Pat TS" ^LmtcL Legering Amerikaanse troepen in Nederland noodzakelijk HEVIG DUEL MET TAAI TOGO GAF SWIFT WEER TITEL (5-4) MAANDAG 18 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMERCOMMISSIE OORDEELT Bezwaren moeten nauwkeurig worden beantwoord De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft haar voor lopig verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot legering van Ameri kaanse troepen in Nederland. Het grootste deel der commissie-leden stem de in met de opvatting van de regering, dat de legering van vreemde strijdkrachten, die op het Nederlandse grondgebied worden gestation- neerd, moet geschieden in overeenstemming met het verdrag van Londen van 19 Juni 1951. Nu binnenkort een squadron van de Amerikaanse lucht macht in Nederland zal worden gelegerd, was het noodzakelijk nadere voorzieningen te treffen ter aanvulling, c.q. uitwerking van bedoeld ver drag. Het is naar de mening van deze le den van belang voorop te stellen, dat het in het onderhavige geval een le gering van een troepenmacht betreft, welke geschiedt op verzoek van de Nederlandse regering en ter verster king van onze luchtverdediging; De ze legering vloeit voort uit het feit, dat Nederland partij is by het Noord- Atlantisch Verdrag. De partijen van dit verdrag kunnen niet ieder op zich de verdediging van eigen land voe ren, weshalve integratie hiervan noodzakelijk is. Blijkens de medede lingen van de minister van Oorlog Feestweek in Den Helder De „Uiterton" werd ingehaald Eén der hoogtepunten tijdens de feestweek in Den Helder ter ere van het 100-jarig bestaan van de adelbor stenopleiding te Willemsoord vormde ^terdagmorgen het uit zee ophalen van de „Uiterton" en de feestelyke in tocht van de ton in de marinestad. Volgens een legende waren er zeelie den, die het met de huwelijkstrouw niet zo nauw namen, en bij het ver laten van de haven van Nieuwediep hun trouwring in de uiterton lieten zakken. Als zy, vaak na vele jaren, weerkeerden haalden zy hun ring op. Het comité Den Helder Marinestad had dit stukje folklore doen herleven en zo voer Zaterdagmorgen de loods boot „Zaandam" uit met aan boord de zeegod Neptunus, omgeven door nymfen en zeerobben. Talrijke mari nevaartuigen begeleidden de loods boot op haar tocht naar de ton. Onder het daveren van saluutscho ten en het loeien der sirenes werd de uiterton bij terugkomst in de haven van boord op een praalwagen gehesen, waarop ook Neptunus met zyn gevolg plaats nam. In de feestelijke stoet, die door een muziekcorps werd geopend, reden ook praalwagens van de mari ne, koopvaardij en de oud-reders mee. De uiterton werd naar het raadhuis febracht waar zich op het bordes vele oge marine-autoriteiten en het colle_ ge van B. W. hadden opgesteld. Na zijn hulde aan het jubilerende insti tuut te hebben betuigd opende Nep tunus de ton en haalde er een zeer grote gouden ring uit, welke hij bur- femeester Reehorst aanbood. Evenals e zeegod sprak ook de burgemeester in versvonn en zag in da ring de band, die Den Helder en de marine bindt. Hy schonk hem op zijn beurt aan de com mandant van het instituut, kapitein ter zee, H. A. W. Goossens, die met enkele dichtregels zijn dank betuigde voor dit symbool van het verbond tus. sen de stad en de marine. in de Eerste Kamer wordt dit Ame rikaanse squadron te Soesterberg on der Nederlands commando gestation- neerd, terwyl dit commando op zijn beurt weer staat onder het NAVO- bevel. De legering van vreemde militairen in NAVO-verband in ons land is ove rigens niets nieuws. Een geregelde uitwisseling van eenheden bestaat reeds geruime tijd en komt zeer ten goede aan de samenwerking. De on derhandelingen tussen de desbetref fende regeringen hebben geleid tot 'n ontwerp-overeenkomst, waarmede de ze en ook zeer vele andere leden in het algemeen konden instemmen. Verschillende leden wezen er nog nadrukkelijk op, dat geen constitutio nele of andere wettelijke bezwaren te gen deze overeenkomst bestaan. Anderen zouden gaarne verne men, of de regering inzicht kan ver schaffen in de orde van grootte der kosten, welke voor ons land uit de thans voorziene stationneringen zul len voortvloeien. Bezwaren Enige leden, die wel ernstige, in het bijzonder juridische, bezwaren te gen deze overeenkomst hadden, be gonnen hun beschouwingen met een protest tegen de snelle behandeling van dit wetsontwerp, waardoor een toetsing van de bepalingen der over eenkomst aan de grondwet en de ove rige wetten onvoldoende mogelijk is. Geen enkele motivering wordt gege ven, waarom juist nu tot het legeren van Amerikaanse troepen in ons land wordt overgegaan. De voorgestelde overeenkomst is voorts naar het oordeel van deze le den op vele punten niet alleen in strijd met de Nederlandse grondwet en andere Nederlandse wetten, maar ook met de Londense overeenkomst van 19 Juni 1951. Het was hen opgevallen, dat dit verdrag geen eenzijdige opzegging kent. Dit betekent, dat het zeer een zijdig ten voordele van Amerika is opgesteld, daar het verdrag door deze staat, zolang het NAVO-verdrag duurt, gehandhaafd kan blijven. Zeer vele leden konden zich uiter aard niet verenigen met het boven- weergegeven betoog, aldus het voor lopig verslag. Zij zagen als achter grond daarvan de wens om aan Ne derland de versterking door Ameri kaanse troepen te onthouden. Zij waren van gevoelen, dat daarom by de regering er op aangedrongen mag worden, dat zy de ingebrachte bezwaren, zo nauwkeurig als moge lijk is, beantwoordt. Dit is ook van liet grootste belang voor de voorlich ting van het Nederlandse volk. opdat misvatting en onjuiste voorstellingen van zaken uit de wereld worden ge holpen. Vluchtelingen uit Triëst Aanvankelijk zouden Zondag hon derd vluchtelingen uit een kamp bij Triëst naar Nederland zijn gekomen om hier enige tijd te verblyven. Hun reis is echter uitgesteld tot vermoe delijk Zondag 24 October a.s. Onder deze vluchtelingen bevinden zich veertig zieken, die in sanatoria zullen worden opgenomen. De overige vluchtelingen zijn huisgenoten van deze patiënten. Zy zullen by Neder landse gezinnen worden onderge bracht. Deze huip aan vluchtelingen is het resultaat van de onlangs gehouden actie „Een ton voor Triëst". 0 Prinses Wilhelmina heeft voor de res tauratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Lekkerkerk een bedrag geschonken. HOOGSTE KORFBALEER NAAR MIDDELBURG Olympia drukte Vitesse rode lantaarn in hand Luctor-Scampolo II leverde geen beslissing op. In een zeer spannend duel van twee ploegen, die elkaar weinig toegaven, heeft Swift Zaterdag in Middelburg het Goesse Togo met 54 verslagen. Dit betekende, dat Swift de hoogste korfbaleer van Zeeland weer voor een jaar geniet. Wéér geniet, want de annalen van de hoofdstedelyke club ver melden nu reeds 12 van die titels achtereen. Bovendien is het totaal aan tal titels nu 14. Olympia heeft streekgenote Vitesse in Wolphaartsdijk een 43 nederlaag toegediend, daarmee de Wilmelminadorpbewoners de rode lantaarn in de hand drukkend. Vitesse dient straks zijn plaats in de eerste klasse tegen Volharding te verdedigen. In 3 C viel nog geen beslissing. Luctor won namelijk in Terneu/.en met 52 van de Scampolo-reserves, zo dat het nu 30 punten uit 16 wedstrijden bezit. Scampolo heeft dus in eigen hand om op een beslissingswedstrijd aan te sturen. Want als de mensen uit Zaamslag hun laatste ontmoeting winnen, hebben zij het zelfde aantal punten. Al met al raakt de competitie thans dicht bij haar einde. EERSTE KLASSE: Scampolo aast nog op de tweede plaats. In het kader van dit streven brachten de Zeeuwsch-Vlamingen Tjoba een 52 nederlaag toe. TWEEDE KLASSE Vios deed thuis de Swift-reserves het onderspit delven (5—1). Vopo I had in Goes nog vry veel moeite met Togo II. Toch gmg de buit naar Bors- sele (2—1). DERDE KLASSE B: (In 3 A zyn geen wedstryden meer te spelen). Zuidwesters II werkte zich nog wat omhoog via een keurige 40 overwinning op Madjoe II. DERDE KLASSE C: Behalve het feit, dat hier nog geen titelhouder bekend geworden is, valt te melden, dat Tjoba II stevig met Scampolo III afrekende. De bezoe- kers moesten met een 07 nederlaag de Westerschelde weer oversteken. DERDE KLASSE D: Dat Vopo II zulk een grote over winning op Luctor II behaalde, is min of meer verrassend. De cyfers liegen er echter niet niet om (82). WKV schoot in Wemeldinge uit zijn slof door behalve voor een zege op Blauw Wit H voor een hoge score te zorgen (90). Kampioen Vios is kennelyk het tempo kwyt. Want tegen De Advertentie. DOBBELMANN Poel H werd slechts gelijk gespeeld (55), hetgeen overigens van de 's- Heer Abtskerkenaren een goede pres tatie is. Blauw Wit I nam in Wol- phaartsdyk geen halve maatregelen. Het maakte Vitesse n namelyk met 8—1 in. ADSPIRANTEN: Vopo zorgde in A voor een verras sing door de Tjoba-jeugd in eigen huis met 63 te kloppen. Vios bleek beslist te zwak voor Swift A. Het werd dan ook 150 voor de Middel burgers. De Poel sloeg Elto met de oneven goal (10). In B wist Animo A een verdiende 20 zege op Swift Kwiek te behalen. Het blyft daardoor op de tweede plaats. In C sloeg Swift Lenig Animo met 10. Swift Rap en KVL deelden eerlyk (2—2). C. Woudenberg overleden Zaterdag is te Amsterdam op by na 71-jarige leeftijd overleden de heer Cornelis Woudenberg, in leven lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal en oud-lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Hy was van 1929 tot 1946 secretaris-penningmeester van de S.D.A.P. en van 19461949 alge- meen secretaris van de P. v. d. A. Cornelis Woudenberg werd op 16 December 1883 te Amsterdam gebo ren. Nadat hij de ambachtsschool had doorlopen betrad hij op zijn zeven tiende jaar de maatschappij als meu belmaker. In 1904 trad hy toe tot de S.D.A.P. Drie jaar later werd hii be stuurslid van de meubelmakersbond en in 1912 bezoldigd bestuurder van de afdeling Amsterdam van de Alge mene Nederlandse Bond van Meubel makers. In 1924 volgde zyn benoeming tot lid van de Amsterdamse gemeente raad, hetwelk hy bleef tot 1939. Van 1929 tot 1946 was hy secreta ris-penningmeester van de S.D.A.P. en in 1946 volgde zijn benoeming tot algemeen-secretaris van de Party van de Arbeid, welke functie hy In 1949 wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd neerlegde. Van 1945 tot neden is de heer Woudenberg lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal geweest. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK Beroepen te Spyk: H. A. Laurentius te Beerzerveld; te Terhorne: C. van Duin vicaris te Leiden. GER. KERKEN Examens. De classis Amersfoort heeft prae- paratoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. T van Reenen te Soestdyk cand. aan de V.U., die we gens voortgezette studie nog geen be roep in overweging kan nemen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Eindhoven (wykge- meente Gestel) J. Hadders, voorg. Herv. Evang. t, Emmen. CHR. GER. {ERKEN Bedankt voor Apeldoorn B. van Smeden te Rotterdam Z. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Twisk-Medemblik mej. M. C. Stubbe, prop. te Amsterdam, die dit beroep ook aannam. Zaterdagmiddag heeft H.M. de Ko ningin op het paleis te Soestdjfk een delegatie van de deelnemers aan de Vlaams-Nederlandse Acadcmiedagen ontvangen. Het voetbalelftal van Dynamo uit Moskou heeft voor de zesde maal het kampioenschap van Rusland gewonnen. De ploeg vergaarde uit 24 wedstrijden 35 punten Spartak (Moskou) werd tweede met 31 punten. Op de derde plaat» ein digde Spartak (Minsk) met 30 punten. In het stadion van Niedersachsen te Hannover heeft Frankrijk Zaterdagmid dag met 3—1 van Duitsland gewonnen. Na de eerste helft leidden de Fransen met 2—0. De te Cardiff gespeelde landen- wedstrijd Wales—Schotland is met 1—0 door de Schotten gewonnen De rust ging in met blanke stand. De voetbalwedstrijd tussen Zuid-Slavië en Turkije, welke te Serajewo ls gespeeld, eindigde in een 50 overwinning voor de Zuid-Slaviër». De rust was met 20 Ingegaan. Advertentie. Uw figuur gezondheid Laat U toch eindelijk verlossen van die slopende vermoeidheid. Volgens medisch oordeel worden klachten over te weinig uithoudingsvermogen, gebrek aan energie, slapte In de lenden enz. veelal veroor zaakt door gebrek aan llchaamssteun. Dank zij de medisch verzorgde CEINTUUR COMFORT kunt U aan deze onaangename toestand een einde maken. De CEINTUUR COMFORT wordt medisch aanbevolen: bij sterke vermagering - na zware ziekten-langdurige badrust of operaties - hang buik door vet of Ingewanden - verzakking van maag, nieren enz. - ouderdom - staand of tillend werk. Bij sportbeoefening: paardrijden - tennis - voetbal - wandelen - wielrijden - motor- en bromlielsrijden - bij langdurige autoritter». De elastische CEINTUUR COMFORT richt zich geheel naar Uw figuur. p„ï«„ 110.90 11 4.50 CEINTUUR J I ICOMFOR Verkrijgbaar bij: Bevahuis W. Bos, Lange Vorststraaf 64-66, Goes. Maison Van Westen, Lange Vorststraaf 100, Goes. F. van Zee Zonen, St. Adriaanstraat 5a, Goes. Old Engeland, Lange Delft 38, Middelburg. „Peca", Lange Delft 59, Middelburg. Herenmode „Ventevogel", St. Jacobssfr. 25, alleenverk. voor Vlissingen. FEUILLETON •k door PATRICIA WENTW0RTH 30 „Hoe wilt u haar beletten, nu te te lefoneren?" Grinnekend antwoordde Lamb: „De telefoon van Madoc wordt buiten dienst gesteld, opdat niemand hem voor onze komst zal kunnen opbellen. Ik betwijfel trouwens, of ze het risi co zou durven nemen. Ze hebben me verteld, dat het een van die gemeen schappelijke lynen is, waarbij ieder een op zijn beurt een gesprek kan af luisteren. Hoe dan ook, ze zal de kans niet krijgen, maar de telefoonjuf frouw zal ons mededelen, of ze het geprobeerd heeft". Frank Abbott deed een elastieken band om zyn notitieboek en stak het in de zak Zijn lusteloosheid was voor- by en zyn ogen verrieden belangstel ling. ,,'t Is een slim vrouwspersoon", was zyn opinie. „Ze heeft zich kra nig gehouden en 't was toch een lelij ke slag voor haar, toen we juist op het ogenblik, dat ze buiten schot dacht te zijn, met dat getuigenis aan kwamen". „Ja", zei Lamb, toestemmend knik kend „Ze heeft geen slecht verhaal- tje opgedist. Een verdediger zou daar als het ooit zover komt, heel wat munt uit kunnen slaan. Tussen twee haakjes, controleer eens of die keu kenmeid waar ze ovec sprak inder daad „Dora" heet. Vraag het maar aan een van de meisjes hier, die we ten het wel. Ik zal even met majoor Albany spreken en dan stappen we op". 't Gesprek met Garth duurde slechts kort en Lamb was al bij het hek, toen Frank hem inhaalde. „De keukenmeid heet Doris, meneer.Juffrouw Brown was er dus een ietsje naast. Toch knap van haar, om eraan te denken". „Nu", bromde Lamb, „laten we maar gaan". 't Was bij twaalven toen ze op Prior's End aankwamen. Mevrouw Williams, een bejaarde, keurige vrouw, met haar grijze haar in een „toetje" en dampende warme handen, deed open Twee minuten later vertel de ze Janice, dat er altijd bezoek kwam, zodra je je handen in meel of water stak. „Nu waren het twee vreemden, die naar meneer Madoc vroegen. Ik zei hun, dat hij niet ge stoord kon worden en bracht hen naar juffrouw Madoc". Juffrouw Madoc was door de komst der twee politiemensen erg verrast. Ze was juist bezig aan een huiseiyk werkje: sokken-stoppen. De ouder wetse sofa lag ermee bezaaid, voor zover ze niet in beslag werd genomen door juffrouw Madoc zelf, gehuld in een niet zeer propere losse japon, die de kleur had van gekookte spinazie en met allerlei geborduurde tierlan tijnen was opgefrunnikt. Toen ze op stond en de bril, die ze voor breiwerk gebruikte, had afgenomen gooide ze haar stopmand om. Een ogenblik scheen ze in beraad, of ze de mand zou oprapen, dan wel haar onver wachte gasten begroeten. Maar nau welijks had ze gehoord, dat beiden van de Scotland Yard kwamen of zij liet zich weer op de sofa vallen en vergat al het andere. „O, dan gaat het zeker over die meneer Harsch. Maar ik vrees, dat u mijn broer niet zult kimnen spreken we storen hem nooit als hy werkt. Hy heeft heel belangryke opdrachten van de regering, tenminste iedereen zegt, dat ze belangryk zyn. Wat mij betreft, ik geloof nooit eraan te zul len wennen als we van tabletten moe ten leven, maar hy zegt, dat we veel te veel eten en Hier viel Lamb haar op zyn meest besliste toon in de rede. „Het spijt me, maar we zullen in elk geval meneer Madoc moeten spre ken. Wilt u hem als 't u blieft laten weten, dat we hier zyn". Frank Abbott dacht onderwijl, dat hy zelfs in zijn meest dwaze dromen nooit zo'n merkwaardige verschijning had gezien. Het zandgrijze haar was in een knoet saamgebonden, haar rimpelig gezicht zag vaalbleek en haar flauwe ogen puilden uit hun kassen, 't Leek wel of ze met zich zelf geen raad wist, maar Lamb's verzoek deed haar snel het hoofd schudden, terwijl ze aarzelend op merkte: „O, hemeltjeliefik weet heus niethy is zo gauw uit zyn humeurals ik soms iets voor u kan doen". Vriendelyk antwoordde Lamb: „Dat is een idee!" Meteen nam hy een stoel en ging zitten. „Zo straks moeten we toch met uw broer spreken, maar ik geloof, dat er wel enkele dingen zijn die u ons even goed kunt vertellen". Juffrouw Madoc zat in afwachting. Behalve een groene en een roestbrui ne sjaal welke laatste zij in een ogen blik van verstrooidheid had omge daan, droeg ze een reusachtige bro che, die in mozaiek het Colosseum te Rome voorstelde en drie snoeren kra len: een korte van blauw en zilver Venetiaans glas en twee veel lange re: een van bloedkoralen en de ande re van ronde met goud doorwerkte kraaltjes. Bij elke beweging stiet het koraal tegen het glas en tinkelden de goudkraaltjes. Lamb greep in zijn zak en haalde er een sleutel uit. „Nu, juffrouw Madoc, misschien kunt u me wel vertellen, of u ooit vroeger zo'n sleutel heeft gezien". Ze keek er wat bedeesd naar; toen echter klaarde haar gezicht op. „O, jahet is er net zo een als meneer Harsch hadde sleutel van de kerk. By het „inquest" werd er over gesproken, maar ik begreep het niet allemaal. Ik raak van al die din gen in de war, als u me begrijpt". „Nu, we zullen proberen, het op te helderen. Ik hoop. dat u ons kunt hei oen. Wanneer heeft u het laatst zulk een sleutel gezien?" Juffrouw Madoc scheen al haar denkvermogens in te spannen. Einde- lyk sprak ze met een hoge, wat op geblaat lykende stem: „Laat eens kijken......... Meneer Harsch bewaarde die sleutel op zyn wastafel, maar Dinsdagavond, toen ik het bed omsloeg, lag hij er niet. Ik deed het voor mevrouw Williams, die zich niet helemaal lekker voelde, maar de arme man heeft er nooit meer in geslapen. Dat kon ik toen nog niet weten, wel? Toch schyn ik het ding nog later te hebben gezienten minste toen zag ik het niet, maar da*» moet het later geweest zyn, als u me begrijpt". Lamb volhardde in zyn onverstoor baarheid. „Spreekt u nu over de sleutel?" Juffrouw Madoc verschoof een van haar sjaals en alle snoeren rinkelden. „Deed ik dat? Ik vrees, dat ik het vergat. Ik vond het zo treurig wat met meneer Harsch is gebeurd*. „Zeker. U vertelde ons dus, dat u Dinsdagavond het bed omsloeg. Maar de sleutel zag u pas later nietwaar?" „O, jaja, natuuriyknu herinner ik het me. Op dat ogenblik kon ik de sleutel niet hebben gezien, want hy had die meegenomen, om de kerkdeur te openenMaar toen ik de volgende dag de kleren van mijn broer borstelde, viel de sleutel uit zyn zak op de vloer". Ineens zweeg ze enigszins van streek en ging toen voort: „Maar natuuriyk kan het niet de sleutel van meneer Harsch zyn geweest, wel? Ziet u. daar heb ik nooit over nagedacht". Lamb was er helemaal niet op ge steld, dat zij er nü over zou naden ken. Daarom stelde hy een pertinente vraag. ,.Die kleren, welke u borstelde had meneer Madoc die de avond te voren gedragen?" „O, ja". „Op die Dinsdagavond?" „O. ja". „En zag de sleutel die er uit viel. er zo uit?", vroeg hy verder, de sleu tel van Bush in de palm van zyn hand houdend. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7