VALDA Straalverbindingsnet voor radio telefonie in het binnenland Openlijke wrok van Hongaren tegen hun regering ZWITSARUB TWEEHONDERD DODEN DOOR WERVELSTORM „HAZEL" TWEE AMB0NESE KINDEREN GEDOOD EN EEN ZWAARGEWOND „ALGEMENE VERKIEZINGEN" IN OOST-DUITSLAND Kloosterbalsem DINSDAG 19 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 P.T.T. BREIDT ENORM UIT Onderhandelingen met N.S. over speciale nachtposttreinen Ir. J. D. H. van der Toorn, directeur-generaal van het staatsbedryf der P.T.T. heeft voor de pers een overzicht gegeven van de plannen en vooruit zichten van P.T.T. over 1955 Het bedryf, zo vertelde hy, groeit snel. In sommige opzichten zelfs zeer snel. De enorme toeneming van poststukken dwingt tot mechanisatie van de behandeling. In Den Iiaag is deze gereed. In het e.vpeditiekantoor Rot terdam-station zal een dergelijke installatie komen. In Amsterdam-station heerst een enorm gebrek aan ruimte. Ook hier wordt in 1955 met mecha nisatie begonnen. Overwogen wordt speciale nachtposttreinen in te stellen, die, zo mogelyk, zouden kunnen laden en lossen in de kantoren. Onderhan delingen met de N.S., die in 1953 83 millioen kg post vervoerden tegen 64 millioen in 1949 zijn gaande. Wanneer de posttreinen gaan ryden is nog niet bekend. Men heeft het traject AmsterdamEindhovenMaastricht als eerste in gedachte. Nieuwe luchtpostbladen zijn in aan- tocht. Hiervan werden in 1952 3,6 mil lioen, in 1953 5 millioen en dit jaar ongeveer 6 millioen verzonden. Het luchtrecht hiervoor buiten Europa kost slechts vijf cent meer dan het ge wone port. Het aantal poststukken (brieven, briefkaarten, postpakketten en drukwerken) bedroeg in 1939 1.081 millioen stuks tegen in 1953 1.700 mil lioen. Het aantal pakketten werd ver. drievoudigd. Met deze toeneming ont staan aanzienlijke vraagstukken bij de voorziening met geschoold perso neel in alle rangen; investeringen en gebouwen. Behalve de genoemde me chanisatie zal P.T.T. bij wijze van proef aan een aantal loketten op druk ke kantoren 'n systeem met een soort kasregisters invoeren waarop ook gi ro-biljetten kunnen worden behan deld. T elefonie De telefonie vertoont ten aanzien van de posterijen zo mogelyli een nog grotere groeikracht. In 1946 was het aantal aansluitingen ongeveer gelyk aan dat van 1939, n.I. 350 duizend ahonné's In het eerste kwartaal van 1955 wordt de 700.000 telefoonabon- né verwacht. In de 7 k 8 jaar, nadien verwacht men ongeveer het dubbele van dit aantal. Behalve het aantal aansluitingen is ook de verkeersdichtheid aanzienlijk toegenomen. Ook hier worden dus ho- §e eisen aan personeel, gebouwen, ka. els en automatische inrichtingen etc. gesteld. De heer Van der Toorn ver wacht dat Nederland over vier vijf jaar over een groot automatisch net zal beschikken. Het bestaande auto matische net zal aanzienlijk moeten worden uitgebreid, hetgeen de wo ningbouw en de industrialisatie weer spiegelt. Ook het telefonisch verkeer met het buitenland is aanzienlijk vergroot. Het bedraagt op het ogenblik 6 7 maal het verkeer van 1946. In 1955 komt een nieuwe kabel met Engeland in dienst. In de loop van de volgende zomer komt er ook een nieuwe kabel NederlandDenemarken met onder zeese versterkers. Voorts zal in 1955 in het binnen, land, een straalverbindingsnet ge reed komen, dat alle gedeelten van het land, dus de Zeeuwse-, Zuid- Hollandse- en Waddeneilanden door radio-telefonie normaal zal verbinden met het vasteland. Bovendien zal het binnen enkele ja ren moe-elijk zijn, en 1955 begint men met de uitvoering van dit plan, om het telefoonverkeer met andere lan den in te voeren. Het zal dan zowel in Nederland als elders mogelijk zijn voor een telefoniste om rechtstreeks het automatische net van het nabuur land te kiezen. Deze plannen liggen gereed en zijn al ten dele in uitvoer voor Nederland, Engeland. België, Duitsland, Frankryk, Zwitserland en de Scandinavische landen. Dit is wel licht, zo zeide ir. Van der Toorn, het begin van een vol-automatisch Euro pees verkeer. Dit vol-automatisch verkeer is reeds bereikt met de zich met formidabele snelheid ontwikke lende telexverbindinggen. Via de auto maat-Amsterdam, en in 1955 over de automaten Rotterdam en Den Haag, zal men vol-automatisch in het buiten land kunnen kiezen, namelijk in En geland, Denemarken, Zwitserland, Duitsland voor zover de te bereiken plaatsen automatisch bereikbaar zijn. Ook het telexverkeer met automa tische foutencontröle de T.O.R., een vinding van de Nederlandse P.T.T.- ingenieur Van Duuren neemt hand over hand toe. Omroep en televisie In 1955 zullen de voorlopige koppe lingsstations voor televisieverbindin gen met Duitsland en België door per. manente worden vervangen. Dit ge beurt in samenwerking met de N.V. Nozema. P.T.T. heeft de technische taak ter verzorging van het gehele zenderpark. In het Noorden, Oosten en Zuiden van hef land worden de F.M.-zenders voltooid. Bovendien verwacht P.T.T. een definitieve opdracht tot het in richten van de televisie-zendstations in deze streken. Over de geldbedrijven Rijkspost spaarbank en giro vertelde ir. Van der Toorn, o.m. dat de R.P.S. van 1939 met 2.400.000 spaarbankboekjes groeide tot 4.300.000 in 1954. Een nieuw centraal kantoor van de R.P.S. zal in Slotermeer worden gebouwd. Het begin van deze bouw zal waar schijnlijk in 1955 vallen. Giroverkeer. Het giro-verkeer is sedert de oorlog geweldig toegenomen. In 1939 had men 364.000 rekeninghouders, in 1954 meer dan 600.000, in 1939 werden 100 millioen boekingen verricht, in dit jaar reeds meer dan 200 millioen. Het personeel nam toe van 1640 in 1939 tot ruim 3000 thans. Men krijgt dan ook aanzienlijke moeilijkheden met de huisvesting. Bovendien kan men in de komende zes jaar verwachten dat het personeel tot 4500 5000 man zal uit groeien. Naar de weg tot decentrali satie wordt dan ook gezocht. De gedachten gaan uit naar het vestigen van een dependance in het Oosten van het land. In 1955 zal daar mee waarschyniyk een begin worden gemaakt. Bovendien zal in Den Haag een nieuw hoofdkantoor worden ge sticht. Plannen zyn daartoe in studie. In 1955 wordt daarover definitief be slist. De financiële positie van P.T.T. is in algemene zin gunstig. Het bedryf ont. wikkelde zich tot een goed lopend be drijf met een redelijk totaaloverschot. De diverse loonronden zijn tot dusver opgevangen. Of de laatste van 1 Oc tober van dit jaar, ook opgevangen zal kunnen worden, zal nog moeten blyken. Deze zes percent extra bete kent alleen voor wat betreft de direc te lonen reeds 15 millioen gulden per jaar extra. Men hoopt dit geld, waar bij dan nog de verhoogde aanschaf- fmgskosten by aankopen en de loon- clausules uit contracten komen, op de meeste onderdelen te kunnen opvan gen. Men wil namelyk zoveel mogelijk voorkomen, dat tarieven zouden om hooggaan. Over de totale inkopen in het jaar October 1953October 1954 zeide ir. Van der Toorn tenslotte dat P.T.T. voor 126 millioen gulden aan goederen en materialen inkocht, waarvan on geveer driekwart in Nederland. Gevolgen van de atoombom op Hirosjima. Een achttien-jarige Japanse stu dent, Rio Tsjiba, is negen jaren, na dat hij op 6 Augustus 1945 was bloot gesteld aan straling van de atoom- ontploffing te Hirosjima met ernsti ge leukemie in het ziekenhuis opge nomen. Men dacht eerst dat hy anaemie had, maar het bleek by het onderzoek leukemie te zyn, een ziekte die een gevolg is van atoomstraling. Volgens de dokters „veroorlooft Tsjiba's toe stand geen optimisme". De student was in het gezelschap van zijn moeder en zuster, toen de bom viel. Zijn moeder en zuster stier ven. Het enige teken, dat Tsjiba aan straling was blootgesteld geweest, was toendertijd het uitvallen van zijn haren, aldus het rapport. Philips en Stork geven toeslag op pensioenen De raad van bestuur van Philips heeft besloten, nu de loonsverhoging van 6 procent een gevolg is van de toegenomen welvaart, ook een extra verhoging toe te kennen op de lo pende en toekomstige pensioenen. Op alle reeds lopende pensioenen plus eventuele toeslagen anders dan via een premievrije polis wordt van 1 October af een extra toeslag van 6 procent gegeven. Ook zij, die in 1954 nog de pensioen gerechtigde leeftijd zullen bereiken, krijgen deze toeslag, die zal worden uitgekeerd door het ondersteunings fonds van het bedrijf. Jaarlijks is hiervoor f 160.000 nodig. Ter verhoging van de toekomstige pensioenen heeft de N.V. een bedrag van 7 millioen gulden beschikbaar gesteld, dat extra in het pensioen fonds zal worden gestort. Ook de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. heeft beslo ten de toeslagen op de pensioenen te verhogen. De toeslagen variëren van f 1 tot f 2 per week en van f 5 tot f 10 per maand. Alleen al in Canada en V.S. De lijken van 56 slachtoffers van de wervelstorm „Hazel", de ergste orkaan in de geschiedenis van Onta rio, zijn in verwoeste huizen of aan de oevers van rivieren gevonden. Ge vreesd wordt, dat meer dan 100 men sen zijn omgekomen. In de Verenigde Staten hebben 90 mensen het leven verloren. De slachtoffers in Canada zijn byna alle in de westelijke voorsteden van Toronto, langs de rivier de Humberg, aangetroffen. De voorzitter van de gemeenteraad van Toronto heeft meegedeeld, dat de schade op 100 millioen dollar wordt geraamd. In de Verenigde Staten hebben hon derden gezinnen him huizen moeten ontvluchten door overstromingen in het gebied van de rivier de Ohio. Naar schatting hebben ongeveer 2000 gezinnen him woningen in het dicht bevolkte dal van de Ohio geëvacu eerd. Het Nederlandse Rode Kruis heeft zijn deelneming betuigd aan het Canadese Rode Kruis met de stormramp, welke Cana da getroffen heeft en tevens hulp aangeboden indien die nodig mocht zijn. Arrestant in de rug geschoten Vrijdagavond laat is te Raalte by de arrestatie van een Deventenaar een schietpartij voorgevallen waarbij de arrestant, de 23-jarige, ongehuw de R., in de rug is getroffen. Deze R. werd verdacht van diefstal van een bromfiets, neergezet voor een café aan de Waterstraat te Deventer. De rijkspolitie te Raalte trof de man aan, die evenwel trachtte te ontvluchten. Daarby heeft de arrestant een schot in de rug gekregen. De getroffene is naar het ziekenhuis te Deventer ver voerd. Zijn toestand was Maandag zorgwekkend. Ernstig ongeval in kamp Beugelen Naar eerst thans is bekend gewor den is Vrydag in het kamp van Am bonezen to Beugelen (gemeente Stap horst) een ernstig ongeluk gebeurd dat de dood van twee Ambonese kin dertjes, ten gevolge heeft gehad. Drie kinderen waren op en met het ijzeren draaihek, dat de toegang tot het kamp kon afsluiten, aan het spe len. Zij gaven er een duw tegen, sprongen er dan gauw op en lieten zich meevoeren. De bout waarmee het bovenste scharnier van het hek was bevestigd, brak echter en daardoor kantelde het zware hekwerk. Het kwam op de drie kinderen terecht die alle zwaar werden gewond. Zy zijn naar een ziekenhuis in Zwolle ge bracht; op weg daarheen overleed een vijfjarig kind en in de nacht van Vrydag op Zaterdag is een zevenja rige eveneens gestorven. 99M Als gevolg van de zware storm, die verleden week het Zuidwesten van Guatamala heeft geteisterd, zyn vol gens nog onvolledige berichten alleen al in het departement Totonicapan 27 personen om het leven gekomen. Een aantal huizen is door aardver schuivingen weggevaagd. Het zoeken naar overlevenden wordt bemoeilijkt door nieuwe aardverschuivingen. De verbindingen met vele plaatsen zijn verbroken, zodat nog geen totaal beeld kan worden opgemaakt van slachtoffers en schade. De bouw van de R.K. school aan de Adriaan Coortenlaan te Vlissingen vordert goed. Het ts de bedoeling, dat de school in Februari 1955 in gebruik genomen zal worden. Foto P.Z.C.J Acht jaar geëist in moordaanslag De advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch heeft gister middag een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek wegens poging tot moord geëist tegen de 35-jarige be roepschauffeur B. J. A M, uit Moer gestel N.-B.De man zou in October verleden jaar met voorbedachte rade hebben gepoogd «zijn vrouw te doden. Hij had haar met de botte kant van een kleine bijl op het hoofd geslagen en vervolgens op de divan gelegd. Hij zou dit meubelstuk met benzine heb ben overgoten en in brand gestoken. De vrouw heeft zich echter nog kun nen redden. Tijdens de hechtenis van de man er een verzoening tot stand geko men en ook de vrouw zou nu niets liever wensen dan dat de man zijn taak als kostwinner weer zou kunnen opnemen. De advocaat-generaal, mr S. J. van der Hoeven, stelde, dat in de eerste plaats het recht zijn loop dient te hebben. Louki van Oven zal niet meer dansen Louki van Oven, een der belang wekkendste solisten van het Neder lands Ballet, heeft op doktersadvies haar carrière moeten afbreken. Een blessure, die haar al geruime verhin derde op te treden, blijkt van zodani ge (blijvende) aard, dat dansen in de veeleisende klassieke techniek uitge sloten is meldt „Het Parool". Of haar duidelyk dramatisch talent op andere wyze voor het theater be houden kan blyven, staat nog niet vast. In elk geval zal het Nederlands Ballet naar een nieuwe soliste moeten uitzien. Zilverprijs verhoogd. In overeenstemming met de buiten landse markten is ook de zilverprijs in Amsterdam met ingang van heden verhoogd. Volgens opgave van H. Dryfhout en Zoon's edelmetaal bedrij ven bedraagt de pr(js thans 104.75 tot 110.25 per kg fijn, tegen 103.35 tot 108.85 van 23 Aug. tot en met 16 Oct. De goudprijzen bleven onver- NAAR RUSSISCH MODEL Communisten verkregen bijna alle stemmen In Oost-Dnitsland zijn Zondag voor de tweede maal sinds de stichting van de „Duitse democratische republiek" algemene verkiezingen gehouden, die tot inzet hadden de 400 zetels van de Volkskamer (de Tweede Kamer van het parlement). Voorts voor ongeveer 2000 zetels in de 14 districtsvergade ringen en voor dc zetels van de Oost- Berlijnse gemeenteraad. Onder leiding van communistische functionarissen vormden de kiezers reeds vópr de opening van de stem lokalen lange rijen. Anoul blijft in Luik Volgens het Belgische blad „Les Sports" heeft Pol Anoul, die aange zocht is om voor de Nederlandse prof club „Venlo" te spelen, verklaard dat hij trouw zal blijven aan zijn club, de F.C. Luik, en aan de Belgische Voetbalbond, Prijsindexcijfers van het gezinsverbruik Het C.B.S heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 100 per 15 Sept. 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfers bleef gelijk aan dat per 16 Aug. 1954, n.l. 126. Over het algemeen deden zich in deze maand weinig pryswyzigingen voor. In de voedingsmiddelensector daal den de prijsindices van aardappelen en eieren enigermate, doch deze da lingen werden gecompenseerd door stijging van de prijsindices van groen ten, fruit, melk en kaas. Bij de niet-voedingsmiddelen stegen de prijsindices van brandstoffen (overgang van zomer- naar winter- prijzen i, doch niet zodanig, dat hef totaalcijfer hierdoor een verandering onderging. EEN BLIK ACHTER DE SCHERMEN Uiterlijk weinig verandering Andrew Meisels, de hoofdredacteur van het Amerikaanse studentenblad „The Observation Post", bracht kortgeleden, na een reis door de Sowjet- Unie, een bezoek aan Hongarije. Uiterlijk, aldus Andrew Meisels, is Boedapest ten opzichte van voor de oorlog niet veel veranderd. Zy, die er wonen en zij. die er na vele jaren terugkeren, zien niet veel, dat wijst op de „nieuwe orde Koffiehuizen, hoewel belangrijk minder in aantal, staan nog steeds langs de hoofdverkeerswegen. De Andrassi Ut, die nu Sztalin Ut heet, is dag en nacht nog vol mensen, en in het restaurant van hotel „Duna" speelt nog steeds de violist zijn droevige melodietjes aan de tafels van de jonge paartjes. Maar toch is er een verschil, dat zelfs de buitenstaander opmerkt. Hy voelt het in de straten, waarvan vele de namen dragen van Russische hel den en hij voelt het in de café's, waar de conferenciers niet langer grapjes maken over hun regering. Wanneer hij een bezoek brengt aan het hotel „Duna Restaurant", zal hij bemerken dat de fooi niet naar de kellner gaat, maar naar de staat. In zyn contact met de bevolking zal hij ervaren dat Boedapest een stad is, die zoekt naar het verleden en niet zeker is van zijn toekomst. Deze zomer bracht ik ongeveer.een maand door in de landen achter het IJzeren Gordyn. Het grootste deel hiervan verbleef ik in de Sowjet-Unie, terwijl ik tevens een bezoek bracht aan Polen en Tsjecho-Slowakije. Maar ik móest Boedapest zien, de stad waar ik geboren was. de stad waarover ik, sinds ik haar vijftien jaar geleden had verlaten, zoveel had gehoord. Wrok Van alle communistische landen die ik bezocht, scheen het volk van Hon garije het best gekleed en het best ge voed. Het 'and zelf was er beter aan toe dan enig ander waar ik geweest was. En toch was het in Hongarye, en in het bijzonder in Boedapest, waar ik de meest openlijke wrok tegen de regering voelde. Ik sprak met hon derden mensen en ik vond geen enke le, die niet ontevreden was over het communistische bewind. Hun grieven liggen voor het meren deel op economisch gebied. Bijvoor beeld kost een literfles Tokayerwijn eens een der goedkope geneugten des levens en een belangrijk Hongaars exportartikel nu honderd forinth (ongeveer veertig gulden). „Zij lachen om de bourgeois", ver telde een treinconducteur me. „Ik zal u een geheim vertellen", hij kwam dicht by mij en fluisterde het my In het oor: „De bourgeois waren beter, omdat zy betaalden. De communisten beloven alleen maar". Hij wees op zyn tot op de draad versleten uniform. Het was evenwel ln betere conditie dan sommige uni formen, die ik in Moskou had gezien. „U moet niet vergeten dat er oor log geweest is", herinnerde ik een boer, die zijn misnoegen uitsprak over de manier waarop zijn collectieve boerderij werd gedreven. „Ja", antwoordde hy, „maar de oorlog was tien jaar geleden al voor- bO". Een vroegere winkelier, wiens winkel in de oorlog in beslag werd genomen door de Hongaarse Het stemsysteem was eenvoudig: ieder kiezer passeerde een tafel, waar achter drie beambten waren gezeten, aangewezen door de door communis ten geleide plaatselijke raden. De eerste beambte controleerde het iden titeitsbewijs van de stemgerechtigde en gmg na, of diens naam op de kie zerslijst voorkwam. De tweede gaf hem het stembiljet, met de lijst van cancudaten, die was opgesteld door het door communisten geleide Natio nale Front. De derde hield de stembus op een kartonnen doos met los deksel waarin de kiezer het gevou wen stembiljet kon gooien. Als iemand van het stemhokje gebruik wilde maken om ongezien het stem biljet b.v. ongeldig te maken, moest hij de rij verlaten, naar de andere kant van het lokaal lopen en vervol gens zich weer in de rij scharen om zijn biljet in de stembus te doen. Voor de drie onderdelen der ver kiezingen bestonden slechts enkele candidatenlijsten, opgesteld door het Nationale Front, dat bestaat uit de communistische partij met haar mas sa-organisaties en de vier „burgerlij ke" partijen, die zich met de com munisten hebben verbonden. De Oost-Berlijnse radio-omroep meldt, dat het onder communistische leiding staande „Nationale Front" 99,6 procent van de stemmen heeft gekre gen. Van de ongeveer 13 millioen kie zers heeft, aldus radio-Oost-Berlljn, slechts 1,3 procent niet gestemd. De verkiezingen golden het natio nale parlement, districtsraden en de Oost-Berlijnse gemeenteraad. nazi's, omdat hij een Jood is, ver telde, dat hy de zaak had terug gekregen toen hy uit het concen tratiekamp terugkeerde. „De communisten wachtten tot ik de zaak weer had opgebouwd. Toen namen zy haar in beslag en nu ben ik bediende in myn eigen winkel". Om het hoofd te kunnen bieden aan een ernstig tekort aan huizen, hebben de communisten vyf flatge bouwen opgetrokken in Boedapest. Reeds drie" jaar lang bouwen zy aan een ondergrondse spoorweg, die een copie is van de Moskouse. De regering heeft een aanvang ge maakt met de restauratie van vele der oude koninklyxe paleizen aan de oevers van de Donau. De paleizen zullen dienen als regeringsgebouwen en als woonplaats voor belangryke of ficiële nersoonlykheden. Een van de onenbare gebouwen, die in de laatste tijd verrezen, is een nieuw autobus station in Boedapest. Het is ultra modern. Maar spoedig zal het worden afgebroken en herbouwd, omdat de regering het beschouwt als te „cos- mopolitisch". Ik zou verhongeren Waarschijnlyk hebben de ouderen het in Hongarye wei het zwaarst te verduren. Op een café-terrasje in Boe- dapest ontmoette ik een oude man, die doelloos naar de voorbygangers zat te staren. Hy dacht dat ik een Hongaar was, maar toen hy vernam. dat ik Amerikaan was. sprak hy vry- 1 uit; „Dc ben niet bang meer", vertelde I hy. „Dc was bang toen de nazi's kwa- j men, maar ik was een dwaas. Zy kun- I nen me doden als ze willen". Voor de oorlog was hy advocaat. De communistische regering begreep, dat oude advocaten zich niet aan de nieuwe orde zouden kunnen aanpas sen. Daarom gaven ze de oude man een pensioen. „Als ik geen familie had, zou ik verhongeren", zei de man. Een vrouw, die ik ontmoette, zei dat haar man al vyf jaar in Israël was, maar dat de regering haar en haar dochter geen toestemming gaf, hem na te reizen. Delta-kwestie in Raad van Rotterdam Blykens vragen over de begroting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Rotterdam voor de dienst 1955 is de Delta-kwestie onderwerp van bespreking geweest. Rotterdam heeft bij een stormstuw In de Nieuwe Waterweg en de kwestie van verzil- ting uitgesproken belangen, zo heb ben enkele raadsleden opgemerkt. Een afsluiting van de Nieuwe Wa terweg, die de open havens, tot dus ver elk uur van de dag onder norma le omstandigheden bereikbaar, ,ontoe- gankelyk zou maken, kan slechts worden aanvaard onder stellige voor waarden, zo verklaarden vele leden. Zou de afsluiting beperkt kunnen blijven tot een afsluiting met een stormstuw, die slechts in werking treedt op tegen op korte termijn te voorspellen sporadische tydstippen, waarop misschien ook om andere re denen schepen de Nieuwe Waterweg niet zouden kunnen binnenlopen? Aan elke belemmering van de vrfle vaart zyn overwegende bezwaren ver bonden, die echter moeten worden af gewogen tegenover de bezwaren, die aan het alternatief van een verhoging van de dyken om en in Rotterdam verbonden zyn. De leden vragen B. en W. of het tydstip niet gekomen is over dit probleem de raad in te lichten. Advertentie. BIJ KEELPIJN PASTILLES Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven met: SPIERPIJN driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbaliem,dic diep in de weefsels doordringt. Ook bij rfaeumatick en iscfoias:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5