PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Accoord over de Suezkanaal- zöne getekend Inwoner van Aardenburg beschikt over 440 variëteiten vijgen PRINCIPIËLE OVEREENSTEMMING OVER DE SAARKWESTIE NEDERLANDSE LUCHTMACHT KRIJGT 56 NACHTJAGERS 197e Jaargang-No. 247 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 ceij|t. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 Oct. '54. ADVERTENTIEPRIJS 22 -ent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van i—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zterikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 26. UITGELATEN FEESTSTEMMING IN CAIRO Nieuwe taken voor de Britten De Britse troepen zullen naar de basis van het Suezkanaal mogen terug keren „in geval van een gewapende aanval van een vreemde mogendheid" op Turkije of enige andere Arabische staat. De Britse troepen zullen, als zij naar de basis teruggekeerd zijn, Egypte opnieuw moeten verlaten onmiddellijk na beëindiging van de vijandelijk heden. De Egyptische premier, kolonel Gamel Nasser, en de Britse minister van staat, Anthony Nutting, hebben Dinsdagavond in het parlementsgebouw in Cairo de Brïts-Egyptische overeenkomst getekend, die voorziet in te rugtrekking van de 80.000 man Britse troepen uit de zone van het Suezka naal binnen 20 maanden. De uiteindelijke overeenkomst was Maandag bereikt. De Britse militaire leiders zien zich thans voor twee veelomvattende ta ken gesteld, waarvoor zij in Juni 1956 een oplossing zullen moeten hebben gevonden. Deze taken zijn: 1. Het organiseren der verplaat sing van ongeveer 75.000 man troe pen en een half millioen ton uitrus ting naar nieuwe bases in Cyprus, Groot-Brittannië en elders. 2. Het opstellen van nieuwe plan nen (in samenwerking met andere Westerse mogendheden) voor de ver dediging van het Midden-Oosten. Deze laatnte omvatten o.m. het le geren van een snel verplaatsbare troepenreserve in Groot-Brittannië. De thans op de Suez-kanaalzóne ge baseerde Britse militaire vliegtuigen zullen nieuwe bases in het gehele Midden-Oosten krijgen. Te Episcopi, aan de Zuidkust van Cyprus, wordt een nieuwe luchtbasis gebouwd, die evenwel niet voor 1959 gereed zal zijn. Zolang de bases te Episcopi nog niet klaar is, zal het R. A.F.-hoofdkwartier voor het Midden- Oosten in de hoofdstad van Cyprus, Nicosia, gevestigd zijn. In de overeenkomst met Egypte is bepaald, dat de luchtbases in de ka- Geen weelde De Nederlandse regering wil vijf- en-twintig millioen gulden be schikbaar stellen voor hulp aan minder ontwikkelde landen. Wanneer men hedenkt hoeveel milliarden no dig zijn voor het saneren van een klein gebied en wanneer men daar naast ziet welk enorm oppervlak de onontwikkelde landen op de wereld kaart beslaan, dan zijn die 25 millioen gulden een nietig bedragje. Ook wanneer men rekent naar de sommen, welke de Nederlandse staat jaarlijks uitgeeft, betekenen die 25 millioen niet veel. Dat geld kan er wel af, het gaat ons niet slecht en voor mensen, die het zoveel minder hebben? Toch is er in het weekblad „Else vier" bezwaar gemaakt tegen deze gift uit de Nederlandse staatskas. Hebben wij, zo vraagt de „Else- vier"-redactie zich af, wel het recht deze gelden te besteden aan volkeren, voor wie wij niet de minste verant woordelijkheid dragen, terwijl binnen de eigen grenzen nog zovele noden niet gelenigd zijn? Gewezen wordt dan op de duizen den, die binnen onze grenzen nog in zorg en kommer leven, op de Neder landers, die in het buitenland hulp en steun behoeven en op zulke gewel dige problemen als de woningnood, waarvan de oplossing nog grote fi nanciële offers zal vergen Al te goed, zegt het blad dan, is buurmans gek. Dit bezwaar zal ongetwijfeld door velen in Nederland onderschre ven worden De vraag waarom het hier gaat is: mag de Nederlandse staat in het buitenland liefdadigheid beoefenen met het belastinggeld van de Nederlanders? Degenen, die deze vraag bevesti gend beantwoorden, menen dat door hulp aan onontwikkelde landen de wereldwelvaart en de wereldvrede wordt gediend en daLde hulp dus in direct toch ook weer aan de gevers en aan de Nederlandse staat ten goe de komt. Dat is een schone theorie die in de practijk slecht opgaat. Hoe vaak ziet men niet in die hulpverlening voor al op nationaal niveau lastige be moeizucht en hoe dikwijls voelt men zich daardoor gekwetst in z'n waar digheid, De ervaring leert, dat het aanbieden van hulp bij achtergebleven volkeren argwaan en tegenzin schept. Zo er gens, dan is juist bij het tot ontwik keling brengen van deze volkeren grote terughoudendheid geboden. Men zou moeten wachten totdat de ze mensen zelf komen met objecten, waarvoor ze medewerking van ande ren vragen. En moet men dan de hulp liever niet over staatskassen laten lopen, maar de financiering door par ticuliere activiteiten tot stand bren gen. Liefdadigheid groeit en leeft alleen maar in de particuliere sfeer, van mens tot mens. Zij leeft niet van staatskas tot staatskas. Daarom onderschrijven wij het be zwaar tegen die gift van 25 millioen gulden. Waarbij dan nog komt, dat er in Nederland zeker geen weelde heerst en dat we in de allereerste plaats deze gelden dienen te besteden aan hen, die in onze directe omgeving in nood verkeren en die nu weggezon den worden met de mededeling, dat er geen geld zou zijn!! naalzöne weer in gebruik zullen wor den genomen in geval van een aanval op Turkije of een der Arabische sta ten. De thans in het Midden-Oosten in gebruik zijnde „Vampire"- en „Me teor"-vliegtuigen zullen worden ver vangen, naai-niate nieuwere toestel len de fabrieken verlaten. Met deze vliegtuigen zullen de Britse vliegers uit de kanaalzone de vliegveldenketen versterken, die van Noord-Afrika, door Jordanië en Irak, naar Aden voert. Slechts één divisies der thans in de zóne gelegerde grondstrijdkrachten zal op andere Britse bases in het Midden-Oosten worden gelegerd. De rest dezer troepen keert terug naar Groot-Brittannië. Cairo in feeststemming In Cairo heerst een uitgelaten feest stemming. De kranten hadden Dins dagavond met grote letters de onder tekening van het verdrag aangekon digd en nog voor de ondertekening werden overal vlaggen uitgehangen en versieringen aangebracht. Toen het donker werd, brandde een feestver lichting. Ook in andere Egyptische steden heerste een feeststemming. Vandaag wordt in het gehele land de beëindiging van de 72-jarige bezet ting der kanaalzone gevierd als een nationale feestdag. Reeds een uur voor de overeen komst werd getekend zagen de hoofd straten in Cairo zwart van de men sen, die juichten en zongen en 'die spandoeken en fakkels met zich mee voerden. In de meeste hoofdstraten van de stad moest de politie er de brui aan geven. Het verkeer liet zich eenvoudigweg niet meer regelen. Een van de gevolgen van de over eenkomst is, dat de weg nu vrij is voor Amerikaanse hulp aan Egypte. Deze hulp was afhankelijk gesteld van beëindiging van het BritsEgyp tische geschil. Overstromingen in Groot-Brittannië Na twee dagen van hevige regen val zijn in het Noorden van Groot- Brittannië twee grote steden en vele dorpen door overstromingen geïso leerd. Honderden personen zijn dak loos geworden Weg-, spoorweg- en telefoonverbindingen zijn verbroken. De markstad Wigton in Cumber land is sinds Maandagmiddag geheel van de buitenwereld afgesneden. Het zelfde is het geval met Omagh in Noord-Ierland, waar in honderden huizen en winkels het water een me ter hoog staat. Met roeiboten werden bewoners van laaggelegen wijken van Glasgow uit hun door het water omgeven huizen gehaald In Noord-Ierland zijn ook tal rijke mensen geëvacueerd Op vele plaatsen houdt de regen nog aan. NA ZES UUR CONFEREREN Europeanisatievan Saargebied Premier Mendès-France en Bondskanselier Adenauer hebben Dinsdag avond in beginsel overeenstemming bereikt over een oplossing van het Saarprobleem. De besprekingen werden gehouden in het kasteel de la Celle te St. Cloud bij Parijs. De staatslieden hebben zes uur lang beraadslaagd. In diplomatieke kringen te Parijs is men optimistisch door de aanvaar ding door Mendès-France van het Duitse standpunt, dat elke regeling van de Saarkwestie de beide landen slechts zal kunnen binden tot Duits land verenigd zal zijn. Adenauer van zijn kant zou hebben erkend, dat Frankrijk gedurende lan ge tijd de industriële productie van het Saargebied nodig heeft De Fran se behoeften zouden volgens de Duit sers kunnen worden bevredigd door „Europeanisatie" van het Saargebied onder het gezag van de raad der „West-Europese Unie". Overeenstemming werd bereikt over een aantal maatregelen ter bevorde ring van de economsiche betrekkin gen. Ook de mogelijkheden van uit breiding der culturele samenwerking zijn bezien. In de loop van de week zal men verder over de Saarkwestie spreken. Een cent meer voor het volksbrood. Naar aanleiding van de voorstellen die dc directeur-generaal van de voedselvoorziening aan de Nederland se bakkerijstlchting Inzake de bloem- prijs heeft gedaan, heeft deze stich ting geadviseerd met ingang van he den de prijs van het volksbrood over het gehele land met één cent te ver hogen. Naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede deelt. zullen ihet ingang van vandaag de maximumprijzen voor volksbrood vervallen. Door de afschaffing van de maximumprijzen worden de bakkers in de gelegenheid gesteld, de tot he den geldende prijzen voor het volks brood te verhogen. Een verhoging van één cent per heel brood van 800 gram wordt redelijk geacht, op grond van de stijgingen van lonen en andere kosten in de bakkerij. Opheffing van de bestaande mini mumprijzen voor volksbrood is in voorbereiding. Lening Wereldbank aan België Volgens ..Le Soir" zou dc Interna tionale Bank voor Herstel en Weder opbouw zich bereid hebben verklaard België een lening toe te staan van 50 millioen dollar. Dit bedrag zou wor den aangewend voor de financiering van enkele grote werken in België. Een derde gedeelte van genoemd bedrag zou in de vorm van een obli gatielening op de geldmarkt worden geplaatst, een derde zou door de in ternationale bank zelf worden ver strekt en het laatste derde deel zou door de Amerikaanse export-import bank worden gedragen. Omtrent de voorwaarden zijn geen bijzonderhe den bekend gemaakt. Dêor de zware regenval staan vele bouwgronden in verschillende delen van ons land onder waterwaardoor de oogst voor een belangrijk deel dreigt te mislukken. Foto: een boer in Noord-Oost Overysel aan de ar beid op zijn onder water gelopen land. Churchill bereid tot ontmoeting met premier Malenkow Sis Winston Churchill heeft Dins dagavond in antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaard, dat hp nog geenszins is teruggekomen van zijn bereidheid om „op een geschikt ogenblik" besprekingen met premier Malenkow van de Sowjet-Unie te voe ren. De vraag was gesteld door het La- bourlid Norman Dodds. Tevoren hadden twee andere La- bourleden er bij de premier op aan gedrongen het initiatief te nemen tot besprekingen op hoog niveau over ontwapening. Churchill antwoordde, dat het on juist is de onderhandelingen, die thans in de V.N. over dit onderwerp gaande zijn, te doorkruisen. „Er is ïans voorgesteld, dat er verdere ge heime besprekingen tussen de voor naamste betrokken mogendheden met inbegrip natuurlijk van de Sow jet-Unie zullen worden gevoerd. De re'gering juicht dit toe en zal al het mogelijke doen om een aanvaard bare oplossing te bereiken". Eerste straaljager met pijlvleugel Als gevolg van de onderhandelingen tussen dc Amerikaanse en Neder landse regering betreffende de gezamenlijke aanschaffing van nachtjagers heeft de Nederlandse regering medegedeeld, 28 van deze vliegtuigen te willen aankopen, terwijl de .Amerikaanse regering eveneens 28 stuks ter beschikking van de Koninklijke luchtmacht zal stellen. De nachtjagers zijn van het type N. American /-86K Sabre. Dit type vliegtuig is 'n 1-persoons eenmotonge straaljager, geschikt voor alle weers omstandigheden. De F-86 K Sabre zal wellicht de eerste straaljager met prjlvleugel zijn die bij de Koninklijke luchtmacht zijn intrede doet en bo vendien de eerste straaljager die is Regeringscrisis in Finland opgelost De Finse regeringscrisis is opge lost. De leiders van de boeren- en de socialistische partij hebben overeen stemming bereikt over een plan ter bestrijding van de hoge kosten van levensonderhoud. De bijzonderheden van het thans gesloten compromis zullen eerst be kend worden gemaakt, wanneer het ter kennis van president Paasikivi is gebracht. OP ZOEK NAAR NIEUWE PRODUCTEN Is een winterharde cultuur Van vijgen in ons land mogelijk? Tijdens een zwerftocht door W.-Zeeuwsch-Vlaanderen beklauterden we „voor de aardigheid" de in restauratie zijnde kerktoren van Aardenburg. Bij zulke gelegenheden krijgt men altyd een welwillende geest naast zich, die al wijzend verklaart, wat men nog amper of „net niet meer" zien kan. Hierby werd ons ook een raadsel opgegeven, want de hand van onze begelei der wees naar een vierkant, dicht met groen gewas lapje grond niet "ver van de toren: „Weet u, wat daar groeit We wisten het niet eu kregen te horen: „Dat zün vele soorten vygen; bij wijze van hobby daar door dr. Koch geplant." Dr Koch in zijn vygentuin, „Daar willen we meer van weten", zeiden we en zo stonden we ongeveer een half uur later naast dr. L. Koch temidden van zijn vele vijgenplanten. Hij vertelde ons: „Ik heb hier zo om en nabij 43 rassen staan. Er komen ongeveer 400 zaailingen, d.w.z. geno- typen, die uit kruisingen zijn gewon nen, bij. Daar moet aan uit geselec teerd worden. Men zou dus kunnen zeggen, dat ik thans over 400 variëteiten beschik..." Het is een merkwaardige strijd, die de 64-jarige dr. Koch in Aardenburg op zijn eentje voert. Want wanneer hij na jaren zwoegen tenslotte maar één vrjgenplant mag overhouden, die winterhard is dus bestand tegen de dieptepunten van ons gure klimaat en daarbij toch aan verschillende voor waarden van vroegrypheid, smaak, enz. voldoend wel, dan is hg reeds lang tevreden. Hg heeft eerder een soortgelijk en niet minder interessant experi ment met sojabonen uitgevoerd. Zo importeerde hij een kleine 2000 rassen, welk aantal hij in de loop van een tiental jaren opvoerde (door kruisin gen) tot 4000, waarvan hij er thans nog4 over heeft! „Deze zgn naar mijn idee de beste uit mijn collectie en bestand tegen onze klimatologische omstandigheden. Of ze echter de beste zijn voor Nederland? Dat is moeilijk te zeggen, want een ander zou er mis schien nog 40.000 variëteiten bij ge maakt hebbenjaja, je komt nooit verder dan tot de drempel van het grote vertrek, waarin de geheimenis sen der natuur verborgen zijn Dr. L. Koch, die thans rustend bur ger is al hadden we het woord rus tend bijna tussen aanhalingstekens gezet werkte destijds in Indië aan het Departement van Landbouw voor de Veredeling van Landbouwgewassen Om juister te zijn: vanaf 19131933; daarna kwam hij naar Nederland, waar hij er weinig voor voelde om op zijn herinneringen te gaan teren. Overigenswat voor herinnerin gen! Ziehier: in 1918 importeerde hij een kleine hoeveelheid sojabonen van drie rassen uit Formosa („Wat ik toen invoerde, kon makkelijk in een theekopjeen toen hij vertrok, had men op Java uit een selectie van een der rassen 30.000 ha beplant en van een tweede 17.000 ha. En in 1939, bg de laatste telling, waren de oor- spronkelgke rassen verdrongen; de oogstwaarde was met 20 a 25 ge stegen, wat neerkwam op een meer dere opbrengst van 7 millioen gulden Op net ogenblik heeft de zaadhan- del de vier vroege en rijkdragende so- jatypen van dr. Koch in onderzoek. Niet ten onrechte, want we importe ren ieder jaar uit Amerika en ook wel uit Mandsjoerge over de 100.000 ton sojabonen, die o.a. voor de fabri cage van margarine, veevoederberei ding en vele andere doeleinden dienst doen. De sojaboon verslaat met zgn 40 eiwit en 17 vet al onze erwten, bruine en witte bonen, die veel min der eiwit en slechts 2 vet bevatten. Indien de tienduizenden kleine kwe- kertjes, die ons land rgk is, allen naast hun gewone moestuingewassen sojabonen konden gaan planten, zou den we in geval van voedselschaarste een mooi voorraadschuurtje hebben... (Vervolg op pag. 2) uigerust met 'n nabrander. De F-86K wordt in licentie gebouwd, ln Italië. Het toestel is een verbeterde uitvoe ring van de F-86 D. die voor het eerst op 22 December 1949 vloog. Hoewel de gegevens over de snel heid, bewapening enz. van de F-86 K niet officieel zgn medegedeeld, kan- uit hetgeen over de voorganger de F 86 D is gepubliceerd worden afge leid tot welke prestaties de F 86 K in staat moil worden geacht. De maximum-snelheid is meer dan 1100 km per uur. met nabrander aan zienlek meer. De bewapening bestaat uit vier en twintig „Mighty Mouse" raketten voor doelen in de lucht. Deze raketten worden meegevoerd in in trekbare magazijnen die zich in de onderkant van de romp bevinden. Het vraagstuk van de nachtjagers wordt dus binnenkort opgelost Geleidelijk aan kouder (Van onze weerkundige medewerker). We hebben de laatste dagen nog van een flinke na-zomer kunnen genieten. Maandag werd in vlissingen 19 en in Zuid-Limburg 21 graden Cel sius gemeten, terwijl in een groot deel van Frankrgk nog warm zomerweer voorkwam met maximum-temperaturen van 28 graden Celsius. Aan dit zachte weer is nu een einde gekomen. Het hogedrukgebied boven de Alpen en Zuid-Euro pa neemt in betekenis af. ter- wgl boven de Oceaan de depres sies een grote activiteit aan de dag leggen. De regenkansen zgn hierdoor belangrgk groter geworden. Het wordt geleide- ïyk wat kouder, al zal dit nog geen vorst tot gevolg hebben. 'P enkele plaatsen m Noord- Zweden wordt des nachts al meer dan 10 graden vorst ge meten. De diepe stormdepres- sie bg IJsland zorgt er voor dat het weer de eerstkomende dagen winderig blgft met en kele regenbuien. Ook Dij de Azoren komt weer een hogedrukgebied te liggen, hetgeen eveneens ongunstig is, want daardoor wordt de krach tige Westelgke stroming boven de Oceaan opnieuw versterkt. DE VERWACHT... IETS KOUDER. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige Westelg'ke wind. Iets kouder. ZON EN MAAN. 21 October: Zon op 7.14 onder 17.35 Maan op 1.28 onder 15.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1