PR0VIHC1ALE ZEEUWSE COURAHT Onafhankelijk West-Duitsland wordt herbewapend Verbond Nederlandse Werkgevers houdt ledenvergadering BILT INDONESISCH ANTWOORD OP NEDERLANDSE NOTA ATOOMWAPENS WORDEN BIJ DE VERDEDIGING GEBRUIKT 197e Jaargang-No. 249 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS Q -ent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel» van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v d- Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Voretstr. 63, telef. 2475 tb.gg 2228): Oostburg. Finlandstr 2. telef 16: Terneuzen. Brouwertjstr 2: Zlerikzee. N Bogerdstr C 160 telef. 26 OVEREENSTEMMING IN PARUS Ook eenstemmigheid over de controle op bewapening De Westelijke mogendheden hebben Donderdag in Parijs algehele over eenstemming bereikt over herbewapening van een onafhankelijk West- Duitsland en toetreding van West-Duitsland en Italië tot de Westelijke ver dedigingsorganisaties. Zy werden het ook eens over een stelsel van controle op de bewapening van de continentale leden van de nieuwe West-Europese Unie, (welke Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Italië en de Benelux zal omvatten), en beperkingen van Duitslands recht om met de Sowjet-Unie te onderhan delen, aldus is in conferentiekringen verklaard. In een officiële bekendmaking werd Donderdag na een vergadering van vier uur van de negen ministers van buitenlandse zaken verklaard, dat „overeenstemming is bereikt over de tekst van vier protocollen, die de reikwijdte van de Brusselse ver dragsorganisatie, uitgebreid om deel neming van Italië en de Duitse fede rale republiek mogelijk te maken, versterken en vergroten". De Westeuropese unie zal haar hoofdkwartier hebben in Londen. Het orgaan voor toezicht op de bewape ning zal in Parijs gevestigd zijn. De conferenties van de negen volg de op een bespreking van de Weste lijke grote drie, Eden, Mendès- France en Dulles met bondskanse lier Adenauer, waarop technische moeilijkheden op de weg naar souve- reiniteitsherstel van West-Duitsland en beëindiging van de geallieerde be zetting uit de weg werden geruimd. De nieuwe protocollen maken een einde aan het recht van de Geallieer den om het bestuur van West-Duits land over te nemen als de democra- verantwoordelijk voor West-Berlijn en onderhandelingen met de Sowjet- Unie over hereniging van Oost- en West-Duitsland. Vrydag zullen de grote drie opnieuw met Adenauer vergaderen om de uit eindelijke tekst van de souvereiniteits- overeenkomst goed te keuren. Daar na zal de Navo-raad bijeenkomen om West-Duitsland uit te nodigen voor het lidmaatschap van de Atlantische organisatie. Ratificatie De bereikte overeenkomsten zullen door de nationale volksvertegenwoor digingen moeten worden goedgekeurd. Slechts de ratificatie van de overeen komsten door de Franse nationale vergadering zou, als Mendès-France er niet in zou slagen met Adenauer een regeling voor de Saarkvvestie te vinden, moeilijkheden kunnen opleve ren. Kanselier Adenauer zal Vrijdag de bijeenkomst van de Navo-raad bywo- nen als waarnemer. Als die vergade ring geëindigd is, zullen de 15 Navo- landen West-Duitsland is het 15e lid onmiddellyk in speciale verga- Londen waarschuwt Geen belemmeringen voor Israëlische schepen „De Britse regering heeft de Egyp tische autoriteiten medegedeeld, dat zij niet het recht bezitten de vaart door het Suez-kanaal van voor Isra ëlische havens bestemde schepen, die niet-militaire goederen vervoeren, te belemmeren", aldus heeft de Britse minister van staat Nutting, Donder dag op een persconferentie te Cairo medegedeeld. Hy voegde hieraan toe, dat zyn regering de Egyptische er van in kennis heeft gesteld, dat zij gaarne een regeling van het geschil met Israël en opheffing van ae nog steeds tussen beide landen bestaande oorlogstoestand (waaraan Egypte vast houdt) zou zien. Nieuwe Jordaanse regering Er zal, na de jongste, in Jordanië gehouden algemene verkiezingen, een nieuwe Jordaanse regering worden gevormd. De huidige regering zal di rect ingaand aftreden. dering bijeenkomen, waarbij Aden auer zijn plaats aan de conferentieta fel zal innemen. Op deze vergadering zullen dan de in Londen gesloten overeenkomsten voor versterking van de structuur van de Atlantische ge meenschap worden bekrachtigd. Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat hij „zeer voldaan" was over de resultaten. Er waren ten aanzien van de Saar „enige moeilijkheden" overgebleven, maar hy hoopte, dat deze spoedig zouden zyn opgelost. Hij geloofde, dat de besprekingen met zijn coalitiege noten en Ollenhauer, de socialistische oppositieleider, die naar Parijs komt, goed zouden aflopen. Premier Mendès-France zei in ant woord op vragen van journalisten, of alles thans geregeld is: „Niet de Saarkwestie". Uit Moskou Een commentator van radio-Mbs- kou heeft de Westelijke mogendheden er Donderdag van beschuldigd niet te hebben geantwoord op de voorstellen, die de minister van buitenlandse zaken Molotow 6 October te Berlijn heeft gedaan met betrekking tot de oplos sing van het Duitse vraagstuk. De leidende kringen in het Westen, wier aandacht te zeer in beslag is ge nomen door de herbewapening van West-Duitsland door middel van de overeenkomsten van Londen, doen alsof zij deze voorstellen niet hebben vernomen, aldus de commentator. Nobelprijs voor geneeskunde De Nobelprijs voor geneeskunde van dit jaar is aan drie Amerikaanse spe cialisten op het gebied der kinderver lamming gezamenlijk toegekend, zo wordt te Stockholm meegedeeld. Het zijn de artsen J. F. Enders, Th. Weller en F. Bobbins, allen verbonden aan een kinderziekenhuis te Boston. De prijs is 181.646 kronen groot. De artsen hebben de prijs gekregen voor „hun ontdekking, dat het virus van kinderverlamming kan groeien in culturen van verschillende weef sels'. Aardappelslag verloopt Ongeveer 8200 man vechten op het ogenblik aan het aardappelfront om de oogst nogt tijdig gerooid te krij gen. Hiervan zijn buiten de werkers van de Cultuurtechnische Dienst 3000 vrijwilligers bezig, nl. studenten, scholieren, brandweerlieden, gemeen tewerklieden en zelfs een klein aantal Belgische arbeiders. Het weer is in de afgelopen tijd zodanig geweest, dat de oogst nu vrij aardig opschiet, al zal met het „staan de leger nog wel enige tijd gestreden moeten worden, voordat de overwin ning definitief behaald zal zijn. Het bureau Oogstvoorziening maakt zich thans niet zulke grote zorgen meer als voorheen over de afloop van de oogst. Men wijst er op, dat een aantal vrywilligers per eigen gelegenheid naar de tekortgebieden is gereisd en zich meldde bij het arbeidsbureau ter plaats. Dit geeft wel eens admini stratieve moeilijkheden. Vrywilligers voor de aardappeloogst kunnen zich beter melden bij het arbeidsbureau van hun woonplaats. Dan krijgt het bureau oogstvoorziening in de eerste plaats een beter overzicht van de ver deling der arbeidskrachten en op de tweede plaats krijgen de vrywilligers al hun reiskosten vergoed. In de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg hield Donderdag het Ver bond van Nederlandse Werkgevers zijn jaarvergadering Op het podium het bestuur van het Verbo.id. Foto F.L.C.i Beschuldigingen ontkend. Het Indonesisch ministerie van bui tenlandse zaken heeft Donderdag ge antwoord op de nota van de Neder landse regering van 19 October ten aanzien van de behandeling van Ne derlandse arrestanten in Indonesië. De Indonesische regering meent, dat de jongste Nederlandse nota geen nieuwe problemen behandelt en dat er voor ae Indonesische regering geen aanleiding is een nieuwe houding te bepalen. De nota verwijst verder naar de Indonesische antwoord-nota van 9 October. De Indonesische regering zegt, dat zij geen aanleiding vindt in te grijpen in de behandeling der zaak, die in handen van de justitie is. De nota van 9 October vermeldt, dat een vechtpartij heeft plaats gehad tussen gevangenen. Deze vechtpartij, zo zegt de nota, kan niet de schuld van ae politie worden genoemd. Voorts wordt in deze nota vermeld, dat het wel eens is voorgekomen, dat een politieman tijdens het verhoor een gevangene met de hand sloeg. Dit werd volgens In opdracht van de Suezkanaal Maat schappij werd door L. Smit te Rot terdam een zeesleepboot gebouwd voor dienst op het Suezkanaal. De sleepboot, die tot de sterkste van de wereld wordt gerekend heeft een vermogen van J/500 P.K. en een snel heid van 15 knopen. De lengte is J/6 meter en het schip heeft een water verplaatsing van 1230 ton. De sleep boot, die „Edgar Bonnet" heet, is ge noemd naar een directeur van de Suezkanaal Maatschappij. Foto: het schip op de Nieuwe Waterweg. de nota veroorzaakt door de houding van die gevangene, die „de verklaring verdraaide en een provocatieve hou ding aannam". De nota zegt, dat dit bij elk onder zoek kan gebeuren en niet beschouwd kan worden als een opzettelijke mis handeling. Deze nota van 9 October, die spreekt van 13 arrestanten, ont kent, dat de behandeling van deze arrestanten in stryd is geweest met de normale gang van zaken by de politie en acht geen termen aanwezig om op te treden tegen de betrokken politiemensen. Indonesisch kabinet blijft aan Eis van P.I.R. afgewezen liet Indonesisch kabinet heeft Don derdagavond, na een bijeenkomst van twee-en-een-half uur besloten, de in. de verklaring van de „Persatuan In donesia Raja" (P.I.R.) van 17 October vervatte eisen af te wijzen. Deze eisen betroffen het aftreden van het kabinet vóór 25 October en hrt teruggeven van het mandaat van bet kabinet aan president Soekarno. Eveneens Donderdagavond heeft de partijraad van de P.I.R. een bijeen komst beëindigd, die zes-en-een-half uur heeft geduurd. In deze bijeen komst is het besluit genomen, dat de verklaring van 17 October zal worden gehandhaafd. Examen op zee werd succes Dabby Greenberg, het meisje dat in Augustus 1954 aan boord van het m. s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land". toelatingsexamen deed voor de University of British Columbia, is ge slaagd. De „Nederland" ontving daarover bericht van kapitein Lap, die mede deelde, zowel van de universiteit als van Dabby een hartelijk bedankje voor de goede zorgen te hebben ont vangen. VELDMAARSCHALK MONTGOMERY Luchtmacht is de overheersende factor ervangend bevelhebber der Europa, heeft Donderdag te Londen verklaard, dat de Westelijke mogend heden atoomwapens zullen gebruiken, indien zij worden aangevallen. Hij zei, dat men op het geallieerde hoofdkwartier zijn plannen baseert op het gebruik van at"<mi- en waterstof- wapens by de verdediging. Het is thans niet meer een vraag, of deze wapens gebruikt zullen wor den. „Het staat vast, dat zij gebruikt zullen worden, indien wij worden aan gevallen". aldus Montgomery, die er aan toevoegde, dat zjjn opmerkingen zijn persoonlijke mening vormen. Een oorlog als gevolg van een mis rekening is naar zyn mening moge- lyk. De luchtmacht zou in een even tuele oorlog de overheersende factor zyn. Indien het Westen snel zou rea geren, zou het een oorlog moeten win- 0 In de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn zestien personen om het leven ge komen en vele gewond, doordat een groot aantal woningen als gevolg van aardverschuivingen, veroorzaakt door de zware regen, die in de afgelopen vijf dagen boven Venezuela is gevallen, is ingestort. RECHT HARTELIJKE ONTVANGST Ook Zeeland biedt mogelijkheid tot industrievestiging Zeeland heeft Donderdag het Verbond van Nederlandse werkgevers ont vangen, dat zijn jaarlykse algemene vergadering in deze provincie hield. Het was een recht hartelijke ontvangst en de vergadering kon in een op timistische toon worden gehouden, omdat men over de dingen van de dag alleen maar tevreden moest zijn en voor de toekomst diende te volstaan met de gebruikelijke waarschuwing, dat het ook wel eens anders zon kun nen worden. In het middaguur lunchte het dagelyks bestuur van het Verbond met het comité van voorbereiding en de pers in Hotel De Burg te Middelburg. Daar sprak de voorzitter, de heer T. J. Twijnstra een radiorede uit, waar in hij onder meer op de gestadige stijging van de Nederlandse productie wees. Op pagina 9 in dit blad is een verslag van dezé en andere redevoe ringen opgenomen, welke tydens de jaarvergadering werden uitgespro ken. Aan de lunch voerde ook het woord de burgemeester van Middelburg, burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, die aandacht vroeg voor de moge lijkheid tot industrievestiging in de provincie Zeeland en in de stad Mid delburg. Hij wees op het wegtrekken van een deel der bevolking uit Zee land. Men zou deze trekkers kunnen vasthouden, wanneer ze hier een be staan konden vinden in de industrie. Hij protesteerde er tegen, dat men door toewijzing van te geringe wo ningcontingenten aan Zeeland in fei te de industrie weghoudt en de be drijven toestopt aan de „randstad Holland". Aan de werkgevers kon hjj verzekeren, dat ze in Zeeland be trouwbare werkkrachten zouden vin den, met goede karaktereigenschap pen. Tot zover deze toespraak van burgemeester Bolkestein. Te half drie des middags ring in Middelburg de jaarvergadering aan, die door meer dan 400 be zoekers werd bygewoond. Een groot deel van dit gezelschap was gearriveerd met een speci ale trein Amsterdam-Middelburg, welke door de Nederlandse Spoorwegen ter beschikking was gesteld. De voorzitter van het verbond, de heer T. J. Twijnstra, sprak een woord van welkom. Begroeting Hij begroette allereerst de leden van gedeputeerde Staten van Zee land, de heren C. Hamelink, A. L. S. Lockefeer en de griffier mr. J. M. Pi laar, en voorts de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein. Hierna begroette hy o.a. leden van de adviesraad voor de militaire produc tie, generaal majoor J. A. Bach, lt.- generaal J. D. Bakker en lt.-generaal P. L. G. Doorman, de kapitein ter zee N. W. Sluyter en F. J. E. Krips, de secretaris-generaal van economische zaken, professor G. Brouwers, de nieuwe directeur voor handel en Nij verheid drs. J. H. D. van der Kwast, professor dr. mr. F. de Vries, voor zitter van de sociaal economische raad en de heer H. Oosterhuis, voor zitter van het N.V.V. In het byzonder verwelkomde hy nog de vertegenwoordigers van het Verbond der Belgische nijverheid en van het katholiek verbond van werk gevers de heer Van Heyst, de voorzitter van het centraal soci aal werkgeversverbond, de heer De Graaff en de vertegenwoordiger van 't verbond van Protestant-Christelijke werkgevers de heer Van- Bruggen. Tenslotte de Zeeuwse gasten in het geheel, waarna hij zijn waardering uitte voor de arbeid, welke het secre tariaat en de administratieve staf van het verbond in het afgelopen jaar verrichtte. Een woord van dank richtte hij ook tot dr. M. Weisglas, adviseur voor externe betrekkingen van het ver bond. Telegram aan Koningin Onder algemene instemming werd op voorstel van de heer Twijnstra be sloten, aan H.M. de Koningin een te legram te zenden waarin eerbiedige hulde wordt gebracht en uiting wordt gegeven aan gevoelens van aanhan kelijkheid jegens het Hois van Oran je- Na de jaarrede van de voorzitter en de rede van professor Tinbergen (zie pagina 9 in dit blad) werd de middagvergadering besloten. (Vervolg op pag. 2) nen, hoewel die een lange tijd zou vergen. Indien de strijd in de lucht verloren zou worden, zou een algehe le nederlaag niet vermeden kunnen worden en snel een feit zijn. Zwitsers protest in Tegen anti-trust maatregelen Naar verluidt heeft de Zwitserse regering te kennen gegeven, dat zjj zich het recht voorbehoudt te protes teren by de Amerikaanse regering te gen het civiele geding dat deze tegen de Amerikaanse dochtermaatschap pijen van Zwitserse horlogemaat schappijen aanhangig heeft gemaakt wegen beweerde overtreding van de Amerikaanse anti-trustwet. De Zwitserse minister van buiten landse zaken, M. Petitpierre, heeft de Amerikaanse ambassadrice te Bern, mej. Vrancis Willis, van het Zwitser se standpunt in kennis gesteld. Naar verluidt neeft minister Petitpierre de aandacht gevestigd op de terugslag, die de actie van het Amerikaanse de partement van justitie kan hebben op de betrekkingen tussen Zwitserland en Amerika. Minister Mansholt naar V.S. en Canada Ook bezoek aan Nederlandse emigranten Op 4 Nov. a.s. zal minister Mans- holt zich naar de Verenigde Staten van Amerika begeven. Tot 8 Nov. verblijft de minister in New York voor besprekingen op het secretariaat van de erenigae Naties. Daarna ver trekt hij naar Washington, waar ac tuele vraagstukken met Amerikaanse autoriteiten o.a. met de minister van landbouw, Ezra T. Benson, zullen worden besproken. De minister zal tot 11 November in Washington vertoeven, waarna hii naar Canada vertrekt. Op 12 en 13 Nov. voert de heer Mansholt bespre kingen in Ottawa. o.a. met zijn Ca nadese ambtgenoot J. G. Gardiner. Vervolgens brengt hij op 15 Nov. een officieel bezoek aan de Nederlandse inzending op de Royal Agricultural Winter Fair te Toronto. De beide vol gende dagen zullen aan contacten met Nederlandse emigranten in Canada worden gewijd. De besprekingen zullen gaan over de technische hulp aan minder ont wikkelde gebieden. Verder zal in Washington en Ottawa o.m. het pro bleem van de voedseloverschotten be sproken worden. In het bijzonder zal de minister zich op de hoogte stellen van de toe stand, waarin de Nederlandse emi granten verkeren, die zich gevestigd nebben in het kortelings door over stroming getroffen gebied „Holland Marsh" in de omgeving van Toronto. Minister Mansnolt zal op 19 No vember in ons land terug zyn. DE VERWACHT... NU EN DAN REGEN. Zwaar bewolkt met nu en dan re gen of motregen. Matige, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en West. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 23 October: Zon op 7.17 onder 17.31 Maan op 3.51 onder 15.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1