PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Adenauer vol vertrouwen naar de Franse hoofdstad Lectuurvoorziening op Zeelands platteland in betere banen BILT HAVENSTAKING IS NAAR LIVERPOOL OVERGESLAGEN INDONESISCH KABINET ZONDER DE P.I.R. Vand aag. 197e Jaargang-No. 246 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 October '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 "«nt per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1—, Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v d. Blad" 2S cent meer. Giro No. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 ONDERHANDELINGEN OVER DE SAAR Nog te vroeg voor het plan Van der Goes van Naters In de Westduitse hoofdstad is men in het algemeen vol vertrouwen over de uitslag van de komende internationale onderhandelingen over West- Duitslands rol in de Westelijke wereld, welke te Parijs zullen worden ge voerd. Men acht ook een oplossing van het Saar-vraagstuk mogelijk. In tegenstelling tot vorige malen schijnt de positie t an Bondskanselier Adenauer ten aanzien van de Saar-kwestie thans sterker te zijn, nu de op vattingen van de sociaal-democratische oppositie in grote mate met de mening van de regering overeenkomen. Een overeenkomst over de Saar kan volgens Bonn slechts een voorlo pige oplossing zijn, namelijk totdat een vredesverdrag met Duitsland is gesloten. De drie verboden Duitse partijen in de Saar moeten erkend worden en ook een voorlopige oplossing van de Saarkwestie moet door een uitspraak van de bevolking worden goedge keurd. Men is bereid Frankrijks eco nomische belangen in de Saar te er kennen, maar ook de Bondsrepubliek moet toegang tot de economie van de Saar krijgen. Aangaande de mogelijkheid van een Europeanisering van de Saar is men in parlementaire kringen te Bonn gereserveerd. Van regeringszij de wordt verklaard, dat men eerst moet vaststellen, wat Parijs onder Europanisering verstaat, alvorens men daarover kan onderhandelen. Bondskanselier Adenauer is er Maandag na lange besprekingen in geslaagd een Godsvrede tussen de coalitiegenoten van de regering tot stand te brengen. De heer Van der Goes van Naters heeft blijkens een door hem afgelegde verklaring, een Jan van Riemsdijk overleden Veluws kleinkunstenaar De Veluwse dichter-zanger Jan van Riemsdijk is gisteren in zijn woning aan de Elburgerweg te Heerde plot seling overleden. Hij was 23 April 75 jaar geworden. Jan van Riemsdijk werd in Rotter dam geboren als zoon van een make laar, die zich om gezondheidsredenen te Heerde vestigde, toen Jan vier jaar was. Henri Dekking introduceerde hem in een journalistengezelschap en zijn eerste optreden werd het begin van - een succesvolle loopbaan. Eerst met een pianist, daarna met zijn echtge note als accompagnatrice, en later met de vocale medewerking van zijn tweede vrouw, trok Van Riemsdijk het land door en vermaakte velen met zijn liedjes en grappen. Overal kennen de ouderen zijn „Koninginnefeest" en zijn „Olde scheper". Van Riemsdijk, die tweemaal het voorrecht had, op Het Loo op te treden, voor H. M. Ko ningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hendrik, heeft tournee's gemaakt door Indonesië en de Verenigde Sta ten. Het stoffelijk overschot zal Vrijdag op de nieuwe begraafplaats te Heerde omstreeks 12 uur ter aarde worden besteld. Wilma Moritesi door verdrinking omgekomen. Wilma Montesi, wier stoffelijk overschot het vorige jaar in ondiep water aan het strand niet ver van Rome werd gevonden, is ten gevolge van verdrinking om het leven geko men, zo luidt het laatste eenstemmige rapport van de deskundigen. Het rapport, dat 140 bladzijden be slaat, is aan de advocaten van de in verband met deze zaak beschuldigden overhandigd. Met het resultaat der laatste schouwing vervallen alle an dere uitspraken. Voor vluchtelingenhulp: 230.000 gulden Op de postrekening van het comité vluchtelingenhulp 1954 (5100) is gis teren gestort of overgeschreven een bedrag van 62.000 gulden. Het totale bedrag dat is bijeengebracht beloopt nu 230.000 gulden. aantal deskundigen inzake het ver drag van Brussel gevraagd in het ge bouw van de Raad van Europa te Pa rijs bijeen te komen. Hierbij waren vertegenwoordigers van Duitse en Franse partijen niet uitgenodigd om dat die naar zijn mening te recht streeks bij de onderhandelingen wa ren betrokken. Wel was een Saarlan- der bij de besprekingen gevraagd, maar deze was geen partij "ij de on derhandelingen. De heer Van der Goes van Naters zeide bij de besprekingen tot bepaal de meningen te zijn gekomen. Deze aanvankelijke opvatingen heeft hij daarna getoetst aan de inzichten van dr. Von Brentano, vooraanstaand ken ner van het Saarprobleem en aan die van ambassadeur Granval, die de zaak reeds jaren lang van Franse zij de heeft behandeld. Verdrag van Brussel Op de vraag of er kansen bestaan, iets met het Brusselse verdrag te doen zeide de heer Van der Goes van Naters te staan aan de zijde van dr. Von Brentano, die in de Duitse bondsdag heeft verklaard, dat het voor het plan-Van der Goes van Na ters of te laat of te vroeg is. Als het te laat is, zal dat wel blij ken, zei de heer Van der Goes, 'te vroeg is het zeker, omdat een aantal voorwaarden vervuld moeten worden vóór de Saarkwestie in het kader van het Brusselse verdrag kan worden opgelost. Het is wellicht mogelijk aan die voorwaarden ernstig te werken en de totstandkoming te versnellen. Wanordelijkheden m Jordanië 23 doden bij verkiezingsrelletjes Bij de door de regeringsaanhangers gewonnen Jordaanse verkiezingen hebben zich uitgebreide wanordelijk heden voorgedaan, waarbij Zaterdag jl. in de hoofdstad Amman 23 perso nen om het leven kwamen, terwijl er driehonderd werden gewond. De poli tie verrichtte ruim honderd arresta ties. De arrestanten zijn over het alge meen jongelieden, die er van worden beschuldigd tot de wanordelijkheden te hebben aangezet. Zondag jl. hebben zich nieuwe or deverstoringen voorgedaan in kiesdis tricten buiten Amman, waarbij drie personen het leven verloren, terwijl er elf werden gewond. In de stad Nablus is een volledige staat van beleg afgekondigd, terwijl deze toestand m de hoofdstad Am man van zonsop- tot zonsondergang van kracht is. Acht en dertig der veertig parle mentszetels zijn door regermgsaan- hangers bezet. De twee overige zullen door een linkse politicus en een af gevaardigde van de Jordaanse bevrij- dingspamj worden ingenomen. Nederlander vluchtte met gestolen jacht. Was betrokken bij busongeluk in N. Zeeland Een 25-jarige Nederlandse immi grant in Nieuw-Zeeland, A. L. H., die sedert twee jaar in Nieuw-Zeeland woont, is Maandag te Auckland in staat van beschuldiging gesteld we gens het onrechtmatig wegnemen van een jacht van 5000 gulden voor eigen gebruik. De Nederlander werd Zondagochtend door de eigenaar van het jacht, Trigg, er. twee vrienden met een andere boot achtervolgd, on derschept en aan de politie uitgele verd. De Nederlander wilde met het jacht via Australië naar Nederland gaan. De politie te Auckland deelde mede, dat A. L. H. in staat van beschuldi ging zal worden gesteld wegens on achtzaamheid bij het besturen van een autobus en dood door schuld. Ook steigerbouwers staken De havenstaking is gisteren van Londen, waar het werk aan de kaden nog volkomen stil ligt, overgeslagen naar de havens Liverpool en Birken head. Ruim 10.000 havenarbeiders verschenen niet op hun werk. Op de meeste van de 183 schepen in de Liverpoolse haven werd niet of slechts op halve kracht gewerkt. Van dc 2000 stakende havenarbeiders te Birkenhead staken 1600 officieel als leden van de nationale verenigde bond van haven- en dokwerkers, ter wijl de rest leden van de transport en algemene arbeidersbond het werk tegen het advies van hun leiders heeft neergelegd. De uitbreiding der staking had plaats toen een regeringshof van on derzoek een spoedonderzoek begon naar het geschil, dat de ernstigste Londense havenstaking in een gene ratie heeft veroorzaakt. Grote scheepvaartmaatschappijen berichtten Maandag dat het voor hen niet mogelijk was hun goederen te Amsterdam, Rotterdam of Antwer pen gelost te krijgen om deze later naar Londen te verschepen, daar de Belgische en Nederlandse havenwer ken reuzenhaai, die in de Wester- schelde bij Walsoorden werd gevan gen, eindigde zijn leven in het Des tructor-bedrijf te Hansweert. De bek van het beest wordt op cl ze foto door een baksteen opengehouden. (Foto F./j.c kers dergelijke ladingen niet wilden behandelen. De Duitse dokwerkers zouden hiertoe wel bereid zijn, maar de havenfaciliteiten te Bremen en Hamburg waren reeds overladen, al dus het bericht. Twaalfduizend steigerbouwers be gonnen Maandag een golf van gueril- la-stakingen voor loonsverhoging. Deze bouwvakarbeiders, die extra be taling krijgen voor hun gevaarlijke arbeid hoog op de gebouwen, zullen door het staken op korte termijn op speciaal uitgekozen plaatsen het bouwbedrijf in geheel Engeland tref fen. De voorbereidingen voor deze staking zijn strikt geheim gehouden. Een opname uit het gebied bij Toron to in Canada, dat geteisterd is door de wervelstorm „Hazel": een red dingsploeg in een bootje brengt met moeite een man in veiligheid, die door het water was geïsoleerd. Ook een groot aantal Nederlandse immigranten bij Toronto zijn de dupe geworden van de wervelstorm, door de overstroming tengevolge van het buiten de oevers treden van het Meer van Ontario. (Telefoto A.NJ*.). Geheime documenten gevonden. Het spionnageschandaal in Parijs Leden van de Franse contra-spi- onnagedienst hebben in de huizen van twee beschuldigden in de zaak van het uitlekken van defensiegeheï- rnen de communistische journa al André Baranes en do hoge amb tenaar bij de defensie Labrusse copieën van zeer geheime documen ten gevonden. Kapitein Jean-August Cazalet, de officier bij het leger, die Zaterdag op beschuldiging van verraad werd ge arresteerd, was belast met de docu menten en had z(jn secretaris op dracht gegeven ze te copiëren. De documenten bevatten maatre gelen, te nemen in geval van mobili satie, van een plotselinge inval of een plaatselijke opstand en een lijst van belangrijke punten en fabrieken, die zouden moeten worden opgeblazen voor de komst van de vijand, alsmede maatregelen om de hoofdstad in ge val van bezetting te verlammen. Er waren ook andere documenten in de hotelkamer van de kapitein ge vonden, die sinds 1946 werkte op het hoofdkwartier van het Parrjse gar nizoen, en wiens naam het eerst door Labrusse tijdens diens verhoor was genoemd. Kapitein Cazalet, een voor malig ambtenaar bij de P.T T., werd luitenant in de verzetsbeweging in de oorlog. CRISISGEVAAR NIET GEWEKEN Pnaint* nm andere nartiien I het kabinet uit te nodigen, schynt er roging om anaere partijen op gericht te zijn het huidl?e kabinet uit te nodigen aldus te stabiliseren. Daarbij zouden ontrol» rwrorincreriartKoTi horaiH In kringen van de Indonesische re geringspartijen bestaat volgens de politieke correspondent van Pi-Aneta een sterk streven om het kabinet te handhaven, zonder medewerking van de Persatuan Indonesia Ray a. Gepoogd wordt en thans geen zitting hebben, hiertoe uit te nodigen. Tot deze partijen zouden onder andere behoren de Parkindo en de Fartai Katholik. Kringen, die in nauw con tact staan met deze partyen gaven echter te kennen, dat deze partijen hiertoe waarschijnlijk niet bereid zijn. De gedachte om deze partijen in Londense busstaking afgelopen Afgevaardigden van de 21.000 sta kende employe's van de Londense busdiensten hebben een resolutie aan genomen, volgens welke de stakers opgeroepen worden om het werk Woensdagochtend te hervatten. Per resolutie wordt er tevens bij de sta kers op aangedrongen om terug te komen van de weigering om over werk en werk op de rustdagen te doen. De vergadering, waarop tot een en ander besloten werd, was stormach tig en hier en daar werd tussen de afgevaardigden zelfs gevochten. enkele regeringspartijen bereid zjjn 1 concessies te aoen. Deze concessies zouden zowel betrekking hebben op de samenstelling van het kabinet, als op het regeringsbeleid. Indien de P.I.R. uit de regerings coalitie zou treden, zouden volgens de jongste cyfers over parlementaire stemverhoudingen, de regeringspar tijen slechts een meerderheid van 9 stemmen in het parlement overhou den. Hierbjj zijn fractieloze leden in gedeeld Of bij de oppositie, of by de regeringscoalitie. Het aantal parle mentsleden is thans 234, van wie 9 op nonactief zijn (omdat zij thans een functie bekleden, die niet te vereni gen is met de functie van parlements lid) en 2 nog niet beëdigd zijn. Zou den alle parlementsleden thans actief zijn, dan zou er een reg derheid van 124 te| den de non-actieve: wing gelaten, dan is de regerings meerderheid 117 tegen 108. (Bij al deze laatste cijfers wordt veronder steld, dat de P.I.R. tot de oppositie zou gaan behoren). REEDS 50.000 BOEKEN Gunstige start van Werkverband Protestantse Bibliotheken Het Werkverband Protestantse Bibliotheek in Zeeland, dat ongeveer een half jaar geleden werd opgericht, heeft reeds enige opvallende resul taten weten te bereiken. Er zyn thans ca. 35 bibliotheken, verdeeld over de gehele provincie aangesloten, terwijl voorts alle C.J.M.V.-bibliotheken aansluiting bij het Werkverband hebben verkregen. Dit betekent, dat deze nieuwe organisatie te maken heeft met meer dan 50.000 boeken! Er wordt nauw samengewerkt met de Centrale Bibliotheek van de zusterorganisa ties in Noord- en Zuid-Holland, hetgeen met name van belang is voor dé z.g. „wisselkisten". De komende maanden gaan niet minder dan elf van deze kisten de deur uit, elk met honderd boeken, terwijl verwacht wordt dat op korte termijn nog meer kisten kunnen worden verzonden. De sa menwerking met deze Centrale Bibliotheek zal waarschijnlijk niet langer duren dan één jaar, omdat men dan in staat hoopt te zijn te beschikken over een eigen Centrale instelling. Het bestuur van het Werkverband ziet in dit verband de mogelijkheden onder het oog om in samenwerking met andere instanties in Zeeland, die werkzaam zijn op het gebied van de lectuurvoorziening, tot een zo efficient mogelyke lectuurverspreiding op het Zeeuwse platteland te komen. Oorspronkelijk is het Werkverband voortgekomen uit een initiatief van de Hervormde Commissie voor Cul tureel werk. Op advies van deze com missie besloot de Provinciale Kerk vergadering in Zeeland begin 1954 over te gaan tot oprichting van een afzonderlijke stichting, zodat dit werk zo grondig mogelijk kon worden aangepakt. Er werd contact opgeno men met de landelijke Stichting voor Protestants Bibliotheekwezen, die met raad en daad terzijde stond. Het doel van de Zeeuwse Stichting is de bevordering van bibliotheekvoorzie ning in eigen gewest, zonder dat daarbij wordt gelet op bepaalde ker kelijke richtingen. En het succes was reeds vanaf de start groot, vooral omdat uit muntend werk kon worden ge daan op financieel terrein. Er be staat namelijk een provinciale subsidieregeling, waarbij aan el ke bibliotheek met meer dan 1000 boeken vyf cent per boek wordt verleend, mits ook de betrokken gemeente bijdraagt. Tientallen van kleinere boekerijen op de dorpen echter kwamen nooit voor deze regeling in aanmerking om dat zij eenvoudig geen 1000 ex emplaren in de boekenkast had denAl deze bibliotheken zijn nu „gebundeld" in het werkver band, dat zowel met de diverse gemeenten als met het provinci aal bestuur de subsidiezaken centraal regelt, de bijdragen ook incasseert en daarna voor een verdeling zorgt naar rato van het aantal boeken. ZELFSTANDIGHEID GEHANDHAAFD. By dit alles blijft de zelfstandigheid van de betrokken bibliotheken ge handhaafd, maar wel worden zij voor gelicht bij de aanschaffing van nieu we boeken. Zo krijgen zy, verdeeld over een jaar, ca. driehonderd stuks zg. „prisma-kaarten", die verstrekt worden door de landelijke stichting over nieuwe uitgaven. Bovendien be staat er een regeling voor centrale aankoop van boeken, die soms be paalde voordelen met zich meebrengt. Daarbij wordt steeds gedacht aan in schakeling van de regionale tussen handel. SANERING. En tenslotte wordt voorlichting verstrekt bij de sanering. Ook dit Eiunt is belangrijk, omdat vele biblio- heken nog beschikken over totaal verouderde werken. Bovendien is het niet uitgesloten, dat de provinciale subsidieregeling zodanig wordt gewij zigd, dat voor dergelijke boeken geen bijdragen meer worden verleend, waardoor de sanering nog urgenter wordt Het Werkverband heeft de lectuur voorziening op het platteland thans grondig- aangepakt en het ziet er naar uit, dat dit zo noodzakelijke werk in de komende jaren verder uitgebouwd en geconsolideerd kan worden. bassadeur in de Verenigde Sta ten. dr. J. H. van Royen, in het Smithsonian Institute te Wash ington een tentoonstelling van Nederlandse na-oorlogse archi tectuur. Deze expositie zal ge- durende achttien maanden in de Verenigde Staten worden rondgeleid. Urker vloc' staakte het zoeken Ach» schepen gaan nog door. Met het oog op het weer zijn de Urker en Helderse vissersschepen, die hebben gezocht naar de wrakken van de in de nacht van Woensdag 6 October op Donderdag 7 October j.l. verdwenen vissersschepen UK 174 en HD 6 Zaterdagmiddag in de haven van West-Terschelling binnengelopen. Naar de voorzitter van de Neder landse Vissersbond, de heer Brants, ons heeft medegedeeld hebben de vis sers op een Zaterdag gehouden ver gadering besloten dat deze week acht van de grootste schepen het zoeken zullen voortzetten. De rest van de schepen zal weef ter visserij gaan. Tien procent van de bruto-opbrengst van de vangsten die deze schepen zuL len binnenbrengen is bestemd ter dek king van de kosten die de acht sche pen maken bij het zoeken naar de vermiste schepen. DE VERWACHT... AANHOUDEND VRIJ WARM. Aanhoudend vrij warm voor de tijd van het jaar. In de Noordelijke helft van het land zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen en matige tot krachtige, tijelijk harde Zuid- Westelijke wind In de Zuidelijke helft van het land tamelijk veel be wolking, met plaatselijk enige regen of motiegen en een matige tot krach tige Zuid-Westelijke wind. ZON EN MAAN. 20 October; Zon op 7.12 onder 17.37 Maan op 0.13 onder 15.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1