PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrijwel algehele overeenstemming over Westduitse souvereiniteit Breskens wacht nog steeds beslissing over veerhaven op BILT BUS SLEURDE PERSONENAUTO MEE IN HET WATER BRITSE TROEPEN VOOR LOSSEN EN LADEN VAN SCHEPEN VERWACHT. 197e Jaargang-No. 248 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 Oct. *54 ADVERTENTIEPRIJS 23 -ent per mm Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) van 1—5 regel» t l.—Iedere regel mee» 20 cent ..Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2473 (b.g.g 2228); Oostburg. Finl-indatr 2. telef 16: Terneuzen. Brouwerljsti 2: Zierikzee. N Bogerrtstr C 160. telef 26. CONFERENTIE VAN VIER TE PARIJS Mendès-France zet Duitse Bondskanselier onder druk De conferentie van vier (de Westelijke grote drie en West-Duitsland), die Woensdag in het palais De Chaillot onder voorzitterschap van sir Anthony Eden is gehouden om de protocollen voor de beëindiging der Westelijke bezetting van Duitsland te tekenen, heeft op een enkel punt na tot overeenstemming geleid. Dit punt is, volgens diplomatieke waarne mers, de kwestie van het recht van interventie van de drie voormalige bezetters als Westduitsland te eniger tjjd met agressie van buitenaf zou worden bedreigd. Over de toekenning van dit recht bestaat geen enkel verschil van me ning maar wel over juridische aspec ten van de formulering ervan. De drie ministers en de Westduitse bondskan selier werden het Woensdagmiddag wel eens over de algemene lijn van de tekstwijziging die wenselijk bleek, maar de nieuwe tekst moet nu door experts worden uitgewerkt en van daag opnieuw aan de conferentie worden voorgelegd. Het ligt in de bedoeling om de on dertekening van alle dokumenten van de verschillende Parijse conferenties van deze week dus ook die over de oprichting van de West-Europe- se Unie, en over de toetreding van Westduitsland tot de Navo Zater dagmiddag tijdens een ceremoniële bijeenkomst in de klokkenzaal van 't Franse ministerie van buitenlandse zaken te laten plaatshebben. V erplichtingen In de protocollen zijn o.m. ook de fi nanciële verplichtingen van de Bondsrepubliek tegenover Duitsland's voormalige Westelijke vijanden nauw keurig vastgelegd. Van Nederlandse diplomatieke zijde werd Woensdag de verzekering gegeven, dat de be scherming van de Nederlandse aan- i voortvloeiend uit de oorlog Dubbel gezag Tussen Nederland en België is wel zo ongeveer overeenstemming be reikt over de verbetering van het kanaal GentTerneuzen en de ver nieuwing van de sluizen in Terneu zen, maar een definitieve overeen komst is nog niet gesloten. Zoals men weet vormt de kwestie van het Gents kanaal een onderdeel van het Neder landsBelgisch waterwegenprobleem dat in z'n geheel opgelost dient te worden en daarop moet ook Gent wachten. Gent wacht met ongeduld, zoveel ongeduld, dat men van Belgische zy- de alvast is begonnen met bepaalde werken aan het kanaal. Zaterdag j.l. heeft de Belgische minister van openbare werken, de heer van Glab- beke symbolisch de eerste spade in de grond gestoken voor het verbreden van een kanaalvak. Blijkbaar heeft men dus groot vertrouwen in de voor lopige afspraken welke tussen de Ne derlandse en Belgische onderhande laars zijn gemaakt. Ongetwijfeld is dat vertrouwen ge rechtvaardigd. Zowel de Nederlandse regering als de Staten-Generaal zul len zeker een breed standpunt inne men, wanneer het er om gaat de Gentenaars ter wille te zyn. Maar het zal toch niet zo kunnen zijn, dat aan alle wensen van de Gentenaars tegemoetgekomen kan worden. Met name niet aan ze kere verlangens, welke de heer P. Vyane, voorzitter van de Gentse Ver eniging voor Zcebelangen dezer da gen heeft uitgesproken. De heer Vyane is bevreesd, dat na de verbetering van het kanaal Gent Terneuzen de kanaalstreek van Oost Zeeuwsch Vlaanderen teveel zal pro fiteren van de werken, welke voor Belgische rekening worden uitge voerd. Hy vindt daarom, dat in de haven van Terneuzen en in de kanaalzone dezelfde rechten geheven moeten worden, welke in de navens van Ant werpen en Gent geïnd worden, dat men gelyke douane-verplichtingen moet hebben en dat het voor Belgi sche scheepvaartfirma's mogelijk moet zijn zich op gelijke voet met Nederlandse firma's te vestigen in het Nederlandse deel van het kanaal- gebied. Dit nu zal zeker op bezwaren stui ten van Nederlandse en van Zeeuwse zijde. Immers de gevraagde maatregelen zouden er in feite op neerkomen, dat men in de Nederlandse kanaalzone had te doen en te laten wat in Ant werpen, Gent en Brussel werd beslist op liet stuk van heffingen, bedrijfs vestiging enz. Handel en bedrijf in deze streek zouden op die wijze onder een dubbel gezag komen. Men zou èn naar de re gering in Den Haag èn naar de rege ring m Brussel moeten gaan om zijn belangen te bepleiten. Het zou er zelfs van kunnen komen, dat men het eerst naar Brussel zou trekken en aan Den Haag alleen maar het ja-knikken zou overlaten. Het zal voor ieder duidelijk zijn, dat een dergelijke toestand ontoelaat baar is. Dus kunnen de verlangens van de heer Vyane niet worden ingewilligd, hoe sympathiek men ook mag staan tegenover het streven van Gent om zijn scheepvaart- en industriebelan- gen te bevorderen. hierbij op bevredigende wijze gere geld is. Premier Mendès-France en Bonds kanselier Adenauer hebben Woens dag na de vergadering van vier nog een afzonderlijke bespreking gehou den, die een voortzetting was van het zes uur lang onderhoud van Dins dag. Ook op het niveau van de des kundigen zijn de Frans-Duitse bilate rale problemen verder behandeld. Saarkwestie In Franse kringen uitte men Woens dag zijn voldoening over de tactiek van Mendès-France, de Saaskwestie niet als een afzonderlijk probleem met Adenauer aan te snijden, maar haar te plaatsen in het kader van de mogelijkheden tot nauwere economi sche samenwerking tussen twee lan den. Daardoor zal het Mendès-France mogelijk zijn, Duitsland bepaalde eco nomische voordelen in het vooruit zicht te stellen in ruJl voor het poli tieke offer dat Duitsland zich inzake de Saar zal moeten getroosten. Wanneer Adenauer vandaag de lei ders van de Westduitse coalitiepartij en ontmoet, zal hij hen er op kunnen wijzen, dat terwijl Frankrijk niet be reid is tot het doen van politieke con cessies, Frankrijk hiervoor wel een zekere mate van compensatie wil ge ver. op commercieel gebied. Anderzijds zou Mendès-France de Bondskanselier te verstaan hebben gegeven dat er inzake de Saar niet veel te marchanderen valt, want dat, als er voor Zaterdag geen overeen stemming zou zijn bereikt over het gehele complex der Frans-Duitse pro blemen Mendès-France niet bereid zou zijn de Parijse protocollen te te kenen. Japanse zeelieden radio-actief besmet Het Japanse vrachtschip „Jintsoe- gawa Maroe", dat uit een Philippijn- se haven naar Japan is vertrokken, heeft radiografisch medegedeeld, dat 48 opvarenden radio-actief besmet zijn. Van tien patiënten is de toestand ernstig. REMMEN WEIGERDEN Echtpaar omgekomen; zoontje ernstig gewond Op het kruispunt van de provinciale weg en de Rodenryse weg te Ber- kel is gistermiddag een autobus, die op de lijn Rotterdam-Zoetermeer reed, van de weg geraakt en met de neus in het water terechtgekomen. De autobus sleurde een personenauto mee, die onder de bus in het water verdween. Twee inzittenden van de auto, de 48-jarige heer D. Krijgsman en zijn 49-jarige echtgenote, mevrouw A. Krijgsman-Van Haasteren, heb ben tengevolge daarvan de dood gevonden. Hun zoontje werd ernstig ge wond. De zestig inzittenden van de autobus konden het voertuig onge deerd verlaten. De personenauto is door een ijzeren afrastering (een verlengstuk van een brugleuning) heen in het water ge schoten. Carosserie en chassis van deze wagen zijn van elkaar gerukt, toen de autobus er over heen schoof. Een tijdlang heeft men de heer Krijgsman met het hoofd boven wa ter moeten houden, terwijl men be zig was hem uit de vernielde auto en de resten van de afrastering te be- vryden. Ernstig gewond werd hy overge bracht naar het ziekenhuis Berg weg te Rotterdam, waar hij gister avond is overleden. Zijn zoontje, dat naast hem voorin de auto zat en dat met betrekkelijk geringe moeite be vrijd kon worden, is met inwendige kneuzingen in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. De chauffeur van de autobus heeft verklaard, dat de remmen van de bus De toestand in Toronto Hoewel langzamerhand orde wordt geschapen in de chaos, die de orkaan Hazel" in de Westelijke buitenwijken van Toronto heeft gesticht, zijn red dingsploegen nog steeds bezig, lijken te bergen uit het slik en puin, dat door de rivier de Humber hoog is op gestuwd. In onbevestigde berichten wordt ge zegd, dat het aantal slachtoffers in Ontario op het ogenblik 78 tot over de honderd kan stijgen wanneer het overstroomde gebied van „Hol land marsh" is drooggemaakt. hadden geweigerd. Hij had, naar hij meedeelde, de handrem nog gebruikt, maar dit had niet meer geholpen. De auto en de bus zijn inmiddels gebor gen. Woensdagmiddag werden de deelne mers aan de jubileumvergadering van de afdeling Zeeland van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, die te Middelburg werd gehouden, officieel door het provinciaal bestuur ontvangen. Zij werden toegesproken door de heer C. Philipse, waarne mend Commissaris der Koningin iu Zeeland. De plaats van deze ont vangst was wél zeer toepasselijk: aan de muren van de Statenzaal zijn de wapenschilden opgehangen van alle Zeeuwse 'gemeenten (Foto P.Z.C.J Moordpartij in midden-Frankrijk Bij Chateauroux heeft een 33-jarige smid zijn vrouw, drie kinderen en zijn schoonouders vermoord en toen zijn woning in brand gestoken. De brandweer wist het vuur echter meester te worden en de stoffelijke resten te bergen. De smid is voortvluchtig Hij heeft in een briefje aan de postbeambte gezegd, dat hij zelfmoord zal plegen als hij nog een paar mensen gedood zal hebben. De burgemeester heeft opdracht ge geven, dat vrouwen en kinderen zich in de huizen barricaderen Politie met vuurwapens bewaakten alle uitgan gen van het dorp. De straten werden verlicht met zoeklichten. Finse regering gevormd Urho Kekkonen, links lid van de agrarische partij, heeft Woensdag een nieuwe Finse coalitieregering van ze ven sociaal-democraten en zes agra riërs gevormd. De nieuwe premier, Kekkonen, heeft deze functie reeds vier maal bekleed. Alle ministers, op vier na, hadden zitting in het vorige kabinet KABINET NAM NOG GEEN BESLISSING Economisch leven in gevaar Het Britse Kabinet heeft Woensdag beraadslaagd over een eventueel ge bruik van troepen voor het vervoer van belangrijke ladingen aan boord van door havenstakingen getroffen schepen in Britse havens. Een beslis sing is nog niet genomen. De waarde der voor in- en uitvoer bestemde la dingen beloopt een bedrag van byna 850.000.000 gulden. De Britse minister van arbeid, sir Walter Monckton, heeft er voor ge waarschuwd, dat ..voortzetting van de stakingen het Britse economische leven in gevaar zal brengen". In de vp door stakingen getroffen Britse havens ligt het werk op 350 Bespreking Russische klacht uitgesteld De agendacommissie van de alge mene vergadering der Ver. Naties heeft Dinsdag met 12 tegen twee stemmen een Brits voorstel aangeno men om verdere bespreking van een Russisch verzoek om klachten over Amerikaanse argessie ten aanzien van communistisch China op de agen da van de algemene vergadering te plaatsen veertien dagen uit te stel len. TOENEMENDE BEZORGDHEID Actie-comité wendt zich thans tot minister van waterstaat Op 22 April 1953 bracht de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, een werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister deelde toen o.m. mede, dat „spoedig een beslissing zou worden genomen over de aanleg van een nieuwe veerhaven in Breskens, en wel in het byzonder over de plaats van de nieuwe haven: Oostelyk, dan wel Westelijk van de bestaande veerhaven". Thans October 1954 wacht men in Breskens met toenemende be zorgdheid op deze beslissing. Intussen is in deze gemeente het „Comité Behartiging Belangen Veer haven Breskens" (C.B.B.V.) opgericht, dat zoals bekend reeds eerder voor de Breskense belangen in deze kwestie opkwam. Daar resultaat tot nu toe uitbleef, heeft men thans besloten audiëntie aan te vragen bij de minis ter van verkeer en waterstaat, teneinde een en ander toe te lichten. Voor Breskns gaat het om de vraag of de nieuwe veerhaven, met de aan leg waarvan volgens de begroting van het ministerie van verkeer en water staat in 1955 zal worden begonnen, Oostelijk of Westelijk van de bestaan de haven komt, of dat wellicht een mogelijkheid wordt gevonden om de bestaande haven te verbeteren. Indien de minister zou besluiten tot aanleg van een nieuwe Westelijke ha ven, zou dit de aanleg van een nieuwe verkeersweg buiten ae kom van Bres kens om impliceren. De Breskense Middenstand zou dit als een onover komelijke slag zien. De bestaande, in Augustus 19o2 gereed gekomen ver keersweg, voert immers door de kom van Breskens en langs deze weg con centreerde zich het ten dele op het toerisme afgestemde zakenlevw. Bij de aanleg van een Westelijke haven en van een nieuwe verkeersweg zou de huidige „hartader" van Breskëns ten dode zyn opgeschreven, met voor Woensdag is Z.K.H. Prins Bernhard van zjjn Zuid-Afrikaanse reis in ons land teruggekeerd. De Prins arri veerde op het vliegveld Soesterberg. Onze fotograaf maakte deze opname tijdens de hartelijke begroeting tus sen E.M. de Koningin en de Prins. de zakenmensen alle gevolgen dien. Zoals bekend, is een der motieven voor de aanleg van een Westhaven 't feit, dat de vaartijd voor de provin ciale boten enigszins bekort zou kun nen worden. Grote ongerustheid. In een aan de minister van verkeer en waterstaat gericht schrijven, waarin het C.B.B.V. de minister om audiëntie verzoekt, wordt o.m. zegd, dat de bevolking, en in het _v zonder de middenstand van Breskens, in al zijn geledingen met grote onge rustheid kennis heeft genomen van de plannen van P.ijkswaterstaat om de veerhaven in Westelijke richting U verplaatsen, waardoor de toegangs weg tot de veerhaven om Breskens heen geleid zou worden. „Na de oorlog werd de toej, weg ten koste van grote bedra gen in uitstekende staat ge- Dracht. De middenstand vond hierin aanleiding grote bedragen te investeren in gebouwen langs deze verkeersweg en legde zich ten koste van grote offers toe op het aantrekken van toeristen aldus het schrijven. Het comité heeft zijn bezwaren reeds toegelicht bij de Commissaris der Koningin in Zeeland, bij Gedep. Sta ten en by Rijkswaterstaat. Tot nu toe zonder bevredigend resultaat. Het comité is van mening, dat de bestaande veerhaven aan de eisen des tijds aangepast kan worden, zodat noch Oostelijk noch Westelijk een ha ven aangelegd zou behoeven te wor den. Nader vernamen wij nog, dat het oordeel omtrent het niet voor uitbrei ding en verbetering geschikt zyn van de bestaande haven, zou berusten op een (verouderd?) rapport van 1938. Te Blaxland. 65 kilometer ten Westen Sydney, is een sneltrein op een stil staande trein gereden. Naar gemeld wordt, werden 50 personen gewond, van wie enkele zwaar. schepen stil. Het totaal aantal sta kers wordt geschat op bijna 50.000. In Londen, Liverpool en Birkenhead staken 45.000 havenarbeiders. Hierbij hebben zich thans te Huil en te Liver pool ongeveer twee duizend en te Southampton ruim vijfhonderd sta kers gevoegd. Slechts een minderheid der stakers ontvangt steun van zijn vakbonden, „die de staking over het algemeen als niet-officieel beschouwen". Drieduizend arbeiders van het ka naal van Manchester, die bruggen en sluizen bedienen, hebben Woensdag gedreigd op 8 November in staking te zullen gaan. als hun looneisen niet worden ingewilligd. Petersen in staat van beschuldiging gesteld De 40-jarige Joseph Petersen, die op 9 October werd ontslagen als amb tenaar van het geheime Amerikaan se bureau voor nationale veiligheid, is Woensdag in staat van beschuldi ging gesteld wegens het onwettig doorgeven van geheime inlichtingen aan een vreemde mogendheid, waar door de Verenigde Staten benadeeld werden. Petersen verklaarde, dat hij on schuldig is. In de aanklacht wordt Nederland niet genoemd. Petersen wordt voornamelijk beschuldigd van het copiëren van geheime inlichtin gen over de verbindingen van de Amerikaanse inlichtingendienst, het doorgeven van deze inlichtingen aan een vreemde mogendheid en het ach terhouden van documenten en gehei me stukken. Incident in Tonkinese delta Franse pantsereenheden en troe pen hebben met behulp van traangas een menigte van duizend Vietnamese vrouwen verspreid, die Dinsdag trachtte te verhinderen dat bouwma terialen en uitrustingen uit Haidoe- ong in de delta van Tonkin naar Hai phong werden overgebracht. In het gedrang werd een vrouw onder de voet gelopen en gedood. Verscheidene vrouwen liepen verwondingen op, al dus meldt A.F.P. Het overbrengen van de goederen feschiedde volgens de bepalingen van e bestandsovéreenkomst voor Indo- China, doch de vrouwen trachtten tussen beide te komen en gooiden ste nen naar de troepen. De oantsereen- heden mengden zich in de strijd, toen de troepen door de menigte overwel digd dreigde te worden. Vluchtelingenhulp 324.000 gulden Het comité vluchtelingenhulp heeft gisteren 41.000 gulden aan bijdragen ontvangen. Het totaal van giro 5100 is nu 324.000 gulden. Eden geridderd Anthony Eden. de Britse minister van buitenlandse zaken, is kort voor zjjn vertrek naar Parijs voor de ne- genmogendhedenconferentie door ko- ninging Elizabeth tot ridder gesla gen. Eden zal thans de titel Sir voeren. DE VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of mot regen. Matige tot kraentige wind tussen West en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur. 22 October: Zon Maan ZON EN MAAN onder 17.33 onder 15.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1