klankbord) Veertig opgeschoten jongens aan het begin van hun loopbaan Republikeins candidaat speelde held voor PREMIERE VAN FILM OVER DE SCHEEPSRADAR DINSDAG 19 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Een bezoek aan liet Tehuis voor iverkende Jongens in Rotterdam (Van onze speciale verslaggever) De inzichten over do opvoeding van de jeugd de heel jonge kinderen zowel als de rijpere jeugd hebben zich in de loop der jaren herhaaldelijk gewijzigd. Wie geen volkomen vreemde is in het paedagogische Jeruzalem weet dat. En als hij 't niet wist, dan z al het hem wel duidelijk worden, als hjj over opvoedingsproblemen spreekt met de heer H. H. Kraan, directeur van het Tehuis voor Werkende Jongens aan de Burg. De Josselin de Jongh- laan in Rotterdam. Wij zijn bij hem op bezoek geweest en hebben zijn splinternieuwe Tehuis bezichtigd. Het is enkele maanden in gebruik, maar het moet nog officieel geopend worden. Het staat in een snel groeiende Rotterdamse buitenwijk in de buurt van de Schie, niet ver van verschillende grote industriële be drijven en vlak bij een aantal in aanbouw zijnde enorme flatgebouwen, die over enige tijd 5000 personen zullen herbergen. Het Tehuis voor Werkende Jon gens staat dus in de stad. Het staat in de uitgestrekte, dichtbevolkte woongemeenschap, waaruit de jon gens, die de heer Kraan onder zijn hoede heeft, afkomstig zijn en waar zij zich, opgroeiend tot volwassenen, een plaats, die hun een behoorlijk be- staansniveau biedt, veroveren moe ten. Vroeger en nu. Dat is het grote verschil met vroe ger, vertelt ons de directeur van de ze modelinrichting. Op de helft van de vorige eeuw stuurde men jongens en meisjes, wier opvoeding moeilijk heden had opgeleverd, naar grote ge stichten op afgelegen plaatsen. Later is men gaan inzien, dat het kind als het ware met een stuk elastiek aan zijn milieu vast zit.. Hoe verder men hem of haar weg brengt, des te ster ker worden de spanning en de trek naar de oude omgeving. Daarom en omdat de kinderen la ter toch weer in de stedelijke omge ving terecht komen, acht men het thans beter om de band met de stad niet te verbreken. Er zijn trouwens nog meer gewich tige motieven voor. De opvoeders wil len het contact met de ouders bewa ren en deze zoveel mogelijk in het op voedingswerk inschakelen. Zij pogen voorts de juiste opleidingsmogelijkhe den te vinden op verschilende soorten nijverheidsscholen. Dit zijn de principes, waarop het Tehuis voor Werkende Jongens in Rotterdam ook andere steden zullen binnenkort zulke tehuizen krijgen, Den Haag dezer dagen en Amsterdam over een jaar ge baseerd is. Daarbij komt nog, dat de opvoeders een nauw contact met de jongens willen onderhou den en van het Tehuis een ge meenschap wensen te maken, waar vertrouwen gegeven en ver trouwen gewekt wordt. MODE. De Hongaarse dames zul len moeten afzien van décolleté's, wanneer ze althans willen doorgaan voor „zuiver in de communistische leer". Er is namelijk in Hongarije ge decreteerd, dat décolleté's uitingen van kapitalistische verdwazing zrjn. ADVOCAAT. In Oost-Duitsland kan men tegenwoordig gemakkelijk lands advocaat worden. In Bad Liebenstexn stond mejuffrouw Hildegard Bierth tot voor kort in een holelkeuken Kopjes en borden wassenomelet ten bakkenDat was het werk van Hildegard. Ze volgde een zes- maandse omscholingscursus aan de Walter-Ulbricht-Academie en daarna slaagde ze met vlag-en-kopjesdoek voor advocaat. Vorige week trad ze in functie als landsadvocaat voor het district Erfurt-Land Dienst-voetbal. Een Brits soldaat, Alexander Wil liams genaamd, die bij het leger in Korea dient, heeft er zich in een brief aan zijn moeder over beklaagd dat zijn soldij tien dagen lang is ingehou den, omdat hij geweigerd had rechts buiten te spelen in een wedstrijd tus sen twee militaire ploegen. Hij was oorspronkelijk opgesteld als rechts binnen. Toen een officier hem zeide, dat hij rechtsbuiten moest spelen, weigerde hij, omdat die plaats hem niet beviel. Een Schots lid van het Engelse La gerhuis heeft zich over deze aangele genheid in verbinding gesteld mét de minister van oorlog. EENZAAM. Het record „eenzaam zei len' zal ongetwijfeld op naam staan van Edward Allcat, die Maandag in zijn tien ton metende jachtje „Sea Wanderer" in Plymouth terugkeerde, nadat hij voor de derde maal in zijn eentje de Atlantische Oceaan was overgestoken. In totaal heeft Allcat al meer dan 21.000 mijl als eenzame zeevaarder afgelegd. Het wachten is nu maar op de volgende eenzaam heids-recordpoging. MARSBEWONERS. Het houdt maar niet op met de berichten over vreem de zwevende sigaren en lichtende schotels,.al of niet bemand met mys terieuze mannetjes-met-grote-hoofden. Zondagavond ontwaarden vijf Belgen tegen de nachtelijke hemel een oran jekleurige vliegende sigaar, die in een flink galopje door het luchtruim stoof. Mannetjes waren ditmaal niet te be speuren. Wie wèl een mannetje ontdekte, was de Noord-Franse boer Faisan, die er met een geweer op uittrok om een Marsbewoner „te woord" te staan. De geheimzinnige indringer was juist be zig, zijn vliegende schotel te repare ren. Het was echter maar gelukkig, dat Faisan op het laatste moment ont dekte, dat hij te doen had met zijn buurman, die aan zijn motorfiets aan het knutselen was. Tot nu toe is dit sociaal zo uiterst belangryke paedagogische werk ver richt in oude panden, die wat werden veranderd, doch in geen enkel opzicht beantwoordden aan de eisen, die dit moderne opvoedingssysteem stelt. Ook het Rotterdamse Tehuis heeft in oude gebouwen gebivakkeerd en daarvan alle nadelen ondervonden, doch dank zij steun van particulieren en dank zy een lening van 225.000 waarvoor de gemeente Rotterdam renten en aflossing garandeerde dank zij ook een subsidie van de gemeente Rotterdam op de verpleegprijs, kon een doelmatig ingericht gebouw wor den opgetrokken. Het is de trots van de heer Kraan en zijn echtgenote, die een vader en een moeder voor de jongens zijn. Het moge nog een exploitatietekort ople veren, dat verhindert hun niet met voldoening en met vertrouwen in de toekomst, ons de grote „huiskamer" van de jongens te laten zien en de ruimten, waar zij zich kunnen wijden aan de studie, aan het lezen van boe ken, het luisteren naar de radio en aan gezelschapsspelen. Zij tonen ons de gezellig ingerichte slaapkamertjes van de jongens elke pupil heeft zijn eigen kamer de vertrekken van de opvoeders, de keuken en de ruinjte, waar de jongelui kunnen knutselen en vooral de toneelzaal waar stukken worden opgevoerd en allerlei voorstellingen worden gege ven. Een klein groepje. En dat alles voorvijftien jon gens van 11 tot 16 jaar en een en twintig jongens van 17 tot 20 jaar, twee groepen, die gescheiden appar tementen bezitten. Bovendien is er een opvanghuis, waar tien jongens kunnen worden ondergebracht, zodat de totale capaciteit een kleine vijftig jongens bedraagt. Ja, deze jongens, die uit alle soor ten milieu's komen, uit de allereen voudigste zowel als de gegoede en die er door bemiddeling van observatie huizen. gestichten, weeshuizen of door de ouders zelf in het Tehuis ge plaatst zijn, zijn de zorg. het geld en de moeiten, die aan hen besteed wor den. waard. Tijdens hun verblijf in het Tehuis, dat van ongeveer zes maanden tot twee jaar duurt, krijgen zij de geschiktheid om in een maat schappelijke functie met een goede kans op succes geplaatst te worden. Niet ten onrechte, zo komt het ons voor, is de directeur erg gelukkig met de resultaten. Hij gaf ons enkele voorbeelden: de betonconstructie van het nieuwe gebouw, waarin deze jon gensgemeenschap gevestigd is, werd berekend door een oud-pupil van het Tehuis. De centrale verwarming werd aangelegd onder leiding van een chef monteur, die eveneens oud-pupil is; de economische adviseur van het Te huis heeft ook een deel van zijn op voeding in het Tehuis genoten. Deze successen mogen ongetwijfeld met ere genoemd worden. Het werk van dit en van soortgelijke Tehuizen moet ongestoord voortgezet kunnen worden. Daarvoor is financiële steun van particulieren nodig, die gegeven kan worden o.a. door kinderpostze gels te kopen! Geslaagd experiment Otto van Neyenhoff heeft zijn film „de grijze muur" (The grey wall), die hij óver de scheepsradar voor Philips maakte, gisteren voor het eerst in het Seheveningse Seinposttheater vertoond. Otto van Neyenhoff, daarbij geas sisteerd door tal van radar-deskundi gen, vertelt in zijn film over de mo gelijkheden, die scheeps- en haven radar biedt. De door hem uitgebeelde projecten in het bijzonder de ha venradar van IJmuiden realiseren in beeld, wat de loods en de gezag voerder bij mist aan moeilijkheden ondervinden. De grote moeilijkheid om „mist" uit te beelden was voor deze bekende cineast bepaald geen bezwaar, hoe wel de film een beklemmend beeld geeft van de oplossing, die havenra dar aan schepen in de mist biedt. Zijn opnamen van de „stoombootjes in de mist" worden een „doorzichtig truc je" genoemd, hetgeen hij zelf niet ontkent. Flinke winst voor de regeringspartijen Bij Oostenrijkse verkiezingen De Oostenrijkse socialisten hebben bij de Zondag jJ. gehouden verkiezin gen voor de provinciale- en gemeente raden een goede winst behaald. De uitslag geeft een algehele overwin ning van de partijen der federale coa litieregering, Volkspartij en Socialis ten te zien. De socialisten wonnen vijftien ze tels en bezetten er nu 102. De volles- partij is met een winst van twee ze tels op 96 gekomen, terwijl de com munisten 1 verloren. Het gevoeligste verlies leed de liga van onafhankelij- ken, een extreem rechtse partij, die vele oud-nazi's onder haar leden telt Deze partij behield slechts zeven ze tels van de zeventien, die zij eertijds bezette. In de provincie Vorarlberg is de raad met zes zetels uitgebreid. Een bepaald soort nylonweefsel schijnt er niet vreemd aan te zijn ge weest, maar op de film ziet men slechts „mist", met daarin schepen, die met behulp van de radar-stations worden binnengeloosd. De hoofdrol in deze film speelt de heer Jack Philips, die hier als „Phi lip Jackson" zijn filmcarrière begon. Dat dit experiment geslaagd is, bleek wel uit het enthousiasme van de vele radar-experts bij deze eerste voor stelling. Voor het tot stand komen van deze film heeft het Nederlands radar proefstation te Noordwyk, dat de ont werpen voor de bebakening met ra dar van het Noordzeekanaal, de Nieu we Waterweg, van de scheepvaart op Elbe en Wezer en thans voor de Schelde maakte, zijn medewerking aan Philips telecommunicatie-indus- trie en Van der Heem te Voorburg verleend. Het draaiboek voor „de gry- ze muur" is van Charles Bressers, die door een reeks technici werd ge assisteerd. De film is, omdat zy voor export is bestemd, in het Engels opgenomen. Negen gewonden bij een autobotsing te Zuidhorn Twee auto's reden op elkaar in wegversmalling Negen personen zijn gewond by een botsing tussen twee auto's, die Zondagavond geschiedde op de rijks weg tussen Niezy! en Noordhorn, beide gemeente Zuidhorn (Gr.). Uit de richting Leeuwarden kwam een personenauto, bestuurd door ir. Van H. uit Hoogezand-Sappemeer, uit de richting Groningen naderde een personenauto met aan het stuur de heer H. uit Groningen. De wagens zijn tegen elkaar gereden op een Elaats waar een weghelft onbruik- aar was wegens herstelwerkzaam heden. De vier inzittenden van de uit Groningen komende auto werden ernstig gewond. In de auto die door ir. Van H. werd bestuurd, zaten zijn echtgenote en drie kinderen. Zij werden allemaal eveneens ernstig gewond. Zes zieken auto's hebben dc gewonden naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. Zaterdagavond is on geveer op dezelfde plaats een botsing voorgekomen tussen drie auto's, die daar slipten. De inzittenden kwamen cr hier gelukkig alleen met een paar lichte blessures af. Dr. N. I. Heijbroek ontving koninklijke onderscheiding De bekende kinderarts dr. N. I. Heij broek is gisteren ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag benoemd tot officier in ere orde van Oranje- Nassau. Dr. Heybroek, die op het ogenblik in het Gooi woont, heeft on langs zijn practijk neergelegd. De ondei-scheiding werd hem uit gereikt door de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, die tij dens een korte plechtigheid in het Amsterdamse stadhuis hem de bij de onderscheiding behorende versierse len op de borst spelde. Mr. d'Ailly memoreerde de grote ijver en toewy- ding welke de kinderarts steeds aan de dag heeft gelegd en welke de stoot hebben gegeven tot vele sociaal-me dische voorzieningen ten behoeve van het kind in de hoofdstad. De eerste suikerbieten-levering aan dc kade van Kamperland is ver bene den de verwachting gebleven. Men hoopt nu maar dat. hel droge weer wat aanhoudt, waardoor de achter stand ingehaald kan worden. (Foto P.Z.C.J De „Postillon d'Amour' naar Sydney. Zondag 31 October, des middags om half vijf, zal, zoals is gemeld, de „Postillon d'Amour", de eerste „Su per Constellation" van de K. L. M. op de dienst naar Sydney van Schiphol vertrekken. Het vliegtuig zal brieven meenemen voor familieleden van Ne derlanders die in Australië een nieuw bestaan hebben opgebouwd. De K. L. M. heeft voor het meema ken van deze vlucht uitgenodigd ne gen representanten van verscheidene beroepen, die met het verkeerswezen hebben te maken. Dit gezelschap zal op Zaterdag 30 October te 's-Graven- hage door de K. L. M. en de Algeme ne Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer worden ont vangen. Deze representanten zrjn de 35-ja- rige postbode H. A. Michelic uit Ko penhagen, de privé-gondelier van de burgemeester van Venetië, P. Vette- mutti, de 34-jarige treinmachinist W. Schoor uit Frankfort aan de Main, de 56-jarige buschauffeur J. A. E. Adams uit Londen, de 48-jarige be stuurder van de Jungfrau-kabelbaan C. Lauener uit Wengen, de 33-jarige taxichauffeur P. Renault uit Parijs, de 52-jarige technisch contröleur van de tram P. J. Harnie uit Brus sel en commodore J. J. Moll, oudste K.L.M.-vlieger, die vooral bekend- hei! kreeg toen hij als tweede vlie ger met gezagvoerder I\. D. Parmen- tier in 1934 in de „Uiver" de eerste prijs in de handicap-afdeling van de Londen-Melbourne vlucht won. Uit Noorwegen zal een scheepskapitein meegaan. Wie dat zal zijn is nog niet bekend. Brits-Egyptische overeenkomst Een woordvoerder van de Britse ambassade in Cairo heeft verklaard dat gehoopt wordt, dat de Brits- Egyptische overeenkomst over de zóne van het Suez-kanaal vanavond ondertekend zal worden. VERKIEZINGSDRAMA IN V. S. Bekentenis voor de televisie In de campagne voor de verkiezin- fen, die begin November in de Ver. taten zullen worden gehouden, heeft zich in de staat Utah een dramatisch voorval voorgedaan Een van de meest geziene leden van het Huis van Afgevaardigden, de 32-jarige repu blikein Douglas Stringfellow, die in de tweede wereldoorlog door een mijnontwikkeling in Frankrijk ge deeltelijk verlamd werd, heeft n.l. voor de televisie moeten bekennen, dat de heldendaden, waarvan hij in zijn verkiezingstoespraken herhaalde lijk gewag maakte, van a tot z ver zonnen waren. Met een door tranen verstikte stem bood de afgevaardigde de kiezers zijn verontschuldigingen aan en hij verklaarde bereid te zijn, zijn candidatuur in te trekken, als zijn partij dat wenste. De „heldendaden" van Stringfel- Te Goes werd vo rige week de re- serve-gemeente- politie beëdigd, daarvan werd bo venstaande foto gemaakt. In het midden adjudant Chr. Louissebur gemeester mr W. C. ten Kate en in specteur S. Siebels low kunnen als volgt worden samen- fjevat„Tijdens de tweede wereldoor- og was hij met 29 andere soldaten bëlast met een uiterst geheime zen ding, waarvan het doel hun pas enke le minuten voor hun vertrek naar Eu ropa bij een onderhoud op het Witte Huis werd bekendgemaakt. De dertig mannen zouden met val schermen boven Duitsland worden neergelaten, waar zij zich meester moesten maken van de Duitse geleer de Otto Hahn, die zy naar de gealli eerde linies moesten meenemen. Het eerste deel van hun opdracht was vlot verlopen. Zij wisten Hahn gevangen te nemen en per hefschroefvliegtuig naar bevrijd gebied te zenden. Hierna was het Amerikaanse „commando" echter door de S.S. gevangen geno men en naar het concentratiekamp te Belsen overgebracht, waar de dertig mannen werden gemarteld. Alleen Stringfellow wist te ontsnappen. Zijn kameraden kwamen allen om het le ven. Hij wist vervolgens de geallieer de linies te bereiken, voegde zich by zyn eenheid en werd gewond, toen hjj op een landmijn trapte. Tot zover het verhaal van String fellow. Toen er enige maanden geleden een televisie-uitzending aan zijn „avontu ren" was gewijd, ontving de republi keinse afgevaardigde een telegram van het Witte Huis, waarin hij gepre zen werd voor zijn heldhaftigheid. Vorige week was er in een tijd schrift van officieren voor het eerst twijfel uitgesproken over de waarheid van Stringfellows verhalen. Deze be vestigde echter de juistheid er van en hy begaf zich zelf naar Denver, het vacantieverblijf van president Eisen hower, om deze, zoals hij zei, toestem ming te vragen het geheime verslag van de door hem en zijn 29 kamera den verrichte daden te publiceren. Natuurlijk had hij geen onderhoud met de presidentBij zijn terug keer in Saltlake City besloot hij even wel openlijk te erkennen, dat hy alles had verzonnen. Het Wereldgebeuren HARDE MAATSCHAPPIJ DE BESTE LEERSCHOOL Arbeidsonrust De Britse minister van arbeid, Sir Walter Monckton, is behalve n schatryk ook een sociaal-voe lend en yveng man, die zijn land al veie goeae diensten neeft bewezen. «y begon zyn loopbaan als advo caat. in ue dertiger jaren was hy ju ridisch raadgever van de tegenwoor dige nertog van Winusor en ny neeft toen vermoedciyK het grootste advo- catenhonorariuin verdiend, dat ooil in Engeland is uitbetaald, want via de tixionsaistana enz. Kreeg nrj te maken met ue inkomens- en vermogens-ver deling van het Engelse Koningshuis. Ey net oegin van de tweede wereld oorlog verliet hy de advocatuur en weru directeur-generaal van het bu reau voor pers en censuur. Daaiop voigde een sneue carnere dij buiten- lanuse zaxen. Na de oorlog werd ny via enige andere baantjes conserva tie! lid van het Lagernuis, dat n(j tenslotte moest veriaten om minis ter van arbeid te worden. n looi Kreeg Sir Walter Monckton I voor t ee.St niet axoeicispiODie- men te manen en tegen ue ver- waemuigeii ui was ny in ueii oeginnc ÜUneiijn geiUrvKig. net was ».oen nog de l(jd van ue „gezamcmyKe inspanning voor net nerwinnen van ae Eritse wei vaan. vanneer de regering een oeroep ueea op ae arbeiders om niet net onderste uit de Kan te verlangen op net stuit van ionen en aroeidsiy- uen, aan vond zij vrywel steeds een gewillig oor. Met grote vaardigheid bespeelde Sir waiter het Klavier van het natio nale sentimenttot dit najaar. Toen Kwam voor hem de grote teleur stelling. ue havenstaking m Londen brax uit en men luisterde niet meer naar de woorden van de bemiddelaars men troK zich mets meer aan van de grote economische nadelen, weiKe aan Engeland werden toege brachtmen staakte en men staakt nog. Gaat men de aanleidingen tot de staking na, aan zyn oie aanlei dingen noewel met sentiment g_«».uen niet erg beiangryK. ue aischaiiing van de vieesrantsoe- nering aeed indirect het conflict ont staan. Van de havenarbeiders werd verlangd, dat ze behalve de toene mende hoeveelheden importvlees te lossen, ze ook zouden sorteren. Men moest het vervolgens eens worden over de betaling van dat werk, maar de onderhandelingen daarover liepen spaan, omdat er twee vakbonden b(j betroitken waren, die het niet met elKaar eens waren. Toen begon de kwestie van het overwerk in de haven een rol te spe len. De havenarbeiders wilden een an dere regeling voor het overwerk. Zy wensten overwerk te zien als iets „vrijwilligs". Wanneer het onvermy- delijK was, dan zou dat tevoren vast- gesield moeten worden door mensen van de practjjk en niet door lieden, die ver weg in een of ander stedeljjk kantoor huisden en die nimmer een voet op een havenkade of aan boord van een schip zetten. De werkgevers gevoelden niets voor die vrijwilligheid, want dat zou bete kenen: willekeurige looneisen. Dit zijn dan de hoofdzaken van het tamelijk ingewikkelde haven conflict, waarin nog tal van an dere factoren meespelen. De diepere oorzaak van het conflict ligt uiter aard niet in de onbeduidende vlees- affaire. Die oorzaak is de verwijde ring tussen de leiders van bepaalde grote vakverenigingen en hun leden. Die leiders leven aan de top van een machtig administratief apparaat. Zij hebben het directe en levende con tact met de werkers verloren. Daar door hebben zij ook het vertrouwen niet meer van vele hunner volgelin gen. Uit dat gebrek aan vertrouwen is de huidige, hardnekkige havensta king gegloeid, die zich ten dele vol trekt tegen de wensen van de vak verenigingsbestuurders. Dat nu maakt de taak van Sir Wal ter Monckton zo bijzonder moeilijk. Overleg met arbeidersleiders is niet meer voldoende, omdat hun volgelin gen niet luisteren. Er is in de vak verenigingen zelve een crisis, die al leen maar opgelost kan worden door een sanering en het is wel zeker, dat die sanering gepaard zal gaan met toenemende arbeidsonrust. Voor Monckton een weinig aanlokkelijk vooruitzicht' SIR WALTER MONCKTON... overleg in de Londense havenstaking verliep teleurstellend. Friese C.B.T.B. aanvaardde in principe 6 procent Na een langdurige bespreking heeft de Friese Chr. Boeren- en Tumders- bond besloten de 6% loonsverhoging in principe te aanvaarden. Welis waar is de welvaart in de landbouw het laatste halfjaar allerminst geste gen, aldus het standpunt van de Bond maar de gemiddelde bedrijfsresulta ten met name in Friesland, behoe ven een loonsverhoging niet in de weg te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3