 23-jarige P. J. G. P. uit Rotterdam, die als schilder in Bruinisse werkte, daar 540 uit een geldkistje stal en dit geld opmaakte in Maastricht. Deze Zuidelijke hoofdstad was blijkbaar erg aantrekkelijk voor hem, daar hij hier reeds tweemaal eerder was om gestolen geld op feestelijke wijze te laten verdwijnen. „Ondanks het behoorlijke milieu, waaruit je komt," zo hield de presi dent hem voor, „heb je het best ge maakt. Ik zie het maar donker voor je in". Thans zal het Leger des Heils een poging doen, waarvoor verd. in een inl ichting in Dordrecht moet wor den opgenomen. De Officier van Jus titie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, schetste de trieste gang van zaken. Hij nad daar in Bruinisse een behoorlijk loon maar toch kon hij niet van het geld van zijn patroon afblij ven. De eis luidde 12 maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met onder toezicht stellen van het Leger des Heils te Rotterdam, plaatsing in een inrichting te Dordrecht, zolang zulks nodig wordt geacht met een proeftijd van 3 jaar. Verd. wilde het zelf ook graag nog eens proberen om zo weer op het rechte pad te komen. Advertentie van vader De vader van W. R. v. D. te Hulst plaatste ten einde raad een adverten tie, dat h\j niet aansprakelijk gesteld kon worden voor de credieten, die zoonlief op zijn naam opnam bij de boeren. Door allerlei verhaaltjes kreeg hij bedragen in handen, waarmede hij zijn dure levenswijze wilde betalen. Een bromfiets werd door hem ge huurd en in Gent in België „verpand". Zo waren er een hele serie gevallen, waarvan het geld „aan de paal" werd opgemaakt. Sinds 17 Mei is deze ver dachte gedetineerd. Hij was o.a. in behandeling bij prof Baan in Utrecht, maar kwam daarna weer naar Middelburg terug in het Huis van Bewaring. De Officier van Justitie, mr. J. L. Andreae wilde wel enigszins rekening houden met de rapporten over verdachte's mindere toerekenbaarheid. Anderzijds is het zo, dat de justitie zich nu al geruime tijd met hem bezig houdt. In de ter mijn, die hem daarbij werd gegeven om zijn leven te verbeteren, heeft verdachte in geen enkel opzicht blijk gegeven zich anders te willen gedra gen. Alle omstandigheden.in aanmer king genomeneiste de Officier, die verdachte een allerlaatste kans wilde toestaan, een gevangenisstraf van vyf maanden onvoorwaardelijk met aftrek en voorwaardelijke terbeschikking stellen van de regering met een proef tijd van 3 jaar onder toezicht van de R. K. reclasseringsvereniging, afde ling Middelburg. De bijzondere voor waarde werd gesteld, datverdachte zo lang als nodig is zal worden opge nomen in de psychiatrische universi teitskliniek van prof. Riimke in Utrecht. Ontduilring van de belasting Kruidenier voor rechtbank De kruidenier J. J. van D. uit Kou- dekerke stond gisteren terecht voor de Middelburgse rechtbank onder be schuldiging van belastingontduiking Zijn zaak kwam in Maart voor maar werd toen verwezen naar de rechter commissaris voor nader onderzoek. Verd. heeft minder courante goederen betrokken van de grossier V. te Mid delburg zonder dat daarbij een fac tuur was, terwijl er ook niets geboekt werd. Er werd een bedrag genoemd van in totaal 6000, maar volgens verd. is dit veel minder. Deze waren meestal snoepjes voor reclame-uit gifte hebben verd. naar zijn zeggen niet veel winst opgeleverd en veelal slechts verlies. Gevraagd door de president mr. P. van Empel, naar de motieven van zijn handelswijze, zeide de kruidenier, dat hij zich de consequenties niet rea liseerde van zijn optreden Zowel de Officier van Justitie, mr. J. L. An dreae alsmede de president en de rechters legden verdachte uitgebreide vragen voor betreffende zijn boekhou ding. Ook werd als getuige gehoord de boekhouder, die éénmaal per week zijn boeken in orde houdt de heer L. De deskundige van de fiscale recher che, de heer S., legde eveneens een verklaring af over de boekhouding. De grote fout volgens de boekhouder is, dat er in het geheel niet geïnven tariseerd is. Het winstpercentage werd voor de belasting opgegeven naar voorbeelden van omzetcijfers uit de statistiek voor de middenstand. Ook de grossier V., die inmiddels is veroordeeld, werd nog als getuige ge hoord. Hoé hij precies "aan het bedrag van in totaal 6Ö00 kwam wist hij thans niet meer. Het moest echter veel minder zijn, volgens deze getuige. De Officier van Justitie, mr J. L. An dreae, was door het optreden van verd. ter terechtzitting' versterkt in zijn indruk van het oneerlijk optre den. Vast staat, dat hij deze zaak bui ten de boeken heeft gehouden. De door hem verstrekte cijfers wa ren te laag en een en ander is met opzet verzwegen. De eis luidde 250 boete subs. 2 maanden hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar. In een geestig en gevat betoog be streed Jhr. mr. Ch. F. van Nispen tot Sevenaer de overwegingen van de Officier alsmede de beschuldiging, dat hier opzet in het spel zou zijn om de belasting te ontduiken Hij conclu deerde tot vrijspraak daarbij o.a. een artikel citerend over de winsten van de kruideniers van de hand van de economische medewerker van de P. Z.C. Uitspraak op 5 November. Onmiddellijk uitspraak doende ver oordeelde de rechtbank verdachte tot de gevraagde straf. De aannemer A. N. te Doom waag de zich aan liefdesavonturen, verliet vrouw en gezin en kwam tenslotte nadat hg failliet was en aan de grond zat. in contact met zekere V. Die spiegelde hem voor. dat hij in het rampgebied als transporteur wel wat kon verdienen. Het einde van alles was rekeningen en oplichtingen op Schouwen-Duiveland, Bei-gen op Zoom, Roosendaal enz. Tenslotte werd hij in een hotel ge arresteerd. Tegenover-een schuld van drie mille staan enkele activa, o.a. een door verdachte zelf gebouwd huisje, goederen enz. De Officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkelberg van Mierop begreep wel hoe verdachte zo aan lager wal was gekomen. Hg weet van auto's niet veel af en is voorna melijk bekwaam op bouwtechnisch. gebied. Door zijn verhouding met V. is hij tenslotte de dupe geworden, het geen niet wegneemt, dat de feiten ernstig zijn. Zijn vrouw wil graag weer met hem in zee gaan en omdat hij verder niet veel op zijn kerfstok heeft, meende de Officier hem nog een kans te moeten geven. De eis luidde 8 maanden met aftrek, waar van -1 maanden voorwaardelijk onder toezicht van de Prot. Chr. reclasse ring met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak ook in deze zaak op 5 No vember. De 23-jarige T. I. uit Sluiskil be stal zijn broer; het was een euveldaad welke niet op zichzelf stond. Zijn ge drag was in het algemeen verre van onberispelijk. Met het gestolen geld Wilde hjj naar het Vreemdelingenlegi oen in Frankrijk maar zover kwam het niet, want het was al gauw op. Dat zijn familie deze diefstal aan gaf is een gevolg van het feit, dat ook zij niet meer wist hoe met deze jongeman om te springen. In Zierikzee klom hij op een dak, zwaaide met een broodmes en dreig de van het dak af te springen. Ook bestal hij zijn kostbaas in Zierikzee, terwijl hij voorts een postwissel ver valste. De eis luidde negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden onvoorwaardelijk en vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van de R.K. reclasseringsvereniging. Hij zal na zijn straf worden opgeno men in de r.k. tehuis voor psychia trisch toezicht. Uitspraak op 5 Nov. Middelburg Man tijdens werk onwel geworden en overleden Vrijdagmiddag werd de 57-jarige sjouwerman H. M. Sonius op de Mid delburgse Markt plotseling onwel. Hij zakte ineen en overleed korte tijd la ter ter plaatse. De oorzaak was een hartaanval. Een en ander geschiedde om onge veer 14 uur. S. duwde een handkar, waarop hout was gestapeld, over het plein, toen de beroerte hem trof. Hij was in dienst bij de Houthandel Bouwmeester, Borsius en Van der Leije. Wind deed delen van schutting en steiger in straat storten Een rukwind was er de oorzaak van, dat gisteravond om ongeveer 18.45 uur* plotseling delen van een schutting en een steiger in de Se- eerstraat omvielen. Een en ander ehoorde bij de in aanbouw zijnde z.g. „winkelgalerij". Enkele palen van de steiger kwa men tegen de gevel van het winkel- Sand van de fa. J. C. K. terecht, juist oven de etalageruiten, die daardoor voor vernietiging werden behoed. De neergestorte materialen werden be schadigd en vormden een barricade, die eenter spoedig werd opgeruimd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Zaalforum „Mercurius" In „De Gouden Poorte" heeft de Algemene Bond „Mercurius", afde ling Middelburg, Donderdagavond een interessant „zaalforum" gehou den. Hiervoor bestond grote belang stelling en er werden vele vragen op het forum afgevuurd. Tal van proble men werden daarbij' aangeroerd, maar de loonsverhoging van 6 bleek de meeste aandacht te hebben. Onder voorzitterschap van de heer K. F. Pieterse, lid van -het dagelijks bestuur en voorheen districtsbestuur der van „Mercurius" in Zeeland, kweet het forum zich goed van zijn moeilijke taak. Alles bijeen werd het dan ook een geslaagde avond. Lezing Mary Pos De personeelsverenigingen van de Belastingen en de Raad van Arbeid in Middelburg openden Donderdag avond gezamenlijk het winterpro- gramma met een lezing van mevrouw Mary Pos in de Concert- en Gehoor zaal. De lezing was getiteld: ,;Dwars door Amerika naar het gouden Cali- fornië". Voor de pauze gaf mevrouw Pos een beschrijving van haar reis, daarbij speciaal aandacht schenkend aan de Nederlanders, die zich in Ame rika hebben gevestigd. Op de haar eigen boeiende en vaak humoristische wijze voerde spreekster toehoorders mee door New York, Washington, Denver en San Francisco naar Los Angeles. Na de pauze werden verschillende kleurenbeelden vertoond, waarbij me vrouw Pos een toelichting gaf. Voorts was er gelegenheid tot het kopen van boeken, door Mary Pos geschreven. Deze leerzame avond werd besloten met een dankwoord door de voorzit ter van de personeelsvereniging Raad van Arbeid. Van onze adverteerders. De heer J. M. Leynse, die aan de Kromme Weele 27 te Middelburg een slagerij bezit, opende daarnaast Don derdag in.het pand Molenberg 5 een zaak in patates-frites. De nieuwe zaak is geheel naar de eisen van de tijd ingericht en levert een uiterst moder ne aanblik op. Voor deze opening be stond grote belangstelling", die o.a. in een aantal bloemstukken tot uitdruk king werd gebracht. De gehele dag werd de zaak reeds druk bezocht. Collecten. De afdeling Oostkapelle van de Ned- Christelijke Vrouwenbond hield een collecte en verkocht loten ten ba te van de Ned. Ver. „Actio Ninat Om nia". De dames brachten ln totaal een bedrag van 148,71 bijeen. Rijwielen op slot Op verzoek van de Middelburgse politie herinneren wij nogmaals eige naren van bromfietsen en motorloze rijwielen er aan, dat zij hun karretjes dienen af te sluiten wanneer zij deze ergens in de stad neerzetten. Zeer vaak gebeurt het namelijk^ dat fiet sen. die tegen gevels e.d. worden „ge stald". spoorloos verdwijnen. Zij wor den dan elders teruggevonden of moeten op het politiebureau worden afgehaald. De politie is voornemens tegen dit euvel met grotere gestreng heid te gaan optreden. Men zij dus op "zijn hoede! Vlissingen Gemeente bij Bouwkas? B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor de gemeente Vlissingen toe te doen treden tot de N.V. Bouwkas (Noord) Nederlandse Gemeenten en de gemeente in het maatschappelijk 'kapitaal van deze N V. te doen deel nemen. Hiertoe zouden 42 aandelen genomen moeten worden, elk groot f 250, waarop te storten 20 procent. Voorts om de gemeente een bedrag van f 420, zijnde f 10. per aandeel als entreegeld te doen betalen aan de ge noemde N.V. In een uitvoerige toelichting aan de raad, zetten B en W doel en werk wijze van de N.V. uiteen, waarbij o.m. wordt opgemerkt, dat het logisch en wenselijk is naast de bouw door de overheid het bouwen door particulie ren te bevorderen, ook voor 'degenen wier financiële draagkracht minder sterk moet worden geacht. De N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten heeft uitsluitend ten doel het eigen woningbezit te bevorderen. Nutsavond. Voor het departement Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal mevrouw E J. van den Broecke—De Man Donderdag a.s. voor dragen uit het bekende boek „Dési- rée" van Annemarie Selinko. De bij eenkomst wordt gehouden in het Con certgebouw- Onderlinge wedstrijden D.O.S. De boksvereniging „D.O S." te Vlis singen houdt vanavond in het club lokaal aan de Glacisstraat te Vlissin gen haar jaarlijkse onderlinge wed strijden- De partijen zullen kort voor de aanvang, om zeven uur. door loting worden bepaald. Er zijn voor deze wedstrijden verschillende fraaie prij zen beschikbaar gesteld. St. Laurens Wethouder P. Boon vierde 35-jarig raadsjubileum Tijdens de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van St. Laurens werd wethouder P. Boon gehuldigd in verband met zijn 35-ja- rig jubileum als raadslid. Van deze 35 jaar vervult de heer Boon reeds 20 jaar de functie van wethouder. Burgemeester Baas, die de jubilaris toesprak, feliciteerde hem tevens met zij'n onlangs gevierde gouden huwe lijksjubileum. Spr. herinnerde aan het feit, dat de heer Boon ruim 1 jaar loco-burgemeester geweest is in een moeilijke periode. Hij verklaarde, dat wat de jubilaris voor de gemeente ge daan heeft steeds door de inwoners werd gewaardeerd. Wethouder Boon mocht van de raadsleden een ge schenk ontvangen. De jubilaris merkte in zijn dank woord op, dat gedurende zijn ambts periode het inwonertal van de ge meente verdubbeld is. Hij heeft velen zien gaan en komen en van degenen die 35 jaar geleden de gemeente be stuurden, zijn slechts weinigen nog in leven. De neer Boon dankte de raaa en het college van B. en W. voor de prettige verhouding waarin men steeds kon samenwerken en zei ten slotte te hopen, dat het hem gegeven mag zijn deze arbeid nog vele jaren voort te zetten. Serooskerke (W.) Benoeming De heer H- Brasser, thans volontair aan de Geref. school voor het lager onderwijs te Serooskerke (W.) werd benoemd aan de Geref. school voor la ger onderwijs te Bedum (Gr.). Florence Nightingale herdenking te Middelburg Dr. Beyermans hield een interessante inleiding In het kader der Florence Nightin- gale-herdenking hield dr J M. Beyer mans uit Werkendam Vrijdagavond in het „Schuttershof" te Middelburg een boeiende en interessante lezing over deze bijzondere figuur. De spreker werd ingeleid met een kort openingswoord door de direc teur-geneesheer van het Middelburg se Gasthuis, dokter L. J. Brongers, die er o.m. zijn voldoening over uitsprak, dat zij die waren uitgenodigd om de ze herdenking bij te wonen ver pleegsters. leerling-verpleegsters en de meisjes-leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scholen in zo vrij grote getale waren opgeko men. Hij achtte dit mede van belang, omdat voorlichting over het mooie verpleegsterswerk onder jonge meis jes van het grootste belang is. Spre ker wees er o.m. op, dat in Nederland een groot tekort aan verplegend per soneel bestaat. Dr Beyermans vertelde over de ge schiedenis van Florence Nightingale en over die van de ziekenverpleging in het algemeen. In het bijzonder liet hij de revue passeren de desolate toe stand, waarin de ziekenverpleging in het midden der vorige eeuw zich be vond. Mede dank zij het onversaagd, moedig en pionerend werk, dat Flo rence Nightingale verrichtte, is het mogelijk geworden deze op te heffen lot het niveau dat thans is bereikt Spreker vergeleek Florence Nightin gale met andere verpleegsters uit mo derner tijd en dacht daarbij voor al aan hen, die in Korea en Indo- China werkten en constateerde, dat haar werk geenszins minder verhef fend is als dat van Florence; alleen is het verschil hierin gelegen, dat de laatste baanbrekend werk verrichtte en een revolutie in de zieken- en ge wond en verpleging teweeg bracht. In het bijzonder stond spreker ook stil bij de sociale en psychologische achtergrond van het werk, dat deze vrouw tot stand bracht. Diefstal te Goes De schilder A. van O. uit Goes heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal ten nadele van zijn werkgeefsters. Het vreemde van zijn geval was, dat de weggenomen goederen geen bij zondere waarde vertegenwoordigden, terwijl hij ze ook niet verkocht heeft. De eis luidde 8 maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezieht van het Le ger der Heils voor een periode van twee jaar. Gisteren heeft de recht bank te Middelburg de man conform de eis veroordeeld. Man door auto aangereden Vrijdagmorgen omstreeks II uur werd de heer P. uit Serooskerke (W.) op het moment, dat hij de Oostkapel- leseweg overstak, .door een personen auto gegrepen, bestuurd door de heer S. uit Middelburg. P. liep daarbij een ernstige hoofdwonde op. Nadat dok ter Reijnders Schilt de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Oostkapelle Raad vergadert. De raad der gemeente Oostkapelle komt Dinsdag 26 October des avonds om half acht in openbare vergadering bijeen. Als voornaamste punt komt op de agenda voor de aanbieding van de begroting 1955,* RAAD ST. LAURENS Weinig vordering in sportterreinkwestie De gemeenteraad van St. Laurens heeft zich in zijn zitting van Vry- dagmiddag aecoord verklaard met het voorstel tot Invoering van een straatbelasting. I)e voorzitter, burgemeester \V. Baas, deelde mede, dat de uitkering van het Rgk aan de gemeente zal worden verhoogd van 21,56 tot 25. mits deze belasting zal worden ingesteld. St. Laurens dient on geveer 10.423 per jaar op te brengen. De belasting op gebouwd eigen dom zal 6 pet. van de belastbare waarde bedragen, die op ongebouwd eigendom 3 pet. De raad keurde het voorstel, overigens niet van harte, goed. Met name de heren J. Riemens (AR) en K. A. Hamelink (GB) toonden zich ontevreden over de nieuwe last, die hiermede aan de gemeen te wordt opgelegd. Zij onthielden hun stem echter niet aan het voorstel. De voorzitter deelde nog mede, dat de belasting geraamd zal worden met ingang va# 1 Januari. Ook in deze vergadering kwam het sportterrein ter sprake en wel in de rondvraag. De heer J. Koole Dzn. in formeerde of het B. en W. mogelijk was met een vastomlijnd plan te ko men, waarin aangegeven wordt op welke wijze dit terrein benut zal worden. Burgemeester Baas zette daarop uiteen, dat tengevolge van het feit. dat de Nederlandse Heide Mij haar medewerking niet verleent, het plan vereenvoudigd zal worden uit gevoerd. Er komt slechts een gras mat, zonder verdere entourage. Het college streeft er echter naar. dat het terrein volgend jaar bespeelbaar zal zijn. De heer Koole vond, dat" terzake meer voortgang gemaakt moest wor den. Hij drong er op aan, dat eep be planting zal worden aangelegd. Wethouder P. Boon (AR) betoog de, dat men thans weinig vordering kan maken, omdat nog niet met ze kerheid bekend is of het plan door gang kan vinden. Met G.S. wordt nog overleg gepleegd en ook de toestem ming van het Nederlands Olympisch Comité kwam nog niet af. Het voorstel om voor de door de ramp in Oostenrijk getroffenen een Veehandelaar veroordeeld De Middelburgse rechtbank heeft gisteren de veehandelaar C. J. B. uit Kruiningen. thans gedetineerd, ver oordeeld wegens verduistering en op lichting. Zoals men zich zal herinne ren stond hij voor veertien dagen te recht in verband met credietmoeilijk- heden. Het ging om een bedrag van 15.000 subs, 10.000 .waarbij de N. C.B. te Boxtel betrokken was en een bedrag van 5730, ten nadele van de Haagse slagerscentrale. Het vonnis luidde 1 jaar gevangenisstraf met af trek, waarvan zes maanden voor waardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar onder toezicht van de Prot. Chr. re classeringsvereniging voor de tijd van 2 jaar. Het vonnis was conform de eis. Op het verkeerde pad Een inwoner uit Den Bosch, was tij dens zijn werkzaamheden te Vlissin gen op het verkeerde pad geraakt. Deze man, L. de K.. leefde gescheiden van zijn gezin en maakte zich schul dig aan diefstal, o.a, uit een directie keet om zijn uitgaven te kunnen be talen. De rechtbank te Middelburg veroordeelde hem gisteren tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, onder toezicht van de R.K. reclassering. De eis luid de 1 jaar, waarvan 8 maanden voor waardelijk met onder toezicht stellen van de R.K. reclassering voor de pe riode van vier jaar. ZONDAG 24 OCTOBER. Geref. Kerk. Middelburg: (Hofplein) 9.30 ds. Swierts, 2 ds. Van Til, 5 ds. Van Til, (Noorderkerk) 9.30 ds. Van Til. 5 uur ds. Swierts, Luth. Kerk: 7,15 ds. Pontier; Arnemuiden 10 en 2.30 ds, Kapteyn; Domburg: 9.30 ds. Derck- sen, 2.30 leesd.Gapinge: 9.30 en 2 ds. SpoelstraGrijpskerke9.30 en 2.30 ds. Goumare, Bed. H. A. en Dankz.; Kou- dekerke9-30 en 2.30 ds. Elshout, voor- midd. Voorber. H. Av.Meliskerke: 9.30 en 2.30 ds. Van Nes; Oostkapelle: 11 en 3 ds. DercksenSerooskerke 10 en 2,30 ds. Van Wouwe; Souburg: 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; St Laurens: 10 en 2.30 ds. Boon, Bed H. Av. en Dankz.; Veere: 10 en 2.30 ds. Streef kerk; Vlissingen: 9.30 en 5 drs. Ver schoor; Vrouwenpolder: 10 en 2.30 drs. Jager; Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds. v. d. Schaaf. Geref. Kerk (Art. 31). Middelburg: 30 en 4 30 ds. Knoop; Zoutelande: 10.30 ds. Knoop. 2-30 leesd. Geref. Gemeente. Aagtekerke: 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden: 9.30, 2 en 6 leesd.: Meliskerke: 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg: 9.30, 2 en 6,30 ds. Rijksen; Oostkapelle: 8.45 en 1 leesd.; Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle: 9.30, 2 en 6 leesd- Zoute lande: 10 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Arnemuiden6.15 ds. Slagboom; Middelburg: 9 en 3 ds. Slagboom; Vlissingen: 9.30 en 5 leesd. Ver. van Vrijz. Herv. Middelburg: 10 ds. Metz; Ver. van Vrijz. Herv. en Remonstr. Kring. Vlissingen: (Engelse Kerk) 10.45 ds. v. d. Wall. Evang. Luth. Gemeente. Middelburg; 10.30 ds. Johannes; Vlissingen: 5 ds. Johannes. Doopsgezinde Gemeente. Middel burg: 10.30 mej. dr. Bakker; Vlissin gen 10 ds. De Boer. Herst. Apost. Zendingsgemeente. Vlissingen: (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Hersteld Apost. Zendingskerk. Vlis singen: Kasteelstr. 5) 10 en 5 prof. Swier. Leger des Heils. Middelburg: 10 heil. dienst, 4 openl. samenk., 7.30 ver- loss. samenk oJ.v, kapt. v Greven. Vlissingen10 heil. dienst. 7.30 verloss. samenk. o.l.v. Kapt. Van Amerongen. Evang. Ver. op G.G. VlissingenKa zerne „Willem III" 10 en 5 dhr. Kroon, Donderdag: 7.30 ds. Middelkoop. Herv. Evang. Vlissingen: geen dienst- Ned. Herv. kerk. Aagtekerke: 10 en 10 ds Theunissen, Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Lourense. Biggekerke: 9.30 ds. Wagener, 2 ds. Abbink (H.D.). Ga pinge: 10 ds de Boer.,Grijpskerke: 10 ds. Wisse, 2.30 ds. v Willenswaard. Kleverskerke2 ds. Otte. Koudekerke: 10 vic. Lingen, 2 30 ds. v. Dijl (H.D.), 10 jeugdkerk, Vliss. str. 7 ds. v. Dijl. 't Zandt: 10 ds. v. Dijl, 10.15 jeugdk. 7 ds. Durkstra, 2.30 ds Haitjema. Mid delburg: Nw. kerk 10 ds. Sneller, 7 ds. Aalders, 10 ds. Steenbeek (jeugdd.) Nieuw- en St. Joosland: 10 en 2.30 (H.A.) ds. Pijnacker Hordijk. Oost- en West-Souburg: 9 en 11 ds Haitjema (H.A.), 7.30 (Geref. kerk) ds. Breder veld en ds. v. Duyne (interk. gezinsd.), 9.30 jeugdkerk in jeugdlokaal. Oost kapelle: 10 ds. Richard, 7 ds. Maas (jeugdd.). Ritthem: 10 en 2.30 ds. Van 't Hof. Serooskerke: 10 ds v. d. Wind, 6.45 ds. Strating (jeugdd.). St. Lau rens: 10 ds. Kalkman (H A.). 2.30 ds. v. d. Lelie (Dankz.). Vlissingen: St. Jacobskerk 10 ds. Maas, Engelse kerk 9.30 Kerk voor jongeren. Noorderkapel 9 en 10.30 ds. Kloosterman. 7 ds. De Groot. Havendorp: 10 ds De Groot (H A.). Vrouwenpolder: 2 ds. de Boer. Westkapelle: 2,30 en 7 (H.A.) ds. Oost hoek. Zoutelande: 9.30 ds- Roscam Abbing, 2.30 ds. Wagener. bedrag van 0.05 per inwoner be schikbaar te stellen, ondervond bfl de heer Hamelink tegenkanting. HIJ rndde zijn bezwaren op het feit. dat financiële positie van St. Laurens niet bepaald rooskleurig mag worden genoemd. Voorts voelde spreker er weinig voor aan, zoals hij zei ..een willekeurige groep" steun te verle nen en bijv. niet aan de slachtoffers in India of de USA. Met de stem van de heer Hamelink tegen werd het voorstel aangenomen. BEGROTING AANGEBODEN. Tijdens deze vergadering werd ook de begroting voor 1955 aangeboden. Zij is sluitend veijtregen en zal in de volgende zitting worden besproken. Subsidie-aanvragen van „Pro Rege", van de Johanga Stichting en van de Nederlandse Blindenbond werden door de raad afgewezen. De vergoe ding voor het ophalen van huisvuil werd met ingang van 1 Januari 1955 op 128 per maand gebracht. Te vens werd de verordening op de rei nigingsrechten gewijzigd. Aan de Vereniging tot Stichting en Instand houding van 'n school met de bijbel in St. Laurens werden gelden toegestaan tot aanschaffing van 'n tweetal hete luchtkachels. De leden van de Com missie Woonruimtewet werden alle herbenoemd. Besloten werd over te gaan tot aankoop van een perceel grond aan het Molenpad van en tot verpachting van dit perceel aan de heer J. Marinussen. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd. Ter dekking van het nadelig saldo zal 'n gemeentelijke bijdrage van 2500 no dig zijn. De C.J.M.V. zal een subsidie ontvangen ten bate van haar biblio theek. Op advies van B. en W. werd be sloten een aanvraag voor een premie woningverbetering en woningsplit sing voorlopig af te wijzen. De begro ting kan zulks thans niet meer dra gen. De aanvraag zal tz.t. nader be zien worden in het raam van de be groting voor 1955. VOLLEYBAL Programma voor vandaag Vandaag wordt begonnen met de Walcherse volleybal-competitie. Er wordt gespeeld in twee afdelingen. Het aantal verenigingen is met één toegenomen, n.l. Hoa Moa, welke ver eniging uitkomt met twee teams. De ze ploegen bestaan hoofdzakelijk uit Ambonezen. Het staat nog niet vast of er dit jaar een dames-competitie wordt gespeeld. Dit hangt af van het feit of er tijdig wedstrijd-ruimte wortd gevonden. Het programma voor vandaag luidt Heren 2e klasse: E.V.V.C. III—Hoa Moa II; MarathonM.V.C. II; Hoa Moa IMichiel de Ruvterschool II; M.V.C. II—E.V.V.C. III;'Hoa Moa II— MarathonMichiel de Ruyterschool II —M.V.C. II. ZONDAGSDIENST ARTSEN. In Middelburg ls bij spoedgevallen te bereiken de heer W. Feikema, arts. Dam 16, tel. 2993. In Koudekerke. Zoutelande en Westkapelle is te bereiken de heer H. Frima, arts te Zoutelande. Duinweg 59, K 1186282, In Veere, Serooskerke en Oostkapelle is te bereiken de heer P. J. Bom, arts te Oostkapelle, Dorpsstraat 2, tel. K 1188276. In Vlissingen is te berei ken de heer R. Grippellng, arts, Bad huisstraat 121, lel. 2190. Apotheken: Middelburg: Nonhebei, Lange Delft 133, tel. 2533; Vlissingen: mej. D. H. Kleinemulder. Singel 5. telef. 2730. Marktberichten VISMIJN VEERE. 22 Oct. Aangevoerd: 3220 kg export garnalen 65—1.11; 23 kg schar 3942: 58 kg bot 25—31; 51 kg wijting 31; 6 kg tong (middel) 79—1.97; 136 kg rog 21—44. VEILING MIDDELBURG. 22 Oct. Aardappelen: Furore 8.20—10.20; Bintjes 7,708.70: Koopmans Blauwe drielingen' 5,20; grote 11.70. Appelen: Groninger Kroon I 14—24; II 7—10; keuken 13; Cox Orange Pippin A 50—52: I 37—43; keuken 18—34: B 42; Glorie van Holland I 27; keuken 23; Jo nathan 1 15: II 9; keuken 716; Goud- reinette keuken 13—18; I 17—20; Alllng- ton Pippin keuken 58; Ellisons Orange keuken 14—24; A 32; BC 32; I 28; II 13. Peren: Nouveau Poiieau I 610; keu ken 6; Légipont keuken 15; Doyenne du Cornice keuken 49; St. Remy keuken 12 15; Bonne Louise I 2324; keuken 15; Zwijndrechtse Wijnpeer I 10^16; keuken 5—10; Conference keuken 13—17; Com- tesse de Paris keuken 515: Beurré Har dy I 28—48; keuken 18: Black Alicante 78—1,15; Frankenthalers 1.01—1.13; Bra men per doos 7—9; Tomaten A 2964; B 36—63: C 8—56; CC 28—34. Groenten: Bloemkool A 838; B 822; C 812; Savoye kool 816; Rode kool 3—16; Witte kool 10—12; Bospeen 11—24; Waspeen 836; Boskroten 320: Kro ten per kg 33—37; Sla 3—7; Prei 11—17; Andijvie 6—12; Spruiten 15—64; Witlof 75—97; Postelein 30—35; Dubb. Princes- sebonen 97—1,36; Uien per kg 14—19; Spinazie 1530; Snijbonen 1,11—1.55; Bos- rapen 2—8; Rapen per kg 3; Rode Sprui ten 46; Komkommers C 6—11. De heer A. W. Joosse. Seisweg. Middel burg. voerde de eerste rode spruiten aan. koper was de heer C. Bosschaart te Vlissingen. HOOG EN LAAG WATER 24 October: U.+N.A.P U.+N.A.P. U.- N.AJ>. U.N A.P Vlissingen 0.32 1,82 12.40 1.74 6.41 1.64 19.11 1,93 Terneuzen 0.58 2,00 13.10 1,91 7.02 1.84 19.33 2.14 Hansweert 1.30 2,13 13.35 2.00 7.42 2.00 20.11 2.31 Zierikzee 1.51 1,48 14.01 1,26 7.30 1,30 19.48 1,58 Wemeldinge 2.04 1,69 14.20 1,48 7.46 1,51 10.02 1,84 25 October: Vlissingen 1.07 1,95 13.12 1,87 7.18 1.71 19.42 2,01 Terneuzen 1.33 2,12 13.41 2.04 7.40 1,92 20.05 2,21 Hansweert 2.09 2,23 14.11 2,11 8.20 2,07 20.45 2,38 Zierikzee 2.33 1,52 14.39 1,33 8.05 1,34 20.21 1,62 Wemeldinge 2.43 1,75 14.55 1,57 8.23 1,55 20.34 1,88

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 15